RECHTZAKEN VISS2 KERKNIEUWS UIT DE PERS VRAGENBUS VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 CHINA DE CHINEEZEN HANDHAVEN ZICH. EEN GESLAAGDE TEGENAANVAL. Dorpen rond Sjanghai plat geschoten. Ondanks het geweldige bombardement, dat bijna den geheelen dag hun stellingen had geteisterd, zijn de Chineesche troepen gisteren tegen het einde van den namid dag tot een tegenaanval overgegaan. Zij slaagden er in, het grootste gedeelte van het terrein, dat zij des morgens hadden verloren, te heroveren. Het geweldige offensief der Japanners op Kiangwan en de streek tusschen dit dorp en Tatsjang, waarmede zij gisteroch- ten succes oogstten, heeft per saldo dus weinig opgeleverd. De dorpen Kiangwan, Tatsjang en Miau- hingtsjen zijn thans als gevolg van het voortdurende bombardement der Japan- 8che vliegtuigen, niets meer dan rookende pluinhoopen. Volgens de Chineesche militaire autori teiten zullen heden twee nieuwe legerdi visies op het tooneel van den strijd ver schijnen. Volgens onzen special'en correspondent te Sjanghai Walter Bosshard hebben de Chineezen vooral last van het artillerie vuur en de luchtaanvallen, die groote ver liezen veroorzaken, alvorens de Chineezen gelegenheid krijgen, hun aanvallers oog in oog te zien. Het bombardement van het dorp Tatsjang moet bijzonder heftig zijn geweest. Slechts enkele huizen zouden nog overeind staan. Het Chineesche vliegveld te Hungjai ia niet ernstig beschadigd door de twee aan vallen, welke de Japanners uit de lucht er op ondernamen. Alleen het startveld werd „omgeploegd"verder werden twee oude vliegtuigen vernield en een soldaat werd gewond. Daar de aanvallen voorzien waren, was de Chineesche luchtvloot tevo ren naar een veilige plaats gedirigeerd. Volgens onzen correspondent braken de Japanners heden door de Chineesche stel lingen bij Miauhongtsen heen en verover den zij het veel omstreden dorp Kiangwan. Gaat Tsjang Kal-Sjek Mandsjoerije heroveren? Te Nanking wordt vernomen, dat de Chineesche regeering weldra maarschalk Tsjang-Kai-sjek zal benoemen tot bevet- hebber der strijdkrachten, die tot taak heb ben de verloren gebieden in Mandjoerije te heroveren. De z.g. Christen-generaal Feng- Joe-sjiang zal opperbevelhebber worden in het gebied van Sjanghai. BUITENL. BERICHTEN. PELGRIMS BESTORMEN EEN TEMPEL. 17 pelgrims gedood. In Arreram bij Patna (Britsoh-Indië) ui de gelijknamige provincie heeft een stoet van duizenuen pelgrims den tempel De stor md. Poiitie-agenten, die den tempel bewaakten werden overweldigd, iu de al gemeen© verwarring werden vele pelgrims onder den voet geloopen en zoodoende ge dood. JLn het interieur van den tempei vie len vele pelgrims in een diepte, waar een beeld, van de godheid staat. Pelgrims, die het eerst naar benouen gevallen waren werden door de boven op hen vallende dnels doodgedrukt, deels stikten zij. BLOEDIGE SCHIETPARTIJ OP HET ONJESTR-IJS. Gisteren trachtten ongeveer 60 in Sov- jet-ltusiand wonende boeren de Dnjeetr over te steken ten einde uit te wijken naar Roemenië. Zij werden door itussiscao grenswachten verrast en beschoten. Onge veer 4U dooden en gewonden bleven achter op het rivierijs. De anueren ontkwamen op Roemeensch grondgebied. EEN LICHTB0YC0T IN HAMBURG. Moderne étalage verlicht door petroleum lampen. Te Hamburg is door de winkeliers een lichtboycoo begonnen. Bijna alle etalage- verücntuigen en lichtreclames waren gu teren na 7 uur s avonds uit, wat speciaal opviel in de binnenstad en op St. Pauii, waal-anders de wint eis tot midüernacnt nei verlicht zijn. V ele wiuteners traenten zich met nooaverlichtingen te beueipen. Zoo heeft een benende zaan aan de i\eue Wall de veriicütmg van zijn moderne étalage door brandende pvroieunüampen vervan gen, hetgeen een merkwaardig klein ste edscn beeld oplevert in het gedoe der wereldstad. L>e leiders der lichtstaners be weren, dat meer dan 10.000 zatenlieden aan den boycot deelnemen. Ren iLam- burgsch blad zegt, dat de eiectnciieitswer- ken dagelijks lö.OOO mark schade lijden. HINDENBURG'S BROER OVER LEDEN. Te Lübeck is gister Bernhard von Hin denburg, de laatste broer van den rijkspre- sident, in den leeitijd van 74 jaar overle den. .bernhard von Hindenburg, die vroe ger oiiicier is geweest, wijdde zich later aan literaire bezigneden. De begraienis zal waarscnynlijk Ala au dag te Lübeck plaats hebben. Drie Noorsche zeelieden verdronken. Het Noorsche motorschip „Gordeld." is - in botsing gekomen met het Zweedsche mo torschip „Runa" en gezonken. De drie le den der bemanning zijn verdronken. BIERSTAKING TE BERLIJN BEGONNEN. Twaalfduizend café's erbij betrokken. Donderdagochtend is de bierstaking te Berlijn begonnen, waarbij ongeveer twaalf duizend café's, waaronder ook de groote zijn betrokken. Ook de stationsrestaura ties doen aan de staking mede. Zij worden echter niet gesloten. Den bezoekers wordt alleen geen bier verkocht en in de plaata daarvan worden wijn, mineraal water, bouillon en koffie aangeboden. De staking zal eerst Zatei dag volkomen zijn, wanneer de biervoorraden uitgeschonken zullen zijn. De eigenaars der café's zijn vast besloten vol te houden. De schade, die het rijk ten gevolge van deze staking lijdt door het niet-ontvangen van de bierbelasting, wordt op twee millioen mark per maand geraamd. De Berlijnsche bierbrouwerijen hebben besloten, zich met de plaatselijke commis sie van caféhoudersbonden in verbinding te stellen of te onderzoeken of door een gemeenschappelijk optreden een spoedige bijlegging van de bierstaking mogelijk zal zijn. Werkloozenrelletjes te Kaapstad. Een menigte van vijfhonderd werkloozsen is gisteren naar het parlementsgebouw te Kaapstad getrokken, waarbij een kort, doch hevig handgemeen ontstond met de politie. Door van de gummiknuppels ge bruik te maken slaagde de politie er in de menigte uiteen te drijven. De betoogiag was gevolgd op heftige, verscheidene uren aanhoudende redevoeringen. De drom be- toogers droeg vaandels met het opschrift „weg met de regeeringDe minister van Justitie, die enkele oogenblikken na den strijd ten tooneele verscheen, verklaarde met het optreden der politie in te stem men. Ruim 4000 boschbranden in Michigan. In den Amerikaanschen staat Michigan hebben in 1931 niet minder dan 4133 bosob- branden plaats gehad, waarvan er blijkens een ingesteld onderzoek 46 pet. veroor zaakt zijn door onvoorzichtige rookers, die brandende sigaren of sigaretten hebben weggeworpen. In 1930 was het percentage echter 49, zoodat de propaganda tegen de ze onnadenkendheid wel eenige vrucht heeft gedragen, al is het niet heel veel. Achttien procent der branden was te wij ten aan kwaadwilligheid. HAAGSCHE RECHTBANK. Aanrijding onder NoordwijkerhouL De Haagsche rechtbank heeft vrijge sproken J. J. G., chauffeur, tegen wien door het O. M. 1 maand gevangenisstraf was geëischt, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, (aanrijding onder Noordw ijkerhout). De 32-jarige verzekeringsagent H. L. uit Leiden heeft terecht gestaan wegens valschheid in geschrifte. Verdachte be kende een groote reeks van valsohe opga ven voor verzekeringen gedaan te hebben bij de maatschappij, voor welke hij werkte en bij de polis-overgave telkens weer val- sche re<ju's te hebben afgegeven, alleen om zoodoende zijn productie te vergrooten. De premies betaalde hij dan zelf. Op grond van een onderzoek naar verdachtes geestvermogens, eischte het O. M. ontslag van rechtsvervolging en verdachtes plaat sing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar maximaal. De Recht bank, terstond vonnis wijzend, besliste dienovereenkomstig. Ontrouw postambtenaar voor de rechtbank. Voor de Bossche rechtbank stond te recht een 56-jarige brievenbesteller uit Tilburg, verdacht zich in het tijdvak van 11 tot 18 Augustus te Loon-op-Zand ver- e-chillende bedragen te hebben toege- eigend, welke gelden hij als ambtenaar der posterijen onder zich had. Verdachte had ongeveer 200 verduisterd. Hij had een uitstekenden staat van dienst en heeft inmiddels het geheele bedrag reeds terugbetaald. Het O. M. vroeg voor verdachte een gevangenisstraf van acht maanden, daar bij overwegende, dat diefstal bij de pos terijen herhaaldelijk voorkomt en daarom geen clementie mag worden gebruikt. „Tel." Ik ben niet bijgeloovig, maar dat ik nou op een Vrijdag en nogwel de dertien de van de maand moet worden opgehan gen, staat me niet heel erg aan. Kou bij het Kind wordt het best ait- wendig behandeld Wrijf slechts Vicks VapoRub tegen bedtijd op keel »n borst Het bederft de tnaag niet zooals innemen doen kan. FRAN CISC AANSCH DERDE ORDE HUIS. Een jubeljaar-stichting. Over de bovenbedoelde stichting bevat de laatste aflevering van „De Tertiaris" eenige bijzonderheden. Wij ontleenen aan die gegevens het volgende: Een groot, ruim gebouw met een royale lap grond erbij. Franciscus' zielen kunnen nu eenmaal niet zonder de vrije, blije natuur. Dat huis wordt 't Huis van de Orde. Maar dat huis wordt niet enkel gebouwd om Tertiarissen broederlijk te ontvangen, 't Zal een mst-oord zijn. b.v. voor afgetobde moeders uit groote gezinnen, die een paar weken rust noodig hebben. Geld wordt haar niet gevraagd. En als er geen reisgeld is, dan wordt daar ook voor gezorgd. Ons huis kan nog meer omvatten. Kin deren uit den menschenpakhuizen van onze steden snakken naar licht en lucht; ze ver huizen een tijdje naar tertiarissen in de buurt van Ons Huis en op geregelde tijden komen ze in dat Franciscaansche „heim" bijeen en zoo worden ook de zieltjes gezon der. Ons Huis wil zijn: een oentrale van ken nis. In de rustige omgeving van Ons Huis kunnen we D. O.-studiedagen houden. Ons huis is ook een huis, van gebed. Wil men zich van den heiligenden Franciscus' geest laten doordrenken, de Tertiaris kan hier eenige dagen in afzondering leven. En als de anderdenkende zich aangetrok ken voelt tot Franciscus zoo zijn er velen in onzen tijd dan kan hij hier wellicht t voorportaal vinden van Gods Kerk. De vraag zal worden gesteld Hoe moet zulks worden betaald. De bediening kost niets, om de eenvoudi ge reden, dat deze zal geschieden door ter tiarissen. Zij verbinden zich enkele weken, maanden om dat eenvoudige, nederig liefde werk zonder betaling te verrichten. Daarbij zorgt een goedingerichte dagorde voor het geestelijk leven van dat Franciscaansch dienstpersoneel. Kost en inwoning natuur lijk gratis. Maar hoe komt 't geld voor zoo'n bouw, 't onderhoud etc.? Ook heel eenvoudig: voor- loopig geeft ieder Tertiaris per jaar twee kwartjes, d.i. een cent in de.week. Is dat voor sommigen nog te hoog, meer gegoeden zu'len 't te kort wel aanvullen. En als iemand meent, dat die bijdragen van twee kwartjes te gering is voor 'onzen grootschen opzet, mag hij wel weten, dat *t secretariaat der Derde Orde, of beter ge zegd: de Koninklijk goedgekeurde „Fede ratie van Franciscaansche vereenigingen van Tertiarissen" al een beetje gespaard heeft: dat bedrag wordt nu gestort in de kas voor Ons Huis. PATER FR. J0 0STEN. Opvolger van Mgr. Hoogers als Apostolisch Prefect. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Hoog- eerw. Pater F. Joosten, van de missionaris sen van Scheut, gisteren van het Moeder huis te Scheut bij Brussel bericht ontvan gen, dat hij is benoemd tot/ Apostolisch Prefect van Ta t'Ung in de missie van China. In deze funcie zal hij Mgr. Hoogers op volgen, die, gelijk men weet, wegens ziekte eervol onts.ag heeft gevraagd en vefkegen. Mgr. Joosten is in 1872 te Grubbenvorst (L.) geboren en priester gewijd in 1899. In 1901 vertrok hij naar de Chineesche missie, waar hij dertig jaren de moeizame missio- naristaak heeft vervuld. Sinds December j.l. vertoeft hij in 't va derland in het Missiehuis Sparrendaal te Vught. DE PACHTWET. Wat liefde vermag. De Gelderlander schrijft: Dat de S. D. A. P. de door de Eerste Kamer verworpen pachtwetten ongewijzigd weer zal indienen, hebben wij komediespel genoemd. Daarop zegt» „Het Volk": De Gelderlander vergist zich. Dezen zo mer wordt de helft der Eerste Kamer ver nieuwd. De behandeling der nieuw inge diende wet kan aldus geregeld worden, dat paa de nieuwe Eerste Kamer ze voor zich krijgt. Juist daarom had de socialistische frak- tie moeten waohten, tot de nieuwe Eerste Kamer gekozen zou zijn. Nu heeft zij zich blootgesteld aan de scherpe afstraffing, welke „De Standaard" haar heeft toege diend: Door een namelooze passie van medelij den met den pachter is de S. D. A. P. be vangen. Plotseling ie dat opgekomen. En gelijk het met die onverwachte buien gewoonlijk gaat, staat het ook nu: hevig is de liefdegloed, waarmee heden ten dage de socialisten zich tot de plattelanders wenden. Ineens ia het liefdevuur gaan gloeien. Kort geleden was aLles nog ijskoud in den soci-aal-democratischen hoek. Nu zijn de boeren troef 1 Op de vragen van den heer Hiemstra verklaarde Minister Ruys, dat de Regee ring nog geen beslissing had genomen om trent de vraag of opnieuw een ontwerp- Pachtwet zou worden ingediend. Dat was te veel voor het rood agrarisch hartl Hier mocht niet getoefd worden. IJiings wilde de sociaal-democratische fractie van haar wetgevend vermogen blijk geven door het verworpen ontwerp weer opnieuw in te dienen. Een ontwerp, dat eerst om zijn onbedui dendheid werd gesmaad. Dit alles geschiedt niet om te stoken, ook niet om verwarring te brengen, even min om zekeren plattelanders in het gevlij te komen. Maar alleen en uitsluitend uit liefde voor den vertrapten en verdrukten boer. SCHEURING IN DE S. D. A. P. Het tafellaken doorgesneden. De Volkekrant schrijft: „Het tafellaken tusschen de minderheid cn de meerderheid der S. D. A. P., tusschen den linkervleugel en de „officiee'.e bonzen", is thans wel definitief doorgesneden. Wie het gedaan heeft? Natuurlijk zal over de vraag nu, en straks, strijd genoeg worden gevoerd, zoo als in dergelijke gevallen steeds geschiedt. En'vermoedelijk zal wel van beide zijden zijn bijgedragen tot de verwijdering en, toen deze er eenmaal was, tot de verbree ding daarvan. Het laatste bedrijf zal op het congres té Haarlem worden afgespeeld. In afwachting daarvan heeft de linker vleugel een gepeperde brochure in het licht gegeven, die uiteraard onaangename din gen, en op onaangename wijze gezegd, voor de leiding bevat. En de sociaal-democratische pers is on middellijk op deze brochure losgesprongen als zat ze er op te wachten om bijna juichend te verklaren, dat met die brochure de oorlogsfakkel in de S. D. A. P. is gewor pen. De brochure heet den jammerlijken indruk te wekken, „dat geen bezinning, geen te rugtreden meer mogelijk is en alle jarenlan ge pogingen van het partijbestuur om het uiterste te voorkomen, tot mislukking ver oordeeld zijn." Zoo hangt de sociaal-democratische pers en de leiding die door haar mond spreekt den brave uit. Deze figuur heeft ook voor den buiten staander weinig bekoorlijks. En van indruk gesproken, wij kunnen aan den indruk niet ontkomen dat men in dé S. D. A. P. de lastige linkervleugelaars wel kwijt wil zijn en dat men ze niet zonder leedwezen den weg ziet opgaan als men niet wil beweren dat ze dien weg opgedre ven zijn dien ze thans hebben betreden. Voor de leiders van de S. D. A. P. zijn wij natuurlijk conservatieven, zoo al niet reactionnairen, maar dit belet niet da-t die leiding niet steeds aan den schijn heeft we ten te ontkomen, dat ze baasachtig en wil lekeurig optrad. Elke meerderheid in een partij loopt dit gevaar, maar die in de 8. D. A. P. heeft weinig zelfbeheersching getoond. En het is zeer de vraag, of de meerder heid aan de zijde der leiding zou staan, in dien niet zooveel machtsposities waren ver overd, welke vanzelf grooten invloed ver zekeren. Een factor, welke niet zonder beteekenis kan worden geacht, is de tegenwoordige uit rusting der sociaal-democratische pers. De geweldig zakelijke, op sensatie inge richte, naar Amerikaanschen en T 1 ©- graa f-stij] opgebouwde uitrusting. Het V o 1 k in zijn oude gedaante was veel meer een strijdbaar socialistisch or gaan van het begin tot het eind dan het Volk in zijn ontplooiing tot sensatie- en amusements-orgaan. Het moge zijn lezerskring daardoor heb ben uitgebreid, aan strijdbaarheid heeft het aanmerkelijk ingeboet: aan wat vroeger alle kolommen doortintelde wordt thans een bescheiden plaats ingeruimd, indien het niet eenvoudig achterwege blijft. En het is de vraag, of met de toeneming van den lezerskring ge'ijken tred heeft ge houden de hevigheid van het socialistische vuur, de' warmte der socialistische overtui ging van zijn aanhangers. De linkervleugel beseft dit ter dege, en indien er op het congres tijd voor kon over blijven of zal men zorgen dat er geen tijd voor overschiet? zou de kwestie, of de sociaal-democratische pers in haar Van Veen'sche ontwikkeling aan het wezen der partij is ten goede ge-komen, tot ïnteressan te besprekingen aanleiding kunnen geven". Mgr. Hermus 70 jaar. Gisteren vierde de Hoogeerw. heer Mgr. A. Hermus, directeur van het Doofstommen- Instituut St. Michielsgestel zijn 70sten ver jaardag. Om half negen droeg de feesteling een pltechtige H. Mis op, met assistentie van de zeereerw. heeren Arn. J. J. van Haandel en A. G. J. Labhouwers, leeraren aan het in stituut. Het Broederskoor zong een meer stemmige Mis. Na de H. Mis werd een feesteliike bijeen komst gehouden, waarbij mgr. Hermus in een meer intiemen kring hartelijk gehuldigd werd. Er werd geen receptie gehouden, doch zeer velen kwamen den 70-jarige gelukwen- schen, terwijl talrijke schriftelijke en tele grafische felicitaties ontvangen werden. Vraag: Als mijn knecht 2 of 3 dagen weg gebleven is én dan weer bij mij in dienst komt, en hij mij zegt dat hij wegens ziekte weggebleven is, maar geen bewijs van den geneesheer heeft, hen ik dan nog verplicht hem die 2 of 3 dagen uit te beta len? Antwoord: U is alleen verplicht uw knecht wegens z i e k t e uit te betalen. Wanneer u dus reden hebt, om aan die ziekte te twijfe'en, kunt u van uw knecht verlangen, dat hij kan aantoonen. dat hij werkelijk ziek is geweest. Een doktersbrief je is daarvoor niet absoluut noodzakelijk. Vraag: Als mijn knecht ziek is en 80 pCt. van de Ziektewet uitgekeerd krijgt, ben ik dan nog verplicht hem de overige 20 pOt. uit te betalen? Zoo ja, hoe lang? Antwoord: Zeker is u daartoe ver plicht. Hoe lang dat duurt is niet precies aan te geven. De wet spreekt van een „be trekkelijk korten tijd". In sommige gevallen is dat 14 dagen, in andere een maand of 6 weken. Opmaken van begrootingen. Naar aanleiding van de vraag in het num mer van 23 dezer omtrent onderricht in het opmaken van begrootingen, deelt een on zer 'ezers nog mede, dat het bedoelde werk verkrijgbaar is in den Technisehen boek handel van de Firma Wed. J. Ahrend en Zoon, Singel 16 en 2224, Amsterdam (O.). DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 251. Toen men bijna op den grond was, liet de draak, die van zijn luchtreisje al lang genoeg had, los en viel met een smak op den grond. Hij werd bewusteloos en daardoor kregen de maankabouters gelegenheid hem te grijpen. De draak was gevan gen, tot groote vreugde van allen. 252. Op twee bamboestokken werd de draak gebonden en zoo in gevangenschap gebracht. Hij was stevig gebonden, zoodat hij, gelukkig, machteloos was, ofschoon uit zijn keel nog vlammen en rook kwamen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6