HET AMBACHT EN DORP HILLEGOM Omstreeks 1800 Mm DE LEIDSCHE COURANT De Nederlandsche stads- en dorpsbe schrijver uit het laatst der achttiende eeuw heeft ons ook een beschrijving n« ">laten ,,'t Vermaaklijk Hi 11egom, omringd aan alle zijden „Met laanen, duinen en voortreffelijke weiden, „Dat haar bewooneren geeft den grootsten overvloed, „Van boom- en veldgewas, 't geen hun voor armoe hoed". In die beschrijving vertelt hij ons op zijn manier, wat er toentertijd dat ia dus ruim 130 jaar geleden van dit sohoo- ne dorp bekend was. Wij zullen hem, als naar gewoonte, zoo veel mogelijk, weer op den voet volgen en hem maar dadelijk het woord geven om ons mede te deelen, wat hij weet van DE LIGGING. Hillegom wordt gevonden ten Zuiden van de heerlijkheid Bennebroek en in het ambacht van Vogelenzang, welke beiden in Kennemerland gelegen zijn. Het ligt 4707 roeden van de stad Leiden, 2754 roe den van Haarlem, 1110 van Bennebroek, 1132 van Lisse en 2387 roeden van Noord- wijkerhout (1 Bijnlandsche roede is 3.76 meter ruim). Deze afstanden zijn genomen van de eene hoofdkerk tot de andere en daar 1400 roeden doorgaans gerekend worden op één uur gaans, is het gemakkelijk te berekenen, hoeveel tijd iemand noodig heeft om van de eene naar de andere plaats te wande len. De ligging van dit ambacht is over het geheel genomen buitengewoon aangenaam en de lucht is er zeer gezond. De grond is er zeer vruchtbaar en brengt veel fruit en groente voort, die in menigte door de inwoners naar Amsterdam en elders ter markt wordt gebracht De Haarlemmer trekvaart loopt midden door het ambacht en de Hillegommer beek, die boven de Zilk in de duinen ontspringt, gaat langs Hillegom gens naar de Haarle; Het menigvuldig schen, waarin zich houdende aangename paden, die men hier vindt; de duinen, die hier rijk zijn aan konijnen; de beekjes, die in de duinen ontspringen dit alles levert een aangenaam gezicht op en maakt, dat deze plaats des zomers druk bezocht wordt. NAAMSOORSPRONG. De oorsprong van den naam Hillegom, schuilt in duister. Nochtans staat het vast, dat het dorp in 1366 reeds onder dien naam bekend stond. Wij vinden namelijk opgeteekend, dat op den 12den October van genoemd jaar, Hugo van Assendelft overleed, die de 26ste abt van de abdij van Egmond was, en dat in diens plaats, hoe wel niet met algemeene stemmen, verko zen werd Jan van Hillegom. In de „Cronyk van Egmond" vindt men op pag. 113 daarover het volgende: „Dierhalven wierd Jan, gezegt van Hil- „legom, als daar gebooren zijnde, de zeven „en twintigste abt van Egmond, van welke dit grafschrift gevonden wordt: „Dit graf besluit Johan, van Hillegom geheeten, „Gelukkig was hij' en gansoh zeedig hier gezeeten „Als Abt, schoon hij niet regt verkooren was, bleef hij „Nochtans als kloostervoogd verheven; ook hier bij „Was hij voor 't Klooster als Rentmeester zeer voorzigtig „En een goed Bouwheer, in het stichten zeer gewigtig" DE STICHTING EN DE GROOTTE. Wanneer Hillegom ontstaan is, hebben we nergens vermeld gevonden, evenmin hebben we den naam van iemand kunnen vinden, die het zou kunnen gesticht heb ben. Toch moeten we aannemen, iat het een zeer oude plaats is en dat het ont staan zal zijn omstreeks 732, het jaar, hillegom waarin het huis te Boekhorst gesticht werd. In ons oude manuscript vinden we de grootte vastgesteld op 962 morgen en 480 roeden. (1 morgen is 8515 M2., 1 roede 14 M2.). Het Reglement van Rijnland, dat in Februari 1796 in werking gesteld werd, bepaalt de grootte op 902 morgen en 316 roeden, dus een kleine 60 morgen minder dan wij vonden aangegeven. In 1632 had Hillegom niet meer dan 77 huizen en honderd jaar later was dit aan tal ruim verdubbeld en bedroeg 155. De algemeene volkstelling in het jaar 1795 bracht aan het licht, dat Hillegom in ge noemd jaar 1050 inwoners telde. Het dorp is aangenaam gelegen en keu rig bestraat. De groote straat is aan weers zijden met boomen beplant. Op het plein, midden in het dorp, vindt men een diepe waterput, die zeer zuiver en smakelijk drinkwater oplevert. Met het graven van deze put werd op last van den toenmali- gen heer van Hillegom, in 1740 een begin gemaakt. Ze was in 1740 voltooid. Het wapen van dit ambacht is een gou den schild, waarop een roode leeuw is af gebeeld zittende op de achterpooten. KERKELIJKE EN GODSDIENSTIGE GEBOUWEN. Nergens hebben wij het jaar kunnen vin den, waarin de kerk van Hillegom werd gebouwd. We weten evenwel met zeker heid, dat ze toegewijd was aan den H. Martinus en dat ze een parochiekerk was, waarvan de bediening bij beurten door den Paus en den abt van Egmond aan den eenen of anderen priester opgedragen werd. Dat hieraan niet altijd stipt de hand werd gehouden, bleek ons uit een aantee- kening, dateerende uit 1557, toen in dit jaar de pastorie door den abt van Egmond geschonken werd aan Johan van Kampen als opvolger van pastoor Gcvert Arentr- zoon, ofschoon de beurt van toewijzing dit maal den Paus toekwam. De kerk, die voorheen een zeer schoon en groot gebouw is geweest, heeft in het begin van den tachtig jarigen oorlog veel te lijden gehad en is naar alle waarschijnlijk heid den 29sten October 1575 door de Spanjaarden verwoest. In 1606 werd het achterste deel of het koor weer opgebouwd, zoodat daar weer kerkdiensten konden gehouden worden. De tegenwoordige am bachtsheer, burger Jan Six, heeft in 1793 voor deze kerk een orgel laten vervaardi gen, dat op den 8sten Juli van hetzelfde jaar ten dienste van de gemeente be speeld is door burger J. Munnickhuijsen, organist der nieuwe Luthersche Kerk te Amsterdam, terwijl het ambt van organist thans vervuld wordt door burger N. Deen. Van den bouw der kerk valt weinig bij zonders te vermelden. De toren, die ten tijde van de Spaansche troebelen, is blij ven staan, rijst vierkant boven het dak uit, alwaar een omloop of balustrade wordt gevonden. Dan volgt de spits met een open koepeltje in de gedaante van een peer, waarop de windhaan geplaatst is. Aan den buitenkant heeft deze toren vier uur wijzers, die nauwkeurig het uur aanwijzen. Het kerkhof is gedeeltelijk met een muur, gedeeltelijk met rasterwerk omge ven. De paden, die er overheen loopen en toegang tot de kerk verschaffen worden goed onderhouden, hetgeen ook gezegd kan worden van de predikant swoning. z De dorpsschool is voor eenige jaren aan merkelijk vergroot en verbeterd. Burger Roelof Marsman is sedert 1769 hier dorps schoolmeester. Ten opzichte van de R. K. gemeente vindt men aangeteekend, dat deze na de reformatie bediend werd door verschillen de pastoors, waarvan we o,a. noemen Ger- lacus ab Angelis, die in 1683 op den 6den Juli te Haarlem overleed. Deze pastoor moet, volgens de aanteekeningen, in de Zilk gewoond hebben, uit welk feit wij af leiden, dat de Roomschen tijdens de refor matie aldaar een kerk moeten hebben be zeten en wel de kerk, die thans nog buiten het dorp gevonden wordt. In de Zilk, nabij de Haarlemmertrekvaart, werd bij de kalk ovens nog een tweede Roomsche kerk of kapel aangetroffen, die evenwel heel wat kleiner was dan de eerstgenoemde. In deze kapel werd op alle Zon- en Heiligen dagen de dienst, door den pastoor van Hillegom verricht, waarbij ook de R. K. bewoners van den Vogelenzang tegenwoor dig waren. Andere godsdienstige stichtingen wer den hier tot heden nog niet gevonden. We moeten evenwel even vermelden, dat men onlangs, dit is in dit jaar 1798, besloten heeft hier een Roomsch armhuis te stich ten. KERKELIJKE REGEERING. Deze bestaat voor de Protestantsche ge meente alhier uit den predikant, twee ouderlingen en twee diakenen, van welke laatsten er ieder jaar een aftreedt en door een ander wordt vervangen. Sedert 1792 is hier predikant de burger Louis Philip Ser- rurier. De R. K. gemeente wordt bestuurd door den pastoor, bijgestaan door kerk- ei* arm- meesters. De tegenwoordige pastoor (1798) is de eerw. heer Richardus Tholen. WERELDLIJKE GEBOUWEN. Hiertoe behooren het Hof van Hille gom, waarover later en het rechthuis, be kend onder den naam van de herberg „De Gouden Leeuw" met Jacobus van Meijeren als eigenaar. WERELDLIJKE REGEERING. Strafrechterlijk behoort Hillegom on der den baljuw en de welgeboren mannen van Noordwijkerhout en eenigen uit Hil legom zelf. Met het water of heemrecht staat het onder toezicht, van het hoogheemraadschap van Rijnland. Men vindt nergens vermeld aan wien deze ambachtsheerlijkheid behoorde, voor dat ze aan het graafschap Holland kwam. Velen zijn met wijlen den heer De Stoppe laar van meening, dat het eertijds bij Boekhorst behoorde. In 1722 werd het ver- koohfc aan den heer Mr. Jan Six, burge- meester van Amsterdam. De plaatselijke regeering is samenge steld uit drie leden, een schout en een se cretaris. Het bestuur van de brandspuit is aan twee brandmeesters toevertrouwd en dat van het ambacht aan twee am bachtsbewaarders. De burger J. Gerlinks fungeert thans hier als schout en secre taris. VOORRECHTEN. Hieronder kan worden genoemd, dai Hillegom vrijdom bezat van alle tollen, die tot het huis Wassenaar behoorden. Een ander voorrecht was door de regeering van Amsterdam in 1717 aan de Hillegomsche tuinders verleend. Hun was vergund, dat ze een eigen groenmarkt in die stad moch ten hebben en met uitsluiting van anderen hun groenten daar te koop mochten aan bieden. Van andere of meerdere voorrechten vinden wij geen melding gemaakt. BEZIGHEDEN. De verbeteringen, die hier aangebracht zijn door het uitdiepen van vaarten, het leggen van nieuwe bruggen en het afzan- den van duinen, die daardoor in teelland zijn veranderd, hebben heel wat handen werk verschaft en hebben de welvaart doen toenemen. Timmerlieden, metselaars smeden en andere werklieden hebben vol doenden arbeid, terwijl andere inwoners een bestaan vinden in het teelen van aard- vruohten, zoodat men terecht dit ambacht als een der bloeiendste van Rijnland mag noemen. GESCHIEDENIS. In het jaar 1481 werd het Hof van Hille gom door eenige lieden, die door een rech terlijk vonnis tot ballingschap waren ver oordeeld, in brand gestoken en geheel in de asch gelegd. Op Donderdag den 29sten October 1575 werd de kerk door de Spanjaarden ver woest. Het achterste gedeelte, dat staande was gebleven, werd in 1601 weer tot ver richting van de godsdienstige plechtighe den herbouwd en in gebruik genomen. In 1722 werd deze ambachtsheerlijkheid uit de grafelijke domeinen verkooht voor 18500 gulden aan Mr. Jan Six, zooals bo ven reeds vermeld is. BIJZONDERHEDEN. Onder dezen titel zullen we enkele groo te buitenplaatsen bespreken, die daartoe in aanmerking komen. We beginnen daar om met het reeds vermelde „Hof of huis te Hillegom", dat in 1481 door eenige kwaadwilligen in brand gestoken werd. Als schadeloosstelling ontving de eigenaar van den graaf van Holland ter leen een deel van de duinen beginnende aan de Margrie- tenbrug en eindigende aan de Hillegom- merbeek. Ook werd hem op den 16den Mei 1487 het nieuw opgebouwde hof met alle duinen enz., welke tusschen de Lisser en Hille- gommerbeek lagen in leen gegeven door Maximiliaan van Oostenrijk. Andere buitenplaatsen zijn: Lapis- nonburg, den Els broek, Oost einde, Hartendaal, Tres long en Duin en Weg. REISGELEGENHEDEN. In den zomertijd vaart alle dagen een schuit met gToenten naar Amsterdam, wel ke schuit tevens zeer geschikt is, voor pas sagiers. 's Winters vaart deze schuit slechts een keer per week. Naar Haarlem kan men 's zomers drie maal, 's winters twee maal per week heen en tcTug, terwijl er des Zaterdags ook een schuit op Leiden vaart. Logeeren kan men in „De Gouden Leeuw", tevens rechthuis. Verder vindt men hier „Het Wapen van Friesland", „De Morgenster" en „De Laurierboom".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11