23ste Jaargang MAANDAG 29 FEBRUARI 1932 No. 7139 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND e £cidóelt^(Bou/fcam£ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2 60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Ge llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'B ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt j het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangoboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De „politiek" in het „Volk". Het sociaal-democratische Kamerlid, de heer A. B. Kleerekooper, geeft in het „Volk" een beschouwing over de aanne ming van het z.g. Kortingswetje. Een beschouwing, die inderdaad erger lijk is om de verdraaiing der werkelijk heid De Katholieken zouden door hun houding de staatkunde hebben neerge haald Hij schrijft o. m.ï' De zaak in zichzelf, in haar politieke gevolgen, in haar ondermijning der gemeentelijke grondslagen, is erg. Maar duizendmaal erger ie, dat we derom voor de oogen der jeugd de staatkunde, welke haar moest aan trekken, is neergehaald tot de „poli tiek" welke zij toch al onder den druk der tijden geneigd is, gering te schat ten. Ook de katholieke jeugd; niet zij alleen, maar zij in de eerste plaats. Nu herinnere men zich, dat de S. D. A. P. tegen haar overtuiging in heeft gestemd tegen het amendement van de katholieke Kamerfractie (het amende ment -v. Vuuren) dat een ingrijpende wij ziging verbetering in het wetsont werp zou hebben gebracht. Waarom hebben zij dat gedaan? Waarom? Otn redenen van „politiek" („politiek" hier zéker tusschen aanhalings- teekens). En dan durft men toch nog aan het adres van a n d e r e tt Schrijven, dat z ij de staatkunde hebben neergehaald. Een brutaal menschis geschikt om politieke beschouwingen te schrijven in het „Volk"! V Koopenl Natuurlijk, geen dwaze dingen doen! Wie in het vooruitzicht leeft, dat hij spoedig zonder werk en zonder verdien sten zal zijn, zal zich in zijn uitgaven zoo veel mogelijk bekrimpen, om iets te kun nen overhouden voor slechtere tijden. En uitgaven, die wij in normale tijden moeten afkeuren als onredelijke en onge- wenschte, zijn ook nu afkeurenswaardig en waarschijnlijk in veel sterkere mate. Maar wie normaal werk en normale verdiensten heeft, en geen reden heeft om te verwachten, dat hij zónder' werk en zónder verdiensten zal geraken hij koope als in normale tijden! Wij durven zeggen, dat het is een goed sociaal werk, een verdienstelijke opvat ting en'practijk als men niet méér spaart en bezuinigt dan men in normalen tijd zou doen, maar zijn geld besteedt, om te koopen, om werk te verschaffen en in den handel beweging te houden. Wij zouden haast zeggen't is goed om n u minder te sparen en minder te bezuinigen, dan voorheen, toen er geen crisis en geen malaise was! Men hoort soms van menschen, die normale uitgaven nalaten of er op bezui nigen en die zulks niet behoeven te doen, in dezen tijd wellicht niet mogen doen, omdat zij daardoor crisis en malaise bevorderen. Sociaal gevoel en christelijke liefde zul len ons óók nopen, om van het geld, dat wij uitgeven, anderen, die zooveel moeten ontberen, zooveel mogelijk te laten pro- fiteerenm. a. w. om het geld zóó to Laten rollen, dat er zooveel mogelijk nut mede worde gesticht.... Om het publiek normaal te laten koopen, zal industrie en handel nu meer dan normaal de aandacht moeten trekken. Op het reclame-budget zal niet mogen worden bezuinigd het zal moeten wor den verhoogd. Zaken-menschen, diegenoeg van de malaise hebben, zullen het publiek als gaan dwingen om te koopen door hun DE SALARISVERLAGING EN DE R. K. KAMERFRACTIE. REDE VAN MAX VAN POLL. In een goed bezette vergadering heeft te Nijmegen het Tweede Kamerlid, de heer Max van Poll voor de leden van den Alg. R. K. Ambtenarenbond, den R. K. Politie bond en den R. K. Bond van P. T. T.-per- soneel gesproken over de houding der R. K. Kamerfractie ten aanzien van de sala rissen der rijksambtenaren. Wij ontleenen het volgend verslag dezer vergadering aan de „Gelderlander": De heer Van Poll begon met de verkla ring, dat hij volkomen begrijpen kon, dat de ambtenaren aanvankelijk de gestie der R. K. Kamerfractie ten aanzien van de sa larisverlaging niet begrepen hebben. Hij wilde een poging doen om de zaak begrij pelijk te maken. Spr. schetste hierna in 't kort de voor geschiedenis van de bekende beslissing. Op de conferentie van de ambtenaren met de R. K. Kamerfractie is inderdaad beslist te kennen gegeven, dat heel de R. K. Kamerfractie achter de ambtenaren stond in hun verzet tegen de salarisverla ging. En uit het voorioopig verslag betref fende boofdsuk I der Rijksbegrooting viel af te leiden, dat yrijwel alle fracties der Tweede Kamer tegen salarisverlaging ge kant waren. En t-ch is dit salarisverlaging geaccep teerd. Hoe is dat te verklaren? Spr. zette uiteen, hoe de toestand na do verschijning va.n het Voorioopig Vetslag steeds slechter werd. We kregen den val van het Engelsche pond met de enorme verliezen, die daarvan het gevolg waren. Het tekort over 1932 moest daardoor in de Memorie van Antwoord der regeering 20 millioen hooger geraamd worden. Toen kwamen de aigemeene beraadsla gingen in de Kamer, waarbij bleek, dat de leiders van de fracties der anti-rev., christ.- hist. en liberalen, de keeren Colijn, Sohokking en Knottenbelt, terug kwamen op de houding, die zij bij het afdeelings- onderzoek hadden aangenomen. Daar kwam bij, dat te dier gelegenheid de heer Albarda namens de S.D.A.P. uit drukkelijk verklaard had, dat de S.D.A.P. niet in een nationaal Kabinet wilde zitting nemen. Het stond dus vast, dat de Katholieken eenerzijds geen regeering konden vormen met sociaal- en vrijz.-democraten ander zijds was met de rechterzijde geen kabinet te vormen, dat zich zou verzetten tegen de salarispolitiek der regeering. Het zou dus, als men de regeering ten val bracht, een langdurige, bijna onoplos bare crisis worden. Toen werden pogingen aangewend om de regeering te bewerken en het bleek, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat de salarisverlaging eenige maanden werd uitgesteld. Ondertusschen verslechterde nog steeds de economische situatie en het groote za kelijke argument tegen de salarisverlaging dreigde weg te vallen. Dat groote zakelijke argument was, dat er nog groote groepen van ambtenaren waren, wier salarissen niet de koopkracht hadden van 1914. Maar in het laatst van het vorig jaar liep de volkswelvaart met sprongen ach teruit. Daar moet een zeker evenwicht zijn tusschen-de salarissen der ambtenaren en het inkomen van het overig deel der bo- volking. En wat zagen we gebeuren? De inkomens van onze boeren gingen over in t negatieve. Een vetgemeste koe kostte in die dagen een boer al 100. De akkerbou wers moesben geld boe gaan geven. Ook in andere geledingen van ons volk werden groote verliezen geleden. Daar waren er velen, wier inkomen niet met 3, maar met 10. 20, ja zelfs tot 70 pet. verminderd werd. Ons volksvermogen bleek met 30 pet. te zijn achteruitgegaan, ons volksinkomen daalde schrikbarend. In die omstandigheden moest een beslis sing genomen worden. Toen bewilligde de regeering in een uit stel der salarisverlaging tot 1 April en de kath. fraetie stond voor de keuze: öf af wachten hoe de omstandigheden zich tot 1 April zouden ontwikkelen óf het verzet reclame, door hun advertenties in de dag bladen, die als bij voortduring tot het pu bliek spreken, en, als dat onwillig is, het toch ten slotte overhalen.... Van de verminderde kooplust van het publiek kan óók de verkooper zelf mede de oorzaak zijn. Wij wekken op tot: koopen. De verkoo- pers zelf moeten dat ook doen op fris- sche,. energieke wijzei vol houden en de regeering ten val bren gen. Voor het laatste kon de fractie de ver antwoordelijkheid- niet aanvaarden. Voor vele leden der fractie is het een zeer pijn lijke beslissing geweest en spr. wil voor zich zelf wel verklaren, dat hij bij de stem ming over de motie-Marohant in een der moeilijkste -omstandigheden zijns levens heeft verkeerd. Hij heeft het echter in de gegeven omstandigheden als zijn plicht be schouwd om zijn stem tegen de motie- Marchant uit te brengen. De heer Van Poll beëindigde hier zijn uiteenzetting en de voorzitter gaf daarna gelegenheid tot gedachtenwisseling. Bij de beantwoording der sprekers merk te de heer Van Poll o.a. op, dat de regee ring het niet in haar macht heeft om te korten op de inkomsten van personen, die niet in haar dienst zijn. Men vergete t>o- ven-dien niet, dat er op 't oogenblik zeer velen zijn, die ontzaglijk veel meer zijn achteruit gegaan dan 3 pet. Men denke aan de boeren, aan vele middenstanders, indus- trieelen, renteniers, enz. Een crisis-belas ting heffen? Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De techniek is uiterst moeilijk. Op de vraag waarom de regeering bij de Pachtwetten in de Eerste Kamer de portefeuille-kwestie niet gesteld had ant woordde spr., dat 't bij de salarisverlaging ging om een essentieel deel van het regee- ringsbe.eid, bij de Pachtwetten ging net feitelijk om het amendement der katholie ke fractie, dat door de Tweede Kamer te gen den zin van minister Donner in het ontwerp gebracht was. Men kan toch niet vergen, dat de regeering de portefeuille- kwestie stelt om een ontwerp binnen te halen, waarin een belangrijke bepaling voorkomt, die zij niet wenscht. Naar aanleiding van een opmerking, dat minister De Geer een zwartkijker is en ai- tijd te hoog raamt, merkte spr. op, dat dit althans voor het tekort over 1931 niet op gaat. De minister berekende een tekort van 30 millioen; t bleek te zijn 29 Ten aanzien van tie overschotten zeide spr., dat hij de eerste zal zijn, om werke lijke overschotten, zoo mogelijk, te beste den ter verbetering van de positie der ambtenaren. Laten we hopen, dat er nog eens tijden zullen komen, waarin we over schotten ter beschikking hebben. Op de defensie-begrooting is door de regeering eigener beweging veel meer ge kort dan 5 pet. De katholieke fractie be hoeft toch niet te doen wat een kath. mi nister uit zich zelf doet. Er is geen enkele begrooting, waarop zóó ingrijpend is be zuinigd als op defensie. Nederland is het meest pacifistische land ter wereld en doet in de richting van vei mindering van bewa pening ontzaglijk veel. We hebben een buitengewoon zwak leger. Over de cumulatie-kwestie en de kwes tie der schadeloosstelling van Kamerleden enz. merkte spr. op, dat men hier niet moet overdrijven. De inkomsten van hoogeie staatsambtenaren zijn in ons land, verge leken met het buitenland, zeer bescheiden. Men vergete ook niet, dat de functies in dienst van den staat noodwendig veel kos ten meebrengen. Een Kamerlid, een minis ter zijn er vaak, door die hooge kosten, fi- nantieel niets beter aan toe dan in hun vroegere bescheiden positie. Toch zijn er ergerlijke gevallen, die uitgesneden moe ten worden. Finantieel beteekent dit wei nig, maar psychologisch is het zeker van DE MOEILIJKHEDEN IN DEN LAND EN TUINBOUW. Hypotheek en sociale lasten. Op een gecombineerde vergadering van de dagelijksche besturen van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den Kath. Boeren- en Tuindersbond te 's-Gravenhage is o.m. besloten op korten termijn in over leg te treden met de Regeering omtrent de mogelijkheid van het verleenen van hulp aan pacht- en hypotheekboeren, die in moeilijkheden verkeeren. In verband met de overweging, de kosten van de sociale lasten in den landbouw tij delijk voor rekening van het Rijk te doen komen, zal de aandacht van de regeering gevestigd worden op hetgeen te dien aan zien in de Zeeongevallenwet is bepaald. Ook zal de aandacht van de regeering erop worden gevestigd, dat de Zegelwet in haar tegenwoordige gedaante niet zeer geschikt is, om het verhuren op basis van mobiele pacht te bevorderen. Verzocht zal worden een zoodanige verandering in de zegelwet aan te brengen, dat de thans onvermijde lijke hooge zegelkosten werden verlaagd. Op grond van de resultaten van een on derzoek naar de notaris-tarieven in do ver schillende dee'en van ons land zu.len de bij de Centrale Landbouworganisaties aange sloten provinciale en gewestelijke organisa ties, nader worden ingelicht omtrent de stappen, welke kannen worden gedaan om, waar noodig, tot een verlaging dezer tarie ven te komen. W. VAN DER LAAN 12% JAAR WETHOUDER. Twaalf en een half jaar geleden, op den 2en September 1919, koos de Voorboutsche Raad de heer W. van der Laan, sedert 29 Januari 1914, lid va«n den Raad, tot Wet houder. Deze keuze heeft aan de verwachting volkomen beantwoord, want gedurende een achtste eeuw heeft hij zich als een uitste kend wethouder doen kennen. En ware het niet, dat de economische teistering onzen tijd zoo diep neerdrukt, er zou meer dan gewone reden tot vieriug van dit 12^-jarig wethouderschap bestaan, wat nu in zeer beperkten kring herdacht zal worden. In de wereld van het bloembollenbedrijf is de heer W. van der Laan een zeer be kend en gezien figuur*, Zijn vakkennis bleek niet alleen in de dagen, dat hij de practische vakken do ceerde aan tuinbouwwintercursussen, maar is vooral op sprekende wijze aan den dag getreaen in de vele jaren, dat hij op zoo kundige wijze het vakorgaan van het Hoi- landsch Bloembollenkweekersgenootschap redigeerde en aan het bestuur dezer ver- eeniging deelnam, blijkt nog altijd in zijn optreden als secretaris van de Vereeni- ging „De Narcis", waarbij vooral ook de ziektebestrijding in de bloembollen een voorname rol speelt en voor den handel een hoogst belangrijke factor is. Hoe groot zijn vakkennis is, getuigt elke week nog het orgaan van „Hobaho", dat hij met be leid en kundigheid redigeert. We zouden deze kwaliteiten van den heer W. van der Laan hier niet met zoo vele woorden geschreven hebben, als hier in niet een voorname oorzaak lag, waarom hij als wethouder zoo zeer de right man in the right place was. Voorhout immers is een der'vele gemeenten, waar als hoofd bedrijf de bloembollenteelt en bloembol- lenhandel beoefend worden. Geboren en getogen Voorhouter heeft de heer W. van der Laan den overgang van deze gemeente met zoo goed als al leen landbouwbedrijf tot schier uit sluitend bloembollenteelt meegeleefd. Hij was daardoor in staat te peilen, wel ke de behoeften van de zich ontwikkelende gemeente zijn. Waar hij met zijn kalme natuur op wel sprekende wijze zijn meeningen, zijn advio- zen degelijk geargumenteerd en gedocu menteerd wist voor te dragen en te geven verwierf zijn naam in gemeentezaken steeds sterker gezag. En niettegenstaande ook hij heeft les défautes de ses qualités was zijn invloed op den gang der gemeen tezaken door zijn kennis en ook door zijn voortvarendheid van groot belang voor de ontwikkeling der gemeente Voorhout. Waar Voorhout uitgroeit tot een moderne plaats, mag de heer Van der Laan daarvoor met volle recht een belangrijk deel als zijn werk opeischen. Wellicht zou het bestuur der gemeente niet in zoo korten tijd voor behoor lijke verkeerswegen, voor de voorziening van electriciteit en gas en voor de sticn- ting eener waterleiding hebben kunnen zorgen, als de heer Van der Laan daaraan niet zijn krachtige medewerking als wet houder had gegeven. De stichting der R. K. Tuinbouwwinter- school, de Woningbouwvereeniging en van tal van andere instellingen, zooals ook de Coöperatieve Boerenleenbank, voor de ont- 1 wikkeling der gemeente van zoo groote be- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hitler opent zijn verkiezingscampagne. (Buitenl. 2de blad). De Japanners bezetten het veel om streden Kiangwan, dat gisteren door de Chineezen werd verlaten. (Buitenl. 2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Groote brand te Losser. (Laatste Be richten). Verschillende verkeersongelukken en branden. (Gem. Berichten, 3de blad). Een grens-incident bij Echt. (Gem. Be richten, 3de blad). De berooving te Weert gefingeerd. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. T. Y. B. B. kampioen der 1ste klasse E R. K. Federatie. (Sportblad). Enschedé en Veendam afdeelingskanv pioenen K. N. V. B., P. S. V. moet nog wachten. Beslissingswedstrijden in Afdee- ling II (Sportblad). Soussa Europeesch biljartkampioen. (Sportblad). Vitesse blijft eerste klasser (Sportblad). Ned. successen op het zwemtournooi te Rotterdam. (Sportblad). Nieuwe wereldrecords voor automobie len. (Sport, 1ste blad). teekenis, hadden zijne belangstelling eu medewerking. In al de bemoeienissen van het Dage lijksche Bestuur der gemeente deden de adviezen van wethouder van der Laan hun invloed gelden. Bij de vele bezigheden, die wethouder Van der Laan voor zijn zaken heeft, weet hij toch steeds tijd te vinden om zijn func tie ten dienste der gemeente op boven lof verheven wijze te vervullen. De gemeente Voorhout kan hem daar voor niet genoeg dank betoonen. Wethou der van der Laan zal echter de groote vol doening vinden in het bewustzijn, dat hij zijn geboorte- en woonplaats heeft gediend met succes, dat hij met zijn stuwkracht heeft medegewerkt aan den zichtbaren vooruitgang, dat hij in het openbare en sociale leven ten aigemeene bolange zoo veel heeft kunnen doen. Kapelaan v. d. Togt. De weleerw. heer J. van Tol, die sedert 1930 kapelaan was alhier, is benoemd tot kapelaan te Zoetermeer. In zijn plaats is benoemd de weleerw. heer A. v. d. Togt, die kapelaan was te Veere. Kapelaan v. d. Togt werd ge boren te Hazerswoude in 1904 en pries ter gewijd in 1929.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1