C ifïflSW HEEREN - BAAI ZA TRDAG 20 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F R. K. STAATSPARTIJ. NIEUW KIESREGLEMENT. Er is weer een nieuw ontwerp-Kiesregle- mént der R. K. Staatspartij verschenen. Het hoeveelste weten wij niet; we hebben er al zooveel versleten. Een commissie, onder presidium van mr. Gosehng, is bezig geweest, om het laatste Kiesreglement, dat van 1927, op eenige pun ten te herzien. Het resultaat van dien arbeid is nu neer gelegd in een wijzigings-voorstel, dat door het bestuur van de R. K. Staatspartij voor gedragen wordt aan den Partijraad der R. K. Staatspartij, die op 27 en 29 Mei te Nijmegen zal vergaderen. Er zijn enkele ingrijpende veranderingen aangebracht. En wij laten hier volgen, wat de „Gelder lander" over deze wijzigingen schrijft. De Verkiezingsraad. We kenden tot nu, zooals men zich mis schien herinneren zal, een Centraal College, dat bestond uit de leden van bet Partijbe stuur en de gekwalificeerde personen, die adviseerende eden van den Partijraad zijn. Dat Centraal College zal voortaan heeten Verkiezingsraad en die Verkiezingsraad zal van een eenigszins andere, grootere samen stelling zijn. Naast de leden van het Partij bestuur, 18 in getal, zullen er nog 18 perso nen zitting in krijgen, aangewezen door en uit de besturen van elk kringbestuur. Elke Kring vaardigt dus een dubbeltal af naar den Verkiezingsraad. Deze Verkiezingsraad heeft een gewich tige taak. Hij bepaalt, in welke kieskringen een afzonderlijke lijst der R. K. Staatspartij wordt ingediend, en hoeveel zetels er in el- ken kieskring verwacht worden. Zijn voor naamste taak is echter de bepaling en om schrijving der z.g. kwaliteitszetels. Men herinnert zich de geschiedenis van die kwaliteitszetels en kwaliteitscandidaten, vrije zetels en vrije candidaten nog wel. Laten we er niet meer over spreken, want de naam gaat verdwijnen. Volgens het nieuwe 'Rteglement spreken we niet meer van kwaliteitszetels en vrije zetels, maar van „omschreven" zetels en „niet-omschre- ven" zete's. De zaak blijft nagenoeg dezelfde maar de naam wordt anders. We zeggen „nagenoeg dezelfde", want er is toch wel iets veranderd. In het Kiesreglement 1927 werd voor de kwaliteitszetels slechts rekening gehouden met één norm: de deskundige outillage der Kamerfractie: in het nieuwe Kiesreglement is uitdrukkelijk als tweede norm erkend: een zoodanige samenstelling der fractie, dat zij een juiste afspiegeling is der veelzijdige samenstelling van het kathilieke kiezers volk. En daarom wordt uitdrukkelijk be paald, dat de Verkiezingsraad voor bepaal de omschrijvingen meer dan één zetel kan aanwijzen: m.a.w. hij kan 2, 3 of meer zetels bestemmen b.v. voor candidaten uit de R. K. arbeidersbeweging, vóór vertegen woordigers van den land- en tuinbouw, enz. Een verdere kleine verandering betreft het aantal der „omschreven" zetels. Er moet een behoorlijk aantal „niet-omschreven" ze tels overblijven en wel niet minder dan 2/5 der voor elke lijst te verwachten zete's. Wat is nu het groote verschil in de werk wijze van den nieuwen Verkiezingsraad en van het oude Centraal College? In het oude Centraal College waren alle leden stemgerechtigd. In den nieuwen verkiezingsraad hebben alleen de 18 18 vertegenwoordigers der kieskringen stemrecht; de overigen, de ge kwalificeerde leden, de meerderheid in aan tal vormend, hebben alleen adviseerende stem. Dat wil dus zeggen dat, om slechts enkelen te noemen, de aangewezen hoog leeraren onzer universiteiten en seminaries, de vertegenwoordigers van onze groote cul- tureele en sociale organisaties, van R. K. Werkgeversvereeniging. R. K. Boeren- en Tuindersbond, R. K. Middenstandsbond, R. K. Werkïiedenbond. R. K. Vredesbond, R. K. Bond van Groote Gezinnen enz. bij. de gewichtige besluiten, die de Verkiezings raad heeft te nemen, van stemrecht versto ken blijven. Dit houdt een zeer groote versterking in van den invloed van het politieke, nume riek kleinste elem.ent in den Verkiezings raad. En hierin zien wij het ingrijpende ver schil tusschen het kiesreglement 1927 en het nieuw voorgestelde. Het plaatsvervangers-instituut vervalt Enkele verdere voorgestelde wijzigingen zijn o.a. de volgende: Het plaatsvervangend-instituut wordt los gelaten, wat een niet te onderschatten ver betering en vereenvoudiging beteekent. Men herinnert zich misscihen nog wel wat een moeite het bij de vorige verkiezingen gekost heeft om plaatsvervangers te vinden voor bepaalde kwaliteitszetels. Er moest een financieele kwaliteit in de Kamer ko men en de aanwijzing van zulk een candi- daat gaf niet zooveel moeite. Maar een plaatsvervanger? Stad en land moest wor den afgezocht om zoo iemand te vinden. Dat afzoeken van stad ,en land zal straks niet meer noodig zijn. Het vervallen der plaatsvervangers be duidt ook een groote vereenvoudiging van het stembiljet. Het stembiljet voor de vóórverkiezingen was m 1929 uiterst ingewikkeld. We hadden verschillende stemvakken met zwarte stem hokjes zoowel vóór als achter de namen der candidaten. Maakte men een hokje zwart (rood) vóór een candidaat, dan stemde men hem ais lid, maakte men een hokje achter den naam zwart(rood), dan stemde men iemand als plaatsvervanger. Het geval wordt nu minder ingewikkeld. Men heeft bij het nieuw voorgestelde stel sel alleen een hokje vóór den naam van den candidaat zwart (rood) te maken, het hok je achter den naam vervalt. Het opmaken van den uitslag der stem ming is nog al een ingewikke.de kwestie ge worden waarbij men met verschillende kies- deelers te maken heeft. Wij zullen er onze lezers niet mee vermoeien, maar wijzen er al.een op, dat de mogelijkheid voor lande lijk (wat een foei-ieelijk woord in dit ver band!) stemmen verzamelen blijft. Alleen is er een eenigszins andere methode van in schuiving gekomen. Een candidaat zal in 't vervolg alleen kunnen worden ingescho ven als hij een aantal stemmen heeft be haald, dat gelijk is aan den z.g. landelijken kiesdeeler voor de niet-omschreven zetels, let wel voor de niet-omschreven zetels. En die landelijke kiesdeeler is dan ge'ijk aan het quotient, dat verkregen wordt door het aantal kiezers, dat geldig aan de stemming voor de niet-omschreven zete.s heeft deel genomen, te deelen door het aantal te ver vullen niet omschreven plaatsen. Is het dui- de'ijk? Wie er meer van weten wil, bestelle een exemplaar van het ontwerp-kiesreglement bij het Partijsecretariaat der R'. K. Staats partij, Laan van Meerdervoort 65, Den Haag. De kosten, bij vooruitbetaling te vol doen, zijn, voor R. K. kiesvereenigingen 5 ct., voor andere belangstellenden 10 ct. Kiescomité's. Ten slotte nog een opmerking over de Kiescomité's. Die Kiescomité's, waaraan verschil'ende onzer nog wel frissche of minder frissohe herinneringen zullen hebben, blijven be staan. Maar hun macht wordt toch eenigs zins beknot. In het Reglement van 1927 stond, dat actie ten bate van candidaten buiten den vorm van Kiescomités ontoe.aatbaar was en dit hield de dwaze consequentie in, dat ook de Kringbesturen niet voor de door de organisatie geadviseerde candidaten ijveren mochten. Hieraan is gelukkig een einde gemaakt. Het nieuwe ontwerp-Reglement bepaalt wel eerst in 't a'gemeen dat „actie ten bate van candidaten buiten den vorm van Kiescomité's verboden" is, maar daar volgt thans onmiddellijk op: „behoudens het recht van de Kringebesturen om de verkie zing van de door de Kringvergadering ge adviseerde candidaten op passende wijze te bevorderen". We gaan vooruit. De kringbesturen zul len nu ook iets mogen doen om de keuze der gestelde candidaten te bevorderen. Maar.... „op passende wijze"!! De kiescomité's frisch uw herinnering over die comités eens goed op! schijnen die vermaning niet noodig te hebben. Maar de eigen organen der partij krijgen bij reg lement voorgeschreven dat zij „op passende wijze" de verkiezing der geadviseerde can didaten hebben te bevorderen. Maar laat ons niet sarcastisch worden. We zijn blij dat de Kringbestuien niet meer met over elkaar gekruiste armen lijde'ijk behoeven toe te zien als bepaalde kiesco mité's „waanzinnige uitgaven doen" deze uitdrukking ontleenen we aan het verslag der kiesreglementswijzigingscommissie om aan de geadviseerde candidaten af breuk te doen en eigen vriendjes op den begeerden zetel te helpen. INTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING. XXVI. Zonder aarzelen had Kolping den spij ker op den kop geslagen en dan vraagt hij: „Wat is er nu te doen? Hier helpt geen jammeren, wij moeten te hulp bomen. Niet om schrik aan te jagen maar om het me delijden op te wekken heb ik dat alles af geschilderd. Maar ons medelijden moet een werkzaam medelijden zijn. Dan wijs ik op de nu 25 bestaande vereenigingen met hare 3000 leden, op de toevluchtsoorden, hun in gepaste lokalen aangeboden en wat er al meer tot stand is gekomen. Veel kwaads zal blijyen, maar het goede is duurzamer en juist het goede moest men versterken. Het katholiek geloof heeft de Gezellenvereeniging gegrondvest, haar uit breiden met de Roomsche liefde." En dan gaat Kolping spreken over de herbergen van zijn tijd, waar de toestand zoodanig wa6, dat geen fatsoenlijk mensch er meer wilde bomen. Wat bleef anders te doen dan hospitia stichten Men moest wel. want honderden, ja duizenden gezel len verlangden er naar. Ze werden bij hun bazen niet geduld, de herbergen waren vol ziektekiemen voor ziel en lichaam en, red den wat gered kan worden, daarvoor slaat Kolping de handen aan den ploeg. In een der voorgaande artikelen schreven wij reeds over zijn ijver bij den bouw van bet Hospitium te Keulen ter bereiking van zijn doel* overal hospitiums te bouwen gaf hij vele artikelen in 't licht. Zoo schreef hij in de „Feierstunde": „Aldus de goede God zal het huis en wat daarbij noodig is betalen. Hij kan be talen, want Hij is rijk genoeg en Hij wil BROEDERS CDNÜREGATIE 01.VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA 1026 Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden betalen, want Hij is goed genoeg. Hij heeft de handwerksgezellen even lief als die lie den, die in eerste-klas-hotels hun intrek nemen voor hun geld, zeker, doch O. L. Heer heeft het hun toch maar geleend. Als inen maar wist. waar O. L. Heer zijn kas heeft. Dan zouden we ons tot Zijn kassier wenden, zullen velen denken. Dat ben ik nu gelukkigerwijze te weten gekomen en ik wil het u in alle vertrouwen meedeelen. O. L. Heer heeft Zijn geld in uwen zak, mijn waarde, en Zijn kassiers zijn allen, wien Hij aardsche goederen heeft toevertrouwd. Gij schrikt wellicht en meent, dat is een vreemde manier om te bodelen; want dat de heele historie ten slotte op bedelen uitloopt kunt gij wel be grijpen. Het mag zoo zijn, maar hoort mij toch geduldig aan en denkt vóór alles aan God." Deze grappige en eerlijke oproep van Kolping miste het doel niet en de gaven stroomden rijkelijk toe. Inmiddels was het reusachtige gebouw in de Breitestrasze te Keulen gereed gekomen, 's Morgens was het ingewijd en 's avonds had een feeste lijke vergadering plaats, bijgewoond door den Kardinaal Aartsbisschop. En het doel van het Gezellenhuis was geschilderd door de gezellen zelf; men las: Zu Gotfces Ehr. Der Stadt zu Nufcz, Der Jugend zur Lehr, Dem Handwerk zum Schutz, Dem Teufel zum Trutz, Steht's Haus nun da Für brave Bursohen von Fern und Nah. Een gezonde ontwikkeling volgde en na enkele jaren was 't gebouw te klein. Naast het hospitium lag een oud Convent huis. zooals Keulen nu nog bezit, en dat was het meest geschikt. Maandenlang duur den de onderhandelingen en in de dagbla den werd er zelfs over geschreven. Men kende toen blijkbaar ook al afgunst, want zoo koopen werd steeds verhinderd. Kolping hield echter vol en toen eenieen tijd daarna het convent in openbare veiling kwam kocht de Gez Ver. het. echter voor korten duur. Door allerlei gestook gedwon gen werd men door de regeering verplicht het huis voor andere doeleinden te gebrui ken. S. M. WIJ ZIJN VAN EEN HELDEN GESLACHT. Het is een der groote genadesraven van onze H. Kerk, de H. Vastentijd, 't Is wel een schrille tegenstelling: de mediteeren- de, boetende, biddende christensemeen- schap en de onnadenkende, fuivende vloe kende heiden wereld. Een ontzettender te genstelling is niet denkbaar. In waarzin en egoisme is de wereld van vandaag ge huld en waren er op het wereldrond niet talloozen van goeden wil. we zouden reeds lang zijn vernietigd, gelijk God eenmaal de bedorven steden liet ondercaan. Schouwen we over de wereld dan wordt het ons. Katholieken, wel eens angstig te moede. Hand in hand gaan vrijmetsela rij, socialisme, dageraadsraenschen en communisten. Ze kunnen het met elkandei geducht aan de stok hebben, maar in het bestrijden der Katholieke Kerk vormen zij een eenheid. Het onderling gekibbel is bij hen aan de orde van den dag. maar als ze een bres kunnen schieten in het eenheids front der Katholieken, dan zullen ze het niet nalaten. In het Roomsche Spanje be gonnen ze heel srmpel te wroeten, zoo sim pel, dat men het dreigende niet zag en eerst, toen de kerken in vlammen stonden en men er de kerkhoven onteerden, ont waakte Roomsch Spanje uit zijn slaap van ongeorganiseerde macht, zonder kracht. Ja, wij Roomchen hebben 't altijd ge daan Dat was al zoo toen onze Meester op aarde rondging, weldoende en vol lief de, maar gehaat door de blinde hoogmoed der Farizeeën. De wereld van 1932 zol vol Farizeeën die in Satan's gareel loopen, hatend Christus. Zijn Kerk en Zijn volge lingen. Duizenden offerden hun leven om hun naam Christen, duizenden zullen om dien naam vervolcd worden. Ja, wij Roomschen zu'len om onzen naam moeten lijden. Maar daarom ook, want wij zijn van een helden geslacht SEVER US. „EEN HERDER". In een klein dorpje uit een arm gezin werd Hij geboren. Het ouderlijke huis was uit leem en balken opgetrokken, begrenst door een stal. Z'n vader, een herder hoedde de kudde van een grondbezitter. De kleine Adolf, de jongste van het groote gezin, was vlrtig en braaf. Hij was voorbestemd de gezellen te leiden, want van handwerksman werd Hij priester, lei der en beschermer van de arbeidende stand. Al z'n krachten heeft deze Herder geofferd voor z'n roeping. Leergierig als Hij was, wilde Hij zich., op de studie toeleggen, maar de middelen ontbraken. Teleurstellingen en tegenslagen zijn Hem niet gespaard eebleven. Studie, iide ie droom, ze zou wel nooit in vervulling gaan. Doch Hij gaat niet bij de pakken neerzitten, maar leert het schoenmakers vak in zijn geboorteplaats Kerpen. Nadien begint Adolf te reizen en te trek ken, van de eene plaats naar de andere, om zich in 't vak te bekwamen. Zoodoen de komt Hen met allerlei menschen in aan raking, waardoor Hij veel ondervinding opdoet. En hier komt duidelijk een van de mooie karaktertrekken van Adolf aan het licht. Overdag werken in de schoenmakerij, en tot 's avonds laat over z'n boeken gebo gen. Wilskracht, doorzettingsvermogen. Hij laat zich niet afschrikken, al wordt Hij door z'n omgeving haast niet geteld. Het zaad door Adolf Kolping gekweekt, droeg reeds tijdens Zijn leven veelvuldig vrucht. Het aantal gezellenvereenigingen steeg tot 400, voorzeker een schitterend wasdom. Zoo dikwijls hebben wij het op vergade ringen en feestelijke bijeenkomsten enthou siast hooren verkonden „Kolpings werk is Godswerk". Door gebed en medewerking met de genade heeft deze arme Kolping zooveel tot stand gebracht. Hoeveel gezellen zal Hij al geleid hebben tot dagelijke Katholieken, die óók be dreigd waren door valsche leerstellingen en wanbegrippen van hun tijd. De tijdweter wentelt zich voort, maar Kolpingsgeest blijft. Gezellen laten wij onder het Misoffer voor Zijn spoedige zalig- en heiligverkla ring bidden. Ongetwijfeld zal dan de Kol pingsgeest een nog grooter vlucht nemen. A. KOLTRO. DAMCLUB „DE TWEE SLEUTELS" Maandag j.l. precies kwart voor negen opende de Praeses de vergadering en zet te het doel uiteen n.l.: om te komen tot heroprichting van bovengenoemde onder- afdeeling. Na een kleine uiteenzetting, gaven al len zich op tot lid. Hierna werd het reglement behandeld, dat door het bestuur nader zal worden her zien. De bestuursverkiezing had na eenige stemmingen tot resultaat: F. de Keuning, 2de voorz.P. Hendriks secr.-penningm. H. Dingjan, commissaris Na de mededee- ling, dat a.s. Maandag wederom een com petitie begint tusschen het eerste tiental onderling en het tweede, sloot de praeses met een opwekking, om toch trouw de oefenavonden bij te wonen, deze prettige en zakelijke vergadering met den gebrui ken groet. Nieuwe leden kunnen zich nog tot Zon dag a.s. bij het bestuur opgeven voor de nieuwe competitie. KERKNIEUWS NAAR DE MISSIE. Op 3 Maart a.s. zullen van uit het Moe- deiuUis „Mariënburg",' Zusters v. h. Gezel- scnap naar de missie van Celebes vertrekken Sr. Marie Cornelita Verstynen (Besoyen) en Sr. Marie Clarentia v. d. Salm (Oud e-W e t e r i n g). De reis gaat per boottrein naar Genua en van daar 4 Maart per „Johan v. Oldenbar- nevelt" naar Indië. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de vo.gende week alleen Maandag, Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een 26-jarig werktuigkundige had op ze keren dag den lust om een autoritje te ma ken niet kunnen bedwingen en stapte te Oegstgeest in de eerste de beste auto die hij onbeheerd zag staan. De eigenaar van deze auto ging met een andere auto op zoek naar zijn eigendom en vond deze eeni ge uren laten bij het Groenekerkje terug. Verdachte, wien diefstal, subs, het weg maken van benzine was ten laste gelegd, bekende zonder toestemming te zijn gaan rijden. Aan diefstal van de auto heeft hij geen oogenblik gedacht. Aan benadeelde is door hem een bedrag van f 26 aan schade vergoeding (kosten van achtervoeging) be taald. Het O. M. zeide, dat het tijd wordt, dat voor gedragingen jooals deze, gevangenis straf moet worden opgelegd. Ditmaal wilde de officier dezen verdachte, die zeide voor zijn fout te zullen boeten hiervoor besparen. Evenwel moest de straf gevoeig zijn, weshalve de eisch luidde, f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisoh werd verdach te veroordeeld. VERDUISTERING. De rechtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 40-jari- gen J. E. J. J. uit Vhssingen, die er van verdacht wordt, dat hij in Mei 1931 te Vlis- singen a.s bankier en eenig lid van de fir ma De K. en Co., opzettelijk een aan een cliënt toebehoorende recipis 4 1/2 pet. Ne- derlandsch-Indië, groot f 1000, heeft ver duisterd. üp 5 Februari heeft de officier van justitie tegen verdachte 3 jaar gevange nisstraf geëischt. Dc verdedigster, mej. A. Bole, ac spraak '.cpleit. De rechtbank heeft verdachte tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. POGING TOT MOORD. Voor de rechtbank te Assen stonden te recht J. J. de N. en J. E., beiden verpleeg den te Veenhuizen, thans gedetineerd, die gepoogd hebben den wachtmeester M. Klok van het leven te berooven. Het O.M. eischte, wegens poging tot moord, tegen ieder van de verdachten 4 jaar gevangenis straf. f ECHTE frieschT v 20-50 cf. perons^ c/Kelange van rijpe tabakken f KALENDER DER WEEK FEEST VAN DEN APOSTEL MATTHIAS. ZONDAG 21 Febr. 2e Zondag v. d. Vas ten. Mis: Reminiscere. 2e gebed A Cunc- tis (om de voorbede der Heiligen); 3e Om- nipotens (voor levenden en dooden). Credo. Tot heiligheid heeft God ons geroepen. Om ons zeiven te heiligen moeten wij ons levensgedrag ondergeschikt maken aan Zijne heilige geboden. Wij kennen die (Epistel), maar onze gedachten, woorden en werken zijn er zoo menigmaal mee in strijd. Wij erkennen onze zonden in nede righeid en bidden den goeden en barm- hartigen God om vergiffenis (Introitus; Graduale; Tractus). Om bescherming van onze innerlijke en uiterlijke vermogens, bij zonder echter om zuivering van onze ver beelding en ons verstand. (Gebed). Hij zal ons verhooren (Communio). Getroosten wil len wij ons ook de moeite ons verstand be schouwend te richteu op Gods H. Wet (Offertorium) om met Gods genade door de beschouwing te komen tot de daadwer kelijke beleving van de H. Wet Gods. (Post- communio). Dan zuilen wij bezitten heb ware geluk, dat de Vader van ons ook zal kunnen getuigen, dat wij Zijne welbeminde kinderen zijn. (Evangelie). MAANDAG 22 Febr. Feestdag van St. Petrus' Stoel te Antiochië. Mis: Statuit. Gloria. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. d. Maandag (on de 2e week v. d. Vasten). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Evangelie v. d. Maandag. Kleur; Wit. Of: De H. Mis v. d. Maandag: Redime. 2e gebéd v. St. Petrus' Stoel; 3e v. d. H. Paulus. Prefatie v. d. Vasten. Laatste Evangelie van St. Petrus' Stoel. Vandaag herdenkt de Kerk do voorloo pige vestiging door den H. Petrus van zijn bisschoppelijken zetel te Antiochië. DINSDAG 23 Febr. Mis v. d. H. Petrus Damiani, Bisschop, Belijder en Kezklee- raar: In medio. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag. Credo. Kleur:. Wit Of: De H. Mis v. d. Dinsdag: Ti bi. 2e gebed v. d. H. Petrus Damiani. De heilige bisschop van Ostia (Italic) streed aan de zijde v. d. H. Paus Gregorius VII zonder ophouden door raadgevingen, woord en geschrift voor de recnien der Kerk en het herstel der kerkelijke tucht. WOENSDAG 24 Febr. Mis v. d. Woens- da: Ne derelinquas. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Vigilie v. d. H. Matthias; 3e Concede (ter eere van Maria). Of: De Mis v. d. Vigilie: Ego autem. 2e gebed en laatste evangelie v. d. Woensdag. 3e Concede. DONDERDAG 25 Febr. Feestdag v. d. H. Matthias, Apostel. Mis: Mihi autem. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag. Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Rood. Het Epistel leert ons, dat de H. Mat thias zicli reeds vroeg aan Jesus Christus had verbonden. Want „van den doop-van Joannes tot den dag, waarop Hij (d.i. Christus) van ons is opgenomen" had hij Christus niet verlaten. Vóór zijne roeping tot Apostel behoorde Matthias dus to: het getal der leerlingen van Christus. Vau zijn Apostolaat is niets zekers bekend. Volgens eene oude overlevering predikte Matthias in Gappadocië en aan de kusten der Kas pische zee en bezegelde hij de waarheid met zijn bloed in Colchis of Ethiopië. VRIJDAG 26 Febr. Mis v. d. Vrijdag: Ego autem. 2e gebed A Cunctis; 3e Omni- potens. ZATERDAG 27 Febr. Mis v. d. Zaterdag: Lex Domini. 2e en 3e gebed als gisteren; 4e voor den Paus. N.B. Als niet anders wordt aangegeven geen Gloria en geen Credo. De Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H. Margarctha van Cortona, Boetelinge: Numquid. Glo ria. 2e gebed van St. Petrus' Stoel; 3e v. d. H. Paulus; 4e v. d. Maandag. Laatste Evangelie v. d. Maandag. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Maandag: Redime. 2e gebed v. d. H. Margaretha; 3e v. St. Petrus" Stoel; 4e v. d. H. Paulus. Laatste Evangelie v. St. Petrus' Stoel. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Sebastianus van Apparizione, Belijder: Justus. Gloria 20 gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vrijdag: Ego autem. 2e gebed v. d. Z. Sebastianus. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Isabella, Maagd: Dilexisti. Gloria. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Zaterdag; 3e A Cunctis-; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Zaterdag: Lex Do- mini. 2e gebed v. d. Z. Isabella; 3e A Cunc tis; 4e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5