23ste Jaargang MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 No. 7133 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND KERKNIEUWS Se£cidócfic0ou/zxMil DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- •krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per reset Voor Ingezonden Mededeelingen wordt jJL bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De instelling der Bedrijfsraad. Men weet, dat door Minister Ver schuur bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot instelling van bedrijfsraden. De Algemeene R. K. Werkgevers vereen, beeft zich met 'n adres tot de Tweede Ka- nier gericht, waarin genoemde vereeniging opnieuw haar bezwaren tegen bet wets ontwerp aanvoert. De bezwaren worden in enkele punten saamgevat. Op de eerste plaats wordt bet volgende geconstateerd, waarin wij mee- nen we het voornaamste bezwaar moe ten zien: Het ontwerp van den Minister be oogt „de instelling" van bedrijfsraden en niet „de erkenning" van hetgeen in het maatschappelijk leven is op gekomen. Ondergeteekenden zien hier in een verstoring der natuurlijke or de. Deze natuurlijke orde eischt, dat hetgeen de individuen op eigen initia tief kunnen tot stand brengen, bun niet ontnomen mag worden en in banden eener De redactie van dit hoofdbezwaar schijnt ons niet heel erg gelukkig. Als de ge meenschap niet mag regelen, wat de in dividuen op eigen initiatief kunnen tot stand brengen dan zou de Staat een zéér groot deel van de sociale wetgèving moeten loslaten Er is een aanvulling noodig, en wel deze: kunnen en ook (als de omstandig heden daarvoor rijp zijn) zullen tot stand brengen! En, als wij het bezwaar zóó lezen, dan schijnt er een ander licht over.... Verder wordt er in het adres de volle nadruk gelegd, dat het voorontwerp van wet in den Hoogen Raad van Arbeid geen gunstig onthaal heeft gevonden. Vóór het ontwerp van den Minis ter verklaarden zich de vertegen woordigers van het R. K. Werklieden verbond, van het Christelijk Natio naal Vakverbond, van den R. K. en Ohr. Middenstandsbond en den Ohr. Boerenbond Tegen het ontwerp spraken zich uit de vertegenwoordigers van het N. V. V., het N. A. S., het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers, de Algemee ne R. K. Werkgeversvereniging, het Kon. Landbouwcomité, den R. K. Boerenbond, den Kon. Ned. Midden standsbond en de Scheepvaartvereeni- gingen. De vertegenwoordiger der mijnindustrie stemde blanco. Volledigheidshalve moet echter aan deze opsomming worden toegevoegd, dat er on der de tegenstemmers waren, wien het ontwerp tè ver en wien het niet ver ge noeg ging. Dat moet bij de beoordeeling van dit feit wel in acht worden genomen! Wij willen voor heden op de zaak zelf niet verder ingaan. Dat het bedoelde w ontwerp niet een lijdensweg moge volgen als de Pachtwetten HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. In een zeer druk bezochte vergadering te Hengelo van de volledige afdeeling: sturen van St. Lambertus welke betrok ken zijn bij het Twentsche textielconflict, is na een uiteenzetting door den bonds voorzitter, den heer v. d. Meys, over den stand der onderhandelingen met de Twent sche werkgevers, onder leiding van den burgemeester van Enschede, den heer Edo Bergsma, een uitvoerige discussie gevoerd. Uit de vergadering werden vele zakelijke opmerkingen gemaakt, waarbij het tot nu toe gevoerde beleid van het hoofdbestuur werd goedgekeurd en het volle vertrouwen uitgesproken in de verder te voeren leiding van het hoofdbestuur in deze aangelegen heid. Eveneens werd in een daartoe ge houden hoofdbestuursvergadering het be leid van de dagelijksche leiding goedge keurd en haar met algemeene stemmen vol macht verleend, de onderhandelingen voort te zetten en naar bevinding de zaken ver der te behandelen. DE MET OVERHEIDSSTEUN GEBOUWDE WONNGEN. RAPPORT DER COMMISSIE-VLIEGER. Thans is versohenen het rapport van de door de ministers van Financiën en van Arbeid, Handel en Nijverheid ingestelde en dezer dagen met dankbetuiging weder onbonden commissie, aan welke was opge- dagen een onderzoek van de vraag, welke moeilijkheden zich voordoen bij de exploi tatie van de met financieelen steun van het Rijk en de gemeenten gebouwde wonin gen, welke maatregelen van overheids wege, ter gemoetkoming aan die moeilijk heden zouden kunnen worden genomen en welke gevolgen die maatregelen voor de geldmiddelen van het Rijk en de gemeen ten zouden hebben. Wegens plaatsgebrek kunnen wij heden den inhoud van dit rapport niet publicee- ON DERHANDELING EN IN HET KLEEDIGBEDRIJF. Oude loonen een week doorbetaald. Het volgende officieele communiqué werd ons Zaterdagavond verstrekt: Onder leiding van den Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Azn., heeft hedenmiddag in het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bespreking plaats gevonden met vers- en nisaties uit het kleedingbedrijf. Na langdurige gedachtenwisseling heeft de Rijksbemiddelaar een voorstel gedaan, dat door partijen in haar kringen verdedigd zal worden. Hangende de te nemen beslis sing zullen de werkgevers op voorstel van den Rijksbemiddelaar de gelegenheid ge ven Maandag a.s bet werk te hervatten, terwijl dan gedurende ten hoogste één week het thans geldende loon zal worden doorbetaald. lederen werknemer wordt d us geadvi seerd zich Maandag a.s. (dus heden) weder bij zijn werkgever aan te melden ter her vatting van zijn werk." NATIONAAL CRISISC0MITE. Verstrekking zwavelzure ammoniak aan noodlijdende boeren en tuinders. Het secretariaat van bet nationaal cri- siscomitó -deelt mede: Nadat Vrijdag 12 dezer de inschrijving voor de verstrekking van zwavelzure moniak gesloten was, (de bestellingen, wel ke Zaterdag 13 dezer vóór één uur binnen kwamen zijn nog aangenomen), heeft het secretariaat zijn uiterste krachten inge spannen om de rantsoeneering zoo vlug mogelijk te doen geschieden. Als resultaat daarvan kon reeds in den voormiddag van 16 Febr. aan het centraal bureau te Rotterdam een volledige rant- soeneeringstaat voor alle gemeenten ter beschikking worden gesteld. Dit bureau is daarop terstond begonnen zijn maatregelen voor de distributie te treffen. Noodzakelijkerwijs vergde het ge reedmaken der biljetten voor elke gemeen te eenigen tijd, immers daartoe moest eerst berekend worden hoeveel aan elke gemeen te of plaatselijk crisiscomité wegens te veel gestorte gelden moest worden terugbe taald. Doordat uit vele plaatsen 3 4 maal nabestellingen gedaan werden, ging hiermede veel tijd verloren, welke echter geen vertraging in de distributie van de zwavelzure ammoniak beteekent. Verwacht mag worden dat op 1 Maart alle toewijzingsbiljetten met de bons ver zonden zullen zijn en alle terugbetalingen plaats hebben gehad; dan zullen ook zij die nog niet gestort hebben, bericht gen hebben welk bedrag zij aan het N. C. C. verschuldigd zijn om de bons te verkrij gen. Men wordt dringend verzocht over dit onderwerp geen telefoongesprekken met 't N.C.C. te voeren, daar het uitgesloten is dat in de rantsoeneering verandering ge bracht kan worden. NEDERLANDSCHE TORPEDO-JAGER NAAR SJANGHAI. Ter bescherming der Nederlandsche belangen. De Regeering beeft besloten tot onver wijlde zending van een torpedoboot jager naar Sjanghai, bepaaldelijk met het oog op de belangen der Nederlandsche onderda nen aldaar. Het wetsontwerp-Terpstra. Men zendt ons de volgende motie publicatie De R.-K. Kiesvereeniging Doetinchem Dichteren in vergadering bijeen op Zondag 14 Februari 1932, kennis genomen hebbende van het voorgestelde wetsontwerp-Terp stra, protesteert ten sterkste tegen de on- derwijsverslechteringen, die het zullen zijn van het dan komende 45-, stelsel, speciaal voor het platteland. Zij verzoekt de R.-K. Staatspartij alles in het werk te stellen om deze ramp voor ons volks-onderwijs af te wenden. Zij be sluit deze motie te publiceeren in de pers. Rotterdamsch Raadslid geen Nederlander. Vrijdagavond na de gemeenteraadszit ting van Rotterdam riep de burgemeester het communistische raadslid Reudorink bij zich om hem in het bijzijn van den ge meente-secretaris mede te deelen, dat er van het departement van Buitenlandsche Zaken een mededeeling was ontvangen, dat de heer Reuderink, die zooals bekend eenigen tijd in Rusland vertoefde, daar in staatsdienst was geweest. Voor het lid maatschap van den raad is het vooreerst noodzakelijk dat men Nederlander is. Doch dit Nederlanderschap komt te vervallen zoodra iemand zonder toestemming bijv. in het buitenland in staatsdienst gaat. Zou het dus waar zijn dat de heer Reuderink in staatsdienst was geweest, dan zou hij als lid van den raad moeten bedanken. Over en ander zou de heer Reuderink nog officeel schrijven ontvangen. Na dit schrijven, dat van hot college van B. en W. moet uitgaan, zal de heer Reuderink nog acht dagen gelegenheid krijgen om in be roep te gaan, waarna de zaak in den ge meenteraad zal worden behandeld. „TeL" De arbeidsvoorwaarden bij Vroom en Dreesmann. Naar de „R.-K. Transportarbeider" meldt is per 1 Febr. 1932 een contract van een jaar aangegaan tusschen de firma Vroom en Dreesmann eenerzijds en de R.-K. en Chr. Transportarbeidersbonden ander zijds. Genoemd orgaan schrijft in verband met deze overeenkomst: „Laten wij er direct aan toevoegen, dat over het resultaat der onderhandelingen zeer wel tevreden zijn en eveneens dit dient met nadruk te worden gezegd voor de wijze waarop van dë zijde der firma Vroom en Dreesmann onze aangelegenheid is afgewikkeld. Op een paar zaken moeten wij de volle aandacht onzer leden vesti gen. De eerete is wel de laatste clausule de zer bijlage, waaruit blijkt, dat voor één jaar zijn vastgelegd de hoogere bestaande loonen dan de minima genoemd daarvoor en in de tweede plaats de daaraan vooraf gaande clausule, waarbij aan het gehuwde personeel kindertoeslag wordt uitgekeerd. Deze factor is voor onze organisatie in een overeenkomst geheel nieuw, doch past zoo volledig in het ka-der van onze opvattingen omtrent loonsbepaling voor een werkne mer, dat wij meenen dit even goed te moe ten doen uitkomen. De onderhandelingen werden gevoerd in samenwerking met den Christel ij ken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en zijn wij kunnen het niet anders zien een lichtpunt in den voortdurend toene- menden drang om loonsverlaging tot stand te brengen. Bij alles is hier ook van de zijde van den werkgever geweest een volle dig begrijpen van de behoeften van zijn werknemers". De klokken van de St. Janskerk te Gouda. Men schrijft ons: Vrijdagmiddag vier uur werd de electri- sche installatie voor het luiden der vier zware klokken der St. Janskerk in bijzijn van heeren kerkvoogden en directie ge meentewerken officieel in bedrijf gesteld. Macht en schoon klonken hunne bronzen stemmen over de oude Gouwestad en allen waren vol lof over het bereikte resultaat daar zuiverheid van aanslag en acooorden- wisseling mooier waren dan ooit te voren. Elechts weinig menschen zullen zich het luiden der vier klokken tezamen herinne ren, daar dit sinds de begrafenis van Z. M. Koning Willem III niet meer plaats vond de grootste klok werd sedert dien niet meer geluid 32 klokkenluiders waren toen noodig terwijl nu 4 kleine electrische machines datzelfde werk veel beter en mooier doen voor ongeveer 4 oent stroom verbruik per uur per klok. De bedienings schakelaars, welke begane-gronds zijn aan gebracht, behoeft men maar even in te drukken en de klokken doen haar plicht. Zoo stelt de moderne techniek ons weer in de gelegenheid om meer en beter van deze mooie, ongeveer vier eeuwen oude, klokken te genieten. De geheele installa tie werd uitgevoerd door de bekende fir ma op dit gebied: J. A. Elderhorst en Zo nen te Zoeterwoude, bij Leiden. PATERS FRANCISCANEN. H.H. Wijdingen. Op Zondag „Laetare" 6 Maart a.s. zal Z. I H.Exc. Mgr. P. I. Verriet O.P., titulair-Bis- I schop van Eleuterna en Apostolisch Vicaris van Curacao, in de kloosterkerk, S. Hiero- nymus, van de Paters Minderbroeders te •Weert de H.H. Wijdingen van het Diako- naat en Priesterschap toedienen aan de volgende fraters. Het H. Diakonaat aan: Fr. Guido Roor- dink, uit Amsterdam; fr. Nicetas van Wor- kum, uit Arnhem; fr. Mariophilus Celie, uit Nieuwer Amstelfr. Livarius Versteeg, uit Hilversumfr. Aloysius Bodewes, uit Baarn fr. Gedeon Stol, uit Leiden; fr. Clarentius Straathof, uit Leimuiden; fr. Massaeus Toussaint, uit Kerkradefr. Silvanu van der Meer, uit R ij n s a t e r- oude; fr. Ascanius Willems, uit Sifc- tardfr. Aemilianus van Heel, uit Am sterdam fr. Sebaldus Linders, uit Mook fr. Severianus van Waesberghe uit Rotter dam fr. Bartholus Gelauff, uit 's Hage j fr. Sigibaldus Hogenboom uit Oudewater; fr. Tobias Bastiaansen, uit Roosendaalfr. Felix Janszen, uit Delft; fr. Angelus Stok man, uit Haarlemmermeer; fr. Trudo de Ruiter, uit Amsterdam. Het H. Priesterschap aan: fr. Adam van der Veldt, uit Slotenfr. Ivo Terhell, uit 's Hagefr. Modestinus Pöttgens, uit Kerkradefr. Amandinus Janssen, uit Ble- rickfr. Arthur Mertens, uit Teteringen; fr. Natalis Ruys, uit Utrecht; fr. Dignus Koot, uit Delft; fr. Narcissus van Summe- ren, uit Nijmegen; fr. Ceslaus Tijnagel, uit Rotterdam; fr. Hermas Kersten, uit Rot terdam; fr. Josue Groen, uit Rotterdam; fr. Deicola Rodermans, uit Amsterdam; fr. Florinus Verhagen, uit Schijndelfr. Edoal- dus Berden uit BlerickfT. Claudianus van Veldhuizen, uit Bodegraven; fr. Ve- nantius Wortelboer, uit Rotterdam; fr. Dionysius Boers, uit Weertfr. Hilarinus van Rooy, uit Megenfr. Paternus Geise, uit Rotterdamfr. Paritius Mikx uit Rot terdam en fr. Parmenius Biiller uit Voor burg; alle van de Orde der Minderbroe ders. Priesterwijding op Brakkenstein. Zaterdag werden door Mgr. A. Diepen in de kloosterkerk van Brakkenstein vijf jonge priesters van de Congregatie van het Allerheiligste Sacrament gewijd. Gisteren droegen de Neomisten een plechtige eerste Heilige Mis op in de rec torale kerk van Brakkenstein. De ge heele landelijke bevolking leefde mede met deze bijzondere kerkelijke plechtigheid. De Neomisten waren de paters: Molen schot, Westgeest, Hoogstraten, Loerakker en De Groot. Pater Bonefatius O.M. Cap. t In den ouderdom van 70 jaren is in het klooster der Paters Oapucijnen te Breda overleden de Zeereerw. Pater Bo nefatius O.M. Cap. (P. J. H. ten Ham), geboortig uit Utrecht. Dinsdag a.s. vinden in Breda de uit vaart en begrafenis plaats. Dit nummer bestaat uit drie bladen BUITENL. BERICHTEN. FABRIEKS-EXPLOSIE IN FRANKRIJK. Tien arbeiders bij Nimes gewond. Ten gevolge van een ontploffing is een fa- friek in de nabijheid van Nimes geheel ver woest. Tien arbeiders werden gewond, van wie drie zeer ernstig. DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Op den Gaishorn in het district Liezen in Stiermarken zijn vier personen die over het skiterrein liepen door een lawine bedolven. Twee hunner gelukte het zich zelf uit de sneeuw te werken. De beide andere konden ondanks het onmiddellijk ingestelde red dingswerk van hun kameraden als lijken ge borgen worden. Aardscheuren in Polen. Den laatsten tijd worden in de omgeving van Kielce aardschokken waargenomen. Bij Jendrzejow ontstond na een lichte trilling van den grond een scheur ter breed te van 10 centimeter en van een kilometer lengte. RAMP VEROORZAAKT UIT WRAAKZUCHT. In de stedelijke steengroeven te Aussig heeft een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor vier arbeiders gedood en drie zwaar gewond werden. De ontploffing was zoo hevig, dat in de omgeving de ruiten werden ingedrukt en telefoondraden werden vernield. Uit het onderzoek is gebleken, dat het hier om een wraakneming gaat van een sohietmeester. Toen heden de bonds- secretaris bij hem kwam om een onderzoek in te stellen in verband met 't tekort, stak de sohietmeester tien kilo ontploffingsmid- delen in brand. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransche kabinetscrisis opgelost. (Buitenl., 2de blad). Spaansche bisschop vermoord. (Buitenl., 2de blad). De st rijd om Sjanghai duurt met wisse* lend succes voort. (Buitenl., 2de blad). BINNELAND. Rapport-Vliegen inzake de exploitatie van met overheidssteun gebouwde wonirv- gen. (1ste blad). Een doode bij een smokkeldrama aan de Duitsche grens. (Gem. Berichten, 3de blad). Een winkelier te Amsterdam overvallen. Mislukte roofoverval te Nieuw Helle voet (Gem. Berichten, 3de blad). De Utrechtsche voortvluchtige kantoor bediende gearresteerd na een reisje Pa rijsBerlijn. (Gem. Berichten, 3de blad). Verscheidene verkeersongelukken. (Gem Berichten, 3de blad). Inbraak en poging tot gasvergiftiging(?) te Voorburg. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT- EN WEDSTRIJDEN. H. V. V. moet degradatie-wedstrijden spelen. Scheveningen kampioen 3e klasse A Afd. (Sportblad). De wereldkampioenschappen schaatsen rijden te Lake Placid. Ballangrud legt be slag op den titel. (Sportblad). HET LAND DER BOMMEN. Helsche machine gevonden onder een spoorwegwagon te Barcelona. Naar „El Mati" meldt, hebben eenig» spoorwegarbeiders op een der stations van Barcelona een bom gevonden onder een wagon. Zij gaven hiervan onmiddellijk ken nis aan de politie, die de helsche machine in een pantserauto naar een open terrein vervoerde. Ook uit andere plaatsen van Spanje wor den nog steeds anarchistische wandaden ge meld. Naar „A.B.C." uit Toledo verneemt rich ten extremistische arbeiders in den laatsten tijd aanzienlijke schade aan in de wijngaar den. Te Guero hebben zij onlangs in een wijngaard 1200 jonge wijnstokken afgesne den. VerdeT verneemt het blad uit Darniel, dat aldaar arbeiders, opgehitst door de ex tremistische propaganda van eenige rede naars, uit de olijftuinen groote hoeveelhe den vruchten hebben gestolen. VREESELIJK FAMILIEDRAMA IN DUITSCH DORP. Een vreeselijk familiedrama heeft zich af gespeeld in het plaatsje Heidhof (Duitsch- land). De vrouw van den werkman Jahnke gooide, terwijl haar man zich op zijn werk bevond, haar kindertjes van drie en negen jaar oud in een put, waar zij verdronken, en stak daarna de bedden in brand, als gevolg waarvan het geheele huisje verbrandde. De vrouw is sedert dien verdwenen. DIRIGENT VOOR DE MICROFOON OVERLEDEN. De dirigent dr. Ludwig Kaiser te Weenen is Zaterdagnamiddag, toen hij voor de ra dio dirigeerde, plotseling dood neergestort. De luisteraars hoorden den slag van het vallende lichaam. Het concert werd onmid dellijk afgebroken. DREIGENDE HONGERSNOOD OP CYPRUS. Op Cyprus dreigt een hongersnood, die wellicht even ernstig'zal worden als in 1902, toen men van een ramp voor het eiland kon spreken. De eerste winterregens zijn pas 21 Januari gevallen, nog later dan in 1902. Alle lammeren en duizenden schapen zijn door gebrek aan voedsel gestorven. De re gen is te laat gekomen voor het uitzaaien van gerst, en er bestaat zeer weinig kans, dat het graan rijp zal worden. De regeering heeft het invoerrecht op Australisch meel tot 6% verlaagd, maar de situatie wordt nog zeer donker ingezien.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1