23ste Jaargang VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 No. 7137 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20"cent pér week f2.60 per kwartaal Franco per poEt f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Film en ethiek. Verkeerde toestanden op allerlei gebied in onze maatschappij maken 't het com munisme gemakkelijk om zich uit te brei den. Dat een overwinning van het com munisme de menschheid ook niet en nog veel minder gelukkig zal maken dé&r- aan denken dan velen niet in de verblin ding hunner ontevredenheids Dat voor de anti-christelijke Russische film de weg is geëffend door de evenzeer onchristelijke tendenz van de d-oor het Amerikaansche en Europeesche groot-kapi taal uit immoreel winstbejag vervaardigde films hierop wijst pater Hyacinth Her mans in „Het Lichtbeeld". Deze kejiner van de film schrijft daar om.: „Stelt de Russische film ons nu voor de ethiek, dat alle rijkaards en macnt- hebbers diepbedorven en laaghartige su jetten zijn, en de arbeiders, armen en misdeelden daarentegen allen onschul dig en onbevangen, de internationale film, afgezien of ze van Amerikaanscüe of Europeesche origine was, heeft ons steeds rijken en aanzienlijken voorge houden, alsof die niet anders hebben te doen dan in kostbare kleeren te gaan, auto te rijden, champagne te drinken, vrouwen te verleiden, een leven zonder arbeid en van louter genieting. De Russische bolsjewistische film vond den akker van den menschelijken geest voor haar ethiek zeldzaam bewerxt en beploegd, ze had slechts te zaaien; de kapitalistische Amerikaansche en Europeesche film had zoo verdienstelijk den vourarbeid gedaan, den rauwen grond ontgonnen". Wij hebben er al herhaaldelijk op gewe zen, dat over het algemeen de film wat haar ethische waarde, haar cultureele beteekenis betreft niet op hoog niveau staat; dat zeer vele films niet hoog er dan als toelaatbaar voor volwassenen kun nen worden aangemerkt. In het hierboven geciteerde artikel schrijft pater Hermans nog: Er wordt vaak over de film gesproken als over den machtigsten cultuurfactor van onzen tijd. Maar dan geldt dit toch een „cultuur" waaraan wij niet zonder huivering en bezorgdheid kunnen denken. So-ms bereiken ons ook uit Amerika geruciiten, dat de huidige machthebbers in de filmwereld zelve wel eens schrik ken van de booze geesten, die zij heb ben opgeroepen. (Jok zij bezinnen zien blijkbaar wel eens op middelen bot her stel en verheffing van het moreele peil, om een dam op te werpen tegen de zede lijke verwording, die hun eigen wereld bedreigt. Maar zij zijn het stuur kwijt geraakt, het spoor bijster geworden, hebben het ware co-mpa-s. verloren, zij kunnen de booze geesten niet meer be zweren. En de ervaring wijst uit, dat zij van kwaad bot erger vervallen. Guituur, die de iilm ons brengt! Maar dan is het toch verheugend, dat velen ten onzent zich van deze filmcultuur gaan afwenden, haar niet als een cultuur er kennen en daarom zich gaan samen zoe ken in een vereeniging, die de film wil dienen, welke ook cultuur in den wa ren en hoogeren zin zal brengen. Een vereeniging bot bevordering van de echte cultuurfilm, de film die ons waarlijk cultuur, beschaving en geeste lijke verrijking kan brengen. En dan zullen film en ethiek niet lan ger als vijandige machten tegenover elkaar behoeven te staan, maar in vrede en eendracht kunnen samengaan tot ze gen en geluk der menschheid. De film kan beschaving en geestelijke verrijking brengen. Helaas, doet zij het feitelijk maar heel zelden. En 't is een bedroevend feit, dat daar tegenover heel dikwijls van de film een invloed uitgaat, die met christelijke be schaving in strijd is en den geest ver armt. TWEEDE KAMER. Surinaamsche Begrooting. Na een bespreking over de orde van za ken, die nog te behandelen zijn, is de Suri naamsche begrooting in behandeling ge komen. De Surinaamsche begrooting brengt nooit veel nieuws. Het is in de West, waarover ieder jaar opnieuw klaagzangen worden aangeheven, thans heelemaal misère. Een deskundige naar Suriname te zenden, die een algemeen landbouwplan zou moeten ontwerpen, door sommigen, b.v. den Vrij- heidsbonder van Bappard, bepleit, acht ir. Feber een hersenschim. Waar zulk een phe- nomeen te vinden? Van welke uiteenloopen- de takken van landbouw moet zoo'n man niet op de hoogte zijn De Katholieke deskundige acht aanwak kering van het particulier initiatief, totnog toe te zeer verwaarloosd, hoogst noodig. Hij staat in die meening naast jhr. van Boetze- laer, die eveneens den kleinen landbouw en de kleine landbouwers wenscht te helpen. Door déze beide sprekers is bovendien in tegenstelling met den vrijzinnig-democraat mr. Joekes aangedrongen op krachtig doorzetten van de proeven met mechani- soben landbouw. De relletjes te Paramaribo, gevolg van werkloosheid en communistisch gestook, zijn eveneens ter sprake gekomen, al was men over het algemeen van oordeel, dat de gou verneur in zijn optreden niet te kort ge schoten is. Men is met de behandeling der begroo ting niet klaar gekomen. VOORBER. H00GER- EN MIDDELB. ONDERWIJS,- R. K. Reorganisatie-rapport. Een commissie ter bestudeering van de wettelijke regeling van het voorber. hooger en middelbaar onderwijs, inge steld door katholieke organisaties van het voorber. hooger en middelb. onder wijs heeft haar rapport doen verschijnen bij L. C. G. Malmberg te 's-Hertogen- bosch. Deze „wetscommissie" had tot voorzit ter den heer J. N. H. Al, directeur der R. K. H. B. S. te Hilversum, vice-voorz. was dr. J. H. J. Op de Coul, leeraar R.K. Meisjeslyceum, secretaresse zuster Elisia Timmermans, directrice der St. Pius Middelb. school voor meisjes, beiden te Amsterdam. Het rapport verdeelt de scholen in die A. Voorber. hooger onderw.: I. gym nasia (A. en B. afd.) 6 j. c.; II. H. B. S. (B.) 6 j. c.; III. Schakelschool 2 j. c. B. Algem. vormend. IV. Algem. middel bare school (H.B.S. A) 5 j. c.; V. Mid delb. handelsdagschool 3- of 4 j. c.; VI. Middelb. meisjesschool 5 j. c. De scholen van groep B zijn gericht op het geven van eindonderwijs en be stemd voor hen, die niet naar de univer siteit zullen gaan. Het rapport geeft een omschrijving van de verschillende genoemde scholen en tabellen van lesuren. Als motieven voof den 6-j. cursus van de H. B. S. noemt het o.m.: lo. dat de concurrentie tusschen H. B. S. en gymnasium vervalt; 2o. dat zeer velen thans toch 6 jaar noodig hebben om de H. B. S. af te loo- pen. 3o. dat de H. B. S., met name wat de moderne talen betreft, weer haar ouden goeden naam herwinnen zal. 4o. dat er tijd zal zijn om b.v. diffe rentiaal- en integraalrekening te onder wijzen aan hen, die naar de Techn. Hoogeschool willen gaan. Genoemde schooltypen zijn bedoeld voor grootere gemeenten. Voor kleinere, waar het huisvesten van verschillende schooltypen onder één dak voordeel kan opleveren, spreekt de commissie zich uit voor een lyceum met 2-j. onderbouw, naar keuze met of zonder latijn, en op dien onderbouw lo. een 4-j. gymnasium, 2o. een 4-j. H. B. S., 3o. een 3-j. a-lgem. middelb. school, 4o. een 3-j. middel'b. meisjesschool. De schakelschool, genoemd onder A., is bedoeld voor hen die na het afloopen van de onder IV of VI genoemde scho len, alsnog naar de universiteit willen. Het rapport acht het instellen van een „brugklasse" tusschen lagere school en voorbereidend H. O. (en alg. vormend M. O.) gewenscht, in sommige gevallen nood zakelijk. BEHANDELING VAN DIENST WEIGERAAR. Geen ongeopende brieven teruggezonden. Bezoek van zuster niet geweigerd. Op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer K. ter Laan betreffende beëindiging van ten aanzien van een zicJi in de artillerie-kazerne te Leiden in voorarrest bevindenden dienstweigeraar genomen maatregelen heeft de minister van Justitie thans het volgende geantwoord: De bedoelde dienstplichtige onderging wegens dienstweigering tot IS Januari j.l. voorloopig arrest in de artillerie-kazerne te Leiden. De aan dien dienstplichtige ge richte brieven, welker inhoud uitreiking aan geadresseerde niet toeliet, werden na dat onder vermelding van den afzender hiervan aan hem was kennis gegeven, aan den afzender teruggezonden. Ongeopende brieven zijn nimmer teruggezonden. Bij de ontvangst der brieven is het echter eenige malen voorgekomen, dat het plakmiddel zoo ver had losgelaten, dat zonder schen ding van het couvert de brieven konden worden geopend. Voor de terugzending 'behoefde het couvert slechts dichtgeplakt te worden, hetgeen verklaart, dat de af zenders in de meening hebben verkeerd, dat hun brieven ongeopend werden terug gezonden. Aan den betrokken dienstplichtige is bezoek van zijn zuster niet geweigerd niettegenstaande dit bezoek te voren niet was aangevraagd is hij gedurende een kwartier in de gelegenheid gesteld zijn zuster te ontvangen. DE TIJDELIJKE 3 PCT. AFTREK TE ROTTERDAM. Voor B. en W., secretaris, ontvanger, ambtenaren Burg. Stand en Politiepersoneel. Bij den aanvang van de behandeling in den Baad van Rotterdam van het voor stel van Burgemeester en Wethouders d.d. 16 Februari 1.1., tot toepassing van een tijdeliiken aftrek van 3 pet. op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel, heeft de burgemeester er de aandacht op gevestigd, dat na eventueele aanvaarding van dat voorstel door den Raad nog een nader besluit zou dienen te worden geno men met betrekking tot de salarissen van: a. den burgemeester, de wethouders, den secretaris, den ontvanger en de amb tenaren van den Burgerlijken Stand; b. den hoofd-coirimissaris, de commis sarissen en het verdere personeel van de politie. De wedden van de sub a bedoelde func tionarissen worden ingevolge de Gemeen tewet vastgesteld door Gedeputeerde Sta ten, nadat Raad daarover is gehoord. Onder opmerking, dat de voorzitter en de leden van het College van meening zijn, dat ook op hun salarissen dezelfde aftrek zal behooren te worden toegepast, waartoe door den Baad op 23 Februari j.l. ten op zichte van het gemeentepersoneel is be sloten, meenen B. en W. den Raad in over weging te moeten geven het college te machtigen om bij Gedeputeerde Staten op invoering van dien aftrek met betrekking tot de wedden der sub a genoemde func tionarissen aan te dringen. Voor wat betreft de wedden van den hoofdcommissaris en de commissarissen van politie zal h.i. een overeenkomstig verzoek behooren te worden gericht tot de Kroon, aan welke de regeling van die wed den is voorbehouden. NEDERLAND EN DE LEIPZIGER MESSE. Drie extra treinen. Naar het Messamt der Leipziger Messe te Amsterdam ons mededeelt, is de be langstelling voor de in het begin van de volgende maand te houden Leipziger Voorjaarsmesse grooter dan in tverband met de tijdsomstandigheden verwacht was. Op Zaterdag 5 Maart, den dag voor de opening, zullen drie extra-treinen uit Nederland naar Leipzig rijden en wel een des morgens te 8.39 uur van Amsterdam, een des morgens te 8.47 uur uit Amster dam met aansluiting uit Rotterdam, vertrekkende 7.57 uur en een nachttrein, vertrekkende uit Amsterdam te 20.20 uur en uit Rotterdam (Maas) te 18.31 uur. NEDERLANDSCHE BOOMEN NAAR ENGELAND. Volgens een Reuter-telegram uit Lon den heeft de Britsche minister van land bouw en visscherij, Gilmour, in het La gerhuis op een desbetreffende vraag ge- 1 antwoord, dat geen uit Nederland inge voerde boomen of struiken, op de mark ten te koop aangeboden gedurende de laatste drie maanden, wegens planten ziekten waren afgekeurd. j DE UITVOER NAAR DENEMARKEN. Bezwaren van bloembollen handelaren en bloemkwee- kers tegen de repressaille- maatregelen van Denemarken. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Crt.": In aansluiting aan het onlangs vermelde verzoek van drie vereenigingen op het ge bied van export van bloembollen, planten en bloemen, heeft een deputatie, bestaande uit de heer Krelage voor do algemeene ver eeniging voor bloembollencultuur; mr. van Toulon van der Koog; den heer Vreeken voor den bond van bloembollenhandelaren, den heer van Kleef, voor den bond van pla ntenhandela ren en den heer Mensing voor de Aalsmeersche tuinbouwbond in een conferentie met dr. Hirschfeld, directeur- generaal van oeconomische zaken van het ministerie van arbeid, handel en nijver heid, uitvoerig de bezwaren toegelicht, die de uitvoer reeds thans ondervindt van de in Denemarken ontstane ontstemming over do contingenteering van Deensch vleesch. De deputatie drong aan op het treffen van maatregelen, waardoor onze bezwa ren zouden kunnen worden opgeheven, en op het steeds nauwkeurig nagaan van de schade, die voor uitvoer bestemde Neder- landsche producten van eventuëelen vol gende contingenteeringen zouden kunnen ondervinden, alvorens tot nieuwe contin genteeringen over te gaan. De bezwaren en wenschen van de depu tatie zullen onderverwijld ter kennis van den minister van arbeid, handel en nij verheid worden gebracht, die wegens on verwachte verhindering niet kon voldoen aan zijn wensch om de deputatie persoon lijk te woord te staan. ADVIESCOMMISSIE WERKLOOS HEIDSVERZEKERING. Benoeming leden. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft benoemd voor het tijd vak 1 Januari 1932 tot en met 31 Dec. 1934 in de in art. 22 van het werkloos heidsbesluit 1917 bedoelde commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering: H. de Bordes, te Bussum; mr. L. A. Don ker, Rotterdam; W. Drees, 's-Graven- hage; mr. dr. A. H. Joekes, 's-Graven- hage; H. J. Mijs, Rijswijk (Z.-H.); prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wasse naar; J. R. Snoeck Henkemans, 's-Gra- venhage; mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Tilburg, en tot him plaats-ver vangers resp. dr. H. J. Lovnk, Alphen a. d. Rijn; ir. Th. v. d. Waerden, Laren (N.-H.); mr. F. W. R. Uitte waal, Deven ter; jhr. ir. R. B. L. de Muralt, 's-Gra- ven-hage; J. J. Talsma, Woerden; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haarlem; mr. J. J. de Waal Malefijt, Arnhem en O. L. P. van de Loo. Voorts tot leden van genoemde com missie: J. Jeronimus, Utrecht, N. V. C.; C. Kitsz, Amsterdam, N. A. S.; J. Kok. Eindhoven, R. K. W.; K. Kruithof, Utrecht, C. N. V.; C. v. d. Lende, Am sterdam, N. V. V.; J. Th. Nijkamp, Utrecht, R. K. W.; G. J. A. Smit, Am sterdam, N. V. V. en F. v. d. Walle, Am sterdam, N. V. V. en tot hun plaatsver vangers resp. J. G. Valkenburg, Leiden; A. J. P. Hooze, Rotterdam; C. Roesten- berg, Kaatsheuvel; H. Amelink, Utrecht; W. v. d. Hoeven, Amsterdam; J. A. Schutte, Utrecht; L. v. d. Wal, Amster dam en H. Lansink, Amsterdam. Als voorzitter en pl.v. voorzitter der commissie zijn aangewezen resp. prof. dr. Slotemaker de Bruine en H. de Bor des. UITOEFENING ARTSENIJ- BEREIDKUNST. De Nederlandscbe Maatschappij ter be vordering van de Pharmacie heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar meening omtrent het wetsontwerp, houdende rege len betreffende de uitoefening van de art- senijbereidkunst, uiteengezet. Daarin staat o.m.: In art. 2 dient naar voren te worden gebracht, dat onder uitoefening van de artsenijbereidkunst niet ook mag worden verstaan het voor geneeskundig doel afle veren van stoffen, die in den regel voor an dere doeleinden worden gebruikt. Deze min of meer vage aanduiding zou men na-der kunnen omschrijven door deze stof fen nader aan te duiden als vallende onder de Warenwet en uit deze wet voortvloeien de algemeene maatregelen van bestuur. ..De eerste der twee lijsten, waarvan in artikel 2 sprake is, omvat die stoffen, die als geneehmiddel een voorname rol spelen, maar die tevens voor technische doeleinden worden gebruikt. Eien volkomen vrijgeven van den handel in deze stoffen kan niet in het algemeen belang zijn. Zij behooren echter in den vorm van techni- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rede van rijkskanselier dr. Bruning in den Duitschen Rijksdag. (Buitenl., 2do blad). Hitier thans Duitsch staatsburger. (Bui tenl., 2de blad). De Chineezen handhaven zich tegenover de Japanners. (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. Onze uitvoer naar Denemarken, (lste blad.). Het drama op de Majellatoren te Am sterdam. (Rechtz., 4de blad). ONZE CORRESPONDENT OP HET OORLOGSTEHREIN TE SJANGHAI Bladz. 5 sche stoffen, die niet aan de strenge eischen der Pharmacopee voldoen, niet thuis in de apotheek. De wet diende den verkoop daarvan door heb uitvaardigen van maatregelen van bestuur met betrek king tot den kleinhandel in deze stoffen mogelijk te maken. De tweede lijst zal een lijst zijn van stof fen, die uitsluitend als geneesmiddel wor den gebruikt. Er zullen alleen die genees middelen op mogen voorkomen, die door ieder aan ieder mogen worden verkocht. Mercantieele overwegingen mogen bij het samenstellen van deze lijst geen invloed hebben. De lijst moet derhalve niet door handelaren in geneesmiddelen, maar uit sluitend door geneeskundigen samengesteld worden. Het zou gewenscht zijn, dat in de wet een jaarlijksche herziening van de lijst werd voorgeschreven. In de wet, en wel speciaal in artikel' 2, moet de bepaling worden opgenomen, dat ook de vrijigelaten geneesmiddelen moeten voldoen aan de eischen der wet en de uit deze en andere wetten voortspruitende al gemeene maatregelen van bestuur en van een eventueel krachtens art. 28 in te voe ren geneesmiddeltaxe, die ook op de prijs berekening van de door buitenlandsche fabrikanten veel te hoog berekende specia»- lité's van toepasing moet zijn. De algemeene bepalingen voor genees middel en artsenij dienen te worden aan gevuld met de bepaling, dat ook de ge neesmiddelen voor dieren hieronder vallen. Wat de apotheek van den apotheekhou denden geneeskundige betreft, de daarvoor opgenomen regeling is te omslachtig. Aan de uitwassen, gevolg van de tegenwoordige regeling, waarbij een geneeskundige zich b.v. even buiten een plaats vestigt, waar voldoende pharmaceutisehe hulp is te ver krijgen, om de aflfevering van geneesmid delen aan zich te trekken, zou grootem- deel8 een einde gemaakt kunnen worden, door te bepalen, dat op drie K.M. afstand van een plaats, waar een apotheker is ge vestigd, onder de voorwaarden als in de tegenwoordige wet is aangegeven, een ge- neeskudige het recht heeft, om genees middelen ,af te geven. Wat betreft het particulier initatief bij de regeling van den verkoop en het contro- leeren van de reclame voor geneesmidde len en artsenijen, merkt adressante op, dat, z.i. zoowel de vereeniging tot beharti ging van pharmaceutisehe handelsbelangen als de controle-commissie op de adverten ties, hoezeer men waardeering kan heb ben voor het streven van deze lichamen uit een oogpunt van algemeen belang te kort schieten. Contingenteering textielgoederen. Voor de onder de contingenteeringsbe- sluiten 'vallende goederen, welke tob en met 24 Februari aan de grensstations of andere plaatsen, waar de inklaring ge schiedt, zijn aangekomen, zijn dadelijk in voervergunningen bij de Kamers van Koophand-el en Fabrieken in de plaats, waarbij zij zijn ingeschreven, verkrijgbaar. Dit is een maatregel, die genomen is in het belang van die firma's die tot heden nog geen toewijzing -ontvangen hebben. Ter verkrijging van de bedoelde invoerver gunningen dient men bij de Kamer van Koophandel de facturen over te leggen, welke op de betreffende zendingen be trekking hebben. De verschuldigde rechten van 2 ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarde, moeten bij de af- giften der vergunning aan de Kamer van Koophandel betaald worden. Uit de facturen moet duidelijk blijken, voor welke der onderstaande groepen een invoervergunning verlangd wordt. Groep A, Bovenkleeding en onderklee-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1