RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS AGENDA Uit de Landbouwwereid DONDERDAG 3 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 MIDDAGSLUITING AFGEWEZEN. Waarom? De Kroon heeft, zooals gemeld, het raadsbesluit der gemeente Haarlem, vol gens hetwelk alle winkels des Donder dagsmiddags na 1 uur gesloten zouden moeten worden, niet goedgekeurd. Deze verordening bestond uit twee deelen: Artikel I betrof het sluiten van winkels; artikel II het sluiten van kap perszaken op Donderdagmiddag. Om trent dit laatste kon worden gezegd, dat de overgroote meerderheid der patroons in het kappersbedrijf de sluiting op Don derdagmiddag wenschten. Tegen dit deel van de verordening naar de „Nieuwe Haarlemsche Crt." verneemt maakt de minister geen bezwaar. De kappersza ken zullen dan ook eerlang op Donder dagmiddag gesloten blijven krachtens verordening. Een desbetreffend voorstel aan den Raad kan spoedig worden te gemoet gezien. De minister heeft aan het Gemeente bestuur van Haarlem medegedeeld, dat artikel I van de betreffende verordening op de winkelsluiting niet vatbaar is om ter goedkeuring aan de Kroon te worden voorgelegd, omdat het besluit niet tot «tand is gekomen in overeenstemming met de daarvoor gestelde eischen, n.l. dat de werkgevers in het winkelbedrijf een dergelijk besluit moeten wenschen. Bovendien acht de minister het be sluit onaanvaardbaar, omdat bet onder scheid, dat in de verordening is gemaakt tusschen winkels met en wint els zonder personeel de mogelijkheid oi>ent voor on billijke concurrentie, wijl een winkelier, die geheel overeenkomstig het bey&alde in het winke werktijdenbesluit aan zijn personeel "n de winkels een vrijen voor middag geeft, voo* een vei gunning als in de verordening bedoeld mot in aan merking komt. Afgescheiden hiervan wordt het door den minister ook minder gewenscht ge acht. dat de naleving van het winkel- werktijdenbesluit feitpliik zou worden af gedwongen met middelen, die de Ar beidswet niet kent. DE LOONEN IN HET MIJNBEDRIJF. Loonsverlaging van 10 procent voorgesteld. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf deelden de Mijndirecties mede, dat zij in verband met den huidigen toe stand in het mijnbedrijf genoodzaakt waren een voorstel tot loonsverlaging van tien pro cent, met inbegrip van de gezinstoeslagen, ingaande 1 April a.s. aanhangig te maken. Zij zullen tot verdere verlaging van de kos ten van het levensonderhoud medewerken, voorts zul en zij de huren der aan de mij nen toebehoorende arbeiderswoningen eenigzins verlagen, voorzoover deze niet reeds abnormaal laag zijn. De prijs der aan de arbeiders verstrekte huisbrandko'en zal met 10 procent verlaagd worden. Voorts stellen de Mijndirecties voor de voor 1929 vastgestelde vacantieregeling thans weder van kracht te doen worden. De vertegenwoordigers der arbeiders bonden waren van meening, dat de moei lijkheden voor het bedrijf niet door loons verlaging behoefden te worden opgelost, doch dat de regeering steunend voor het be drijf diende op te treden. De directies deelden deze meening, alhoe wel zij niet aannemen, dat eventueele steun van de regeering loonsverlaging zal kun nen voorkomen. De vertegenwoordigers der vakbonden konden zich niet vereenigen met het intrek ken van de tijdelijke vacantieregeling. Voorts vroegen zij of bij de voorgestelde loonsvermindering het inleggen van „Feier- schichten" en verder ontslag van werk krachten voor de toekomst achterwege zal kunnen b! ij ven. De Vakbonden zullen de voorstellen in hun respectieve organisaties bespreken. Be sloten werd Maandag 7 Maart a.s. opnieuw bijeen te komen ten einde van het stand punt der vakorganisaties kennis te nemen. Het voorstel der loonsvermindering ging vergezeld van gegevens betreffende de be drijfsresultaten der mijnen. fnellere treinverbinding Groningen— Holland. Maandag heeft, zoo meldt het „Nieuwsbl. v. h. Noorden" tusschen Amsterdam en Gro ningen en terug een proeftrein geloopen, be staande uit 16 rijtuigen van het zwaarste materiaal, om na te gaan in hoeverre het mogelijk is, de sneltreinen van Holland naar 't Noorden en omgekeerd later te kun nen laten vertrekken om toch nog eerder dan tot dusverre bet geval was, aan te ko men. De snelheid zal daarbij worden opge voerd tot 90 K.M. per uur. Het ligt in de bedoeling om, wanneer de proef slaagt, de zen versnelden dienst met de Zomerdienst regeling van Mei a.s. te laten ingaan. Werktijd in Schoenindustrie. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, beschikkende op een verzoek van de Federatie van Nederlapdsche Schoenfa brikanten te Tilburg, den Nederlandschen ,R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibror- dus te 's-Gravenhage, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders, te 's-Gravenhage, en de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders te Amsterdam, om toe te staan, dat in de schoenfabrieken van werkgevers, lid van genoemde federatie, die voor hun arbeiders hebben ingevoerd de geldende Loonregeling voor de Nederlandsche Schoenindustrie, door arbeiders van 16 jaar of ouder arbeid wordt verricht in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeids wet 1919, heeft de gevraagde vergunning tot en met 31 December van dit jaar verleend. DE MOORD OP DEN RIJKSVELD WACHTER TAP TE KERKDRIEL. Tegen elk der drie gebroeders 13 jaar geëfschL De rechtbank te Tiel deed heden uit spraak in de zaak tegen de drie gebroeders Gerard, Jan en Jenna Rovers, wegens moord op den rijksveldwachter L. Tap te Kerkdriel in den nacht van 31 December 1931 op 1 Januari 1932. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat de ten laste gelegde doodslag niet be wezen is, maar wel, dat de verdachten in den nacht van 31 December 1931 op 1 Ja nuari 1932 tezamen en in vereeniging op zettelijk de in uniform op den openbaren dijkweg het Hintham surveilleerden rijks veldwachter L. Tap zwaar lichamelijk let sel hebben toegebracht, door hem een twintigtal sneden en steken met scherpe voorwerpen in hoofd, wang en neuvleugels toe te brengen, waardoor talrijke bloedva ten zijn verwond, door welke verwondingen bloed in de hoogere luchtwegen en in de longen is doorgedrongen, waardoor de dood door verstikking is ingetreden. De kwalificatie in het vonnis luidt: Zware mishandeling den dood tengevolge hebbende van een ambtenaar in functie. (Artikelen 47. 302 en 304 wetboek van Straf- reoht). De rechtbank verzaobtende omstandigheden voor deze verdachten v»"- den, zoodat ieder hunner, mede in vw band met den grooten ernst van het feit en met de even weerzinwekkende wijze, waarop zij deze rijksveldwachter letterlijk afgeslacht hebben, het grootste aantal ja ren gevangenisstraf moet worden opgelegd, wat de wet in csau toelaat. De rechtbank veroordeelde ieder hunner tot een gevan genisstraf van dertien jaar. De - voorlezing van het vonnis door dea president mr. W. J. Hofdijk duurde vijftien minuten. De beide oudste verdachten toon den zich uiterlijk kalm, Jenna's kaken tril den en hij beefde als een riet. Hij had moeite om zich goed 'te houden. Er bestond voor deze uitspraak weer groote belangstelling. WASSENAAR. AUTO RIJDT OP GROEP WANDELAARS. Eén doode, één zwaar gewonde. Gisteravond om half negen is op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Rust- en Vreugd-laan weer een ernstig ongeluk ge beurd. Op den rijweg liepen een viertal Amster dammers, die van Rotterdam kwamen. Zij keken uit, of een barmhartig autobestuur der hen misschien mee wilde nemen. Dr. de B., alhier, die per auto na-derde, heeft de mannen niet gezien en is op het groepje ingereden. Twee der wand.elaa.rs kwamen er met en kele schaafwonden af, doch de derde zekere P. liep een beenbreuk op en zeer ernstige inwendige kneuzingen. Hij is in den nacht in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overle den. De vierde wandelaar, S. genaamd, kreeg een ernstige wonde aan het hoofd en klaag de over pijn in den rug. Ook hij werd naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Tegen dr. de B. werd proces-verbaal op gemaakt. Een onderzoek van den wagen bewees, dat de remmen uitstekend in orde waren. VALKENBURG. Boerenleenbank. De Coop. Boeren leenbank alhier hield haar paarlijksche le denvergadering. De directeur der bank, de heer G. Zandbergen Wz., wees in zijn ope ningswoord op de zeer ernstige tijdsom standigheden en hoopte dat er op econo misch gebied spoedig verlichting in moge treden. De toestand in land- tuinbouwbe drijven is dan ook verre van hoopvolde druk der tijden wordt ook hier zeer zwaar gevoeld. De kassier der Bank. de heer H. Haantjes, bracht daarop verslag uit over het afgeloopen jaar, waaraan we het vol gende ontleenen. Het aantal leden be draagt thans 92; het getal spaarders 272. Deze hadden op 31 December, totaal ƒ90.172.74 ingelegd. De rekening-courant houders hadden bij de Bank een schuld van 69.257.61 en een vordering van 5514.90. Aan voorschotten staat uit een bedrag van 25.068.05. Het saldo der Bank bij de Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht liep gedurende 1931 terug van ƒ48.114.58 op ƒ4690.04. De winst over 1931 bedroeg 505.73. De reke ning sluit mot een eindbedrag van 142.745.26het eindcijfer der balans is 101,595.72. De commissie uit de leden, die tot taak had rekening en zalans na te zien, bracht bij monde van den beer J. Korpels- hoek Jr. verslag uit. Deze commissie stel de voor rekening en balans onveranderd vast te stellen, welk advies met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Het bestuursvoorstel, om de winst over 1931 bij de reserve te voegen, werd goed gekeurd. De reserve bedraagt thans 5908.08. Als lid van het bestuur werd hier na herkozen de heer A. de Roode Jr.; van de Raad van Toezicht de heer A. Bol Jzn. en als plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren J. P. v- d. Zwart en P. J. v. Leeuwen. Hierna sluiting der vergadering. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer P. C. Loopuyt (Oosterbeek) candidaate-examen rechtsgeleerdheid de heer J. H. Pel (Oegstgeest); candidaats-examen klass. letteren de heer J. Mi. I. J. Haan (Rotterdam). ST. ELISABETHVEREENIGING. Jaarverslag 1931. Men verzoekt ons opname van het vol gende Terugziend op het afgeloopen jaar, dat zich kenmerkte door bijzondere hoodën, ten gevolge der ongunstige tijdsumstandig- heden, spreekt het haast van zelf te kun nen constateeren, dat onze vereeniging van lieidadigheid nog een ruimer arbeidsveld vond dan vroeger jaren. En voorzeker is het voor ons een verheugend feit, aanstonds er aan te kunnen toevoegen, dat wij, dank zij veler medewerking en steun, de midde len hebben kunnen vinden, om nog in rui mer mate hulp te bieden waar dit van ons gevraagd werd. Wat dén internen toestand onzer ver eeniging betreft vermelden wij met leed wezen, dat de vice-presidente mevrouw M. Duynstee-Brantjes, alsook mevr. R. Oor- nelissen-Heitman door vertrek naar elders voor het werkend lidmaatschap onzer ver eeniging bedaniaen. Met groote waardee ring gedenken wij het veie goede, dat zij geuurende lange jaren voor onze vereeni ging tot stand brachten. Tot vice-presidente werd nu benoemd de 2e magazijnmeesteresse mej. A. Schmier, terwijl mejuflrouw O. Giünuemann bereed werd gevonden de nu opengevallen functie van 2e magazijnmeesteresse te vervuileu. Als nieuwe werkende leden traden dit jaar toe: mevrouw E. Florin-Sclmiier en mevr. Keesom-Gieliam. Naast de gewone wekelijksche vergade ringen werden er bovendien nog drie be- sturusvergaderingen gehouden. Uok wederom dit jaar werden 3 maande- lijksche H. Massen gelezen voor de over leden zieken tijdens hun ziekte bezocht door de dames der St. Elisabeth-vereeni ging, alsnog op 19 November, patroonsfeest onzer vereeniging een H. Mi» voor de le den en weldoeners der vereeniging. In de St. Petruskerk werd nat jaar de liefdadigheidspredicatie gehouden door den Zeereerw. Pater Hendrichs S.J., welke fe samen met de collecte in de andere paro chies 706.45 y, opbracht. Aan giften werd ontvangen 2116.11 Verschillende malen werden wij verrast met giften m natura, verschillende kle dingstukken ons geschonken door oud leden, verder wederom met een mooie par tij katoenen goederen van de Leidsche Ka- tienmaatschappij, welke goederen door de welwillende' medewerking der R. K. Vak school tot geschikte kleedingstukken wer den verwerkt. Uok vermelden wij de schen king van circa 130 kleedingstukken door de Nederlandsche Naaivereeniging. Bij gelegenheid van het Kerstfeest werd aan 66 gezinnen lijfgoederen uitgereakt (155 stuksj waarvan aan 44 gezinnen tevens een wollen deken. Door het jaar werd wegens werkeloos heid, verschillende malen extra voedings middelen verstrekt. De collecte op de vergadering bracht op 134.75, de boete 96.25. Totaal werd uitgereikt 10.500 L. melk en 6718 eieren. De inkomsten bedroegen 5054.37^, de uitgaven 4969.21}$, saldo 85.16. In het geheel werden 1951 huisbezoeken gebracht, verdeeld over 220 gezinnen. Uitgegeven werden daarbij 25 parkjes aan kraamvrouwen, verder nog 8 dekens, 1 stroozak en 31 stuks andere goederen. Up 3 Mei herdachten wij met dankbaar heid het 70-jarig bestaan onzer vereeni ging, bij gelegenheid waarvan een plech tige kerkelijke feestviering plaats vond met liefdadigheidspredicatie door den Zeereerw. Zeeigel. Pater mr. E. v. d. Helm U.F.M. De collecte bracht 1275 op. Als tragische bijzonderheid wordt nog opgemerkt, dat juist op Zondag 3 Mei on der de Hoogmis, een onzer ijverigste en verdienstelijkste oud-leden mej. M. Swart, zacht en kalm overleed. Sluiten wij dit jaarverslag met een har telijk woord van dank voor het veelzijdig medeleven onzer vele weldoeners en met heb uitspreken van ons vast vertrouwen, dat wij ook in het nieuw aangevangen jaar, waarin helaas de benardheid der tijden nog schijnt toe te nemen, de zoo hoognoo- dige hulp door de voorspraak van onze H. Patrone-s wederom in ruime mate mogen ondervinden. Het bestuur bestaat than» uit de navol gende personen: Pastoor Tb. Beukers, Di recteur; D. Coebergh, presidente; A. Schmier, vice-presidente; J. A. Griinde- mann-Hofman, le secr.esse; M. Coebergh- v. Cranenbrugh, 2e secr.esse; J. Noordman, penning.esse; E. v. d. Laan-Claessens, le magazijn.esse; C. Gründemann, 2e maga zijn.esse. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 798. B. de Koning, Leiden, Haarlemmerstraat hoek Donker- steeg 246. Handel in manufacturen, confectie, enz. Tevens wordt handel ge dreven onder den naam: B. de Koning „Het Leidsche Wollen Dekenhuis". Opge richt 1875. 5844. N.V. Winkel-Maatschappij De Ko ning (f.) Leiden, Haarlemmerstraat, hoofdz. Rotterdam, Soetendaalscheweg 79—89. Fa bricage en verkoop van banket en chocola de. Vest. fil.Leiden, Noordeihde 54. (boek Kort Rapenburg). R. K. COMMISSIE VOOR WERKL00ZENZ0RG. Vrijdag a.s. een nieuwe uitkeering. De R. K. Commissie voor Werkloozen- zorg zal Vrijdagmiddag a.s. wederom een uitkeering in natura verstrekken aan de R. K. werkloozen. Voor iedere belangstellende is deze uitkeering te bezichtigen hedenavond van 7 tot 8 uur in de benedenzalen 1 en 2 van het R. K. Volksbondgebouw, Steen- sohuur 15. De Slachthuis-tarieven. In zijn zitting van 15 Februari jJ. be sloot de Raad de behandeling van een voorstel van B. en W. inzake slachthuis- tarieven aan te houden, ten einde de Commissie van Beheer over heb Open baar Slachthuis en den Raad zelve ge legenheid te geven zich over de daarop ingediende amendementen van den heer Bergers te beraden. In verband met dit besluit hebben B. en W. de bovenbedoel de amendementen, alsook een mede bij den Raad ingekomen adres van P. Ver hoef in handen van de Commissie van Beheer gesteld met verzoek haar gevoe len daaromtrent wel te willen doen ken nen. Zooals uit haar schrijven alsmede uit daarbij gevoegde rapporten van den Directeur van het Slachthuis blijkt, be- Btaat bij de grootst mogelijke meerder heid der Commissie en ook bij den Di recteur overwegend bezwaar tegen de in de amendementen-Bergers en in het adres van P. Verhoef belichaamde denk beelden, zoodat de Commissie in over weging geeft de amendementen te verwer pen en op het adreB van P. Verhoef af wijzend te beschikken. Met die conclusie kan het College van B. en W. zich op grond van de daarvoor aangevoerde mo tieven van financieelen en anderen aard volkomen vereenigen, zoodat het op on gewijzigde aanneming van zijn voorstel met klem meent te moeben blijven aan dringen. Aan het advies van de Slachtihuis- oommissie ontleenen we het volgende: Aan de hand van de gegevens over 1931 blijken de kosten van het eerste amendement van den heer Bergers (de verlaging van de slachttarieven voor de slagers) 13.207.— te bedragen, terwijl dé mede door hem voorgestelde verla ging van het invoerkeurloon voor spek van 2 tot 1 cent voor de slagers rond 149.kost, in totaal dus 13.356. de besparing, welke door aanneming van de beide andere amendementen zou wor den verkregen, bedraagt 5065.Bij aanneming van de drie amendementen zal de gemeente derhalve 8291.^®er aan inkomsten derven dan bij ongewijzig de aanneming van het voorstel van B. en W. het geval zou zijn. Het brengen van dit grootere offer acht de grootst mogelijke meerderheid der Commissie door geen enkel gemeentebelang geëischt; immers eenerzijds zullen bij eventueele aanneming van de amendementen-Ber gers de vleeschwarenfabrieken niet vol doende worden geholpen, zoodat ook dan nog het gevaar van verlies van deze in dustrie voor de gemeente blijft bestaan, anderzijds zal daardoor geheel buiten noodzaak aan de slagers een voordeel in den schoot worden geworpen, waarvan alleen zij en niet de consumenten zullen profiteeren. Een zoodanige tarievenpoli tiek aoht de meerderheid in een tijd als dezen ten eenenmale onverantwoord. Hetgeen de Directeur aan het slot van zijn rapport van 22 Februari j.l. No. 98 vreesde is inmiddels werkelijkheid gewor den; de Hooge Raad heeft namelijk blij kens een bericht in de dagbladen de ver ordening van de gemeente Alphen aan den Rijn, waarbij een invoerkeuring van vleeschwaren was ingesteld, onverbin dend verklaard. Het gevolg daarvan is, dat, zoolang althans de Vleesohkeurings- wet niet wordt gewijzigd, en de kans, dat zij zal worden gewijzigd, schijnt, ge zien het standpunt, dat de betrokken Minister inneemt, al zeer gering te zijn ook de invoerkeuring van vleeschwa ren in onze gemeente practisoh niet kan worden gehandhaafd; hierdoor zal het slachthuis nog weder een bedrag van rond 7000.aan inkomsten derven, waarop uit., den aard der zaak tot dus ver niet was gerekend. De kleinst mogelijke minderheid der Commissie kan zioh, zooals begrijpelijk, met de amendementen van den heer Bergers vereenigen, hetgeen impliceert, dat zij mede bezwaar heeft tegen de door P. Verhoef voorgestelde tariefswijziging. Jubileum fa. G. Kuperus. In het verslag van het jubileum van de fa. G. Kuperus alhier in ons blad van gis teren is een klein foutje ingeslopen, dat we even willen rectificeeren. Het geschenk van het personeel is namelijk niet aangeboden door het kantoorpersoneel alleen, maar ook door het fabriekspersoneeL Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een jongensfiets, die onbe heerd is aangetroffen. Op den 2den Maart 1932 waren bij de ar beidsbeurs 2764 (v. j. 1454) werkzoekenden ingeschreven. Tot directeur van de R.K. Muziekvereen. „Perosi" is benoemd de heer J. Noordanus Sr. te Leiden. Gemeentelijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van de door de afd. Leiden, van de vereeniging „Het Ne derlandsche Meisjesgilde" op 4 Maart a.s. in het gebouw aan de Pieterskerkgracht No. 11, alhier, te houden fancy fair, ont heffing hebben verleend van het sluitings uur voor winkels. - A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1932. LEIDEN. (linsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiut» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Donderdag. Zitting R.-K. Reclasseerings- vereeniging. St. Vincentiusgebouw Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 F e b r. tot en met Zondag 6 Maart waargenomen door apotheek C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 623. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In mees- en bloemtuin, keuken en kelder. 1e HELFT MAART. We willen ditmaal iets zeggen over de bemesting van onzen tuin, welke in de eerstvolgende, weken aan de orde is. Aller eerst zeggen We dan: gegind en „gebuid" mag er niet worden I Wil men smakelijke en gezonde producten telen, dan moet net toedienen van vloeibare en verdunden mest, althans tijdens den groei, geheel achterwege blijven, wij achten dit in ons plan beslist uit den booze. De beer mag niet eerder worden aange wend, dan wanneer hij goeddeels is „ver gaan" en dan dus den planten tot voedsel kan dienen. Men make daartoe een zooge naamde compost-hoop of mengbult, van fae- caliën (uitwerpselen) loof, aarde, onkruid, keukenafval, enz. en late dien herhaalde lijk, om de paar maanden bijv., omzetten, dooreenwerken, zoodat de massa goed \er- mengd wordt en geleidelijk verteert. Eerst na anderhalf k twee jaar mag zij worden gebruikt: 't is dan zeker nog geen idea'e mest, maar toch heel wat anders dan de oorspronkelijke stinkende massa. Toch kan met deze bemesting niet worden vol staan, wil men alles telen en een fiinken oogst verkrijgen: de bemesting is namelijk onvolledig, de vier noodzakelijke voedings stoffen komen er lang niet in voldoende mate in voor. Wel stikstof, maar phosphor- zuur lang niet altoos. En kali en kalk ont breken meestal goeddeels. Deze beide stof fen moeten dus in ieder geval tevens wor den aangebracht. In 't begin voege men. dan ook gerust van de faecaliën 8 Kilo Pa tentkali per Are toe; in de volgende jaren kan men met minder volstaan. Om de 4 of 5 jaar een flinke kalkmergelberriesting: 20 Kilo per Are (een Are is 100 vierkant© meter), of jaarlijks 610 K.G. Bij aardap pelen, als men die in zijn hof verbouwt, geve men de kalk aan de voorvruoht, of anders in den herfst, daar een versche kalkbemesting vaak roestige, pokkige aard appelen geelt. Niet iedere tuinbezitter echter heeft over faecaliën of genoeg over deze mest stof, te beschikken. Moet hij reeds om die reden kunstmest bijkoopen, dan kan hij zich niet bepalen tot een aanvulling met kali- en kaikmest, maar dient daarbij ook een phosphorzuurmeststof, bijv. superphos- pbaat, aan te wenden. Het „hoeieel" is hier moeilijk aan te ge ven; dit is natuurlijk afhankelijk van den beschikbaren voorraad faecaliën. In den re gel zal men met 5 tot 7 Kilo patentkan en super een behoorlijke bemesting geven. Deze meststoffen worden reeds dadelijk met den mengmest ondergespit, of in ieder geval een poos voor het zaaien. Chili of kalksalpeter volgt later, als overbemes ting, naar behoefte, 't Kan zijn, dat Je kalktoesband van den grond een zoodanige is, dat een zure meststof als superfosfaat, niet mag aangewend worden; dat men in plaats daarvan Thomasslakkenmeel, in ge lijke hoeveelheid moet gebruiken. Wie hieromtrent zekerheid wensoht, zende een grondmonster op tot onderzoek van den kalktgestand-, naar het Bedrijf slaborato- rinTn voor Grondonderzoék te Groningen. Men vrage eerst een formulier aanl De kosten zijn een rijksdaalder. Is de grond alcalisch, het tegendeel van zuur, dan is super op haar plaats, en als stikstofmest zwavelzure ammoniak inplaats van Chiii- of kalksalpeter. De meeste gronden zijn evenwel aan den zuren kant. Waar men natuur- en kunstmest beide gebruikt, daar moet de verdeeiing zóó geschieden, dat Je eerste zoo min mogelijk aan smaak en kwaliteit, in hygiënischen zin, de producten kan schaden. Daartoe kan men den kunst mest in de eerste plaats gebruiken op de bedden, bestemd voor de groenten en vruchten, welke rauw gegeten worden, dus voor: sla, veldkers, radijs, wortelen, knol len, aardbeien; voorts bij de groenten voor den inmaak; eindelijk ter hiofdzakelijke be mesting der vruchtboomen, zoo men deze heeft. De mest van den composthoop kan dienst doen op de overige bedden, gedeel telijk ook bij de vruchtboomen, en verder bij struiken en heesters. Wie enkel kunstmest gebruiken wil, om welke reden ook, geve per Are (is 100 vierk. meter): 3 4 K.G. Chili- of kalksalpeter, óf, als de

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2