VRIJDAG 4 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Loonsverlaging voor houtwerkors. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van houtwerkers, aangesloten bi] den modernen bond, is bij meerderheid van stemmen besloten, het contraet op basis van de voorstellen voor een jaar aan te gaan. Deze basis houdt in een loons- en tarief- verlaging van 5 pet; Over een voorstel, dat tijdens de besprekingen naar voren is ge bracht en dat beoogt het instellen van een dubbele loonschaal bij de firma Pont n.l. van 69 1/2 ct. per uur voor houtopslag en 67 12 ct. voor werf werk, heeft de verga- dcring geweigerd te stemmen. Ten opzichte van de 6 pet. extra loon voor terreinen, die ongunstig zijn gelegen, zal een commissie worden benoemd om na te gaan, welke terreinen en loodsen hier voor in aanmerking komen. Dr. J. Schokking treedt af alt voorzitter der C. H. Unie. Op Woensdagavond 30 en Donderdag 31 dezer wordt te Arnhem, naar de „Neder lander" meldt, de algemeene vergadering gehouden van de Chr.-Historieche Unie. De voorzitter dr. J. Schokking zal deze verga dering leiden, doch aan het slot als zooda nig afscheid nemen. Oude Tonge's burgemeester geïnstalleerd. Gisteren werd de heer H. Vooys op plechtige wijze als burgemeester van Oude Tonge geinstalleerd. In zijn welkomsttrede uitte de oudste wethouder, de heer v. d. Bogerd, zijn vreug de over deze benoeming. De nieuwe burgemeester sprak daarna in een korte rede zijn dank uit voor de hartelijke ontvangsthij schetste verder de moeilijk tijden waarin hij zijn ambt aan vaardde, en hoopte in prettige samenwer king, in het b'elang der gemeente, werk zaam te zijn. De installatie werd bijgewoond door ver schillende burgemeesters uit den omtrek. UIT DE OMGEVING N00RDW1JK. Eerval ontslag. Den lsten Maart ging de alom bekende brievenbesteller, de heer G. Heemskerk, den dienst met pensioen verlaten. Desmiddags ten kantore aanwe zig, werd hem door den directeur een har telijk woord van afscheid toegesproken. De heer Heemskerk dankte in een met humor doorkneedde speech voor het door den di recteur gesprokene. Door het kantoorper soneel werd den scheidenden besteller een blijvende herinnering aangeboden. Wij slui ten hierbij den wensch, dat het den zoo populaire oud-besteller Heemskerk goed- moge gaan en hij nog lang van zijn pen sioen moge genieten, temeer daar hij, zoo wij vernamen, elders gaat wonen. KERKNIEUWS 158 Vrienden, verleden week las een Nota ris pa een begrafenis het testament van den overledene voor en daar stond heel plechtig in de „Stichting het Sint Bonifa- cius Missiehuis te Hoorn". Ja, hoor, het werk van Pater Liefhebber was ook be dacht en nog zoo slecht niet ook. En wat. komt dat mooi van pas! Ik kan u vertellen dat het heksenwerk^is om in deze tijd de rente bij elkaar te krijgen en de aflossing van drie en 'n halve ton, zegge 350.000. en dan nog een Missiehuis aan de gang te houden met ongeveer 120 inwoners, waar van de meesten magen zonder bodem heb ben. Sjonge, sjonge wat komt dat goed van j«as. Wat kan men toch duidelijk zien dat de Voorzienigheid over zoo'n stichting waakt. Juist als we het hardst zitten te piekeren, komt er een extratje los. Toen ik u verleden jaar ook eens ver teld heb dat wij een legaat gehad hadden, zei iemand tegen mij: „Ik zou er maar niet zoo mee te koop loopen. De menschen zul len denken dat u binnen bent". Nu, vrienden, ik heb daaromtrent een geheel ander idee. Waarom zoudt u, die belang in mijn werk stelt, niet mogen we ten dat ik een buitenkansje gehad heb? Ik weet toch immers dat zeer velen onder u hartelijk met mij meeleven. Ik ben er geen oogenblik bang voor dat u uw welda den tegenover ons zult stopzetten, omdat we weer eens geboft hebben. Ik denk juist het tegenovergestelde, dat nl. meerdere vrienden nu eindelijk hun testament eens zullen maken (of aanvullen) en dit Missie huis er in zullen zetten. Woorden wekken maar voorbeelden trekken." FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. U kunt dus ook veel helpen door ons geld (stukken zijn ook goed) te geven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het geld gebruikt om een armen jongen A*oor Priester op te leiden. RECHTZAKEN POGING TOT DOODSLAG. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een 21-jarigen slagersknecht te Stadska naal, wegens poging tot doodslag op zijn patroon, veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf. De rechtbank te Winschoten had hem twee jaar en zes maanden opgelegd. DE KATHOLIEKEN VAN HET MEEST EENZAME EILAND TER WERELD De vrouw, die in 23 jaar geen katholiek priester zag. (Van onzen bijzonderen correspondent). Dank zij de welwillendheid der Engelsche marina-autoriteitcn, was ik onlangs in de ge legenheid een reis te maken naar Tristan da Cunha, het meest eenzame eiland der wereld- Toen ik mij reisvaardig maakte, wist ik nog niet dat er ook Katholieken op het eiland woonden: ik ging mee als toerist, maar tevens als aalmoezenier van de 36 katholieke matro zen aan boord van H. M. Carlisle. Maar daags voor mijn vertrek vernam ik dat er minstens twee katholieke families op het eiland woonde: dit nieuws werd mij bevestigd door twee inboorlingen die met de Carlisle naar Tristan terugkeerden. Door deze mede- deeling was mijn belangstelling voor dit eiland belangrijk verhoogd. Ik was benieuwd hoe de Katholieken het daar maakten en hoe zij daar gekomen waren, nog te meer daar ik vernam dat er nog nooit een priester voet aan wal had gezet. Tristan de Cunha tn 't zicht. Donderdags voeren wij den heelen dag door en dikke mistbank zoodat ieder vrij uitzicht belemmerd was. Maar toen de zon ten onder ging werd de mist eenigszins ijler en toen de nevel optrok doemde het eiland plotseling voor ons op. Onze stuurman had goed ge koerst. Het schip hield recht op het eiland aan waarvan wij nog ongeveer een kilometer verwijderd waren. Het stuur werd nu scherp naar bakboord gewend en we volgden van nabij de kustlijn. De zee is hier ongeveer 1300 meter diep: dus we konden niet voor anker gaan. Toen de duisternis begon in te vallen werd er een ka non afgevuurd om de bewoners van het eiland van onze komst te verwtitigen: daarna keer den we terug naar volle zee om eerst na mid dernacht weer koers te zetten naar het eiland; bij het aanbreken van den morgen kwam Tris tan weer in zicht. De mist was nu opgetrok ken en als een geweldige rotsmassa rees het eiland uit den Oceaan steil omhoog. Op een vlak gedeelte van de kust konden we een groepje huizen onderscheiden. Een vriendelijk onthaal. De zee was te ruw om de barkas van den kruiser neer te laten, maar de inlanders kwa men met hun ranke bootjes het oorlogsschip tegemoet. De lading kan hier niet gelost wor den en de Carlisle voer naar de linkerzijde van het eiland, om een plaats te zoeken, waar de vele kisten met levensmiddelen aan wal gebracht konden worden. Op ongeveer 10 kilometer afstand van het dorpje werd een goede landingsplaats ontdekt en hier ging een gedeelte van de bemanning met de leiding van boord. Onderwijl had ik mijn misgewaden en andere benoodigdheden in een ransel gepakt. Alleen de kelk kon ik met geen mogelijkheid in mijn rasnel krijgen, zoodat ik deze tenslotte met een touwtje om mijn hals moest hangen. Nauwelijks had ik voet aan wal gezet, of een baardige patriarch kwam naar mij toe, omhelsde me en gaf me een kus op beide wangen. Er stond nog een heele rij menschen te wachten om mij op de zelfde wijze te verwelkomen, maar gelukkig kwam teen iemand vertellen, dat zij mij bij vergissing voor een ouden vriend aanzagen. Weldra maakte ik kennis met twee katho lieke inlanders, van wie ik vernam, dat er vele Katholieken op het eilandwoonden. Genueeusche matrozen. Zes en dertig jaar geleden kwamen twee Genueesche matrozen, Lavorello en Rapetto als de eenige overlevenden van een schip breuk op het eiland aan. Zij zijn altijd op Tristan gebleven en leven daar thans nog. te midden van hunne kinderen en kleinkinderen, die zij alle katholiek hebben opgevoed. STADSNIEUWS R.-K. S. V. „ST. AUGUST1NUS". In het „Eigen Huis" hield de R.-K. S. V. „St. Augustinus" gisteravond een alge meene ledenvergadering, waarin als spre ker optrad „Close Up" (A. Domburg) met een lezing over „Film als kunst- en cultuur- factor". Na opening met den Chr. Groet en ver welkoming door den praeses, ring de heer Domburg zijn lezing aan. Na een inleiding betreffende de stand van de filmkunst, meende spr. te moeten opmaken, dat niet alleen door het groote publiek, maar ook door het intellect de film als kunst- en cultuurfactor te veel verwaar loosd wordt. De film wordt door te velen gezien als amusement alleen. De helft der films heeft met kunst niets uitstaande en de andere helft is slechts een nobele poging daartoe. Hoe moet een film zijn om een cultuur film te mogen worden genoemd. Spr. be handelt eerst de groei der film-techniek. De Noren als Olaf Hunts en Asta Niel sen waren de eersten die begrepen, dat de film andere eischen had dan het tooneel. En Asta Nielsen is uit de filmwereld verdwenen, omdat het Americanisme vroeg cliché-schoonbeid, leege persoonlijkheid en vlotte schaamteloosheid. Spr. behandelt dan de Amerikaansche opvattingen bij het vervaardigen der films, die volgens hen moesten rijn ingesteld op een onwijs publiek. Ernst Lubitsch, Murnau, Lang en Du- pont streefden naar oplossing van het film- raadsel. Sindsdien is de film geëvolueerd en wij met de film. Wij zijn gewoon geraakt aan de rythmisch geordende beweging. Spi. demonstreert dit met de „Nibelungen" van Fritz Lang, waarin Walter Rutman de Een nieuwe katholieke bevolking. In 1900 werd in de kathedraal van Kaap stad het huwelijk ingezegend van Robert Glass, een inwoner van Tristan en Elisabeth Smith. Op een van zijn reizen bracht Robert Glass de zuster van zijn vrouw Agnes Smith van Kaapstad mee naar Tristan. Deze huwde later met zijn broer, uit welk huwelijk vijf kinderen sproten. Na den dood van haar man huwde Agnes met een anderen inwoner van Tristan Mr. Rogers. Bij mijne aankomst op Tristan had Agnes sedert 23 jaar geen katholiek priester meer gezien. Ik heb haar huwelijk ingezegend en de kin deren gedoopt. Allen woonden de H. Mis bij en ontvingen de H. Sacramenten, met groote vreugde en ontroering. De bewoners van het eiland zijn de laatste jaren altijd officieel opgegeven als behoorende tot den Anglikaaoschen godsdienst* De An- glikaansche geestelijk heeft her! malen pogingen aangewend om Agnes over te halen tot zijne Kerkgenootschap toe te treden, maar hiervan heeft zij nooit willen hooren. Door den aandrang, die van verschillende zijde op baar uitgeoefend werd en door de argumenten die de dominee aanvoerde, zou zij tenslotte haast aan zijn verlangen hebben toegegeven. In haar nood richtte zij toen een brief aan een katholiek priester, de eerw. patet Huj*h Pope, O. P., wiens naam zij in een krant had gelezen. Deze antwoordde haar, dat de Katholieke Kerk de wijdingen der Anglikaansche gees telijken niet als wettig erkent, en dat zij goed gehandeld had door niet naar zijn Kerk genootschap over te gaan. Maar om nog meer zekerheid te hebben schreef zij nog naar een ander priester, die thans rector is van een katholieke kerk in Liverpool. Deze gaf haar hetzelfde antwoord als pater Pope, O. P. Op haar eigen eenvoudige wijze heeft deze vrouw voor haar geloof gestreden; toen ik haar verliet, was zij gesterkt in haar besluit, om getrouw te blijven aan haar Geloof, tot dat weer een priester het eiland zal bezoeken. Een katholieke bevolking. Eén ding is zeker: de bewoners van Tristan da Cunha behooren evenmin tot de Staatskerk van Engeland als die der overige Dominions en zooals men daar overal een katholieke be volking kan vinden, zoo ook op het eenzaam ste eiland van den Oceaan. Het werk van de Voortplanting des Geloofs heeft veel gedaan voor de verbetering van het lot van deze arme menschen, maar het is toch hoog tijd. dat men ter bevoegder plaatse weet dat de meerderheid van de 163 bewoners van Tristan katholiek is. Men dient wel te begrij pen, dat de aanwezigheid van een katholiek priester daar meer noodig is, dan die van een protestantsche zendeling. Wie schrijft een brief7 Thans rest mij alleen nog een beroep te doen op de Katholieken van het Brit3che Rijk en die van de geheele wereld ten gunste van hunne verlaten broeders en zusters op Tristan da Cunha. Een enkel briefje ter aanmoediging zouden zij zeker op hoogen prijs 'stellen; een korte mededeeling dat wij voor hen bidden in hun eenzaamheid en dat wij één met hen zijn in de eenheid des geloofs, in de hoop, in de liefde.. Wanneer uw brief geadresseerd is aan „Mrs. Agnes Rogers, Tristan da Cunha, Atlantische Oceaan", dan komt het vroeg of laat zeker te recht. Wanneer er weer een schip heen gaat weet ik niet, gewoonlijk krijgen de bewoners van Tristan maar om de achttien maanden be zoek van de buitenwereld. Moge God in zijn groote barmhartigheid eenige liefdevolle zielen aansporen om hun leven te wijden aan dit verlaten volk. Naar mijn bescheiden meneing zouden monniken met een actief kloosterleven op het eiland vruchtbaar werk kunnen verrichten. Zij, en ook de religieuzen, die zij mede konden bren gen, zouden hier overvloedig gelegenheid vin den, om volgens hunne verheven roeping te werken aan het heil der zielen. droom van Crïerahilde volgens de opvat ting der geordende beweging schiep, waarmee de grondslag werd gelegd voor de absolute filmkunst. En dit ^fragment be wees dat de film autonoom was. Vooral de Russen met hun montage-films hebben hieraan hun kracht gegeven. De Russen hebben de film dienstbaar ge maakt aan het leven, in tegenstelling met de Amerikanen, die dit deden aan de business. De Amerikanen hebben de mon tage nooit begrepen als aesthetische waarde. Zij moesten dat van Europa lee- ren. Betreffende de montage geeft spr. een uitgebreide uiteenzetting, die hij met voor beelden verduidelijkt. Een goede film, aldus spr„ is dus een reeks van bewust gekozen montage-ele menten, een rythmisch geordende bewe ging. Bij de montage moet natuurlijk komen de bew^-enheid van den man, die de film 5*, verduidelijkend voorbeeld beschrijft spr. daarbij de opnamen voor „Potemkin" van Eisenstein. Het zijn niet de feiten die ons in deze film treffen, maar de opgevoerde spanning, die in een ontspanning wordt opgelost. Spr. behandelt dan de tegenstelling film en tooneel. De laatste kan niet zonder men schen, de eerste wel en geeft ook met menschen nog een heel ander contact dan het tooneel. Het tooneel staat of valt met de actie van het gesproken woord, de film staat of valt mét zijn rythme. Den film treft wel het verwijt, dat de film „maar" twee dimensies heeft. Dit is niet waar, er is de illusie van de derde dimensie, het perspectief en zelfs als „vierde dimensie" het geluid. Het geluid is echter slechts montage-element. We hooren in een geluidsfilm het geluid alleen dan als het om bijzondere redenen gehoord moet worden. Maar toch kan men het geluid een di mensie noemen omdat het op het doek van verren afstand tot ons kan komen. Dit alles is wel terug te brengen tot de techniek, maar de uiting moet de techniek tot middel nemen. Het verschil tusschen twee kunstvormen ligt in de wezens-kenmerken van die kunst vormen zelf. Heeft de filmindustrie in dezen geest ge werkt? En heeft de Katholieke filmindus trie voor haar idealogie gedaan, wat de Russen deden voor de hunne! Het lijkt er niet naar. Spr. vernietigt dan de z.g. religieuse films, die goed genoeg waren een H. The re sia te vermaken, als „De ontbladerde Roos" ea. We staan echter, wat dit betreft, aldus spr., hopelijk op een keerpunt met de do cumentaire film over Rome en de Rerum Nova rum-film. We zullon echter moeten afwachten of de Katholieken deze films zullen verstaan. Spr. behandelt dan nog de wijze van filmkeuring, die alleen geschiedt op mo- reele waarden, zonder op de aesthetische zijde te letten en in dit verband hekelt spr. nog eens het Amerikanisme, dat films maakt zonder eenige levenswaarheid. Het is een groote fout dergelijke maaksels op het publiek los te laten. Spr. uit ten slotte den wensch tenminste tooh afkeerig te staan van dergelijke maak sels. Een langdurig applaus, gevolgd door een dankwoord van den Praeses, dankt spr. voor zijn waarlijk interessante lezing. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Gistermorgen te 10 uur werd een verga dering gehouden van Hoofdingelanden en PLaatsvervangend-Hoofdingelanden. Aan wezig warén: 26 Hoofdingelanden. Er zijn 4 vacatures. In de vacature-Jbr. mr. P. Teding van Berkhout moesten 3 Hoogheemraad-candi- daten worden gekozen, welke zullen wor den voorgedragen aan de Kroon. Bij de le stemming kreeg de heer Biemond 5, Duinis- veld 7, Reynders Folmer 13. Bij de 2e stemming: Biemond 6, Duinisveld 6, Reyn ders Folmer 13. Bij herstemming tussohen de heeren Biemond en Duinisveld kreeg de eerste 18, de tweede 6 stemmen. Bij de vierde stemming kreeg de heer Biemond 11, de heer Reynders Folmer 13 stemmen. De voordracht werd tenslotte aJdus op gemaakt: 1. Reynders Folmer; 2. Biemond; 3. Duinisveld. (De eerste is liberaal, de tweede antirev„ de derde katholiek). Besloten werd, dat Hoogheemraden, die buiten Rijnland huiv woonplaats hebban, niet meer herkiesbaar zijn. Daarna had, te half 12, de Vereenigde Vergadering plaats van Dijkgraaf en Hoog heemraden. Bij de notulen maakte de heer Duinis veld daarop aanmerking. Het bundergeld van 1.20 per H.A., wat spr. in zijn vorige toespraak had genoemd, is alleen bedoeld voor dezen tijd, nu de meest landbouwers in nood verkeeren. Ook maakte spr. "aanmerking, dat ge schreven stond twee R. K. Hoogheemraden, terwijl het beter was te schrijven: twee AGENDA LEIDEN. Oinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vïncentau» Bibliotheek, geopend 's avond* van 7.308.30 uur. Vrijdag. „R. K. Vredesbond" en „Kerk en Vrede". Lezing van prof. dr. Franx Keiler. Kleine Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt), 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 F e b r. tot en met Zondag 6 Maart waargenomen door apotheek O. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. wJnHANLEl^P^/LyTERy E.7.CÖ/TER ALPHEN 7. RYN TEL242 RAADHUI//TRA AT108 LEI DEM - /TEEN/TR4AT 8 TE 1.1361 HET IS NU DE WEEK VAN WHISKEY „HAIG AND HAIG" per flescti f 5.70 ZIET ONZE ETALAGES Hoogheemraden, die R. K. zijn. Besloten werd de gevraagde wijzigingen aan te brengen. De Dijkgraaf herda-cht vervolgens den heer J. Verdegaal uit Bloemendaal. Voorlezing werd gedaan van dén toe stand van het Bemalingsfonds; een bedrag van 125.000 is geplaatst op het Groot boek 3 pet. Nat. Schuld, terijl de stortin gen bedragen ƒ69.696.34. Goedgekeurd werd de benoeming van den heer Monhemius om toezicht te hou den op de nieuwe werken te Gouda te gen een vergoeding van 800.'a jaars. Medegedeeld werd, dat de Kroon goed gekeurd heeft art. Ill van het reglement, betreffende het windrecht. Tevens werd medegedeeld, dat benoemd was tot bode J. Couperus, tijdelijk voor 1 jaar. Proces-verbaal van kasopname werd voorgelezen; in kas was 14.443.19. Goedgekeurd werden de kiezerslijsten van het Hoogheemraadschap over het Ie, 6e, 8e, en 14e district. Overgelegd werd een besluit van Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland, waar bij de verzoeken van J. K. van der Maas en A. van Gorkum tot vernietiging van het besluit van toelating van K. van der Tor ren als hoofdingeland voor het 12e district, worden afgewezen, benevens mededeelingj dat beide appellanten tegen dit besluit bij de Kroon beroep hebben aangeteekend. Mededeeling werd gedaan van het slui ten van een leening van 340.000 4 5/8 pet. pari. Besloten werd archiefstukken, welke niet direct Rijnland aanbelangen, af te staan aan het Stedelijk Archief te Leiden. Aan P. J. van Lammeren werd onder- handsoh een perceel grond verhuurd voor 190.aan den Spaarndamschen dijk, neerkomende op een bedrag van 102. per H.A. Voor de Oegstgeesterlanden werd toe gestaan een terugbetaling van pacht van Yi over 1931 en een verlaging van 50 pet. over 1932. De kwijtschelding van pacht gaat over een bedrag van 25.G60.Na de verlaging van 50 pet. bedraagt de pacht nog 500.per H.A. Besloten werd voorloopig nog geen pro cedure aanhangig te maken tegen J. Zijl- sbra te Alphen a. d. Rijn wegens sohade- varing aan de Groote Sluie te Spaarndara. Besloten werd een ambtenaar te doen opleiden ter secretarie tot archief-ambte naar tweede klasse, tegen een vergoeding van 100.per half jaar. De suppletoire begrooting over 1931 werd goedgekeurd op een bedrag van 15.500. Ondervindt U belemirring door UW BREUK BROOKS DESKUNDIGE WEET ER RAAD OP! Te spreken A.s. Woensdag, Donderd. en Vrijdag, 9-11 dezsr, 10 u. vm. tot 7 u. nm. IN HOTEL „BELLEVUE" LEIDEN STEENSTRAAT 59 Gij behoeft niet te twijfelen aan de moge lijkheid U weer als een normaal mensch te kunnen bewegen. Broo.ks deskundige zal U op Uw eigen lichaam het zoo beroemde breukver- bandapparaat demonstreeren en U dus prac- tisch bewijzen, dat U van alle lasten en onge makken tengevolge van Uw breuk bevrijd kunt worden. Talm geen oogenblik! Thans is de gelegenheid daar om volledige verlichting te verkrijgen. Honderden zijn door ons geholpen! Ook U kunt en zult geholpen worden! Vergeet niet, dat het Brooks breukverbandapparaat door iemand werd uitgevonden, die zelf zwaar breuklijder was. Na ontelbare proefnemingen is het den uitvin der gelukt een apparaat te vervaardigen, dat hem zelf volledige verlichting gaf en iederen breuklijder heil brengt. Het groote succes is voornamelijk te danken aan het vernuftige systeem van veorende luchtkussens, die zich aanpassen aan iederen stand van het lichaam, zonder dit ook maar in de minste mate te drukken. Elke beweging kan geheel veilig worden uitgevoerd I Weet U, dat een breuk, in dien onjuist behandeld, een voortdurend le vens gevaar voor U oplevert? Het bezoek aan Brooks deskundige vergt slechts enkele minuten van U, welke de nuttigste van Uw leven zullen blijken te zijn. De kosten voor Brooks breukverbandapparaat zijn zeer laag, terwijl U nog de garantie gegeven wordt Uw geld terug te ontvangen, indien U niet volledig tevreden gesteld bent. Appliance Co. Amsterdam C. E. BROOKS.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2