Na de Wasch r MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE VOORTVLUCHTIGE KANTOOR- BEDIENDE GEARRESTEERD. Na een vliegtocht over Parijs naar Berlijn. De kantoorbediende van een buiten Utrecht gevestigde firma, die, zooals men ■weet, Vrijdag met medeneming van f 6200 is verdwenen, is Zaterdag te Berlijn gear resteerd. De man was naar Botterdam gereisd en had daar piassage genomen op een vliegtuig naar Parijs. Bij zijn aankomst aldaar bleek hij echter zoo zenuwachtig te zijn in zijn op treden, dat de Parijsche stationchef hierop opmerkzaam werd en de politie in Amster dam opbelde om te informeeren of er mis schien iets met hem niet in den haak was. De man reisde n.l. onder zijn eigen naam. De politie van Amsterdam lichtte den Pa- rijschen stationchef volledig in over het re cente verleden van den ontrouwen kantoor bediende. Intusschen was deze reeds weer met een ander vliegtuig naar Berlijn vertrokken. Te lefoongesprekken gaan echter vlugger over een grooten afstand dan vliegmachines, met het gevolg, dat toen hij op het vliegveld Tempelhof te Berlijn aankwam, er eenige heeren van de Berlijnsche politie gereed •tonden om hem een hartelijken ontvangst te bereiden. De Utrechtsche politie heeft zich onmid dellijk tot de Berlijnsche politie gewend met het verzoek den man in arrest te houden tot uitlevering zal zijn verzocht. MISLUKTE ROOFOVERVAL TE NIEUW-HELLEVOET. Zaterdagavond tusschen negen en tien uur heeft te Nieuw-Hellevoet een poging tot roof plaats gehad op een alleenwonenden 82-jarigen man. Door verbreking van een deur in een schuur zijn de daders zijn wo ning binnengedrongen. Door het omvallen van een opgestelden rattenval werd de be woner echter wakker. Hij bedacht zich geen oogenblik en laadde een tweeloops- jachtgeweer, dat hij altijd bij de hand heeft en bedreigde daarmede de indringers. Deze sloegen daarop ijlings op den vlucht. Zij struikelden daarbij over een steen en heb ben in hun groote haast een splinternieuw breekijzer, dat tevens als hamer kan wor den gebruikt, achtegelaten. Er is niets ont vreemd. De politie is met het gebourde in kennis gesteld. Uit het onderzoek is reeds komen vast te staan, dat Vrijdag 1.1. twee perso nen, die voorgaven uit Den Haag te zijn gekomen, bij den man geweest, z.g. om 200 eierkisten te koopen. De politie vermoedt, dat men hier met de daders te'doen heeft gehad, die zich op de hoogte wilden 6te|len van de situatie van de woning. Het onder zoek wordt voort-gezét. BEVEILIGINGSSIGNAAL TEGEN ROOFOVERVALLEN. Vrijdagochtend had in de gebouwen van de N.V. Machinefabriek „Breda" v.-h. Backer en Rueb een demonstratie plaats met een nieuw signaalapparaat tegen roofovervallen. De demonstratie, waarvoor groote belangstelling bestond, werd oa. bijgewoond door vertegenwoor digers van gemeenten, van de politie, van den Dienst der Posterijen en Tele grafie, van enkele groote industrieën, alsmede door enkele bankdirecteuren. Het nieuwe apparaat, aldus lezen wij in „De Amstelbode", dient ter beveili ging tegen roofovervallen in bankgebou wen, postkantoren, spaarbanken enz. Terwijl de bestaande apparaten gewoon lijk alleen een 6ignaal geven binnen het overvallen gebouw en soms de toegan gen versperren, om zoodoende den aan vallers den terugtocht onmogelijk te ma ken, heeft het nieuwe apparaat juist ten doel om de aandacht der omgeving, van voorbijgangers en omwonenden te trekken en deze te hulp te roepen. In verband daarmede- is het nieuwe apparaat juist bijzonder geschikt voor kleinere kantoren, banken en postkan toren in provinciesteden en dorpen, waar dikwijls slechts weinig personeel aanwe zig is. Het apparaat werkt, zoowel optisch als acoustisch, geeft zoowel een lichtsignaal als een voortdurend snerpend sirene geluid. Binnenkort zal voor het Hoofdbestuur van den Dienst der Posterijen en Tele grafie in Den Haag een bijzondere de monstratie met het nieuwe apparaat wor den gegeven. Drie inbrekers gearresteerd. Eenigen tijd geleden werd in een per ceel aan de Adelaarstraat te Utrecht in gebroken, met behulp van een valschen sleutel. De insluipers hebben kans ge zien een bedrag van zeshonderd k zeven honderd gulden ten nadeele van den be woner te ontvreemden. De politie meen de reeds dadelijk aanwijzingen in de goede richting te hebben, doch ter wille van het onderzoek vond zij het beter geen ruchtbaarheid aan het geval te ge ven. Thans is het de politie gelukt de hand te leggen op een drietal jongelui. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn in verzekerde bewaring gesteld. Van het gestolen bedrag was nog slechts een kleine hoeveelheid geld aanwezig. De inbraken in Bergen en omgeving. Eind November werd te Bergen ingebro ken in de bewoonde villa van den heer O. aan den Bergerweg aldaar. Dezer dagen is de dader P. W„ afkomstig uit Beverwijk, en veelal te Amsterdam verblijf houdende, te Beverwijk gearresteerd. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan, daar W. den omtrek van Bergen herhaaldelijk onvei lig maakte en verdacht wordt van inbraken te Beverwijk. Velsen, Haarlem, IJmuiden en Bergen. De man heeft bekend zich aan de STADSNIEUWS CRISIS-COMITÉ. Subcommissie ontwikkeling en ontspanning Door de medewerking van de Sted. Licht fabrieken is het Crisis-Comité in staat een korte cursus in electriciteitsleer te organi- seeren voor werkloozen. Deze cursus zal drie middagen duren van 3 tot 5 uur en gegeven worden in het Leidsche Volkshuis, Apotbekersdijk. Op eenvoudige en populaire wijze zal gespro ken worden over de voortbrenging, de voortgeleiding en de toepassing van elec- tricteit. Aan deze cursus wordt tevens ver bonden een bezoek van de Lichtfabrieken, waaraan allen, die den 3-daagschen cursus hebben medegemaakt, kunnen deelnemen. Voor deelname aan dezen cursus kunnen werkloozen zich laten inschrijven aan het Leidsche Volkshuis Dinsdag 23 Febr. en 1 Maart des avonds van 7 tot 9 uur. „DE VEREENIGDE KERKZANGERS". Reeds lang werd er onder de heeren zangers der R.-K. Kerkkoren te dezer ste de behoefte gevoeld en de wenschelijkheid besproken om te komen tot oprichting van een zangvereeniging van de gezamenlijke kerkzangers, waarbij zich ook konden aan sluiten niet-kerkzangers. Een voorloopige commissie werd gevormd, welke een en ander onder de oogen heeft gezien en als gevolg hiervan had er vorige week in de Romanuszaal een bijeenkomst plaats, die door zeer vele kerkgangers werd bijge woond. De geanimeerde besprekingen op deze vergadering hadden tot resultaat, dat tot definitieve oprichting van een vereeniging van de R.-K. Kerkzangers werd overgegaan onder den naam de ,,Vei^ eeuigde Kerkzangers." Spontaan gaven alle aanwezige zangers zich dan ook als lid op. Het bestuur werd als volgt samenge steld: de heer J. Kerkvliet, voorz.de heer Jan Gordijn, seer., de heer H. v. Noort penningm. Zij stelt zich in hoofdzaak ten doel op het gebied van de vocale zang naast eigen concerten, medewerking te verleenen aan liefdadige doeleinden e.d. De repetities zullen worden gehouden voorloopig in de Romanuszaal. ingang Ma re, des Vrijdags 8 uur, waar iede>e week gelegenheid bestaat voor inschrijving van nieuwe leden ook niet keiszangcrs. De eerste repetitie heeft claats a.s Vrij- mededeelingen. Het bestuur stelt zich voor dag 26 Febr.daar volgen ook nog eenige reeds na Paschen een uitvoering te geven ten bate der werkloozen. Wij twijfelen ei niet aan of elke R K. kerkaznger uit onze stad en directe omgeving, die 't nut van een dergeliike vereeniging inziet, sluit zich aan of geeft zich op als lid op den eerstvol- genden repetitie-avond, alsook aan het se cretariaat, dat gevestigd is: Sophiastraat No. 60. TE VOET DE WERELD DOOR. Causerie van den heer Carrière. In de toonkamer van „De Ploeg", Bree- straat 3, heeft Vrijdagavond voor een klein aantal genoodigden de heer L. Car rière een lezing gehouden over zijn voetreis naar Engelsch-Indië en zijn verblijf bij de Jagois in de Himalaya. De heer Carrière, aanvankelijk bestemd voor de koopvaardij en als zoodanig in op leiding voor stuurman bij de Kweekschool te Amsterdam, maakte zijn eerste reis in 191S, toen hij met de „Indragiri" via Ame rika en Afrika naar Calcutta voer. Daar werd het schip door de Engelschen vast gehouden en na een zesmaandelijksche ver blijf in Indië zei spr. het zeemansleven vaarwel en keerde naar Holland terug. Bij een vriend nam hij een halfjaar lang schil derles en zwierf toen op zijn fiets door Frankrijk, Noord-Afrika, Tunis en Algiers, totdat het achterwiel van zijn fiets brak en hij de reis te voet vervolgde. Na een dwaaltocht door Italië kwam hij in Livorno, vanwaar hij per fregat naar Tunis zeilde. Daarna ging de reis weer naar Holland, maar lang hield hij het daar ook niet uit en via Marseille, Egypte, Tur kije en Syrië belandde spr. ten slotte in Perzië. Uitvoerig verhaalde spr. hoe hij onder weg door een bende Koerden werd over vallen en mishandeldhoe hij door de Turken voor een Griek wordt aangezien en bijna omgebracht en hoe hij eindelijk in het Himalaya-gebergte aankwam, waar hij bezoeken aflegde bij tal van vooraan staande Jogi- en Soefi-goeroes (leeraren) Op ongemeen interessante wijze vertelde spreker van een door hem bijgewoonde rechtsziting, van zijn drie jarig verblijf als leeraar aan een school voor Hindoes en van hun mentaliteit, hun nationale gevoelens, volkomen ongeschikt heid voor het communisme en van de on derdrukking der laagste kasten. Uitvoerig behandelde spr. ook het Engelsche be- stuursstelsel, de actie van Gandhi en de wonderbaarlijke ontberingen der Indische fakirs. Voor, tijdens en na de aardige lezing van den heer Carrière bestond er gelegen heid een tentoonstelling te bezichtigen van. fraaie hoornen en beenen voorwerpen door hemzelf vervaardigd. Over eenigen tijd heeft de heer Carrière naar de Congo te vertrekken. inbraken te hebben schuldig gemaakt. Door zijn verklaringen kwam de politie op het spoor van een opkooper te Amsterdam, bij wien de te Bergen vermiste partij tafelzil ver door de politie uit Bergen Zondag nage noeg geheel werd teruggevonden. De dader is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. BEGRAFENIS PROF. HEERES. Onder groote belangstelling is Zaterdag op Nieuw Eijk en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. mr, J. E. Heeres, in leven oud- hoogleeraar te Leiden, voorzitter van de Democratische Partij en oud lid van de Tweede Kamer. Opgemerkt werden o.a. mr. D. Fock, oud- gouv.-gen. van Ned.-Indië en lid van de Eerste Kamer, prof. \V. B. Kristensen, waarn. rector magnificus te Leiden, prof. dr. J. H. Zaaijer, secretaris van den Aca- demischen Senaat, prof. dr. N. J. Krom (van de Koloniale Faculteit) prof. van Wijk, allen van de Leidsche universiteit, prof. Cleveringa, ir. J. F. de Vogel, jhr. ir. R. de Muralt, voorzitter van den Bond voor Staatspensionneering en vele andere be kende personen. In den stoet kwamen nog mede mr. Ter Pelkwijk, gemeente-secretaris, mr E. N. v. Kleffens, chef van de afd. Dipl. Zaken van het Dep. van Buitenl. Zaken, dr. Fabius uit Leiden, J. A. Laan uit Wormerveer, K. C. Honig uit Overveeu, Avis Jzn. uit Zaan dam. jhr. v. d. Does de Bije uit Wassenaar en H. L. J. Willink uit Winterswijk. In de rouwkapel speelde de heer Gra- velotte „Ruh" in Frieden" van Schubert en „Bitten" van Beethoven. Mr. Troostenburg de Bruyn, zwager van den thans ontslapene sprak woorden van afscheid namens de weduwe en namens fa milie en vrienden en schetste de groote kennis van den thans ontslapene, die een volkomen gemis aan zelfzucht had en die zijn meeste voldoening heeft gevonden m zijn archiefwerkzaamheden. Verder schet ste spr. met een enkel woord de beteeke- nis van prof. Heeres als hoogleeraar en po liticus Overigens werden geen toespraken gehouden. Bij de groeve dankte mr. Troos tenburg de Bruyn voor de belangstelling. DE BEELDENRIJKDOM VAN ONZE TAAL. Lezing van mej. H. S. S. Kuyper. Vrijdagavond heeft, zooals gemeld, op uitnoodiging van de afdeeling van de Maatschappij tot bevor dering van woordkunst mej. H. S. S. Kuyper uit 's-Gravenhage een voordracht gehouden over het bovenstaand onderwerp. Vooraf heeft namens het bestuur dr. C. Beekenkamp mei een enkel woord de ver gadering geopend en crewezen op het doel van de maatschappij. Een van de doelstel lingen is het kweeken van de liefde voor de sohoone moedertaal. Spr. is gelukkig, dat mej. Kuyper, de dochter van een van Nederlands grootste taalvirtuozen, van avond ons zal inleiden in de schoonheid van onze moedertaal. Mej. Kuyper, hierna het woord verkrij gend, gaat eerst uitvoerig na, hoe de taal gevormd wordt. Dit geschiedt door de werking der zintuigen, waardoor, als door toegangspoorten, de indrukken van buiten tot ons indringen. De belangrijkste van die toegangspoorten zijn wel het oor en het oog. Spr. geeft tal van voorbeelden van de gevoelsgewaarwordingen, die door klank en kleur tot ons komen. Niet alleen de stoffelijke wereld kun nen we onder woorden brengen; ook de dingen uit de geestelijke wereld. Merk waardig is echter, dat tal van geestelijke uitdrukkingswijzen weer ontleend zijn aan de stof. Bijv. iemand, die „opvliegend" is kan zich zoo „opwinden", dat hij „op stuift". Hieruit blijkt dus, dat wij het ver mogen bezitten met onze ziel tot de srees- telijke achtergrond der dingen door te drin gen. Volgens spr. schuilt hier de oor sprong van het beeld. Er zijn gehoorde, gevoelde, geproefde en geroken beelden; maar de meeste beelden zijn de geziene. Het verschijnsel der beeldspraak is in onze taal wel bijzonder tot bloei geko men. Hoe komt dat? Hoe scherper een volk ziet, en de dingen doorziet, hoe meer beelden het in zijn taal draagt. Nederland beroemd door zijn schilderkunst, wat hiermee nauw verband houdt is ook rijk aan beelden. Die beelden zijn in bepaalde rubrieken te rangschikken. Ze zijn niet gemaakt in de studeerkamer, maar geboren in de werkelijkheid van het dagelijksch leven. Ze werden gemaakt door de am bachtslieden, door de huismoeders; ze zijn ontleend aan de dierenwereld; aan het menschelijk lichaam, aan ons gebarenspel, enzoovoort. Beelden, en zeggingswijzen waarvan mej. Kuyper tal van voorbeelden en soms zeer geestige gaf. Na een korte pauze wees spr. nog op een ander groep van beelden, de groep nl. die uit lang vervlogen tijden stammen en die spr. de antiquiteiten-galerij in de we reld der beelden zou willen noemen. Het zijn beelden waarvan bijna niemand meer de beteekenis kent. Uitdrukkingen zooals „door do wand vallen", „van de kook stellen" stammen uit de middeleeuwen. Spr. vertelde er de afkomst van, zooals ook van de uitdruk kingen „spreken als Brugman", „de breée veertien oupgaan", „iemand van haver tot gort kennen". In de Middeleeuwen zei men „iemand van auere tot auere kennen", d. w.z. iemand van vader tot vader kennen, iemands keele leven kennen. De volks mond heeft er van haver tot gort van ge maakt. Spr. verklaarde ook nog uitdruk kingen als „op de valreep", „pluimstrijken „iets op zijn kerfstok hebben", „botje bij botje leggen",„aan de leiband loopen", „de bakermat" enz. Een belangrijke brond voor de beelden rijkdom van onze taal is ook onze Bijbel, de Statenvertaling die van zoo groote in vloed op ons volksleven is geweest. Spr. noemt uitdrukkingen als „Waar het hart vol van is loopt de mond van over", „Hoog moed komt voor de val", „Zijn handen in onschuld wasschen", „door het oog van een naald", „Babylonische spraakverwar ring", „paarlen voor de zwijnen werpen „vreemdeling in Jeruzalem zijn", „vurige kolen op iemands hoofd hoopen", in „zak hoeft men vaak last van schrijnende handen* Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. en asoh zitten", „een doorn in het oog zijn", enz. enz. Ten slotte maakte spr. nog enkele op merkingen over verkeerd gebruik van beelden. Het komt daar vandaan, dat men de beelden niet „ziet". Zoo is het mogelijk dat men in een brief van rouwbeklag schrijft. „We hopen dat de tand des tijds ook over deze wonden gras zal laten groeien". Spr. somde een serie andere vermake lijke voorbeelden in deze foutieve bee.d- spraak op. „De Nederlandsche leeuw cue menige veer moet laten", „elkaar als kemphanen in de haren vliegen", „dat uw weg met rozen mag zijn geplaveid" enz. enz. Tenslotte bewees spr. de beeldenrijk dom van onze taal door er een aaneen schakeling van beelden te zeggen wat er van een goede redevoering mag worden geeischt, daarbij bescheiden in het midden latend wat er van haar redevoering weid geacht, maar in elk geval dankend, dat zij „het oor van de vergadering had ge had". Een hartelijk applaus dankte de spreekster. Dr. Beekenkamp zegde van de weerom- tuit mej. Kuyper in zeer beeldenrijke ter men dank voor haar interessante lezing, waarna de vergadering werd gesloten. Het slachthuis-tarief. Wij geven hier de amendementen, door den heer Bergers voorgeste.d, op de door B. en W. voorgestelde regeling inzake het slachthuis-tarief Amendement op artikel I sub 3o van de verordening, opgenomen in Ingek. Stukken No. 42. Ondergeteekende stelt voor artikel I, 3o te lezen als volgt: „3o. Sub II wordt in plaats v"- het gestelde onder a, b, c en d het vo'gende gelezen: „a. voor een paard, muildier, stier, os, koe, vaarts, pink of kalf zwaarder dan 250 K.G. levend^gewicht f 7.75; b. voor een kalf zwaarder dan 90 K.G. le vend gewicht, doch niet zwaarder dan 250 K.G. levend gewicht, voor een varken, zw' rcier dan 90 TCG. levend zwicht, een eze1, nr'^ezel of veulen f 4.15; c. voor een ka'f of varken, zwaarder dan 60 K.G. levend gewicht, dooh niet zwaarder dan 90 K.G. levend gewicht f 3. d., voor een schaap, lam of varken niet zwaarder dan 60 K.G. levend gewicht f 2. e. voor een nuchter kalf niet zwaarder dan 60 K.G. levend gewicht, een lam, niet ouder dan 3 maanden, bok of geit of varken niet zwaarder dan 25 K.G. levend gewicht f 0.75". Amendement op artikel 1 sub 7o van de verordening, opgenomen in Ingek. Stukken No. 42. Ondergeteekende stelt voor artikel I 7o te lezen als volgt: „7o. Sub Illb wordt in plaats van „IIIb" gelezen ,IIIa" en wordt in het eerste lid in plaats van f „f 6.50", „f 3.75" en „f 1.60" resp. gelezen: „f 4.50", „f 2.50" en „f 1. Amendement op artikel I sub 8o van de verordening, opgenomen in Ingek. Stukken No. 42. Ondergeteekende stelt voor artikel I 8o te lezen als volgt: „8o. Sub. XIV B wordt inp'aafcs van „a. toebereid spek per K.G. f 0.02" gelezen: „a. spek, al of niet verduur zaamd of toebereid, per K.G. f 0.01". Sub XIV C vervalt het gestelde onder a, b, c en d en wordt in de plaats daarvan ge lezen: „a. v'.eesch, al of niet verduurzaamd of toebereid, per K.G. f 0.01; b. spek, al of niet verduurzaamd of toe bereid, per K.G. f 0.01 c. borst- en buikingewanden, koppen en pooten, al of niet verduurzaamd of toebe reid, per K.G. f 0.005; terwijl in het laatste lid in plaats van „a. tot en met d". gelezen wordt: „a. tot en met c." Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag jl. ten overstaan van: Mr. H .M. A. Coebergh, Notaris alhier, De Bouwmanswoning e.a. genaamd „Ohris- tinushoeve", met diverse perc. Wei- en Hooiland, in den Westeinderpolder te Zoeterwoude, niet gegund. BIOSCOPEN. Casino. In plaats van over de hoofdfilms te spre ken, die trouwens voor volwassenen toe laatbaar geacht kunnen worden, willen we iets zeggen over het Orion-nieuws, verval in de film: „Nederland in klank en beeld". Dit nieuws is inderdaad iets nieuws, om dat het ingericht is op de manier, waarop het persbureau Vaz Dias de nieuwsberich ten per radio de wereld inzendt. Men hoort telkens de aankondiging van hetgeen men te zien Inrijgt luid uitspreken, hetgeen een heel aardig effect geeft. Zoo hoorden we de aankondiging van een voetbalmatch van een uitvoering der Hagezangers enz., hetgeen bij 't publiek insloeg. „De Jantjes" een echt Hollandsch film werk en „Het schandaal van Eva", dat heelemaal geen schandaal voor haar is, zijn, zooals we boven reeds zeiden, toe laatbaar voor volwassenen. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Onveilig duinterrein. Wegens het schieten met scherpe patronen zal het duinterrein ten Zuiden der Rijksschietba nen onveilig zijn van heden tot en met Vrijdag van vun. 9 tot n.m. 3 uur. Het ter rein is pas veilig als de roode vlaggen zijn ingehaald. R0EL0FARENDSVEEN. Bloemen- en huisvlijttentoonstelling. Zaterdagmiddag had in tegenwoordigheid van tal van genoodigden de officieele ope ning plaats van de eerste bloemen- en huisvlijttentoonstelling uitgaande van het Patronaat en Gezellen vereeniging. De Di recteur van het patronaat richtte een woord van welkom tot de genoodigden, inzonderheid tot den heer Burgemeester van Alkemade. De taak om alles voor te bereiden, is niet gemakkelijk geweest, doch de oommissie heelt spr. terzijde ge staan, en spr. brengt een woord van op rechten dank aan die heeren. Dank wil spr. hier ook brengen aan de keuringscom missie, die zich eveneens voor een zware taak gesteld zag wegens de groote ver scheidenheid, op deze tentoonstelling bij eengebracht. Spr. wees er op, dat deze commissie bestond uit personen woonacn- tig buiten Koeloiarendsveen, ten einde een zoo onpartijdig mogelijk oordeel te krij gen. De Burgemeester, hierna het woord ver krijgende, wijst erop, dat voor tien jaren nog Dijna niets aan net jeugdwerk in aeze parocuie werd gedaan, doen de geestelijk heid heelt begrepen, dat zij in deze niet acnter kon blijven, gezien net groote ge tal imxieren dat deze parochie rijü. is. Het is dan ook vooral voor Hap. Bijl een heu gelijke dag nu hij zoo veien kan toonen, wat net patronaat is en wat het vermag. Hierna nam pastoor Unel het woord, uie een veigeujiung troi tusscnen de sport en het patronaatswerk. Spr. is geen voorstan der van de sport, want hij ziet hierin geen enkel nutLig enect; anders is het gesioid met het jeugdwerk. Spr. wenscht aen Ka pelaan met het behaalde succes van harte gei uk. V ervolgens sprak de heer Langelaar uit Hiilegom nog een kort woord, die namens de keuringscommissie zijn compliment maakt over hetgeen hier door de jeugd is gepresteerd. iNadat koffie en sigaren waren geser veerd, werd een rondgang door de zaal gemaakt. Bij het binnenkomen in de groote ach terzaal treit men al dadelijk een rijkdom van gebroeide tulpen, hyacinthen, crocus- sen, rozen en narcissen in alle mogenjke kleuren en variëteiten aan. Alies is keurig in manden, potten, en bakjes opgesteld. In het midden van de zaal is een water partij aangebracht met daaromneen een aantal seringenboomen, waaronder men zeer mooie,exemplaren aantreft. We war^l, toen we de zaai nadden door gewandeld niet alleen hoogst voldaan, doch we spraken onze verbazing uit aan den directeur voor netgeen hier door de jeugd wa§ bijeengeoracht, en dat nog wel zoo vertelde ons kap. Bijl geneel zonder leiuing van anueien. iedereen was vrij in de keuze van inzending en de opsohikking der bloemen. Toen we de tooneelzaal, waar in hoofd zaak de huisvlijt staat opgesteld, binnen gingen, waren we niet minder verbaasd. Uat men op gebied van tuinderij en bloe menteelt hier goed thuis is, en dat de plaats tot ver over de grenzen van ons land een goede reputatie neeit, is van ge noegzame bekendneid, maar tot nu wis ten we niet, dat er op net gebied van huis vlijt en vakwerk nog zulke knappe jonge lui waren. ue toneelzaal getuigt dan ook, dat er op 't gebied van huisvlijt bij patronaat en gezeken veel animo bestaat, en dat de vrije uren door velen nuttig worden oe- steed. zondagmiddag werden door den direc teur van het patronaat de pryzen aan de winnaars uitgereikt. De uitslag luidde als volgt: Aid. Patronaat. Voor de ingezonden se ringenboomen, voor de mooiste boom: H. Loos eerste en eenige prijs. Afd. Bloemen. Verplichte inzending, le prijs S. van Ruiten, 2e pr. H. Loos, 3e pr. A. Elsgeest, 4e pr. M. 'lurk, 5e pr. P. Hoo- geboorn. Mooiste groep: le pr. S. van Rui ten, 2e pr. W. Scüouten, 3e pr. H. Los, ie pr. K. Straathof en 5e pr. A. E^sgeest. Meeste verscheidenheid: le pr. H. Loos, 2e pr. S. van Ruiten, 3e pr. M. Turk, 4e pr. K. Straathof en 5e pr. W. Schouten. Afd. Gezellen. Gekweekte groep, le prijs Leo van Berkel, verguld zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de N.V. Lisse- sche Kistenfabriek (Wisselprijs), 2e pr. H. Koek en 3e pr. J. van der Zwet. Mooiste geheel: le pr. L. van Berkel, 2e pr. Gebrs. Koe, 3e pr. C. de Jong, 4e pr. Q. Warmer dam en 5e pr. J. v. d. Zwet. Meeste ver- scneidenneidle pr. Gebrs. Koek, 2e pr. L. van Berkel, 3e pr. Q. Warmerdam en 4e pr. C. de Jong. Patronaat. Huisvlijt, le prijs K. de Jong, 2e pr. H. van Ruiten, 3e pr. A. Meijer en 4e pr. H. Loos. Teekenen: le pr. O. Heems kerk, 2e pr. G. Hoogenboom. Vakwerk: P. van Berkel le pr., die een zuil had ver vaardigd van steen, geheel zelf geslepen met een plaat van gram to, eveneons zelf vervaardigd, een stuk, dat om zijn afwer king speciale vermelding verdiend. W. Zwartjes, 2e pr., watertoren; W. Vesseur 3e pr. en A. van Beek 4e pr. Gezellen vereeniging. Huisvlijt: le prijs H. Klein, 2e pr. J. Akerboom, 3e pr. J. Els- geest, 4e pr. K. Hoogenboom. leekenen: le pr. P. Heemskerk, 2e pr. Th. van Beek, 3e pr. C. van der Klugt, Vakwerk: P. Heems kerk le pr., J. Koek 2e pr. en Theo van Beek 3e pr. De tentoonstelling mocht zich geduren de de beide dagen in een zeer druk bezoek verheugen. Van de attracties werd een veelvuldig gebruik gemaakt, zoodat de tentoonstelling m alle opzichten geslaagd mag heeten. N00RDWIJKERH0UT. Crisis-Comité. Het Nationaal Crisis- Comité heeft voor het plaatselijk crisis comité alhier beschikbaar gesteld de na volgende kleeren: 5 Suffolk costumes, 10 kinderpakjes (blousepakjes), 34 jongens overhemden, 10 jongenspetten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10