DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLAND ONTWAPENING DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Na de Algemeene Beschouwingen. Zooals gemeld, zijn gisteren de algemee ne beschouwingen over het ontwapenings- vraagstuk beëindigd. Het resultaat dezer inleidende discussie vatte de voorzitter der conieientie, Henderson, aldus samen: Het beginsel van een .werkelijke bewa- pemngsvermindering, onder vorming van een doeltreffende controle, kan reeds thans als vaststaande worden aangenomen. Het eveneens algemeen geëischte verbod van aanvalswapens heeft een diepe poli tieke beteekenis. Het is te hopen, dat het verbod zich ook zal uitstrekken tot de voorbereiding dezer wapens in vredestijd en niet slechts op pa pier zou blijven staan. Absolute overeen stemming bestaat inzake het verbod van chemische en bacteriologische strijdmidde len. Gezien de duidelijke, practische en op bouwende voorstellen van zoo vele verant woordelijke regeeringen zijn, in weerwil van alle nog te overwinnen technische en politiekae moeilijkheden, de hoop en 't ver trouwen op een welslagen der conferentie gerechtvaardigd. Tegen het in het leven roepen van een permanente ontwapeningscommissie, welke toezicht moet houden op de uitvoering van de in verdragen op te leggen verplichtin gen en welke in de toekomst de ontwape- iingsconferenties moet voorbereiden, is van geen enkele zijde bezwaar gemaakt. Het Fransche voorstel inzake het in het leven roepen van een internationale strijd macht, welke ter beschikking van den Vol kenbond zal worden gesteld zal in de com- misie ernstig worden bestudeerd. Henderson verklaarde ten slotte dat de a.s. onderhandelingen in de commissies waarschijnlijk zeer langdurig en moeilijk zullen worden, dat zij groot geduld en groote energie zullen eischen, dat echter gegronde hoop bestaat, dat de werkzaam heden tot practische resultaten zullen lei den. Daarna kwam gistermiddag, eveneens onder voorzitterschap van Henderson, de hoofdcommissie van de Ontwapeningscon ferentie in eerste openbare zitting bijeen. Rondom deze commissie zal zich voortaan de belangstelling concentreeren. Heden in den voormiddag zou een nieu we zitting van de hoofdcommissie plaats hebben, waarin o.a. een beslnit genomen zou worden omtrent het Russische voorstel betreffende een algeheele ontwapening. DUITSCHLAND DE KRAKEELENDE RIJKSDAG DE ZITTING HERHAALDELIJK ONDERBROKEN. Onbeteekenende debatten. De dag van gisteren de tweede zit- tingsdag van den Rijksdag heeft weer meer lawaai, schorsingen en reprimandes te zien en te hooren gegeven dan debatten van beteekenis. De Centrum-afgevaardigde dr. Bolz ver klaarde o.a.. dat de Dinsdag een onwaar dige dag voor het parlement geweest was. De critiek, die door de nationaal-socilisten geleverd werd, was het tegendeel van be zonnen en rustigen arbeid, zeide dr. Bolz, wijl het een critiek was, die geen rekening hield met de nationale waardigheid en geen betere oplossingen aan de hand deed. Zich tot de nationaal-socialisten wen dende ging hij voort: Uw critiek is gren- zenloos, gewetenloos, zuiver negatief, in houdloos, ze is niets dan ophitserij, vergif tiging, vernieling. De regeering heeft bewezen, zeide dr. Bolz verder, dat zij den moed heeft in te grijpen, waar dit noodig is. Verder bepleitte dr. Bolz nog beperking van den invoer uit het buitenland en uit breiding van de zelfstandige kringen van den middenstand. Het centrum, besloot spr., is bereid samen te werken met een ieder, die op den grondslag der constitutie opbouwend werk verrichten wil. Na dr. Bolz werd o.a. ook nog het woord gevoerd door den Duitsch-nationalen afge vaardigde, FreytaghLoringhoven, die uit eenzette, dat het tegenwoordige regime vooral ter wille van de buitenlandsche poli tiek bestreden moet worden. Toen daarop graaf van Westarp (volks- conseravtief) de sprekerstribune besteeg, hadden nagenoeg alle Duitsch-nationalen en nationaal-socialisten de zaal verlaten. Zich tot Goebbels wendend, zeide Westarp: „Ik geloof niet, dat het uw bedoeling was, den president persoonlijk aan te vallen, maar de woorden zijn gesproken en hun uitwerking duurt voort. Deserteurs noemt men niet in één adem met dien man, die voor mij en 't geheele volk het voorbeeld is van plicht. Ik moge u met klem verzoeken, niets te doen, om uit ons volk en onze jeugd, de laatste rest van eerbied te ruk ken, die voor de grootheid van een ge schiedkundige persoonlijkheid bestaat." (Levendige instemming). „En als mijn vroegere vrienden en te genwoordige tegenstanders verklaren, dat Hindenburg hen in den steek heeft gela ten, dan stel ik daartegenover mijn per soonlijke meening: ik vóel me niet door Hindenburg in den steek gelaten en ik laat hem niet in den steek." Lijf kastijding voor Goebbels. Afgevaardigde Weber (staatpartij) her innerde aan 'n vroeger voorstel der natio naal-socialisten, om beleediging van Duit sche legerleiders met tuchtiging en lijfskas tijding te straffen. Indien de nazies thans trek hebben, dit voorstel in stemming te brengen, aldus spreker, zal ik voor een lijfskastijding des heeren Goebbels stem men. De nationaal-socialisten eischen van deze regeering volle vrijheid bij den ver kiezingsstrijd. Spreker brengt een aantal bloeddaden door nationaal-socilisten be- drevèn, in herinnering, om aan te toonen, hoe de nationaal-socalisten zelfde verkie zingsvrijheid hunner tegenstanders opvat ten. Jammeren over onderdrukking past op de allerlaatste plaats een partij, die op den weg van den politieken moord voorop ging. Bij deze woorden bestormden de nazis, onder dreigend krijgsgeschreeuw, de spre kerstribune. Vice-voorzitter Esser roept Weber tot de orde, maar het kabaal de-r nationaal- socialisten houdt aan. De zitting moet wor den onderbroken. Na de heropening der zitting kreeg Simpfendörfer (christelijksociaal) het woord, om te verklaren, dat zijn partij trouw achter Hindenburg staat en met Hin denburg voor een nieuw, vrij, waar en christelijk Duitschland strijden wil. Daarna volgde de nationaal-socialist Ro senberg, die nog eens de nat.-soc. thesis kwam verdedigen, dat de buitenlandsche politiek der regeering Brüning een volsla gen mislukking is. De aanvallen van Polen en Litauen zijn niet met de noodige ener gie beantwoord, betoogde spreker, op het Duitsche gezantschap te Kowno zijn 30 k 40 procent buitenlanders in dienst o.a. Litauers; er zijn ook veel Litauers in Duitschland genationaliseerd Een socialist interrumpeert: Waar was u van 1918 tot 19221 Rosenberg: Wat ge daarmee zeggen wilt, is een leugentrouwens het gaat u niets aan! Trek in oorvijgen? Een anderen sociaal-democraat, die hem interrumpeert bijt Rosenberg toe: Soms trek in een paar oovijgen? Loebe, die den voorzittersstoel wederom heeft ingenomen, ontneemt spreker het woord. Joelend protesteeren de nationaal- socialisten. Hun afgevaardigde Schalier wordt van de zitting uitgesloten, zijn na tionaal-socialistische collega Sprenger wordt ook van de zitting van morgep uit gesloten verklaard. Er komt geen einde aan het lawaai, weshalve de rijksdagpresi dent de zitting andermaal onderbreekt. Na twee uur pauze werd de zitting her vat. Voorziter Loebe begon met de .mede- deeling, dat hij den communist Heuck tot de orde riep, wijl deze straks aan het adres van afgev. Rosenberg had gezegd: Van 1918 tot 1922 waart gij agent van Deterding. Rosenberg had zijn oorvijg-dreigement intusschen teruggenomen en mocht der halve zijn rede voortzetten. Spr. becriti- seerde het optreden der Duitschers te. Ge- nève. Op de onbeschaamde uitdaging vaii Tardieu heeft Bruning slechts met 'n paci fistische vastenpreek geantwoord, inplaats van tegenover de Fransche veiligheids thesis een Duitsche veiligheidsthesis te stellen. Gelukkig zal deze regeering bin nen enkele maanden den nieuwen rijkspre sident haar ontslag aanbieden en die nieu we rijkspresident zal Adolf Hitler hee- ten (gelach bij de meerderheid, gejuich bij de nationaal-socialisten). Tegen acht uur (de zitting was om 12 uur begonnen) weid de zitting tot Donder dag-middag verdaagd. Dan zal rijkskanse lier Brüning het woord voeren. CHINA DE CHINEEZEN HOUDEN STAND. Onze speciale correspondent te Sjang hai, Walter Bosshard, seint d.d. 24 1-ebr.: Het Japansche hooldkwartier beweert, gisteren het dorp Kiangwan te hebben om singeld en de Chineezen aldaar te hebben geïsoleerd. Hedenmorgen hadden nieuwe gevechten op korten afstand plaats, doch vanmiddag waren de Chineezen nog in het bezit van hun stellingen. Chineesche sol daten verklaren, dat de Japansche infan- tene-aanvallen tamelijk weinig eflect heb ben; daarentegen werden zware verliezen geleden door het voorbereidend artillerio- vuur en de luchtaanvallen. De laatste 'la gen werden Soeckow en Hantsjou meerma len vanuit de lucht gemobaMeerd. Een van een Sjanghaisohe firma gekocht Amerikaansch verkenningsvliegtuig werd door drie Japansche vliegtuigen omiaagge- schoten, waarbij de Chineesche luitenant Kodani werd gedood, en niet, zooals aan vankelijk verteld werd-, de Amerikaan Ro bert Short. De Chineesche generaal Tsai-ting-kai ontving buitenlandsche correspondenten in zijn hoofdkwartier te Sjenjoe. Hij ontkende oe Japansche beweringen, als zou het lüe leger rebelleeren tegen Tsjang-kai-Sjek en Nanking. De Japanners, zoo verklaarde Tsai verder, hebben gruwelen begaan te gen vrouwen en kinderen, terwijl zijn le ger de internationale overeenkomsten is nagekomen. Japan zal wellicht overwinnen wanneer de 60.000 man versterkingstroepen ziju aangekomen. Sedert 20 l-'ebr. bedragen de Chineesche verliezen 1700 man. Met den chef van den generalen stof Wong be zichtigde ik de wezenlijk verbeterde Chi neesche frontpositie. De loopgraven vol modder. Aan het Kiangwanfront heerschte gister ochtend groote verwarring, daar alle loop graven, zoowel de Chineesche als de Ja pansche vol modder staan. In den loop van den ochtend kwamen de Japanners niet vooruit, hoewel reeds om 10 uur de algemeene aanval werd hervat. Japansche vliegtuigen wierpen systematisch bomjnen op de Chineesche stellingen, waarna de infanterie, gesteund door tanks en pant serauto's tot den aanval overging. De gevechten rondom Kiangwan werden steeds heviger, daar er ook acht enorme bombardementsvliegtuigen verschenen, die de Chineesche loopgraven bestookten. De Chineezen beschoten de Japansche infan terie echter hevig met machine- en gewone geweren en onvermoeibaar legden zij nieu we loopgraven aan, zoodra de oude waren vernield. Ook aan hot Tsjapei-front vielen de Ja pansche mariniers de Ohineesche stellin gen in het Noorden aan, waarop zich een hevig gevecht ontspon. Aanval der Chineezen in Tsjapei. Naar uit" Sjanghai wordt gemeld, begon om 3 uur gistermiddag (plaatsel. tijd) de Chineesche infanterie, na een hevig bom bardement, met een aanval op de Japan sche stellingen in Tsjapei. De Ja-pannert hielden overal stand. Generaal Ma vermoord? De Chineesche generaal Ma Tsja Tsjan, bekend uit de gevechten tegen Japan aan de Nonnirivier in Noord-Mandsjoerije, is, volgens een uit Charbin op het departe ment van buitenlandsche zaken te Nan king ontvangen bericht, vermoord. Het bericht werd van andere zijde tot dusver niet bevestigd. BUITENL. BERICHTEN. AMOKMAKER TE MANILLA. Tien dooden, tien gewonden. Een amokmaker te Manilla heeft met een geweer tien personen gedood en tien gewond, alvorens hij door een soldaat werd doodgeschoten. Onder de inlandsche bevolking van Manilla ontstond groote be roering. Temmer door twee leeuwen aangevallen. Een ernstig ongeval had gisteren te Stettin plaats tijdens een avondvoorstel ling in een variététheater in het centrum der stad. Een leeuwentemmer werd, toen hij een op het tooneel opgestelde kooi binnen ging door twee leeuwen aangevallen en op den grond geworpen. Voordat men er in slaag de, de dieren te verwijderen, was de tem mer reeds zoo ernstig gewond, dat hij ter stond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een leeuw moest door een politieman worden doodgeschoten. JAARVERGADERING VAN ALCOHOL* SMOKKELAARS. De rumsmokkelaars aan de Noord-Atlan tische kust zijn op het oogenblik te Halifax op Nieuw Schotland bijeen in een soort jaarvergadering. Tal van vooraanstaande Amerikaangche alcoholsmokkelaars zijn in een hotel ge logeerd, waar conferenties worden gehou den over den zakelijken toestand. Men besloot echter de aankomst van den New Yorkschen alcohol-konig Vannie Higgins af te wachten, alvorens men tot bespreking van de eigenlijke agenda over ging. Inmiddels maken de smokkelaars het zich zoo gezellig mogelijk. Gisteravond vond in Hotel „New Scotland" een rumoe rig avondfeest plaats. In totaal nemen 25 groote alcoholsmok kelaars aan het congres deel. Alge»«w«n wordt de stand van zaken goed genoemd De wereldberoemde CLOWN GROCK maakt weder een tournee door ons land. Zijn optrèden te den Haag. De wedstrijden om het EUROPEESCH KAM PIOENSCHAP GROOT BILJART zijn Woensdag te Hillegersberg begonnen. De aanvang der eerste partijen. Op den voorgrond de partij tusschen Gabriels (aan stoot) en van Belle. mimi m ii ili' Met de „Johan van Olden- barneveldt" is Woensdag Jp detachement van de KOLO NIALE RESERVE van Am sterdam naar Indië vertrok ken. DE STRIJD IN CHINA. Duizenden vluchtelingen hebben Sjanghai verlaten en zoeken in Tientsin een goed onderkomen. Het Roode Kruis voorziet de dakloozen van voedsel en kleeding. SIR MALCOLM CAMPBELL heeft zijn eigen wereldsnelheidsreoord met de „Blue Bird" verbeterd en gebracht op 408.634 K.M. per uur.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5