Een nieuwe en betere manier om de wasch te spoelen. UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 5 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 haar, naar zij zeide, op een séance door geesten gedicteerd. In de omgeving van New-York is een briefkaart gevonden, waarop geschreven etaat: „De baby zal sterven". De bisschop van New-York heeft den geloovigen gevraagd te bidden voor den terugkeer van het knaapje. De president Tan Mexico heeft zijn diepe deelneming over het gebeurde te kennen gegeven. LUDENDORFF CONTRA DEN BISSCHOP VAN REGENSBURG. De rechtbank stelt den bisschop in het gelijk. De rechtbank te Muncken heeft de door generaal Ludendorff en zijn echtgenoote tegen den bisschop van Regensburg inge diende aanklacht wegens beleediging af gewezen. Zooals men zich herinnert, had de bis schop van Regensburg, Z. H. Exc. Mgr. dr. M. Buchberger in een herderlijken brief, welke zioh met de godloozenbeweging be zighield, het boek van mevrouw Luden dorff „Erlösung" inzeer soherpe bewoor dingen afgekeurd. In de motiveering van de beslissing der rechtbank luidt het, dat generaal Luden dorff en zijn echtgenoote, de schrijvers zijn van een reeks geschriften, welke het Chris tendom en zijn instellingen in discrediet. brengen. Z. H. Exc. mgr. Buchberger heeft rechtvaardige belangen behartigd. Uit dea vorm zijner uitlatingen en uit de omstan digheden, onder welke deze plaats vonden, valt geen beleediging af te leiden. BRAND IN HET STADSTHEATER TE ZITTAU. Het theater tot den grond toe afgebrand. Gisternacht tegen half drie werd brand ontdekt in het Stadstheater te Zittau. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en het theater brandde tot den grond toe af. Er staan nog slechts enkele kale mu ren overeind. De brand werd pas bemerkt toen de vlammen uit het dak sloegen. Toen >de brandweer arriveerde was reeds het groot ste gedeelte van de dakstoel uitgebrand en de brandweer moest zich in hoofdzaak be perken tot het nathouden van de bedreigde belendende perceelen, die ernstig gevaar liepen aangezien er een stevige bries stond waardoor een vonkenregen van het bran dende gebouw de nabij gelegen perceelen bedreigde. Met groote moeite slaagde men erin het vuur tot het brandende schouw burggebouw te beperken. Tegen half vier was het theater een groote vlammenzee. Met behulp van de brandweer en eenige bewoners slaagden eenige acteurs erin een deel van hun garderobe uit de kleedka mers te redden. Het geheele interieur van het theater is vernield en tegen vijf uur gistermorgen stonden nog slechts de mu ren overeind. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. RUSSISCHE VLUCHTELINGEN NEERGESCHOTEN. Gemeld wordt, dat op den oever van de toegevroren Dnjestr aan .de Roemenesclt- Russische grens de lijken opgestapeld lig gen van een groot aantal Russische boeren, die door de grenswacht d&odgeschoten zijn, toen zij trachtten naar Roemenië uit te wijken. De oorrespondent van een Roe- meensch blad, die de Russisch-Roemeen- sche grenscommissie vergezelde bij een in spectietocht langs de grens, heeft op een enkele plaats niet minder dan 211 lijken geteld, die in een schuur waren opgesta peld en waar wolven en wilde honden op aasden. De Russische kolonel, die de sovjet-re- geermg vertegenwoordigde, heeft ver klaard, dat de identiteit der lijken werd vastgesteld en dat men bezig was de maat regelen te nemen voor de begrafenis dezer de boeren had gedood, antwoordde de ko- dooden. Toen gevraagd werd, waarom men lonel, dat dit een aangelegenheid was, die slechts de Russische grenswacht betrof. Iedereen weet, dat last is gegeven, ieder neer te schieten, die tracht zonder vergun- lung de grens over te steken. Politie-inspecteur te Dresden vermoord. In den afgeloopen nacht is nabij een café te Dresden een inspecteur van poli tie doodgeschoten gevonden. De politie ge looft dat hij vermoord is door personen, die des nachts nabij de bewuste plek po litieke propaganda-leuzen op de muren hebben aangebracht. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tusschen twee fiet sers. Een ervan met een hersenschudding opgenomen. Donderdagavond botsten twee wielrij ders op den hoek v. CleefstraatBoerman straat te Venlo zoo hevig tegen elkaar, dat beiden met een smak tegen den grond vie len. De 23-jarige R. Tonk, uit Venlo kwam zoo ongelukkig met zijn hoofd op de straat- steenen terecht, dat hij een hersenschud ding opliep. Per politiebrandcard werd hi; naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. De ander fietser, de 26-jarige J. van den Boogaert, bekwam slechts een lichte schou- derkwetsuur. Een methode, die door een prac- tische Huisvrouw ontdekt werd. Hel spoelen van de wasch heeft tol doel, alle zeepdeeltjes, die zich gedurende het waschproces in het goed hebben vastgezet, daaruit te verwijderen. Onvoldoende ge spoelde wasch wordt spoedig geel en on ooglijk. Daarom spoelt de zorgzame Huis vrouw altijd eerst in goed heet water en daarna zóólang in koud, totdat het water helder blijft. Voeg bij het eerste heete spoel- water één of twee handen vol Sil, doch los deze vooraf in koud water op. U zult ver baasd staan, hoe grondig alle achterblijfselen van het zeepsop verdwenen zijn en hoe helder, hagelwit en frisch ruikend een met Sil gespoelde wasch is. Vele duizenden Huisvrouwen spoelen tot hare tevredenheid de wasch met Sil. Wan neer U eens een proef neemt, zult U onge twijfeld ook geregeld deze werkelijk prac- tische methode toepassen. Aanrijding door een auto. Een zwaar gewonde. Donderdagavond 8 uur heeft po den Ber- ghem8chewcg te Oss een ernstige aanrij ding plaats gehad. De vrachtauto van den expediteur T. H. reed in de richting van Berghem, toen plotseling een voetganger, vlak voor den auto, den weg overstak. Een aanrijding was onvermijdelijk. De voetgan ger, de 50-jarige H. uit Den Bosch, kwam onder den auto terecht. Hij is met een her senschudding en verschillende andere kwet suren aa narmen en eenben, naar het zie kenhuis te Oss vervoerd. Daar het slachtoffer doof is, heeft bij het signaal van den auto niet gehoord. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en den vrachtauto in beslag genomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Hoe een marskramer aan den dood ontkwam. Gistermorgen wilde de oude marskra mer G. van der N. uit Gouda den onbe- waakten overweg aan den Zwarteweg nabij zijn woonplaats passeeren, toen juist een trein uit de richting Utrecht naderde. De locomotief greep de vierkante kist. die de marskramer voor het lichaaf droeg, waar door de man achterover tuimelde en bui ten de rails terecht kwam. Dank zij deze omstandigheid heeft de marskramer slechte eenige verwondingen aan gelaat en handen bekomen. Auto vernieldde bestuur der kwam met den schrik vrij. Op den onbe waakten overweg nabij de Haar te Veenendaal is gistermorgen de luxe-auto van den heer C. van Dijk uit Leersum door den sneltrein van 8.50 uit Kesleren, richting Amersfoort, gegrepen en geheel vernield. De heer van Dijk kwan. als door een wonder met den schik vrij. Het uitzicht ter plaatse is geheel belem merd door het wachtposthuisje. De trein ondervond ongeveer tien minuten vertra ging. SPRING NIET OP EEN RIJDENDEN WAGEN! Jongen gedood. Gistermorgen omstreeks 10 uur wilde te Bolnes de 15-jarige Arie Kooyman, wo nende Julianastraat aldaar, op een zwaren aanhangwgen, getrokken door een tractor der N.V. Kalkzandsteenfabriek Van Dijk en Co. te Dordrecht, springen. Hij kwam hier bij te vallen met het gevolg, dat hij van den "aanhangwagen viel en voor de wielen terecht kwam. Deze verpletterden zijn hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Bloscoopbrand te Helmond. Gisterochtend heeft een hevige brand ge woed in de bioscoop Centraal te Helmond. De geheele zaal en het gebouw waren in rook gehuld, toen de brandweer ter plaat se verscheen. Hierdoor werd het blus- schingswerk zeer bemoeilijkt. Behalve dat de brand veel schade aan meubilair heeft toegebracht, hebben de plafonds en het dak ernstig geleden. Ook de bovenwoning, waar de eigenaar, de heer Cronenberg, woonde, heeft veel waterschade gekregen; een gedeelte van den vloer is doorge brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het smeulen van weggeworpen eindjes sigaret.-Voorloopig kan de bioscoop niet worden gebruikt. De cabine bleef geheel ongedeerd. Alles wordt door Verzekering gedekt. Boerderij te Lottum afgebrand. Te Lottum (L.) is eergisteren brand uit gebroken in de boerderij bewoond door den landman G. aan het Marktplein. De brand greep snel om zich héén, aoodat wel dra het gehel pand in vlammen stond. Aan blusschen viel niet te denken, ook wegens watergebrek. De inboedel ging geheel ver loren. Het aangrenzende huis van den bakker en herbergier S. kon door nathou den van het dak behouden blijven. De oor zaak van den brand is onbekend. Do ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Winkel te Utrecht uitgebrand. Gisterochtend is in den eomestibleswin kei van den heer Gleef, op den hoek van de Biltstaat en de Mgr. van de Wetering straat te Utrecht, een uitslaande brand ontsaan. Toen de eigenaar, die elders woont, gisterochtend den winkel binnen kwam, bespeurde hij eevn eigenaardig ge knetter Toen hij een kast opende, waarin verpakkingsmateriaal geborgen wordt, sloe gen de vlammen naar buiten en in een oogenblik stond de geheele winkel met zijn brandbaren inhoud (houtwol en ander ver- oakkingsmateriaal)) in lichte laaie. De bandweer was spoedig ter plaatse en kon den brand beperken tot den winkel,, die geheel is uitgebrand. De bovenverdieping van het pand bleef gespaard. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Vermoedelijk heeft de inhoud van de kast van den vorigen avond af liggen smeu len. en is deze bij het openen van de kast ontbrand. Heidebrand op Soesterberg. Omstreeks 12 uur ontstond gisteren een groote heidebrand op het militair vliegter rein te oesterberg. Door een groot aantal militairen en de Soesterbergsche brand weer werd tde brand bedwongen. De sterke N.O. wind 'wakkerde het vuur ontzettend aan Om ongeveer kwart voor één was men den brand meester. De verbrandde opper vlakte is 2 H.A. Inbraken te IJsselsteln. Gisternacht is op vijf verschillende plaat sen te IJsselstein ingebroken, oa. bij nota ris A. G. Cool, waar een bedrag van 200 ft. 250 werd meegenomen. Voorts hebben de dieven een bezoek gebracht aan de Boerenleenbank, terwijl te vens enkele particulieren de dupe zijn ge worden. De bedragen, die zij hebben ont vreemd, hebben niet veel om het lijf. Ketel gesprongen. Op de wasscherij de Kolk van de firma van Hofwegen, te Amersfoort, is gistermid dag een ontijzeringsketel uit elkaar ge sprongen door tot nu toe onbekend oor zaak. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. LEIMUÏDEN Op hoogen leeftijd. De oude Inwoonster dezer gemeente, mej. M. Schipper, geboren Hartog, is in den ouderdom van 92 jaar over leden. Thans Is de oudste inwoner de heer J. Brokhuizen. In December a.s. hoopt deze 92 jaar te worden. Deze gezonde oude heer, ge boren uit den boerenstand, kan men nog eiken dag met lust en ijver zijn werk op de boer derij zien uitoefenen. Gisteren b.v. zagen wij hem nog druk bezig met het zagen van hout door middel van een spanzaag. Bouwen. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer G. van Driel. aannemer al hier, vergunning verleend tot het bouwen van een mooie woning met timmermanswerkplaats aan den Achterdijk te Oude-Wetering. WASSENAAR. Kiesvereenfging. Donderdagavond hield de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" haar jaarlijksche algemeene vergadering in het Patronaatsgebouw. De voorz. herdacht in zijn openingswoord den voorzitter der R.K. Staats partij, Mgr. Nolens z.g., en verzocht daarna een „Onze Vader" voor zijn zielerust te bidden Medegedeeld werd, dat de 5 leden, door de vereeniging aangewezen als vertegenwoor digers in de Commissie ter beoordeeling van het annexatievoorstel zich van hun taak heb ben gekweten en hun stem tegen dit voorstel hebben uitgebracht. Alle leden, met uitzonde ring van den heer Prins, die buitenslands vertoefde, bezochten de gehouden vergaderin- gen. Vervolgens werd verslag uitgebracht van het verhandelde in de vergaderingen der Kamer centrale. De voorz. deelde mede, dat het aan vankelijk in zijn bedoeling lag een herziening van het reglement aan de orde te stellen. Waar in verband hiermede door de Kamercen trale een enquette is ingesteld, achtte hij het beter den uitslag daarvan af te wachten. Verder werd medegedeeld, dat in den Sta lenkieskring Leiden een bond van R.K. ge meenteraadsleden is opgericht en dat in het voorloopig bestuur o.m. zitting heeft de heer G. P. G. van Leeuwen, wethouder dezer ge meente. Tenslotte werd medegedeeld, dat men mo menteel wil trachten een vereeniging van sta- tenkieskringcentralen te stichten. Na deze mededeelingen bracht de secretaris hel jaarverslag uit, dat onder applaus werd goedgekeurd. Op voorstel van den voorz. werd besloten in de twee vacatures in het Bestuur, ontstaan door het bedanken van de heeren J. L. Voor ham en J T. Remmerswaal, voorloopig niet te voorzien, aangezien het Bestuur in het vol gend jaar in zijn geheel moet aftreden. Uit het daarna door den penningmeester uit gebracht verslag bleek, dat de inkomsten had den bedragen 997.09... de uitgaven ƒ963.44, zoodat er is een nadeelig slot van ruim 33. Evenwel heeft de vereeniging nog een schuld van ƒ201.80. De voorz. wijst op de nauwgezette plichts betrachting van den penningmeester en wil hem hulde brengen voor de vele werkzaamhe den, door hem in het afgeloopen jaar verricht. (Applaus). Door een commissie van twee leden werd de rekening met bijbehoorende bescheiden na gezien. Door een der leden werd gerapporteerd dat boeken en bescheiden in volmaakte orde werden bevonden, zoodal werd voorgesteld den penningmeester te déchargeeren onder dankzegging voor zijn uitstekend beheer; on der applaus werd hiertoe besloten. De voorz. las vervolgens de groote rede, door prof. Aalberse, ten vorige jare in den Dierentuin gehouden. Hij achtte deze van zoo veel gewicht, dat hij het nuttig vond den in houd ter kennis van de leden te brengen. Met aandacht werd deze lezing gevolgd. De voorz. verbond aan het slot hieraan de aansporing, dat de leden vertrouwen zouden hebben in den arbeid der voormannen onzer Partij. Aan de orde is hierna de bespreking ont- werp-kiesreglement De voorz. deelt mede, dat het Bestuur voor stelt de wijzigngen te aanvaarden, met uitzon dering van de wijziging van artikel 8. Op dit artikel stelde het Bestuur een amendement voor, waardoor de mogelijkheid wordt gescha pen, dat de eene kiëskring desverlangd een grooter aantal omschreven zetels tot zich kan trekken en een andere kieskring van het voor- geschrevene aantal omschreven zetels kan worden ontlast Met algemeene stemmen werd dit amende ment aanvaard. Nadat bij de rondvraag eenige interne aan gelegenheden waren behandeld, werd de ver gadering gesloten. Gevestigd: E. Stockhausen uit den Haag, Lijsterstraat 3. P. Schmacher uit Leiden, Langstraat 91. J. Schumacher uit Rotterdam, Langstraat 91. I. Schu bert uit Leiden, Langstraat 91. R. F. Hartog en vr. uit Ned. O.-Indië, Witten- burgerweg 90. J. v. d. Lecq en ges. uit Oegstgeest, Oostd.weg 63. Wed. G. O. Schoep geb. Permentier uit den Haag, Wassenaerstr. 12. A. 0. Cirk uit den Haag, Wassenaerstr. 18. S. T. Mazurek uit den Haag, Wal. J. Leitner uit den Haag, Pr. Mairelaan 9. A. Willidal uit Oostenrijk, Willem III laan 7. A. Jan hen uit Duitschland, Santhorstlaan 3. A. J. M. de Grijs uit den Haag, Oostdor- perweg 10. E. Henneberger uit den Haag, Duinl.weg 25. C. J. Vlekke uit Leiden, Oostd.weg 6. E. Kapfer uit Oostenrijk, Backersh. Laan 72. E. Florian uit den Haag, Hoogeweg 5. M. M. E. Go tbs man uit den Haag, P. O. Wassenaar 1. Chr. Krediet uit Bloomndaal, Zijdeweg 4. W. H. Kat uit China, Binnenweg 3. J. Dek ker uit den Haag, Gravestraat 1. H. Ra kebrand uit den Haag, Rijksstraatweg 777. D. J. Magré uit Beilen, Oostd.weg 2. M. Lupp uit Duitschland, Hoefijzerlaan 8. A. Master uit Rijswijk, Z.-H. Nassaulaan 7. J. C. Nijkamp uit den Haag, Zijdeweg 30. 7. Meindersma geb. van der Bijl uit den Haag, Buurtweg 167.. Vertrokken: F. Vink naar den Haag, Rotterd.straat 75. B. Krakor, E. Salz en H. Konig, naar Duitschland. E. Greinke naar den Haag, P. Botbstraat 61. 8. G. Greinke naar idem. Th. E. R. G. Arnold naar Duitschland. H. Riedel naar idem. J. C. v. Reden naar den Haag, Adelheid- straat 252. G. M. Valkenhoff geb. Am- merlaan naar den Haag, v. Marumsbraat 30. J. Parquijl naar Amsterdam, le Hel merstraat 44. M. G. C. Huitinck naar Groenlo, Wheme A. 428. H. B. Winkel naar Rotterdam, Dokstraat 15a. Th. C. Meurs naar Bloemendaal, H. Duin en Daal- soheweg 9a. M. Dirksen naar Geerviiot, A. 43. M. A. Grunta naar Duitschland. P. Arends naar den Haag, P. Potterstraat 419. A. Drechsler naar den Haag, Ba- voijlaan 9. W. Kraak naar den Haag, Weissenbruchtstraat 144. A. J. B. Giese- lre naar den Haag, Duchatelstraat 10. J. Voorhoeve naar idem. B. H. Koert naar Coevorden, Bentheimstr. 54. D. Razoux Kuhr naar den Haag, Zuidwal 83. K. von der Bruggen naaj* Esseu. K. M. Merz naar Duitschland. G. B. M. den Dubbelden naar Oegstgeest, Rijnzichtweg 39. F. van Alphen en gez. naar den Haag, van Alkemadelaan 350, Flat 212. J. F. O. Muller naar idem. A. H. Houkes naar idem. C. C. H. Oogestegen naar idem. T. Nölling naar idem. H. M. Bak ker naar Apeldoorn, Berg en Dalscheweg 5. H. Kruit naar den Haag, Corns. Hout- mansbr. 91. A. Jansen naar Nieuwleu- sen, den Hulst. G. J. Sohuitemaker naar Voorschoten, Leidscheweg 68. J. D. v. Koppenhagen naar Broek in Waterland. E. Sendowsli naar Duitschland. A. Co- lijn en gez, naar Sassentheim, Jaooba van Beierenlaan 19. NIEUWKOOP. Vleeschkeuringsdienst In de maand Februari werden ter keuring aangegeven 14 koeien, 63 varkens, 15 schapen, 26 nuch tere kalveren, 162 K.G. vleesch en 1 geit. Afgekeurd werden 1 koe, 4 varkens, 12 nuchtere kalveren, 7 schapen en 1 geit. Meije-Pad. Deze week is de nieuwe doorvaart gereed gekomen door het Meije- pad, met daarover een vrij hoogen kwakeL Zoodra het niet meer vriest zul.en de bermen van het pad en ook de opritten der kwakel bepiant worden, met jong houtge was, welk gewas dan wel in de bescher ming van het publiek mag worden aanbe volen. Het pad belooft een schitterend stuk natuurschoon te worden. WOERDEN. Brand. Gisterenmiddag te twaalf uur brak een hevige brand uit aan de Oude Dam onder de gemeente Kamerik. De in kennis hiervan gestelde politie waar schuwde de Kameriksche Vrijwillige Brandweer, die onmiddellijk hierop met de motorspuit naar de plaats des onheils ver trok. Bij aankomst bleek, dat een woonhuis bewoond door C. Griffioen en de L„ en eigendom van den heer P. H. Burggraaf, in lichter laaie stond. Ook het voorgedeelte van de z.g. inrijstal, in gebruik bij den heer H. v. Rossum, had reeds vuur gevat. Van deze gebouwen staat het woonhuis onder de gemeente WLnis, de inrijstal onder Ka merik. Ook de motorspuit uit Wilnis was intusschen gearriveerd. De Kameriksche Bpuit kon het eerst water geven, maar hoe wel met volle kracht gewerkt werd, bleek spoedig dat het woonhuis niet meer te redden viel. Alle pogingen werden nu aan gewend om de stal grootendee*s te behou den, hetgeen met suces geschiedde. Het woonhuis brandde tot den grond toe af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl er geen vee is omgekomen. Op het terrein van den brand merkten we op burgemeester J J. Talsma van Ka merik, de wethouder v. Kamerik (tevens loco-burgemeester), Jac. de Bruyn en bur gemeester L Padmos van Mijdrecht en Wil nis. Het woonhuis was verzekerd. De inboe del van de L., die gedee.telijk verwoest werd, was niet verzekerd, terwijl de inboe del van G. verzekerd is bij de Coöperatieve Brandwaarborg Mij. „De Onderlinge" te Kamerik. Een woord van dank komt toe aan de Kamerkische Vrijw. Brandweer, die door haar vlug optreden de stal grootendeels kon behouden. Door de Kameriksche poli tie werd het verkeer in goede banen geleid. De vermoedelijke oorzaak is schoorsteen brand.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10