DE VOORJAARSMANTEL. Wij toonen u een voorjaarsmantel van Engelsche stof, z.g. „vischgraat" van lichtgrijze kleur. Het is een man tel met een strenge lijn, die ook wat meer gezette dames zeer slank en lang maakt. De bontkraag kan ge nomen worden van „imitatie" dan wel van echt bont. De tegenwoordige imitatie bontsoorten zijn heel mooi en niet kostbaar. De mouw is geheel glad doch heeft een vrij hooge man- chette, die puntig toeloopt. De man tel heeft geen zakken, geen ceintuur en sluit met twee knoopen. DE DAAGSCHE JAPON. De fantasiestoffen die tegenwoor dig in den handel zijn, bestaan voor een gedeelte uit katoenen draden en voor een gedeelte uit wol. Deze com binatie is sterker dan geheel wollen stoffen, maar niet zoo warm. Voor zoo'n winter als dit jaar is dit ma- teriaa echter zeer voldoende. De hier afgebeelde japon is van donker grijze fantasiestof. De drie buste naadjes zijn geheel doorgestikt tot aan het middel, verder is de tot aan het middel reikende taille geheel glad. Een zijden kraagje en dito man chetjes dienen tevens als versie ring. De rok bestaat uit een heup stuk, met een puntig toeloopend voorstuk. Hieraan wordt de rok be vestigd, bestaande uit platte plooien. Deze plooien worden gedeeltelijk vastgestikt, zoodat zij een geheel vormen met het heupstuk, waarna zij verder los neerhangen. Daardoor blijven de plooien veel beter in den rok zitten. De rok hangt ongeveer 20 c.M. van den grond. einden uitloopt. Voor- en achter- pandje worden aan het schouder stukje vastgemaakt en ruim gerim peld. ■Een hoedje met neergeslagen randje van dezelfde stof hoort er bij Het tweede .jurkje is van gebloemd dunne wollen mousseline. Dit jurkje heeft een hooge pas, waaraan het jurkje wordt gerimpeld, terwijl hier- overheen een stukje kant wordt aan gebracht. Het jurkje heeft aardige pofmouwtjes. Het hoedje is in muts model van dezelfde stok gemaakt al? het jurkje en sluit onder den kin met een groote strik. MODE-VARIA. Hoewel het nog wel wat te vroeg is om reeds voorspellingen te doen aangaande de nieuwe voorjaarsmode, kunnen wij toch reeds eenige aanwij zingen doen. Het hangt ook dikwijls veel van het weer af, of dit ons wil begunstigen met zachte voorjaarsda gen of dat het lang guur en koud zal blijven, om plotseling in alle mode huizen de allernieuwste creaties te zien, welke in de etalages worden geëxposeerd. Maar dit staat vast: de japon mouw blijft onze aandacht vragen Zeer wijde mouwen van andere stof dikwijls bewerkt met een aantal smalle strookjes of plissée's, kapjes over de schouders, die soms tot aan de elleboog reiken, dan de ballon mouw, die ter hoogte van de elle boog door een fijne plissée wordt al- gemaakt. Ook de ruime mouw met zeer lange manchet is weer op het appèl. Er is te veel om op te noe men; er wordt in het oneindige ge varieerd. Dan de blouses. Ik zag de nieuwste snufjes op dat gebied. Rose en zee-groene crêpe de chine, rond om gefestonneerd met zijde in de zelfde kleur. Deze waren van een schoot-model en sloten van voren met een groot aantal fijne perl d'amour knoopjes. Ook allerliefste modelletjes, welke in den rook wor den gedragen zijn ,,en vogue". Som mige dezer hebben allerleukste, ori- gineele halsafwerkingen. Zoo zag ik er een met een soort apache-shawl, welke over den schouder in een losse knoop viel en lager werd vastgehou den door een inkeeping in de blouse waardoor de uiteinden van de shawl werden gehaald. Ook breede revers, die het jabot-karakter voorstaan, worden veel gezien. De meer spor tieve blouses hebben een smal kraag je waardoor deze open of gesloten kan gedragen worden, met als eenige versiering een aardige das van con- trasteerende kleur. KLEEDJES VAN ZEILDOEK. Om een kleedje te hebben wat uitstekend geschikt is voor den tuin tafel, badkamertafel enz. neme men gekleurd zeildoek. Tegenwoordig is dit zeildoek in effen helle kleuren verkrijgbaar, terwijl het voor eenige jaren in Oostenrijk algemeen ge bruikt werd om er de tuigen van de paarden van te maken. Het stond buitengewoon vroolijk zoo'n hel groen, fel rood of geel tuig. Het zeil doek is in verschillende breedten verkrijgbaar, zoodat wij de breedte noodig hebben, die voor onze tafel kan dienen. Nu gaan wij het zeil doekkleedje appliqueeren, d. w. z. van zeildoek in andere kleuren knip pen wij decoratieve- of bloemmotie ven, plakken deze eerst op het kleed waarna wij de diverse stukken in de zelfde kleur of in verschillende kleu ren wol met een borduursteek er op bevestigen. Voor wie de zeildoek figuren gaan knippen, doen wij er goed aan, deze eerst in papier te knippen, om tegen te gaan noodeloos materiaal te verknoeien, daarna leg gen wij het aldus verkregen papieren patroon op het uit te knippen stuk zeildoek. De rand van het zeildoek wordt eveneens met wol omgewerkt Men kan van dit gekleurde zeildoek ook heel aardige tafelmatjes maken, waarop men dan kleinere motieven aanbrengt doch zoo, dat er voldoen de plaats over is om de schaal er op te zetten, zonder dat deze de ver sierselen raakt. Gebruikt men veel verschillende kleuren, dau heeft men het voordeel, dat deze tafelmatjes bij verschillende tafellakens gebruikt kunnen worden. Onze teekening geeft u eenig idee van het appliceeren. U kunt uw kleurgevoel en artistieke smaak hier bij toonen. KINDERKLEEDING. Hoewel wij nog niet aan het voor jaar toe zijn en Februari en Maart zoowel als April ons nog genoeg koude kunnen geven, hebben de ver schillende groote modemagazijnen ook voor onze kinderen reeds de voorjaarsjurkjes tentoongesteld. Onze teekening laat u twee jurkjes zien met daarbij behoorende hoedjes. Het eerste jurkje is van heel dunne wol len mousseline met een balletje, het jasje afgewerkt met een zwart band fluweel, dat in een strikje met lange ONS MODERN INTERIEUR. Meer en meer wordt het gebruik om alles wat de meubileering betreft van het moderne huis, pasklaar te maken. Men moet, met het oog op de kleine ruimte der moderne wo ningen, wel zeer doordacht te werk gaan, wil men tenminste geriefelijke en bewoonbare kamers hebben. De geheele meubileering, hetzij verplaatsbaar? het zij ingebouwd is naar maat gemaakt. Alles wordt spe ciaal geconstrueerd en beslaat juist de ruimte, welke er voor bestemd is. De vele flatwoningen geven verschil lende voorbeedingen, waarin boven staande beweringen steek houden. Vaste zitplaatsen, half cirkel- of hoefijzervormig, beslaan één kant van den muur, waarbij een tafel is geschoven. De tafel is veelal neer- klapbaar aan beide kanten, zoodat, wanneer deze niet als eettafel dienst doet, de ruimte welke4 zij beslaat zeer miniem kan zijn. Naast den schoorsteenmantel zijn ingebouwde kastjes, die eventueel als boekenkast dienst kunnen doen. Bij den modernen flatbouw zijn er meestal overvloedig veel vensters die hoewel zij de gezondheid der bewo ners en evenzeer de vroolijkheid ver- hoogen, het arrangeeren en decoree ren bemoeilijken. De soms uitspringende ramen ge ven juist aan de kamer een onhandig vlak, waartegen geen enkel meubel stuk kan Itaan, zonder als een sta- in-den-weg gebrandmerkt te worden. Neen, de meubels mogen in onze kleine kamers niet te veel ruimte innemen en het probleem van gezel lig en artistiek meubileeren ondanks een beperkte ruimte, wordt geheel en al opgelost door de ingebouwde en opklapbare meubels. Ook zijn er tegenwoordig vele meubels, welke aan een dubbel doel beantwoorden. Zoo zijn er o.a. linnenkasten, waar van door uitschuiving van een plank een toilet-tafel is te maken. Deze plank is met glasplaten belegd, waar op de toilet-artikelen kunnen worden neergelegd. Door onzichtbare schar nieren in den achterwand der kast is de spiegel bevestigd; deze doet van zelf sprekend, uitstekende dien sten. Over het algemeen kan men een kleine ruimte grooter doen schijnen door het aanbrengen van spiegels aan één der wanden, liefst die, te genover de ramen. Ook lichte, vroo- lijke kleuren bereiken een dergelijk effect. Effect! Ziedaar, het geheim van heel veel zaken. Kan effect-bereke ning ook het product van geraffi neerde ijdelheid zijn, hier in ons ge val getuigt het van een practischen zin, die we in dezen tijd van veel financieele moeilijkheden, allen min of meer kunnen gebruiken! EEN GEZELLIG HOEKJE. Het gezellige hoekje de z.g. „cosy- cornerf ontbreekt tegenwoordig bijna in geen huis meer. Al naar mate de dikte van de beurs waarover men kan beschikken, zullen de meubelen mooier zijn, maar de gezelligheid heeft met het geld weinig uit te staan. Dat is een kwestie van „sfeer" iets ondefinieerbaars. Heeft men geen smaak, toch kan er sfeer zijn terwijl het omgekeerde ook waar is. Een smaakvol gemeubeld vertrek waarin geen sfeer is, is koud en kil. Onze afbeelding laat u een heer lijke fauteuil zien met een daarbij behoorende canapé. Inplaats van een canapé ziet men ook vaak eenige fauteuils van verschillend model, maar allen van hetzelfde materiaal en in dezelfde stijl vervaardigd. Deze meubelen zijn voorzien van losse zit kussens, waardoor zij zeer gemakke lijk stof- en mntvrij te houden zijn. ALS DE FOTO-ALBUM TE VOORSCHIJN KOMT. Het is me al zoo dikwijls opgeval len, dat bij het een of andere huise lijk feestje of intiem avondje het ge sprek bijna altijd zulk een wending neemt, dat de foto-album voor den dag moet komen. „Ken je die niet? Jawel, je moét haar kennen! Wacht, ik heb nog een foto van haar, even halen...." En dan wordt de album te voorschijn gehaald en blijft het niet bij het be zichtigen van die eene foto, maar wordt er verder en verder gebladerd en men komt niet uitgekeken en uit gepraat over dat alles.... Of het gaat over een heerlijke vacantiereis, die men in den zomer maakte en om u eenig idee te geven van de prach tige omgeving daar, in het buiten land, wat de eer had eenige weken herberging te verschaffen aan uw gastvrouw en gastheer, komt de fo to-album voor den dag entien tegen één, dat het niet lang duurt of al verder bladerende komt ge foto's tegen, waarover ge u vroolijk maakt! Neen, maar, wat een kleeding! Wat een coiffure, wat een houding! En eerst voorzichtig en later wat openlijker beginnen wij onze lach lust te toonen.... die „rade" hoeden ook en die „gekke" sleepjaponnen! Wacht maar, wie weet hoe ze „later" om ons lachen! En wat de kleeding betreft, gaan we niet aardig het' kringloopje rond? Zien we niet successievelijk alles van die ouderwetsche mode terug komen| De lange rokken, het kleine hoedje dat schuin op het hoofd wordt gedragen, de bolero's, de ballon- en pofmou wen, de musketierinouwen? Wijst dit alles niet op de cirkelgang van den tijd, welke alles wat eens ge weest is, nogmaals aan ons oog doet voorbijgaan EEN GROENTENSCHOTEL. Nu men tegenwoordig bij het ge kookte voedsel meer en meer rauw- kostschotels invoegt en door de vlugge transportmogelijkheden eigen lijk het geheele jaar door jonge, ver- sche groenten kunnen koopen, is het als variatie wel eens aardig een ïauw-groentenschotel te geven. Wij nemen daarvoor een groote ronde of ovale schotel, zoo groot maar eenigszins mogelijk is. De te gebruiken groenten moeten eerst zorgvuldig worden schoonge maakt en gewasschen en daarna het zij door den gehaktmolen gemalen, wat voor rauwe biet, peentjes en knolletjes heel goed gaat en de rest worden gehakt. We verdeelen den schotel nu eerst in verschillende vak ken. Men kan dat doen door er een figuur op te maken, of een modern patroon aan te brengen. De schei dingen tusschen de vakken maakt men van hardgekookte schijfjes ei. De verschillende aldus ontstane vak jes worden nu opgevuld met de ge reed gemaakte groenten, maar wij - overleggen eerst van te voren hoe de kleuren het best tegen elkaar uit komen. Voor rauwe groenten kan men zeer goed gebruiken: Brusselsch lof, een selderieknol, aan sliertjes geraspt, heel fijn gesneden andijvie, (denkt u er aan, alleen het geel, de rest gebruiken wij den volgenden dag om te koken), wortelen, biet, enz. De groente blijft het mooist en meest frisch als er niets opgedaan wordt. Daarom geven wij cr een sauskom met mayonaise bij en warme aard appelen of zoo u daar meer van houdt pommes frites of gebakken aard appelen. Bij gekookte aardappelen behoeven wij ook nog een sauskom met gesmolten of lichtgebruinde bo ter. Zijn er na den maaltijd nog res ten van de groenten over, dan kun nen wij die door een krop sla heen mengen, welke salade wij dan op de gewone manier aanmaken. De schotel kan natuurlijk op alle mogelijke manieren gevarieerd wor den en- heeft daarom vooral ook al groote waarde en zal een welkome afwisseling blijken bij den gewonen dagelijkschen maaltijd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7