RECHTZAKEN STADSNIEUWS KERKNIEUWS VRIJDAG 4 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 lYOCki iJtegjL Bij aankoop van 2 gulden of 4 gulden ontvangt U Zaterdag en Maandag EEN FRAAIE DE PACHTWET EN DE S. D. A. P. „Het Vaderland" steèkt den draak met de politiek der S.D.A.P., die zooals men weet bet verworpen ontwerp-Pachtwet opnieuw heeft ingediend. Het blad schrijft: „De sociaal-democratische Kamerfractie heeft besloten het ontwerp-Pachtwet, zoo als het 'door de Tweede Kamer verworpen is, wederom ongewijzigd als initiatief voorstel in te dienen. Met andere woorden, ze wil op de Pachtwet den strijd met de Eerste Kamer aanbinden. Zelfs voor ons, die voor 100 procent reke ning houden met de zeer verklaarbare zenuwachtigheid, waarin de leider van ie S.D.A.P. zich thans bevindt, is dat toch 1 wel wat heel sterk. Men doodt nu eenmaal geen vliegen met keisteenen, en wij spre ken er niet eens van, dat deze keisteen de vlieg met zal kunnen raken, want dit voorstel kan niet anders ten gevolge heb ben, dan dat reeds vele leden van de Twee de Kamer, die vóór de Pachtwet hebben gestemd, daaraan voor de tweede maal hunne stem zullen onthouden, begrijpende, dat, als het tot conflict tussohen de beide Kamers zou moeten komen, het om een zeer gewichtig iets zou moeten gaan. De Eerste Kamer zou natuurlijk in haar geheel, en zij zou daaraan gelijk hebben, la mort saus phrase uitspreken over eene Pachtwet, die in ongewijzigden vorm tot haar kwam, be halve dan de sociaal-democraten, die te genwoordig, zooals in het geval van de Rotterdamscbe wethouders De Zeeuw en Brautigam is gebleken, in geheime verga dering bindend mandaat krijgen, wat ab soluut m strijd is met art. 87 van onze Grondwet: „De leden stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoo- men". Na deze verdiende afstraffing aan het adres der S.D.A.P. vervolgt de schrijver (de pol. hoofdred. de heer Roodhuyzen): „Maar men lijdt m dien kring nu een maal, door tweespalt in eigen boezem, zoo aan zenuwachtigheid, dat men heelemaal van de kook is. Zoo b.v. ook de heer Klee- rekoper, die naar aanleiding van het feit, dat prof. Aalberse, de leider van de Ka tholieke Kamerfractie, vóór het Kortings wetje stemde, en mr. Goseling, de voorzit ter van de partij, tegen, in „Vooruit" van Zaterdag 1.1. schreef: „Stel u dat voor in eenige andere partij, maar met name in de onze". Eilieve, vriend oproerige Krabbe laar, waar is uw geheugen? De heer Albar- da. leider van uw Kamerfractie, bracht in dertijd zijne stem vóór het Belgisch trac- taat uit, en de heer Henri Polak, de voor zitter van de partij, stemde er tegen. En het Belgisch tractaat was toch zeker van heel wat meer beteekenis dan een tijde lijke crisismaatregel". De Vrijz. Democr. hebben inzake de Pachtwet een betere politiek gevolgd, be toogt de schrijver, o.i. terecht: „Gelukkig, dat naast dit grapje een ern stig voorstel is gekomen om in eene leem te te voorzien, die, al heeft zij eigenlijk met de Pachtwet zelve niets uit te staan, toch door de verwerping van deze wet dreigt niet te zullen worden aangevuld. Daarte gen hebben de Vrijzinnig-democraten ge waakt, die van hun initiatiefrecht gebruik gemaakt hebben om een voorstel in te die nen, dat bijzondere maatregelen wil ten aanzien van de loopende contracten. Het praedicaat „loopende" getuigt er reeds van, dat men met een crisismaatregel te doen heeft, zij het dan ook van urgenten aard. Bij dit ontwerp zal, als het aangenomen wordt, de pachter, die op veel te hooger, want in normalen tijd overeengekomen pacht zit, gelegenheid worden gegeven bij verlenging van het contract vermindering van pacht te verkrijgen. Volgens deskun digen op dit gebied zijn zeer vele verpach ters reeds, hangende de overeenkomst, tot verlaging van de pacht overgegaan, maar wetten worden nu eenmaal niet voor de goedgezinden, maar voor de kwaadgezin- den gemaakt. Als het den kantonrechter niet gelukt partijen tot elkaar te brengen, zal eene crisispachtcommissie, die eenigs- zins aan de vroegere Huurcommissies doet denken, in deze aangelegenheid eene be slissing geven, die voor beide partijen bin dend is. Het feit, dat de Vrijzinnig-Demo cratische fractie in hare Memorie van Toe lichting het voorstel uitdrukkelijk los maakt van de regeling van het Pachtvraagstuk en daarnaast vaststelt, dat het ontwerp niets anders is dan een crisismaatregel, ge tuigt niet alleen van den ernst van haar bedoelingen, maar maakt ook naar onze moening de kans op aanneming van het voorstel zeer groot". DE BER00VING VAN EEN SCHIPPER ONDER HAZERSWOUDE. Men herinnert zich dat in den nacht van 21 Augustus van het vorig jaar de Belgi sche schipper A. v. B., uit Gent op een berm aan den Gemeen en Weg te Hazers- woude werd aangetroffen, onder invloed van sterken drank, doornat en met een buil aan het hoofd. Uit het onderzoek bleek later dat de schipper des daags te Amsterdam was ge weest om daar een bedrag aan geld te ont vangen, daarmede naar Leiden is terugge reisd om vandaar zich naar Alphen te be geven, waar zijn schip lag. Onder Hazers- woude kwam hij twee personen tegen, wien hij vroeg of hij op den goeden weg naar Al phen was. Zij hebben hem toen den wegwee- wezen, waar de schipper beiden uitnoo- digde in het nabijgelegen café van V. een glaasje bier te drinken. Nadat de schipper aldus de jongelui had getracteerd. haalde hij uit zijn portefeuille een bankbiljet van 100 te voorschijn, waarmede hij zijn vertering betaalde.. Het geen hij hiervan terug ontving, stak hij in zijn portefeuille, welke hij weer in zijn bin nenzak borg. Aangezien de schipper, die bij de eer ste ontmoeting niet geheel nuchter was, thans tamelijk beschonken was, zouden beide personen hem een eindweegs naar Alphen brengen. Iemand, die in middels in het café was gekomen en gezien had, dat de schipper goed bij kas was, deed toen tegenover de jongelui uitkomen, dat er aan den man misschien wel iets te ver dienen zou zijn. Reeds hadden de beide personen zich met den schipper op weg naar Alphen begeven, tben laatstgenoemde persoon hen per fiets achterop kwam en meeliep. On derweg spoorde hij een der begeleiders van den schipper aan diens portefeuille uit zijn zak te halen. De schipper was echter niet zoo dronken of hij verzette zich daarte gen. Daarbij vielen drie bankbiljetten van Zoetprwoude, opraapte. Het bleek op den duur echter niet mogelijk den schipper, die totaal beschonken was, langer op de been te houden, waarom hij bij den watertoren op een berm van den weg werd gelegd en aldaar achtergelaten. De drie personen zijn toen doorgeloopen in de richting Lei den, waarbij H. aan de beide anderen ieder van het opgeraapte geld een briefje van 25.— ter hand stelde. De man met de fiets is hierna teruggekeerd. Deze, B. W. genaamd, is den volgenden morgen per auto te Overschie, waar hij fi liaalhouder was van de Singer-Maatschap- pij dronken thuis gebracht. Dit was voor de politie aldaar, die inmiddels van het vin den van den schipper gehoord had, aan- 25.en een van 10.op den grond, welke een der begeleiders, J. "W. H. uit leiding \V. aan te houden en een huiszoe king bij hem te doen. Deze huiszoeking had tot resultaat dat een portefeuille werd gevonden benevens een paspoort geheel verscheurd en welk paspoort en portefeuille aan den schipper bleek toe te behooren. W erkende zich aan den diefstal daar van te hebben schuldig gemaakt. Hij ver klaarde, dat hij geld achterstallig was bij zijn Maatschappij en dat hij des morgens de deur was uitgegaan om te trachten er gens geld te leenen ten einde het achter stallige aan te zuiveren. Gistermiddag stond het drietal voor de Haaesche Rechtbank terecht. Aan J. W. H. uit Zoeterwoude was ten laste gelegd diefstal, althans verduistering, aan J. G. van H. uit Hazerswoude heling en aan W. berooving, althans heling. Ten einde het getuigenbewijs te kunnen leveren bad de Officier van Justitie niet misdrijf in vereeniging ten laste gelegd, zoodat de verdachten in eikaars zaken als getuigen konden worden gehoord. Mr. L. Weijl uit Leiden, die als verdedi ger van H. uit Zoeterwoude optrad, ver zocht J. van H. als getuige k décharge te doen hooren, wat de Rechtbank na eeniee beraadslaging weigerde, aangezien Van H. als verdachte in een volgende zaak moest worden gehoord. H. erkende het ten laste gelegde, waarna de Officier van Jusfcie, mr. Hoekstra, re quisitoir nam. Hij noemde het feit zeer ernstig en eischte, mede gezien dat de ver dachte nog nimmer met de ju-stitie in aan raking was geweest, een gevangenisstraf van 8 maanden. Mr. Weijl ging de geschiedenis van het gebeurde na en deed daarbij uitkomen, dat zoowel H. als Van H. absoluut niet de be doeling hebben gehad om zich van het geld van den schipper meester te maken. Zij zouden den ma-n een eindweegs naar huis hebebn gebracht zonder bijbedoelin gen, ware het niet, dat W. uit Overschie, die het op het geld van den schipper ge munt had, zich bij hen had gevoegd en hen er toe had aangespoord de portefeuille van den schipper voor den dag te halen. Immers W. had geld noodig om het be drag dat hij verduisterd had te betalen. Deze is later teruggekeerd langs den weg waar de schipper lag, heeft hem toen zijn portefeuille met inhoud ontroofd en hem daarna in de sloot gehouden en toen weer langs den weg gelegd. Daar zoo de toedracht is was hier, aldus pleiter, uiterste clementie op haar plaats. W. heeft de beide jongelui die niets kwaads in den zin hadden als het ware er toe uitgelokt om te doen wat zij hebben gedaan. Hij verzocht dan ook een voor waardelijke veroordeelmg. Mr. Weijl, die alleen aan H. als raads man was toegevoegd, belastte zich, na eenige gedachtenwisscling met den pre sident, ook met de verdediging van Van H. Tegen dezen verd. eischte de officier v. Justitie eveneens 8 mnd. gevangenisstraf. Ook in deze zaak pleitte mr. Weijl voor waardelijke veroordeelmg. Vervolgens stond W. terecht. Ook deze bekende, echter ontkende hij den schipper later verder te hebben beroofd en in den sloot te hebben geworpen. De portefeuille was uit den zak van den schipper gevallen, wat de beide anderen niet hebben gezien en hij heeft deze toen ongemerkt opge raapt. De Officier van Justitie achtte het feit door W. gepleegd zeer ernstig. Hij is dan ook de hoofdschuldige en dit moet uitko men in de straf. Hij vorderde tegen hem een gevangenis straf van één jaar. De Rechtbank zal in deze 8 zaken op 17 Maart vonnis wijzen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Voor den Haagschen politierechter mr. van Laer, stonden heden tereoht twee ge broeders, beiden huisvaders uit de Sleu telstad, die het jaar al bijzonder sleoht hadden ingezet. - Op 2 Januari waren zij namelijk in ken- nelijken staat van dronkenschap, op ru moerige wijze door Leiden's straten ge trokken, en wilden toen per taxi naar buis. Zij belandden met het hen vergezellende publiek bij den garagehouder D., die even wel niet genegen was een wagen aan de zwaar beschonken mannen af te staan. De agent van politie M. F. Fl., achtte het noodzakelijk het tweetal naar het post huis in de Steenstraat over te brengen, hetgeen gelukte. In het wachtlokaal begon nen de mannen zioh evenwel hevig te ver zetten tegen de voorgeschreven fouillee ring. De agent wilde o.a. ©en van de man nen, boord en das afnemen, waarop de an der, die dit als een aanval op de keel van zijn broer besohouwde, den agent bedreig de hem kapot te zullen maken. Toen de agent zijn werk voortzette riepen beide mannen: „Kerel wij maken je kapot" en grepen hem aan. De politieman gaf daar op een der mannen met den gummistok een zoodanigen klap, dat deze neerzeeg en do agent dacht aanvankelijk zelf den man morsdood te hebben geslagen. Ook de an dere had gevoelige klappen opgeloopen. Een inmiddels gewaarschuwde dokter liet den getroffene naar het Acad. Ziekenhuis overbrengen, waar de man circa 14 dagen in verpleging is geweest. De mannen erkenden zwaar beschonken te zijn geweest en niet geweten te hebben wat zij deden. Zij meenden op onrechtma tige wijze te zijn aangevallen en haxlden zich daartegen verweerd. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, noemde het gedrag van deze verdachten ergerlijk en hij bracht hulde aan den verbalisant, die twee woeste lingen, zei het dan ook op hardhandige wijze, tot bedaren had weten te brengen. De ondergane lijfstraffen achtte spr. meer dan verdiend en er schoot zi. nog genoeg over om deze met een ernstige correctie aan te vullen, weshalve hij tegen ieder der verdachten 2 maanden gevangenisstraf eischte. Mr. Nord Thomson, uit Le<iden, die ver dachten als raadsman bijstond, zeide, meer dan verwonderd te zijn over dezen zwaren eischt, tegen twee huisvaders, die zioh wel iswaar dezen keer aan sterken drank te buiten zijn gegaan, doch op wier gedrag overigens niets valt te zeggen, blijkens de rapporten van werkgevers door pleiter ont vangen. Spr. zeide voorstander van lijf straffen te zijn, die in bepaalde gevallen een goede uitwerking kunnen hebben, doch het O. M. wil deze menschen om deze eene daad een vernietigende straf doen opleg gen zonder rekening te houden met de ge volgen daarvan voor hun kinderen cn hun werk. Spr. drong met klem aan op het opleg gen van een zware boete subsidiair een voorwaardelijke straf. Het O. M., repliceerde daarop, met de mededeeling dat verdachten ook een mo reel pak slaag hadden verdiend, waarop de verdediger zeide, dat dit een miskenning van alle maatschappelijke verhoudingen zou beteekenen en dat hij hoopte, dat do politierechter hieraan geen gevolg zou ge ven. Met spanning wachtten de verdachten het vonnis af, dat dadelijk werd gewezen. De verdediger bleek het pleit te hebben gewonnen, want verdachtten kregen ieder een voorwaardelijke straf van 2 maanden. WEER EEN UITKEERING AAN DE R. K. WERKL00ZEN. Dank zij de actie der R. K. Commissie voor werkloozenzorg, die steeds de groote trom roert en met de kostelijke hulp van „Dr. Schaepman" den offerzin der Leidsehe Katholieken levendig weet te houden, heeft hedenmiddag wederom een belang rijke uitkeering plaats gehad. Het is de zesde uitkeering, die dezen winter gedaan werd en het geval neemt gelukkig-verbijsterende afmetingen aan, als men weet dat met elke uitkeering on geveer een duizend gulden gemoeid zijn. De hoeveelheden die gisteren op lange tafels werden opgestapeld groeiden langza merhand aan tot Chicago'sche fabrieksvoor- raden, wellicht alleen van wat betere kwa liteit (de werkloozengaven natuurlijk). Om den lezers eenig idee te geven van hetgeen er voor één zulk een uitkeering noodig is, geven wij eens even een lijstje van de voorraden, die hiervoor werden in geslagen: 370 pond rundvleesch; 370 pond spek; 370 pond vet; 300 pond rookworst; 360 kg. bruine boonen, 360 kg. rijst, 360 halve pon den koffie; 360 ons thee, 300 one tabak. Al deze goede gaven zijn hedenmiddag aan circa een 400 werkloozen uitgereikt, die dus dank zij de activiteit van de R. K. Werkloozenzorg en vooral ook van de Pro- pagandaclub „Dr. Schaepman" zien en on dervinden, dat zij niet worden vergeten. Ontwikkelingsavond voor de R. K. Werkloozen. A.s. Dinsdagavond zal in het gebouw van den R. K. Volksbond wederom een ontwikkelingsavond voor de R. K. werk loozen worden gegeven. Als spreker zal daarbij pptreden de heer Frans Schneiders, redacteur van „De Leid sehe Courant", die een lezing met lioht- beelden zal houden over de Passiespelen van Oberammergau. De slachthuis-tarieven. Aan den Raad der Gemeente is het vol gende adres gezonden. Geven met verschuldigde eerbied te kennen, de Leidsehe Slagersvereeniging en de R. K. SlagerspatroonB-Vereeniging „St. Palagius" te Leiden, domici.ie kiezende ten huize harer Secretaris, J. A. Dieben, Noordeinde 29 Leiden, dat zij hebben kennis genomen van de amendementen die door den heer Bergers, lid van Uwen Gemeenteraad, bij de behan deling van de herziening der tarieven van het Openbaar Slachthuis, bij Uw OoLege- zijn ingediend; dat deze amendementen, indien zij door Uw College worden aanvaard, de onbillijk heid ten dee.e zullen wegnemen, die de voorgestelde wijziging der tarieven van het Openbaar S.achtbuis tusschen groot- en kleinbedrijf zal scheppen; dat zij in het belang van dit kleinbedrijf, doch ook in het belang van het algemeen, gelijke berechtiging een gebiedende eiscti achten, daar bij de voorgestelde tariefswij ziging, zonder de amendementen Bergers, de concurrentie-moge.ijkheid tusschen groot- en kleinbedrijf uit het evenwicht wordt gebracht en het grootbedrijf een on gemotiveerde voorsprong op het k.einbe- drijf hierdoor zoif verkrijgen; dat zij tevens hebben kennis genomen van de mededeeling van den Wethouder Goslinga, als zoude het slagersbedrijf in het afgeloopen jaar „een koe aan een koe en een kalf aan een kelf verdiend hebben", wat neerkomt op een zuivere winstmarge in het slagerbedrijf van 100%; dat door het georganiseerd s.agersbedrijf omtrent de prijsvorming in het slagers- en grossiersbedrijf een uitvoerig rapport is uitgebracht dat via den georganiseerden Neder.andschen Middenstand aan Zijne Ex cellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is ter hand gesteld; dat uit dit rapport, wat wij als bijlage Uw College over eggen, overduidelijk komt vast te staan dat in het s.agcrsbedrijf de groothande.s- en eindprijzen van het pro duct elkaar in ruim voldoende mate op den voet volgen, zoodat, wat uit dit rapport blijkt, het slagersbedrijf geen winstmarge van 100% kan hebben gemaakt, terwijl zelfs het tegendeel aan den dag komt, zoo dat elke vermindering der bedrijfsonkosten in het s.agersbedrijf den consument ten goede komt; dat door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid via de Middenstandsor ganisaties aan de organisaties in ons be drijf duidelijk te kennen is gegeven, dat het noodzakelijk is, de onkosten die op ons be drijf drukken zoo laag mogelijk te houden, teneinde het product zoo goedkoop moge lijk den consument te kunnen bieden; dat dan ook verwacht mag worden dat de Gemeentelijke Overheden niets onbe proefd zu'len laten om het georganiseerde slagersbedrijf daartoe in de gelegenheid te stellen. Reden waarom wij Uw Geacht College beleefd doch dringend verzoeken, de amen dementen Bergers bij de behandeling der voorgestelde tariefswijiging van het Open baar Slachthuis te willen aannemen. „DE TWEE VEREENIGDEN". Actie tegen een verzekerings-maatschappij. In het gebouw „Concordia" is heden morgen onder leiding van den heer G. Goudhart te Hazerswoude een vergadering gehouden van verzekerden bij de Centra- le Onderlinge Paarden- en Rund vee-verze kering mij.„De Twee Vereenigden", waarin een actie werd besproken tegen deze verze keringsmaatschappij, een actie die voort spruit uit al jarenlang gevoelde grieven, grieven, welke hun oorzaak vonden in het feit, dat de Twee Vereenigden wel premie gelden pleegt te ontvangen, doch in het meerendeel der schadegevallen, die zich voordeden, zich aan de uitkeering poogde te onttrekken. Er werden aan het adres van de maatschappij en speciaal aan het adres van haar directeur, den heer H. Haltrust krasse beschuldigingen geuit. De vertegen woordiger van het Nationaal Bureau „De Speurder" te Apeldoorn, die de actie leidt, somde een groot aantal gevallen op waar- uit bleek, dat de betrokkenen immoreel zijn behandeld en toonde deze gevallen met de stukken aan. Altijd weer weet de directie van de Twee Vereenigden bepalingen uit de statuten aan te halen die haar van de verplichting tot betaling ontslaan. De be trokkenen zijn aan handen en voeten ge bonden. Elk individueel optreden loopt dood en daarom zal alleen een gezamen lijke actie aan deze oplichterspractijken zooals men zich uitdrukte een einde kunnen maken. Reeds in vele ander plaat sen is men te hoop geloopen en ook in Leiden en Omgeving moet men de handen ineen slaan en de actie steunen. Algemeen zal premie-betaling moeten worden gewei gerd. Als eischen legt men aan de directie van de Maatschappij voor statutenwijziging behoorlijke arbitrage, accountantsonder zoek, toezending van verslagen over den gang van zaken en schorsing van den direc teur, hangende het eerste onderzoek van den te benoemen accountant. Het bestuur van de V.V.S.L. (Vereeni ging van Vrouwelijke Studenten te Leiden) is thans als volgt samengesteldmej. P. F. H. E. van Hille, praeses mej. J. H. Herin ga, ab actis; jkvr. C. de Brauw, quaestrix mej. J. C. G. M. Kortmann, assessor I en mej. E. S. A. v d Hoop, assessor II. TANDHEELKUNDIGE KLINIEK. Dezer dagen is in den tuin van het. Acad. Ziekenhuis een kliniek in gebruik genomen welke speciaal is ingericht voor tandheel kundige hulp aan de patiënten van het Ziekenhuis en als onderwijsinrichting voor a.s. medici. De kliniek is ondergebracht in het houten gebouwtje, dat vroeger be stemd was voor oor-, neus- en oogheelkun de. D^ inrichting staat thans onder lei ding van dr. Y. J. van der Meulen, con servator bij de tandheelkunde, die heden middag zoo welwillend was de pers voor een rondwandeling uit te noodigen. Be halve uitoefening der tandheelkunde, wor den door hem in het laboratorium onder zoekingen verricht, speciaal om den in vloed van het speeksel op tandbeen na te gaan. Voor de tandheelkunde zijn de nieuwste apparaten aangeschaft oa een Philips- Röntgen toestel, permanente luchtblazer, enz. Het gebouw is keurig ingericht, hoe wel het in een tijdelijk gebouw is onderge bracht. Wanneer tegen het einde van het jaar de afd. Chirurgie naar het nieuwe Ziekenhuis verhuist en het Ziekenhuis tot Museum wordt ingericht, zal deze kliniek noodzakelijkerwijs wel mee-verhuizen moe ten. De Regeering was eenigszins bevreesd, dat, naast die te Utrecht, een tweede op leiding in de Tandheelkunde zou worden gevestigd. Dit ligt niet in de bedoeling; deze kliniek dient uitsluitend bij het on derwijs der gewone geneesheeren. Uit het huis op de Breestraat, eertijds bewoond door prof. Kan, zijn enkele be timmeringen naar het Stedelijk Museum De Lakenhal overgebracht. Jubileum-reis naar Padua. Bij gelegenheid van het 7e Eeuwfeest van St. Antonius-zalig afsterven heeft de Hoog- eerw. Pater fr. Honoratius Caminada, Pro- vinoiaal der Minderbroeders, het initiatief genomen voor een Nederlandsohe Eeuw feest-reis naar Padua in de maand Juni van dit jaar. Al is deze pelgrimage bescheiden opge zet om al te hooge kosten te vermijden on al te lange afwezigheid te voorkomen, zal zij de deelnemers uitstekend bevallen, èn om de sohitterend gekozen route èn om de buitengewone plechtigheden, die zij bij Su Antonius'-graf zullen meemaken. Immers als glanspunt dezer onderneming wacht hun de aankomst van den Pausciij- ken legaat, wiens luisterrijke intocht het vorig jaar moest worden uitgesteld wegens politieke verwikkelingen tusschen het Va- tioaan en de Italiaansche regeering. Vermoedelijk zal de Jubileum-tooht ne gen dagen duren en zich bepalen tot Lu gano, Venetië, Padua en Milaan. Zij, die verder wenschen mee te gaan naar Rome, Florence, Assisië kunnen rekenen op e©n buitenlandaoh vertoef van pl.m. 14 dageu uit en thuis. De kosten van de kleine reis bedragen ongeveer 100.alles inbegrepen; van het verdere gedeelte 180. De geestelijke leiding berust bij de Eerw. Paters Franciscanen en werd toevertrouwd door den Hoogeerw. Pater Provinciaal aan ondergeteekende. Voor deelname komen in aanmerking alle katholieke Nederlanders, vooral na tuurlijk de leden der Derde Orde en de vrienden, vereerders en vereersters van den populairen heiligen feesteling Sint Antonius. Wijl er veel animo voor dezen Jubileum reis verwacht wordt, zullen zeer binnenkort publicaties gedaan worden met volledig program, tevens met opgaaf van adres om inlichtingen betreffende do reis-aangelo- genheden. fr. OHR. ROORDA O.F.M., 55 Weste Wagenstraat, Rotterdam. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. Bij voorbaat mijn dank voor de plaate ruimte in uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in de Courant van 2 Maart over demping Levendaal nog het volgende: Een ieder zal het er over eens zijn, dat demping Levendaal zeer zeker noodig ge acht kan worden. Ook inzender dezes juicht het in alle deelen toe. Maar dat in zender er het loon al bij aangeeft moet inzender dezes verre van goed keuren. Im mers in Alkemade is men ook aan 't werk, niet om een gracht te dempen, maar het pad te verbroeden voor de Nieuwewete- ring, een werk dat alle lof verdient, maar.... het werk wordt ook gedaan door werkloo zen, die verdienen of althans ontvangen 30 cent per uur, is 14.40 per week. Bijdrage ziektewet wordt afgehouden. Bij regen of vorst 3 uur verzuim. Het loon komt gemid deld tot nog toe niet hooger dan 1213 gld. per week. Voor huisvaders met 569 kinderen een aardig weekloon, nietwaar? Is het leven buiten goedkooper als in de stad? Geenzins, eerder nog duurder. En waren er geen werkloozen, dan was dit werk wellicht toch geschied. Maar nu staan zij onder Rijkscontrole werk van de Heide maatschappij. De inzender ziet dus wel, U behoeft de loonen niet vast te stellen, daar zorgen wel anderen voor. Hartelijk dank voor do plaatsruimte, teeken ik, Een inwoner van Alke m a de. Inderdaad, wij zijn ook van meoning, dat de bovengenoemde loonen te laag zijn. (Red.).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7