LUCHTVAART SPORT VRAGENBUS FAILLISSEMENTEN DiNSDAG 23 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G BUITENL. BERICHTEN. ZEILSCHIP OMGESLAGEN. Vijf arbeiders verdronken. Voor de pieren van Piraeus, de voor haven van Athene, is een zeilschip om geslagen, waarbij vijf in de kajuit sla pende arbeiders verdronken. De kapitein, die ernstige verwondingen opliep, kon door drie matrozen gered worden. Hevige koude in Griekenland. Tn Griekenland heerscht hevige koude, die plotseling ie ingevallen en gepaard gaat met zwaren sneeuwval. Te Athene, maar ook in Thessalië en Macedonië en in tal van andere streken, ligt de sneeuw 2 meters hoog. Het verkeer staat voor het grootste deel stop. De kudden worden aangevallen door troepen hongerige wolven. Boschbranden in Frankrijk. Uit verschillende deelen van Frankrijk worden tengevolge van de heerschende droogte groote boschbranden gemeld, die hier en daar over een afstand van 20 tot 40 K.M. woeden. Vooral in de Gironde werd de toe stand zóó ernstig, dat militairen ter hulp moesten worden geroepen, om verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Groote brand in Alberta. Het hotel Corona te Edmonton (Alber ta) en een half huizenblok in het cen trum van de stad is gistermorgen in brand geraakt. Men neemt aan, dat de brand is uitgebroken door "het ontploffen van petroleum in de sousterrains van het hotel. Het hotel is geheel en al in asoh gelegd, doch er is geen enkele gast ge wond. De schade wordt op 500.000 dol lar geraamd. INVOERING VAN DE DOODSTRAF IN OOSTENRIJK? In een póïïtieke vergadering heeft de Oostenrijkeche bondskanselier dr. Buresch uitvoerig gesproken over de doodstraf. De geheele Oostenrijksche bevolking was gedurende de laatste dagen onder den indruk van gruwelijke misdaden. Het is daarom te begrijpen, dat in het geheele land stemmen opgaan om de doodstraf weer in te voeren. Buresch herinnerde er aan, dat om dezelfde reden ook de nestor van de Duitsche strafrechtleera- ren, prof. dr. Kahl, zijn standpunt inzake de doodstraf heeft herzien. De eerbied voor het leven van een mensch, zeide de bondskanselier, moet hersteld worden. Wie een moord pleegt, wie met voorbe dachten rade een mensch van het leven berooft, heeft zelf het recht op zijn leven verspeeld. Om justitieel© dwalingen te voorkomen, zal de doodstraf alleen in absoluut vaststaande gevallen moeten worden opgelegd, dus alleen dan wanneer een dwaling uitgesloten is en wanneer de misdadiger volkomen toerekenbaar moet worden geacht. Bovendien blijft het recht van gratie bestaan. Het ligt echter niet in de bedoeling van de regeering. de bevolking haar wil op te leggen. Het volk zelf moet beslissen. Een volksstem ming over de doodstraf is daarom urgent. EEN RAZZIA DER POLITIE TE BOEDAPEST. 277 arrestaties. Haar „Az Est" meldt, heeft de politie te Boedapest de vorige week in den naoht van Woensdag op Donderdag een groote razzia gehouden, waarbij 207 man nen en 70 vrouwen werden gearresteerd. Van deze personen konden er zioh 118 legitimeeren. Dezen werden 'daarna weer op vrije voeten gesteld. De overige 159 personen bevinden zich nog steeds in ar rest. Verder meldt het blad dat een 27-ja- rige daglooner en een 17-jarige bakkers- leerling in de laatste weken te Boeda pest twaalf inbraken hebben gepleegd De politie is er thans eerst in geslaagd, beide inbrekers te arresteeren. Russische spoorwegbeambten veroordeeld In verband met het treinongeluk nabij Toske op de lijn MoskouLeningrad, waarbij zes personen werden gedood en dertien gewond, zijn gisteren de stations chef en diens helper tot resp. 8 en 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De hoofdconducteur kreeg 3 jaar en nog twee baanwachters kregen 2 jaar gevan genisstraf. Dreigende bier-staking in Berlijn. In een vergadering van personeel van het Berlijnsche cafébedrijf is besloten, Donderdag geen bier te tappen indien bet aan de vereeniging van caféhouders niet gelukt te verkrijgen, dat de door de regee ring tegen 1 April toegezegde verlaging van de bierbclasting reeds vroeger in wer king treedt. In verschillende deelen van Berlijn is gisteren de bierboycot reeds begonnen. De leidere hebben hun bureau gevestigd in een restaurant aan den Alexanderplatz van waar door motorfiefcsrijders biljetten en propagandamateriaal naar de verschillen de café's worden gebracht. Vandaag zullen fietsrijders de wagens der bierbrouwerijen volgen, om te zorgen, dat de aangesloten caféhouders geen bier betrekken. Ook de bond vaji caféhouders in Saksen, die 80o0 leden telt, dreigt met een bierstaking. EEN GEHEIMZINNIG M00RDPR0CES. De moordhamer gestolen. De Hongaarsche publieke opinie wordt de laatste dagen in hevige beroering ge houden door een opzienbarend moordpirv ces, dat deze week in het Hongaarsche stadje Kecskemét ten zuiden van Boeda pest is begonnen. De correspondent van „Az Est" schrijft, dat zelden een proces door zooveel journa listen, persfotografen, artsen en psychia ters werd bijgewoond. De beschuldigde is een zekere Fischl, lid van de Hongaarsche communistische partij, wien wordt ten laste gelegd, dat hy den 26sten Maart van het vorig jaar Ru- dolf Steinherz, eveneens communist, op het traject Kecskemét-Boedapest in een spoorwegcoupé met hamerslagen zoo ern stige schedelverwondingen heeft toege bracht, dat deze hieraan den volgenden dag bezweek. Het sensationeel© van het proces echter is, dat beschuldigde beweert, dat Stein- herz hem onder een soort hypnose gebracht heeft en hem zelf bevolen heeft, met een hamer, dien hij in een tascb bij zich droeg, zijn schedel in te slaan. Merkwaardig is in ieder geval, dat Stein- herz opvallend veel levens- en ongevallen verzekeringen had gesloten en dat hy volgens de verklaring van een getuige, die inmiddels spoorloos verdwenen is, aan deze indertijd het voorstel had gedaan, heul, Steinherz, ernstige verwondingen toe te brengen en daarna de uitkeermg der on gevallenverzekering samen te deelen. Een ander geheimzinnig voorval ten slotte, dat met dit proces verband houdt, is, dat een week of zes geleden uit net gerechtsgebouw de hamer en de jas, die Fischl op de bewuste reis droeg, werden gestolen. Üp verschillende vragen van den rech ter verklaarde Fischl, dat Steinherz op een goeden dag bij hem was gekomen met het verzoek, voor hem een „communistische op dracht" uit te voeren in Weenen. Verschil lende communisten leiders, on. Beta Kun, had Steinherz gezegd, zijn bij deze zaak betrokken. Steinherz zelf zou hem tot Boedapest ver gezellen en in den trein zou hij Fischl mee- deelen, welke zijnopdracht was. Niet ver van het station G'ekled echter, aldus Fischl, stond Steinherz op, haalde een hamer te voorschijn en gebood mij, hem hiermede mot volle kracht op zijn schedel te slaan. Tevoren had hij mij, ging Fiacbl voort, een horloge gegeven, dat ik aan den Russischen consul te Weenen moest toezenden. Deze zou mij dan onmid dellijk vijf duizend dollar doen toekomen. Ik wilde den moord niet begaan, zeide beschuldigde verder, maar Steinherz zei de mij, dat ik als communist blind had te gehoorzamen aan bevelen, die van hooger hand werden gegeven, en schreeuwde Fischl als feen waanzinnige door de rechts zaal ik sloeg, sloeg, sloeg 11 Na de verklaringen van Fischl werden de medische deskundigen gehoord. Hierna werd de reohtszitting verdaagd. CHARLES LEVINE WEDER IN ARREST. De Oceaanvlieger wordt beschuldigd van verduistering van aandeelen. Charlee A. Levine, o.m. bekend wegens zijn vliegtocht over den Atlantischen Oceaan in 1927 met Clarence Ohamberlain als piloot, is weer eens gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van verduistering in verband met de verdwijning van hoyderd aandeelen in de American Telephone <fc Telegraph Company, welk feit zich in 1930 heeft voorgedaan. De politie heeft Levine echter toegestaan, voorloopig in het zie kenhuis te blijven, waar hij thans vertoeft om te heratellen van de gevolgen ©ener beenbreuk. Sinds Levine met zijn vermaarden vlieg tocht, die in een Saksisch dorpje een einde nam, zijn intrede deed in het wereldnieuws, zijn de feiten, waaraan zijn naam verbon den is, steeds minder roemrucht geworden. Men herinnert zich de reeks. Het begon met de terugreis naar Amerika, die Levine aanvankelijk als passagier van den Franschman Drouhin zou maken. Hij kreeg echter oneenigheid met Drouhin en ver vulde alle aanwezigen op het Fransche vliegveld met ontzetting door plotseling met de „Miss Columbia" in zijn eentje op te stijgen, blijk gevende van een nog verre van volmaakte pilotenbekwaamheid, en naar Londen te stevenen, waar hij een compagnieschap sloot met Hinchcliffe. £n plaats van een tocht naar het Westen werd het er echter een naar het Oosten, naar Calcutta. Men bereikte de groote stad aan de Ganges evenwel niet, doch kwam niet verder dan Rome. Spoedig werd het duidelijk, waarom Le vine er de voorkeur aan gaf, niet al te overhaast naar zijn geboortegrond terug te keeren: daar wachtte hem een veroordee ling wegens onjuiste belastingaangiften. Toen hij echter ten slotte toch, per schip, in de Staten aankwam, werd hij als lucht- held ontvangen en gehuldigd. Uit dezen tijd dateeren zijn, eveneens mislukte plan nen tot een nieuwen oceaantocht in gezel schap van miss Mabel Boll. De reis naar Europa had ten slotte maar weer per schip plaats. Maar nog was aan de groot- sche plannen van Levine 't einde niet ge komen; opnieuw kocht bij een vliegtuig, dat hij reeds bij voorbaat de „Koningin der Lucht" noemde, daar het den Oceaan in beide richtingen zou oversteken. Reeds stond de machine in Cherbourg startklaar, helaas de tocht kon niet doorgaan, want.... de douanerechten op het nieuwe vliegtuig bleken niet voldaan te zijn. Hiermede kwam een einde aan de lucht- expermienben van Levine, echter niet aan de berichten omtrent zijn doen en lateu. üp een echtscheidingsproces, hem door zijn vrouw aangedaan, volgde het sensa- tioneele nieuw», dat hij in November 1930 in Oostenrijk was gearresteerd, onder ver denking van valschemunterij. Nadat hij op betaling van een borgstelling van 50.UU0 schilling door miss Boll voorloopig op vrije voeten was gesteld, werd hij ten slotte wegens gebrek aan bewija vrijge sproken. De affaire, die thans tot zijn hernieuwde arrestatie heeft geleid, hing reeds gerui- men tijd boven zijn hoofd. En tevens doen omineuze geruchten de ronde, volgens welke van Levine's fortuin, dat in de ja ren der hoogconjunctuur aanzienlijk moet zijn geweest, vrijwel niets meer over is. Door een administratieve fout getrouwd. De kronkelige paden der bureaucratie hebben ai heel wat leed berokkend; in Frankrijk zijn twee der jongste Slachtoffers, mile Dufour en haar verloofde. Eerstge noemde is 24 jaar geleden te Parijs gebo ren, doch al sedert jaren woonachtig te Rennes. Een paar dagen geleden ging het tweetal naar het stadhuis aldaar, ten ein de de vereischte documenten te vragen, die voor een huwelijk noodig waren. Mile. Du four moest echter eerst te Parijs haar ge boortebewijs aanvragen. Dus trok zij naar Parijs en naar de inairie van het veertien de arrondissement, waar zij vroeger had gewoond. wilt trouwen 1" vroeg de ambte naar. Mile Dufour antwoordde bevestigend. Dat kan niet, want u is al getrouwd. Het meisje ontkende krachtig getrouwd te zijn, waarop de ambtenaar de stukken te voorschijn haalde'en toonde, dat zij in April 1930 getrouwd was te Grenoble met zekeren Achille Jules Alfred Braux. Daar zij nimmer te Grenoble was geweest en Achille Braux nooit heeft gekend, betuigde mile Dufour, dat de opgave op een vergis sing moeBt berusten; zij heeft nooit haar identificatie-bewijs afgegeven, zoodat zij niet kan begrijpen hoe iemand op haar naam getrouwd kan zijn. Noch zij, noch de autoriteiten weten thaus recht wat er ge daan moet worden. Waarschijnlijk zal een rechterlijke uitspraak verkregen moeten worden, volgens welke mile. Dufour norit met Achille Braux is getrouwd geweest, zoodat zij de huwelijksbanden kan aan knoop© n met haar verloofde, die intusschen moet wachten, tot de geheimzinnige fout ongedaan is gemaakt. LUCHTSCHIP „AKR0N" BESCHADIGD Van meermast losgeraakt. Het Amerikaansohe marine-luchtschip „Akron", dat gisteren met een inspectie commissie uit het Congres aan boord een vlucht zou onderuemeu, heeft lichte averij opgeloopen aan het achterschip. Het lucht schip rukte zich van den draaibaren meer mast los, waarbij het tegen den grond werd gedrukt en kantelde. Hierbij brak een stuur vlak af, terwijl de ballurtradebeklee- ding scheurde. De inspectietocht mo©6t worden uitgesteld. VOETBAL JR. K. FEDERATIE. R. K. S. V. „LEIDEN". De laatste stoot Voor den morgen te hoyden clubavond worden alle leden voor de laatste maal aangespoord aanwezig te zijn. We zullen precies om 8 uur precies aan vangen, zulks in verband met de op den vorige club-avond afgebroken biljart-wed strijd. Heeren biljarters allen dus om a-chfc uur present! Het programma luidt: 1. voortzetting afgebroken biljart-wed strijd. 2. Inleiding van onzen Geest. Adviseur kapelaan H. Bangert. 3. Gelegenheid tot diverse spelen. 4. Verschillende attracties. 5. Afrekening van den steunbonnonver- koop. Muziek het „Leiden-band!" HOCKEY HET B-ELFTAL SAMENGESTELD. Voor den wedstrijd tegen West- Duitschland. Het B-elftal, dat op Zaterdag 5 Maart a.s. op het Go-Ahead-terrein te Deventer tegen West-Duitechland zal spelen is he den als volgt samengesteld: Doel: De Jong (Hilversum). Achter: Donk (Bloemendaal), Leegstra (Hilversum). Midden: Lob (H. D .M.), van den Ro- vaert (H. D. M.); Braat (Haagsch Lyceum) Voorhoede: Wegener (Amsterdam), Jan- nink (P. W.), Maas (Haagsch Lyceum), Kist (T. O. G. O.), Hooft (M. H. 0.). WINTERSPORT NEDERLANDSCHE SUCCESSEN. Drie landgenooten, die in Zwitserland studeeren en in verschillende winters reeds heel wat ski-successen hebben ge boekt, hebben ook Zondag weer met goed gevolg aan ski-wedstrijden deelgenomen. Loopuyt ia voor het eerst na zijn te Vil- lars opgeloopen verwondingen, weer kun nen uitkomen en heeft te Adelboden den tweeden prijs gewonnen in een ski-spring- wedstrijd met slechts zeer gering verschil achter den bekenden Zwitser Bruno Tro- jani. Onze landgenoot Luymes behaalde een fraai succes in den zesden Zwitsersohen ski-wedstrijd over 50 km., die gisteren te Flims heeft plaats gehad. Hij won den eer sten prijs in de tweede categorie van de zen wedstrijd. De eerste categorie bestond slechts uit vier deelnemers, van wie de Zwitser Ogi eerste werd in 4 uur 8 min. 2 seconden. In de tweede categorie, waarin 18 deel nemers uitkwamen, werd Luymes de win naar. Hij legde de 50 km. af in 4 uur 32 min. 59 sec. Onze landgenoot Coebergh werd no. 6 in 4 uur 51 min. 42 sec. „Hbld." ATHLETIEK Wedstrijden van Graaf Willem II. De Haagsohe Athletiek Vereeniging „Graaf Willem II" organiseert een veld loop op Zondag 13 Maart a.s. op het land goed van den heer L. A. F. Prins te Was- sonaar. Het programma vangt aan om 1 uur nam. en luidt als volgt: Veldloop 10 K.M. voor KNAU-leden. Alle klassen om het club en persoonlijk kam pioenschap van Nederland. Een veldloop klasse B voor KNAU-leden over 5 K.M. Een veldloop over 3.5 K.M.. zoowel voor nieuwelingen der KNAU, als niet leden eener vereeniging. Het parcours kan op spikes worden ge- loopen. De punten der drie eerst aankomen den eener vereeniging in den 10 K.M. veld- loopen tellen voor het clubkampioenschap. Inschrijvingen voor 9 Maart a.s. bij het secretariaat van Graaf Willem II, Haliey- straat 28, Den Haag. Nieuw wereldrecord 200 Meter schoolslag dames. De bekende zwemster Else Jacobson uit Zweden zwom de 200 Meter schoolslag in den tijd van 3 min. 8.6 sec. De tweede aan komende Mej. Isberg uit Stockholm bleef eveneene beneden wereldrecordtijd met 3 min. 9.6 sec. Het oude record stond op naam van Miss Hiton Engeland met 3 min. 10.6 see. Naar men weet komt de laatste zwem ster Zondag 28 Februari deelnemen aan de wedstrijden van S.V. Hilligersberg. SCHAKEN üe competitie van den Nederlandschen .Schaakbond. In de hoogste groep van Zufd-Holland Noord (2e klasse A) won de H. Arb.Sohcl. I van D. D. III met 5.54.5. De stand in deze groep is thans de volgende (de afge broken wedstrijd L. S. G. IResid. Sch.cl. I is hiepbij als een gelijk spel (55) gerekend). gsp. gew. gel. verl. v.t. Tot. L. Sch.gen. I 4 3 1 24.5-15,5 7 Res. Sch.cl. I 3 2 1 16 -14 5 Disc. Disc II 2 1 1 11 -9 3 H Arb. S.cl. 14 112 18.5-21.5 3 H. West.kw. 13 1 2 14 -16 2 Disc. Disc. Ill 4 4 16 -24 0 In de tweede groep (B Noord) won Disc. Disc. IV van de H. Arb. Schel. II met 64 en van de H. Schaakclub „Ruy Lopez I" met 5.54.5. In deze groep luidt de stand als volgt: I.. Sch.gen. II 5 Disc. Disc. IV 5 Ruy Lopez I 4 H. W.kw. II 4 H. A. Sch.cl. n 5 D. A. Sch.cl. I 5 I. Nos I (Bosk.) 4 4 1 30 -20 8 4 1 28 -22 8 2 2 21 -19 4 2 2 19 -21 4 2 3 24.5-25.5 4 2 3 23 -27 4 4 14.5-25.5 0 Het merkwaardige in deze standen is, wat het Leidsch Schaakgenootschap be treft dat zoowel het le als het 2e tiental nog één wedstrijd moet spelen, beide in Den Haag tegen de grootste concurrent, nk het tweede tiental van het Haagsche Disc. Disc, en het tweede tiental tegen het 4e tiental van dezelfde club. De Leidsche tientallen zijn reeds met gelijk spel kampioen. Van den uitslag valt niets met zekerheid te voorspellen. Be kend is, dat Disc. Disc. II vele bekende sterke spelers telt. In de 3e klasse groep A is de stand na eenige gespeelde wedstrijden als volgt: Disc. Disc. V 5 4 1 29.5-20.5 9 Messera. I (G.) 5 4 1 29 -21 8 Wassenaar 1 5 3 2 27.5-22.5 6 H. W.kw. in 4 2 1 1 21.5-18 5 5 H.A. Sch.cl. ÜI 4 1 3 18.5-21.5 2 Te Werve 14 1—3 17.5-22.5 2 H.A. Sch.cl. IV 5 5 16.5-33 5 0 DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 245. Plotseling naderden de draken, maar Keesie, als een echte verkeersagent was niet bang. Plotseling liet hij de schroef draaien en de draken werden tegen de rotsen ge slingerd als veertjes. Een afschuwelijk gehuil steeg op en hoog lekten de vlammen uit hun bek. 246. De draken waren naar ze meenden dood en ze gin gen, de kabouter en de ag-rvt, het bol binnen, eens door de draken bewaakt. Voor alle zekerheid had Keesie zijn sabel getrokken en moedig ging men voorwaarts. Vraag: Welke is de kortste weg van Leimuiden naar Boxmeer? Hoeveel K.M? Antwoord: Leimuiden, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Doorn, Ame- rongen, Rhenen, Opheusden, Dodewaard, Hien, Slijk Ewijk. Oosterhout, Nijmegen, Mook, Cuyk, Oeffeit, Beugen, Boxmeer. Afstand 150 K.M. Vraag: Betreffende het spel boon- acken. Antwoord: Boonack gaat boven roemspel. Het regelen van het geld ge schiedt naar men gewoon is. Vraag: Betreffende inlichtingen be drijfsleider enz. Wieringermeerpolder. Antwoord: Wend u om inlichtingen tot den bouwpastoor van den Wieringer meerpolder, pastoor J. Braak, pastorie St. Agathakerk, Beverwijk. Vraag: Betreffende R. K. arbeiders- vereenigingen in Leiden. Antwoord: Wend u tot den secre taris van den R, K. Volksbond, afd. Lei den, den heer O. Streefland,, Leliestraat 7, Leiden. V raag: Bestaat er in deze omgeving gelegenheid om zich te bekwamen in het opmaken van begrootingen in het bouwbe drijf. Hetzij mondeling of schriftelijk. Zoo deze vraag met „neen" wordt beantwoord, is er dan misschien iets bij den boekhande laar te krijgen omtrent deze aangelegen heid? Antwoord: Het is ons onbekend. Wellicht weet een onzer Izers er raad op. V raag: Komt een jongen eerst bij een. meisje thuis of omgekeerd? Moet de jongen aan 't meisje vragen of hij eens kennis mag komen maken of moet 't meisje vragen of hij er idee in heeft om kennis te komen maken? Antwoord: Wij denken, dat de mees te jonge mannen zich daarover het hoofd niet breken, doch eenvoudig het initiatief nemen. V raag: Wanneer een dienstbode met de maand wordt opgezegd, heeft haar mevrouw dan het recht haar gedurende die laatste maand voor minder loon te laten werken? Antwoord: Neen, het oude loon dient gehandhaafd te blijven tijdens de maand van den opzegtermijn. Opgeheven N. Opdam, Leiden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6