'AME!) RUBRIEK DE VOORJAARSMANTEL. De verschillende modehuizen heb ben reeds de nieuwste voorjaars modellen voor damesmantels tentoon gesteld. Het opvallende in de lijn is, dat de mantels nauw aansluitend worden gedragen zonder ceintuur of ingezette paneelen en daardoor uit stekend geschikt zijn voor wat „ge zette" dames die door de betrekke lijk lange mantel slanker lijken. De meeste modellen hebben een bont kraag van dun of imitatie bont, klei ne revers en manchetten, die soms met stiksels soms met een randje bont zijn bewerkt. Ons prentje toont u twee der al lerlaatste modellen. De eerste man tel is van Engelsche stof en de twee de van een soort laken. T we.edstof- fen ziet men nog wel veel. maar dc Engelsche fantasiestoffen hebben toch de overhand dit voorjaar. De mantels die ons moeten beschutten tegen het DE BADMANTEL. De badmantel is een kleedingstuk, dat hoe langer hoe meer burgerrecht heeft gekregen de laatste paar jaren. En terecht, want zij worden tegen woordig met zoo'n kleurenrijkdom uitgevoerd en de badstof is zoo heer lijk zacht en warm, dat zij niet meer uitsluitend worden gedragen aan het strand of naar de badkamer, maar meer en meer zich weten in te drin gen als kamerjapon. Als wij bij het gaan slapen of op staan in onze pyama of nachtjapon door de kamer loopen dan is het heerlijk gauw even de badmantel om te slaan. Zijn we 's avonds moe en willen wij voor het naar bed gaan nog een kwartiertje lezen, ook dan is de badjas een welkom kleeding stuk en vervangt de kimono meer en meer. De badstof die voor zoo'n man tel noodig is, wordt in verschillende breedten verkocht in de meest denk bare kleurcombinaties zoowel als in effen kleuren. Onze teekening laat u een bad mantel zien van lichtblauwe badstof De sjaalkraag zoowel als de man chetten en de voorbaan zijn afgezet met een blauwzijden strook. Een wollen koord in een wat donkerder soms zeer koele voorjaar, zijn ge voerd met zijden voering welke soms precies in den tint der stof is, zoo als bijvoorbeeld bij den lakenschen mantel of druk bebloemd, zooals bij verschillende Engelsche stoffen het geval is. Men kan ook zeer goed fel tegengestelde kleuren gebruiken. tint dient als eenige sluiting, daar er geen knoop aan den mantel zit. Een paar flinke zakken maken den man tel verder af. DE OUDERWETSCHE SECRETAIRE. Een zeer bijzonder meubelstuk, waar al onze voorouders trots op waren, was en is misschien nog, de secretaire. Nu was de corresponden tie van onze grootmoeders niet zoo omvangrijk als die der tegenwoor dige vrouwen in het algemeen is en zij konden het dus af met een schrijf bureautje, dat steeds keurig opge ruimd moest zijn, want nadat de brieven geschreven waren, de wasch- lijst was ingevuld, of de boekjes der leveranciers waren bijgeschreven, ging het schrijfblad, dat tevens de afsluitklep was, weer omhoog en de secretaire ging op slot. Dat hoorde zoo. Men zag eenvoudig de klep niet open staan, dat deden hoogstens slordige huisvrouwen en die bena ming was toch zeker, in den tijd dat de vrouwen zich speciaal aan de huishouding en handwerken wijdden, een schande. Daar zorgden de vrou wen dus voor. Na het schrijven gin'' de secretaire dicht, op slot en de sleutel ging er af. Het onderste ge deelte was verschillend. Men had zè. waarvan twee deurtjes een kastje afsloten met een legplank, of zooals de teekening u laat zien, met enkele laden, maar ook waren er secretai res die alleen zijwanden hadden en dus uitsluitend uit een bovenstuk be stonden, zonder ruimte er onder or iets op te bergen. De laden en het kastje onder het schrijfgedr elte wer den meestal voor de verschillende paperassen gebruikt, zoodat de ge- heele boekhouding en administratie bij elkaar bleef. Ach ja, met de eischen des tijds zijn ook de eischen van den schrijf tafel verande'rd en de vrouwen pron ken nu veelal aan een zwaar schrijf bureau, waarvan het blad bedekt is met een chaos van brieven, brieven- mandjes, inktpotten, en allerlei bij- behoorende benoodigdheden. Een op geruimde schrijftafel is nu juist het tegenovergestelde van vroeger, dat staat niet, eert schrijftafel moet een eenigszins rommeligen indruk maken omdat anders iedereen zou denken, dat de vrouw geen administratie had. Maar toch was de secretaire iets presoonlijks, iets geheimzinnigs. De sleutel die alleen maar toegang gaf tot den inhoud was iets heiligs en de huisvrouw van vroeger was er niet gemakkelijk toe te bewegen, iemand anders even iets in de secretaire te laten opzoeken. Daar in die kleine verschillende hokjes stonden ver bleekte portretten, daar waren brie ven in kleine laadjes, met zijden lintjes bijeen gebonden. Ja, dat was de goede oude tijd. De tegenwoor dige vrouw heeft weinig tijd meer voor dergelijke romantische dingen, maar ook de poëtische wa,as die zoo'n secretaire omgaf is iets, dat wij he den ten dage missen. HET VERSTELLEN VAN BADHANDDOEKEN. Badhanddoeken hebben de onaan gename gewoonte om langs de ran den rafelig te worden, terwiil zij ver der nog in uitstekenden staat ver- keeren. De randen omzoomen zou het euvel verhelpen, maar dan wor den die zoomen heel dik en daar door droogt de doek niet gemakke lijk. Een aardige manier om te verstel len is, om ze rondom om te booren met een reep linnen, of katoen in een frissche kleur. Soms zijn de hand doeken, die op deze manier versteld zijn nog veel aardiger dan de nieuwe doeken. Men moet er alleen voor zorgen dat het te gebruiken goed kleurecht is, want een doorgeloopen handdoek staat niet erg frisch. ONS TOILETSTEL. Iemand, die over een zeer ruime beurs geschikt kan zich de luxe van een zeer bijzonder toiletstel natuur lijk permitteeren, doch het is een kwestie van smaak om juist zoo'n toiletstel te koopen, dat bij onszelf past, bij de omgeving waarin het ge bruikt zal worden. Ons toiletstel kan bestaan eenvoudig uit een kam, bor stel en spiegel, doch kan aangevuld worden door doozen van allerlei for maat voor poeder, crème, flacons voor Eau de Cologne, odeur, fric tions enz. Tegenwoordig heeft men deze collectie aangevuld niet alleen met een ringenbakje doch met een byouxdoos, een manicure, lippen- en wenkbrauwenstiften-doozen en zeer vaak een kleine staande lamp. DE MODEHUIZEN EN DE DEPRESSIE. De groote modehuizen te Parijs en Londen maken thans een bijzon der zwaren tijd door. Reeds maan den en maanden voordat het seizoen begint, zijn zij bezig nieuwe model len samen te stellen en de nieuwe idee's zoodanig uit te voeren, dat zij het kunstgevoel bevredigen. Tegen den tijd echter, dat al deze voorbe reidende moeilijkheden zijn over wonnen, komen er uit alle landen ontstellende berichten betreffende de depressie. Wat moet er nu met al die nieuwe modellen gebeuren? \r zijn duizenden en rog eens duizenden francs aan besteed om de nieuwe modellen te vervaardigen, en nu de tijd komt, dat de duizenden, welke er aan ten koste zijn gelegd, hun geld moeten opbrengen, is de koop kracht van het publiek zeker wel tot op de helft verminderd, en be steden de koopers veel minder dan dat zij onder normalé omstandig heden zouden hebban gedaan. Het gevolg*hiervan zal waai schijnlijk zijn, dat de dameskleeding aanzienlijk in prijs zal dalen. Wij voegen hier ech ter bij: waarschijnlijk, want als er één onberekenbaar ding onder de zon is, dan is het zeker wel de mode en alles wat daarmede verband houdt. Hopen wij echter, dat de groote modehuizen door middel van matige prijzen er het hunne toe zul len bijdragen om ons in staat te stel len zoo nu en dan iets nieuws aan te schaf'en. KLEINE WENKEN VOOR DE AANSTAANDE SCHOONMAAK. Als de schoonmaak op komst is. doen we goed al eenige weken van te voren alle werkzaamheden te doen die er moeten gebeuren om de verschil lende dingen in het huishouden wee< op te knappen. Hier is een glas van een schilderij gebarsten, dai ver nieuwd moet worden; een kussen moet opnieuw worden overtrokken en bijgevuld; de theernuts weei wat meer vorm gegeven, glas- en aarde werk nagezien en vooral die arti kelen, die we toch riet meer ge bruiken, omdat ze gescheurd zijn of een stukje missen, moeten worden opgeruimd want als we dat niet doen krijgen we kasten vol geschonden artikelen die ieder jaar opnieuw Op een kort geleden gehouden tentoonstelling in New York was een dergelijk uitgebreid toiletstel te zien in den stijl van Lodewijk de Zestien de, van zuiver goud met decoratieve medaillons versierd aan den achter kant van den spiegel, borstel en op de deksels en stoppen der verschil lende doozen en flacons. Een ander stel was gemaakt van zilver, geheel ingelegd met perlemoer, dat een heel sprookje voorstelde. Naast deze kostbare stellen be staan er ook toiletstellen die voor een bescheiden beurs ook te berei ken zijn. Geëmailleerde toiletstellen zijn dikwijls zeer smaakvol. De on dergrond is zilver, waarop het email- Ie in jade of onyx is aangebracht, terwijl men van half-edelsteenen soms decoratiën heeft gemaakt. Zon der deze decoratiën zijn de .toilet stellen ook zeer bijzonder. Onze tee kening laat u hierbij een idee zien van een toiletstel met een zilveren ondergrond, bewerkt met een jade- emaillelaag, terwijl de steel en het ornament van bewerkt zilver is. Men kan hier heel goed een kristallen toiletstel bij gebruiken voor onze poeders, crême's enz. Neemt men echter een toiletstel van gekleurd glas dan is het een kwestie van smaak om op de juiste kleurharmo- nie te letten, want daar hangt de heele indruk van onze toilettafel van af. moeten worden schoongemaakt, maar absoluut geen waarde hebben. Soms zijn er kasten vol van dergelijke ge schonden artikelen, die in plaats van in een kast ruimte in te nemen in den aschbak thuis hooren. Waar we ook onzen specialen aan dacht aan moeten wijden, is aan de koorden en haken waaraan onze spiegels en schilderijen hangen en tevens of de duimen nog stevig ge noeg in den muur zitten. Kijkt men dit eens per jaar na, dan is de mo gelijkheid vrijwel uitgesloten, dat een schilderij of spiegel op eens naar beneden valt. Dan denken we aan de deursloten. Die moeten een druppeltje olie heb ben. Zoo eens per jaar sloten en scharnieren smeeren is hoog noodig, ja het verdient aanbeveling, dit meer dere malen per jaar te doen. Zoo zijn er in de huishouding tal van kleinigheden, die zoo licht ver geten worden, daarom is het nood zakelijk hiervan een lijstje aan te leggen en door te strepen hetgeen is geschied. Varkensleeren handschoenen zijn uitstekend geschikt bij het beoefe nen van sport als paardrijden enz. Zij zijn niet alleen chique, doch ook gemakkelijk schoon te' houden, daar men ze met een borstel en zeep on middellijk gereinigd heeft. Het dro gen vereischt eenige zorg, daar men de handschoenen in de schaduw moet hangen en nu en dan even door de handen moet wrijven om hard wor den te voorkomen. Er zijn vrouwen, die als zij ons passeeren een eigenaardig ruischend geluid maken. Dat komt door het dragen van taffeetas onderjurken on der een zijden japon. Het ruischen wordt n.l. veroorzaakt door de wrij ving van taffetas tegen een andere stof. Men moet er wel aan denken, dat de onderjurk altijd minstens een handbreedte korter is dan de japon, die men er over draagt, want als wij onze armen in de hoogte steken, gaat wel onze japon mee de hoogte in, doch niet altijd de onderjurk en Izoo zou men deze onder de japon kunnen zien uitsteken. EEN CHIQUE SCHOEN. De allernieuwste schoen onder scheidt zich van het schoeisel dat wij tot nu toe hebben gedragen in de manier, waarop vooral de voor schoen is samengesteld. Reeds het vorige seizoen zagen wij de open schoentjes meer en meer in de mode komen, doch zooals u op ons voor beeld kunt zien, wordt de voorschoen uit verschillende stukken leer ge maakt, die aan den zool worden be vestigd op en over elkaar. Deze stukken zijn niet altijd van dezelfde kleur leer, ja zelfs niet altijd van het zelfde materiaal. Door deze manier van maken is een oneindige moge lijkheid van combineeren en variee ren mogelijk geword.n. .De hooge hak blijft voor den avondschoen nog altijd je „dat", terwijl voor den wan delschoen de meer stevige, en iets lagere hak het „doet". Half-edelstee nen in gespen gezet of bergkristal wordt vaak aangewend als sluiting van het wreefriempje, terwijl de pumpmodellen niet meer zoo veel worden gezien.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8