VREEMDELINGENHAAT IN SJANGHAI. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F Overwinningsroes in de Chineesche kwartieren. Spanning in het heele land. -Interview met Gene raal Tsai. (Van onzen correspondent WALTER BOSSHARD). SJANGHAI, 24 Februari. Van de stemming in China kan men zich in Europa slechts moeilijk een voorstelling maken. Door het feit, dat het internationa le concessie-gebied gebruikt wordt als ope ratiebasis voor militaire acties tegen Chi na, heeft zich van de bevolking een sterke anti-vreemdelingen-beweging meester ge maakt, waarvan de gevolgen niet te over zien zijn. Politieke personen en autoritei ten vreezen, dat het volk, dat mateloos ver bitterd is het offer zou kunnen worden van een massa-psychose. De Chineesche solda ten zijn na de talrijk afgeslagen aanvallen der Japanners dol van overwinningsvreug de geworden. Zij vieren feest en jubelen, houden zich voor onoverwinnelijk, terwijl groote deelen van het leger door het bijge loof bevangen zijn, dat zij door het innemen van bepaalde wondermedicijnen veilig Wor den voor alle kogels. Het enthousias me der laatste dagen kan men bijna ver gelijken met een roes van religieuse oor.o- genf Voor de twee millioen civilisten in het concessiegebied die door honderd duizend soldaten, die in deze stemming verkeeren, omringd zijn, terwijl een andere vijandelij ke armee voor de poorten staat, een leger, dat met de modernste wapenen is toege rust, bestaat natuurlijk een enorm gespan nen situatie. Duizende arbeiders slapen op de straat. De huizen zijn overvol met hon gerige vluchtelingen. Er is maar een zeer kleine aanleiding noodig, om de menschen, die tot den hoogsten graad nerveus zijn geworden tot gewelddaden te doen over gaan. De geraffineerde tactiek der Japan ners, om de Chineesche centrale regeering niet te erkennen, en inplaats van aan haar onderbevelhebbers, burgemeesters en ste delijke ambtenaren voortdurend ultima tums te zenden, hebben een verontwaardi ging gewekt, «lie langzaam tot uitbarsting moet komen, ledereen keert zich hier met afkeer af van de woordgevechten te Ge- nève, terwijl Japan de eene devisie na de andere naar het slagveld jaagt. Het voor wendsel der beschieting van Nanking door de Japansche oorlogsschepen, n.l. dat het leven der Japanners in die stad beschermd moest worden, is des te belaohelijker, om dat. na de vlucht der Japanners uit Nan king, daar nog slechts een consul met zijn beambten is achtergebleven, en die sinds langen tijd reeds op een Japansch oorlogs schip een goed heenkomen heeft gezocnt. De Opperbevelhebber van het 19e Chi neesche leger, generaal Tsai, ontving he den in zijn hoofdkwartier in Tschenju een eenvoudige week-end villa, de buitenland sche correspondenten. In de villa zijn groo- te hopen zandzakken opgestapeld, waar onder zich een verborgen ruimte bevindt voor het geval van vliegeraanvallen. Gene raal Tsai dementeerde vooral uitdrukkin gen der Japansche beweringen, dat hij zich zou bevinden in tegenstelling tot of zelfs in oproer met Tschiang Kaischek of met de Hanking-regeering. Generaal Tsai is pas 38 jaar oud en selfmademan die geen buitenlandsche militaire school heeft be zocht en precies zoo eenvoudig als zijn sol daten eet en slaapt. Hij neemt voor zich in door groote openhartigheid en eenvoud. Hij zeide, dat in tegenstelling met de Ja panners, die voortdurend wreedheden be gaan, zijn eigen leger een beschaafde troep was. „De Japanners zijn geen faire vech ters, zij dooden vrouwen en kinderen, ons leger strijdt alleen tegen soldaten. Wij ree- pecteeren de neutraliteit der internatio nale concessies. Wij zouden een aanval kunnen probeeren midden door de conces sies heen, maar wij houden ons aan de ver dragen en wenschen geen protestten der diplomatieke vertegenwoordigers. Het is mogelijk, dat Japan zal overwinnen wan neer er weer 60.000 man zijn aangekomen. Maar waarheen zal deze Japansche over winning leiden. Zegt u aan de wereld, dat de Chineesche regeering en de 19de armee de vrede willen zooals de heele wereld dien wenscht". Generaal Wong toonde ons daarop de loopgraven aan het front, die sedert mijn laatste bezoek zeer verbeterd waren. Nog terwijl de twaalf automobielen der corres pondenten op den weg naar Chanju waren, circelden drie Japansche vliegtuigen bo ven onze hoofden. De Japanners hebben heden alle toegangsbewijzen tot het front ingetrokken, wat toegeschreven moet wor den aan de publicatie van berichten over waargenomen wreedheden. Heden heerscht rust aan het Oostelijke front. BUITENLAND ONTWAPENING. RUSSISCHE ONTWAPENINGS RESOLUTIE VERWORPEN. Resolutie-Simon aangenomen. In de zitting van gistermorgen van de centrale commissie den ontwapeningsconfe rentie heeft Litwinoff uitvoerig de Russi sche ontwapeningsvoorstellen toegelicht en wel in de eerste plaats het voorstel om de algemeene en volledige ontwapening te aanvaarden. Litwinoff betoogde, dat het oorlogsge vaar op het moment grooter is dan ooit en dat volledige veiligheid slechts door volledige ontwapening en vernietiging der oorlogsindustrie kan worden geschapen. Na eenig debat werd het Russische voor stel verworpen met alleen de stemmen van Rusland en Turkije vóór. Tal van staten, oa. Duitschland, onthielden zich van stem ming. Daarna werd de resolutie-Simon in oor- spronkelijken vorm in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Zij luidt (gedeeltelijk) als volgt:. De conferentie is van meening, dat een algemeene, volledige ontwapening alleen be.eikt kan worden door progiessieve be wapeningsvermindering en door de ver grooting van het vertrouwen, dat als volgt daarvan zal ontstaan. De conferentie besluit, haar beraadsla gingen in het kader van het ontwerp-con- ventie te houden, zoodat alle delegaties de volleuige vrijheid blijven houden, hun eigen voorstellen in den loop der verdere bespre kingen uiteen te zetten en hun voorsteden in den vorm van amendementen, toevoegin gen of schrappingen ter gelegener tijd te ontwikkelen. DUITSCHLAND BRüNINGS RIJKSDAGREDE. EEN ZEER GOEDE ONTVANGST. Voortzetting der debatten. Gisteren heeft, zooals wij reeds kort in een telegram konden mededeelen, de Duit- sche rijkskanselier dr. Brüning in den Rijksdag het woord gevoerd. Aan het eind van zijn rede noemde Brü ning het een onwaarheid, dat hij schuld zou drageh, dat er geen eenheids-candidaat bij de presidentsverkiezingen is gesteld. Ik héb, aldus de rijkskanselier, herhaalde- sprak des te persoonlijker werd zijn be toog en met des te meer vuur viel hij zijn tegenstanders aan, zoodat hij den Rijksdag een oogenblik tot luisteren dwong, op een wijze zooails voor hem alleen jStrese- mann kon. De woorden, die hij ten slotte aan Hindenburg wijdde, oogstten enormen bijval; men beschouwde de rede als de grootste gebeurtenis van deze zittingsda- gen. Na de verklaringen van dr. Brüning wer den de debatten voortgezet. Dr. Siemsen zette uiteen waarom de nieuwe socialisti sche partij voor den communist ThaLmarm zal stommen, terwijl de communist Torgler vooral de nationaal-socialistetn aanviel. Aan het eind van Torgler's rede hieven de communisten de Internationale aan. De vice-voorzitter Von Kardorff verliet daar op zijn zetel, waarmede de zitting geschorst was. Repliek van dr. Goebbels. Bij do hervatting wees Loebe twee com munisten wegens zingen uit de zaal, waar na het woord word gegeven aan dr. Goeb bels (nat. socialist). Deze zeide, dat er in zijn redo geen sprake is geweest van een beleediging van don rijkspresident. Door heb rumoer der sociaal-democraten kon hij zijn zin niet voltooien. „Wij koesteren eer bied voor Hindenburg, aldus Goebbels1; hij is een persoonlijkheid, die men uit het na tionale kamp heeft weggenomen. Hij be hoort bij ons en niet bij hen, die hem thans prijzen. Het systeem, dat wij bestrij den, zullen we overwinnen, aldus de natio- naal-socialistische leider, het gaat thans niet om Hindenburg, maar om dat systeem, en dat zal op 13 Maart vernietigd worden, daar Hitler za.l zegevieren". De voorzitter Loebe deelde ten slotto mede, dat dr. Frick een motie vaü wan trouwen tegen hem heeft ingediend, waar na de zitting tot Vrijdagmorgen tien uur wordt verdaagd. HITLER THANS DUITSCH STAATSBURGER. In gezantschapsfunctie benoemd. De leider der nationaal-socialistische partij, Adolf Hitler, is met ingang van he den door de regeering van Brunswijk be noemd tot referendaris bij het Brunswijk- sche gezantschap te Berlijn. Hiermede is Hitier Duitsch staatsburger geworden. De aanstelling van Hitler is gistermid dag onderteekend door den Brunswijkschen premier Kuechenthal en minister Klagges. Aan den nieuwen referendaris is ver zocht onverwijld in dienst te treden en den eed af te leggen. Hitler's werkzaamhe den als referendaris bij het Brunswijksohe gezantschap omvatten het behartigen van de economische belangen van het land en het verkrijgen van orders voor Brunswijks landbouw en nijverheid. DE STRIJD IN EN OM SJANGHAI. De gevechten in de stra ten. Japansche marine-soldaten zoeken tijdens het bombarde ment dekking achter geïmproviseerde verschansingen lijk mijn ontslag aangeboden, om den weg vrij te maken. Natuurlijk wilde ik mijn post slechts verlaten, om voor den vooruitgang den weg vrij te maken en niet voor den chaos. (Bijval). De onderhandelingen zijn mislukt, omdat een groep het geheele staats-apparaat in handen wilde hebben en tot een dergelijk experiment was de president niet bereid. Iedereen weet, dab de beide burgerlijke partijen en de andere groepen, die met u de oppositie vormen, over geen enkele po litieke kwestie tot een accoord kunnen ko men. Maar het gaat toch wel wat te ver, mij daarvan een verwijt te maken. (Vroo- lijkheid). Gij kunt ook niet van mij ver langen, dat ik u help aan een accoord, door in zekeren zin over mijn eigen poli tiek lijk te springen. (Instemming en vroo- lijkheid). De indruk in den Rijksdag. De rede van den rijkskanselier heeft in den Rijksdag een buitengewoon diepen in druk gemaakt. Zij vormde langen tijd het onderwerp der gesprekken in de wandel gangen en men noemde haar algemeen <ie beste rede, die hij ooit heeft gehouden. Vooral werd opgemerkt, dat ondanks al het tumult waarmede de nationaal-socialis- ten de rede van den rijkskanselier bege leidden, zelfs uit hun rijen nu en dan in stemming kwam, oa. toen Brüning consta teerde, dat men ook rekening moet houden met de fouten van Voor den oorlog. Wat betreft het deel der rede, dat over de buitenlandsche politiek ging wordt vooral gewezen op hetgeen dr. Brüning zeide over de mogelijkheid van repressieve maatregelen tegen Litauen. Het meeste succes oogstte hij echter toen hij met zijn tegenstanders afrekende. Hoe langer hij MR. P. A. v. d. DRIFT is benoemd tot inspecteur der - Volksgezondheid in Algemeenen dienst onder toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. TE AMMERZODEN heeft een FELLE BRAND 't restaurant „De Hopwaag" ver nield. Een aangren zende boerderij met bijliggende schuren en loodsen benevens een tweetal groote hooibergen werd een prooi der vlammen. HET INSTRUCTIE- VAARTUIG VOOR DE SCHEEPVAART. „PRINSES JULIA NA" heeft een draad- looze zend- en ont- vang-telefooninstalla- tie gekregen. Het eer ste gesprek werd Donderdagmiddag aan boord van het vaartuig gevoerd door den heer .G. de Jong, directeur van het On derwijsfonds voor de scheepvaart met H. K, H. Prinses Ju liana D»R'., BRÜNING. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE zal dezen zomer haar beslag krijgen. Een overzicht van de drukke werkzaamheden bij den Oever

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5