RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ten. Spr. hoopt, dat het amendement wordt ingetrokken. De heer De Wilde (A.-R.) heeft in principe hetzelfde bezwaar tegen het amendement-Smeenk als tegen het ont werp, n.l. dat- beide de wet op de finan- cieele verhouding misbruiken. Het amendement v. Vuuren tast de auto nomic niet aan. Het is echter niet mogelijk, de conse quenties van het amendement volledig te overzien. Daarom had spr. gaarne een afdeelingsonderzoek gezien. Nog liever zou spr. zien. dat minister De Geer het ont werp introk. Spr. wenscht af te wachten wat de regeerine zegt van het amende- ment-v. Vuuren. Hij zou het desnoods wil len aanvaarden. De heer Marchant (V. D.). betoogt, dat de amendementen vormen een geheel afzonderlijk wetsontwerp naast dat van de regeering. Do heer v. Vuuren heeft ge dacht: een wet moet er nu eenmaal wezen. Dit nu is fout gedacht. Bovendien ontbre ken gegevens om dit amendement te be- oordeelen. Globaal berekent spr.. dat het ontwerp der regeering en dat van den heer v. Vuuren, geamendeerd door den heer Smeenk. voor een stad als Den Haag, een verschil maakt van ruim 2 ton. Dit wisten de voorstellers niet, maar zij moeten zich dan ook niet opwerpen als wetgevers. De heer Smeenk voert bovendien een lange procedure in met het toezicht der regee ring over de gemeenten. De gemeenten moeten immers haar uitgaven beperken, of aan het hoofd staan sociaal-democra ten of christelijk-hislorisphen. Bovendien heeft de regeering als wapen in handen de wet op de kasvoorschotten. De regee ring zal krachtens die wet immers voor waarden moeten stellen. De heer Smeenk (A.-R.): En hoe hebt u gesproken bij de behandeling van die wet? De heer Marchant betoogt, dat hij nooit gezegd heeft, dat de voorschotten onvoorwaardelijk zouden moeten worden verleend. Sprekers conclusie is, dat men dit nieuwe wetsontwerp niet kan beoordee- len. De heer Smeenk (A.-R.) betoogt, dat als men op het standpunt staat, dat geen enkele korting gemotiveerd is, men het amendement v. Vuuren moet afwijzen. Staat men op het standpunt, dat een kor ting billijk is, dan moet men zich toch re kenschap geven van de noodige uitzonde ringen. Het is practisch niet zoo moeilijk, de gevolgen van sprekers sub-amende ment te overzien. Een voordeel is het ver krijgen van eenzelfde gedragslijn doordat beroep is opengesteld en Ged. Staten bij weigering der ontheffing gehoord worden. De heer Rutgers van Rozenb urg (C.-H.) verdedigt nader het amendement. Minister De Geer spreekt. Minister De Geer betoogt, in ant woord op een opmerking van den heer De Wilde, dat de uitkeering uifc het gemeente fonds ongeveer 100 millioen bedraagt. Het amendement-v. Vuuren, hoewel het geen verbetering is, kan spr. niet onaanne melijk verklaren. Voor de groote steden is het amendement-v. Vuuren voordeeliger dan sprekers ontwerp. Dit komt omdat de groote gemeenten relatief meer ambtena ren hebben. In lid 2 van het amendemnt is het ver schil met het regeeringsvoorstel veel groo- ter dan in lid. Dit lid 2 kan storend werken op de financiën van sommige ge meenten. De vrijstelling van gemeenten met meer dan 80 opcenten, vormt echter een veiligheidsklep. Het sub-amendement-v. Vuuren is een verbetering van het amendement-v. Vuu ren. Wanneer de Kamer tegen 's Mi nisters wensch het amendement v. Vuu ren zou aanvaarden, zou zij goed doen het amendement-Suring op te nemen. Ook het amendement Smeenk acht spr. een verbetering, omdat het de zwaarst belaste gemeenten ontlast. Van het amen dement-v. Vuuren zou het een verbetering zijn. Spr. kan zich echter voorstellen, dat men willekeur vreest van de bepaling in het sub-amendement-Smeenk. dat de „uit gaven binnen redelijke grenzen" moeten zijn gehouden. Wat Den Haag betreft, daar zijn de salarissen, volgens spr„ on redelijk hoog gehouden. Daarom is het goed. dat de heer Smeenk een beroepsin stantie ingesteld heeft. Wat voor spr. wel onaannemelijk is, is de negatie. Dit ontwerp staat niet buiten de crisis. Het is één der maatregelen, die de Regeering zich niet uit handen kan la ten glippen. Bovendien is het ontwerp van tijdelijken aard. Spr. hoopt, dat de Kamer de vrijmoedigheid en de kracht zal kunnen vinden, het wetsontwerp aan te nemen, hetzij geamendeerd of niet. De heer Suring (R.-K.) wijzigt het percentage in zijn sub-amendement van 4 in 3. De heer C o 1 ij n (A.-R.) verklaart, dat de meerderheid der Commissie van Rap porteurs het amendement-v. Vuuren, ge- sub-amendeerd of niet, ontraadt. Het sub-amendement-Suring wordt aan genomen met 77 tegen 13 stemmen. Het sub-amendement-v. Vuuren wordt verworpen met 55 tegen 36 stemmen. Art. 1 wordt aangenomen met 48 tegen 42 stemmen. Tegen stemden: Soc. en Vrijz.- Democraten, Communisten, de Anti-Rev. Visscher, Schouten en De Wilde, de Ka tholieken Suring, Kuiper, Goseling, Feber, Guit, Moller, v. Poll, Uyyen en de heer Floris Vos (partijloos). Het ontwerp wordt met dezelfde stem menverhouding aangenomen. De vergadering wordt verdaagd. HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gister een aanvang gemaakt mot de be handeling van de zaak van den leidekkers- patroon, die door de Rechtbank aldaar tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zijn compagnon Arken bout. De voorgeschiedenis van deze zaak bren gen wij hier nog even in herinnering. Op 29 Maart 1929 viel in den toren van de Gerardus Majellakerk aan het Ambon- plein te Amsterdam een leidekker in een der ommegangen. De hulp van de brand weer moest worden ingeroepen om den verongelukte naar den beganen grond te transporteeren; kort na zijn aankomst in het ziekenhuis gaf de man den geest. Als doodsoorzaak het op de plaats des on- heils gelegde noodverband werd den ge storvene niet van het hoofd genomen werd schedelbasis-fractuur vastgesteld. Aanvankelijk dacht men aan een onge val, doch langzamerhand kwamen er, ten aanzien van den leidekkerspatroon. be zwarende omstandigheden aan het licht. Zoo bleek o.a. dat die patroon qp het leven van den verongelukten Arkenbout een compagnonsverzekering had gesloten van vijftigduizend gulden, welk bedrag hem dan ook na den dood van Arkenbout was uitbetaald. Toen nu de patroon een ande ren knecht in dienst nam wendde hij zich tot een maatschappij, om op het leven van dezen knecht en verzekering van achthon derdduizend gulden af te sluiten. Dit kwam de Justitie ter oore en zij droeg den com missaris van politie, den heer J. Reyinga te Amsterdam op, ter zake een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek leidde er toe. dat ruim an 'erhalf jaar na het ongeval op het Ambonplein tot twee arrestaties kon worden overgegaan, nl. van den leidek kerspatroon en een van zijn knechts. Aan vankelijk ontkenden beiden de hand te hebben gehad in het gebeurde, dooh spoe dig legde de knecht voor zijn patroon zeer bezwarende verklaringen af: de patroon toch zou zich op den bewusten 29en Maart met den verongelukten in den toren heb ben bevonden. De knecht werd weer op vrije voeten gesteld en korten tijd later stond de patroon terecht voor de Recht bank (ter zake dat hii ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit een beraamd plan rm opzettelijk Arkenbout van het le ven te herooven, dezen in den koepel van de Gerardus Majellakerk met een hard voorwerp op het hoofd heeft geslagen, ten gevolge waarvan Arkenbout is overleden; althans dat hij met het oogmerk Arken bout van het leven te berooven dezen zwaa: lichamelijk letsel heeft toegebracht, l ngevolge waarvan Arkenbout is overle den). De Rechtbank oordeelde den ver dachte, die met klem zijn onschuld vol hield, schuldig aan moord en veroordeelde hem deswege tot levenslange gevangenis straf. Een vonnis, waartegen de leidek kerspatroon in hooger beroep ging bij het Gerechtshof, dat gisteren met de behande ling dezer zaak is begonnen. Het Hof is samengesteld: mr. Joh. M. T lies, presiden'; mr. L. Th. Jurissen en mr. J. v. Binsber_ raadsheeren; procu reur-generaal is mr. P. M. F. Bauduin. Ver ~:!iger van den verdachte is, even a's voor de Rechtbank, mr. F. A. Kokosky. Wanneer te kwart over tien de ver- f' whte wordt binner._/aid, is de gereser veerde en publieke tribune geheel bezet. In de daarvoor bestemde banken hebben 31 getuigen plaats genomen. Op de vraag van den president mr. Jol les, waarom verdachte in hooger beroep is gekomen, antwoordt hij dat hij onschuldig is; zoolang de wereld bestaat zal hij zijn onschuld volhouden. Ik, aldus verdachte, b.n een voorschuifpc^t, omdat ik die ver- zc I ering loopen. Als Arkenbout ver moord is geworden, dan weet Wessendorp e k. i die met verdachte ^c- .-csteerd is geweest) de dader, de tijd zal het uit wijzen. Begonnen wordt dan met het getuigen verhoor, dat gisteren nog niet beëindigd is kunnen worden. VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN (N.H.). sohiedenis min of meer verdacht voor kwam. Hij wist toch, dat het huwelijk tus- schen den rentenier en zijn vrouw een zeer ongelukkig huwelijk was, dat er meermalen sprake was van mishandeling en de eenige reden van het niet tot stand komen van een scheiding was, dat beide echtelieden in ge meenschap van goederen getrouwd waren en de vrouw het geheele kapitaal wenschte dat zij bij het huwelijk had ingebracht. Daar het kapitaal, dat de man destijds be zat veel geringer was en een scheiding hem dus nadeel zou opleveren verzette hij zich steeds tegen elke poging om het huwelijk te ontbinden. De burgemeester van Bergen had in het ziekenhuis een onderhoud met den rente nier, die daarop een verklaring teekende waarbij dr. P. van zijn ambtsgeheim ont slagen verklaard werd. De mededeelingen van den dokter waren daarna van dien aard, dat de justitie de arrestatie der vrouw gelastte. Een tweede verdachte gear resteerd. Weinige dagen later werd een tweede ver dachte gearresteerd en wel een kaashande laar uit Alkmaar, een rijk en algemeen ge acht ingezetene van wien niemand die met hem omging had kunnen vermoeden, dat hij aan eenige misdaad medeplichtig zou kun nen zijn. Hij was toen hij verleden jaar nog te Ber gen woonde de buurman van het renteniers- gezin en er schijnt toen een verhouding tus- sohen hem en de vrouw te zijn ontstaan. Het verhoor van beiden leverde zu.ke be zwarende feiten op, dat de rechtbank het voorarrest van beide verdachten tot dusver steeds verlengd heeft. Het onderzoek werd op 15 Jan. gesloten verklaard en heden kwam de zaak voor de Arrondissements rechtbank te Alkmaar in behandeling. Aan beide verdachten is ten laste gelegd, dat zij tezamen en in vereeniging in of om streeks het tijdvak van begin Augustus tot eind October 1931 ter uitvoering van het door hen tevoren gemeenschappelijk na kalm beraad en rustig overleg beraamd en opgevat voornemen om opzettelijk den echt genoot van de vrouw van het leven te be rooven door toediening aan den man in diens voedsel van Parijsch groen, dat de vrouw verstrekt werd door den kaashande laar. Er zijn in deze zaak zes getuigen h charge en acht a décharge gedagvaard. Voor de verdachte vrouw trad als verdediger op mr. C. A. de Groot, voor den kaashandelaar mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam. Verklaringen der verdachten. De verdachten droegen lichamelijk de sporen van een langdurig voorarrest. De vrouw van den rentenier verklaarde tot haar daad te zijn gekomen, doordat haar man had gedreigd haar te zullen dood schieten als zij met den anderen verdachte bleef omgaan, waarna deze gezegd heeft: ,-Dan moeten wij hem voor zijn". Hij gaf haar in het laatst van Juni jodium en dat heeft zij ongeveer vijfmaal in de thee van haar man gedaan, niet wetende dat jodium een middel was om iemand dood te maken. Haar man had het -uitgespuwd en de ver dachte kaashandelaar had iets anders ge geven. Zij wist niet, wat da-t was. Het kreeg na schudden een groene kleur. Zij deed dit in de koffie, de thee, de pa-p of de melk. Zij ontving verscheidene van deze fleschjes van 200 gram, dooh heeft de laatste niet meer gebruikt. Zij gebruikte de eerste fleschjes alleen als haar man haar uitschold. De kaashandelaar ontkende, dat hij met de vrouw van den rentenier heeft gespro ken over doodschieten. Hij gaf haar in Juni jodium, omdat zij hem iets gevraagd had om den man een beetje stiller te maken. Hij gaf jodium, omdat hij dat ook wel eens bij verkoudheid gebruikte. Hij deed dit in de hoop den man suf te maken, zoodat deze zijn vtouw niet meer zou mishandelen. Eerst later gaf hij een aftreksel van Parijsch groen, waarvan hij wist, dat het een mid del was' tegen luizen. Hij ontkende te heb ben geweten, dat het een groote hoeveel heid arsenicum bevatte. Pertinent ontkende verdachte een afspraak om den rentenier om het leven te brengen. De vrouw van den rentenier bleef even wel bij de door haar afgelegde verklaring. Gisteren is aangevangen met een uitge breid getuigenverhoor. VERDUISTERING DOOR ADVOCAAT. DE ONTROUWE BOEKHOUDER TE WOERDEN. Verduistering van f 5800. De 37-jarige boekhouder aan de gasfa briek te Woerden (gedetineerd) stond voor de Utrechtsche arrondissements-recht- bank terecht wegens verduistering van 5800 ten nadeele van de gemeente. Ver dachte is vele jaren in dienst van de ge meente Woerden geweest als boekhouder. De laatste acht jaren heeft hij telkens kleine bedragen uit de kas der bedrijven gehaald. Wanneer er controle in het zicht was liet verdachte de boeking achterwege. Eerst later boekte hij deze bedragen. In 1927, toen het tekort gestegen was tot 3000.heeft hij het volle bedrag aange zuiverd door dit geld te leenen. Toen hij echter voor de noodzakelijkheid kwam tot aflossing pleegde hij opnieuw verduisterin gen. tot dat het opgeloopen was tot een som van f 5800.—. Verdachte legde een volledige bekente nis af. Bij de ontdekking heeft hij een po ging gedaan zioh van het leven te beroo ven. De directeur van de Technische Bedrij ven. de heer Droogdijk, als getuige gehoord deelt mede. dat hij in verdachte een groot vertrouwen had. De controleerende ambte naar was niet aan getuige, maar aan het college van B. en W. ondergeschikt. De verdediger (mr. Hemsing uit Woer den): „In de instructie van den boekhou der staat, dat hij verantwoordelijk is on der den directeur". Getuige: „Als ik nalatig was geweest zou ik ook strafbaar zijn. Maar ik ben niet na latig geweest. Wanneer ik den boekhou der voet voor voet moest volgen zou er van mijn eigenlijke werk niets komen. De boekhouder is aansprakelijk". Getuige verklaart, ten slotte, dat als ver dachte behoorlijk gecontroleerd was. hij de verduisteringen nooit had kunnen plegen. De heer A. Zon, makelaar, die de ge meentelijke boekhouding regelmatig con troleerde, wordt zoowel door de rechtbank als door den verdediger aan een scherp verhoor onderworpen. Hij verklaart zich nooit door zijn persoonlijke relatie met ver dachte te hebben laten beinvloeden. Nooit heeft hij iets van tekorten gemerkt. Rechter mr. Kaars Sypesteyn: „Hebt u de tusschentijdsche stortingen nooit gecon troleerd V' Getuige: „Neen". Mr. Kaars Sypesteyn: ,.U heeft den wis- sellooper nooit gevraagd?" Getuige: „Neen." Mr. Kaars Sypesteyn: „De directie van het verificatiebureau heeft u er toch op attent gemaakt, dat de controle niet vol doende was." Getuige: „Daar weet ik niets van." Mr. Kaars Sypesteyn: U heeft maar voor zoete koek aangenomen, wat verdach te u geliefde te zeggen". Verdediger: „Er was einde 1939 een tekort van 3000. Dat heeft u niet ge merkt". Getuige: „Neen". Verdediger: „Maar in November 1931 hebt u wel gemerkt dat er 5000 tekort kwam" Getuige: „Neen, ook niet. Ik heb het pas gemerkt toen verdachte zelf bekend had". De directeur van het Centraal Bureau van Verificatie, de heer Mever, als getui- ge-3eskundige gehoord, verklaart dat de controle niet was zooals het behoorde. De bijkas werd nooit opgenomen. De verant woordingen heeft verdachte telkens ver schoven. De officier van Justitie, jhr. De Greeve merkt op, da-t verdachte een volledige be kentenis heeft afgelegd. Het is wel geble ken dat wanneer er een behoorlijke con trole was geweest, de zaak niet zoover zou zijn gekomen. Uit het rapport van ds. Couvee is gebleken dat verdachte wel bo ven zijn stand leefde, maar geen geld ver braste. Het geld is geleidelijk in zijn ge zin opgegaan. Toen zijn eerste vrouw was gestorven heeft hij met vrienden nogal geld verteerd in café's. Spreker eischt een ge- vangenistsraf van één jaar met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. Hemsing stelt vooral in 't licht, hoe verdachte, die 23 jaar de gemeente heeft gediend, tot zijn handelingen is gekomen. Hij heeftv oort 't eerst geld uit de kas ge nomen toen zijn eerste vrouw ernstig ziek was en na de begrafenis. Noch de direc teur, noch de controleur hield de hand aan de Instructie. Dat is een grove schuld, waarvoor zij aansprakelijk zijn. Pleiter hoopt, dat de rechtbank bij de bepaling van de straf daarmee rekening zal houden. Een andere omstandigheid, die voor ver dachte pleit, is zijn volledige bekentenis. Pleiter dringt aan op een gedeeltelijk voor waardelijke straf en een gedeeltelijk on voorwaardelijke straf, en de laatste te la ten samenvallen met het voorloopig arrest van drie maanden. Uitspraak over 14 dagen. GRATIS K00PEN NIET ONDER DE L0TERIJWET. Overeenkomstig de conclusie van den ad vocaat-generaal heeft de Hooge Raad de in leidende dagvaarding nietig verklaard en daarmede vernietigd het vonnis, zoowel van de rechtbank als van den kantonrechter te 's-Gravenhage, waarbij een gedelegeerd commissaris van een N.V. (Warenhuis) in Den Haag, was veroordeeld wegens het or- ganiseeren van een loterij zonder vergun ning, bij het vaststellen van een aantal uren, waarop naar achteraf werd bekendge maakt, in eth Warenhuis gratis kon worden gekocht, in dien zin. dat ieder, die op dat bepaalde uur bleek te hebben gekocht, een bon ontving gelijk aan de waarde van het gekochte. In arrest wordt o.m. overwogen, dat de dagvaarding niet duidelijk inhoudt, welke overtreding is begaan en dat met gebleken is, of inderdaad een loterij is aangegaan. HILLEG0M. Brand. Gistermiddag omstreeks 3 uur ontstond een schoorsteenbrand in de Zanten aan den Loosterweg II alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch het vuur was reeds gebluscht. Ook de bur gemeester was onmiddellijk tegenwoor dig en natuurlijk vele nieuwsgierigen. Het liep gelukkig -best af. TER AAR. Kiesvereeniging. Maandagavond werd in het café Verhoef te Papeveer de jaar vergadering gehouden van de R.K. Kies vereeniging. .Voor deze vergadering was zeer veel belangstelling. Men dacht dat er nogal eenige discussie zou komen, maar dit is toch met het geval geweest. Ruim 7 uur opent voorz. W. Togni de bijeenkomst en heet allen van harte wel kom, bizonder de zeereerw. heer Pastoor, en wijst o.m. op de noodzakelijkheid van eendrachtige, eerlijke samenwerking m het belang der katholieke zaak. De secr. leest na de notulen een keurig uitgebreid jaarverslag, waarvoor hij een welgemeend applaus in ontvangst had te nemen. De penningmeester brengt verslag uit oer het financieele gedeelte; er is nog een batig saldo van 43.12. Als leden van de controle-oommissie fungeeren de heeren P. de Haan en C. Mank, die rapporteeren dat de boeken en bescheiden m orde zijn. De voorz. brengt secr. en penningmees ter dank voor hun verslagen. Een verslag van de afgevaardigde Rijkskieskring Leiden werd duidedijk uitgebracht door den voorz. Vooraleer men tot stemming overgaat, voor het bestuur, zegt de voorz., dat hij vandaag een treurige ervaring heeft op gedaan, daar er door een persoon brief jes rond zijn gebracht te Langeraar, waarop oj^gewekt werd, om hedenavond niet aan de stemming deel te nemen. Spr. begrijpt niet, dat deze persoon, die met de verkiezing ook alreeds circulaires rond bracht nu weer met zoo dergelijk iets durft rondgaan. Tot bestuursleden werden gekozen de leden van het oude bestuur en in de vaca- ture-Post-Uiberweer-van Hofwegen werd gekozen Klein-Brozius. Op een vraag van dr. Post-Uiterweer of sommige bestuursleden nu van stand punt veranderd zijn, antwoordt de voorz., dat de Pastoor hen bewogen heeft dezen weg te bewandelen. Als voorz. werd met groote meerderheid gekozen-de heer W. Togni. De heer Togni nam zijn benoeming aan en dankte de vergadering voor het ver trouwen in hem gesteld. Als afgevaardigden Rijkskieskring wer den gekozen de heer W. Togni en mej. van Zwieten-Spierenburg en voor den Statenkieskring de heeren H. Markman en Alb. Vork. Op voorstel van het bestuur werd be sloten met de A.R. en Chr.-Hist. Kies- vereen. gezamenlijk een schrijven te rich ten aan den Raad inzake een herziening van wijze van de schoolgeldheffing, om n.l. de trapsgewijze-methode niet zoo ruim te maken. Verder werd ook de aandacht van de Raadsleden gevraagd-, om de groote kwi tanties van 't electrisch bedrijf, die juist in de maanden Jan. en Febr. vallen, te verdagen naar den zomer. Gekomen aan de rondvraag deelt de heer Cor. de Keijzer mede, in welke om standigheden hij de bedoelde briefjes heeft rondgestuurd. De crisis, die ook bij hem geolgen heeft, noopte hem daartoe. De voorz. aanvaardt deze reden, maar vraagt in den \ervolge, wanneer zoo iets weer voor mocht vallen, eerst even bij hem te komen. De heer Post wijst er bij de rondvraag op, dat de uitslag van deze vergadering niet allen zal bevredigen. Spr. is het niet eens over de opvattingen van het bestuur in den laatsten tijd en oefent voorts nog eenig critiek op het beleid van den voor zitter. De voorz. verdedigt zijn beleid; hij werkt steeds reglementair. Den heer J. Egberts i-s nog niet duide lijk het voorstel, dat gericht zal worden naar den Raad aangaande de schoolgeid- keffing, doch de voorz. licht hem dit dui delijk toe. Gekomen aan het einde dankt de voorz. allen voor hun medewerking; hij hoopt, dat er nu weer geen geweddige draaikol ken op komen zetten, maar dat allen mede zullen werken, om de eenheid in onze R.K. politiek sterk te bevorderen. ST0MPWIJK. Geboren Adriana Maria, dochter van P. C. van Eijk en C. J. van Dijk Neeltje Maria, dochter van G. P. Roos en N. M. v. d. Linden Jozef Cornelis, boon van J. J. M. Suijzen en C. C. Vlasveld Josina Johanna, dochter van J. D. Kloos terman en G. A. Bergman. Overleden: J. A. Grobben 49 jaar Cornelis van Santen, 71 jaar. VEUR. Geboren Gijsbertha Jaooba Corne lia, dochter van J. Romijn en W. de Zoete Laurentia Johanna Theresia, dochter van J. P. Knijnenburg en A. van Vliet Sijtje, dochter van W. G. Sohinkelshoek en M. Huisman. WASSENAAR. Brandje. De brandweer blusohte een schoorsteenbrandje ten huize van H. aan den Oostdorperweg. Gevonden voorwerpen. Wild-lederen dameshandschoen. In November van het vorig jaar werd op last van den Burgemeester van Bergen (N.H.) de echtgenoote van een daar wonend rentenier in hechtenis geste'd, daar er een sterk vermoeden bestond, dat zij getracht had door middel van vergift haar echtge noot om het leven te brengen. De man, die als zeer bemiddeld bekend staat, wenschte, hoewel er voortdurende oneenigheid in het gezin schijnt te hebben geheerscht, niet te scheiden, en daarom werd al spoedig het vermoeden uitgesproken, dat de vrouw zich op deze wijze van haar man heeft willen ontdoen. De man wordt op het oogenblik nog in het ziekenhuis te Alkmaar verpleegd. Dr. Pameyer uit Alkmaar, dien hij consulteerde, achtte de ziekteverschijnselen verdacht en heeft er op aangedrongen, dat de man niet langer thuis verpleegd zou worden. De pa tiënt werd op 23 October naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Hoe de justitie van een en ander kennis kreeg. Toen bij den rentenier kwam vast te staan, dat zijn ziekte aan het herhaaldelijk toedienen van vergif door zijn vrouw was te wijten, riep hij de medewerking van een Alkmaarschen advocaat in om te trachten zijn vijfjarig zoontje zoo spoedig mogelijk van de moeder verwijderd te krijgen. De advocaat richtte zich tot den burge meester van Bergen, wien de geheele ge- De Arrondissementsrechtbank te Alk maar deed, zooals gemeld, gisteren uit spraak in de zaak tegen mr. K., die op 9 en 10 dezer terecht stond terzake het zich wederrechtelijk toeëigenen van effecten ten nadeele van de instelling van weldadigheid „Het Huis Van Zessen" en %'an belangrijke geldsommen, toebehoorende aan de O. L. Vr. Stichting te Amersfoort. Het O.M. had 3 jaar gevangenisstraf ge- eischt en vroeg bij een eventuee'.e veroor deeling onmiddellijke gevangenneming van verdachte. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden met bevel tot- onmiddellijke gevangenisneming van verdachte. Blijkens het vonnis werd verd. ten laste gelegd, behalve verduistering van f 28.000. aan effecten, f 79.650.72 zioh wederrechte lijk te hebben toeëigend, als beheerder voor de O. L. Vr. Stichting te Amersfoort (het O. M. had verd. schuldig verklaard aan ver duistering van ongeveer f 107.000. Rekening werd gehouden met de volgen de verzachtende omstandigheden: 1. dat verdachte maatschappelijk volko men ten val is gebracht; 2. dat hij het grootste deel van het geld gebruikte als steun aan familie; 3. dat hij in de laatste 2 jaren bijna voort durend met ernstige lichamelijke en geeste lijke ziekte te kampen had. Alle verweren van verdachte werden ver worpen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10