UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LUCHTVAART ^VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 SASSENHEIM. ityj Jubileum Zuster Franpoise. Het is gisteren voor de parochianen, en niet het minst voor de Eerw. Zusters van het St. Anna-gesticht, een ware feestdag geworden. Zuster Frangoise jubileerde im mers, en wie kende Zuster Frangoise niet in onze gemeentel Zoolang de Eerw. Zus tere van St. Anna in deze gemeente zijn gevestigd, zoolang is ook de gouden jubi- laresse de ziel geweest van de opvoeding der kinderen. Zij is echter niet alleen een groote kindervriend geweest, maar heeft haar taak'als Zuster steeds ruim en breed opgevat. Zij wist zich steeds verdienste lijk te maken. De ouderen- kenden haar als de bewaarschool-Zuster, de verzorgster der jeugdige zielen. Zoo heeft de Zuster zich bemind gemaakt, niet alleen onder de parochianen maar bij alle gemeente naren. Gisteren was het voor haar een onver getelijke dag, welke door de parochianen spontaan werdt medegeleefd. Om 9 uur gis terenmorgen werd uit dankbaarheid een plechtige H. Mis opgedragen, welke door heel veel parochianen werd bijgewoond. Daarna werd het geschenk der parochianen in de zaal van het St. Anna-gesticht aan geboden. Hierbij waren tegenwoordig, op de eerste plaats onze grijze herder en de beide kapelaans, vervolgens kerk- en arm bestuur, het eere-comité en het plaatse lijk comité der K. S. A. Door den Pastoor werd de jubilaresse toegesproken. Spr. schetste hare liefde voor het H. Sacrament, en noemde haar het koninginnetje bij den Koning, zooals zij blijk gaf van hare groote zorgen voor de kapel, en het H. Sacrament. Spr. uitte den wensch, dat Zuster nog een lang leven moge bezitten. Door Kape laan Westerkamp werd hierna met enkele goedgekozen woorden aan de jubilaresse een mooie kelk aangeboden, welke door de parochianen werd geschonken. Deze mooie gave ging vergezeld van een schitterende oorkonde, waarin niet minder dan 516 na men voorkomen. Het. was niet zonder in druk dat Zuster dit blijk van waardeering aanvaardde. Ook de voorzitter van het pl. comité der K. S. A., de heer A. Verkleij, bracht na mens de parochie met enkele woorden een gelukwensch over. Alleraardigst was hier na, dat enkele kleine kleuters bij eon mooien wensch de Zuster tevens de gouden kroon kwamen aanbieden. Dit zijn altijd indrukwekkende oogenblikken. Vóórdat deze huldiging ten einde waè, stonden reeds velen klaar om hunne ge- lukwenscben aan te bieden. Dat. daarvan tijdens de receptie, welke is gehouden van 11 tot 12 en van 34 uur, veel gebruik is gemaakt, zal wel niemand verwonderen. Zoo is deze dag voor de jubilaresse on- veigetelijk geworden. Vele bloemstukken sierden kapel en zaal, en alle Zusters waren in vreugdestemming. Dat deze oe- minde Zuster nog lang moge leven, is de wensch van allen. Crisis-Comité. Het juiste bedrag door het (Jrisis-Oomitó ingezameld bearaagt ƒ3.277.04, waarbij nog komt een'bedrag van 100.dat per Giro werd overge maakt. (Jok zijn vele toezeggingen gedaan voor maandelijksche bijdragen. „St. Deus-Dedit". De R. K. Landarb.- bond hield gisterenavond een ledenverga dering in het K. «IS. A.-gebouw. Dat „St. Deus-Dedit" veel leden telt, kwam giste renavond wel tot uiting. Wij gelooven, dat, behoudens ziekte, geen enkel lid is thuis gebleven. Door den heer Zwaan werd de vergade ring met een uitvoerig woord geopend. Hij wees er op, dat nog nooit een vergadering zoo belangrijk was als deze. Immers, he patroonsvoorsLellen, inhoudend ƒ21 loon, nieosten besproken worden, m een tijd, welke voor allen wel zeer ongunstig is. Vele conferenties hebben tot resultaat ge had, dat de patroons met dit voorstel kunnen komen. De leden hebben nu wel te overwegen wat hun nu te doen staat. Hjj wees er nog op, dat e.v. bespreking zake lijk zou geschieden. Daarna werd door een hoofdbestuurder de stand der zaken dui delijk uiteengezet. Ook deze wees er op, dat men in zijn 'oordeel alle ïndividuee.e belangen moest offeren aan bet algemeen belang, en dat de kwestie- zakelijk moest besproken worden. Hierna was het woord aan de vergade ring, en door velen werd het voorstel der patroons gewikt en gewogen. De bespre kingen stonden hierbij op een hoog peil. Tenslotte heeft over de voorstellen een stemming plaats gehad, welke in 't be lang der zaak nog even geheim blijft. Na een korte rondvraag, waarin de houding van den Modernen Rond werd gelaakt, werd deze belangrijke vergadering geslo ten. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. D.e raad dezer Ge meente vergadert op Dinsdag 1 Maart 1932, des namiddags 8 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting 1932. 3. Voorschot ex artikel 101 der L. (J.-wet 1920 aan de bijzondere scholen. 4. Ontheffing van schoolgelden aan het bestuur van de Christ, school. 5. Voorstel van de heeren Dijkman en Duijmsveld tot afschaffing van de opcenten op de ongebouwde eigen dommen. 6. Geven van een naam aan een straat. 7. Wijziging rekening-courant over eenkomst met de Bank voor Nederland- sche Gemeenten. 8. Afschaffing reclame poststempel. 9. Verkoop terrein aan de Oranjekade. 10. Besluiten comptabiliteit. 11. Beëindiging werkverschaffing. 12. Re clames schoolgelden. H00GMADE. Melkfederatie. Gisteravond hielden de R.-K. en C'hr. Boerenbond een bijeen komst in de zaal van café Hillebrand. Do voorz. van den L. T. B. de heer P. Zwet sloot Jzn. opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkom, in het bijzonder aan de heeren Noordman en van Vliet, de spre kers van dezen avond. Spr. zette uiteen de bedoeling van deze bijeenkomst; hij hoopt, dat de beprekingen, die gevoerd zullen worden, tot betere toestanden mogen lei den en geeft daarna het woord aan den eersten spreker, den hoer Noordman. De bedoeling, aldus spr., van deze bij eenkomst, is, om te bespreken het doel van de federatie. Het duidelijke woorden zette spr. de federatie uiteen en toonde met voorbeelden aan wat de goed georgani seerde boeren al bereikt hebben met de prijzen van de melk. De bceren van Zuid- Holland moeten een eerlijken strijd voe ren dan zullen wij overwinnen. Daarna verkreeg de heer van Vliet het woord. Spr. zette ook in duidelijke woor den uiteen het doel van de federatie van de standsorganisaties. Daarna deelde spr. mede de kosten die er aan verbonden zijn en de verplichtingen die de leden hebben te vervullen. De voorz. van den Chr. Boerenbond dankte de beide sprekers voor hun uiteen zettingen. Vele vragen werden nog gedaan, die door de beide sprekers zoo beantwoord werden dat op het eind van deze bijeen komst alle aanwezigen zich als lid van de melkfederatie opgaven. KATWIJK. Gemeenteraad. -De gemeenteraad ver gadert Maandag 29 Februari des namid dags 2 uur. Punten van behandeling: 1 Mededeeling van ingekomen stukhen. 2. Voorstel tot verleenen van eervol ontslag aan mr. dr. J. Schokking als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 3. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding artikel 101 der L.O.-wet 1920. 4. Voorstel tot het aanleggen van twee parkeerterreinen. 5. Praeadvies op het voorstel H. Parlevliet, inzake wijziging van de verordening op de heffing van haven geld. 6. Voorstel tot wijziging der gemeen- tebegrooting, dienst 1932, model D. 7. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Sinds 1.1. Maandag zijn eenige arbeiders, ingeschreven bij de ar beidsbemiddeling in tuinbouwbedrijven werkzaam met steun van Rijk en ge meente. Eindelijk is men ten slotte zoover gevorderd dat in die richting gewerkt wordt. Het wordt in tuinbouwkringen ech ter ten zeerste betreurt dat zulks alleen maar mogelijk is als gedolven wordt ter wijl voor spitten geen medewerking wordt verleent. En dit terwijl in een werkobject als „Het Mallegat" tientallen arbeiders naast elkaar staande, gedoemd waren om bijna niets uit te voeren. Waar plaats was voor 50 arbeiders moesten er 200 werk verrichten. Men verwacht in ieder geval dat nu het begin er is, een volgende maal een meer doeltreffende regeling zal ge maakt worden. Gelukkig kunnen nu eenige menschen werk en brood vinden. Wereldreizigers. Gisteren arriveerden Fritz Groenendal en Jos. Wodlan uit Joc- go-Slavië op hun reis om de wereld. Hun reidend huis trok veel belangstelling, voor al van de zijde der schooljeugd. Bibliotheek. Voor het leesgrage deel van onze plaats kunnen we meedeelen dat de bibliotheek van den R. K. V. B dezer dagen met een 50-tal nieuwe boeken is uit gebreid. Er is dus weer nieuwe keus. waar van het bestuur hoopt dat een gretig gebruik van zal worden gemaakt. RIJNSBURG. Tuinbouw. Als er maar meerdere van profiteerden dan zouden de hooge uien- prijzen nog veel kunnen goed maken wat op ander producten is verloren. Met steeds vlugger handel liep de prijs van dit arti kel thans al tot 11 per 100 K G. Een en kele gelukkige prifiteeren hiervan. Ook waschpeen blijft goed gevraagd met oploopende prijs in de beste kwaliteit van 4.—5.50 per 100 K.G.. Doch met de kool soorten is het bedroevend slecht. Geel van 1.803.en Rood van 3.5.20 per 100. Groene kool 1.1.60 per 100 en Boeren kool is bijna waardeloos van 0.200.50 per 100. Spruiten blijven op peil van 58 cent per K.G. Z0ETERMEER. Kiezerslijst. De op 23 dezer vastge stelde kiezerslijst bevat het volgende aan tal kiezers: voor de Staten-Generaal 766, voor de Provinciale Staten 750, voor den gemeenteraad 707. Geboren: Jaapje Cornelia d. van A. A. Bos Gzn. en J. Treurniet. Ondertrouwd: J. J. v. d. Graaf 29 j. en G. Zonneveld 25 j. ZEGWAART. Kiezerslijst. Door B. en W. is Maan dag 1.1. de kiezerslijst voor het jaar 1932 vastgesteld en bevat het volgende aantal kiezers; voor de Tweede Kamer 1164; voor de Provinciale Staten 1149; voor den Ge meenteraad 1085. Geboren: Nicolaas z. van J. Henne- ken en W. C. den Hertog. Jannetje d. v. E. Versloot en 8. Verhoeff. Overleden: Dingena Petronella Nieuwenbuizen, echtgenoote van T. van Wageningen 40 j. Z0ETERMEER—ZEGWAART. Wie is de brandstichter? Thans is een bedrag van 750 uitgeloofd aan hem of haar, die inlichtingen kan ge ven omtrent de branden bij den land bouwer A. van Straalen, Zegwaartscheweg te Zegwaart, welke inlichtingen leiden tot veroordeeling yan de(n) da-der(s). ALPHEN AAN DEN RIJN. Crisis-comité. De tweede collecte ten bate van het plaatselijk crisis-comité welke werd gehouden heeft met ingekomen na- giften opgebracht de som van 2446.20 be nevens een flink aantal goederen in na- tura. Het comité zegt voor deze wederom mooie collecte langs dezen weg hartelijk dank. Enkele plaatselijke vereenigingen zullen in de volgende maand uitvoeringen geven waarvan de opbrengt geheel komt ten bate van het pl. crisis-comité. Moge ook dit voorbeeld navolging vinden. Donderdag moest een mooie jeugdige klepper van een onzer landbouwers het leven laten door een ongeval. Met vleesch dat nog uitmuntend was voor de consump tie werd afgestaan aan het criss-comité ter verdeeling aan behoeftigen. Ruim 180 ge zinnen zagen zich hierdoor gratis drie pond prima vleesch toegewezen, hetgeen zeer werd gewaardeerd. Uitslag verkooping. Bij de gisteren gehouden openbare vrijwillige verkooping van de boerenohfstede „Dambenoij" aan de Hooftstraat ten overstaan van de Notaris sen R. v. d. Berg en v. d. Heijden in Hotel „De Vergulde Wagen" werden de perceelen 1, 3, 4. in bod staande op f 33.950.afge mijnd op f 110.perceel werd niet afge mijnd, terwijl de vier peceelen in bod staan de op f 47.360.werden afgemijnd op f 5000.—. Gemeente-secretarie. Tot commies ter gemeente-secretarie werd benoemd de heer H. R. Nieborg van IJsselmonde. Zwemclub. Maandag 22 dezer hield de Alphensche Zwemclub de jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Aanwezig waren 24 leden. Jaarverslag penningmeester werd on veranderd goedgekeurd; de rekening sloot met een batig saldo van 48.67. Jaarverslag secretaris werd eveneens onveranderd goedgekeurd. De bestuursverkiezing 'had tot resul taat, dat de secretaris Jansen bij accla matie werd herkozen en werd voorzien in de vacature Jongeleen (niet herkies baar) door de benoeming van L. O. Jon genburger W.Mzn. De vereeniging telt 42 leden, 8 aspi ranten en 74 donateurs. Er werd ook een technische commissie benoemd die bestaat uit de heereu P. van Leeuwen, C. van Leeuwen en L. O. Jongenburger W.Mzn. Voorts werd' er besloten een Water- polotournooi-middag te houden, vanwege den G. Z. B. en een polomiddag, waarbij gespeeld zal worden om de zilveren wis selbeker van A. Z. C. Ingekomen: H. A. F. Waars, letter zetter, St. Jorisstraat 8 rood, van Amster dam. Hendrika G. Verhoeff, zonder. Raad huisstraat 44, van De Bilt. Wilhelmina Bonte, zonder, van Reedestraat 1, van Overschie. Katharina Korbas, dienstbo de, Hooftstraat 106, van Duitschland. Maria G. van der Leeuw, reserve juffr., Raadhuisstraat 44, van Rotterdam. Eli sabeth de Groot, zonder, Emmaljaan 65, van 's-Gravenzande. O. Rruijnes en gez., schipper, aan boord, van Rietveld. Vertrokken: Johanna Groenenberg, zonder, Willemstraat 42c, naar Leiden. T. Mentink en gezin, machinedrijver, Voor straat 30, naar Kampen. A. M. Mothot, etaleur, Pr. Hendrikstraat 27b, naar De venter. G eb oren: Frederik z. van Christiaan Snel en Antje van Winkel. IClazina Mensj d van Johannes Muijt en Hendrika Spelt (wonende te Bodegraven). Petro nella Theresia d. van Johannes J. Moe- rings en Elisabeth P. van Kersbergen. Hendrika Cornelia d. van Pieter den Hol lander en Jannetje van der Werf. Marg- je Maria d. van Pieter Koenekoop en Cor nelia Vernes. Margarethus z. van Al- bert van Of wegen en Dirkje van W7elij. Alida Johanna d. van Wouter G. Groen heiden en Johanna Verkerk. Louis z. van Arie Borst en Louise de Leeuw. Jean Antoine z. van Paul A. Henrij en Adriana van Zijl. Gijsbertus Adrianus z. van Reinier Boere en Alida van Wijk. Lijntje d. van Cornelis van der Plas en Willemijntje Uittenboogaard. Djirah Hendrina d. van Hendrik de Pater en Hen drika C. van der Leij. Dirk z. van Arie van Beusekom en Margje Kapteijn. Ma- rinus z. van Arie van Beusekom en Margje Kapteijn. Overleden: Pietje van Eijk eebtgen. van Johannes Bord, 76 'j. Barbara van der Vlist, echtgen. van Ivo Verbeek 60 j. Aletta Hillegonda van Keeken, weduwe v. Simon H. Corsel 73 j. Wilhelmus Johan nes van der Linden 68 j. Johannes Zwaan, echtgenoot van Dirkje Aalbers, 52 j. NIEUWKOOP. De crisis. Ofschoon de Gebroeders Bodegraven nog steeds vrijwel op gelijke kracht in hun ijzerwarenfabriek hebben kunnen doorwerken, zijn zij thans genood zaakt geworden in de afdeeling kozijn ankers den arbeid te beperken tot 3 da gen per week. Roodvonk. Ten huize van W. J. Verhage ie bij een 9-jarig dochtertje de besmettelijke ziekte roodvonk geconsta teerd. Geboren: Cornelia Johanna d. van C. Balvert en J. van der Vooni Jan netje d. van D. Verweij en J. van Peet Johannes Gerardus Maria z. ran J. L. van derr Zwet en G. A. Vink Fran- ciscus Johannes z. van W. van Beek en A. Loos Dirk z. van D. Hoogeüdoom eö B. Stoof. Overleden: Gerretje Zwart 80 j., eohtg. van H. Ahlers. De Raad dezer gemeente kwam heden morgen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Besloten werd een gouden -medaille bescèiikbaar te stellen voor de volle- grondsbloemententoonstelling te Noord- wijk. Steunverleening kleine kweekers. Aan de orde was daarna: bespreking steunverleening kleine kweekers. In vo rige vergadering werd dit aan het plaat selijk crisis-comité overgelaten. B. en W. hebben een conferentie gehad met de burgemeesters van Boskoop en Naaldwijk. Op deze conferentie werden echter alleen „klaagliederen" gezongen. Algemeen werd de noodzakelijkheid uitge sproken, dat de vele dreigende faillisse menten geblokkeerd moesten worden. Men meende, dat tijd gewonnen in dit geval veel gewonnen beteekende. Ook is besproken de steunregeling voor kleine kweekers. Een garantie-stel ling door de gemeente, zou zeer groote offers vragen. B. en W. komen hier ook niet met een voorstel. De rondgang in gemeente voor crisissteun is mede aanleiding ge worden, dit nog eens ter sprake te bren gen. De heer Speelman noemde het een nachtmerrie, hoe deze zaak aan te pak ken. Spr. vreest vöor zware lasten voor de gemeente. Er zullen bedrijven zijn, die niet te redden zijn. Spr. zou een commis sie willen benoemen, aan wie uitvoerige balansen ter bestudeering worden inge zonden. Daarna kan worden overgegaan deze bedrijven niet, gene bedrijven wel te steunen. Weth. Warnaar heeft eenige bedenkin gen tegen dit voorstel. De organisaties moeten eigenlijk aangeven bij de Regee ring, hoe hulp mogelijk is. Het geldt hier een belang voor de geheele streek. In ieder geval moet uitgemaakt wor den, in hoeverre de gemeente oen be drag beschikbaar kan stellen. Als wij de winkel openen, komen de klanten van zelf. Maar kan de gemeente in deze fi- nantieele omstandigheden b.v. 10.000 gaan leenen, met de kans het nooit te rug te krijgen. De praktijk heeft geleerd, dat steun de menschen niets verder brengt. De heer Dannijs meende, dat do Re geering maar moet helpen. De heer Van Breda merkte op, dat als er iets godaan moet worden van aanbelang, de opcenten op de gemeente- fondsbelasting verhoogd moeten worden Spr. acht het gewenscht thans hiertoe over te gaan. Weth. Bacler wees er op, dat in Ter Aar en Nieuwveen, verleden jaar steun verleend is door de Provincie. Dit heeft niets geholpen. Spr. voelde meer voor een crediet op langen termijn tegen lage rente. In den mobilisatietijd zijn ook voorschotten verleend, welke bijna zon- der uitzondering zijn terugbetaald. De heer A. Warnaar toonde aan het verschil tusschen den mobilisatietijd en NIEUW VLIEGTUIG VOOR ZWEEDSCHE MIJ. Versnelde dienst AmsterdamKopenhagen De Zweedsche A. B. Aerotransport, die reeds enkele jaren in samenwerking met de K.L.M. de Scandinavian Air Express ex ploiteert, heeft voor den op 1 Maart a.s. beginnenden dienst een nieuwe type vlieg tuig aangeschaft, dat gisteren op Schip hol werd overgenomen. Tot dusver vloog de A. B. Aerotransport met toestellen van Duitsch ontwerp, doch de bedrijfsresultaten, die de K. L. M. met haar materieel bereikt, gaven de Zweed- scbe Maatschappij aanleiding, haar vlie gend materieel meer aan de eischen van het moderne verkeer aan te passen, terwijl bovendien de gelijkwaardigheid van de door beide ondernemingen gebezigde toe stellen de bedrijfseconomie in niet onbe langrijke mate bevordert. Het nieuwe type is de Fokker F. XII uitgerust met 3 Wasp-motoren van 425 P.K. elk. Ten einde de snelheid zoo hoog mogelijk te kunnen opvoeren door vermin dering van luchtweerstand, zijn de motoren van Townen-ringen voorzien en hebben de wielen een Btroomlijnvormige bekleeding gekregen, die in de wandeling „slobkou sen" genoemd worden. De aldus uitgeruste F. XII kan een maximum-snelheid van 230 K.M. per uur bereiken. De cabine is ingericht voor 14 passa giers, die achteroverleunend in geriefelijke fauteuils, de vliegroute kunnen volgen op een kaart, welke op het plafond der cabine geschilderd is. De trajecten Londen—Amsterdam en ParijsAmsterdam worden in beide rich tingen door de K.L.M. bevlogen, terwijl de dienst Amsterdam—KopenhagenMalmö om beurten door de K. L. M. en de A. B. Aerotransport wordt uitgevoerd. Op de reis LondenKopenhagen of ParijsKo penhagen beteekent het gebruik maken van de Scandinavian Air Exprees een verkor ting van den reisduur van niet minder dan 3 uur. Men vertrekt 's morgens om 10 uur uit Londen of uit Parijs, landt te onge veer 1 uur op Schiphol, waar de reiziger drie kwartier heeft om zijn lunch te nutti gen en arriveert reeds om 5 uur te Kopen hagen en om half 6 te Malmö. VAN SASSENHEIM den tijd, waarin wij thans leven. Een voorkoming van faillissementen zou zeer zijn toe te juichen. Het vak doet echter niets. Voorschotten verleenen acht spr. een gewaagde onderneming. Voor belw- tingverhooging voelt spr. niets. De heer Verkley achtte het verkeerd in het voorstel-Bpeelman, dat men de menschen eerst lekker maakt en dan misschien nog geen steun verleent. Laat de belanghebbenden met elkaar bespre ken door middel van de organisaties. De heer Bisschops opperde het denk beeld, geld te leenen tegen lage rente. De gemeente moet hooge rente betalen. Kan de eerste schade, welke de gemeente lijdt, niet door het crisis-comité betaald worden I De heer Schrama zou het betreuren, als niet geholpen wordt. De zaak moet niet op de lange baan worden geschoven. Spr. wenscht een commissie van deskun digen te benoemen. De heer Hoogervorst verklaarde zich eveneens voor de instelling van een com missie. De voorzitter wees er op, dat er on derscheid bestaat tusschen steunverlee ning aan personen en aan bedrijven. Per soonlijke steunverleening wordt gegeven door het crisiscomité. Bedrijfssteun kan worden overwogen door een commissie in den geest van den heer Speelman. Het voorstel-Speelman, een commissie te benoemen, werd met alf. st. aangeno men. Na geheime zitting werd hiervoor aan gewezen de financieele Raadscommissie, te weten de heeren W. Warnaar, Speel man, Verkley, Schrama en H. van Zon- neveld. Vervolgens werd aan de orde gesteld de werkverschaffing en steunregeling. De gemeente gaat nu de Rijksregeling aanvaarden. De werkverschaffings-regeling werd al lereerst punt voor punt besproken. Een wachttijd van 2 maanden werd vastgesteld alvorens aan ongeorganiseer de arbeiders steun wordt verleend. In de regeling is opgenomen een kin dertoeslag. Er is wel een kansje, dat het Rijk dit goedkeurt. Na langdurige bespreking der artikelen werd de steun- en werkverschaffingsver- ordoening met alg. st. aangenomen. De inwerking-treding volgt als zij door den Minister is bekrachtigd. De heer Schrama informeerde naar de mogelijkheid op do uitkeeringen \an de Bondskassen door het steuncomité een toeslag te geven, totdat de Rijks regeling in werking treedt De voorzitter dacht, dat Gcdep. Sta ten daartegen wel bezwaar zullen maken. Bij de Rondvraag wees de heer Ver kley er op, dat de gemeente Warmond gekocht heeft de berm langs den War- monderdam. Is dit ook niet iets voor deze gemeente. Spr. zag ook gaarne, dat de vuil op haling werd uitgestrekt tot hot einde der gemeente. Hierna sluiting. AVIATRICE MAAKT GROOTE SOLO-VLUCHT. Uitstapje naar Transjordanlë. Een 23-jarige aviatriee is dezer dagen in alle stilte met haar vliegtuig te Gatwick in Surrey opgestegen voor een gewaagde vlucht van meer dan 5000 K.M. Ze is de dochter van 'een gewezen zakenman te Londen en heet Irene Sewell. Nog nooit is ze met haar kleine Gypsy Moth-machine buiten Engelands grenzen geweest; ze is zelfs nog nooit over het Kanaal gevlo gen. Het „uitstapje" van 5000 K.M., zooals zij het noemt, dat ze thans maakt, ig dus wei een buitengewone onderneming, die allerlei gevaren biedt, te meer daar zij niet alleen over de Middellandsche Zee zal vliegen, maar bovendien nog geruimen tijd zal moeten koersen boven een stukje Noord-Afrikaansche kust, dat door woeste volksstammen wordt bewoond. Voor zij vertrok vertelde zij aan een verslaggever, dat het maar een pleizier- tochtje was. „Ik heb een paar kennissen wonen te Amman in Transjordanië en die wil ik even een bezoek gaan brengen. Mis schien hebben ze nog wel een kopje thee voor me. Ik denk dat het eenige, avontuur lijke reis zal worden." Op pen desbetreffende vraag verklaarde ze, geen wapens mee te nemen, maar wel flink wat bagage, n.l. een reiskoffertje, twee valiezen en een hoedendoos, alles vol gepropt met kleeren, schoenen en hoeden, benevens de noodige poeder, crème en an dere toiletartikelen. Toch moet toegegeven worden, dat miss Sewell ook de practische zijde van haar uitrusting niet heeft vergeten. Want in do kleine ruimte achter haar zitplaats in de vliegmachine, te midden van haar bagage, staat een reusachtige thermosfleseh van rubber, waarin zij drinkwater rnedenoemt. Kapitein Waters, de leider van 't vlieg veld, die de te volgen route voor haar heeft uitgestippeld, vertelde, dat de aviatriee nog maar twee jaar heeft gevlogen en in het geheel ongeveer 50 of 60 vlieguren ach ter den rug heeft. Niet al te veel dus, en de kapitein geeft dan ook toe, dat ze nog ver van ervaren is, vooral in dergelijke groote vluchten. Maar toch pocht hij op haar als een zijner beste vrouwelijke leer lingen. Haar eenige extra-voorbereiding voor dezen grooten tocht is een aantal na- vigatie-lessen geweest. Waters noemde haar een vlugge leerlinge, die hij met goed vertrouwen voor dezen tocht haH zien op stijgen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11