STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De Baad dezer gemeente kwam heden morgen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester Wiegman. Afwezig: de heer Kievit de Jonge. Na opening der vergadering werden, na enkele opmerkingen, de notulen goedge keurd. Ingekomen is een schrijven van het K.K. Armbestuur van St. Willibrordus, dat het berreid is de grond tot doortrekking van het Tuinpad af te staan voor den prijs van 2500 (vier onbewoonbaar verklaarde woningen). Ook de heer H. v. d. Helm is bereid 82 M.2 grond te ruilen, mits de gemeente de kosten op zich neemt van het verplaatsen van een loods. Besloten wordt tot aankoop over te gaan. Niet in 't gelijk gesteld. De heer A. G. Snelderwa'ard heeft een adres aan den Raad gezonden om schade loosstelling, omdat de gemeente de huur van zijn grond beëindigd heeft om een weg aan te leggen, terwijl de grond met bloem bollen was beplant. B. en W. achten de voorstelling van za ken, door den heer Snelderwaard gegeveti, niet juist. De huurder was meer dan vol doende van verschillende zijden gewaar schuwd. Dat hij al die waarschuwingen in den wind sloeg, was zeer roekeloos. Er be staat voor de gemeente niet de allergering ste aanleiding om hem eenigerlei schade vergoeding toe te kennen. De heer Wildt Meyboom hield een uit voerig: betoog, en concludeerde, dat de heer Snelderwaard te goeder trouw en geenszins onvoorzichtig heeft gehandeld. Het Raadsbesluit is volgens spr.'s inziens den belanghebbende zeer laat toegezon den. Om dezen reden wilde spr. een tege moetkomende houding aannemen. De heer Kimman achtte misve'rstand bij den heer Snelderwaard aanwezig en eenige nalatigheid bij de administratie van het Baadhuis. Spr. wilde een arbitrale commis sie benoemen, om in deze moelijke zaak recht te doen. De heer v. d. Kroft heeft zich indertijd verwonderd over zulk een korte opzeg gingstermijn. Spr. heeft achteraf gemerkt, dat de heer Snelderwaard met de voor waarden diet in kennis was gesteld. De heer Boender vond ook termen om aan het verzoek tot schadeloosstelling te voldoen. De voorz. beantwoordde de sprekers. Toegegeven wordt, dat Snelderwaard ge waarschuwd is. De mededeeling van het Eaadsbesluit aan den adressant is inder daad laat gedaan, doch toentertijd was er groote drukte op het Raadhuis. Maar hij was er niet onkundig van. dat de huur op korte termijn was bepaald. B. en iW. blij ven bij hun afwijzend praeadvies. Spr. raadt ten sterkste af voor deze ge ringe kwestie een commisie te benoemen Weth. Boichel kan met eerlijkheid ver klaren, dat de heer Snelderwaard geen schijn van recht heeft. Weth. Van Leeuwen lichtte toe, dat hij zeker weet, dat de heer Snelderwaard vol komen op de hoogte was met de voor waarden. Het voorstel werd daarna met 86 stem men aangenomen. Op een verzoek van den heer Van Die- men om een consumptie-tentje te mogen plaatsen langs den openbaren weg. werd afwijzend beschikt met het oog op het door gaand verkeer. De heeren Schalekaipp, Leyenhorst en Boender pleitten voor inwil liging voor dezen persoon, maar de Raad was bang voor de consequentie als er meer deren zouden komen. De rechter zal het uitmaken. Beroepschrift A. van Rooyen inzake weigering bouwvergunning tot het bouwen van een slachtplaats aan de van Zuylen v. Nijeveltstraat. Wel is vergunning verleend tot het verbouwen van een woonhuis tot winkel, maar de inrichting van de slacht plaats hebben B. en W. geweigerd, omdat de bebouwing aan de binnenzijde de vast gestelde grenslijnen overschrijdt.. Adres- sant ziet in deze beschikking een poging van B. en W. ora alsnog het verleenen van j de vergunning tot winkelbouw ongedaan I te maken, waardoor hij belangrijke schade zou lijden. B. en W. antwoorden, dat vele omwo- I nenden tegen slachthuisbouw in verzet zijn I gekomen. Bovendien zou deze bouw in I strijd zijn met de bouwoverordening. Door een onjuiste behandeling ten raad- huize is het misverstand ontstaan, dat de WIJNHANDEL G. KUPERUS. Zilveren jubileum. Aan het eind van deze maand zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. Kuperus in een bescheiden perceel op de Sint Ja- cobsgracht de grondslagen legde voor zijn thans niet alleen in Leiden en omgeving maar in geheel Nederland met een uitste kenden naam bekende wijnhandel, advo caat-fabriek en fabriek van Limonadesiro pen. Behalve op de Sint Jacobsgraobt is de zaak nog in verschillende andere perceelen gevestigd geweest, totdat tenslotte de hand kon worden gelegd op de perceelen Hooge- woerd 12-12a-12b, waar indertijd gevestigd was de bekende wijnhandel van de fa. Ben schop en Co. In deze van ruime wijnkelders voorziene perceelen, geschiedt thans op hy giënische wijze de fabricage van advocaat, die onder de naam „De Leghorn" de we reld wordt ingestuurd en van de limonade siropen waarvan de uit sinaasappelen ge perste „Manda" wel de bekendste is. vergunning óók werd verleend voor het slachthuis-. Het college betreurt, dat fouten zijn gemaakt, maar het ia steeds de bedoe ling geweest, dat geen vergunning werd gegeven voor slachthuisbouw. De heer Idenburg weet, dat het niet de bedoeling was deze vergunning te verlee nen, maar spr. komt tot de conclusie, dat tegen de bedoeling van B. en W. deze vergunning tóch is verleend. Spr. acht het ook onjuist, dat adressant vóór den bouw niet gewezen is op de aohterbouwlijn. Bouw- en Woningtoezicht had er onmid dellijk op moeten wijzen, dat van den slachthuisbouw niets kon komen. Spr. voelt voor een schikking met adressanten. De heer Schalekamp was eenzelfde mee ning toegedaan. De heer Van Tol had, hoewel hij reeds veel in Wassenaar heeft gebouwd nog nooit gehoord van de achterbouwlijn. De voorzitter antwoordde, dat de Raad dus aanneemt, dat h'et tegen de bedoeling van B. en W. is geweest, vergunning te ver leenen. Er ie verschil fcusschen uitvoering en bedoeling; dat zou niet door den Raad, maar eerst door den Rechter moeten wor den behandeld. Het waB beter geweest, dat nog extra-restrictie was gemaakt voor den slachthuisbouw. De Baad kon zich met het standpunt van B. en W. vereenigen. Van den Tuinbouwcursus was een ver zoek ingekomen om f 75.subsidie te ver leenen. Het verzoek werd ingewilligd. Aan de Middelb. Chr. School en R. K. Lyceum te den Haag werd subsidie ver leend. Op twee schoolgeld-reclames werd gun stig beschikt. De Oostdorperweg werd als bouwstraat aangewezen. Aan den heer Th. v. d. Barsclaar werd 100 M2 haventerrein meer verhuurd tegen f 0.65 per M2. Aan de heeren Soheffer en de Haan werd verlaging huur haventerrein verleend. Een derde „kwestie". B. en W. stellen voor aan den heer Hüner onderhandsch voor 3 jaar 2 perceelen wei land, groot 2 H.A.. te verhuren voor f 375. per jaar. De heer Wildt Meijboom achtte het be ter, dat opnieuw een openbare inschrijving werd gehouden. (Bij de eerste openbare in schrijving werd het hoogst voor f 285.in geschreven, wat B. en W. te laag voor kwam). De heer Idenburg achtte een prijs van f 285 in dezen tijd niet zoo laag. Spr. wilde het perceel alsnog verhuren aan de hoogste inschrijver De Reyerse. De heer Schalekamp achtte de bij open bare verhuring verkregen prijs hoog. De la tere bieder heeft het oog op de jacht. Er is volgens spr. alle reden het terrein te hu ren aan den hoogsten inschrijver. Ook de heer Boender was deze meening toegedaan. De voorzitter geloofde, dat de gemeente niet verplicht was den hoogsten inschrijver te gunnen. De personen maken van B. en W. geen overweging uit; uitsluitend wie het hoogste heeft ingeschreven. Tot nu toe was de prijs f 475. De heer Drop verlangde, dat B. en W. zich aan de usance zouden houden en het perceel aan den hoogsten inschrijver zou den gunnen. In gelijken geest sprak de heer Yan der Stoel. Weth. Boichel verdedigde het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht werd verworpen. Het voorstel-Drop werd aangenomen met alg. stemmen. De huurprijs van twee woningen bij de school aan de Bloemcamplaan werd vast gesteld resp. op f 650 en f 600. Besloten werd een perceeltje grond te onteigenen voor aanleg Storm van 's-Gra- venzandeweg. Het is bij de algemeene ont eigening destijds vergeten. De eigenaar wil zelfs geen prijs voor deze enkele vierkante meters opgeven Besloten werd een zilveren medaille te schenken voor het Florapark 1932 te Noord- wijk. Een gedeelte van de hypotheek der Wo ningbouwvereniging St. Willibrordus werd geroyeerd. Het is de bedoeling op een ge deelte grond bij de huizen der vereeniging een kleuterschool te bouwen. Voorgesteld werd een leening te sluiten groot f 250.000, tegen 5 1/2% a pari, bij het Pensioenfonds voor Koloniale Landsdiena ren. Na enkele opmerkingen goedgekeurd. Hierna werd gepauzeerd. De heer Kuperus is hoofdagent van de Phoenix-brouwerij, terwijl zijn leverancies voort port- en bordeaux-wijnen respectieve lijk der firma's Kropke en Knssmann en Co. borg staan voor de deugdelijkheid van de wijnsoorten die verhandeld worden. Het zal voor den heer Kuperus, na een kwart-eeuw van energiek werken aan een zaak die van den grond af moest worden •opgewerkt-, een voldoening zijn op een der gelijk resultaat te mogen neerzien en we wenschen den firmant dan ook gaarne toe, dat hij de stijgende lijn waarin zijn zaak zich de afgeloopen 25 jaar heeft bewogen, ook in de toekomst zal kunnen blijven ver volgen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 789 Naamlooze Vennoot schap Technisch Bureau voorheen van Duuren, Leiden, Lange Mare 74. Handel in technische artikelen. N»Comm.: P. J. J. Verschoor, Leiden. R. K. COMMISSIE VOOR WERKL00ZENZ0RG. Wij ontvingen de volgende verklaring en oproep van bovengenoemde Commis sie, die wij onze lezers ter aandachtige lezing gaarne aanbevelen: Trots het vele werk, dat reeds door bovengenoemde Commissie in het afge loopen en dit jaar gedaan is, zijn er nog steeds personen, die van dit werk een verkeerd of in het geheel geen begrip hebben. Wij willen daarom nogmaals met en kele woorden uiteenzetten, wat door bo vengenoemde commissie wordt beoogd en hoe zij dit tracht te bereiken. Het doel ie: de R. K. werkloozen voor geestelijke en lichamelijke inzinking te behoeden. Wij vermoeden, dat ieder dit doel, hoe sober ook omschreven, naar juiste waarde zal weten te schatten. Hoe de Commissie dit doel tracht te bereiken? Op de eerste plaats door het ontspanningslokaal. Hier komen de R. K. werkloozen iederen da-g te zamen. 's Mor gens wordt daar koffie, en 's middags thee geschonken, terwijl de tabakspot immer gevuld blijft om een pijp te stop pen. In dit lokaal vinden zij altijd een der Commissieleden, met wien zij vrij kunnen spreken en menig verdwaalde broeder is daar tot het vaderhuis weer gekeerd. Hier vinden zij de mensohen, die met hem meeleven, meevoelen, mee- begrijpen en die hun eigen taal spreken. Op gezette tijden komen zij en hunne vrouwen bijeen voor ontspanning en ont wikkeling. Deze ontwikkelingsavonden worden door man en vrouw op zeer hoo- gen prijs gesteld. Het programma voor deze avonden bestaat meestal uit een openingswoord en mededeelingen door den voorzitter, het behandelen van een godsdienstig, cultureel of politiek onder werp door een spreker, muzlbk en film. Door „Vondel" en „Adolf Kolping" werd ook een tooneelavond aangeboden. Wij willen hier tevens de vraag be antwoorden, wat deze avonden kosten, om misverstand te voorkomen. Deze ontwikkelingsavonden kosten de commissie totaal niets-. Spreker, musicus, filmoperateur enz. komen er allen met een bedankje a-f en bevelen zich zelf aan, om, indien de commissie dit verzoekt, weer gaarne een avond te geven voor het schoone doel. Voor den Vastentijd wordt, dit pro gramma iets gewijzigd en geheel volgens den geest van de H. Kerk uitgevoerd. Tevens staat voor de vas*en een tri duüm voor de werkloozen op het pro gramma hetwelk gehouden word' >n de week tussohen Passie en Palmzondag. Zoo wordt gewerkt om de menschen voor geestelijke inzinking te behoeden. Voor het tweede gedeelte van het doel is meer geld noodig. De koffie- en thee- schenkerij van 2 November af vraagt geld maar de. geregelde uit keeringen van levensmiddelen kost duizenden guldens. En toch is dit zoo hard noodig. Wij wil len hier niet beweeren. dat de menschen anders van honger zouden sterven; maar dat er honderden werkloozen en hunne gezinnen zijn, die ondervoed worden, is een feit, dat niemand zal betwisten. En hiervoor hopen wij onze menschen te be hoeden. Deze uitkeeringen, welke op geregelde tijden plaats hebben bestaan uit levens middelen als vleesch, vet, spek, worst, boonen, erwten, koffie, thee, tabak, aard appelen, groenten enz. Verder wordt, in het ontspanningslokaal menigmaal door bevriende bakkers brood gebracht om tc verdeelen onder de menschen met poote gezinnen, terwijl eenige slagers dikwijls voor een hartige brok of varkenskluiven zorgen, wat natuurlijk zeer welkom is. Wij mogen- ook niet vergeten te melden, dat voor de zieke gezinsleden een milde\ gever een aantal eieren beschikbaar stelde, een andere gever een partij onder goederen, een vereeniging een hoeveel heid kinderjurken. Hieruit ziet men, hoe bij de commissie alles welkom is, en hoe zij het tweede deel van baar doel tracht tc bereiken. Het is echter te betreuren, dat de werkloosheid en daarmede ook de zorg der commissie steeds- toeneemt. De laat ste uitkeering, welke gehouden is, om vatte niet minder dan 378 gezinnen. Om uit te rekenen, hoe veel guldens noodig zijn, om aan al deze gezinnen eeD be hoorlijke uitkeering te geven, behoeft men geen H. B. S. bezocht tc hebben. Tot heden is alles goed gegaan, dank zij het werken van de Propagandaelub „Dr. Schaepman", bijdragen van vele ver- eenigingen, gehouden collectes enz. maar als de werkloosheid Aanhoudt, zooals tot heden het geval is, dan loont binnen afzienbaren tijd de zaak vast, trots *1 het werken der commissie. Wij doen daarom bij dezen een beroep op onze geloofsgenooten; lees en herleef wat het doel dor commissie is, overweeg dit bij u zei ven enoverweeg vooral datgene wat niet omschreven staat in dit doel. Blijft de commissie uwe ge waardeerde steun geven en, mocht gij. 'soms onwetend, tot heden in het geven van steun zijn achtergebleven, geeft dan nu. Iedere geestelijke in onze stad zal gaarne giften voor dit werk in ontvangst nemen, hebt gij een telefoon bel No. 721 of No. 686 op, een briefkaart naar Ra penburg 89, Doezastraat 23 of Steen- schuur 15 en geld of giften in natura worden per omgaande afgehaald. Gij, die geven kunt, wees blijde te kunnen geven want den arme gegeven is Gode geleend. Mogen bovenstaande regelen iets bij dragen om het werk der commissie te 1 verlichten en hare „kruistocht, van naas tenliefde" 'tot een goed einde te bren gen. VER. VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN Gisteren is de 45ste algemeene vergadering van de Vereen, van onderwijzers en onderwij zeressen in de inspectie Leiden in de Stads gehoorzaal gehouden. De voorzitter, de heer J. Baak Jzn., be groette in zijn openingsrede in het bijzonder de wethouders Tepe en Romijn en den refe rendaris van onderwijs, den heer Vriend en Sprak zijn beste wenschen uit voor het wel slagen dezer vergadering. Hoewel de ongunst der tijden niet met al haar volheid haar drukkende last heeft gelegd op de schouders der ambtenaren, toch bespeuren ook dezen haar ongunstigen invloed in den vorm van salarisverlaging. Spr. uitte den wensch, dat deze maatregel het saamhoorigheidsgevoel zou bevorderen en dat allen de waarheid zouden gevoelen van het spreekwoord: .Eendracht maakt macht". Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de taak der school en van den onderwijzer en 2eide dat daarbij een materieele en een for- meele zijde valt te onderkennen. Naar aanleiding van het recente geschrijf over de z.g. „paedagogische echo", gaf spr. den aanwezigen in ernstige overweging hun leerlingen van het begin af aan te wennen logisch en duidelijk te antwoorden om ten slotte eenige practische adviezen te geven op het gebied van onderwijs aan groote klassén. Na de behandeling der ingekomen stukken deed de penningmeester, de heer J. H. Dommerholt vervolgens rekening en verant woording van zijn financieel beheer. De ont vangsten bedroegen 272.94% en de uitga ven 210.06%, zoodat er een batig saldo is van 62.88. De rekening werd onveranderd goedgekeurd. Als bestuursleden werden gekozen de hee ren H. de Boer, Woubrugge (aftredend) en J J. Kraal, Katwijk aan Zee. De heer D. Zuidhof kreeg daarop gelegen heid een toelichting te geven op een door hem uitgegeven „wereldkaart in rechte lijnen". Na een korte pauze was het woord aan ds. G W. C. Vunderink, directeur van het In ternaat van het Chr. Lyceum te Zeist, die een lezing hield over „Opvoeding en het onderbe wuste. De voorzitter dankte daarna den spreker voor zijn schoone toespraak en schorste daar op de vergadering tot 2 uur. In de middagvergadering hield prof. dr. B. G. Escher een referaat over het onderwerp: „Vulkanisme". Ned. Vereeniging van chefs in Grafisch Bedrijf, District Leiden. Reeds geruimen tijd werd door de Dis tricten Den Haag en Haarlem van boven genoemde vereeniging propaganda ge voerd onder de Leidsche Chefs en Calcu lators. Immers, deze organisatie die in andere steden flinke afdeelmgen heeft, telde te Leiden geen enkel lid, zoodat het een goede gedachte van deze distrieten was deze aangelegenheid energiek aan te pakken. Op 3 Februari 1.1. werd reeds in de Koe pelkamer van „Den Burcht" een propagan- davergadering gehouden, waar de heer Feij uit Amsterdam als spreker optrad. Na deze rede *verd een District Leiden gevormd met als voorloopig bestuur de heer Duiker uit Alphen, voorzitter, en de heer Verhoeven, Nieuwstraat 25, Lisse, se cretaris. In aansluiting op deze vergadering werd Zaterdagavond 1.1. wederom op dezelfde plaats een bijeenkomst gehouden, waar de heer Kok uit Hilversum, een uiteenzetting gaf over het „Pensioenvraagstuk voor chef en calculator". Op uitvoerige wijze werd deze aangele genheid door hem besproken en aangetoond dat kans van slagen nu zoo goed als ze ker is. Na deze causerie ontstond er een aange name gedachtenwisseling en werd een ieder volkomen bevredigd, waarna de vergade ring werd gesloten. Het plan is binnenkort voott leden en genoodigden met hun dames, een excursie te houden naar de cliché-inrichting „Neer- Landia" alhier. Waar deze inrichting sedert korten tijd is gevestigd en tot de meest mo derne instellingen kan worden gerekend, belooft deze excursie zeer interessant en leerzaam to worden. Recollectie voor oud-retraitanten. De oud-retraitanten worden beleefd uit- genoodigd tot bijwoning van den recollec tie-avond in de Hartebrugskerk op Don derdag a.s. des avonds te 8 uur. Uitslag der door den directeur van Ge meentewerken gehouden openbare aan besteding: „Het wasschen van buiten enz. van de gemeentegebouwen". In 10 percee len. Ingeschreven was als volgt: J. Kukler, Leiden perc. 1 1220.perc. 2 1499. perc. 3 919.perc. 4 1210.perc. 5 660.—, perc. 6 600.—, perc. 7 2340.—, perc. 8 1310.perc. 9 289.perc. 10 1230.L. van Es, Leiden perc. 1 1149, perc. 2 1550.perc. 3 1100.perc. 4 1160.perc. 5 710.perc. 6 720. perc. 7 2600.perc. 8 1198.perc. 9 335.perc. 10 999.N.V. Joh. Hic- kendorff, 's-Gravenhage perc. 1 1478. perc. 1497.perc. 3 984.perc. 4 948.—, perc. 5 784—, perc. 6 1094—, perc. 7 1085.pérc. 8 1992.perc. 9 380.perc. 10 742.Fred. P. Smit, Leiden perc. 1 2122.12, perc. 3 1863.14, perc. 8 854.63, perc. 10 382.16. Door de politie alhier is aangehouden de zwerver J. B., die nog zes dagen hech tenis tegoed had. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan P. N. G. van Tol en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een instrumentmakerswerkplaats in het perceel Hooigracht No. 54, kadastraal be kend gemeente Leiden. Sectie I No. 371. Leiden, 24 Februari 1932. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJE5N, Secretaris. LEIOEN. Olnsdag, Donderdag, Zaterdag. Vinoentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds van t 30 8.30 uur Woensdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis". Ledenvergadering Eigen Huis 8.30 uur. Donderdag. B. K. Vereeniging van Ge zinshoofden, afd. Leiden, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502, en D. J. v. Drie- sum, Mare 76, Tel. 406. VECHTPARTIJ TUSSCHEN STU DENTEN EN BURGERS. Een burger breekt een been. Vannacht omstreek® kwart over twaalf is het op de Breestraat tot een vechtpar tij gekomen tot een aantal studenten, die gisteravond en vannacht weer eens een fuif hadden, en een drietal passeerende burgers, n.l. J. G., H. T. E. en H. v. D. Volgens verklaring van deze laatstge noemden zijn zij door de studenten mis handeld. H. v. D., van beroep sergeant majoor bij het 4de Reg. Infanterie en in schermkringen geen onbekende, kreeg daarbij een slag tegen don onderkaak en viel zoodanig op den grond, dat hij heb linkeronderbeen brak. v. D. werd in hotel „Centraal" binnen gedragen, waar een dokter van den E. H. D. het been spalkte. Hierna werd hen slachtoffer naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Volgens getuigen zou zich aan deze zware mishandeling hebben schuldig ge maakt de student W. De politie stelt een ernstig onderzoek in. T00NEEL. Fritz Hirsch Operette. Van de gisteren door het Fritz Hirsch Gezelschap in den Leidschen Schouwburg opgevoerde operette, welke den wijdloopi- gen titel draagt van „An den Donau hab ich mein Maxi el geküsst", zegt o.a. do „Msbd", „dat men zich beslist groote scha de aan levensblijheid doet, wanneer men- dit leuke werkje niet gaat zien." Voorlijk is deze operette natuurlijk, even als zoovele van zijn voorgangers, welke Fritz Hirsch ons reeds gebracht heeft vroolijk met een tikje sentiment, zooals dat „rundum die Liebe" passend en gc- wenseht is. Want het zou geen operette zijn als de liefde er niet het „Leitmotiv" van was. Deze liefdesgeschiedenis uit den goeden ouden, tijd in de lieflijke Donau- stad Wien begint in een zolderkamertje „unter den Dachern von Wien" en eindigt daar eveneens een happy end. De op lossing van dit dakkamer probleem is al leraardigst gevonden, vooral in de laatste acte, toen er sneeuw lag over de daken, witte sneeuw, zoo wit als het blanke bruid je, dat toen in het dakkamertje stond „just wie im Marchen." De operette is een lief sprookje, ,vol le vensblijheid en dan neemt men het niet kwalijk, wanneer er veel bijwerk bij is, dat met de geschiedenis niets heeft uit te staan. Amusant, was o.a. de opera-parodie op de Wiener Wiese. Alle „sterren" van het Fritz Hirsch En semble deden mee met Fritz Hirsch en Friedl Dotza aan de spits. Naar de directie van de Fritz Hirsch Operette ons mededeelt zal kort na Pa- schen in Den Haag de première gaan van Robert Stolz' nieuwste operette „Wenn die kleinen Veilchen blüken". Robert Stolz komt zelf de operette in- studeeren en zal de eerste tien voorstel lingen, in Den Haag, Amsterdam, Rotter dam en Utreoht persoonlijk dirigeeren. Het gan3ehe ensemble der Fritz Hirsch- Operette zal er in optreden. De operette speelt op een meisjes-kost school en voorts bij de Bonner studenten. Het voor- en het naspel zijn geplaatst in den tegenwoordigen tijd, het tusschenspel speelt zich omstreeks 1900 af. Het is dus een costume-stuk, dat de spe ciale attractie bezit, dat een deel van pu bliek nog aan zijn eigen vroeger uiterlijk herinnerd wordt en aanschouwt, hoe het zelf indertijd gekleed ging. Fritz Hirsch kreeg niet alleen voor Ne derland de rechten, maar heeft bovendien de optie-rechten verworven voor Berlijn, daar het den wensch van Robert Stolz is, dat de Hirschianen, bij het te verwachten succes, ook in Berlijn deze operette aan het publiek brengen en wellicht ook haar in andere groote buitenlandsche steden 1 spelen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2