UIT DE OMGEVING HET HUIS DER VERSPIEDERS VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Oude man overreden en gedood. Op den Lemmerweg is gistermorgen de 70-jarige heer E. uit Woudeend door een auto, die uit de richting Sneek kwam aangereden en op slag gedood. E. leed aan doofheid en gezichtszwakte en stond midden op den weg te praten. De auto reed met matige snelheid. Den chauffeur treft geen schuld. Auto-ongeluk bij Workum. Een ernstig gewonde. Gistermiddag reed een auto uit Bun schoten, geladen met visch, met een 70 K.M. vaart in de richting van Workum. komende van Gaast. Dicht bij Workum kon de chauffeur de bocht niet halen, waardoor de wagen den hoogen zeedijk opvloog en vervolgens naar omlaag viel. De auto sloeg driemaal over den kop. waarbij de drie inzittenden door de voorruit uit het voertuig vielen; daarna kwam de wagen in de langs den weg loopende Vaart terecht. Slechts een der inzittenden werd ernstig gewond. De beide andere inzittenden liepen enkele onbeteekenende snij wonden op. Paard op hol. De voerman doodgereden. De 74-jarige H. Schuurman te Gaste ren is door het op hol slaan van zijn voor zijn wagen gespannen paard onder den wagen terecht gekomen. De onge lukkige was eenige oogenblikken daarna een lijk. Verdronken. Gistermorgen om 10 uur is uit de IJze ren Man te Eindhoven het lijk opgehaald van den heer J. D., kapper aldaar. Hij werd sinds Dinsdagmorgen vermist. Bekneld geraakt. Woensdagavond is bij den sluisbouw te Hansweert de smidsknecht C. de Pree uit Schore bekneld geraakt tusschen een op den grond staande en in een takel hangende zware ijzeren plaat. De P. be kwam ernstige in- en uitwendige kneu zingen, zodoat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen en per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. De arbeider M. Meyer, eveneens uit Schore, kreeg hij het ongeval een niet ernstige hoofdwond. Benzinevat ontploft. Te Deurne wilde de heer J. de Jager een benzinevat openen en sloeg daarvoor met een ijzer op het deksel. Er volgde een ontploffing, waardoor de heer De Jager ernstige brandwonden aan gelaat en han den en been bekwam. Per auto is hij naar het gasthuis te Helmond vervoerd. Drie kinderen, die in de nabijheid stonden, be kwamen géén letseL Brand te Harkema. Zoon der eigenares brandstichter? Te Harkema-Opeinde is de woning van de weduwe P. H. afgebrand. Van den inboedel is niets gered. Al het kleine vee kwam in de vlammen om. Verzeke ring dekt de schade. Een 25-jarige zoon van de eigenares is als verdacht van brandstichting aangehouden. Bescherm Uw keel! Verzorg haar dagelijks Gorgel droog met Brand te Gouderak. Te Gouderak ontstond gisterenavond om half eli door onbekende oorzaak brand in een groote hooischelf. Het vuur sloeg over op de woning van den vee houder, den heer J. Kooy, waarvan bij het afzenden van het bericht, het dak in brand stond. De brandweer uit Goude rak, Ouderkerk en Berkenwoude waren aanwezig en tastte het vuur met 8 stra len aan. De burgemeester van Ouderkerk was ter plaatse aanwezig. „Ms-b." Brand te Heesch. Te Heesch bij Oss is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning, bewoond door den heer J. v. d. Ven. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een kort tijdsverloop het huis en de schuur in de asch gelegd werden. Met behulp van de omwonenend slaagde men er in een deel van den veestapel te red den. Eenig kleine vee kwam in de vlam men om. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering Brand te Rijsoord. Gistermiddag omstreeks half vier is. naar de „Tel." meldt, door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vlasfabriek van den heer J. Reedijk te Rijsoord, gemeente Ridderkerk. Ver moedelijk zal de fabriek geheel uitbran den, terwijl men zal trachten het aange bouwde woonhuis met schuur te behou den. De mot-orspuit der gemeente Rid derkerk is in werking. Verzekering dekt de schade. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat ruim vijf jaar geleden hetzelfde pand door brand werd ver woest. Brand te Wildervank. Te Wildervank brak brand uit in dè wagenmakerij van den heer U. Nieland De brandweer was zeer spoedig ter plaatse. De vlammen, welke reeds uit het dak sloegen, konden door het krach tig optreden der brandweer beperkt wor den, zoodat de schade zich bepaalde tot een gedeelte van het dak en den zol der. De eigenaar van het gebouw kreeg evenals een zijner buren veel water schade. Alles was tegen brandschade verzekerd. Brand te Hengelo. Gistermorgen om half vijf ontdekte een agent te Hengelo in een pand, be woond door den heer Holtslag in de Driener.sstraat, brand. De bewoners kon den zich ternauwernood in veiligheid brengen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, gaf met drie stralen wa ter, zoodat men tegen zes uur den brand meester was. De woning brandde geheel uit en de winkel kreeg veel waterschade. Ook het aangrenzende kantoor van den heer Zilversmit bekwam schade. Van den inboedel werd niets gered, het huisraad was laag verzekerd, doch de winkelin ventaris niet. „Tel." LAFFE OVERVAL. Oude menschen door vier man overvallen. Eerst thans wordt bekend, aldus bericht de „Msb.", dat Zondagochtend te Oss een overval heeft plaats gehad bij twee oude menschen, wonende in een hut op de hei de. Vier personen drongen de woning bin nen en grepen den man, J. v. d. Boogaard geheeben en zijn vrouw bij de kepl. Twee personen doorzochten het huisje en toen niets gevonden werd, werden de oudjes •losgelaten en namen de indringers de vlucht. De maréchaussée stelt een onder zoek in, doch heeft nog geen spoor gevon den. SMOKKELAUTO BESCHOTEN. Douane-beambte zwaar gewond. In de omgeving van Siebengewald is het Donderdagnacht weder tot een hevig vuurgevecht gekomen tusschen smokke laars en Duitsche douanebeambten, be richt het „Hbld." Een auto met smokkelwaar passeerde in razende vaart de Nederlandsch-Duit- sche grens en bleef, ondanks de somma tie van de ambtenaren, doorrijden. De commiezen openden het vuur, doch slaag den er niet in, den wagen tot stilstand te brengen. De 'op eenigen afstand ge plaatste tweede post werd door de scho ten gealarmeerd en opende eveneens het vuur op de auto, dat. thane door de smokkelaars werd beantwoord. Hierbij werd een der Duitsche ambtenaren boven de hartstreek getroffen. In levensge vaarlijken toestand werd hij naar het ziekenhuis te Goch overgebracht. De smokkelauto wist te ontkomen. DE R00F-0VERVAL TE C0EV0RDEN. Omtrent den roofoverval te Coevorden kan nog worden medegedeeld, dat de poli tie den hamer, waarmede geslagen is en het touw, dat men wenschte te gebruiken om het slachtoffer de keel dicht te trek ken en waaraan een strop bevestigd zat, heeft gevonden. De aanranders kwamen meermalen ten huize van de wed. van Tarel en waren dus op de hoogte met de samenstelling van het gezin, zoodat zij wisten dat zij, wanneer de zoon die te Coevorden was, hun bij een inbraak niet kon overvallen, geen tegen stand van beteekenia hadden te verwach ten. De aanvallers zijn door den heer Van Tarel herkend. De politie moet gegevens bezittten, waaruit blijkt, dat zij den aan slag met zorg hebben voorbereid. Beiden worden te Coevorden gevangen gehouden. Zij staan niet slecht bekend, hoewel de een wel eens lastig was. De verdachte G. was winkelbediende en de verdachte V. reiziger. G. was ongehuwd, terwijl V. ver leden week in het huwelijk is getreden. De eerste woont te Coevorden en de laat ste te Nieuw-Amsterdam. HILLEGOM. Veiling. Gisterenavond werd alhier bij afbod ten overstaan van Notaris D. Lodder alhier, geveild de villa „Vogelsanck" aan de Leidschstraat 112 alhier, groot 5.10 A„ eigenaar de heer W. A. M. Blom te Heem stede. Hoogste bieder de heer J. W. M. van den Bosch, alhier voor 11.975.—. Afslag over een week. LEIDSCHENDAM. Volksbond. De R. K. Volksbond alhier hield zijn maandelijksche ledenvergadering in het Patronaat. De voorzitter de heer J. de Langen open de de vergadering met gebed en heette al len hartelijk welkom in het bijzonder den geachten spreker van dezen avond den heer v. d. Akker, Centraal Voorzitter. Hij wensoh te nog alle leden 'n Zalig en voorspoedig jaar. Hij memoreert, dat het Bestuur den groo- ten stap heeft gewaagd om de werkloozen onder te brengen en voor ontspanning voor hen te zorgen; hij dankt alle medewerken den, als Patronaatsbestuur, Pastoor, de heeren Zandwijk en Lagerberg en in het bij zonder de heeren winkeliers die zorgen, dat het de werkloozen bij hunnen bijeenkom sten aan niets ontbreekt; zeker zullen al len hiervoor de belooning van Boven ont vangen. Het strijdlied wordt door allen gezongen, waarna de notulen worden gelezen en on veranderd onder dank goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven om in de UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Zaterdag 27 Februari. Huizen, 298 M. K.R.O.-uitzendingen. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Heb KRO-Tno. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 H ItFJO - ui t'ze n d i ng. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Idem. 6.20 Idem. 7.10 Causerie over Polen. 8.00 Poolsche muziek door KRO-Orkest. Daarna: Populair concert. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzendingen. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 Gymnastiek. 7.30—7.45 Idem. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Het Drukker Trio. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Vervolg concert. Elize de Haas, zang; J. Jong, piano. VARA-Tooneel. 12.001.45 Het VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl. 2.15 Inst. v. Arbeiders Ontwikkeling. 2.30 Gramofoonplaten. 3.30 Het Russische Vijfjarenplan, door Dr. P. M. Wibaut. 4.00 Concert door het le Ned. Krontjeng- Orkest. 5.00 Beoefening der Huismuziek. 6.00 Volksliederen door De Wielewaal. 6.15 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.20 Vervolg Volksliederenconcert. 6.30 Litterair halfuurtje door de schrij ver A. M. de Jong. 7.00 Het VA'R'A-Septet o.l.v. Is. Eyl. 8.00 Zaterdagavond-programma. VARA- Orkest m.m.v. solisten. Willem van Cappel- len. Modern Kleinkunst-Ensemble. 11.0512.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1.20 The Commodore Grand Orkest. 3.10 Rugbywedstrijd „SchotlandIer land". 4.50 Reginald King's Orke>st. 5.05 Cinema-orgelconcert door Reginald Foort. 6.50 A. Voorsanger, viool. 7.50 Operette-concert. 8.20 Vaudeville-Programma* 10.00 Hét Radio-Militair Orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell. Topliss Green, bariton. 11.0012.00 Dansmuziek door Abrose en zijn Orkest. „Radio Pari e", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Idem. 5.20 Concert. 9.05 Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert in Rest. Wivex. 1.50—2.20 Gramofoonplaten. 2.5045.0 Omroep-Orkest. 7.20 Concert door Omroep-Orkest en «o- 1 is ten. 8.45 Saxophoonsoli. 9.1510.20 Mandoline-Orkest. 10.2011.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Concert uit Hamburg. 12.25—1.50 Concert. 1.552.45 Gramofoonplaten. 4.205.20 Concert door Arbeiders Zang- vereeniging. 7.20 Vroolijke avond. Brussel, 509 M. en 33.9 M. 508 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Sonates. 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 Idem. 8.20 Hoorspel. 9.05 Concert door het Omroep-Orkest. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Lohengrin", Opera van Richard Wagner. Opvoering geschied in de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen. Rome, 441 M. 8.20 Opera-uitzending. maand Maart wederom een actie op touw te zetten voor de Volkskrant. De voorzitter brengt verslag uit van de gehouden Centrale raadsvergadering welke gehouden werden te Amsterdam; de voor zitter heeft voor zijn keurig verslag ap plaus te accepteeren. Hierna kreeg de heer W. J. v. d. Akker het woord, die spra-k over „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno"; op zeer duidelijke wijze zette de geachte spreker al les uiteen, doch wegens het ver gevorderde uur moest hij zijn keurige en gloedvolle rede bèëindigen. Hij had op het einde zijner rede veel applaus te accépteeren en een dank woord van den voorzitter. Een aan den spreker gestelde vraag werd naar genoegen beantwoord. Naar aanleiding van de rede verkreeg de Geestelijke Adviseur het woord om nog en kele opmerkingen te maken. Van de rondvraag werd een ruim gebruik gemaakt, waarna de voorzitter onder dank de vergadering sloot met het voorgeschre ven gebed. WOUBRUGGE. Burgemeester-ga erij. Donderdag werd aan het gemeentebestuur alhier aangeboden een groot geteekend portret van burgemees ter P. van Schravendijk, die van 1852 tot 1869 het hoofd dezer gemeente was. Nu is de serie burgemeesters-portretten voltooid vanaf 1813. Geboren: Anna Apolonia Magdalena, d. v. Th. C. Hoogenboom en J. A. C. van Dijk. Johannes Bernardus Jacobus, z. v. Chr. C. Hoogeveen en M. Kneppers. Jan netje, d. v. P. R»oos en N. C. Schijf. Syds, z. v. D. Nauta en J. Sytsma. Overleden: M. P. Kelder weduwe van G. van Tol. TER AAR. De Gezellen. Woensdag werd de weke- lijksche verplichte vergadering gehouden van de St. Jozef Gezellen. De opkomst was groot. Deze keer werd door den Senior een mooie lezing gehouden over Brüning' en Hitier. De groote aandachtzaamlieid en de stilte bewees hoe deze lezing in de smaak viel. Ook de rondvraag mocht zich in een leer zame, groote belangstelling verheugen. Het auto-ongèval. Bij 't treurige auto ongeluk van gisteren, waarbij een meisje overreden werd, dient nog te vermelden, dat den chauffeur geen schuld treft. N00RDWIJK. Personalia. Naar wij vernemen heeft de heer Dr. Koers bedankt voor een her benoeming als lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wegens drukke werkzaamheden terwijl ook mej. Nolting ontslag als zooda/nig heeft aange vraagd. Drankwet Door B. en W. is een ver lof ingevolge de Drankwet verleend aan de tentoonstellingscommissie Florapark 1932 voor het op het terrein gestichte ge bouw. Woningbouw. Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur den benoodig- den grond voor het bouwen van een 4-tal arbeiderswoningen aan de Egmonderstraat verkocht aan den heeT G. Vogelaar. Gemeenteraad. Naar wij vernemen zal de gemeentebegrooting 1932 behandeld worden in een op Vrijdag 4 Maart te hou den raadsvergadering. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 37) - Maar is dat voldoende reden voor jou om een man te laten behandelen alsof.... Zo viel hem in de rededoodsbleek en gejaagdMr. Benham, houdt u op Nance, waarom wil je me de reden niet zeggen Ik kan het niet. Ik zal het heusch niet kwaad opne men. Het zou me gemakkelijk maken om iets prettigs en beel ernstigs te zeggen, dat ik je te zeggen heb. Ze keek hem verschrikt aan, alsof ze een nieuwe aanvalsmethode van hem ver wachtte U doet zoo gebiedend. Toch niet. Wil je me niet helpen, ter wijl ik hierheen gereden ben om jou te helpen. Wat bedoelt u 1 Vertel me waarom je me behandelde zooals je gedaan hebt. Ze hief haar hoofd op en hij zag een vastbesloten en koppig profiel. Neen. Je wilt me niet helpen? Als u gekomen bent om ruilhandel met me te drijven.... Nance, je moet het touw niet te strak trekken Welk recht hebt u om zoo tegen me te spreken? Mijn eigen, goed recht! Waaraan ontleent u dat? Aan mijn beste gevoelensDenk je soms dat ik zoo goed kan comedie spelen als die meneer de Bothan? Ze wachtte even voor ze antwoordde en keek hem half-waarschuwend aan. Nu zeg i k u dat u het touw te strak aantrekt. De Chevalier de Rothan is de vriend van mijn vader. Ik.... Wel?.... Ik heb verder niets te zeggen. Ik wel. Dat was de reden waarom ik kwam en het betreft uw goeden vriend de Rothan. Ze keek hem aan en vatte zijn grimmig sarcasme verkeerd op. Ze stonden op het punt te gaan twisten en waren heel nabij die bittere en booze woorden, die drift en hartstoch en misverstand een menseh op de tong leggen. Ik geloof dat u en ik beter deden el kaar niet meer te ontmoeten. Zooals je wilt. Maar ik heb nog niet gezegd wat ik te zeggen had- U bent onuitstaanbaar! De menschen zijn nooit dankbaar als ze de waarheid te hooren krijgen. Maar ik ben toch gekomen om je te waarschuwen, dat het heele zaakje ontdekt is. Ze keek hem ongeduldig en koppig aan. Doen alle menschen dan mee aan kwaadsprekerij Waar zinspeelt u eigenlijk op?, vroeg ze hoog. Maar Jasper liet zich niet met 'n kluitje in 't riet sturen. Hoeveel weet je, Nance. Verdraaid, je kijkt onschuldig genoeg Wat bedoelt u dan toch Dat de Chevalier de Rothan een Fransch spion is Mr. Benham U zei zooeven, dat hij de vriend van uw vader is O! Ik wil het woord „spion" niet gebrui ken met betrekking tot je vader Nance 1 XX. Niets had duidelijker Nance's onschuld kunnen bewijzen dan de manier waarop ze op Jasper's woorden reageerde. De veront waardiging sloeg als een felle vlam naar buiten. Het was de snel-opkomende toorn van een jong, impulsief en grootmoedig hart. U noemt Anthony Durell een spion Pardon; ik noemde de Rothan een spion. Hoe weet u dat 1 Hoe w e e t u dat in vredesnaam Hij had op dat oogenblik meer aandacht voor haar gezicht en gebaren dan voor haar woorden. Dat gezicht scheen hem buitengewoon aantrekkelijk, met de hooge blos en de vlammende oogen. Haar adem ging zwaar en zij hield haar hoofd uitda gend opgeheven. Hoe durft u met zulke praatjes bij mij aankomen Omdat ze waar zijn. Hoe weet u dat? Omdat ik dingen gezien en dingen ge hoord heb. Wel, dan bent u ook een soort spion Dat ik iets gezien en gehoord heb wa-S zuiver toevallig. Ik ben niet de eenige die je vader verdenkt van Fransche sympa- thieën. En de Rothan is een schurk. Daar is iedereen het over eens. We hadden hem allang moeten oppakken. Wij Eneelschen zijn nu eenmaal zulke goedgeloovige dwa^ zen. Ze liep voort, het hoofd omhoog, haar oogen starend in de verte. Ik wil u niet geloovenl Dat spijt me. Maar in vollen ernst, Nance; dacht je nu heusch dat ik hierheen gekomen ben om je te beleedigen en een grooten mond tegen je op te zetten Misschien Wel goeie hemel; waarom denk je nu eigenlijk dat ik gekomen ben? Om grof te zijnen ruzie te zoe ken. Haar toon werd iets minder vast, verloor wat van zijn zelfverzekerde verontwaardi ging. Haar toorn was een opwelling ge weest zij had niet kunnen verdragen dat Jasper zijn beschuldiging tegen haar vader zoo boutweg uitsprak, maar nu haar boos heid een beetje begon te zakken moest zo erkennen dat zijzelf ook haar vader ver dacht had en dat haar eigen argwaan in die van Jasper voedsel vond. - Ze keek hem snel van terzijde aan en zijn welgevormde, sterke mond en klare oogen gaven den indruk van beheerschte kracht. Opeens voelde zij zich wanhopig hulpeloos en wanhopig alleen. Waarom wa ren ze zoo aan het kibbelen als een paai schoolkinderen Het was beter om eerlijk tegen elkaar te zijn. En wat bent u nu van plan? U schijnt heel zeker van uw zaak. Ik veronderstel, dat u ons zult aangeven. Je weet er werkelijk niets van, Nance? Denkt u dat? Hij keek haar lang en ernstig aan. Je bent er het meisje niet naar om to liegen. Wil je dat ik je helpen sal? Moet ik alles op uw gezag aannemen? Hij knikte. Er was een trek van ernstige onwankelbare grootmoedigheid op zijn ge zicht. Ik ben nu wel overtuigd, Nance, dat je er niets van afweet. Maar heb je jezelf nooit afgevraagd wat je vader uitvoerde en wat die vriendschap met de Rothan be- teekent Ze keek naar den grond en antwoordde:' Er zijn dingen gebeurd dien ik niet be grijpen kon en waarover ik gepiekerd heb. Ja vader laat niet veel los. Neen. Hij houdt dingen voor mij ge heim. Daarvan ben ik nu ook overtuigd. Er kwam weer een zachte glans in Jas pers oogen. Hij streelde den nek van Devil Dick die rustig naast hem stapte. Nance? Wat is er? Haar stem klonk heesch maar toch ook een beetje ongeduldig. Ik begrijp waarom je vader me niet op Stonehanger wilde hébben. Nance bloosde: Hij gaf er mij een ver klaring van: Wat was dat dan?, vroeg Jasper. Mag ik het niet voor me houden Ik geloof nu niets meer van wat vader gezegd heeft. Jasper begon te begrijpen: Was het over mij en mijn nichtje Rosa? Ja en neen. Wat was het dan nog meer? Toe, vraag me niet verder. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9