Overalls STADSNIEUWS AGENDA VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 JE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ding, gebreid of uit tricotstof vervaardigd, zonder rubber (geen kousen en sokken). Groep B. Wollen en halfwollen stoffen. Groep 0. Bovenkleeding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinde ren, geen gebreide en tricotgoederen en niet vervaardigd van weefsels met caout chouc (gomelastiek of rubber) en derge lijke. Groep D. Bovenkleeding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinde ren, vervaardigd van weefsel met caout chouc. De op deze wijze geïmporteerde goede ren worden op de te verstrekken toewijzin gen t.z.t. door de Kamers van Koophandel in mindering gebracht. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat firma's die een vergunning aanvragen voor goederene die nog niet op 24 Februari 1932 in Holland ter inklaring aanwezig waren, zoodat deze vergunning geen dienst kan doen, de betaalde kosten niet vergoed krijgen. „Vad." Tropische visschen voor den Dierentuin te 's-Gravenhage. De Directeur van den Dierentuin te 's-Gravenhage schrijft:. „Wij Hollanders weten nog zoo bitter weinig van de pracht, die er in de Indische Zeefauna leeft. Een klein staaltje hiervan bracht ons gisteren onze trouwe medewer ker, de heer van Battum, die er aan boord van de „Insulinde" met buitengewoon veel moeite in geslaagd is een zeldzame verza meling Tropische visschen in goeden staat over te brengen en aan ons aquarium af te leveren. In de eerste plaats noemen wij 3 oranje vischjes, waarvan er reeds een al verschei dene maanden bewondering afdwingt in en om de schitterende zee-anemoon Disco soma met haar duizenden tentakels. Voorts een prachtig blauw koraalvischje en een dito geel exemplaar; 1 zwart ge streepte en 3 argus vischjes. Bovendien nog eenige andere visschen, waarvan de namen nog niet konden worden vastgesteld. Voorts is er een fSokan, een bekende roof- visch der Indische wateren, prachtig ge kleurd en 3 gevaarlijke roofvissohen, die eigenlijk de kop van een aap hebben. Voorts een grondhaai en een zeldzaam mooie Koningsvisch, zoo wondermooi ge- teekend, dat men verbaasd, moet staan over de kleurenrijkdom op dit gebied. Dan een Boetekvisch, een Tapirvisch, zoo ge noemd omdat de kop een sprekende gelij kenis vertoont met het bekende zoogdier. Een Albino dj. een zeer merkwaardige aa- tuurafwijking, en ook zeer zeldzaam in Indië. Voorts nog visschen uit de omstreken van Soerabaia en een groot© waterslang van 1.70 M., dan nog een schildpad, maar niet zoo'n gewone, doch één welke net kostbare schild draagt, waarvan de garni turen in den handel zooveel waarde heb ben. Wij kunnen den heer van Battum niet dankbaar genoeg zijn voor deze kostbare zending, waarvan het overbrengen zoo ont zettend veel moeite gekost heeft. Het tropische aquarium in den Dieren tuin is op het oogenblik een der mooiste van Europa en zeer zeker de moeite waard om bezichtigd te worden". „DE VEREENIGDE KERKZANGERS." Men verzoekt ons opname van- het vol gende Den heeren zangers der R. K. Kerkkoren te dezer stede en directe omgeving zij hier bij nog even gememoreerd, dat hedenavond om plm. 8 uur de repetitie plaats heeft en gehouden wordt in de Romanuszaal, achter de Hartebrugkerk (ingang Mare). Tevens zullen nog eenige belangrijke punten wor den besproken. H.H. Kerkzangers 1 Onnoodig U nog te zeggen wat er hier toch zou kunnen worden bereikt met de gezamenlijke koreni. als alle zangers zich aaneensluiten en doordron gen van de beteekenis hiervan zij allen streven naar dit ééne doel n.m. een koor te vormen, waar Katholiek Leiden in de toe komst trotsch op kan zijn. Ongetwijfeld verwachten wij dan ook, dat alle zangqrs der bewuste kerkkoren heden avond aanwezig zullen zijn en van de uit- noodiging tot aansluiting gaarne gebruik zullen maken. R.-K. VEREENIGING VAN GEZINSHOOFDEN. In de Burchtzaal van hotel „Den Burcht" hield de afd. Le:den van bovengenoemde voreeniging gisteravond haar jaarvergade ring. Om circa half negen werd deze door den voorz., dei heer P. Heemskerk, ge opend met een woord van welkom, zijn spijt betuigende, dat zoo weinigen tegen woordig zijn. Spr. geeft een kleine beschou- wine over de belangen van het groot© gezin in verband met de slechte tijden. De notulen der vorige vergadering wor den door den heer Molkenboer gelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat met „De Goede Woning" om een onderhoud is verzocht in verband met de woningen, die bijna gereed zijn. De voorz. deelt mede, dat in verband met den toestand van de kas het kinder feest is uitgesteld, en dat dit na Paschcn zal worden gegeven. Inzake het Moederschapsfonds wordt door het bestuur een reglement ontwor pen. Van de Plaatselijke Landstormcommissie is een verzoek ingekomen dat mannelijke leden tot 35 jaar, die in militairen dienst zijn geweest zich middels bet bestuur als leden aanmelden. De beer v. d. Top leest hierna het jaar verslag, waaruit wij vooral aanstippen, dat het nog t© veel voorkomt, dat leden bedanken, zoodat door de toevloed van nieuwe leden het ledental slechts weinig vooruitgaat. Vooral onder de hoogere standen wordt de aandacht op het lidmaat schap van de vereeniging gevestigd. Het jaarverslag van den penningmeester gaf in ontvangsten en uitgaven 797.73. Tot kasnazieners werden aangewezen de heeren Raaphorst, Vreeburg en Nijhuis. Hierna was het woord aan den zeereerw. heer Rector R. Reynen met het onder werp: de godsdienst der Egyptenaren, door een mooie serie lantaarnplaatjes toe gelicht. Daar door Rector Reynen dez© lezing reeds werd gehouden voor de Hanze en toen een uitvoerig verslag in ons blad ver scheen. geven wij nu 6lechts zeer in 't kort de inhoud van dit interessant onderwerp. Spr. behandelde eerst diergoden der Egyptenaren. het veelgodendom, de in vloed van de Nijl op de tempels, de ver schillende soorten van graven, maetaba's en py rami den, wat spr. aan de hand van plaat.ies verduidelijkte. De begrafenis, gehieme begraaf plaatsen en alles wat daaraan vast zat werd door spr. getoond en uiteengezet. Voorts behandelde spr. het mummi- ficeeren der koningen en heilige dieren, de opvatting der Egyptenaren over de ziel, de obelisken, de tempelbouw enz. Na een dankwoord door den voorzitter wordt overgegaan tot de bestuursverkie zing. In de vacature van den heer Heems kerk wordt deze bij acclamatie herkozen. In de vacature-Meuwese en Fisser waar van de eerste zich niet herkiesbaar stelt werden gekozen de heeren Fisser en van Heeteren. Hierna had de behandeling der statuten plaats, welke artikelsgewijze door den voorzitter werden voorgelezen. Het be stuur wordt gemachtigd de statuten aan het hoofdbestuur voor te leggen ter goed keuring en de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Van de rondvraag wordt geen gebmik gemaakt, waarna de vergadering door den voorzitter met een dankwoord, vooral aan het soheidend bestuurslid, den heer Meu- wese. en den chr. groet wordt gesloten. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Lezing van Dr. H. P. Berlage. Voor de vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst heeft gisteravond dr. H. P. Berlage, architect te 's-Gravenhage, een rede gehouden over het onderwerp: „Een reis door Rusland". Na eenige inleidende woorden van den voorzitter, die voor het eerst als zoodanig optrad, ontving dr. Ber lage dadelijk het woord. Spr. begon met te zeggen dat van het woord Rusland een zekere magische kracht uitgaat. Het staat in het midden van de belangstelling als gevolg van het experi ment, dat daar toegepast wordt en dat eenig is in de geschiedenis. Wat over Rus land in Westersche kranten wordt gezegd, moet met groote voorzichtigheid worden behandeld, omdat het dikwijls met een be paalde bedoeling wordt geschreven, een bedoeling die dikwijls een afkeuring voor de Sovjet inhoudt. Spr. wilde intusschen geen politieke be schouwingen houden, maar liever het een en ander vertellen over zijn reis naar het land van de Sovjets, een reis die spr. met groot genoegen heeft gemaakt. Hij deed dit aan de hand van talrijke lantaarn plaatjes Het gezelschap waarmee spr. reis de bestond uit tien personen, waaronder een Leidsche studente, die uitnemend Russisch sprak en die als tolk uitnfemende diensten verleende. Bij het betreden van het douanekantoor aan de Russische grens viel reeds dadelijk op de versiering van de ze gebouwen met roodê vaandels en por tretten van Lenin, Stalin en Marx. De spoorwegen in Rusland zijn breeder en daardoor ook de wagens en speciaal de gang, waar men elkaar gemakkelijk kan passeeren. Bij bet ingaan van Rusland vallen aller eerst op de uitgestrekte steppen, die veel gelijkenis vertoonen met de Brabantsche heidevlakten. De dorpen die men langs komt zijn opgetrokken uit hout. In Moskou aangekomen begon het interessantste ge deelte van de tocht. Spr. vertelt uitvoe rig van de bouwstijl in deze Russische stad vanaf de basis van alle architectuur, de menschelijke woning tot de fantasti sche gekoepelde kerkgebouwen waaruit ten duidelijkste blijkt de half Oostelijke half Westersche mentaliteit van den Rus. Uit deze mentaliteit verklaarde spr. ook de betrekkelijke zwakte van de profane bouwkunst. Wat de religieuse bouwkunst betreft deed spr. duidelijk uitkomen het verschil tusschen de Westersche en de Oos- tersche kerken, de Westersche kerken, waarvan het Westersche Christelijke kruis de grondslagen en de Oostersche die als basis hebben het Byzantijnsche kruis. Spr. vertelde verder van een bootreis langs de Wolga en de indrukken daarbij op gedaan om vervolgens weer tot Moskou te rug te keeren en verschillende belevenis sen in deze stad de revue te doen passee ren, waarbij nog vluchtig het vijfjarenplan ter sprake kwam. Daarna stipte spr. ook in 't kort de mo derne Russische architectuur aan, die zui ver Westersch is. De gebouwen die op het witte doek werden gereproduceerd zouden in alle Europeesche landen kunnen staan, een bewijs van de stelling dat in de archi tectuur het nationalisme althans voorloopig bezig is te verdwijnen. Ten slotte bracht spr. zijn hoorders nog enkele oogenbliken in Petersburg, dat ee« Westersche aanblik oplevert, terwijl Mos kou Oostersch is. Petersburg is een stad van grootsche allure, maar door geldge brek in achteruitgang van de bevolking zeer verwaarloosd. Ook thans liet spr. ver schillende gebouwen zien om een indruk te geven van het aspect van deze stad. Na deze interessante causerie volgde een hartelijk applaus. De voorzitter zegde den spreker dank. Ten slotte werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. in blauw, bruin, wit en khaki O QC 4.25 - 3.95 - 3.60 - 3.30 6,UÜ In alle mansmaten. Jongens Overalls 1.75 Koninklijke onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is aan den heer A. Vredenburg, kapitein in dienst van de N.V. Wernink's Beton Mij., alhier, toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaile in zilver, zulks wegens zijn veertig-jarige dienstvervulling als zoodanig. Het onderscheidingsteeken is den jubilaris gisteren door den burgemeester persoonlijk uitgereikt. Ver. voor Christ Middelbaar Onderwijs. Gisteravond vergaderde de vereeniging voor Christ. Midd. Onderw. alhier in haar gebouw aan de Kagerstraat. De vergade ring was zeer matig bezocht. De voorzitter, Ds. Broekstra uit 'KHjnsburg, opende haar op de gebruikelijke wijze en herdacht in zijn openingswoord Ds. Kouwenhoven, die indertijd de groote organisator voor deze H.B.S. geweest is en ook het feit, dat de school nu 12 1/2 jaar bestaat. Het verslag van den secretaris getuigde van bloei van I de school en met name werd het resultaat van de eind-examens herdacht. Ook het ver slag van den penningmeester was niet on gunstig, al zal het komende jaar misschien zijn invloed doen gelden. De penningmees ter, de heer Lont, moest aftreden en was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd be noemd de heer Mr. L. Sprey. Goethe-herdenking. Tot bijzondere vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, K. en W. bij de Goethe-herdenking (Gedaohtnisfeier des Deutschen Reichs), die den 22sten Maart a.8. te Weimar zal plaats hebben, is be noemd prof. dr. J. Huizinga alhier, voor zitter van de afdeeling Letterkunde der Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Oostenrijk als toerlstenland. De afd. Leiden der Ned. Reis vereeniging hield gisteravond in bet Casino Theater een Oostenrijkschen avond onder leiding van den heer H. G. Tulp uit Utrecht, ver tegenwoordiger voor ons lapd van de Oos- tenrijksche Spoorwegen. Na het gebruikelijke inleidend woord van den afdeelingsvoorzitter, den heer v. d. Horst, ving" de heer Tulp aan met de vertooning van een serie lantaarnplaatjes over de provincie Karaten, een nieuw ont dekte toeristen-provincie van het mooie Oostenrijk. Geregeld elk jaar komen meer leden van reisvereenigingen naar Oosten rijk. Het aantal Hollanders, dat in 1930 Oostenrijk bezooliten, bedroeg 18500, vorig jaar was dit 21.000. Wat deze cijfers betee- kenen blijkt eerst duidelijk als men weet, dat bij het begin van de propaganda in 1925 het aantal Hollandsche toeristen nog slechts 4500 bedroeg. Karaten is het land van de warme berg meren met het bekende plaatsje Heiligen- blut halverhoogte van de Gros Glockner. De gekleurde lantaarnplaatjes, die van dit mooie land werden getoond, waren met de hand beschilderd door een Oostenrijkschen professor. Veel interessants is daar te zien. We noemen slechts het Glocknerkruis op 3795 M. hoogte, het plaatsje Gmunden met zijn middeleeuwsche gebouwen, de hoofd stad Klarenfurt enz. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van een serie films. Het eerst kregen we de nieuwe film van Wee- nen te zien, welke thans voor de tweede maal in Holland werd vertoond. We maakten daarna bennis met den winter in Oostenrijk en trokken van Salz burg naar Kitzbühel en Langen, het uit gangspunt van het Arlberger Ski-paradijs. Een schitterend gezicht bood Lech am Arlberg (en te midden van de sneeuwvel den speelde de muziek: Aan der schonen, I blauen Donau). Vervolgens maakten we met de postauto een tocht door de Oostenrijksche Alpenwe reld. Van Gölling voerde deze ons naar I Abtenau en Dachstein. We bezochten Go- sau met den Gosaukamm, de grillige berg keten, de Gosausee en den prachtigen gletscher, waarbij we intens meeleefden met de toeristen, die den bocht over dezen glebsoher volbrachten. Een andere film bracht ons van Lienz naar Heiligenblut, waar we de Goeden Vrijdag-processie door de straten zagen 1 rondtrekken, om vervolgens een bezoek te brengen aan den Brosglocker. Na een tochtje door het Burgenland en I het Beiersche Hoogland trokken we met onzen leider door Salzkammergut, het land der meren, 't Waren voor de toeristen, vooral voor hen, die een van deze reizen reeds hebben gemaakt, onvergetelijke oogenbjikken. Aan het slot van den avond vroeg de heer Tulp of deze avond een propaganda geweest was voor Oostenrijk en het har telijk applaus gaf hierop het bevestigend antwoori De werkloosheid. Op den 24en Februari waren bij de Gem. Arbeidsbeurs 2753 (v. j. 14S6) werk zoekenden ingeschreven. KATH. VAKSCHOOL. De „Technische Gids" het 14 daagsch orgaan ter voorlichting op technisch en economisch gebied „voor R. K. Kerk, pas torie, seminarie en school, ziekenhuis en gesticht" (adres: Heerengracht 32, Amster dam C) wijdt in zijn nummer van 24 Febr. een beschouwing aan de Kath. Vak school te Leiden. Ir. G. M. Leeuwenberg ca. geeft een uit gebreide beschrijving van de indee'.ing en inrichting van de school en constateert: „We kunnen gerust van een modelschool" spreken. AFHALEN VAN DE POST OP ZONDAG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland dee!t het volgende mede. In hare laatste vergadering besloot de Kamer hare bezwaren kenbaar te maken tegen de nieuwe regeling tot het afhalen van poststukken op Zondag. Degenen n.l. die des Zondags stukken wilden afhalen, werden verplicht het voor nemen daartoe vooraf aan het Postkan toor mede te deelen. Thans is de regeling als volgt: De personen die vooraf hun wensoh te kennen hebben gegeven hunne correspon dentie af te halen, ontvangen deze direct bij aanmelding ten kantore. Zij die hun ver langen niet kenbaar hebben gemaakt, zul len voor het in ontvangst nemen eenige oogenblikken moeten wachten, teneinde een beambte in de gelegenheid te stellen de stukken uit te zoeken. De namen van de personen worden alsdan op de lijst van „af halers" genoteerd, waardoor zij in het ver volg mede steeds direct geholpen kunnen worden". De Leidsche Winkelstand. Hedenavond heeft in perceel Haarlem merstraat 70 de opening plaats van „Het Fruithuis" van den heer J. W. Dirkse Dzn. De heer Dirkse heeft met veel succes se dert acht jaren zijn zaak in fruit, conser ven en ohocolade-artikelen aan de overzijde van dit pand gedreven en daar door zijn, dikwijls origineele reclame, zijn mededin gen in winkelweken en winkel-étalage-ten toonstellingen de aandacht op zijn zaak ge vestigd waardoor hij zich een goed klinken den naam heeft verworven. Dat steeds groeiende succes is echter oorzaak geweest dat het oude pand te Hein werd ook ondanks uitgevoerde verbouwin gen. Daarom is de afdeeling fruit en con serven thans naar perceel 70 verplaatst, ter wijl de oude zaak gehandhaafd blijft voor de chocolade-artikelen. De nieuwe winkel met al zijn heerlijk fruit en conserven geeft een verleidelijken aanblik. Als dat niet tot koopen dwingt, dan weten we niet we'ke middelen nog be ter aangewend kunnen worden. Daarom is een bezoek aan het Fruithuis alleen reeds voldoende om koopers te maken. In het midden van de ruime en keurig uitgevoerde étalage staat een prachtige fruitmand, die zich van alle zijden laat bekijken. Voor een geheel nieuwe e ectrische ver lichting werd door den heer Schreuder op bekwame wijze gezorgd. I Wij wenschen den heer Dirkse ook in zijn nieuwe zaak veel succes. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 373. N. V. Banketfabriek „De By". Leiden, Roomburgerlaan. Fabricage van alle soorten banket, en verdere koek- producten, enz. Uittr.: Comm.: J. Baantjes, Zaandam. Uittr. Comm.: H. Bouman, Gro ningen. N. Pres. Comm.: P. Soels. Bi tho- i ven. N. Comm.: A. G. Kubbe, Amsterdam. 4716. Veilings vereeniging „Bloemlust". 1 Rijnsburg, Oegstgeesterweg 3. Vei'en van bloemen, sierplanten, enz. Uittr. Voorz.: A. den Heyer, Oegstgeest. N. Voorz.: G. den Heyer. 5350. Naamlooze Vennootschap Algemeen Technisch Handels- en Ingenieursbureau „A.T.H.I.B.U.", Leiden, Hoogewoerd 154. Bijv. uitgeoef. bedr.: toonkamers v&or sani taire artikelen, j 4348. J. Hoogstraten. Leiden, Rijndijk straat 2. Kruidenierswinkel. Uittr. E.J. Hoogstraten, Leiden, dd. 4 Jan. 1932. Wijz. handelsn. thans L. Nic. Vegt. I De heer F. O. Bursch, wetenschappelijk 1 assistent aan het Rijksmuseum van Oud- heden is aan de universiteit te Marburg a. d. Lahn bevorderd tot doctor in de praehistorische wetenschappen op een proefschrift over: „De Klokbekercultuur in de Nederlanden". De promotie ge schiedde cum laude. Mej. C. E. te Lintum staat als no. 1 op de voordracht voor de benoeming tot leerares in de Hebreeuwsche taal aan het Erasraiaansch Gymnasium te Rotterdam. CON AMORE. Uitvoering van Handei's Belsazar. De gemengd Christelijke Zangvereeni- I ging „Con Amore", dirigent de heer D. Smink, gaf in de Stadsgehoorzaal een uit voering van een Handel-oratorium, dat nagenoeg nooit op de concertprogramma's voorkomt n.l. het bovengenoemde werk 1 „Belsazar", behandelend een interessant brok Joodsche geschiedenis. Medewerking J verleenden mevrouw Sophie BothHaas, sopraan, mevrouw Jo v. d. MeentWalter, alt, Marcus Plooyer, teraor, en Nico Huis- man, bas, met Aart Smink aan het orgel, mevrouw Hoentjens—Behrend aan de I piano en het Haarlemsch Orkest voor de begeleiding. De opening geschiedde met kort gebed, 't Is of dit koor, wat de dames betreft al maar in ledental groeit, zoodat de klank vooral wat de vrouwenstemmen en allereerst wat de sopranen aangaat een a mooien indruk maakt. Natuurlijk kunnen Gemeentelijke Aankondigingen Kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 2 Maart e.H, des namiddags van 2 tot 3 uur, in het Elisabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Februari 1932. Kiezerslij'st, Dienst 1932—1933. Burgemeester en. Wethouders van Leiden;' Gelet op art. 10 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis: lo. dat de lijst van personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Sta ben-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, voor het dienstjaar 19321933 door hun College he den is vastgesteld; 2o. dat deze lijst van af heden tot en met 16 Maart d.a.v. voor een ieder ter Secreta rie dezer gemeente (Bovenzaal van de So ciëteit „Amicitia", Breestraat 7880) ter inzage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsge- wijze, in uittreksel, verkrijgbaar gesteld; 3o. dat tot en met 9 Maart a.s. een ieder bevoegd is bij het Gemeentebestuur schrif telijk verbetering van dien lijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander in 6trijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Februari 1932. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentau* Bibliotheek, geopend 'e avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502, en D. J. v. Drie- sum, Mare 76, Tel. 406. de tenoren versterking velenbij de bassen zouden een paar bourdon-achtige stemmen goed kunnen doen. Over de uitvoering kunnen wij veel goeds schrijven. Het werk zat er puik in. Was in alle deepen goed gekend en er werd met animo gezongen. De dirigent is een lief hebber van groote, breede koren, zoo is hij bij Handel uitnemend terecht. De glorieu ze, pompeuse Handel, man van pracht en praal, vraagt ontzaglijk veel en zijn werken zijn van zoo geniale atmosfeer, dat alleen met de grootste en meest artistiek ver zorgde bezettine men tot een uitvoering kan overgaan. Met veel sympathie hebben wij de praestaties van het koor beluisterd. Een bewijs voor Smink's kunnen is de slag- vaardigheid van zijn koor. Al was tech nisch de vertolking uitnemend voorbereid, aardig gevoel van eindeloos-beid, bij al die groote breed uitgezongen veelstemmigheid. De heer Smink voelt alles in zekere begees tering aan. Desniettegenstaande zou hij de dingen essentieel penetranter mogen be lichten. het opzetten en uitvoeren der te genstellingen en effecten zouden dan meer hevig wezen, meer intensief beïnvloeden. Dit zal Handel's élite kunst niet schaden. De solisten besprekend, mevrouw Both— Haas heeft perfect gezongen, eenvoudig en reëel, met beheersching en somtijds scherp gerealiseerd. Van de altzangeres zeggen wij opnieuw, dat zij een mooie donkere stem heeft. Evenwel, de voordracht houdt zij zeer mo notoon. Laat zij haar dictie eens nagaan, kleur aanbrengen, meer intens zeggen, dan zal expansief en emotioneel haar voor dracht groeien. Marcus PlooyeT heefteen eigenaardig* stem, qua timbre meer baryton dan tenor. Zijn stemming was dezen avond juist. Hij was zoo goed op dreef en deze partij lag hem zoo best, als wij hem nog maar zelden hoorden. Met hart en ziel was hij er bij. Dan rest ons de bas. Met genoegen be luisterden wij den zang van Nico Huisman, dezen jonge in de kunst. Een geweldige moie basstem, machtig en pompeus ge noeg om een klassieken Handel-zangor te worden, dramatisch van aanleg, met in zage in een psychisch moment. Evenwel hij is er nog niet. Nog een zekere soepel heid in voordracht, muziek-ornament moet verkregen. Wellicht is hij muzikaal genoeg om met zoo schoone stem gesierd, te ko men daar waar hij wezen moet om blijvend kunstenaar te worden. Een waarlijk schoon moment is het ge weest. toen het koor der Babyloniërs hun ontzetting uitzoncen over het geheimzin nig teeken aan den wand en de bas als Daniël het teeken „Mene tekel Upharsin", verklaarde. Dat was mooiDe ensembles waren van samenzang en klank zeer te roemen. Een woord van waardeering voor den organist en de pianiste, die zoo ongeacht hun moeilijke en meermaals niet gewaar deerde taak zoo consciëntieus vervulden. Van het orkest behoudens enkele rhythmische ongelijkheden, en af en toe een te groot forto veel goeds. Het wa» een succesvolle avond voor bet koor der Christelijke Oratorium-vereeniging en zijn dirigent, die het zich lang met satis factie zal heugen. De avond werd beslo ten met Psalmgezang. J. K.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2