UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS UIT DE PERS MAANDAG 7 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KATWIJK. Eet meer haring. Ook in de reede- rijbedrijven heerscht werkloosheid en het kuipersgilde ondervind hiervan allereerst de onaangename gevolgen. Eenige kregen daarom ontslag. Dit bracht een der grootste reeders, de heer Nic. P., op het idee om deze mensohen op een andere wijze aan werk en brood te helpen en dit middel tevens te benutten om propa ganda te maken voor het eten van ha ring. Na eerst het publiek te hebben be stormd met circulaires waarin het doel ■wordt uiteengezet, zullen deze menschen van den heer P. een groote partij haring gratie ontvangen, waarna le haring gra tis wordt gedistribueerd onder vermoe delijke toekomstige cliënten. Deze harin gen worden, behoorlijk ontzout, schoon gemaakt en van de graat ontdaan, door ieder der kuipers in minstens 500 gezin nen gratis aangeboden. Daarna begint de eigenlijke campagne. Tegen zeer la gen prijs, verpakt in vetvrij papier, zal eerste kwaliteit haring worden aangebo den. Vooral zij die zeggen geen haring te lusten zullen worden bewerkt. Wij twijfelen er niet aan of de heer P. zal met dit denkbeeld succes hebben •n verschillende personen zullen in hun onderhoud kunnen voorzien. LISSE. Serenade. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de Manufacturenzaak van den heer E. Tissing alhier werd geves tigd. Bij die gelegenheid bracht de B. K. Harmonie „Adolf Kolping" hem des avonds een serenade. TER AAR. Wit Gele Kruis. Vrijdagavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw de le den-jaarvergadering gehouden van de R. K. vereeniging „Wit Gele Kruis". Aanwezig waren naast het bestuur de medisch adviseur, dr. Post-Uiterweer, en een 60-tal leden. De waarn. voorzitter, de heer P. van Rijn, opent de vergadering waarna de secr. de heer A. P. Uytewaal de notulen leest. Dr. Post deelt mede dat met 1 April a.s. onze zuster niet meer in dienst zal zijn als kraamverpleegster. Door het be stuur wordt dan aangesteld mevr. Sas senVeldhoven, die nu reeds al in oplei ding is voor kraamverpleegster. Haar werkwijze blijft zooals bij de zuster. De zuster gaat in functie als T.B.C.- verpleegster, daar nu fcl-loten is, dat het Wit Gele Kruis subsidie krijgt voor T. B. C.-bestrijding. Na vele besprekingen en conferenties die gehouden zijn met dr. Putto is dit vastgesteld. De secr. deelt mede dat het bestuur getracht h?eft weer een Moeder-cursus te organiseeren, die de vorige maal zoo veel succes heeft afgeworpen. Wanneer nu genoeg deelname is, wat natuurlijk verwacht wordt, zal ongeveer half Sep tember een aanvang worden gemaakt met deze nuttige cursus.. De kosten zijn niet groot. De Verband-cursus die gegeven zou worden door dr. Post, is door samenloop van omstandigheden niet doorgegaan, doch staat op het program. Wat de verbandtrommels betreft, zoo wel de groote als kleine, waarover het vorig jaar gesproken is, dat heeft de volle aandacht van bestuur. Het jaarverslag van den secretaris stond, als altijd, in de volle belangstel ling van de vergadering. Wij ontleenen het volgende: het ledental is stationair gebleven, het aantal kraamverplegingen bedroeg in het afgeloopen jaar 32, ge bracht 512 bezoeken. De gewone verple gingen 1503 bezoeken en verder heeft de eerw. zuster nog ongeveer 1500 be zoeken gehad aan het gesticht. Een woord van dank aan de zuster is hier op zijn plaats- voor haar activiteit en het vele leed dat zij verzacht. Ook den pastoor, die met raad en daad de vereen, ter zijde staat, evenals dr. Post-Uiterweer, den medisch adviseur, die tijd noch kosten ontziet, werden dank gebracht. De penningmeester de heer M. Höl- scher brengt verslag uit over het finan- cieele gedeelte. De inkomsten zijn 2043.60, de uitgaven 1577.42, een ba tig saldo van 465.18, wat beteekent ruim 222.00 minder als het vorig jaar. De controlecommissie, die gevormd is door de heeren W. v. d. Hoorn, M. Mank en M. Robertz, brengt bij monde van eerstgenoemde verslag uit, dat alles ror- rect in orde ie. Op een vraag van den heer M. Ro bertz, wat de orozaak is van het finan cieel terugkrabbelen, antwoordt de pen ningmeester dat dit grootendeels gezocht moet worden bij den teruggang van ver schillende leden in lagere klassen. Wegens bedanken van den voorz., den heer J. Hogenboom, werd na herstem ming gekozen de heer P. A. Post. De aftredende bestuursleden J. W. Kelder en A. P. Nyttewaal werden her kozen. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoor ding over 1932 werden benoemd de hee ren D. v. d. Hoorn, P. Hoogervorst Kzn. en Jac. Akerboom. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Woensdagmiddag te 2.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Tijde lijke herziening steun- en loonregeling. 2. Geldleening. HILLEGOM Veiling. Gisteravond had in hotel Sis termans de verkoop bij afslag plaats van de villa Vogelsanck aan de Leidschestraat no. 112 alhier, groot 5.10 A. eigenaar de heer W. A. M. Blom. In hoogste bod gebracht op 11.975. Het perceel werd niet gemijnd en niet gegund. Geboren: z. van M. J. van RiekReeu- wijk z. van G. JonkmanBakker. Getrouwd: G. Hollyander en A. K. Pors C, C. van der Lieden en C. van der Kwaak Overleden. J. H. de Groot vr. 61 j. C. Geitenbeek m. 88 j. S. E. M. Ruigrok vr. 18 jaar. ST0MPWIJK. Gemeenteraad. Donderdag te 7.15 uur komt de Raad der gemeente Stompwijk in openb. vergadering bijeen: Agenda: 1 No tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel vaststeling voorschotten 1932 bijzondere la gere scholen (art. 101 L.O.-wet 1920). 4. Voorstel aanwijzing gemachtigde, bedoeld in art. 160, 3e lid der gemeentewet. 5. Voor stel to het maken van 'n telefonische nacht verbinding in de woning van weth. v. d. Bosch. 6. Voorstel verstrekking benoodigde crediet voor uitbreiding straatverlichting langs Westvlietweg. 7. Verder voorkomende zaken. Geboren: Johannes z. van W. L. de Bruijn en M. J. de Vreede. Antonius Ja cobus z. van J. Vlooswijk en C. B. v. d. Helm. Gehuwd: H. Plieger en Johanna Ver meer. Overled e n: Johanna Kouwenhoven 86 j. Margaretha v. d. Meer 74 j. 0EGSTGEEST. Jubileum. De firma J. v. d. Luyt en Zn, expeditiezaak, en wat daar aan ver want is, zal 25 Maart 25 jaren bestaan. VEUR. Kiesvereeniging. Vrijdagavond te 7.45 uur hield de R.-K. Kiesvereeniging „De Eesngezindheid" te Veur hare jaarlijksche algemeene vergadering in het Patronaat. Na opening door den voorzitter, bracht de secretaris, de heer Schalkwijk, een keurig jaarverslag uit, waarvoor hij dank van den voorzitter en een verdiend aplaus der ver gadering heeft in ontvangst te nemen. De penningm., de heer G. van Veen, brengt een duidelijk verslag der financiën uit, waaruit blijkt, dat er een batig saldo is van 5.03, ook hij heeft dank en applaus te accepteeren. Bij monde van den heer Tettero brengt de verificatiecommissie verslag uit van het nazien der boeken en verklaart alles in de beste te hebben bevonden. In de verificatiecommissie voor 1932 wor den gekozen de heeren C. van Heiningen, F. Zuid wijk en A. van Tol. Bij de verkiezing van een bestuurslid, (wijkcommissaris) wordt bij acclamatie ge kozen de heer van Zwieten. De heer Raaphorst brengt verslag uit van de gehouden vergadering der Kamer- Centrale Leiden, waarvoor hij dank en ap plaus heeft te accepteeren. Het wijzigngsvoorstel van het Kiesregle ment zal op een latere vergadering wor den besproken. Hierna sluiting. Geboren. Johannes Jacobus z. van A. S. v. d. Geest en C. A. v. d. Poel. Leonar- dus z. van J P. van Vliet en E J v. d. Krogt. WARMOND. Klinkenbergerpolder. In de gehouden vergadering ?an stemgerechtigde ingelan den van den Klinkenbergerpolder, waren 39 stemmen van de 50 stemmen welke m totaal kunnen worden uitgebracht, verte genwoordigd. Vastgesteld werden: le. De rekening over 1931; aan inkomsten op 2848.75 en aan uitgaven op 1930.36 met een batig saldo van J 918.39. De omslag over dat jaar bedroeg 14.per Hectare. 2e. De begrooting voor 1932, op een in komst en uitgaaf van 2042.41, met een omslag van 10.— per Hectare. 3e. De rekening over 1931 van het „Fonds tot instandhouding van den Klinkenber- germolen"; aan inkomsten op 115.46, en aan uitgaven 71.32, met een batig saldo, groot 44.14. Als laatste punt werd behandeld liet ambtenarenreglement A., regelende de rechtspositie der ambtenaren in dienst van den polder. Met algemeene stemmen werd tot de vaststelling van het reglement, zooala dit. is ontworpen door het bestuur van den Z.-H. Waterschapsboncl, besloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Van de R.K.U.L.O. school werden voor de dezen zomer te houden U L.O.-examens in de examencommissie benoemd het hoofd der school de heer H. S. v. d. Putte voor het vak Fransche taal en de onderwijzer B. Q. Schouten in het vak Duitsche taal. Brokkenhuis. In het perceel Rijnkade 4 alhier werd opgericht het Alphensche Brokkenhuis, welk huis zich ten doel stelt het inzamelen van gebruikte goederen, wel ke zullen worden verkocht en waarvan de winst zal worden aangewend voor de ar men van alle gezindten. A.N.W.B.-avond. In het gebouw van de Nutsspaarbank hadden zich Zaterdag avond vele vrienden van het tourisme en belangstellenden verzameld ter bijwoning van den georganiseerden A.N.W.B.-avond. Mede was aanwezig de plaatselijke commis sie en de burgemeester dr. H J. Lovink. Aan deze propaganda-avond was tevens een tentoonstelling verbonden van het werk van den bond hier te lande, welke tentoon stelling voor den aanvang en in de pauze voor belangstellenden te bezichtigen was. De tentoonstelling bevatte o.m. kaarten van onze groote rivieren en wegen, ver schillende modellen van de overal bekende richtingswijzers, waarschuwingsborden, tal- looze kaarten, boekjes, tabellen enz. kort om een pracht overzicht van het mooie werk van den bond. Even acht uur werd de a-vond geopend door den plaatselijken voorzitter, Ir. J. D. J. Waardenburg, die allereerst mededeelde dat hem door ontstentenis van den bonds voorzitter gevraagd was dezen avond ©en kort inleidend woord te spreken, waaraan hij gaarne voldeed. Al'ereerst bracht spr. dank aan de afgevaardigden van de A.N. W.B., die dezen avond hier hadden geor- ganiseert. Voorts bracht de heer Waarden burg bijzondere woorden van dank aan den burgemeester, die dezen a-vond eenige woor den zal spreken. Spr. verklaarde vervol gens dat de plaatselijke commissie niet te vreden was over het gering aantal leden, dat hier ter plaatse slechts 120 bedraagt, en sprak het vertrouwen uit dat ook deze avond er toe zal bijdragen dat het leden aantal zal toenemen. Hierna gaf spr. gaar ne het woord aan den burgemeester. Spr. wees op het algemeene doel van den bond n.l. het krachtig bevorderen van het tourisme en van het vreemdelingenverkeer. De burgemeester verheugde zich tevens over het feit, dat ook de bond hier ter plaatse een dergelijke avond had georgani seerd opdat de band tusschen den bond en onze gemeente zal toenemen en besloot ten slotte met den wensch dat de A.N.W.B ©en nuttige en aangename avond zou mogen hebben. Vervolgens hield Mej. Koldert een fris- sche, interessante lezing, waarin zij beoog de de leden en belangstellenden meer ken nis bij de brengen over den bond. Zij toon de hoe de bond ten algemeene nutte is, vertelde interessante bijzonderheden uit de historie van den bond. van het tourisme, van het huidige werk enz. Hoe de bond thans 90.000 leden telt, tot op heden niet minder dan 3600 wegwijzers heeft geplaatst, de afstand van de bondwegen 2200 K.M bedraagt, de bond o.a. nastreeft het be houd van het natuurschoon en bovendien ijvert voor de verdwijning der tollen. Na de pauze werd een serie mooie lan taarnplaatjes vertoond, deels over de or ganisatie en de geschiedenis van den bond, dee's van verschillende mooie plekjes Ne- derlandsch natuurschoon, verdeeld over het geheele land. Hierna sluiting. BODEGRAVEN. Volksbond. In de vergadering van den R. K. Vo.ksborid, welke tame ijk bezet was, sprake Kapelaan A. Koopman van Alphen over het onderwerp ^Crisis, Kapitaal en Quadragesimo Anno". Na verschillende uitspraken van den Paus over dit onderwerp te hebben voorge lezen, gaf Z Eerw. een uitvoerige uiteenzet ting over de moeilijke tijdsomstandigheden, vooral voor den arbeider. Er is ©en wantoe stand in de were'd; aan den eenen kant komt gebrek, aan den anderen kant ge weldig vee. opbrengst. Het sociale vraag stuk en de uitspraken hierover door Mgr. Aengenent werden door den spreker be handeld, niet de economische kwestie, maar de godsdienstig zedelijke kwestie, waar het om gaat. Veel geld is niet altijd geluk. Een zekere welvaart is noodig. Ook het zedelijkheidsvraagstuk en pauperisme werd behandeld. De ontwikkeling van het kapitalisme be sprekend, zeide spr dat heden het ge'dka- pitaal de macht te veel in ©en hand gaf. Ka-pi taal en' arbeid zijn niet van elke ir te scheiden. Zij hebben elkaar noodig. In de middeleeuwen werd men eerst gezel, daar na meester; thans is het den arbeider on mogelijk zich op te werken tegen het groot kapitalisme. Hierna wordt gesproken over plichten en recht. Uitvoerig werden de beide zend brieven besproken. De voorzitter, de heer S. Steenbergen, dankte den spreker voor zijn leerrijke rede en roept hem een tot weerziens toe. Ver volgens deelt hij mede, dat de steentjes- verkoop van het Sanatorium f 4.00 heeft opgebracht Ook doet spr. mededeeling, dat het pa tronaat voor de werkloozen is opengesteld van 912 en van 25 uur. Zij worden ont haald op koffie en tabak. Spr. uit den wensch dat er zeer veel gebruik van zal worden gemaakt. Vervolgens heeft het bestuur besloten f 5 te geven voor den bouw van een kerk in de mijnstreek. Niemand meer het woord vragend, werd de vergadering gesloten. Stille Omgang. Voor de reisbespreking van den Stillen Omgang bestand zeer veel belangstelling. Besloten werd de reis te maken Zaterdagavond over Leiden en terug Wihemsparkweg, Alphen, Bodegraven. Voor de werkloozen wordt f 1.reductie gegeven. De prijs f 2.50 komt alzoo op f 1.50 Door eenige leden werd voorgesteld per autobus te gaan, welk voorstel door het be stuur en verschillende leden werd bestre den. Verschillende leden gaven zich op voor den reis. Er zal deze week nog gele genheid zijn zich bij het bestuur van plaatskaarten te voorzien. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De gemeenteraad verga dert Maandagnamiddag te 7 15 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken. Mede- deelingen; 3. Aanvrage van den heer Ph. Qualm om eervol ontslag als Gemeente-op zichter; 4. Wijziging instuctie Gemeente opzichter; 5. Benoeming Gemeente-opzich ter. Aanbeveling: 1. B A. Meijer; 2. W. J. Jongeneel; 6. Aanvrage van den heer E. Rollema om eervol ontslag als correspon dent der Arbeidsbemiddeling; 7. Benoe ming correspondent der Arbeidsbemidde ling. Aanbeveling: G. J. Cortes; 8. Vast- stelling kohier Hondenbelasting dienst 1932 en idem suppletoir kohier dienst 1931 9. Comptabele besluiten; 10 Verzoek Be stuur Ned. Herv. school te Koudekerk, tot beschikbaarstelling van gelden (art. 72 L.O.-wet 1930) voor aanleg electrisoh licht enz.; 11. Verordening tot afwijking van be palingen der Winkelsluitingswet ten op zichte van Kapper- en Barbiersonderne mingen; 12. Wijziging steunregeling. NIEUWKOOP Stille Omgang. Woensdag hield het Ge nootschap van den Stillen Omgang haar jaar vergadering in het Patronaatsgebouw. De directeur, pastoor v. Dijk, opende de vergadering met den chr. groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna de no tulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna volgde verslag van den penning meester, wat eveneens werd goedgekeurd. Aan de orde was het kiezen van een voor zitter, wegens bedanken van den heer G. Blom Pastoor v. Dijk bracht hulde aan den vertrok ken voorzitter voor diens vele werkzaamheid voor de vereeniging. Als voorzitter werd geko zen de heer C. v. Houten. Mededeeling werd gedaan van de regeling der deelname aan den Stillen Omgang, die zal plaats hebben van 12 op 13 Maart; a.s. Zon dag zijn de kaarten verkrijgbaar. Verder werd nog besproken om de reis per auto te doen, doch het bestuur en de groote meerderheid der leden was hier niet voor. Besloten werd zooveel mogelijk per trein te gaan. Hierna sluiting. ZWAMMERDAM. Gevestigd: Aart Schreuder, Kerk straat 136, van Leiden. Marrigje van Leeuwen, Utrechtsche Straatweg 38, van Alphen a. d. Rijn. Willem van den Brink en gezin, Hoofd Ned. Herv. School. School straat 89, van Rotterdam. Hendrika Boekhout, dienstbode, Utrechtsche Straat weg, van Alphen a. d. Rijn. Bastiaantje Strik, dienstbode, Tempel 43, van Zwijn- drecht Jacobus van Gulik en gezin, scharenslijper, woonwagen, uit Bodegraven. Wijntje Hendrika Versteeg, kinderjuf frouw, Stationsweg 163, van De Bilt. Annigje van der Laan, echtgenoote van Willem Both, Wonne 79, van Gouda. 'R?is- je Baelde, dienstbode, Overtocht 48, van Leiden. V ertrokken: Dirk van Roekei, vrachtrijder, Oud-Bodegraafsche weg 104, naar Bodegraven, Willemstraat 1. Jan Hendrik de Groot, boerenknecht, Utrecht- Bche Straatweg 17, naar Arnhem. Baken- burgerweg 204A. Gerrit Willem Beunder assistent-aecouiJ int, naar 's-Gravenhage, Rijswijkscheweg, H. T. O. kamer 507. LETTEREN EN KUNST FRITS HOPMAN, t De letterkundige, Frits Hopman, kunst redacteur van de „N. Rott. Ct." is, na ©en langdurige ziekte, 54 jaar oud, te Leiden overleden ten huize van mevr. Th. van Wijk. Voor zijn benoeming aan de „N. R. Crt." is de overledene ongeveer zeven jaar lee- raar geweest aan de Gem. H. B. S. te Lei den. NIEUWE UITGAVEN. Hotellijst 1932 badplaats Noordwijk. Verschenen is ©en nieuwe lijst van hotels, pensions, villa's en kamers van de badr plaabs Noordwijk. In den loop der jaren is dit werkje een betrouwbare vraagbaak gebleken voor ieder, die zich voorstelt korter of langer in Noordwijk verblijf te kieezn. De inhoud van deze nieuwe uitgave i3 weer belangrijk uitgebreid, zoodat het boekje ook ©en volledig overzicht geeft van alle attracties der Badplaats Noordwijk. Daarbij is getracht de indeeling zoo prac- tisch en overzichtelijk mogelijk te doen zijn. .In het bijzonder wordt er attent op ge maakt, dat de opgegeven pensionprijzen reeds de nieuwe sterk verlaagde tarieven zijn, die vastgesteld zijn in samenwerking met de Nationale actie der Nederlandsche Noordzeebadplaatsgroep van den Ned. Bond van Hotels, Restaurants, Oafé's enz. (H.O.R.E.C.A.F.). Vraag: Ik heb mijn jongen als ar beider verhuurd met Mei voor een heel jaar, maar tegen den winter is hij weg- geloopen. Op den laatsten dag van de week. Heeft hij nu recht op vol loon of slechts 5 dagen. Antwoord: Hij heeft recht op vol loon tot aan den dag, waarop hij is weggeloopen. Maar aangezien hij de dienstbetrekking ontijdig heeft verbro ken kan daarvan ©en schadevergoeding worden afgetrokken, welke volgens art. 1649 r B. W. bedraagt het bedrag aan geldloon voor den tijd, dat de dienstbe trekking had behooren voort te duren. Wanneer de vroegere baas van uw jongen nog 5 dagen van de laatste week uitbetaalt, kunt u nog van geluk spre ken. Iets anders zou het zijn, wanneeï uw jongen een wettelijke dringende re den had om de dienstbetrekking onmid dellijk te verbreken, doch daar u hier van niets schrijft, nemen wij aan, dat dit niet het geval was. HET NATIONALISME IN VIEREN. De Volkskrant schrijft: Men moet kunnen opscheppen. Deze kunst verstaat de „Nationalist", het officieel orgaan van het Nederlandsch- Verbond van Nationalisten onder hoofd redactie van professor dr. H. P. Blok. Het blad is onthutst en te gelijker tijd gesticht dat „onze huidige, brave, vrije Nederlandsche democratie" thans dertien partijen kent, terwijl er maar vier partijen van nationalisten zijn. Dertien vier, het is immers geen ver houding. Maar als de hoogleeraar even wilde beden- den, dat nagenoeg iedereen van dertien po litieke partijen minstens zes te veel acht, doch dat deze partijen in ieder geval his torisch zijn gegroeid, en daarnaast over weegt, dat in een zeer korte spanne tijds de nationalistische beweging al in vier groepjes is uiteengevallen, dan is alle ont steltenis over de menigvuldigheid der poli tieke partijen en alle gejuich over de be trekkelijke eenheid der nationalisten over bodig. Intussohen verwacht de professor dat de toekomst eensgezinde samenwerking der nationaiistisceh groepen zal opleveren, al moet hij erkennen, dat onder het zoo jon ge koren van het nationalisme reeds kaf schuilt. Professor Blok vonnist het heele parle mentarisme en veroordeelt alle politieke partijen en bloc. Het nationalisme noemt hij de ©enige staatkundige groepeering, die niet op „po- litieken hokjesgeest", doch op zedelijke overeenstemming berust. Waarin bestaat die overeenstemming 1 Op dit punt is de hoogleeraar niet zeer duidelijk. Wij vernemen alleen, dat het nationa lisme onder zijn aanhangers menschen telt uit alle groepen (behalve de „roode"!), uit alle gezindten, uit alle klassen; dat het links bestrijdt, niet ten behoeve van rechts^ doch ten behoeve, uitsluitend en alleen, van het gemeenschappelijk staatsbelang, belichaamd- in de aloude traditie van ons Vorstenhuis. Hierin wordt de diepe en innige ver wantschap aanwezig geacht met elke be weging, elke groep, eiken mensch, die de zedelijke eenheid stelt boven de politieke concurrentie. „Zoodra wij in Jood en Christen, in vrij denker en rechts-leerschen, in hoofd- en handarbeider in de eerste plaats slechts Nederlanders hebben leeren zien, is de bo dem rijp voor den nieuwen, jongen, krach- tigen eenheidsstaat". Optimisme kan men den hoogleeraar niet ontzeggen, historische zin en gevoel voor de werkelijkheid wel. Hij meent, dat als men de Nederlanders (behalve dan de „roode") op één hoop gooit, hen doet afleggen wat zij aan op vattingen omtrent godsdienst en staatkun de bezitten en hun niets anders voorhoudt dan de „aloude traditie van ons Vorsten huis", zij als nationalisten zullen worden herboren. Het is van den eenen kant wat al te sim plistisch en van den anderen kant niet zon der bedenking voor ons Vorstenhuis: deze exploitatie door een groep die rich bij uit stek Nederlander acht is ©en gevaarlijk en onbehoorlijk bedrijf. Men haalt maar met zonder meer een streep door den historischen groei van het partijwezen in ons land (ook al zou men den dood van ettelijke lilliputter-partijtjes winst achten), en men brengt de Nederlanders niet van hun op beginselen en traditie ge vestigde voorkeur voor deze of gene partij af door met de koningsvlag te zwaaien. Het nationalisme is een uitheemsche plant, die in onzen vaderlandsohen bodem niet tieren wil. Gelukkig maar, want het nationalisme zou de zegepraal zijn van de onoprechtheid eener- en de willekeur anderzijds. V raag Zijn er in den Boekhandel, ook boekjes verkrijgbaar die handelen over electriciteit en waaruit men prac- tisch nut kan trekken over de voortgelei ding en het aanleggen daarvan. Antwoord Zulke boekjes zijn er in massa. Wend u tot den boekhandelaar. Vraag: Is een arbeidscontract mon deling gesloten, voor een bepaalden tijd, ten allen tijde geldig, zoolang die tijd duurt. Zoo niet, hoe lang moet dan de tijd wezen tusschen opzegging en vertrek, wanneer men iedere week salaris ont vangt. Antwoord Een mondeling contract is geldig. Wanneer het voor een bepaalden tijd is aangegaan, houdt de dienstbetrek king zonder opzegging op, zoodra de over eengekomen tijd is verstreken. Alleen wan neer het gebruik een opzegtermijn mee brengt is opzegging noodzakelijk. Vraag: Waar zijn in Den Haag, Delft en Schiedam de hoofdbureau van politie gevestigd? Antwoord: Te Den Haag op het Alexanderveld, te Delft op het Oude Delft 69, te Schiedam in de Lange Nieuwstraat. Vraag: Kunt u mij het juiste adres geven van de Holl. Grond-Credietbank uit Den Haag. Antwoord Stationsweg 147, Den Haag. Vraag: Kunt u mij inlichten tot wien ik mij moet wenden, om in aanmerking te komen als bedrijfsleider op een der boer derijen in de nieuwe polder in de Zuider zee. Komen daar ook B. K. voor in aan merking en komt daar ook een R. K. Ge slicht en waarzoo? Antwoord Wend u om inlichtigon tot den bouwpastoor van den Wieringer- mcerpolder, pastoor J. Braak, pastorie St. Agatha-kerk, Beverwijk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10