Bij Ruwe Handen Purol UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 20 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 Katholieke Garde. De Katholieke Garde hield een vergadering in het Patronaatsgebouw in hoofdzaak om den geestelijk adviseur kape laan Verhagen in de gelegenheid te stellen de tweede van een serie lezingen te geven. De op komst zoowel van leden als belangstellenden was zeer goed te noemen. In een vorige lezing had zijneerw. behan deld hetonderwerp: „Verhouding van Kerk en Staat", thans luidde het onderwerp: „Schei ding van Kerk en Staat". Aan de hand van de historie ging de eerw, spreker eerst na, wat er in den loop der eeuwen is terechtgekomen van de verhouding tusschen Kerk en Staat. De eerste 3 eeuwen konden gevoegelijk worden gepasseerd, om dat in die tijden de Kerk werd verdrukt. Eerst in 313 bij het Edict van Milaan zien wij de Kerk zegevieren. Toen kwam de vrijheid van godsdienst. In 380 werd de Kerk onder keizer Theodosius staatsgodsdienst, evenwel in zooverre, dat de keizer verlangde, dat zijn on derdanen den katholieken godsdienst zouden belijden. Dit bracht echter het gevaar mede, dat de keizer invloed over de Kerk wilde uit oefenen, hetgeen aanleiding werd van vele moeilijkheden. Onder Karei den Grooten (plm. 800) is de juiste verhouding gekomen, welke grondslag werd van het heerlijk gods dienstig leven der Middeleeuwen Dit werd verbroken door de Reformatie. Toen kwam de burgerlijke verdraagzaamheid aan de orde, waarvoor en in 1535 te Augsburg en in 1648 te Munster een poging werd gedaan om haar in te voeren. Evenwel beging men ook hierbij de fout, dat de Staat zich met godsdienst ging gemoeien, hetgeen leidde tot Staatsabsolutisme. De bisschoppen werden be noemd door den Staat of den vorst, met het gevolg, dat zij meer patriot dan geestelijke waren en dat dientengevolge de band met de lidmaten der Kerk werd verbroken. In Frank rijk leidde deze toestand bijna tot de scheiding van Kerk en Staat bij het uitbreken der revo lutie. Napoleon heeft zulks verhinderd, omdat hij inzag, dat hij den Paus noodig had, door een concordaat te sluiten. Dit viel voor de Kerk wel niet gunstig uit, maar werd toen maals beter geacht dan een absolute schei ding. In ons land werd in den Napoleontischen tijd de staatsgodsdienst, dat tot dan toe de Calvinistische godsdienst was, afgeschaft. Hierna zette zijneerw. uiteen, wat scheiding van Kerk en Staat beteekent. Het liberalisme huldigt de stelling absolute scheiding van Kerk en Staat, welke stelling de Katholieken verwerpen. Zij zijn van meening, dat Kerk en Staat moeten samenwerken, omdat zoowel de Staat als de Kerk dezelfde onderdanen heb ben. Als hypothesis is voor de Katholieken de scheiding evenwel te aanvaarden, omdat de omstandigheden dit kunnen vorderen. In den breede en met voorbeelden zette zijneerw. dit uiteen. Daarna ging hij na, hoe de scheiding van Kerk en Staat in ons land wordt toegepast. In de Grondwet is volkomen vrijheid van godsdienst gewaarborgd. Eveneens is daarin opgenomen, de volkomen gelijkheid van alle godsdiensten en het recht op bescherming. De toepassing van deze rechten is evenwel niet consequent doorgevoerd. De Grondwet zelve bevat een verbod tot het houden van processies. Voorts kent de wet de eisch, dat geen kerkelijk huwelijk mag worden voltrokken, vooraleer een burgerlijk huwelijk is gesloten. Ook de gelijkheid komt in het gedrang. Aan de universiteiten b.v. bestaat alleen een faculteit in de calvinistische godgeleerdheid, hetgeen een bevoorrechting is van den her vormden godsdienst. Ook het recht op bescherming kent uitzon deringen, zooals de Zondagswet, een verbod van bigamie, maar dit zijn gelukkig uitzonde- deringen. Onder bescherming valt ook het verleenen van financieelen steun aan de Kerk, hetgeen zijneerw. verder verduidelijkt. Als conclusie van zijn lezing meent hij te moeten voorhouden, dat het onze eereplichf is te streven naar verbetering der toestanden. En dit kan door te ijveren voor de eenheid des Geloofs. Oneenigheid in eigen boezem dient dus veroordeeld. Een hartelijk applaus bewees, dat de aan wezigen met ingenomenheid de lezing hadden ontvangen. De voorz, maakte zich tot aller tolk, toen hij zijneerw. dank bracht voor zijn onderhou dende en leerzame lezing en allen opwekte, om de volgende lezing, welke zal handelen over de Inquisitie bij te wonen. Door enkele aanwezigen werden vervol gens vragen gesteld, welke tot aller genoegen door zijneerw. beaontwoord werden. Hierna werd de'vergadering gesloten. VOORHOUT. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente was op Jan. 1931: 3196 zielen groot .Door geboorte werd dit aantal vermeer derd met 102 en door vestiging met 375, tot. vermeerderd met 477 personen. Door overlij den werd dit aantal verminderd met 14 en door vertrek met 364, totaal verminderd met 378 personen. Het verschil tusschen de ver meerdering en vermindering is 99 personen, zoodat het aantal zielen dezer gemeente op 1 Jan. 1932 3295 groot was. 19 huwelijken werden er gesloten. Bouwen. In het jaar 1931 zijn binnen deze gemeente gebouwd 13 woningen, 3 bol lenschuren, 7 landschuurtjes, 1 garage, 6 broei kassen, 2 poldergemalen en 1 patronaatsge bouw, terwijl er 4 woningen zijn verbouwd. Politie. Door de gemeente-politie alhier zijn in het jaar 1932 203 processen-verbaal op gemaakt. t.w. 2Q ter zake van en in verband raet misdrijf: 27 terzake overtreding Motor- en Rijwielwet en -Reglement; 2 wegens openb. dronkenschap; 1 IJkwet; 1 Visscherijwet; 3 Spoorwegreglement; 3 betreffende overtreding niet aansluiting waterleiding; 2 Collectewet: 1 verkeersongeval: 1 bedelarij, 1 aanvaring; 27 overtredingen Alg. Pol. Verordening en 14 overtredingen leerplichtwet. Uitgebracht zijn 25 rapporten. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselijken correspondent der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering staan ingeschreven 154 landarbeiders; 6 bouwvakarbeiders; 4 me taalbewerkers en 2 chauffeurs. HILLEGOM Pluimveehouders en konijnenfokkers. Gisteravond hield de pluimveehouders- en ko- nijnenfokkers-vereeniging „Streven tot Verbe tering" alhier in .Flora" haar jaarvergadering. De opkomst was best De voorz., de heer G. P. Kroon, opent met een woord van hartelijk welkom en verheugt zich over de groote be langstelling. Het jaarverslag getuigde van den gestadig toenemenden bloei der vereeniging, terwijl de tentoonstelling best geslaagd is. Ook de veilingen geven alleszins reden tot tevredenheid. Ruim 20 nieuwe leden traden tot de organisatie toe. Waar de vergadering groote animo toonde voor een volgende tentoonstel ling, werd daartoe reeds in beginsel besloten. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter bij acclamatie herkozen; gekozen werd tot nieuw bestuurslid de heer A. Hey. Tot stij ging der kas werd een geanimeerde verloting gehouden. Hierna rondvraag en sluiting. GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JK BOSKOOP. Filmavond. Woensdagavond j.l. is in het R. K. Vereenigingsgebouw de missie- film „Ria 'Etago" vertoond. Te aoht uur opende Kap. Hofstede dezen avond met een hartelijk welkom, en sprak zijn vreugde uit over de groote be.angstel- ling voor dit filmwerk. Hierna werd het woord gegeven aan pater Kuyper, die een korte uiteenzetting gaf van het missiewerk op Flores. Allereerst werd een caricatuur film ver toond, die zeer aardig was, waarna de pa ter de film .,Ria Rago" verklaarde. Deze film is geen luk-raak opgenomen samen raapsel van vreemde heidensche gebruiken en heldhaftige bekeeringspogingen. „Ria Rago" is inderdaad een nauwgezet uitge werkt filmverhaal, vol spanning en aangrij pende dramatiek. Echter geen verhaal, dat alleen maar louter verzinsel is. In hoofd- zada is het de reconstructie eener gebeur tenis, die in 1913 werke.ijk is geschied. Deze film is niet opgenomen in een studio met gipsen achtergronden en papieren sce- nerieën, is niet belicht onder de blauwige stralen van tientallen Jupiterlampen; is niet gespeeld door beroepsacteurs met ge verfde gezichten en geoefend gebarenspel. „Ria Rago" is geworden in de rijke tro pennatuur te midden van het vol.e leven der Kampongmenschen, ja zelfs in hun lage donkere huizen, met als spelers rasechte in boorlingen, waarvan sommigen onder hen nog heidenen waren. Toch is hun spel su bliem geworden, fijn in natuurlijkheid en nergens geknutseld. Zoo biedt deze film „•LLa Rago" zoowel aan den eenvoudigen beschouwer als ook aan den man der we tenschap een onvergelijkelijk hoogstaand en tevens diep ontroerend genot. Men kreeg dan ook een volkomen be grijpelijk beeld van het missie-werk op Flo res. Vóór de laatste actie werd een collecte gehouden en dankte de pater de aanwezi gen voor hun aandacht bij de vertooning van dit schitterend filmwerk. Ook kap. Hcfstede nog een enkel woord na de vertooning, waarna een ieder voldaan huis waarts keerde. Vermeld dient nog te worden, dat deze film des middags voor de schoolkinderen werd vertoond. NOORDEN. Drankbestrijding. Gisteravond hiel den Kruisverbond en Mariavereeniging in de St. Franciscuszaal een goedbezochte ledenvergadering. Na opening en notulen gaf de secretaris het jaarverslag. De penningmeesteresse Mej. A. van Dam, bracht een goed verzorgd verslag uit over het ge.delijk beheer en waaruit bleek dat gesloten kon worden met een batig saldo van 42 ets. De bestuursleden, die periodiek moesten aftreden, zouden graag zien, dat nieuwe krachten nieuw leven in de vereeniging zouden brengen, doch de leden wilden daar niet aan; alleen de heer J. Douven stelde zich ten slotte beschikbaar, wat gaarne werd aanvaard. Het bestuur stelde voor de Firma Wed. J. van Nelle te Rotterdam uit te noodigen haar bekende film over het gebruik van kof fie en thee te komen vertoonen. Na wat ge praat kreeg het bestuur ter zake volmaoht. Goedgevonden werd, dat twee dames den jeugdleidstercursus voor drankbestrijding op 19 en 29 Maart a.s. op het Kasteel Bou- vigne te Ginneken zouden gaan bijwonen. De Presidente Mej. G. Wassink—ten Brink stelde zich op verzoek beschikbaar, terwijl hiervoor mede gevraagd zal worden Mej. M. C. Lebejsque, Onderwijzeres. Verkochtwerden 1000 Sobriëtas-sluitze- gels tegen den prijs van 17 ets. per 1000. De Inspectie van de drankbestrijding zal gevraagd worden een praatavond met de leden te komen houden, terwijl mede toe zending van een partij propaganda-ge- schriften gevraagd zullen wordenom deze gratis te verspreiden. NIEUWVEEN. „Sassenoord" onder de hamer. Don derdagmorgen werd in hotel „De Vergul de Wagen" te Alphen, ten overstaan van de notarissen R, van den Berg te Ouds hoorn en mr. G. Grootenboer te 's-Graven- hage, in afslag gebracht, het bekende bui- ten „Sassenoord" te Nieuw veen, laatste lijk bewoond door wijlen mr. J. O. von Briel-Sasse. Het buiten, bestaande uit heerenhuis, men tuin, wandelbosch, tuinmanswoning en erf. samen groot 1.43 H.A., was de vorige week in bod gebracht op 21.550, te we ten, het heerenhuis etc. op 19.800 en de tuinmanswoning op 1750. Bij afslag werd het gecombineerd door de hypotheekhou der, opgehouden op ƒ21.650. Het aanoal Nieuwveuers op de verkoopiug was zeer groot. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in openb. vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter: de Burgemeester, de heer J. B. V. J. v. d. Mortel. Bij de ingekomen stukken is niet veel belangrijks. O.m. is daarbij een adres vau den heer A. Leenheer om nachtelijke open stelling van het telefoonkantoor te be vorderen. De heer Lieffennk meent, dat den heer van Oapelle voor deze zaak naar Den Haag is geweest en dat hem daar js medegedeeld, dat het Rijk geen bezwaar zou maken tegen deze openstelling, als van andere zijde maar voor de bediening werd gezorgd. De voorzitter hoopt spoe dig met een voorstel over dit punt in den Raad te kunnen komen. Burg. en Weth. hadden hierover reeds eerder stappen on dernomen dan de heer van Capelle. De vechtpartij. De Burgemeester beantwoordt eenige vragen, die hem m een vorige vergadering door den heer Krau zijn gesteld betreffen de een ernstige vechtpartij tusschen den agent Jansen en een ingezetene van Noord- wijk aan Zee. De lezing, die den heer Krau van het geval heeft gegeven, is volgens het ambtseedig proces-verbaal onjuist. Ook de rechtbank heeft dit verbaal be vestigd, door den delinquent te veroordee- len. De bedoelde agent staat als kalm en bezadigd bekend. Het bericht in het „Leidsche Dagblad" over deze zaak, dat zooveel afkeuring heeft gevonden, kan ook spr. met anders dan afkeurfen. Hem is ech ter niet bekend, dat dit bericht door den Commissaris zelf geschreven is. Reeds voor de derde maal komen in behandeling de reclames van de heeren Vos en Kloos tegen ©en aanslag in net vergunningsrecht. Overeenkomstig het na dere voorstel van de Commissie van Schat ters stellen Burgemeester en Wethouders voor den aanslag van den heer Vos te handhaven en die van den heer Kloos te verlagen met 12.50. Tegen dit voorstel rijst een algemeen verzet uit den Raad. Speciaal voorzoover betreft de handhaving van den aanslag voor den heer Vos. Ieder acht het onbegrijpelijk, dat de heer Vos voor hetzelfde bedrag is aangeslagen als de veel grootere zaken van de heeren Al ders en Van der Voort. Een voorstel vau de heeren Braun en Alkemade om den aan slag van den heer Vos met 25.te ver minderen, wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van Bur gemeester en Wethouders wordt afgewe zen een verzoek van A. Rodenburg om van gemeentewege geleidingen voor gas, water en electriciteit, alsmede rioleering in de Beeklaan te leggen. Burg. en Wetü. motiveeren hun afwijzend standpunt door er op te wijzen, dat de Beeklaan zonder meer geen bouwstraat is in den zin der Bouwverordening en door te wijzen op de zeer hooge kosten, die met inwilliging van dit verzoek zouden zijn gemoeid voor slechts een paar panden. Leges voor bouwvergunningen. Burg. en Weth. hebben een voorstel in gediend om de voor bouwvergunningen verschuldigde legesgelden met onbedui dend te verhoogen in verband met het toe treden tot de keuring van de bouwplannen door het Instituut ,,Stad en Landschap van Zuid-Holland, voor welke keuring de ge meente voor ieder bouwplan 5.moet betalen. De heer Krau is er op tegen de bouwers te laten betalen voor iets waar van zij zooveel last hebben. De keuring heeft plaats op een zeer pietluttige wijze en het resultaat is, gezien de bebouwing van de van Panhuysstraat, slecht te noe men. Zij kon beter worden aigeschaft. De heer C. G. J. Alkemade is niet zoo onte vreden over het werk van de Commissie. Hij heeft er echter bezwaar tegen, nu de voor een bouwplan verschuldigde belas ting blijvend te verhoogen, terwijl de Raad nog maar pas besloten heeft de bouwplannen te laten keuren bij wijze van proef, voor dit jaar. Hij stelt voor bet voorstel van Burgemeester en Wethouders te behandelen als op het einde van dit jaar de Raad zal hebben uitgemaakt of de proef al of niet zal worden verlengd. De heeren C. W. Alkemade, den Hollander en de Witt steunen dit voorstel, terwijl de heer van der Meer met het oog op de aan de keuring verbonden kosten op aan neming van het voorstel van Burg. en Weth. aandringt. Hot voorstel van Burg. en Weth. wordt hierop aangenomen met 8 tegen 7 stemmen, nadat Burg. en Weth. hebben overgenomen een amendement van den heer Liefferink, waarbij de voor gestelde verhoogingen eeniugszins worden verlaagd. Burg. en Weth. hebben een voorstel in gediend om het Raadsbesluit waarbij de gemeente aan de Bouwver. „St. Jeroen' voorschotten verstrekte voor het bouwen van 10 arbeiderswoningen op een terrein aan de Egmonuerstraat ©enigszins te wg- zigen in verband met een ingekomen aan vrage van den heer Vogelaar, die bereid is een gedeelte van dien grond aan te kno pen en daarop onmiddellijk 4 en later wel licht meer arbeideiswoningen te bouwen me een huurwaarde >an ongeveer 3.50 per week. Nadat Weth. van der Wiel deze zaak uitvoerig heeft toegelicht erf heeft medegedeeld, dat het bestuur van de Bouw vereeniging accoord gaat, wordt hei voorstel met algemeene stemmen aange nomen. Florapark 1932. Op verzoek van de Tentoonstellingsconj- 1 missie Florapark 1932 wordt besloten bot gemeentelijk plantsoen op den hoek Voor straatÖchiesiraat tijdelijk op te ruimen, opdat daar de ingang uaar het tentoon- j s tellings terrein zou kunnen komen. Beslo ten wordt ongeveer 20 M2. grond aan de Bomsteeg met den heer Admiraal te rui len. Burgemeester en wethouders stellen na gehouden openbare inschrijving voor de gemeentelijke landerijen in het Langeveld groot 1 H.A. 92 A. en 35 c.A., te verhuren aan den heer O. S. van Dobben de Bruyn voor 456.83. Tevoren moet de gemeente echter nog zorgen voor het dei ven en gieppelen van het land waarvoor Burge meester en Wethouders een crediet vra gen van 975. Deze werkzaamheden zul len worden uitgevoerd door werkloozen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomne. Op verzoek van de afdeeling Noordwyk van het Hollandsch Bloembollenkweekers- genootschap wordt besloten 20 pet. terug te betalen van de pachten over de periode van 1 Sept. 1930 tot 1 Sept. 1931 voor ver schillende in den Noorazijderpolder gele gen landerijen. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet van 240 voor het aanbrengen van eenige verbeteringen ui de werkplaats van den gemeentetimmer man en om een crediet van 650 voor het maken van een loods om het materiaal van openbare werken onderdak te bren gen ondervindt algemeene bestrijding. De heeren Liefferink, C. G. J. Alkema de en Soeteman vinden deze uitgave ou- noodig. De werkplaats is nog heel goed of kan met een paar kleinigneden verbe terd worden, terwijl het lorriespoor mot toebehooi en, die in de loods moeten wor den ondergebracht in den winter in ge bruik zijn en in den zomer gerust buiten kunnen liggen. Dit geschiedt bij particu lieren ook. De heer C. W. Alkema-de meent, dat hier weer oneconomisch is gewerkt. Er zijn weer teekemngen 'gemaakt zonder dat eerst het gemeentebestuur of de commis sie voor openbare werken zich heeit uit gesproken of het werk zelf noodig was. Burgemeester en Wethouders nemen hierop hun voorstel terug. Het punt: „Verbetering van den Rijns- burgerweg" wordt teruggenomen omdat dit werk toch niet kan worden uitgevoerd zoolang de gemeente er met in geslaagd ia een vaste gekileenang te plaatsen. Burgemeester en wethouders stellen voor den nachtwaker bij de gasfabriek een vaste aanstelling te geven. Hiervoor is echter noodig een onthef fing van het werkhedeiireglement, omdat de betrokken persoon ouder is dan 35 jaar. Nadat op verzoek van de heeren Alke made, den Hollander, van der Meer en Liefferink voldoende is vastgelegd-, dat bij verandering van omstandigheden de be trokken persoon ook andeie werkzaamhe den dan die van nachtwaker zal moeten verrichten, wordt dit voorstel aangenomen. Ingesteld wordt de rang van stoker voor den centrale verwarming van de openbare school met een bezoldiging van ƒ75 per jaar. De voorschotten ingevolge de Lager- onderwijswet worden voor de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1932 berekend naar een bedrag van 15.37 per leerling, terwijl de exploitatie vergoeding voor de christelijke Ulo-school voor het jaar 1922 werd bepaald op 53.50 per kind. Burgemeester en Wethouders bieden, aan den raad aan een steunregeling voor de kleine kweekers op de voLgende grond slagen: In de periode van 1 Maart tot 1 Augustus zullen wekelijksche geldleenin- gen worden verstrekt van ten hoogste 15 en in totaal ten hoogste 350. De geldlee- ningen kunnen slechts worden opgenomen op borgstelling en moeten in 4 jaar worden terugbetaald. Rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer Liefferink hoe het komt, dat de gemeente het huis van Warmenhoven niet heeft ge kocht, terwijl de raad aan Burgemeester en Wethouders had opgedragen dit te koo- pen in publieke veiling en het huis ver kocht is beneden het bedrag dat de raad had vastgesteld. Voorts vraagt spreker of het niet verstandig zou zijn nu te verhuren de voormalige schoolwoning in Noordwijk- Binnen, nu zich daarvoor een goede huur der heeft aangemeld en of het waar is wat verschillende Voorstraatbewoners be weren, dat de vuilnisemmers reeds om half zeven des morgens moeten worden buiten gezeit, willen zij geledigd worden. De voorzitter zal het laatste punt met den gemeente-architect bespreken, terwijl over het verhuren van de schoolwoning in de besloten zitting mededeelingen zullen worden gedaan. Wethouder van der Wiel deelt mede hoe het gekomen is, dat de gemeente het bewuste huis niet heeft gekocht. B. en W. hadden expres een persoon daarvoor uitge zocht waarvan niemand zou denken, dat I hij voor de gemeente zou komen. Deze per- j soon, die in de meening verkeerde, dat er geen serieuze koopers op de veiling wa- j ren heeft te goedkoop willen koopen en daarom er naast gegrepen. De heer Krau zegt in de couranten ge- j lezen te hebben, dat de burgemeester bo- j noemd is tot adjunct-inspecteur voor de j werkverschaffing en vraagt of deze niet i bang is, dat zijn gemeentelijke functie daaronder zal lijden. De zaken gaan hier toch al niet zoo vlot. De voorzitter zegt, dat deze functie hem is aangeboden. Als hij zou merken, dat zijn burgemeesterschap daaronder zou lijden zal hij zich beraden wat hij moet doen. Na een besloten vergadering wordt be sloten de schoolwoning van de openbare school te verhuren aan den heer O. Ver hagen voor 510 per jaar, terwijl benoemd worden tot leden van de commissie voor steunverleening aan kleine kweekers do heeren P. Admiraal, S. A. van Kanijnen- burg, C. W. Alkeinade, A. Caspers en J. Soeteman. Voorts worden eenige wijzigingen aan gebracht in de gemeentelijke steunrege ling om deze coniorui de nieuwe Rijks steunregeling te manen. De steun bearaagb voor uitgetrokenen ten hoogste voor ge- huwoen en ongenuwde kostwinners 11 per week en J 1.20 per week voor ieder gezinslid boven 2 personen en voor kost gangers J b per week. Voor ongeorganiseerde en reglementair nog niet reontüebbenden bedraagt de steun voor gehuwden en ohgenuwue koetwin ners ten hoogste J 10 per week en 1.05 per week voor ieder gezinslid boven de 2 personen en voor kostgangers ten hoog ste 7.per week. Bovendien kan gedu rende de wintermaanden een brandstoflen- toeslag worden verstrekt van ten hoogste 0.75. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). Ziekenhuisverpleging. Donderdag avond hield de veieeuiging voor zieken huisverpleging LeiderdorpZoeter woude (Hooge Rijndijk) de jaarvergadering in het Ratronaat onder leiding van den voorzit ter, den heer G. v. Beek. Na een kort openingswoord, werden door den secretaris, den heer 1. J. Klaver, de notulen gelezen, welke na een kleine w.j- ziging werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer G. Groenendijk bleek, dat het ledental in 1931 was toegenomen met 67 betalende leden en 15 kinderen. Op 13 December stonden ingeschreven 2457 leden met 1317 kinderen, verdeeld over 903 gezinnen, 77 leden zijn verpleegd ge worden in verschillende ziekenhuizen, met een gezamenlijk aantal van 2152 verpleeg- dagen. Het tinantieeie verslag, dat in op timistische toon gesteld was, gaf aan in komsten: contributie 10.039.66, andere in komsten 144.75, totaal 10.184.41. Uitga ven: verpleeggelden ƒ5319.10, ziekenver- voer 304.55, bode- én administratiekosten 1434.96, diverse 215.31, totaal 7273.92, alzoo een batig saldo van 2910.49. Saldo vorig jaar bedroeg 2369.26, alzoo in kas op 31 December 1931 5279.75. Bij monde van den hoer Joh. Tij&sen Thz. werd namens de finantieele commissie verklaard, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren be vonden. De voorzitter dankte den penningmees ter voor het vele werk door hem verricht, maar ook de controle-commissie, bestaan de uit de heeren Joh. l'ijssen ThZ., Nachte gaal en Peerenboom, die met zooveel zorg hun taak hebben vervuld. In plaats van den heer Tijssen, die na een 3-jarige pe riode moest aftreden, werd benoemd de heer Hoograad. Wederom werd aan den voorzitter en secretaris een gratificatie verleend van /SB.— Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren G. Groenendijk, J. de Jong en K. van Heusden, met bijna algemeene stemmen herkozen. Up voorstel van het bestuur werd een lid wegens het rondstruoien van verdacht makingen tegen den penningmeester cn den voorzitter na een lange discussie ge royeerd. Bij de rondvraag gaf de heer Nielsen aan het bestuur in overweging, nu de H- nantiën zoo goed gaan, de contributie te verlagen. De voorzitter zeide, dat dit vol gens het Reglement niet kan voor dat er een bedrag van 10.000.in kas is. Hierna werd de vergadering met een woord van dank door de voorzitter geslo ten. KOUDEKERK. Vereeniging „Helpt elkander". Woens dag 17 Februari hield de Vereeniging „Helpt Elkander" haar jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel de Bruin aihier, onder leiding van haar voorzitter den heer N. P. Slegtenhorst. Na een kort openingswoord, waarin ver schillende zaken, de vereeniging betreffen de, waren gememoreerd, las de secretaris, de heer P. de Jong Klz., de notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. De peningmeester,de heer P. Broers, gaf een nauwkeurig financieel overzicht waaruit bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het batig saldo des vorigen jaars groot f 674.79, hadden bedragen f 777.63. De commissie tot nazien der rekening ad viseerde tot goedkeuring, waarna de voor zitter den penningmeester en de commissie dank bracht voor het accuraat beheer en de gepresteerde werkzaamheden. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen de heeren P. Boers en P. de Jong Klz., waarna nog een korte bespre king plaats vond, de belangen der Ver eeniging behelzende. Na een kort slotwoord van den voorzitter, waarin o.m. dank werd gebracht aan Dr. Vlaanderen, arts, a.hier, en de bode van der Sluis, voor het behartigen van de belan gen der Vereeniging, werd de vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15