UIT DE OMGEVING VRIJDAG 4 MAART 1932 DE LEIDSCFE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 heer Hiemstra, welke gewaagt van een re delijk levensonderhoud dat de tewerkge- stelden bij behoorlijk werken moeten heb ben, meent spr., dat de betrokkenen aan een dergelijke motie niets hebben, daar zelfs het volle loon van den arbeider nau welijks het grauwe bestaan waarborgt. In dien de 80c;aal-democraten nog iets van hun proletarische beginselen hebben over gehouden, dan zullen zij dit moeten erken nen. De heer W ij n k o o p (Comm.): Zou de minister (die een gesprek heeft met ir. Colijn) misschien willen luisteren! De heer De Visser: De heer Colijn onderhoudt den minister over z'n St. Vitus dans. Voortgaande betoogt spr., dat het be staan bij de werkverschaffing absoluut >n- voldoende is. Minister V erschuur: Wat hebben ze in Rusland? De Heer De Visser: Als de Minister bereid is, mij daarover 'n half uurtje te ■woord te staan, dan zal het hem om de ooren toeteren. Als ik het voor het zeggen had, dan wer den de tegenwoordige Règeeringspersonen in Nederland tot zulk een strafmaatregel veroordeeld; zooiets als wat men in Indië den politieken bannelingen in den Digoel heeft aangedaan. De voorzitter: Zou de heer De Vis ser zich niet verder in zijn toekomstperspec tieven willen begeven? De heer D e V i s s e r. voortgaande, dient een motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt oa. dat de loonminima bij de werkverschaffing dienen te worden ▼erhoogd en dat alle uitsluitingen dienen te worden ingetrokken, en een tweede mo tie om de vervolging tegen de veroordeel den bij de werkverschaffing in Friesland onmiddellijk te staken. De moties worden geen van beide vol doende ondersteund en, zij komen derhalve niet in behandeling. De heer Joe k es (V.D.) maakt naar aanleiding van de mededeeling van den Minister, dat het totaal aan werkeloozen- steun en maatschappelijk hulpbetoon 300 millioen gulden per jaar beloopt, de opmer king, dat dit bedrag hem, evenals dr. Voe, overdreven voorkomt. Hij zou daarom op een nadere toelichting van dat cijfer wil len aandringen, ook omdat het met het oog op de verdere maatregelen van belang is, zoo precies mogelijk te weten waar men aan toe is. Spr. dient een motie in, beoogende de crisissteunregeling voor werkeloozenkassen mede in toepassing te verklaren voor de bouwvakken. Tenslotte steunt spr. den wensch van den heer Hiemstra inzake vermeerdering van steun aan de werkeloozenkassen in 1932. De heer K u ij p e r (R.K.) erkent de moeilijkheden, waarvoor de Regeering staat ten aanzien van het werkeloosheida- vraagstuk. Hij vraagt in het bijzonder aau- dacht voor de werkeloozenkassen, en be pleit een zoodanig ruime toepassing van de regeling, dat deze kassen in staat wor den gesteld in 1932 volledig aan haar ver plichtingen te voldoen. Verder sluit hij zich aan bij degenen die van oordeel zijn, dat het bouwbedrijf op het oogenblik in een crisistoestand verkeert en dat de werkeloozenkassen der bouwvakar beiders in de crisis regeling dienen tq wor den opgenomen. De heer Boon (V.B.) acht den maatre gel ten aanzien van de vernietiging van het Amsterdamsche raadsbesluit betreffende de werkverruiming voor schilders terecht genomen. De Regeering had eigenlijk al vroeger moeten hebben ingegrepen. De heer v. d. Tempel (S. D.) zet uit een, dat de maatregel van het Amsterdam sche gemeentebestuur was bedoeld om de schilders te helpen. De heer Kupers (S. D.) bestrijdt het betoog van den heer De Visser, wiens partij de tewerkgestelden wel opruit, maar hen verder aan hun lot overlaat. Dé heer De Visser: Dat is absoluut onwaar. (Verschillende interrupties vol gen). De Voorzitter hamert tot de stilte is teruggekeerd. De heer Kupers voortgaande, herhaalt dat op hoogst onverantwoordelijke wijze met de arbeidersbelangen is gespeeld. De heer D e Vi s s e r: Durft u met mij naar Jubbega te gaan 1 De heer Kupers constateert, dat de heer De Visser dit gemeen heeft met z'n partijgenooten, dat hij aan het opscheppen gaat. De Voorzitter hamert. De heer K u p e rs Laat ik dan zeggen, dat de heer De Visser lichtelijk pleegt te overdrijven. Vervolgens wijst epr. er op, dat ook in Rusland de rationalisatie honderdduizen den arbeiders overbodig maakt, maar daar worden zij dan geen werkeloozen genoemd, doch „overbodige monden". (Gelach). "Wat het bouwbedrijf betreft, de crisis werkloosheid is hier in zeer ernstige mate aanwezig. Dupliek van den Minister. Minister V e r s ch u u r, dupliceerend, acht het beste middel om agitatie te ver mijden, het stellen van het werkloosheids vraagstuk in het volle licht van de econo mische situatie. Elke aandrang tot verhoo ging van sociale wenschen moet in dezen tijd worden getoetst aan het economisch mogelijke. Werken als de Regge, de Vecht en de Peel zijn bij de regeering in overwe ging. Voor nieuwe opgaven van goede ob jecten voor werkverschaffing houdt spr. zich aanbevolen. In verschillende gevallen is reeds om «ociale redenen aan loon-intensieve werk methoden de voorkeur gegeven. In overweging is Rijkssteun aan het plan- Douwes inzake verstrekking van bijslagen in het diamantvak te Amsterdam. Velen denken echter ten onrechte, dat er hier of daar een schat ligt, die de re geering maar weigert op te graven. Wan neer men tot dit opgraving overging, dan zou blijken, dat men zich evenzeer vergiste als te Zaandam is geschied. Een plan inzake verschaffing van bouw- credieten wordt met spoed uitgewerkt. Overigens neemt het aantal Nederlan ders per jaar met 100.000 toe, terwijl er in de laatste jaren 50.000 woningen por jaar zijn bijgebouwd. Op deze wijze ontstaat spoedig een woning overvloei Spreker is gaarne bereid om voor de vrouwelijke werkloozen de totstandkoming van een gunstige regeling te bevorderen de grondslag van deze regeling bestaat trouwens reeds. Vergelijking van Russische en Neder- landsche toestanden en loonen is bijna on mogelijk. Voor de Nederlandsche arbeiders is het echter niet te hopen, dat zij op Rus- siche wijze zouden worden betaald. Spreker geeft een nadere beschouwing van de berekening van f 12 millioen per maand aan oneconomischen steun, welke berust op voorloopige cijfers over Januari 1932. Daarnaast had spr. een cijfer van 95 millioen aan armenzorg en maatschappe lijk hulpbetoon over 1929. Het tegenwoor dige zal wel met ten minste 11/2 moeten worden vermenigvuldigd, d.i. dus ongeveer 150 millioen per jaar. Tezamen met het eerstgenoemde komt spr. aldus tot 300 millioen per jaar, een cijfer, dat tot ernstig nadenken steunt. De bijdrage, noodig om den uitkeerings- duur voor de werkeloozenkassen met een week te verlengen, is 7 ton: voor zes weken zou dat dus op 4.2 millioen gulden neerko men. Daartegenover staat, dat ons volksinko men is gereduceerd tot onveveer 2/3 van de som van een paar jaar geleden. Bevorderd zal worden, dat de werke loozenkassen over het loopende jaar in staat worden gesteld'aan haar reglemen taire verplichtingen te voldoen; verder dan 300 pet. kan echter niet worden ge gaan. De regeling zal zonder schrielheid worden toegepast. De le motie van den heer Hiemstra is, na de toelichting, die'deze afgevaardigde er aan gegeven heeft, niet aannemelijk. De tweede motie-Hiemstra is, na hetgeen spr. heeft medegedeeld, overbodig. Wat de mo- tie-Joekes betreft, indien .deze beoogt, de bouwvakken zonder meer lot de crisis werkeloosheid te rekenen, dan moet spr. adviseeren daartegen te stemmen. De heer Hiemstra (S. D.) wijzigt zijn eerste motie aldus, dat zij thans luidt: De Kamer, van oordeel, dat de tarieven bij de van Rijkswege gesubsidieerde werk verschaffingen zoodanig behooren te wor den verbeterd, dat zij den arbeiders bij be hoorlijk werken, de gelegenheid geven, een loon te verdienen, voldoende voor een rede lijk levensonderhoud, gaat over tot de orde van den dag. Heden komen de moties bij den aanvang der vergadering in stemming. Te 5.55 uur wordt de bijeenkomst ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Twee personen bij auto ongeval gewond. Een ernstig verkeersongeval is gebeurd te Gilze en Rijen. Een verhuisauto uit Zeeland reed op den Rijksweg BredaTil burg in volle vaart tegen een der langs dien weg staande boomen en werd hierbij geheel vernield. De beide inzittenden ble ken dusdanig verwond te zijn, dat de ge- neesheeren onmiddellijke overbrenging naar hét „Sint Ignatius ziekenhuis", te Breda, noodig oordeelden. IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Oude vrouw te Tholen In eigen huis verbrand. Gistermiddag wilde de aanspreker Praat te Tholen de woning binnentreden van de 73-jarige weduwe C. Wiesner in Café Schiphuis. Hij werd hierin echter verhin derd door een dikke rookmassa. Toen het hem tenslotte gelukte de woning binnen te treden vond hij vlak achter de deur het ge heel verbrande lijk van de oude vrouw. Onmiddellijk werden verschillende auto riteiten gewaarschuwd. Men vermoedt, dat de vrouw plotseling onwel is geworden. Zij schijnt een brandende stoof te hebben om gegooid, waardoor haar k'eeren in vlam geraakten. Zij schijnt nog getracht te heb ben buiten de woning te komen, doch dit is niet meer gelukt. EEN GEVAARLIJKE GEWOONTE. Laat u nooit trekken door een auto, fietsers Gisterochtend was het twaalfjarig zoon tje van den heer Talsma, wonende onder Sl Annaparochie, per rijwiel op weg naar school te Beetgumermolen. Hij liet zich trekken door een melkauto. Toen de wa gen stopte, viel de scholier, werd overre den en opslag gedood. Een tienjarige jongen uit de Rubens- straat te Loosdumen, die in de Wilhelmina- straat bij het achteruitrijden van een autobus der W. S. M., waaraan hij zich had vastgeklemd, was gevallen en door de auto bus was overreden, is in het gemeentezie kenhuis aan de verwondingen overleden. DE ONTPLOFFING TE HENGELO. Ook het tweede slachtoffer overleden. M«t betrekking tot de ontploffing van een warmwaterreservoir te Hengelo op de Hengelosche Bierbrouwerij, meldt men ons, dat ook het tweede slachtoffer, genaamd Schothuis, gehuwd en vader van twee kin deren, gisteravond in het K. Algemeen Ziekenhuis overleden is. BRANDEN. Boerderijen afgebrand. De bewoners door het geloei der koeion gered. Terwijl de bewoners nog ter ruste lagen ontstond gistermorgen te ongeveer half 5 brand in de woning van den landbouwer A. Meews te Bergen op Zoom. De bewo ners werden gewekt door het angstig ge loei van de koeien in den stal. In allerijl konden zij zich nog in veiligheid brengen, terwijl alleen een portefeuille met waarde volle papieren kon worden meegenomen. In een half uur tijds was de heele boerderij in de asch gelegd en met uitzondering van een tiental runderen, ging ook het vee ver loren. Met den geheelen wintervoorraad granen alsmede hooi en stroo, werd ook de huisinventaris een prooi der vlapimen. De oorzaak van den brand, die door ver zekering wordt gedekt, is niet bekend. Gistermorgen te ongeveer vijf uur is de groote boerderij, gelegen in de Hooge- waard nabij Woensdrecht, to den grond toe afgebrand. De bewoners, die door het ge loei van de koeien werden gewekt, konden zich met achterlating van alles nog red den. De woning en de schuur brandden toaal af. Verloren ging de groote voorraad tarwe, hooi, stroo en erwten, twaalf koeien konden nog worden gered. In den brand zijn omgekomen een kalf, een stier en nog eenig ander vee. Verder verbrandde een motorrijwiel, twee vaten benzine raakten in brand, een daarvan sprong uit elkaar. Later vond men het deksel in de weide De oorzaak van den brand is onbekend, verzekering dekt de schade. INSLUIPING IN EEN KERK. Trommel met ongeconsacreerde hosties gestolen. Teruggevon den in asn biechtstoel. Maandag kwam de geestelijkheid van de parochie H.H. Marte'aren van Gorcum, Linnaeushof te Amsterdam, tot de ontdek king dat uit de sacristie grenzende aan het kerkgebouw een metalen trommel werd vermist, waarin de ongeconsacreerde hos ties worden bewaard. Persoonlijk werd een onderzoek ingesteld, doch dit leverde geen resultaat op. De politie van het bureau Linnaeusstraat werd toen van de vermis sing in. kennis gesteld, doch ook deze vond geen verdere sporen van inbraak, terwijl er ook verder niets vermist werd. Vermoedelijk heeft de dader zich Zondag laten insluiten en daar hij niets van zijn gading vond. stelde hij zich tevreden met met medenemen van de trommel uit de sacristie. Dinsdag werd bij een nieuw ingeste'd onderzoek de trommel met inhoud in een der biechtstoelen gevonden. Zij werd ter nader onderzoek in handen der poütie ge steld. „Msb.". INBRAAK IN DE SACRISTIE TE DIEMEN. Toen de koster van de kerk van Sint Pe trusbanden te Diemen gistermorgen om half zeven de sacristie wilde openen zag hij, dat de deur hiervan in den afgeloopen nacht geforceerd was. Het slot was uit den deurpost genomen en zoodoende had men zich toegang verschaft tot de sacristie. Daar bevonden zich o.a. twee kistjes met geld met een inhoud van ruim 300, o.a. ar mengeld. die de inbrekerfs) tot hun eigen dom maakten. A'le kasten werden vervolgens nagezien en de linnenkast werd onengebroken, maar hieruit wordt niets vermist. Een busje in de sacristie, waarin zich ongeveer ft.— bevond werd meegenomen. Vanuit de sacristie hebben de dieven zich toegang verschaft tot de kerk, waar nog een paar zakjes met centen waren, die gis teravond na het Lof niet leeg gemaakt wa ren. De inhoud hiervan kan niet groot ge weest zijn. Op andere plaatsen in de kerk werd niets van diefstal bespeurd. Merk waardig is, dat in dezelfde sacristie 4 jaar geleden op dezelfde manier is ingebroken. Het is toen gelukt den dader te arrestee ren. Thans ontbreekt nog ieder spoor. „Msbd." VERDUISTERINGEN TE MAASTRICHT Ten gemeentehuize. Eenigen tijd geleden is op het stadhuis te Maastricht een diefstal van geld ge pleegd, waarvan de dader niet is opge spoord. Thans is op dezelfde afdeeling een som geld, vermoedelijk ongeveer 12.000. vermist, terwijl een ambtenaar van die af deeling verdwenen is. De verduisteringen moeten over de laat ste drie jaar loopen en gelden betreffen van achterstallige huren. VERDUISTERING. De Bossche recherche heeft te Vught onder verdenking van verduistering in dienstbetrekking van 4900 ten nadeele van een margarinefabriek te 's-Hertogen- bosch een reiziger en zijn vrouw aangehou- don. ONTSPORING TE VENL0. Gistermorgen te 10 uur is op den wissel bij den overweg naar het Maasbuurtsta- tion te Venlo een met dwarsliggers gela den goederentrein in het midden van een binnenkomenden goederentrein ontspoord, waardoor het verkeer werd gestremd. De trein naar Nijmegen van de 10.47 werd uit geschakeld en de reizigers werden per autobussen naar de eerstvolgende Maas- buurthalte, Ve'den, gebracht om aldaar in den van Gennep komenden trein over te stappen. De met dien trein voor Venlo en verder aangekomen reizigers werden door dezelfde bussen meegenomen. Te kwart voor twaalf was het verkeer hersteld zoo dat de trein van 12 uur van Maasbree nor maal kon passeeren. De oorzaak dezer ont sporing is nog onbekend. De schade is niet groot. Portefeuille verdwenen. Te Middelburg ontving iemand in een café van zijn compagnon een portefei'De met een vrij belangrijk bedrag aan ge'd er in. Dat was gezien door zekeren S. Toen de man met het geld in dronken toestand naar huis ging, begeleidde S. hem, en na dien was de portefeuille verdwenen. De po litie heeft S., die voor zijn. doen hooge uit gaven deed, aangehouden. Gebrek aan drinkwater. Te Oude Pekela heerscht ernstig gebrek aan drinkwater. Verschillende inwoners laten water uit Winschoten halen. Voor de overigen rijden tanks met water, waarvoor men 2 cent per emmer moet betalen. Te Oude Pekela. is geen waterleiding. Een autobandiet aangehouden. Door de politie te Heerlen is een heer uit Keulen aangehouden, die een zoo goed als nieuwe Buick aan een garagehouder voor f 800 wi de verkoopen. Bij nadere in formatie te Keu'en bleek, dat de auto was gestolen. De aangehoudene, die een beruch te autobandiet is. zal ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht worden gesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bestrijding van de pest in Indië. Op initiatief van „Katholiek Katwijk" gaf dr. H. C. J. M. van Dijk, uit Rotterdam, gister avond in het Parochiehuis een causerie met lichtbeelden over de pest in Indië. Pastoor Schiphorst opende als voorzitter van K. K. de bijeenkomst met gebed en heette dr. v. Dijk van harte welkom. Z.eerw. zeide dat het voor K.K. geen geringe zaak was dat dr. v. Dijk hiervoor naar hier is gekomen. Dr. van Dijk heeft niet alleen in Indië zeer veel goeds gedaan vooral op het gebied der pestbestrijding, doch is ook langen tijd in den grooten oorlog aan het front ge weest ter bestrijding van ziekten en is hier voor door de Fransche regeering gedeco reerd met het Legioen van Eer. Dr. van Dijk is een van de beroemdste arsten. ook op het gebied der bloedtransfusie. Hier door heeft Dr. v. Dijk op het gebied van naastenliefde veel gedaan. Thans zal het onderwerp zijn de pestbestrijding in Indië. Nu in onze Oost deze vreeselijke ziekte weer heerscht. is het van belang hierover een en ander te hooren. Dan gaf Z.eerw. het woord aan dr. van Dijk die in een prachtive, boeiende en leerzame lezing vertelde en met behulp van lichtbeelden aanschouwelijk maakte, wat na bard wer ken' studie en practijk in de bestrijding van de pest is bereikt kunnen worden. De lezing werd door de vele aanwezigen met de grootste belangstelling gevolgd en pas toor Schiphorst was zeker de tolk der aan wezigen toen'hij na de lezing dezen avond schetste als een zeer bijzondere. Z.eerw. bracht dr. v. Dijk namens K. K. en alle aanwezigen hartelijken dank voor de mooie, onderrichtende lezing waardoor men wel een heel andere kijk zal hebben gekre gen op de toestanden, veroorzaakt door dezö verschrikkelijke ziekte. Ook mevrouw van Dijk werd dank gebracht voor haar zeer gewaardeerde hulp op dezen avond. Z.eerw. spreekt den wensch uit, dat dr. v. Dijk later nogmaals bererd zal worden ge vonden om over andere onderwerpen, b.v. over de bloedtransfusie, waardoor dr. van Dijk groote bekendheid heeft verworven, te komen spreken. Een daverend applaus bewees dat de aanwezigen hiermede geheel instemden. Tuinbouw. Nu/ de werkzaamheden in den tuinbouw een grooter omvang gin gen aannemen kwam de vorst de goede gang van zaken leelijk verstoren, waar door men de kans beloopt, dat er straks een opeenhooping van werk is, ten na deele van werkgever en ook van werkne mers, De laatste zijn op heden gedwongen werkloos te zijn. Even vroeger in den tijd had men gaarne zoo'n wintertje gehad, 't Is niet gauw goedZooals verwacht werd wordt van de gelegenheid om z.g. met steun in den tuinbouw te werken, weinig ge bruik gemaakt. Een „oude van dagen". Het Fordje van den winkelier A. alhier, oud van dageD als het was, kon de reis tot huis niet meer halen. Op de Sandtlaan brak een der as sen, met gevolg dat het wiel er afliep en de overblijfselen van wat eens een Ford was geweest werden langs den kant van den weg gedeponeerd om later te worden opgeruimd. De winkelier, kwam er zonder ongevallen af. Brugwachter. Naar we vernemen zijn geen sollicitanten opgekomen op de oproe ping van het gemeentebestuur voor een brugwachter op een salaris van 10.per week. Voorloopig zal de tegenwoordige brugwachter, die pensioengerechtigd is, zulks blijven waarnemen. KATWIJK. Crisis-Comité. Aan den oproep tot aanmelding als collectrice resp. collectant voor de op 7 Maart a.s. te houden collecte is nog te weinig gevolg gegeven. Het Co mité verzoekt daarom dringend, dames en heeren die hiervoor gelegenheid en lust hebben, zich alsnog ten spoedigste te wil len opgeven. Wanneer het dorp intensief kan worden bewerkt, moet de collecte een succes worden. Aanmeldingen: Burgers- dij kstraat No. 3, Katwijk aan Zee. LISSE. Kiezerslijst De Kiezerslijst dezer ge meente is vastgesteld met 3887 kiezer» voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; 3788 kiezers voor de Provinciale Sta ten en 3711 kiezers voor den Gemeente raad. Geboren Bernardus Johannes Cor- nelis, zoon van A. J. van Zeist en van C. Bon Jacoba Helena, dochter van P. Lefeber en van H. B. L. M. de Meulder Jacobus Hendrikus, zoon van H. van der Vlugt en van O. van der Voort Cofrie dochter van C. de Jong en van C. A. A. Tissing Simon Gerardus, zoon van G. dc Ree en van J. C. van den Bunt Al- hertha Jacoba, dochter van J. Zaneveld en van N. Moolenaar Willem Frederik, zoon van J. H. de Vos en van W. C. de Ridder. Gevestigd: M. O. Schenk uit Sas- senheim G. W. de Haan en A. J. de Wolf uit Den Haag A. M. Hoogkamer uit Haarlem H. Duineveld uit Zoeterwoude M. A. S. Heuvel uit 's-Hertogenbosch E. van Til uit Amsterdam A. V. A. Broek huijzen uit Oudenbosch J. R. Broekhui zen uit Den Haag J. Berbee en gezin uit. Sassenheim P. C. H. van der Meer uit Afrika O. M. Houberg geb. Aben uit Gorinchem A. A. van den Oetelaar uit aWrmond J. P. Toet en gezin uit Den Haag A. J. Duvmaer van Twist uit Voorschoten G. Horsman uit Alkemade H. G. Wassenaar uit Velsen J. H. Garirtsen en gezin uit Noordwijkerhout L. Aleera uit Groningen A. Plug uit. Noordwijk J. J. de Leeuw uit Bloemen- daal Th. H. A. van Noort uit Groee- beek M. van Vliet uit Leiden. Vertrokken: F. Gerst naar Amster dam G. Does naar Voorhout Th. Wil denburg naar Haarlemmermeer M. C. A. Krekelaar naar Noordwijkerhout M. M. Tijssen naar 's-Gravenhage J. War merdam naar Hillegom L. A. J. Deneef naar Alkmaar G. J., J. C. en N. H. van den Berg naar Leiden J. Hofman naar Ermelo H. N. Dovianus naar Noordwij kerhout C. Tillema naar Stedum A. J. de Haan naar Velsen W. van der Giezen naar Beilen C. M. van Haaste ren naar Leiden K. Bakker naar Eist B. Buüse naar Velsen J. van Helden naar Hillegom B. Kempkes naar Duitschland A. W. S. Theissen naar Zaandam H. Raaphorst en gezin naar Hillegom J. A. Zeegers naar Den Haag P. J. Does naar Den Haag L. Spaar garen naar Haarlem H. J. van der Lans naar Hillegom C. L. Baak naar Sassenheim Th. J. J. Versteijnen naar Haarlem J. Rhijnsburger naar Ouder- Amstel E. C. M. Bodewes naar Hoo- gozand. NOORDWIJKERHOUT. Cursus-avond R. K. Volksbond. Gis teravond werd de derde cursusavond ge- honden uitgaande van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Noordwijkerhout, in de groote zaal van het café van mej. de Wed. J. L. Brama. De Voorzitter, de heer A. H. van Noort opende de avond met den Chr. groet, heétte alle aanwezigen, in het bijzonder den" weleerw. heer Van Straelen, kapelaan van de St. Joseph-parochie, en den spre ker van dezen avond, den weled. heer A. Aengenent, Districtsbestuurder van den Volksbond, hartelijk welkom Vervolgens hield de heer Aensenent een lezing over Paus Leo XIII en „Het. Sociale vraagstuk". In het bijzonder werd bespro ken de encycliek „Rerum Novarum". De lezing werd met lichtbeelden verduide lijkt. Het langdurig applaus aan het einde, getuigde, dat de lezing in den smaak van het publiek was gevallen. De Voorzitter bracht den begaafden spreker vervolgens dank voor het genoten© en sloot de vergadering op de gebruikelij ke wijze. Er waren veel leden opgekomen en een flink aantal vrouwen was aanwezig. Werkloosheid. Bij de plaatselijke ar beidsbemiddeling staan 174 personen als werkzoekende ingeschreven, voor het mee- rendeel landarbeiders en bouwvakarbei ders. Diensplicht. Door den Commissaris der Koningin zijn 23 personen wegens broederdienst van den dienstplicht vrijge steld, en door den Minister van Defensie één wegens opleiding voor een geestelijk ambt. W0UBRUGGE. Geboren: Jannetje, d. van P. Roof en N. C. Schijf. Hillegonda Berendina, d. van W. de Graaf en J. den Hertog. Johannes Adrianus, z. van G. P. Marsé en E. A. van Rijn.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10