EEN VERRASSING VOOR SPAANSCH-GUINEA VRIJDAG 4 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 ANARCHISTEN LOSGELATEN OP EEN WEERLOOZE KOLONIE. Verjnindering der openbare veiligheid. (Van onzen bijzonderen Spaanschen correspondent). RIJNZATERWOUOE. RAADSVERGADERING. D« heer Compeer wederom wethouder. Aanwezig de heeren W. Compeer, S. J Visser en N. Disseldorp. Afwezig met kennisgeving de heer C. van Tol De notulen van de vorige vergadering worden voorvelezen. nadat de vergadering met gebed geopend is. Door afwezigheid van den heer C. van Tol, komt zijn installatie als lid van den Raad te vervallen. De voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Proces verbaal van de opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger gehouden op 24 Febr j.l. Schrijven van heeren Ged. Staten in de provincie Zuid-Hollatid. waarbij medege deeld wordt dat op Maandag 7 Maart a.s. des namiddags te 2 uur 30 in het gebouw vn het Provinciaal Bestuur, Korte Voor hout No. 9 te Den Haag verslag zal wor den uitgebracht in zake het beroep van W. Dorrepaal. tegen het besluit van den Raad tot toelating van J. A de Bruijn. P. Jansen en R. Kroon als leden van den Raad. De voorzitter wordt door den Raad ge machtigd.» deze zaak ter vergadering te verdedigen. Wederom twee Katholieke wethouders! Tot wethouder in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Dorre- paal wordt benoemd de heer W Comoeer. De voorzitter feliciteert den heer Com peer met zijn benoeming en hoopt, dat hem de kracht gegeven moge worden bet wet houdersschap waar te nemen zooals wij dat tot dusver van hem gewoon zijn ge weest. De heer Comneer zegt, dat hij zich deze benoeming noodgedwongen zal laten wel gevallen. Zoodra de tijd echter gunstig is, zal h)j zijn zetel echter weder ter beschik king van den Raad stellen. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim is een uitgebreid jaarver- sla" ingekomen. De heer A. de Kroes wordt daarna her benoemd in de vacature in de Commissie van Schoolverzuim ontstaan door zijn pe riodieke aft-eding. De voorzitter deelt mede. dat het punt Comotabel Besluit komt te vervallen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering. De film „Christus". Door de W. F. V. van Alphen aan den Rijn zal alhier op Za terdagavond 5 Maart in de zaal van den den heer J. W de Boer het mooie,,., film werk „Christus" vertoond worden. Wij ra den de ingezetenen van Rijnzaterwoude en Leimuiden aan dit mooie werk te gaan zien. De entreekosten zijn zoo gering mo gelijk gesteld op 0 30 per persoon. Plotseling sterfgeval. Gistermorgen is alhier plotseling dood in ziin bed gevon den de heer E. Geertsema. Woensdagavond voelde de heer Geertsema zich niet erg lek ker, zoodat hij gistermorgen iets langer in het bed bleef liggen. Nadat zijn vrouw uit het bed gegaan was en nog even met hem gesproken had zou zij naar beneden gaan om even een kop thee voor hem te halen. Toen zij daarna met de kon thee boven kwam was haar man overleden. De heer Geertsema was in Rijnzaterwoude een al gemeen gezien man. RIJNSBURG. Tuinbouw. Voor de producten uien en wa-schpeen is een toenemende vraag met goeed prijzen doch voor de verschillende koolsoorten is bijna geen vraag. Roode kool gaat in de beste kwaliteit van ƒ2.80 >ot 4.10 per 100, en gele kool kan niet meer opbrengen dan 2.10 tot 3.50. Uien gaan steeds naar boven in prijs en staan thans op 12.10 tot 12.60 per 100 Kg. De aan voer is echter zeer beperkt. Voor de be-rro kwaliteit waschpeen wordt ook een rede lijke prijs betaald, varieerend van ƒ3 75 tot 5.50 per 100 Kg. Selderijknollen gaan ook hooger, van 5.10 tot 6.70 per 100. Boerenkool brengt zeer weinig op, ƒ0.40 f "»t 0 60 per 100. Groene kool. waarvan de kwaliteit in het algemeen niet best meor is, gaat voor 0.90 tot 1.50 per 100 stuks. ST0MPWIJK. Fiets gestolen. Terwijl de spoorman W. wonende aan den Boekweg, vertoefde in een café te Voorburg, had hij zijn rijwiel onbeheerd voor het café laten staan. Toen het biertje was opgedronken en hij weer buiten kwam, kwam hij tot de ontdekking, dat anderen inmiddels zijn rijwiel in ex ploitatie hadden genomen. W. deed aangif te bij de Voorburesche politie en moest te voet huiswaarts keeren. Door eon motor overreden. Gistermid dag had bij bet uitgaan der O. L. school aan de Veursche Straatweg de 7-jarige Ma- rietje Vermeer de onvoorzichtigheid de straat over to stoken, juist toen een motor rijder naderde. Ofschoon de motorrijder ale moeite deed om een aanrijding te voor komen, geraakte de arme kleine toch on der de motor, met het gevolg, dat zij naast eenige wonden ook nog een been breuk bekwam. Per auto is de kleine ter opname naar St. Antoiushove vervoerd. SASSENHEIM. Geboren: Helena Janna, d. van R. H. Beerhorst en M. J. Roorda. Gevestigd: Mej. K. Wolters, Hoofd straat 232 van Weener (D.J. Mej. S. L Kooijman, Hoofdstraat 85 van Voorhout. Vertrokken: Mej. G. J. Kuneman, van Menneweg 9 naar Bloemendaal. D. J. Hoskam en echtgen., van Gouverneur- laan 56 naar Amerika. Mevr. A. P. J. v. d. Wilden-v. Doorn, van Burohtstraat 13 naar 's-Gravenhage. MADRID, 25 Febr. 1932. De deportatie van een honderdtal onrust stokers, naar aanleiding >van de gebeurte nissen in Barcelona, Sevilla, Valencia en elders, naar Spaansch Guinea, vraagt on- wil.ekeurig onze aandacht voor deze kolo nie. Men kan niet bepaald zeggen, dat Spaansch-Guinea een naam is, die k'inkt als een klok. De kolonie is weinig bekend ook hier in Spanje en wit er van bekend is. lijkt nu niet direct gunstig. De officièele naam is Rio Muni. Het is een lap grond aan de Westkust van Afrika, tus- schen Kameroen (in het Noorden) en den Franschen Kongo (in het Zuiden). De heele kolonie, waarbij men dan nog een paar eilandjes rekent (zooals Fernando Póo), heeft een oppervlakte van twee derden van Nederland, en oen bevolking van nog geen twee percent van ons land. Er is een beetje uitvoer van caputchouc, ebbenhout en der gelijke, welke producten door de inboorlin gen naar de Spaansche nederzettingen in Bata en andere gehuchten worden gebracht. Deze brave negers worden thans verrast met een zending Europeesch uitvaagse', als men zelfs in Spanje niet meer kan gebrui ken. Maar nu het ergste: Zoodra de Buenos Aires, die het vrachtje aan boord heeft, op de reede van Bata ver schijnt, zullen er toch wel maatregelen zijn getroffen, zou men zoo zeggen, om de hee ren behoorlijk te ontvangen. Dat is nu juist niet het geval. In Bata en in heel Spaansch-Guinea is er geen een fatsoen lijke ruimte of herberg of barak, waar men een aantal menschen tege ijk (laat staan een flinke honderd) kan onderbrengen, ter wijl van hygiënische maatregelen, een eer ste vereischte in dit brandend heette kli maat, natuurlijk niets terecht komt. Maar het gevaarlijkste van de heele situatie is, dat er geen voldoende bewakingstroepen aanwezig zijn Wanneer de nieuwe gasten er in zouden slagen, om naar de aangrenzende Engc'sche of Fransche kolonies te vluchten, wat hun niet zoo heel moeilijk zou vallen, is de kans op internationale moeilijkheden heelemaal niet denkbeeldig vanwege de anarchistische smetten, die dezen gedepor teerden aanb even. Het is nog *niet veel meer dan een jaar geleden, dat verschil lende Fransche en Engelsche kolonies in Afrika ernstige onlusten onder de inlanders uitbraken, en bij die gelegenheden kregen de aut-oriteiten de stel'ige bewijzen in han den van een georganiseerde communistische propaganda. Het b'ijkt n.l. dat de negers in de onderscheidene kolonies met succes bewerkt worden, als men hun de gewensch- te vrijheid van ras voorspiegelt; in werke lijkheid doen zij natuurlijk dienst als stoot troepen van het communisme. Neen. Afrika is stel'ig geen land. waar men anarchisten kolonies moet vestigen! In het parlement heeft men met deze kwestie weinig of geen rekening gehouden, in navolging van de Regeering, die er heele maal niets over gezegd heeft. Ook schijnt meh vergeten te zijn, dat een kolonie aan heel andere dingen behoefte heeft, dan aan de vestiging van verdachte elementen en dat het Internationaal Bureau voor den ar beid, hetwe'k feitelijk optreedt namens den Volkenbond, met dergelijke strafkolonies heeft afgerekend. Heden ten dage kan een koloniseerende Staat in Afrika niet meer alles doen wat hij wil, als hij daardoor in breuk zou maken op de algemeene belan gen van de beschaving. Een protest van de overige naties, die ko'omes bezitten, is dan ook allereerst te wachten, wanneer Spanje zijn bezitting in Midden-Afrika formeel als strafkolonie op groote schaal zou gaan ge bruiken. Wat heeft het vergeten en verwaarloosde Guinea voor schuld aan wat er in het moe derland gebeurt Een troepje aan lager wal geraakte Spanjaarden tracht daar, on der de grootste moeilijkheden, nog i e ts te maken van den natuurlijken rijkdom van het land. Nog maar enkele weken geleden hebben de planters van datzelfde Bata, dat we hierboven genoemd hebben, dé Spaan sche regeering een soort memorandum ge zonden, waarin de geweldige tekortkomin gen op administratief gebied in EfiO Mundi werden opgesomd met bepaald een gunstig getuigenis voor de bekwaamheid der Spaansche Regeering op het gebied van ko.oniseeren. En terwijl die brave planters in afwachting zijn van schepen, die de nood zakelijkste verbindingen moeten onderhou den ze zijn wel eens drie maanden lang geïso'eerd geweest in afwachting van in genieurs en onderwijzers en andere nuttige leden van de maatschappij, krijgen ze dezer dagen de Buenos Aires voor den wal, met honderd man afgedankte communisten I Nu moet men niet denken, dat de betref fende minister zioh veel van de zaak zou aantrekken, als er eens een interpellatie over deze kwestie in de Cortes zou worden gehouden, of als (wat hier een tamelijk ge bruikelijke wijze is. om zijn gemoed te luch ten) deze of gene een briefje ter zake aan den minister schreef. Wat dit laatste be treft, komen hier dingen voor, zóó oolijk, dat men ze nauwelijks gelooven zou. „En dan heb ik nog een telegram uit Cadiz in de courant gezien", zei dezer dagen de mi nister van Binnenlandsche Zaken, de heer Casares, tot eenige heeren. die hem bij het verlaten van de Kamer staande hie'den, „dat een zekere meneer Urrutia is ingere kend, omdat hij me een beleedigend schrij ven zou hebben toegestuurd. Zoo'n schrijven heb ik niet ontvangen, en ik kan dus ook niet het verzoek hebben gedaan, om den man te arresteeren. Ongetwijfeld beeft hij dat briefje aan een anderen minister ge stuurd. Maar a 1 s ik zoo'n briefje krijg, trek ik me er nooit wat van aan!" 'F.'lo Muni is niec de eenige Spaansche ko lonie. die duchtig verwaarloosd wordt. Dat is geb'eken bij de behandeling van de be grooting, waaraan men hard gewerkt heeft om n.l. de 600 mi'lioen peseta's, die men te kort komt. te dekken. 0.a. zal men nu 40 millioen bezuinigen op MarokkoAls het zoo doorgaat, zal de Spaansche Regeering eerstdaags overgaan tot den verkoop van al e gebied, dat het nog van zijn voormalig roemrijk ko'oniaal bezit heeft overgehou den. De opbrengst zou men uitstekend kun nen gebruiken voor de uitbreiding van den Veil g' eidsdn-pri. Er schijnt iets te haperen hier in Madrid. De directeur van den Veiligheidsdienst heeft zijn ontslag ingediend, zooals hij zelf zeide, naar aan'eiding van een hoofdartikel in een der bladen over de toenemende on- vei'igheid op den openbaren weg. Hij hoopt intusschen. dat zijn opvolger er in mag sla gen. om een oplossing te vinden. Teekenend voor de toestanden hier is, dat de pers het nieuwtje te pakken |iad, vóór de minister president of zijn col'ega van Binnenland sche Zaken er iets van wist. Toen den heer Azana na af'oop van een Ministerraad om inlichtingen gevraagd werd, zeide hij: „Goede hemel, dat wist ik niet eens 1 En mijn ambtgenoot van Binnenlandsche Za ken kan er ook niets van geweten hebben, want hij heeft me niets gezegd. Maar we hebben ook niets anders gedaan dan be grootingen, die al onze aandacht in beslag hebben genomen!" De heer Casares was een en al verbazing: „Waaróm hij ontslag heeft genomen? Ik wist niet eens. dat hij dat gedaan heeft 1 Waar hebt u dat vandaan?" Toen men hem nu meedeelde, dat men 't van den directeur van den Veiligheidsdienst ze'f wist, ver klaarde de minister: „O, dan ligt dat brief je zeker bij me thuis, en hebben ze het me niet gebracht. Ik ben den heelen morgen I hier geweest!" TER-AAR. De groote IJsclub. Het bestnur dat dezer dagen gevormd is van de grooie Ijsver, heeft de velschillende functies ais volgt verdeeld: Voorzitter M. van Tol Wzn^ 2e voorz. J. Egberts, secretaris G. de Ryk, 2e secr. Joh. v. d. Vlugt, penningmeester O. Snijders. Tot magazijnmeester werd be noemd de heer G. Slof. Geboren: Wilhelmus Hendrikus, z. van J. Versluis-de Jeu. Johannes Maria, z. van A. de Jong-Veelenturf. Elisabeth, d. van G. Reyngoud-Ambagtsheer. Adriana Margaretha Maria, d. van C. J. A. Koeleman-v. d. Hoorn. Gerarda Wil- helmina, d. van P. den Haan-Akeiboom. Petrus Ignatius Maria, z. van W. P. Omt- zigt-Vos. Christianus Henricus, z. van A. v. d. Vlugt-Venne. Gehuwd: H. Stek 26 j. en P. Verboom 24 j. Overleden: Maartje Cornelia Ver zaal. 5 j„ d. van D. Verzaal-Kroon. Gevestigd: G. W. M. de Korte van Alphen a. d. Rijn. -— C. O. Kampfena van Nieuwveen. J. W. Kapteijn van Nieuw koop. T. Dijkhuizen van Waddinxveeu. 1. den Dekker van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: J. Ouwersloot naar Hazerswoude. J. van Tol van Amster dam. A. M. C. Bosman naar Alkemade. P. Verboom naar Nieuwveen. G. Zwaan naar Aalsmeer. C. J. Kempenaar naar Haarlemmermeer. VOORHOUT. Gestaagd. Voor het examen voor eostunnère en linnennaaien, afgenomen op de school dor Eerw. Zusters, alhier, van wege de Eerste Nederlandsche R. K. Vak school voor Meisjes (secretariaat Veghel), slaagden onze dorpsgenooten de dames; Corna. v. d. Geer, A he v. d. Geer, Crista, v. d. Berg, Corna. Voorn, Coma. v. d. Burg, Toos de Groot, Anna Ruygrok, Neel Wens en Dora van Tongeren uit Warmond. Ge slaagden en Eerw. Zusters, die voor de op leiding zorgde van harte proficiat 1 WARMOND. Werkloozen. Het aantal ingeschreven werkloozen bodroeg in de afgeloopen week volgens mededeeling van het Bureau der Arbeidsbemiddeling 73. Personalia. De Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, do heer P. Brederode, zal op een nader te bepalen datum te werk gesteld worden aan het Postkantoor te Haarlem en aldus deze gemeente verlaten. Posterijen. Naar men ons mededeelt bestaan plannen om het post-telegraaf en telefoonkantoor alhier om te zeiten in een hulpkantoor voor deze drie diensten. Po- gmgen zullen in het werk worden gesteld om deze omzetting te voorkomen. ZO ETER MEER—ZEG WA ART. Melkfederatie. Door de federatiebond van melkveehouders, was tot de leden van den R. K. Boeren- en Tuindersbond, Chr. Boeren- en Tuindersbond en van de Hol- landsche Mij. v. Landbouw te Zoetermeer- Zeg-waart, Pijnacker, Berkel, een oproep gericht, bijeen te komen in café „de Gou den Leeuw" ter bespreking van den melk prijs. Aan den oproep hadden vele belang hebbenden gehoor gegeven. De vergadering werd geleid en voorgezeten door den heer H. Klapwijk. Als sprekers traden op de heeren J. Biemond van Bleiswijk en P. L. van der Burg van Berkel. Door den eersten spreker werd het nut van federatie bepleit, als eenigste en laat ste redmiddel van den zinkenden boereu- stand. Spr. gispte de houding van de melk inrichtingen inzonder van „De Sierkan" en raadde sterk af een contract voor me'.k- levërantie af te sluiten. Door verschillende aanwezigen werden vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, die beantwoord en besproken werden. De heer A. J. Bos, die als belangstellen de aanwezig was, werden eenige woorden gesproken, bedoeld als sympathie met don boerenstand. De voorzitter deelde mede, dat lijsten ter teekening om toe te treden als lid der fe deratie dezer dagen zouden circuleeren en werkte een ieder op zijn plicht te doen. Op de vraag van den voorzitter of een der aanwezigen bezwaar had tegen de federa tie, bleek, dat allen met het doel instem den. Postkantoor. Op Dinsdag 8 Maart e.k. bestaat ten hulppostkantore alhier gelegen heid tot de in ontvangst name van invali diteit®- en ouderdomsrente. W Springende f handen eo lippen 1 fin één nacht beter met W dan snel verzachtenden m i AKKER'» ktLOOSTERBALSEM^ b\jt niet 1 „Üeert goatf too goed."[ - f NOORDEN. Auto-ongeluk. Toen gisteren A. K. uit Nieuwkoop met zijn auto den Noordschen weg passeerde, remde hij zoo snel, dat do auto* over den kop sloeg en in een naaet- gelegen sloot terecht kwam. NIEUWKOOP. Opgepast. Gisteren werd tegen 3 ante rijders proces-ver baal opgemaakt die den maximum-snelheid in de dorpskom over- 1 traden, Geboren: Gerarda Wilhelmina, d. van A. Vianen en W. Vork. Leonardos Petrus Antonius, z. van C. van der Arend en H. Warmerdam. Petrus Martinus, z. van i G. Klerks en A. Kwakkenbos. Maartjo, d. van P. Huisman en M. A. Plomp. Overleden: G. Verhoorn 94 j„ we duwe van G. de Rooij. WASSENAAR. Geboren: Hendrika Jacoba Annigje, dochter van C. W. J. van Beek en A. de Vogel. Overleden Hedwig Helene Grun- ta, oud 23 jaar echtgenoote van A. J. Hoekstra Gerard Varkevisser, opd 20 jaar, ongeh. Petrus Theodorus de Greef oud 19 dagen Jacob Vas Dias, 80 jaren ongehuwd. Ondertrouwd. H. A. de Vries on O. W. Heller z-n. Mansveld. ZEGWAART. Geboren Hendrik Johannes, zoon van J. van Schaik en van M. Bos Jo hannes Jaoobus, zoon van P. J. Soeter- broek en van M. van Zoelen. Ondertrouwd: P. Nieuwets oud 22 jaar alhier en C. M. Bijland oud 21 jaar te Boskoop. Overleden Dirk Baas, oud 4 mnd. ALLERLEI De zeeheld. Een jog van een jaar of tien stond op den Boulevard te Vlissingen voor het standbeeld van De Ruyter en keek in eer biedige bewondering naar den zeeheld. Een jong marine-officier kwam voorbij en vroeg, wijzende op het beeld, den klei ne: „Weet je wie dat is?" Het kind bleek te stotteren en begon te antwoorden: „D-d-dat i-i-i-is de-de-de". „Je-je-je sp-sp-sp-spreekt niet vlug" viel de marineman in. Waarop het jog: „J-j-j-je m-m-moet mij niet nadoen, je-je-je moet hèm na-na- nadoen1" En hij wees op den zeeheld.... Cromwell schaakmat gezet Erik Rozenkrans uit Denemarken reis de gedurenae de regeering van Karei I naar Engeland, om dit land uit eigen er varing te leeren kennen. Naderhand, toen Cromwell als protector het bewind in han den had, werd hij in 1652 naar Engeland gezonden als buitengewoon gezant van het Deensche Hof. Rozenkrans was nog zeer jong, zoodat Cromwell meende, dat hij voor zulk een moeilijken post nog niet berekend was. Op spotachtigen toon vroeg hij den jongen ge zant eens „of er in Denemarken veel vau zulke vroegrijpe jongelingen waren, die gewichtige staatszaken behandelden nog vóór zij een baard hadden?" Rozenkrans onderdrukte de opwelling van boosneid, die een dergelijke vraag na tuurlijk moest wekken, en antwoordde zon der eenig spoor van venegenheid of vrees; „Mijn baard beteokent nog weinig. Maar hy is toch reeds veel ouder dan uw repu- bliekl" Gromwell zweeg en behandelde den jon gen gezant in het vervolg met alle égard»- Torquato Tasso bij de roovers. Een gezelschap reiziger® werd in de zes tiende eeuw tusschen Rome en Napels door den beruchten roover Marco en zijn bende overrompeld. Daar or geen kans op ont vluchten meer bestond en tegenstand hun toestand nag maar verergerd zou hebben, hadden alle reizigers naar de gewoonte in die tijden, zioh reeds plat op den grond ge legd, uitgezonderd een man met een in nemend gelaat en een fiere houding. In plaats van te letten op het woest ge schreeuw van de roovers: „Faccia in tor- ra" (het gezicht op den grond) ging hij op den hoofdman af en zeide: „lk ben Tor- quato Tasso". „De dichter!" riep de roover geestdrif tig uit, terwijl hij op de knieën viel. Oogenblikkelijk daarna stond Marco weer op, uitte zijn bewondering jegens den dichter en beval zijn bende, om Torquafco Tasso, wiens gaven hij roemde, vrij «>2 on gehinderd te laten vertrekken. DE AVONTUREN VAN 263. Mot verbijsterende snelheid vlocg men door de lucht. Het scheen alsof een nieuwe komeet verschenen was en op de aarde waren in den nacht geleerden in do weer. om te ontdekken, wat daar van de maan naar de aarde kwam. EEN VERKEERSAGENTJE.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11