Hfflflll SPOTGOEDKOOPE AANBIEDING VAN EEN PARTIJ GLASWERK DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT ■Qf fin» Éslrï(Éfen Wijn-, Port- en Bitterglazen, Waterglazen, Melkbekers, 0.05 - 0.06 - 0.071/, - O.IO HAARLEMNIERSTR. 130-136 I f ^l'urb^dWat,rs,,llenop 55 Citroenpersen - scherpe n no5 kanten m. diepe groeven U.UO Kelkenblaadjes, beperkte n nr Schenkkurken roestvrij n nn Chocoladekommen 4 n nn f| QC 1 •TEGEN DE UITDRIJVING DER JEZUïTEN. Protest van Amsterdams Katholieken. De oproep van de Alg. R. K. Propaganda- club in de hoofdstad om in massa te pro testeeren tegen de uitdrijving van de Je zuïeten uit Spanje, had gisteravond zooda nig bezoek uitgelokt, dat men aan den in gang van het Concertgebouw aan eiken binnengaanden vroeg of er soms nog een kaart over was. Te acht uur, toen de vergadering werd geopend door den heer Jan Bakker, den voorzitter van de Alg. R. K. Propaganda- club, was er geen plaats onbezet. De beleggers der vergadering, bij wie zich de Hoogeerw. Heer Provinciaal der Jezuie- ten, Pater H. Keysers, gevoegd had, als mede de deken der hoofdstad, dr. G. C. v. Noort., Mi'. C. Goseling, voorz. van de R. K. Staatspartij, hadden een stormachtig ap plaus in ontvangst te nemen. Na een kort en krachtig woord van den voorzitter der vergadering, den heer Jan Bakker, plaatste Mr. C. M. Tibmme, de lei der van de R. K. Raadsfractie in de hoofd stad, zioh achter den katheder om de vol tallige en met geestdrift geladen vergade ring toe te spreken- Daarna stelde de voorzitter de volgende motie voor: „De massa-vergadering van Amsterdam- sche Katholieken in het Concertgebouw op 22 Februari 1932; overwegende, dat in Amsterdam dag aan dag in het openbaar de Bond van Katholie ke Priesters en van de Religieuze Zusters en Broeders op zedelooze wijze wordt be schimpt en met den laagsten laster door het slijk wordt gehaald; constateerende, dat dit voor eiken wel denkende en in het bijzonder voor de Ka tholieken, grievend en beleedigend optreden ongestraft voortgang vindt; van oordeel, dat in een vrij land deze toe stand onhoudbaar is, dringt met alle klem er op aan, dat, al dan niet in overleg tus- schen de landelijke en stedelijke autoritei ten, die maatregelen worden genomen, wel ke aan het dagelijks zich herhalend schan daal een einde maken. En besluit haar motie te zenden aan den Minister-President, den Minister van Jus titie, den Burgemeester van Amsterdam en openbaar te maken door middel van de pers". Met algemeen daverend applaus wordt deze motie ondersteund. Pater Borromaeus de Greeve O.F.M., in de bruine Franciscanerpij, zet zich dan, we zouden bijna zeggen, in beweging, om er zijn voldoening over uit te spreken, dat nu eindelijk ook in Amsterdam, maar op zoo'n verheugend krachtige manier, wordt gepro testeerd tegen de schreeuwende onrecht vaardige en laaghartige wijze waarop in Spanje, het eertijds geheel katholieke land, de Jezuïeten zijn behandeld. Moge ons protest bereiken het hoofd van het Spaansche Sanhedrin, den president Zamorra, die als een tweede Judas optreedt, het hoofd van de kerk, den zoo gesmaden Paus Pius XI, het zwarte hoofd yan de keurbende van St. Ignatius, maar ook onzen Koniug, Koning Christus. De scheiding van Kerk en Staat is uitge- loopen op een vertreding der katholieke rechten, zoogenaamd door het gepeupel, maar toch oogluikend toegelaten door de re geering. Zamorra heeft de glorie in het president schap gekocht ten koste van de bezoedeling van zijn geweten, dat hem temeer a-ls katho liek nog de rechten der Kerk deed erken- Wat in Spanje gebeurd is, is onrecht en wandaad, een bankoverval met regeerings- auto's. Waarom is dit den Jezuïeten aangedaan? Omdat zij zich tegen de republiek hadden verzet, omdat zij koningsgezind waren? Neen, omdat zij op hun manier de orde in den staat trachtten te herzien. Maar neen onschuldige Jezuïeten moeten eruit, doch communisten, die het Staatstel- sel ondermijnen, mogen blijven. Laat Zamorra zien hoe in Nederland de Katholieken ondanks hun onkrcnkbareii trouw aan den Paus, tevens de trouwste aanhangers zijn van het Vorstenhuis, de dapperste verdedigers van het nationale rood-wit-blauw. Neen Spanje haat de Jezuïeten, omdat hun gezegende orde den Zoeten Naam van Jezus in zich bevat. Zonder vorm van proces zijn de Jezuïeten hun eigendommen ontnomen. Kleinzielig, 'hard, wreed en laag, als waartoe alleen haat in staat is, is men tegen de zonen der Sociëteit van Jezus opgetreden. De eenvoudige bewoners van het kleine Limburgsche dorpje Aalbeek hebben de be- teekems van hetgeen gebeurd is begrepen en de ridder van St. Ignatius van Loyola, geteekend met het brandmerk van den Godshaat, ingehaald in hun versierde stra ten. Gewreekt hebben de Spanjaarden zioh op geestelijken en religieuzen, waarvan niet één iemand kwaad heeft gedaan en dit is gebeurd naar het vreeselijke voorbeeld der communisten. Herhaaldelijk heeft het spr. onaangenaam getroffen, dat „De Tribune" bijvoorbeeld hier te lande tegen Troon en Altaar schrij ven kan zoo, dat wanneer in Rusland of Spanje een duizendste daarvan zou zijn ge- sohreven, de schrijvers zeker niet ongehin derd zouden blijven. Tenslotte bracht de gewijde redenaar aan den HoogEerw. Provinciaal der Eerw. Pa ters Jezuïeten de vertolking over van de ge voelens van de katholieken van Nederland ten aanzien van het lot der Spaansche Je zuïeten- Vervolgens werd de volgende motie aan genomen „De Katholieken van Amsterdam, bijeen op een vergadering, belegd door de Alge- meene R. K. Prop. Club Amsterdam, Hol land, protesteeren met verontwaardiging tegen de maatregelen van de Spaansche re geering, ten opzichte der Katholieken, der religieuzen en voornamelijk der Jezuïeten, alsook tegen de beleediging de H. Stoel aangedaan". Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. Tenslotte sprak de HoogEerw. Provin ciaal der Jezuïeten, Pater H. Keysers S. J., die Katholiek Amsterdam dankte voor de protest-actie hier op touw gezet, welke actie niet zoozeer gaat tegen de verdrijving der Jezuïeten, maar tegen het geheele katholi cisme. Waar Satan zijn banier opheft, moeten wij ons scharen om de banier, die Paus Pius XI twee jaren geleden heeft opgeheven, die van Christus Koning. Namens de Nederlandsche Provincie, de Spaansche vervolgde medebroeders en den Generaal der Orde zegde spr. de vergade ring dank voor de betoonde sympathie. „Tijd". EIEREN RAPEN. Tot 28 resp. 30 April. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald,""dat het zoeken, rapen en buiten openbare wegen vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes tot en met 28 April is toegestaan. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en vervoeren van eieren van genoemd waterwild is tot en met 30 April toege staan. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eie ren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goud plevieren is niet toegestaan. NEDERLANDERS TE SJANGHAI. Vragen aan de Regeering. Het Eerste Kamerlid de heer van Embden heeft de volgende vragen aan den minister van binnenlandsclfe zaken en landbouw, voorzitter van den raa van ministers, gesteld Is het bericht juist dat de regeering besloten heeft, een torpedojager naar Sjanghai te zenden? Onder welke van de grondslagen, die de regeering als uitsluitende doelstelling onzer oorlogstoerusting opgeeft, brengt zij bedoelden maatregel: de verdediging van ons grondgebied, handhaving der vermeende neutraliteit van ons gebied of vervulling van Volkenbondspliohten? Hoeveel Nederlanders wonen er te Sjanghai? Waarom heeft de regeering tot het op nemen van vluchtende landgenooten niet een passagiersschip gecharterd gelijk vanwege de Nederlandsche regeering bij vrij recente internationale verwikkelingen wel heeft plaats gevonden? Acht de re geering het bepaaldelijk gewenscht ge reed te zijn voor de aanwending van militair geweld tegen de strijdende par tijen? Zoo ja, is de regeering zich dan ge noegzaam bewust van de groote en ge heel noodelooze gevaren, die een zoo zwak bewapende staat als Nedenand tot zich trekt door zich met een klein oor logsschip te begeven te midden van een dermate gecompliceerde en overprikkelde situatie als in Oost-Azië aanwezig is? Is de regeering bereid den torpedoja ger alsnog terug te roepen? Ook het lid van de Tweede Kamer, de heer Albarda, heeft soortgelijke vragen aan de regeering gericht. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Obdam den Wel eerw. Heer L. H. Wanna; tot pastoor te Ilpendam: den Weleerw. Zeergel. Heer Dr. E. M. M. Hamer tot rector van dé Mariastichting te Haarlem: den Zeereerw. Heer H. C. J. Son- daal. Deken van Haarlem; tot pastoor te Haarlem (H. Jos.): den Weleerw. Heer F. C. Beukering; tot pastoor te Rotterdam (H. Ant. Abt): den Weleerw. Heer J. J. M. Lammere; tot pastoor te Zwijndrecht: den Wel eerw^ Heer F. A. M. Hermans, die kapelaan was te Scheveningen (O. L. Yr. van Lour- des); alsmede tot rector van het St. Liduina- gesticht te Purmerend den Weleerw. Heer A. Slijkerman tot pastoor te Leimuiden: den Wel eerw. Heer A. H. Buhrs tot pastoor te Monnikendam: den Wel eerw. Heer A. Spigt; en to pastoor te De Cocksdorp den Weleerw. Heer C. A. A. Kroft, die kape laan was te Amsterdam (H. Vine, k P.). WIJDING VAN MGR. DR. LEMMENS. Thans is definitief bepjaald, dat de wij ding van den bisschop-coadjutor van het Bisdom Roermond, Mgr. Dr. J. H. G. Lem- mens, zal plaats hebben te Roermond op 18 Maart a.s. door Z.H. Exc. den Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jan sen. Als medeconsecrators zullen bij de bis schopswijding fungeeren ZH. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch en Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda. ZH. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, zal de plechtigheid bijwonen. MGR. SCHIOPPA. Met genoegen vernemen wij dat de toe stand van Z.Exc. Mgr. Schioppa ©enigs zins vooruitgaande is. Z.Exc. ontving bezoek van Z.Exc. Mgr. Micara, Nuntius van België te Brussel, en van Z.H.Exc. Mgr. Aengenent. PATER BERTANDUS BOERKE. f Hier te lande is bericht ontvangen, dat in Luanfu in het ziekenhuis der Zusters aldaar is overleden de Zeereerw. Pater Ber- trandus Boerke O.F.M. Pater Boerke kwam in Luanfa om een retraite te geven, doch voelde zich onwel. Hoewel hij zelf zijn toestand niet ernstig inzag, achtten de Zusters het noodig dat hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend, hetgeen, toen de zieke daarin had toegestemd, inderdaad is geschied. Twee uren later overleed hij. De nu overledene werd in 1866 te Rot terdam geboren en in 1395 priester gewijd. Sinds 1896 was hij als missionaris in China werkzaam. DE JAARLIJKSCHE BLOEMENPARADE. TER GELEGENHEID VAN HET GOUDEN JUBILE VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR". De bloemen zijn niet veel meer waard, maar de bloemen b 1 ij v e n mooi. Zou er op de scheiding tusschen winter en voor jaar wel een schooner schouwspel zijn, als de jaarlijksche bloemententoonstelling in „Zomerzorg". De naam is zomersch, de na tuur binnen de muren is zomersch, weel derig van kleur en geur. Ondanks de verminderde animo in de Bollenstreek tot het drijven van „windhan del" met Narcissen- en Tulpen-nieuwighe- den, is de tentoonstelling 1932 weer een echte nieuwelingen-show. Voor vakmen- schen is er dus veel te leeren, voor leeken is er veel te zien. De eerste indruk is werkelijk prachtig. Zoo'n kleurenmengeling van duizenden bloemen blijft in dit jaargetijde, als alle knoppen buiten in de natuur nog stevig* staan ingepakt tegen hagel en vorst, een bewonderenswaardige prestatie. De belangstelling uit de Bollenstreek is steeds groot, maar de stedelingen» schitte ren. meest door afwezigheid. ,Toch geeft zulk een tentoonstelling zooveel schoons en prijken onze bollen (steunt Neder- landseh fabrikaat!) met zulk een afwisse lende pracht, dat ook de leek zijn hart kan ophalen. Het aantal inzenders is groot. Bij een korte rondwandeling langs de bloemen- parade, hebben wij bet merkwaardigste op- geteekend. In hun oude hoekje treffen we Gebr. Eggink uit V oorschoten aan, een oude bekende op deze tentoonstelling, die met even goede bekende voor den dag kwam: de Annas Oliver Cromwell, voorts met verschillende King Alfred-zaailingen, een nieuwe Poetaz-variëteit, genaamd „Orange King" en een heele collectie van de meest uitgelezen „Triumph"-tulpen. In teressant zijn ook de diverse sports van Bartigon en van Witte Valk en de kers rood© Mende ltulp „Regide". R. Tromp en Zonen te Lis se vertoo- nen in hoofdzaak sports uit Bartigon en Mendeltulpen. Extra vermeld ma-g wel: evt. Gertrude, hoog-rose van kleur. Mach. Verhaar te Oegstgeest kwam met eenige vroege tulpen in manden en Triumph-tulpen, waarvan de aandacht trok de donker-roode Conifores. Naar onze smaak staat in de inzending der firma D. W. Lefeber uit L i s e e de mooiste tulp, en t' spijt ons dat dit juist de tulp is, die niet „beschaafd" is. Het is de uit de Kaukasue naar hier overgebrach te prachtig oranje-rood getinte „Madame Lefeber'. Een „wilde" plant dus, maar bui tengewoon mooi. Deze firma staat ook in goede faam om haar collectie Engelsche Narcissen-zaailingen. De firma Warnaar Co. te Sassen- h e i m heeft wat dat betreft óók een naam op te houden, doch is op deze tentoonstel ling slechts met enkele pannen vertegen woordigd. De firma Jac. Uittenboogaard uit Oegstgeest heeft een zeer uitgebrei de oollectie nieuwe tulpen in manden. „Co- ronella" valt op door een afwijkende vorm; mooi zijn „Golden Chief", „Urani" en „Mac Donald", welke laatste hier evenzeer ge prezen wordt als zijn doorlucht© Engel sche naamgenoot ondankbaar wordt ver guisd! Men behoeft niet te vragen, waarmede de firma Frijlink uit Sassenheim pronkt. Het antwoord ligt voor de hand: Lord Wellington! Voorts een groot© ver zameling nieuwigheden. Een mand van hyacinthen allen praohtsoorten vormt de inzending der firma Braam uit Heemstede. Men ver staat tegenwoordig uitstekend de kun9t om de stijve, maar in kleur en geur zoo heerlijke hyacinthen, in met smaak opge maakte manden, op haar voordeeligst te doen uitkomen. De firma G. Lubbe Zn. te Oegst geest beslaat dit jaar heel wat minder ruimte als bij vorige gelegenheden. Hier schitteren weer Actaea en de groote, gou den trompet-narcissen. De firma G. Zandbergen, „Terwegen", Sassenheim hebben hun hoekje met smaak verzorgd. De juweeltjes van deze collectie zijn de trompet „Wagner's Rhein- gold", de dubbele „Insulinde" en de Barrii „Scarlet Lancer". Nieuwe crocussen van het bekende El- dering-ras werden ingezonden door Gebr. Tromp, reeds elders vermeld. Bloemenvelden-in-miniatuur vormen de in kisten gebroeide tulpen-soorten van Je firma Soeteman uit Noordwijk. Deze inzending trekt steeds zooveel bewonde ring om haar gedegenheid, dat wij niets er aan behoeven toe te voegen. Vreemde eenden- in de bijt zijn de Ama ryllis van Gebr. den Older te Leiden. De geweldige roode kelken kijken statig boven de bloembollen uit. Het middenperk wordt verder ingeno men door Gebr. Nijssen uit Santpoort met zaailing-tulpen en door Gebr. van Zonneveld uit Sassenheim met ideaal Darwintulpen, Triumph-tulpen en Mendeis. Van deze firma staan, hier en daar ver spreid, ook eenige manden met waarde volle narcissen. BEKRONINGEN. De jury bestond uit de heeren J. Dix uit Heemstede, A. Verduyn Jz. Lisse, J. Roes Heemstede, T. Hoog Haarlem en J. Kriest Jzn. Leiden. De volgende bekroningen werden toege kend: Meest decoratieve groep. Jos. Braam Heemstede, lste prijs, Jac. Uittenboogaard, Oegstgeest, 2de prijs, G. Lubbe Zn., Oegstgeest, 3de prijs, Geur. Eggink, Voorschoten, 4e pr. Meest belangrijke groep. Tulpen: lste prijs C. Soeteman, Noordwijk; 2de prijs Jac. Uittenboogaard, Oegstgeest; 3de prijs P. Tromp Zn., Lis- se; 4e pr. M. Verhaar, Rijnsburg. Hyacinthen: lste prijs Jos. Braam, Heemstede. Narcissen: lste prijs G. Zandbergen, Sassenheim; 2de prijs A. Freylink Zn., Sassenheim; 3de prijs D. W. Leteber Zn-, Lisse; 4e prijs W. Warnaar, Sasseuheitn. Crocussen: lste prijs P. Tromp Zm, Lisse; 2de prijs Gebr. van Zonneveld, Sassenheim. Meest uitgebreide collectie. Nieuw© tulpen: lste prijs Gebvs. Eggink, Voorschoten; 2de prijs Gebr. Nijs- sen, Santpoort; 3de prijs P. Tromp Zn., Lisse. Nieuwe Narcissen: lste prijs D. W. Lefeber Zn., Lisse; 2de prijs A. Frij link Zn., Sassenheim. Bloemwerken. lste prijs Jac. Uittenboogaard, Oegst geest; 2de prijs Gebrs. van Zonneveld, Sassenheim. Groep Amaryllis. lste prijs Gebrs. den Older, Leiden. AGENDA LEIDEN. Oinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vinoentiu» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Om gang, Clubhuis „St. Antonius", Hazewindsteeg, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Vereeniging van Ge zinshoofden, afd. Leiden, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. Wijnhandel |||||b Gedistilleerd E.7.CO/TER ALP HEN 7. RYN TEL.242 RAADH5JI//TRA AT2.08 LEIDEN - /TEEH/TRMT 8 TIL.1361 Bij de roeiwedstrijd heeft de Leidsche ploeg gewennen. Ziet onze speciale Etalages STADSNIEUWS EEN NIEUW SUCCES VOOR PROF. KEESOM. 0.71 GR. KELVIN BEREIKT. Op Donderdag 18 Februari j.l. werd ia het Natuurkundig Laboratorium te loeiden de. grens der lage temperaturen wederom verlegd. Het gelukte to$n aan prof. Keesom om een temperatuur van 0.71 gr. Kelvin (d-i. een temperatuur van nog slechts 0.71 gr. boven het absolute nulpunt) te bereiken, in een ruimte vain 5 c.M.3. Dit geschiedde door de dampen van vloeibare helium het welk ziek bevond in een dubbelwandig glazen vat, bijna geheel omgeven door eveneens vloeibaar helium, met groote snelheid weg te zuigen. Het daarvoor ge bruikte speciale pompaggregaat heeft een zuigcapaciteit van 675 liter helium per se conde, bij een druk van één duizendste van een millimeter kwik. De laagste druk, die boven het, met een roerstaafje voortdurend dooreen geroerde, vloeibare helium ver kregen werd bedroeg 3.6 duizendste van een millimeter kwik. Muziekavond in het Rijksasyl voor Psychopathen. Men schrijft ons: Vrijdag waren een groot aantal genoodigden en patiënten aanwezig in de Turnzaal van het Rijksasyl voor Psychopathen. Willy Kliichert, een jong kunstenaar, van Belgische afkomst, gat met eenige welwillende medewerkers een muziekavond. Er weiden ten gehoore gebracht werken van Rachmaninoff, Saint-Saëns, Max. Bruch, Gabriël Fauré, Grieg en van hem zelf. Dat Klüchert niet tot de alledaagscbe kunstenaars behoort, bleek direct uit zijne vertolking van de „Prélude" van Rachma ninoff. De Russische weemoed en 't even Later volgend grenzeloos optimisme, werd door hem meesterlijk vertolkt, üok in „Peer Gynt", Griegs onvolprezen werk, liet hij ons droomend den man zien, die de schepping van lbsens meesterwerk voort- bracüt. Technisch gaf hij spel dat volko men af was. In hetr Adagio van het concert van Max. Bruch, waarin hij, met begeleiding, de viool-partij vervulde, kon hij ons minder bekoren, 't Was of zijn streek niet vast wasof hij angst bad zijn viool te be naderen. Wij weten, dat hij beter kan spe len, doch dezen avond schoot hij technisch te kort. Was 't de overgang van Rachma ninoff, Grieg naar Bruch? Uf gaf hij voor één avond te veel? Bovendien maakten we kennis met hem als componist. Z'n „Scherzo" voor piano gaf onvoldra gen werk, men dacht te veel aan anderen en zeer zeker aan Uhopm. Zijne liederen, gezongen door een amateur-bariton, waren moeilijk te beoórdeelen. De zanger ver stond met de kunst om de muziek over te dragen. Dit was zeer te betreuren, vooral omdat de aria uit zijn opera „Peter Lang" zeer veel vocaliteit vraagt, die niet aan wezig was. Klüchert is een veelbelovend kunstenaar, die bij ernstige studie nog veel van zich zal doen spreken, 't Is waarlijk een ster onaer de jongeren. De aanwezigen, waren buitengewoon op getogen en het herhaald applaus was ver diend. Na afloop bedankte de Geneesheer-Di recteur, dr. Soholtens, Klüchert en zijne medewerkers voor het gebodene. Voor de patiënten was 't een bijzonder genotvolle avond.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2