HET KOLONIALE PROBLEEM. UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Van onzen bijzonderen correspondent HEERSCHENDE EN OVERHEERSCHTE RASSEN De taak van het Moederland. PABIJS, 18 Febr. 1932. Een gelukkig toeval bracht ons in aan raking met oud-minister Sarraut, die ons welwillend een interview toestond. „Excellentie, wat ia uw meening over de wisselwerking tusschen het Europee sche en het Koloniale probleem?" „Daar heb ik al vaak over nagedaoht. Ik gelooi mijn gevoelens het beste te kun nen iormuleeren als volgt: de eerste stap naar de consolidatie van den Europeeschen vrede moet samengaan met de restauratie en reorganisatie van het Europeesche eco nomische stelsel. Maar indien een Euro peesche iederatie tot stand mocht komen, er dus een grondslag kan worden gevonden voor economische overeenkomsten, dan is het noodzakelijk daarbij tevens de kolo niale economie in te schakelen. Anders zouden de lunoamenten van een dergelijke overeenkomst ongetwijfeld niet voldoende hecüt zijn". „Denkt u ook niet, dat de koloniën een groote rol spelen m net vredesvraagstuk en wat is uw nieening in dit verband over de toemalige politiek van bet verdrag van Versailles, die Duitschland als kolonisee- renue mogendüeid schrapte „Koloniën kunnen een waardevol mid del zijn tot benoud van den vrede, waa neer ue naties er naar streven om door internationaal contact te pogen elkander te uegrijpen en dwalingen te vermijden. Ja, L»uiL6Chiand.... Men moge tenslotte het recüt hebben gonad om Duitscnland zijn kolomen te ontnemen, maar 'n vooruit- ziemie pouuek was dit wis en zeker met. Duitschland is daardoor beroofd van groaasioiien en markten en het spant nu alle krachten in om dit verlies binnen zijn Eurupeesohe grenzen te compenseeren". „U staat dus wel op het standpunt, dat er juist in het belang van den vrede een sterke belangengemeenschap tusschen de Europeescne Mogendnedea moet zijn, spe ciaal met het oog op haar koloniale onder nemingen?" „Ja zeker, in het belang van den vrede, dus van Europas toekomst, is het noodig om een zeker belangengemeenschap en be paalde memode te vinden om over en weer de vruciiten der kolonisatie te deeien. Maar daarvoor ia het dan ook noodig, dat de iturupeesche naties tezamen de verant woordelijkheid dragen voor hare koloniale ondernemingen. Maar hoe dit ook zy, het koloniale probleem alleen kan den Euro- peescnen vrede niet verzekeren; er moet gezocht women naar een breed&ren ba sis voor den aigemeenen vrede. Door nau wer in contact te treden met de koloniën, door deze immer nauwkeuriger te leeren kenn, kan men tenslotte een beter gefun deerd oordeel verkrijgen omtrent de oor zaken en de mogeiyxe oplossingen van de groote latente contacten tusschen Europa en de andere continenten zooals b.v. het gigantische Azië, vanwaar telkens weer zuike verontrustende berichten ons berei ken". „Juist Excellentie, daar hebben wij bij ons in Holland o.ver kunnen meepraten en van Engeland weer „De teekenen van onrust op het Azia tische continent zijn een weerklank van agitatie die ontstaan is bij veie andere ras sen op andere continenten. Dit brengt my ertoe een ander punt nader te beschouwen; de koloniale crisis. Dit is een ernstig on derwerp, men dient het niet te overdryven maar moet het toch beschouwen als een ernstige waarschuwing, ik wil hier niet over de crisis m de koloniën spreken, maar over een andere, die nog ernstiger is, van politieken aard en die verband houdt met de autoriteit- van de heerschende over de overheerschte rassen. „Dat zou nog totheel wat conflicten aanleiding kunnen geven, gelooft u nieti Ja, het feit zelf is een dramaeen drama, dat uit velerlei bestanddeelen is samengesteld, het is een terugslag op onze beschaving, een ontwaken van de energie der gekleurde rassen, die georganiseerd en tot grooter zelfstandigheid gekomen zijn door de Europeesche wetenschap, tech niek en cultuur. Deze materie is werkelijk waard grondig te worden bestudeerd, met het eemge doel om de waarheid, mets dan de waarneid onder oogen te zien. De oorzaken van deze niet te vermijden gebeurtenissen zijn overal dezelfde. Waar wij het ook bestudeereu, in de Eransche, Bntsche, Hollandsche, italiaansche, Belgi sche, Portugeesche koloniën of waar elders, overal vinden wij een zelfde ontwikkeling. Het is de onvermijdelijke konsekwentie van de uitbreiding, van de vlucht, die geduren de vier eeuwen de politieke economische en moreele kracht van Europa triomphan- telijk door' de wereld heeft genomen. Nie mand zal ontkennen, dat de snelle en in tensieve wijze waarop de kolonisatie is ge schied wrijvingen en botsingen met de ge koloniseerde volken veroorzaakt heelt, deze hebben zoowel een afbrekende als op bouwende invloed uitgeoefend. De Wes- tersche cultuur is te plotseling doorge drongen, de invatie der moderne techui- sche hulpmiddelen is te snel gegaan. Een soort van economische, politieke en mo- Een onderhoud met Albert Sarraut, ex-gouverneur van Indo-China, Fransch oud-Minister van Koloniën dat onze Parijsche correspondent had werd aanleiding tot dit artikel, waarin de houding der mogendheden tegenover haar koloniën vooral in deze tijden scherp en duidelijk wordt belicht. reele omwenteling is over de gekoloniseer de wereld losgebroken. Men beoogde daar mede goede resultaten, verwachtte een productieve uitwerking. Maar tenslotte bleek dit alles een destructief element te bevatten, omdat eeuwenlange tradities, plaatselijke economie, politieke en sociale zeden en levensopvattingen ondersteboven werden geworpen. De ontzaggelijke ver warringen en veranderingen die veroor zaakt werden door de wereldoorlog en de bolsjewistische propaganda hebben de la tente oorzaken, die reeds Lang geleid heb ben tot een reveille der gekoloniseerde vol keren doen toenemen in kracht en aantal". „Welke gevolgen kan dit alles naar uw meening met zich brengen?" „Het zwaarst wegende element in deze kwestie is, dat de Europeesche beschaving berust op kolonialen grondslag. Dit geidt niet alieen voor landen als Engeland, Erankryk, Holland, België, Italië, Spanje en Portugal, maar ook voor landen die nooit gekoloniseerd hebben, want <ieze zyn zoo krachtig medegesieept in den alge- meenen stroom van uitbreiding en ontwik keling, dat zy, indien de koloniale crisis acuut wordt er evenzeer onder te lyden zullen hebben als de andere. In ieder; geval, de feiten zijn daar. Uit den boezem van alle gekoloniseerde volke ren stygen klanken op, die Het naderen van een storm aanduiden. Het wankelen der autoriteit kan van tijdelyken aard, maar ook blijvend zijn. Wat staat ons te doen de oplossing van zulk een probleem kan m.i. alieen geschieden in den huma- nen geest die de grondslag vormt van krankryks koloniale politiek". „Holland is eenige jaren zeer krachtig opgetreden. Dat moest toen. Maar overi- gens, u weet het Excellentie, koloniseeren wij ook geheel in humanen geest. Reeds tientallen jaren lang". „Zeker, ik weet het. Ik bewonder, zooals u weet, uwe methode van koloniseeren ten zeerste. Maar men is niet overal even ver en daarom verkondig ik altijd weer, dat de moderne koloniale leer het egoïsme van vroegere tijden moet verwerpen, dat de ko loniale bezittingen alleen maar aanwend de ten bate van het moederland. De kolo niale mogendheden hebben niet alleen rechten, zy hebben ook plichten. Zij moe ten beginnen met het verzexeren van den vrede en veiligheid der rassen, die vaak eeuwenlang te lyden hebben gehad onder oorlog en plaatselijk despotisme. Zij moe ten voorzien in de toekomst van deze vol keren door het treilen van maatregelen op hygiënisch gebied, speciaal ter bestrijding van besmettelijke ziekten, door voeuisel- schaarschte en hongersnood in de toekomst onmogelyk te maken, door de plaatselijke bronnen wetenschappelyk te exploiteeren. Zij moeten de inaoorüngen behulpzaam zyn bij het aanleggen van wegen, kanaien en spoorwegen, by het ontginnen van uet oerwoud en bij het op de wereldmarkt brengen van hunne voortbrengselen. Zy moeten den arbeid der inboorlingen beter regelen, en beschermen tegen industrieele uitbuiting, die ook in deze vera! geiegen landen het probleem, verbonden aan een groot proletariaat nebben doen ontstaan. En wat het meest belangrijke is, belang rijker dan al het andere, dat is een vorm van opvoeden die niet vernietigt wat goed is in de plaatselijke overleveringen. Dit is de geest waarin moet worden ge koloniseerd. Ook al maakt de emancipa tiedrang in onze kolomën onze taak zwaar der, toch moeten wij de daaraan verbon den risico's op ons nemen. Het is dit wel waard omdat het een uitvloeisel is van een verlichte democratie en van den geest van broederschap". „De moreele resultaten dus...." Juist, juist.... het is goed dat u daar over spreekt. De beschaving onzer kolo niën heeft, evenals die van Europa, reeds te veel geleden onder de ingeroeste meo- ning, dat de materieel© resultaten en suc cessen boven de moreele zijn te stellen. Al de materieele bedrijvigheid, de verhoogde krachtsinspanningen als uitvloeisel van het Taylor-systeem hebben het hart der be schaving langzamer, te langzaam doen kloppen. Van dit hart echter moet een leidende kracht uitgaan; het ontwikkelen alleen van de natuurlijke hulpbronnen is maar half werk, de menschelijkheid op een hooger niveau te brengen is van meer be lang1'. „Alle Menachen werden Briider, Excel lentie!" „Ja, jade koloniale expansie heeft one bijna tot een wereldeenheid gemaakt. Maar deze mag en kan met verder worden nagejaagd door een gewelddadige schei ding der rassen. Indien de beschaving niet volslagen met zichzelf in tegenspraak wil komen, moet zij opkomen voor de economi sche solidariteit der geheele wereld door te streven naar de solidariteit der wezens, die haar bewonen". Wij hebben onze vragen over den in vloed der missies in dit verband tot het Laatste bewaard, maar Zijne Excellentie werd weggeroepen, deze moeten dus helaas worden uitgesteld. KATWIJK. ^tefoon. Tot heden was het tele foonkantoor des nachts alleen geopend op de werkdagen. Des Zondags van 89 v.nx. en 12 uur nam. Voortaan zal het kan toor des nachts den geheelen week, dus ook des Zondags geopend zijn. Stand der werkloosheid. Het aantal geplaatsten bij de werkverschaffing is 200. Er is een aanvang gemaakt met het del ven bij particulieren met steun van de gemeente. De werkgevers kunnen zelf hun personeel aanwijzen; echter gelden voor de geplaatste arbeiders dezelfde bepalin gen als voor die welke bij de werkverschaf fing zijn te werk gesteld. Werkloozen: 3 varensgezellen, 102 vis- schers, 12 kuipers, 8 binnenschippers, 2 stokers, 1 autogene-lasscher, 1 ijzerwerker, 2 mandenmakers, 78 grondwerkers, 20 op perlieden, 4 metselaars, 23 timmerlieden, 9 schilders, 159 losse arbeiders, 7 fabrieks arbeiders, 122 landarbeiders, 3 tuinlieden, 1 kantoorbediende, 1. wagenmaker, 3 chauf- feuds, 1 magazijnbediende, 1 straatmakor. Totaal 565. Beneden 18 jaar 3. LISSE. „Nut en Genoegen". Gisteravond hield de R. K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" haar ledenvergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. Voorzitter, de heer J. 0. van Ruiten, richtte een speciaal woord van welkom tot den nieuwe Geest. Adv. Voorts dankte de Voorz. allen, die de St. Isidorus uitvoerin gen hebben doen slagen, benevens den jaarlijkschen feestavond. Ook riep spr. het welkom toe aan twee nieuwe leden. Hierna sprak hij woorden van felicitatie tot den heer O. Elfring, bij diens 39-jarige loopbaan, en sprak den wensch uit, dat het hem gegeven moge zijn, nog vele jaren voor dezë vereeniging uit te komen. De notulen werden voorgele/en en on veranderd goedgekeurd. Aan de orde is een verslag van den penningmeester. Aan ontvangsten 234.92, aan uitgaven 165.91 al zoo een voordeelig saldo van e9.01. Hierna volgde verslag feestcommissie, hetwelk werd uitgebracht door den heer H. Elfring; 166.15 5 aan ontvangsten, 158.08 aan uitgaven, alzoo een batig sal do van 8.07 5. Voor beide verslagen werd dank gebracht door den voorzitter. Hierna volgde contributie betalen, ont vangen werd 10.50. Aan de orde is voorstel Bestuur, om de dames-tooneelisten aan de vereeniging te verbinden door het lidmaatschap. Do heer van Kesteren bespreekt de redenen, waarom er bezwaar tegen lidmaatschap moet worden gemaakt. De Geest. Adviseur licht dit punt nader toe, waaruit blijkt, dat deze weg voorzichtig bewandeld moet worden. Bij stemming werd het voorstel verworpen. Na een drukke rondvraag werd de ver gadering gesloten. NOORDWIJK. „Draagt elkanders lasten." Gisteren avond vergaderde bovengenoemde ver eeniging in het vereeniging-sgebouw te Noordwijk aan Zee. De voorzitter, de heer O. v. d. Wiel, opende met een welkomstwoord deze 9e jaarvergadering. Spr. wijdde enkele woor den aan de gebeurtenissen van het afge- loopen jaar, waarin het bestuur herhaal delijk moeite heeft gehad om het finan cieel© gedeelte in evenwicht te houden. Toch is de finantieele toestand der ver eeniging niet ongunstig te noemen. De heer Bakker had den voorzitter ver zocht de vergadering namens het college van toezicht mede te deelen dat de hee- ren ieder kwartaal de stukken en beschei den van den penningmeester hadden ge controleerd en tot de geringste bijzonder heden zelfs in volkomen orde hadden be vonden, waarom men den penningmeester den heer A. v. d. Werf voor zijn verant woordelijkheid over 1931 kon dechargee- ren. De secretaris, de heer J. Kloos, kreeg hierna de gelegenheid de notulen te lezen der vorige jaarvergadering, die keurig verzorgd waren en ongewijzigd werden Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris. Het aantal leden bedraagt thans 3126. Het ledental is dus gestegen met 103 personen, van deze 3126 personen behooren er 1303 te Noordwijk-Binnen en 1823 te Noordwijk aan Zee. Het aantal begunstigers bedraagt 37, die 154.50 tot de kas bijdragen. Aan oontributie der le den werd ontvangen 10.345.99. Aan sub sidie van de vereeniging „Ons Huis1' 150. Er werden dit jaar 98 patiënten verpleegd met te samen 2927 verpleegdagen met een kosten van 7317.50 voor Röntgenfoto's en bestraling werd 80.uitgegeven. Aan vrij verover per auto f 974.80, aan ver voer per tram 256.Het totaal inkom sten en uitgaven bedroeg 11973.61. Het reserve-kapitaal bedroeg per 1 Jan. 1931 1885.84. Hierbij gevoegd het kassaldo in handen van den penningmëester ad 902.47 is het bezit der vereeniging op 1 Januari 1932 2639.38. Benoeming twee leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de hee- ren 0. v. d. Wiel en S. Verloop. Beide hee- ren werden herkozen en namen hunne herbenoeming aan. De fin. toestand der vereeniging is thans niet ongunstig te noemen, waarom het be stuur meent met het volgende voorstel te kunnen komen. Voorloopig als proef voor een jaar in het geval als reeds genoemd een derde der kosten voor operatie en verbandmiddelen tot een max. van 50. te vergoeden, zulks alleen wanneer een arts het noodzakelijk oordeelt dat opera tief ingrijpen dringend noodzakelijk is. Na breedvoerige besprekingen werd besloten dit voorstel aan e nemen, met een maxi mum vergoeding van 75. Na de rondvraag dankt de voorzitter bet bestuur voor al hetgeen het in het be lang der vereeniging heeft gedaan en de leden voor hunne opkoïnst. Hierna volgde sluiting. WASSENAAR. Het Nederl. Rood© Kruis. In het Dorpshuis hield de afdeeling Was senaar van het Ned. Roode Kruis een alge meen© ledenvergadering. Door den voorzitter Jhr. W. K. von Wei- Ier, werden allen hartelijk welkom geheeten op deze 2de jaarvergadering. Spr. memo reerde, dat er in het afgesloten 2de werk jaar der afdeeling een belangrijk werkjaar werd afgesloten, waarop met volle tevre denheid kan worden teruggezien. Van deze werkzaamheden gaf hij hierop eenige alge- meene beschouwingen, zooals het resultaat der cursussen, waarvoor 12 mannelijke en 10 vrouwelijke het examen voor E.H.B.O. met goed gevolg hebben afgelegd; dat er op het strand een hulppost werd opgericht, in wel ke post in het afge'oopen jaar voor 38 onge vallen hulp werd verleend door gediplo meerde dames, waarvoor hij hen warme hulde bracht. Ook werd een reddingsbri gade opgericht, thans tellende een 60-tal werkende leden, terwijl de bruikbaarheid van de strandpost nog aanzienlijk werd ver hoogd door een telefonische aansluiting, waaraan de Gemeente, Wassenaar Vooruit en de heer D. Lievense in de kosten bijdra gen, zoodat een miniem bedrag ten laste van het R*oode Kruis komt. Ook de geva ren op den Rijksstraatweg hadden de volle aandacht van het Bestuur van het Roode Kruis. Conferenties werden gehouden met den A.N.W.B., het Gemeentebestuur, waar schuwingsborden werden geplaatst nabij de van der Oudermeulenlaan en Narcislaan, terwij] op de kruispunten met den Rijks straatweg door het Gemeentebestuur elec- trische lantaarns werden aangebracht. Ook het ledental der vereeniging steeg niet on beduidend, waarvoor hij speciaal dank bracht aan Dr. Baart de la Faille en Mej. de Bode, die zich hiervoor in het bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt. Ook de ge houden collecte op 7 October had, ondanks het zeer ongunstige weer, een buitengewoon succes, dank zij de toewijding der dames en in het bijzonder Mevr. Dijckmeester. Het Bestuur zal dan ook met dezelfde ernst den taak vervullen om dit vredeswerk voort te zetten, daarbij tevens wel rekenende op den eteun der leden. Hierop werden door den Secretaris, den heer H. G. Post, de notulen voorgelezen, die aldus werden vastgesteld. Ter tafel komt vervolgens het schriftelijk rapport van de benoemde Comissie van On derzoek der besoheiden van den Penning meester. Alles bleek in uitstekende orde te zijn bevonden en in het rapport kwam tot uiting dat alles met de meeste zorg en ac curatesse werd behandeld. Besloten wordt den penningmeester, Jhr. van der Does de Bije te dechargeeren voor het uitstekend gevorderd geldelijk beheer der vereeniging, hetwelk onder dankzegging door den voor- zitteren onder applaus der leden geschiedt. De penningmeester geeft hierop eenige nadere inlichtingen over den stand der fi nanciën, waaruit wij het volgende ontlee- nen. De ontvangsten bedroegen aan con tributies 1931 f 667.75; donaties en schen kingen f 173.41; collecte ten bate der afdee ling f 438.06. Do uitgaven: Maatsohappe'ijk werk f 125. cursussen enz. f 308.89, inventa ris f 100, inventaris strandpost f 454.86 enz. zoodat er een kassaldo is van f 666.43. Uit het jaarverslag ontleenen we voorts dat alleen van de Roode Kruiszuil aan Den Deijl in 1931 40 maal gebruik werd gemaakt, er werden met medewerking van de politie 188 verkeersongevallen behandeld, waarvan alleen 135 op den Rijksstraatweg. Zes wa ren met doodelijken afloop, 106 met licha melijk letsel. Door de hulpposten werd hier bij zooveel mogelijk hulp verleend, dank zij de activiteit der posthouders. De ziekenauto Goeinans kwam voor 65 verkeersongevallen in functie. Hierop vraagt de voorzitter of er leden zijn die bijzondere wenschen kenbaar zou den willen maken, leiding of riohting geven of nadere inlichtingen wenschen. Door den heer J. A. Westhoff wordt geïnformeerd naar de opleiding van personeel ter behan deling van gaszieken. Een vijftal leden zijn hiertoe bekwaam. Spr. vindt dit wel erg weinig en vraagt of de cursussen zullen worden voortgezet in dien geosfc. De voor zitter zegt overweging in dien geest toe. Tot afgevaardigden naar de Bondsverga dering en kringvergadering worden zonder hoofdelijke stemming benoemd de heeren Dr. E. Bergsma en Jhr. van der Does de Bije en als reserves Dt. Baart de la Faille en Mevr. Dijckmeester. Door den voorzitter werd er voorts op ge wezen dat in het afgeloopen jaar zich voor de huLppost aan het strand zich uitsluitend dames hebben laten inschrijven. Spreker verzoekt evenwel de gedipl. heeren ook zoo mogelijk zich aan te melden voor het waar nemen van strandpost. Tevens deelt hij mede dat het bestuur be sloot tot aanschaffing van ©en zuurstofap paraat, waarmede de leden der cursussen voor E.H.B.O. en die der 'Reddingsbrigade zullen oefenen, zoodat de strandpost. nog grooter bruikbaarheid zal krijgen. Verder wil hij er de aandacht op vestigen dat de deelnemers aan de cursussen zich behooren te verbinden, om, wanneer zij dezen cursus hebben gevolgd, zich ter beschikking te stellen van het Roode Kruis, evenwel zon der dwang, maar men moet toch in zeke ren zin van hen opaan kunnen. Brj de rondvraag informeert de heer H. Bakker naar de op te richten post aan den Katwijkschen weg. De voorzitter antwoordt, dat uit ©en ingesteld onderzoek i6 gebleken, dat het gelukkig niet noodzakelijk is ge bleken vooralsnog daar een post op te rioh- ten. Voorts zet de heer H. G. Post naar aan leiding van hem gestelde vragen uiteen het vorschil tusschen het Oranje Kruis en het Roode Kruis. Spreker schets dat men gelukkig tot een nauwe verhouding is gekomen en zegt, dat, wanneer een hulppost van R. K. .verder weg is, men zich dan tot een post van eth Oranje Kruis moet wenden; dit zijn evenwel mel- dingsposten waarbij telefoon ter bcschik- voor ongevallen. Nadat verder nog het een en andor werd besproken, waarbij de doctoren Baart de la Fai'.le en Bergsma ook nog uiteenzettingen geven, sloot ten slot-te de voorzitter met dank voor de groote opkomst deze vergade ring. BODEGRAVEN. Jaarvergadering R. K. Vrouwenbond. -- De presidente, moj, J. do Koning, opende de vergadering en heet allen welkom m- zonder de G. A., Pastoor F. A. Keet. De secretaresse, mej. J. v. Benten, leest de notulen, die onder dank zonder aanmerkin gen worden goedgekeurd. Ingekomen is een dankbetuiging van pater dr. K. Bedaux voor de medewerking ondervonden bij do film ten bate van de Mi&sie. De penningmeesteres se, mej. T. de Bie, gaf rekening en verantwoording. Do voor naamste inkomsten zijn: oontributie leden 506.75, opbrengst verlotingen 197.20, verkoop bloempjes Christus Koningschap 56.saldo vorig jaar 18.19, plus eenige kleinere inkomsten samen 797.66. De uit gaven: ondersteuning Kraamvrouwen 40. Toeslag verpleegk asten Ziekenhuizen 215.05. Hulp groote gezinnen bij ziekte der moeder 21.50. Bijdrage Missieka» 167.50. Met nog verschillende uitgaven als zaalhuur, kosten bewaring kinderen in de vacantie, tooneel enz. sluit de rekening met een batig saldo van 33.38. Uit het jaarverslag van de secretaresse ontleenenen wij, dat het ledental van den bond gestadig toeneemt. Het bestuur heeft geen wijziging ondergaan. De tooneelclub, onder leiding van mej. G. Stolwijk, gaf weder een paar uitvoeringen, die zeer in den smaak vielen. Kapelaan v. Kessel heeft een lezing gehouden met als onderwerp „De vereenvoudiging der Vrouw'. Ook werd een lezing gehouden en film vertoond door pater K. Bedaux, die 14 dagen later ver trok naar de missie op Nieuw-Guinea. Door de Zang- en Gymnastiekvereeniging wer den goed geslaagde uitvoeringen gegeven. Voor de leden werden verschillende demon straties gegeven o.a. door Levers Zeep- maatsch,. firma Sluis, Ver. v. Margarine- fabrieken. Twee honderd stuks miswiegoederen, I waaronder veel kerkgoed, werd verzonden naar de Missiehuizen te Oss, Boxtel, Hel- den-Panningen, Tilburg, Esch en Zwolle, i Mevr. Freule van Lennep vertelde over 1 de Reinilda Stichting; 7 leden van den bond zijn bij vermeerdering van hun gezin gesteund in den vorm van geldelijke bij dragen. Voor 12 leden is bijbetaald in de kosten van de R. K. Ziebenhuisverpleging. Op 4 October is door pater Alphonmi* Carm. het beeld van de H. Theresia plech tig ingewijd. Do presidente dankte met een hartelijk woord de penningmeesteresse en secreta resse voor haar verslagen. De Dameszangvereeniging braoht onder leiding van den heer J. M. Kouwenhoven vóór en na de verslagen verschillende lied jes ten gehoore, die zeer goed werden ge zongen en een dankbaar applaus inoogsten. De presidente kon eenige nieuwe leden voor de Zangvereenigïng inschrijven. Do retraite voor verloofde meisjes werd zeer aanbevolen. Was het gewoonte op de jaarvergadering een spreker te hebben, thans was besloten een lezing te doen houden op 31 Mei bij gelegenheid van het 12*4-jarig bestaan. Ala spreker zal dan optreden pater Borro- maeua de Greve. Op die vergadering zal tevens bestuursverkiezing plaats hebben. Ook is opgericht oen onderling retraite- fonds. Na een woord van dank sluit de presi dente de vergadering, die slechte matig bezocht was. Aanbesteding. Afloop aanbesteding Vuilnisverbranding met Woonwagenkamp. K. Mulchhuijse f 2827; S. Mulder f2900; J. Bierhorst f 2987; Aa Verstoep f 29S8; AL v. Vliet f3100; A. Ooms f 3240; P. Veelen- turf f3285; P. v. Katwijk f3283; Na Hoo- gendoorn f3399; A. Calis f3620; P. v. d. Heijden f 3640. Onderhoudswerken Gemeente Bodegra ven. Timmerwerk: S. Oostrom f 188; P. Veelenturf f 140; K. Mulcbhuyse f 177; A. Calis f165; A. v. d. Oudenrijn f 184; A. Verstoep f 190; Job. de Jong f 235; v. d. Neut en Snaters© f 275; S. Mulder f280. Metselwerk: P. v. Katwijk f 1410; M. Veres f 1556, A. Calis f 1735, P. v. d. Hey- den f 1750, A. Ooms f 1830, N. Hoogen- doorn f 1884. Schilderwerk: G. Heemskerk f 155; P. Pauw f 159; G. Hoogeveen f 183; Gebr. Vissoher f 200; D. Scheer f 227; H. Schoo f 295; S. Bekker f315; J. v. d. Vlast f 345. Stucadoorswerk: N. Hoogcndoorn f 238; A. Ooms f 240; P. v. Katwijk f255. Smidswerk: W. Bos f46.90; A. Kloot f50; P. Franken f 55. Het werk is aan de laag ste inschrijvers gegund. NIEUWKOOP. 'Huis afgebrand. Omstreeks 3 uur in den namiddag brak brand uit in de woning van D. do Rooy, fa brikant in ijzerwaren. Spoedig waren de motorspuiten in het dorp en te Noorden aanwezig en kon men de belendende per- ceelen, alsook het fabrieksgebouw vrijwa ren. Het huis brandde goheel af, doch veel van het huisraad had men nog bijtijds in veiligheid kunnen brengen. De eigenaar was voor zaken naar den Haag.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7