BUITENLAND DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE MOERDIJKBRUG is in verband met een anoniem schrijven aan den pro cureur-generaal te Den Bosch, dat de Pullman-trein Amsterdam Parijs moet verdwijnen, onder strenge bewaking gesteld De bekende directeur van het doofstommeninstituut te Sint Michiels Gestel, MGR. HER MUS, wordt Donderdag 70 jaar DUITSCHLAND De gerestaureerde kerk der Ned. Herv. Gemeente te SCHOONHOVEN zal op 27 Februari a.s. door de restauratie-commissie aan de Kerkvoogdij worden overgedragen HITLER HINDENBURGS TEGEN- CANDIDAAT. De D.-Nationalen zullen een ander aanwijzen. Op een vergadering der nationaal-so- cialisten in het Sportpalast te Berlijn, welke gisteravond plaats had, heeft dr. Goebbels Hitier tot candidaat voor het rijkspresidentschap geproclameerd. De vergadering beantwoordde dit met mi nutenlang Heil, Heilgeroep. Dit besluit volgde op een bekendma king in de pers, dat de leiders der tot ihet z.g. Harzburg-front behoorende par tijen besloten hadden, van het aanwijzen van een eenheidscandidaat af te zien. De Duitsch-nationalen en de Stahlhelm hadden besloten, dat, voor het geval Hit- Ier door de nationaal-socialisten candi- daat zou worden gesteld, zij gemeen schappelijk den tweeden leider van den Stahlhelm, üiisterberg, als candidaat zou den aanwijzen. Nu Hitler's candidatuur geproclameerd is, kan dus de definitieve aankondiging der candidatuur-Düsterberg tegemoet- worden gezien. De Duïtsoh-na- tionalen en de Stahlhelm verklaren in- tusschen, dat zij aan het Harzburg-front vasthouden en dat zij hopen, dat althans in tweeden termijn een eenheidscandi daat gesteld zal' kunnen worden. DE RIJKSDAG HEDEN BIJEEN. Een meerderheid voor Brüning verwacht. Vandaag komt de rijksdag weer bijeen. In verband met het feit, dat een rijks dagzitting tegenwoordig tot de zeldzaam heden behoort, wordt deze zitting met belangstelling tegemoet gezien. De nationaal-socialisten (Hitier) heb ben een motie van wantrouwen in het rijkskabinet ingediend; vervolgens heb ben zij ingediend een voorstel tot ont binding van den Rijksdag en een voor stel, dat beoogt, alle sinds 1930 uitge vaardigde noodverordeningen buiten wer king te stellen. Wordt dit laatste voor stel verworpen, dan stelt de partij subsi diair voor, de noodverordeningen tot be veiliging van het economisch en finan cieel leven in te trekken of, zou ook dit i verworpen worden, de noodverordeningen welke de verkiezings- en vergaderings vrijheid beperken, tijdens den verkie zingsstrijd buiten werking te stellen. De Duitsch-nationalen hebben soortge lijke voorstellen ingediend, en bovendien een voorstel om den draadloozen omroep tijdens den verkiezingsstrijd ter beschik king te stellen van alle groepen en can did aten. De communisten hebben afzonderlijke moties van wantrouwen tegen het gehee- le kabinet en tegen minister Gröner in gediend. Ook zij stellen voor, den Rijks dag te ontbinden en de noodverordenin gen op te heffen. Bovendien hebben zij voorstellen ingediend om de uitbetaling der kosten van den politiedienst aan de afzonderlijke landen, met name aan Brunswijk, te staken, alle rechten op le vensmiddelen af te schaffen en den broodprijs tot het peil van 1913 te doen dalen. De Duitsohe volkspartij zal eveneens een motie van wantrouwen indienen. In politieke kringen verwacht men ook thans echter een meerderheid tegen de moties van wantrouwen. Behalve de Duitsche volkspartij zal ook de Landvolk- partij tegen de regeering-Brüning stem men, zoodat, evenals in October j.l., de economische partij de beslissing in han den heeft. „VOLKSTRAUERTAG". Plechtigheden te Berlijn en elders. In het rijksdaggebouw is gisteren een gedenkfeest gehouden van den bond tot verzorging van Duitsche oorlogsgraven, waaraan rijkspresident von Hindenburg, rijkskanselier dr. Brüning en vertegen woordigers van bijna alle rijks^, staats- en gemeente-autoriteiten deelnamen. Met het S.S. „SAARBRUCKEN" is Maandag van Rotterdam naar Indië ver trokken Raden Mas Noto Soeroto met zijn vrouw en kinderen. TE PARAMARIBO heeft gouverneur Rutgers de officieele opening verricht van de groote electrische centrale voor de stad. De gouverneur haalt een hand greep over, waardoor de stroomlevering een aanvang neemt De evangelische veldprediker voor le ger en marine, dr. Schlegel, hield een herdenkingsrede. Na afloop der vergadering inspecteer- Ie de rijkspresident de wachtcompagnie. Naast de herdenking in het rijksdag- gebouw werden in het geheele rijk ge-' denkfeesten gehouden. BRITSCH-INDIE WEDER ONLUSTEN TE BOMBAY. •Met onverwachte hevigheid is het pa rool van de leiders van het Al-Indisch nationaal Congres opgevolgd en is gis teren, vooral te Bombay, de campagne tegen het gebruik van Britsche goederen opnieutir begonnen. Den geheelen dag door kwam het in de straten van Bom bay tot onlusten en botsingen met de po litie. Zeventien personen werden hierbij gewond. De demonstranten maakten zich meester van eenige automobielen en maakten een brandstapel van Britsche goederen, terwijl steenen werden gewor pen naar de ruiten van winkels, waar Britsche waren verkocht werden. Tal van personen werden gearresteerd. CHINA DE JAPANSCHE AANVAL. DE DAG VóóR HET OFFENSIEF. Belangwekkende uitlatingen. (Van onzen correspondent). Zaterdagavond ontvingen wij van onzen correspondent te Sjanghai, Walther Boss- hard, een telegram, dat handelt over de mislukte onderhandelingen, welke aan ae Zaterdagochtend begonnen gevechten voor afgingen. Ofschoon het telegram dus niet volkomen actueel meer is, drukken wij het alsnog af, omdat het gegevens bevat, welke belangrijk zijn voor het vaststellen van de verantwoordelijkheid voor den oorlogs brand. „De thans tot onze beschikking staande nauwkeurige tekst van het Japansche ulti matum toont, aldus onze correspondent, dat de half officieele vertaling van giste ren onvolledig was. In het ultimatum wer den dezelfde voorwaarden gesteld als gis teren op de conferentie tusschen de chefs der generale staven. Generaal Oeyeda heeft gisteren aan de buitenlandsche pers verklaard, dat de ont ruiming der versterking te Woesung en Lionhill voor de volkomen veiligheid van het scheepsverkeer op de Whangpoorivier en voor den internationalen zeeweg beslist noodzakelijk is. „Wij hopen oprecht, dat do Chineezen ons een bevredigend ant woord geven en onze eischen tot onze te vredenheid zullen vervullen. Onze vijand is noch de Chineesche regeering, noch het Chineesche leger of volk, maar een deel van het 19e leger, dat we op het oogenblik te Sjanghai tegenover ons hebben". Van Chineescne zijde wordt deze verkla ring belachelijk genoemd; zij zou slechts een bewijs zijn voor de arglistige poging der Japanners, om misverstanden tusschen de veischiilende Chineesche leiders en mi litaire krachten te veroorzaken. Generaal Oeyeda verklaarde, dat de eischen niet te hoog waren: „Wij hebben hun genoeg tijd voor de ontruiming gege ven, wordt het ultimatum echter niet aan- nomen dan zijn wij gedwongen te hande len". De generaal verklaarde verder, dat het Japansche leger niet voornemens is de grens van 20 K.M. te overschrijden, wan neer het daartoe niet werd gedwongen. En hij voegde er aan toe: „Maar wij hebben niemand beloofd, dat wij binnen deze grens zullen blijven". Generaal Tsai, de commandant van het 19e leger bevestigde gisteravond de ont vangst van het ultimatum. Hij noemde zijn troepen een integreerend deel van het na tionale leger, volgens welks bevelen aue acties werden ten uitvoer gebracht. De I burgemeester van Sjanghai, Woetsj Sjen, wien de Japansche nota eveneens is overhandigd, verklaarde, dat de ernstige toestand van het oogenblik te Sjanghai ontstaan is door den Japanschen inval op Chineesch gebied, en de de brutale ver moording van Chineesche onderdanen door Japansche troepen een overtreding is der internationale verdragen en wetten. In zijn antwoord verklaarde hij verder: „De puu- ten in uw nota, betreffende de relaties tus schen China en Japan moeten als zooda nig door de diplomatieke autoriteiten van beide landen worden behandeld. Ik heb uw nota aan mijn regeering ter overweging doorgegeven, en ik heb er op gewezen, dat de provocaties door den aanval en de be schieting onverminderd voortduren en dat de verontwaardiging van ons volk eiken dag groeit. Onder deze omstandigheden is het natuurlijk, dat de Japansche handelin gen niet ophouden, en de verantwoordelijk heid daarvoor geheel en al aan u wordt toegeschreven". Over de houding der Chi neesche regeering waren geen inlichtingen te verkrijgen. Terwijl zekere officieele krin gen gelooven, dat de Japansche eischen af gewezen zullen worden, uit men in andere kringen in dit opzicht twijfel. De gistei- middag geïnterviewde generaal Tsai ver klaarde: „Wij zullen scherp protesteeren tegen de Japansche eischen. Onze troepen hebben nimmer de internationale concessie betreden, doch zich op zuiver Chineeschen grond opgesteld. Het is belachelijk, dat de Japanners, terwijl ze ons vanuit de mili taire basis der concessies aanvallen, on zen terugtocht verlangen van ons eigen grondgebied. Wij verkiezen den dood op het slachtveld boven deze vernederende voorwaarden". De mededeeling, welke door de Japan sche delegatie te Genève over het 19e le ger is gepubliceerd, werd door Tsai de grootste leugen genoemd, die ooit door een officieele diplomatieke instantie in de we reldgeschiedenis is gedaan. Zijn leger is slechts een bedreiging voor de Japansche indringers. De bevolking van Sjanghai brengt het leger talrijke gaven. Ook be vinden zich onder zijn troepen geen com munistische elementen, zij hadden zich in tegendeel sinds twee jaar bezig gehouden met de onderdrukking der communisten in Kiangse. Tusschen de Centrale regeering en het 19e leger bestaan ideale betrekkin gen. Een bezichtiging der Chineesche linies wees gisteravond op geenerlei voorberei- dngen tot den terugtocht. De Japanners bereidden hun aanval voor. De botsing kan voor Zaterdagmorgen 7 uur verwacht wor den". JAPANSCHE AANVAL GESTUIT. De Chineesche regeering rekent op een langdurigen strijd. Reuter meldt uit Sjanghai, dat tegen het eind van gistermiddag de Japanners op allé fronten klaarblijkelijk werden gestut. Te Sjapei bij het spoorwegstation avanceer den de Chineezen ©enigermate, terwijl hun granaten in den namiddag aanzienlijke schade toebraohten achter de Japansche linies. De Japanners bombardeeren krach tig de Chineesche stellingen te Sjapei, doch zonder groote uitwerking. Japansche versterkingen zijn naar Sjang hai op weg. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de nationale Chineesche regeering zich voorbereidt op een oorlog, die een jaar zal duren. De regeering heeft munitie en vlieg tuigen gekocht en geeft groote sommen gelds uit voor militaire voorbereidingen. De strijd om Kiangwan en Sjapei. De Japanners stuiten op onverwachte moeilijkheden. Van een hoogte van 1500 voet bombar deerden gistermiddag Japansche vliegtui gen met verwaarloozing van den regen en de beneden hen barstende granaten van afweergeschut, urenlang stelselmatig het dorp Kiangwan van het eene einde tot het rijen afweergeschut te hebben, doch hun granaten ontploften ongeveer 500 voet on der de aanvallende vliegmachines. Na de zen aanval stormde do Japansche infante rie over de Chineesche rijstvelden. De Ja pansche infanterie werd ontvangen met ge weer- en machinegeweervuur uit de stel lingen der Chineezen. Zoover kon worden waargenomen, slaagden do Japanners erin, de buitenwijken van het dorp te bereiken. Het bombardement van de Japansche artillerie is oorzaak van groote branden in de wijk Sjapei. De Japanners zeggen, dat hun verliezen 300 dooden en gewonden be dragen, maar men gelooft, dat het aantal wel grooter zal zijn. De Chineezen hebben 500 dooden en 1500 gewonden. De Japanners voor Swatau. Naar van Japansche zijde officieel wordt medegedeeld, hebben Japansche mariniers twee eilanden in de omgeving van Swatau bezet. De Chineesche troepen gaven de eilanden zonder tegenstand over. 1300 Chineezen bij Charbin gedood? Volgens een bericht van een Japamsch nieuwsagentschap hebben de troepen van den Japansch-gezinden generaal Tsjang Hoe Pen de Chineesche regeeringstroepen bij Charbin aangevallen en vernietigd. Niet minder dan 1300 Chineesche soldaten moeten gedood zijn. Officieel wordt verder gemeld, dat Japansche marinetroepen 2 plaatsen in de buurt van Swatow hebben bezet. Mongolië wil zich bij Mandsjoerije aansluiten. De vertegenwoordigers van Mongolië to Moekden hebben Vrijdag de Mandsjoerij- sche regeering een verklaring doen toeko men, waarin gezegd wordt, dat zij als ver tegenwoordigers van Binnen- en Buiten- Mongolië zich bereid verklaren zich aan te sluiten bij de Mandsjoerijsche republiek. In politieke kringen te Moskou wor<lt verklaard, dat een aansluiting van Mon golië bij de Mandsjoerijsche republiek een verder slechter worden van den toestand in het Verre Oosten zou beteekenen. De Russische regoering zal echter neutraliteit blijven handhaven. Zij hoopt, dat de Mansjoerijsche staat in zijn politiek geen schade zal toebrengen aan de Russische belangen. Een erkenning de-jure komt op het oogenblik niet in aanmerking. Alle oude overeenkomsten tusschen China en Rusland over den Oost-Chineeschen spoor weg moeten onvoorwaardelijk door de andere. De Chineezen bleken twee batte- 1 Mandsjoerijsche republiek worden erkend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5