UIT DE OMGEVING Burgerlijke Stand OM DE UNIVERSITEIT VAN BILBAO MARKTBERICHTEN Prof. ZAAYER KIEVITSEI ZATERDAG 5 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT ■XK31IS BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Maart 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst. 765.6 te Riga. Laagste barometerst.: 732.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Maart. Zwakke tot mati ge Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waar schijnlijk eenige regen. Zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur om 12 uur hedenmiddag 5.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e^u: Van Zaterdagnamiddag 6.15 uur tot Zondagmorgen 6.11 uur; van Zondagna middag 6.17 uur tot Maandagmorgen 6.10 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 6 Maart voorm. 2.35 uur en nam. 3.uur; Maandag 7 maart voorm. 3.10 uur en nam. 3.35 uur. Op 9 Maart a.s. zal de sergeant-majoor instructeur M. Gibbon van het 4e Reg. Inf. al hier 24 jaar in miltairen dienst zijn. BIOSCOPEN. Laxor. Zooals te verwachten was, heeft de Direc tie zich genoodzaakt gezien, wegens den groo- ten toeloop, de film: „Het Congres danst" te prolongeeren. Ook gisteravond prijkte het bordje „uitverkocht" weer aan d$ cassa, wat zich de eerstvolgende avonden wel zal her halen. Een geheel nieuw voor-programma vult het Trianon. „Pension Scholier", of zooals de vertaling luidt: „Het gekke pension" is een echte leu tige film. Dr. Alfred Klappenroth heeft van zijn schat rijken oom geld weten los te krijgen voor de oprichting van een sanatorium. In plaats van dit geld voor dit doel aan te wenden, ver- fuift hij het met eenige vrienden en vriendin nen in „Pension Scholier". Op een goeien dag verschijnt oom. Hij zou de inrichting wel eens willen zien en nu maakt neef hem wijs, dat het-een krankzinnigenge sticht is, waarvan de aanwezigen de patiënten zijn. De verwikkelinge nof beter dwaasheden, die uit dezen leugen voortvloeien zijn van dien aard. dat het publiek er telkens hartelijk om moet lachen. Voor de pauze een goede Wild-West-film: ,.De jacht naar het goud", voorafgegaan door het gebruikelijke kleingoed; Wereld-nieuws,* Sound-journaal enz. Een programma voor volwassenen. TER-AAR. Onderlinge Brandverzekering. Donder dag werd de leden-jaarvergadering gehou den van de Vereeniging „Onderlinge verze kering tegen brandschade" in het café van den heer Sessink. Op voorstel van D. Esveld worden de af tredende besturusleden n.l. de heeren Joh. Kroon, P. J. van Rijn en M. J. N. v. d. Wey- den, bij acclamatie herkozen. Vervolgens bracht de secretaris, de heer H. v. d. Kroon, een uitgebreid jaarverslag uit waarin de stand van zaken uitvoerig werd behandeld. Wij ont.eenen het volgen de: Er is dit jaar een brandschade geweest van f 152.Het ledental is met 23 leden vermeerderd en gegroeid tot 471. Het ver zekerd kapitaal vermeerderde met f 213.415 en bedraagt thans f 2.871.421.aan roeren de goederen en f 2.941.315 aan vaste goe deren, intotaal f 5.812.736.De winst 1931 bedraagt, na afschrijving koersverlies op effecten f 7142.32, hetgeen een uitkee- ring van 5% toelaat. Het reserve-kapitaal bedraagt f 64.14é.30— Bij de rondvraag stelt de heer P. Kroon voor de jaarlijksche donatie aan het reser ve-fonds groot f 1000.te staken in ver band met de groote van de reserve en het gunstige herverzekeringscontract. Na am pele bespreking wordt hot bestuur gemach tigd naar omstandigheden te handelen. Eveneens informeert de heer Kroon of er schrijven is ingekomen van het Gemeente bestuur inzake het plaatsen van brandkra- nen in de Gemonde op bepaalde plaatsen LEIDEN. Geboren: Willemina Everdina d. van E. J. Ober en S. J. Chr. de Jong Cornelia Theodora d. van C. Driessen en M. M. Koe- mans Jan Gerrit z. van G. van der Staav en G. van Beusekom Maria Gijsbertha d. v. H. van Egmond en M. C. C. van de Weteriug Willem Hendrik z. van W. H. Banning en E. Waasdorp Christianus z. van M. Opdam en W. van der Kaaij Hendrik Frans z. van P. van Tongeren en M. S. Poptie Theodora Cornelia d.,van C. Gros en Th. J. M. Kuipers Pieter z. van D. Stokkel en M. J. Willemse Ondertrouwd: M. A. Montabe jm. 23 j. en S. Buis jd. 22 j. Overleden: E. H. J. Schreinemakers Polmansvr 65 j. H. Laman m. 32 j. J. Jansen, wedn. 85 j. B. van Berkel wedn. 88 j A. Brauckman m. 48 j. voor gezamelijke rekening. Besloten wordt hiertoe mede te werken indien de kosten althans niet te groot zijn zoo noodig ook in de buitengemeen ten. De heer P. Hoogervorst informeert naar de „Lensbrandbluschapparaten" of deze aan de verwachting beantwoorden Het is geb'eken van niet, zij zouden dus wegge haald kunnen worden. Verder werden er nog enkele huishoude lijke zaken besproken, en een kleine trac ts tie aangeboden, waarna de voorzitter overging tot sluiting. De eerste groenten. Door den tui nier C. Akerboomvan Leeuwen zijn de eerste groenten aangevoerd en wel sla. De kwaliteit was mooi. Het vorig jaar wrden de eerste groenten aangevoerd 17 Maart. \W>* LEIDSCHENDAM. Ziekenhuisverpleging. Donderdag avond te 8 uur hield de R. K. Vereeniging voor Ziekenhuisvrepleging te Leidschen- dam haar jaarvergadering in het Patro naat., Na opening door den voorzitter, den heer Kasbergen, werd het jaarverslag van den secretaris-penningmeester uitgebracht, waaruit we o.m. nog aanstipten, dat het ledental 1113 bedroeg en er een batig saldo was van f 655 03 terwijl er een reserve van f 1735.15 is. Bij monde van den heer Van Tol brengt de Verificatiecommissie verslag uit en ver klaart alles in de. beste orde bevonden te hebben. Hij brengt hulde aan den secreta ris-penningmeester voor zijn vele en keu rige werk. Tot leden van de Verificatiecommissie over 1932 worden benoemd de heeren D. v. d. Berg, F. Westgeest en Gerritsma. Bij de bestuursverkiezing worden met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren L C. de Koning en J. Schuijt. De voorzitter zegt bij punt 8, dat het bestuur voorste11 Het vervoer per zieken auto óp kosten der Vereeniging te doen ge schieden. doch alleen zal van een zieken auto gebruik mogen worden gemaakt, als de geneesheer dit noodzakelijk acht. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij het voorstel het salaris van den se cretaris-penningmeester te verhoogen tot f 250.worden door een tweetal 'eden be zwaar gemaakt om in deze malaise over verhooging te praten. Meerdere heeren vin den echter het salaris nog lang niet vol doende, gezien de groote werkzaamheden hieraan verbonden. De voorzitter zegt. dat het een voorstel is van het bestuur buiten den heer de Koning om en dat de heer de Koning ook zonder deze verhooging met even veel lief de zijn functie zal waarnemen, doch het bestuur is er van overtuigd, dat deze ver hooging, gezien het enorme werk aan deze functie verbonden, noodzakelijk was. Na enke'e besprekingen en na een toe lichting door den heer de Koning, wordt het voorstel met- op 3 na algemeene stem men aangenomen. De rondvraag bracht nog enkele vragen naar voren. Hierna sluiting. LISSE. Aanrijding. Vrijdagmorgen is een ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Uit de richting Haarlem kwam een luxe auto, bestuurd door den heer F. v. d. VI. Uit een der huizen kwam een 5-jarig zoontje van den heer J. M. met het plan de straat over te steken, met het gevolg dat het ventje werd aangereden. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het bleek, dat het ventje aan een der beenen gewond was. Het geval is minder ernstig, daar de ge wonde binnen eenige dagen volkomen hersteld kan zijn. Den bestuurder treft geen schuld. NOORDWIJKERHOUT St. Elisabethvereeniging. Op de Jaarver gadering der St. Elisabethvereeniging ten huize van pastoor Quant werd verslag gegeven van de inkomsten en uitgaven over het jaar 1931. In "t geheel werd uitgegeven aan: soepvleesch 260 pond en 4 ons. rookvleesch 67 p.. gehakt 6 pond, 2,5 ons, melk 5438,5 liter, karnemelk 618 liter, eieren 830, banaen 246. LAATSTE BERICHTEN DE GENUA-EXPRES. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 8 Maart om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 9 Maart om 7.05 te Zevenaar, 7.55 te Arnhem, 8.48 te Utrecht (C.S.), 9.49 te den Haag (S.S.). 9.36 te Amsterdam (W.P.), 9.51 Amsterdam (C.S.), 10.01 te Botterdam (Maas). Firma G. H. MAAT - wunkooperu i Gevestigd sedert 1833 (Van onzen bijzonderen Spaanschen correspondent)". J MADRID, 29 Febr. 1932. Bilbao, de bloeiende sta<l in het Noor den des lands zij telt thans ongeveer 100.000 inwoners is sinds lang vermaard om de Universiteit van Deusto, welke tot voor korten tijd onder leiding stond van dé Paters Jezuïeten. In deze dagen is de stad minstens even vermaard om het ge sukkel met de nieuwe universiteit, die men van staatswege wil inrichten in de gebou wen, welke men aan de Jezuïeten ontno men heeft. De Regeering heeft de moeilijk heden zooveel mogelijk willen goedpraten, maar toch niet kunnen beletten; dat en kele onverkwikkelijke dingen zijn uitge komen onverkwikkelijk n.l. voor haar. Op een mooien Zondagmorgen in Fe bruari waren in het paleis van den gou verneur samengekomen de minister van Openbare Werken, de onderstaatssecreta ris van Onderwijs, de burgemeester-ad-m- terim, verscheidene leden van den ge meenteraad en voorts enkele Kamerleden en burgemeesters van omliggende gemeen ten, terwijl tenslotte nog van de partij waren een aantal directeuren van banken en voorschotkassezi. De minister van Openbare Werken, de heer Pneto, verkreeg het eerst het woord. Hij noemde de Universiteit (de nieuwe na tuurlijk!) een oude aspiratie, en vond het thans het geschikte tijdstip, dat allen eens krachtdadig zouden meewerken, om aan de plannen een begin van uitvoering te ge ven. Het vraagstuk van de lokalen, waar in men de universiteit moest onderbren gen, was al van de baan, daar men immers een gebouw hadovergenomen, dat voor soortgelijke doeleinden had gediend. Alleen de Staat kon niet alles beta len.... Moeilijke economische toestand en zoo en het was toch ook niet goed mo gelijk, een universiteit van een andere plaats naar Bilbao over te brengen. Eu Bilbao was de aangewezen plaats de natuurlijke hoofdstad, om zoo te zeggen, van Baskenland. Enfin, met twee of drie faculteiten zou het te probeeren zijn. De heer De Aguirre, afgevaardigde voor Navarra, tevens burgemeester van Guecho, was eveneens buitengewoon gevoelig voor de stichting van deze universiteit, die hij dan liefst een eigen Baskisch stempel wil de geven. Het idee van een der andere hee ren, om n.l. een commissie te benoemen, die de heele kwestie eens „liefdevol'" onder de oogen zou zien, vond hij schitterend, te meer waar het vraagstuk van het Ras- kische zelfbestuur er ook nog wasHet ging er nu maar alleen om, of de univer siteit een Baskisch of een Spaansch karak ter moest dragen. Het woord was daarna aan den afge vaardigde Oreja. Oeze heer was het geheel eens met minister Prieto, inzoover het be zit van een universiteit een ideaal was voor Bilbao. Maar wat zei hij nu? „Doch ïf- gezien van dezen wensch, die ons allen verbindt, ben ik van meening, dat dit vraagstuk een zijde heeft, die tot dusver in deze geachte vergadering slechts onvol doende belicht is. En die zijde moet juist heel scherp belicht worden, vind ik ten minste. Het gaat er niet alleen om, een universi teit op te richten (of deze er nu Baskisch dan wel Spaansch uit zal zien), maar te vens, om die universiteit onder te brengen in gebouwen, die, zooals meneer Prieto straks gezegd heeft, door den Staat zijn overgenomen Nu wil ik alleen dit zeggen: de stad Brlbso voelt er buitengewoou veel voor, om het beschavingspeil op te voe ren, en daarvoor alle faciliteiten te verlec- nen, maar onze stad voelt er ook veel voot héél veel zelfs misschien nog méér dan welke andere stad ook in Spanje om bij te dragen tot versterking van ons aanzien in do wereld En nu vraag ik: zou enze stad daartoe bijdragen, als ze, al of niet rechtstreeks al is het dan ook voor pen lof telijk doel, zooals deze universiteit haar instemming betuigde met de „overname"' van zekere gebouwen, die krachtens het meest etemenleue recht tot dusver eigen dom van een particulier genootschap wa ren T" De voorzitter van de vergadering ver zocht don geachten spreker ijlings dit vraagstuk thans Diet aan te willen roeren: de rechtban1* 7ou daarin te zijner tijd het laatste woord spreken voor het oogenblik ging het alleen om de oprichting van de universiteit zelf. De heer Orea vond dat heel verstandig opgemerkt. „Al was het dan maar alleen, dat wij nu deze verkla ring gehoord hebben, dat de rechtbank het laatste woord in deze zaak zal Bpreken, dan ziin de minuten wel besteed, geduren de welke ik uw aandacht heb afgeleid' Niettemin kan ik niet uw zienswijze deo- len, dat het thans niet het juiste oogen blik voor zulk een verklaring zou zijn. Als ik meneer Prieto goed verstaan heb, roept hij de hulp in van alle financieele instel lingen. Dan lijkt bet me niet alleen ge schikt, maar zelfs noodzakelijk, om de mee ning van zulke instelingen te vragen, die hier trouwens zijn uitgenoodigd, en wier oordeel ter zake ons van onschatbare waarde kan zijn, om ons aller wensch in vervulling te doen gaan. Ik heb niets meer te zeggen." Nu, twee van de aanwezige vertegen woordigers van financieele instelingen ga- I ven als hun meening te kennen, dat zij geen steun konden toezegen, wanneer de universiteit in gebouwen werd onderge bracht, die geconficeerd waren. Wat den voorzitter een klacht ontlokte over gebrek aan eerbied jegens do regeering en de Ka mer, en hem voor de tweede maal deed verzoeken, dat men zich louter en alleen tot de universiteit zou bepalen. Na afloop v. de (voorloopige) vergadering kon de heer 'Prieto niet verbergen, dat hij een beetje ontevreden was. Hij mopperde iets van boycotten en gemeene trucsMaar als men in zijn opzet slaagde, zou het prachti ge gebouw nutteloos blijven léegstaan want in géén geval zouden de Jezuieten het terugkrijgen I LEIDEN, 4 Maart Groentenveiling. Per 10 stuks: komkommers 20—24, roodekool 1.10—4.00, savoye kool 0.80 3.50, groenekool 0.902.40, pieterselie 1.50—2.40, prei 1.40--3.50, radijs 2.50 —8.90, kropsalade 3.1&-4.40, selderie f 1.00—2.20, knolselderie 5.40lfi.50, ra barber 8—12; per 100 kg. kroten 1.50 —2.50, kroten gek. 7—10, witloof 20— 30, boerenkool 25, postelein 5—9, spinazie 2235, uien 8.9013.50, wor telen 37, spruiten I 510, spruiten II 1-5. 5 Maart. Boter. De prijzen van boter Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedra gen lijden, voorzien v. d. H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefden Echt genoot en zorgzame Vader, de heer FRANCISCUS DE WIT, in den ouderdom van 46 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote Wed. F. DE WIT- VOOGES en Kinderen. Lisse, 4 Maart 1932. Wij bevelen de ziel van de dierbaTe over ledene in Uwe god vruchtige gebeden aan. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden in de Parochiekerk van St Agabha te Lisse den 8sten Maart a.s. 's morgens half 10. 1815 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze ijverige bediende, den heer 1816 FRANCISCUS DE WIT, die ons gedurende 26 jaren trouw heeft ge diend. Zijn nagedachtenis zal ons ten eeuwigen dage in dankbare herinne ring blijven. Familie F. BEELEN. Lisse, 4 Maart 1932. Met diep leedwezen na-men wij kennis van het overlijden van on zen zeer beminden me degezel, den heer FRANCISCUS DE WIT, Hij ruste in vrede. J. SCHILT. C. PRINS. C. LANGEVELD. P. TIMMERS. TH. VERHEI JEN J. KOORDES. A.P. v. KESTEREN Lisse, 4 Maart 1932. op de heden gehouden markt waren al* volgt: prima fabrieksboter (controle) 1.20 prima boerenboter 1.15—1.25, en goede boerenboter 1.per kg- Aangevoerd I derde ,5 zesde, 30 achtste en 12 zestien- de vaten, wegende 895 kg. Handel matig. Eieren. Aanvoer 25434 stuks. Prijzen: kippeneieren <*—4, kuikeneieren 2.70 3.00 en eendeneieren 3.003AO per 100 stukp. Handel matig. Turfmarkt van 23 Febr. tot en met 5 Maart. Aangevoerd 165.000 stuks lange turf, prijs 78 per 1000 stuks. BOSKOOP, 4 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Glaudius Per- net 1.00, Briarcliff 80 cent. Orange per fection 0.701.30, Polyantharozen 70— 100 cent. Diversen: Tulpen 615 cent, Ce- rasus Hisakura 3 005.90, seringen 0.60 1.20, Prunus triloba 2950 cent, Cera- sus Husakura II 1.702.80, idem rosea I 1.80—2.40, idem II 1.00—1.70, Narcis sen 6—11 cent, Japansche Azalea 4085 cent per stuk; Azalea mollis 715 cent per tak, eieren per 10 stuks 3034 cent NOOTDORP, 4 Maart. Eierenveillng. Aanvoer 8792 stuks; kippeneieren 3.10 4.25, eendeneieren 2.753.15, per 100 stuks; ganzeneieren 1012 ct. per stuk, konijnen 50 ct. p. stuk, bloemen 725 ct. per bos. LEEUWARDEN, 4 Maart. Boter. Leeuwarder commissienoteering voor No- derl. boter 1.05 (v. w. 1.28). Botermijn. Hoogste prijs 97 ct„ middel- prijs 81 ct., laagste prijs 69 ct. Veiling: hoogste prijs 77 ct., laagste pr. 55 ct*, aanvoer: 34 derde en 15 zesde vaten. Kaas. (Onder de waag verkocht). Goud- sohe 20 plus 2931 ct., 30 plus 4244 ct., 40 plus 4951 cL, broodkaas 40 plus 6355 ct., Edammer 20 plus 2931 ct„ 30 plus 4244 ck, 40 plus 4951 ct. Han del kalm. ALPHEN AAN DEN RIJN, 4 Maart. Groentenveiling. Spinazie 2027.30, dunsel 5060, peen 55.20, knolra pen 1.50, spruitkool I 68, alles per 100 K.G.; selderij 2.20, preij 33.50, andijvie 2.804, per 100 bot. Eieren. Aanvoer 11888 stuks; kip. eieren 33.50, eendeneieren 2.70 3.10, per 100 sbiiks. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan allen, die blijken van belangstel ling hebben getoond op mijn Gouden Jubileum als mole naar van den Floris Schou ten Vrouwepolder, en in het bijzonder den heer J. W. MARBUS voor de hartelijke woorden en waardeering na mens het Polderbestuur en Ingelanden. 1804 N. BERKHOUT, Sassenheim. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van onzen dierba ren Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer C0RNELIS WARMERDAM betuigen wij onzen oprech ten dank. 1796 Broers en Zusters. Voorhout, 5 Maart 1932. is tot 23 Maart niet ie consulteeren. met een heerlijke o d voco atcrè m e gevuld.- Het is iets zeer bijzonddrs van Jl&t o^rdori Notaris G. W. A. GRüN- DEMANN, to Oude Wete ring zal in Mei 1932 in het openbaar verkoopen: Een Bouwmans woning, met söhuren en arbeiderswo ning te Rijp-Wetering (Gem. Alkemade) benevens ca. 27 H.A. uitmuntend weiland in den Blaauwe Polder en ged. in den Drooggemaakte Veen- der- en Lijker Polder. Inmiddels uit de hand te koop. 1775 Inl. geeft voornoemde No taris.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3