BUITENLAND Alle soorten t} TO Verzekeringen WOENSDAG 24 FEBRUARI 193* DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeeling Oegstgeest en omstre ken der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is gisteren in „ZOMERZORG" TE LEIDEN een tentoonstelling' geopend. Een inzending Hyacinthen van de Fa. Braam te Heemstede. In de omgeving van Amersfoort is Dinsdag door de Kon. Ned. Jachtver. een JACHTRIT gehouden. Een zware hindernis. Aan het Katerveer te Zwolle is Dinsdagavond de NIEUWE MANEGE geopend. Een der nummers welke bij gelegenheid van de opening werden opgevoerd. Te Dresden heeft de begrafenis plaats gehad van KONING FRIEDRICH AUG. VON SACHSEN. De stoet op weg door de straten der stad. CHINA DE JAPANNERS KRUGEN KLOP. EEN KALME DAG. In afwachting van versterkingen. Naar wij gisteren onder de rubriek Te legrammen reeds konden medeeelen, heb ben de Japanners hun offensief bij Sjang hai voorloopig gestaakt in afwachting van versterkingen. De tegenstand der Chinee- zen bleek te sterk te zijn. Hier 'en daar werden de Japanners zelfs teruggedreven. De aanval op Tatsjang kan als een mis lukking worden beschouwd, daar de Ja panners overal werden teruggedreven door de Chineezen, die zich goed hadden ver schanst. De militaire attaché's te Sjanghai deelden mede, dat de Japanners de gevech ten hebben gestaakt en nu blijkbaar wach ten op de versterkingen, alvorens zij den strijd hervatten. Daarentegen hebben de Chineezen in het gebied tusschen Kiang- wan en Tatsjang zooveel versterkingen ontvangen, dat generaal Oejeda zijn hoofd kwartier niet meer naar het Noorden heeft kunnen verplaatsen. De Chineezen blijven de Japanners voortdurend bestoken, ge steund door de franc-tireurseen van deze „snipers" heeft een schot gelost op het ver blijf van generaal Oejeda, waardoor een kachel werd geraakt. Ook op andere pun ten achter de Japansche linies roeren de francs-tireurs zich zeer. De rust aan het Tsjapei-front in verge lijking met eergisteren is opmerkelijk. Aan het over en weer bombardeeren is een einde gekomen en beide partijen behouden haar oorspronkelijke stellingen. De Chineezen zijn algemeen van mee ning, dat zij er in geslaagd zijn den ge- vreesden Japanschen vijand een gevoeligen slag toe te brengen, wat o.a. bleek uit de opschriften, die gisteravond verschenen met den kop „Groote Chineesche overwinning". Het Chineesche hoofdkwartier heeft he denmorgen een - verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de Japansche troepen, die versterkt waren, over de ge- heele linie zijn teruggedreven. De Chinee zen zullen niet rusten vóór zij de Japan ners tot in de internationale nederzetting terug gedrèven hebben. Al zijn de Chineesche berichten, die van een volledige overwinning spreken, mis schien eenigszins overdreven, de buiten- landsche waarnemers bevestigen dat de dag van Maandag als geheel in 't voordeel der Chineezen is geweest. Menbeschouwt de positie der Japansche troepen als zeer moeilijk en algemeen is men van meening, dat zij'zonder nieuwe versterkingen weinig kans hebben om nog eenig voordeel te be halen. Nieuwe krachten. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft Ja pan besloten, zijn leger voor Sjanghai op de dubbele sterkte van thans te brengen. De a.s. Volkenbondsvergadering. Het secretariaat van den Volkenbond is op het oogenblik bezig met de voorberei ding van de buitengewone zitting van de assemblee, die op 3 Maart a.s. het Chi- neesch-Japansche conflict zal moeten be handelen. Tot voorzitter der asemblée zal waar schijnlijk de Belgische minister van Buiten- landsche Zaken, Hijmans, worden be noemd. DE NEDELANDERS TE SJANGHAI. Geen onmiddellijk dreigend gevaar. Aneta meldt d.d. 23 Febr. uit Sjanghai Na het ultimatum van generaal. Oejeda bestormden de Nederlanders het consu laat en vroegen bezorgd naar de mogelijke ontwikkeling van den toestand. „Eerst als de torpedobootjager hier zal zijn aangeko men, zullen de Nederlanders zich veilig voelen." Deze indruk kreeg de speciale corres pondent van Aneta op het Nederlandsche Consulaat. Bij zijn vorige bezoeken aan dit consu laat was de stemming optomistisch. Blijk baar bestond toen geen twijfel omtrent de veiligheid van de Nederlanders. Nu is de zaak geheel anders. De Neder landsche consulaire ambtenaren zijn blijk baar bezorgd. Men doet uitkomen, dat geen dadelijk dreigend gevaar bestaat, maar men vreest voor een onvoorzien noodgeval. Vernomen wordt dat de torpedabootja- ger 29 Februari te Sjanghai zal aanko men. Vier Nederlandsche families, die ten Noorden van de Kreek van Soetsjau wo nen, hebben van het consulaat den raad ontvangen naar veiliger plaatsen te ver huizen. Tot nu toe heeft slechts één fami lie, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen dien raad opgevolgd. De ande ren zien blijkbaar de noodzakelijkheid van dadelijk verhuizen niet in. Verder wordt vernomen, dat het Ne derlandsche consulaat, evenals de Brit- sche en Amerikaansche autoriteiten, de plannen voor de ontruiming van Sjanghai door de Nederlanders, indien de omstan digheden zulks eischen, gereed hebben. In dat geval zal van de hulp van Java China Japan-lijn gebruik worden gemaakt. Het eenige gevaar dat momenteel dreigt vloeit voort uit slecht gerichtte granaten, maar omdat tot nu toe onder de buitenlan ders nog geen ongelukken met doodelijken afloop zijn voorgekomen, lijkt dit gevaar zeer gering. De Nederlandsche autoriteiten vreezen blijkbaar, dat in geval van een nederlaag der Chineezen, hun troepen uit den band zullen springen, de internationale nederzet ting zullen binnendringen en aan het plun deren slaan. Ook wordt gevreesd dat de duizenden werkloozen bloedige ongeregeldheden zul len beginnen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om aan zulke gebeurtenissen het hoofd te bieden. DUITSCHLAND DE DUITSCHE RIJKSDAG BIJEEN. Rumoerige tooneelen. Gistermiddag is de Duitsche Rijksdag onder groote belangstelling op de publie ke tribune bijeengekomen. Als eenig punt op de agenda stond: „Vaststelling van den datum, waarop de verkiezingen voor het Rijkspresident- schap zullen worden gehouden." Minister Gröner stelde namens de re geering voor: de eerste stemming op 13 Maart en de tweede stemming indien deze moet moet worden gehouden, op 10 April te doen plaats hebben. Wanneer n.l. bij de eerste stemming de absolute meerderheid (de helft plus één van de uitgebrachte geldige stemmen) niet wordt bereikt, heeft een herstemming plaats, waarbij degene gekozen is, die de meeste stemmen op zich heeft vereenigd (relatieve meerderheid). De nationaal-socialistische leider dr. Goebbeis, die hierop het woord, verkreeg, verklaarde, dat zijn beweging vurig naar het oogenblik heelt verlangd om ai te re kenen met het kabinet-Brüning en zijn politiek. Goebbeis zette uiteen, dat men volgens zijn meening diegenen, wien het volk maoht wil geven, heeft belet het bewind over te nemen. Hij protesteerde tegen de nood-verordeningen en het verbod van nationaal-socialistische bladen. Dr. Brü- ning heeft ontdekt, dat men met art. 48 alles kan doen, behalve geld maken. Na tionaal-socialistische aanhangers zijn op groote schaal vermoord, zonder dat de daders opgespoord en bestraft worden. In het binnenland worden de tegenstel lingen steeds scherper; de politieke fron ten marcheeren in bittere vijandschap te gen elkaar op, en het gevaar van een bur geroorlog wordt van dag tot dag grooter. De financiën zijn in wanorde, omdat zij eeuwig door de herstelpolitiek worden bedreigd. Men kan geen actieve buiten- landsche politiek voeren zonder een eena- gezind volk achter zich te hebben. (Bij val bij de nationaal-socialisten). Dr. Goebbeis zette uiteen, dat zijni in ziens de regeering de eene catastrophale nederlaag na de andere heeft geleden. IHij meende, dat de Rijks-president door zijn passiviteit het voortbestaan van het huidige regime heeft mogelijk gemaakt. Wij, die steeds als burgers van den twee den rang zijn behandeld, moeten nu plot seling dit regime uit de verlegenheid hel pen. Dat weigeren wij. Indien Rijkspresi- dent Von Hindenburg onzen steun voor zijn herkiezing wenscht, dan moet bij zich laten welgevallen, dat wij de politiek, waarvoor hij de verantwoording op zich neemt, bestudeeren. Wij hebben zeven jaar geleden Hindenburg gekozen, omdat hij de zaak van het nationale Duitschla.id wilde dienen; hij heeft het tegendeel ge daan. Hindenburg heeft de zaak zijner kiezers in den steek gelaten. Hij heeft zich eenzijdig aan de zijde van centrum en links geschaard. Voor zijn verkiezing werkt thans de Berlijnsche asfaltpers en de partij der deserteurs. Deze woorden, dei spreker begeleidt met een handbeweging naar de sociaal democraten, verwekken stormachtige too neelen. Minuten achtereen applaadisee- ren de nationaal-socialisten en roepen „heil", terwijl de sociaal-democraten pro testeeren met „Deze oorlogs-uitknijper wil oorlogs^deelnemers beleedigen". Als Goebbeis zijn rede wil voortzetten vraagt de voorzitter, of hij werkelijk de sociaal-democratische partij, waarvan vele soldaten en oorlogsinvaliden lid zijn, als een partij der deserteurs heeft willen aan- i duiden. Goebbeis antwoordt hierop niet en weigert zijn opmerking terug te nemen, terwijl zijn aanhangers en de sociaal-de mocraten elkaar staan toe te schreeuwen. Onder groote beweging roept Loebe daar op Goebbeis tot de orde en als hij zijn rede wil voortzetten, roepen de socialis ten: „Wij deelnemers aan den oorlog la ten ons niet uitschelden door iemand, d'e thuis oorlog heeft gevoerd". Als de nat.-socialist zich eindelijk weer verstaanbaar kan maken, doet hij een nieuwen aanval op de socialisten, hetgeen nieuw lawaai veroorzaakt. Als Loebe heeft verklaard, dat de beleediging „ues-er- teur" is hersteld doordat spr. tot de orde is geroepen, eisohen de socialisten toch, dat de beleediging wordt ingetrokken, doch Loebe verzoekt den spreker onge hinderd aan het woord te laten. De. op winding bedaart evenwel niet en Loebe schorst voor een half uur de vergadering. Goebbeis geschorst. Na heropening van de zitting deelt de voorz. Loebe mede, dat het senioren-con vent na lezing van het stenogram tot de conclusie is gekomen, dat dr. Goebbeis den Rijkspresident zoo zwaar heeft be- leedigd, dat het tot de orde roepen niet als afdoende kan worden beschouwd. Be sloten is daarom dr. Goebbeis van de zit ting uit te sluiten. Letterlijk heeft dr. Goebels n.l. gezegd: „Zeg mij, wie je prijs, en ik zal zeggen, wie je bent! Hin denburg wordt geprezen door de Berlijn sche asfaltpers en door de partij der de serteurs". Na zijn uitsluiting verlaat dr. Goebbèl9 onder „heil"'-geroep van zijn vrienden de zaal, maar het incident is daarmede nog niet ten einde, daar de op gewonden stemming voortduurt. Na korte verklaringen van den Duitscb- nationaal Stubbendorff en den communist Graff houdt de nationaal-socialist Stras- ser onder groot rumoer een rede, waarin hij verklaart, dat alleen de sociaal-demo craten zich door de uitdrukking „partij der deserteurs" getroffen hebben gevoeld. Wanneer daarna de sociaal-democraat Künstle» verklaart, dat hij wel degelijk aan den oorlog heeft deelgenomen, en z>jn partijgenoot dr. Schumacher zegt, dat Goebbeis geen politicus is, doch een jam merlijk klem mannetje, dat leven moet van het vorotdurend speculeeren op het dierlijke in den mensch, ontketenen de nationaal-socialisten een ontzettend ka baal. Zij brommen en loeien allen tege lijk, zoodat het niet mogelijk is, de orde verstoorders te ontdekken. Er kunnen dientengevolge slechts brokstukken van het gesprokene verstaan worden. Rustig wordt het pas weer, wanneer do communist Ulbricht een pro'pagandarede houdt voor den candidaat zijner partij voor het rijkspresidentschap, Thalinaun. Na e enkorte redevoerin gter aanbeveling van de herkiezing van Hindenburg, uit gesproken door Baltrusch (Jong-Duitsche orde), werd de zitting tot hedenmiddag 12 uur verdaagd. Men acht het echter nog steeds niet uitgesloten, da-t een rechtstreeks verzoek ot naturalisatie zal worden ingediend, en wel in Beieren. Beieren zal dan vragen, of hiertegen door de andere landen be zwaar wordt gemaakt, hetgeen niet ver wacht wordt. Wanneer de aanvraag dan met grooten spoed wordt behandeld, zou de naturalisatie nog tijdig kunnen ge schieden. FRANKRIJK EEN MEERDERHEID VOOR TARDIEU. Nadat Tardieu gisteren in de Fransche Kamer de regeeringsverklaring had voor gelezen, heeft de Kamer gisteravond met 309 tegen 262 stemmen een motie van ver trouwen in het kabinet-Tardieu aangeno men. r~i I mill I I i 1462 BERICHTEN. DE TEGEN-CANDIDATEN. Candidaat Deesterberg. De Duitsch-nationale volkspartij en de Stahlhelm publiceeren een gemeenschap- pelijken oproep m verband met de aan staande verkiezing van den rijkspresident, waarin oa. gezegd wordt, dat zij den te Harzburg gegeven parolen getrouw beslo ten hebben, zich in een zwart-wit-rood front aaneen te sluiten, en den stahlheim- leider, Duesterberg voor den eersten stem- gang candidaat hebben gesteld. Hitler's naturalisatie. In nationaal-socialistische kringen hoopt men, de kwestie der nationaliteit van Adolf Hitler in verband met zijn candi- datuur voor het rijkspresidentschap bin nen een of twee dagen definitief opgelost te hebben. De weg via een professoraat is niet gekozen. Daarentegen is ambtelijke functie in Brunswijk overwogen, op grond waarvan Hitier tegelijkertijd ook benoemd zou kunnen worden tot gevolmachtigde van dat land in den Rijksraad, hetgeen automatisch, zijn naturalisatie teweeg zou brengen. ONGELUKKEN. TREIN VERPLETTERT AUTOBUS BIJ WARSCHAU. Tien dooden. Op een spoorwegovergang bij het niet ver van Warschau gelegen Lowicz is de expres WarschauDantzig in botsing gekomen met een autobus. Tien personen zijn gedood en twaalf gewond. ONTPLOFFING TE BANGALORE. Zeven dooden, twee gewonden. Naar uit Bangalore gemeld wordt, heeft een ontploffing plaats gehad in een vuurwerkwinkel, ten gevolge van het feit, dat opgeschoten jongens in den win kel sigaretten hebben gerookt. Zeven personen werden hierdoor gedood en twee gewond.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5