VRAGENBUS VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENL. BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT ONGELUKKEN. Weest voorzichtig met het electrische licht. Een 50-jarige spoorwegbeambte te Ham- burg-Wilhelmsburr, die een koptoestel ge- 1 'ilite, wilde het lampje van het electri sche licht uitdraaien. Hij moet daarbij in aanraking met den stroom zijn gekomen cn werd op slag gedood. Bernard Shaw in Z.-Afrika gewond. De beroemde tooneelsohrijver Bernard Shaw, die op het oogenblik een bezoek brengt aan Zuid-Afrika, is met zijn vrouw het slachtoffer geworden van een auto ongeluk. Zijn wagen reed in een sloot te Knysna bij Kaap de Goede Hoop. Bernard Shaw liep ernstige kneuzingen op, terwijl zijn vrouw aan de polsen gewond werd. LIEBERMANN WEER AAN HET WERK? De moeilijkheden van de Antwerpsche Hypdisco. Onlangs is failliet verklaard de te Ant werpen gevestigde Hypdisco ofwel het Hypotheek- en Discontokantoor. Deze on derneming was de eerste bank te Antwer- l*en, die kleine wissels verdisconteerde, zoodat het zaken doen met deze bank groote aantrekkelijkheid bezat voor win keliers, grossiers e.d., dio voor hun crediet moeilijk bij andere bankinstellingen terecht konden. Bij het onderzoek der boeken kwamen verschillende feiten aan het licht, die een beeld geven van den toestand van de on derneming. Eenigen tijd na de oprichting wilde een cliënt 150.000 francs als hypotheek plaat sen. De bank belastte zich hiermee en plaat ste de hypotheek op een zeer geschikt huis Althans, dit meende de cliënt. Achteraf blijkt, dat er op dit huis nooit hypotheek is genomen, ja zelfs was het huis al ver kocht, vóórdat de cliënt het geld bij de bank stortte. Op deze wijze zijn meer per sonen benadeeld. Toen de zaak niet meer te houden was, vond de directie een Nederlander bereid haar van advies te dienen. Deze Nederlan der was niemand minder dan de in Ne derland door de kwestie van de Veendam- mer Hypotheekbank berucht geworden Sa lomon Liebermann. Hij nam op zich te trachten de zaak te redden. Hij stortte een millioen francs aan contanten, doch op voorwaarde, dat de bank van hem een pakket aandeelen ter waarde van twee millioen francs zou overnemen. Zulks ge schiedde. Doch thans blijkt, dat het gede poneerde pakket effecten slechts waarde- looze vodjes papier zijn. Meer vervalschin- gen van dezen aard zijn geconstateerd. De politie heeft thans de zaak in onder zoek, maar het zal nog geruimen tijd du ren, voordat alles zal zijn uitgezocht. In- tusschen is de heer Liebermann uit België vertrokken. Dagelijks stroomen nog klach ten bij de politie binnen. BLOEDIGE BOTSINGEN TE ALEPPO. Te Aleppo is het tot ernstige botsingen gekomen tusachen politie en nationalisten. Vier personen o.w. twee politiebeambten werden gedood en vijftien gewond. Honder den nationalisten bestormden d© politic- bureaux, waarbij aan beide zijden werd geschoten. Eerst na een langdurig ge vecht kon de politie den toestand meester worden. Zestig demonstranten werden ge arresteerd. Het zakenleven in de stad ligt volkomen stil en de meeste winkels zijn gesloten. HET INCIDENT OP DEN JAARDAG DER PAUSKRONING. Zooals reeds gemeld, heeft zich, toen de H. Vader zich op den tienden jaardag van Zijn kroning naar de St. PieteT begaf, een incident voorgedaan. Een man uit het volk wierp plotseling een brief in de richting van den H Vader en riep Z. H. toe: „Ik vraag om een gunst!" Volgens een Kipa-berieht verklaarde de betreffende persoon, de 51-jarige kantoor- looper Luigi Iacabozzi, later op den Vati- oaanschen politiepost, dat hij den H. Va der volgens oud gebruik een verzoekschrift heeft willen doen toekomen. Inderdaad kwam het vroeger voor, dat personen, die den Paus iets te vragen hadden. Hem on verwachts in het openbaar een verzoek schrift toewierpen, om aldus den langen omweg der verschillende instanties af te snijden. Er is hier dus geen sprake van een aanslag. Theaterbrand te New-York. Woensdagavond is tijdens de voorstel ling brand uitgebroken in het Palace Thea ter op Broadway te New York, vermoede lijk veroorzaakt door kortsluiting. Onder de 1800 toeschouwers brak een paniek uit, waarin een aantal personen ernstige kwetsuren opliep, doch doodelijke ongevallen zijn gelukkig niet te betreuren. Ruim 100.000 pond boter gesmokkeld. Te Flatow is men een groote smokkel- affaire op het spoor gekomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een zekere Berndt, eigenaar van een boerderij met zuivelfabriek, tezamen met zijn zoon meer dan 1000 vaten met 57 kg. boter over de grens had gesmokkeld, evenals groote voorraden koren, worst en gevogelte. Naar schatting hebben de smokkelaars voor meer dan 30.000 Mark aan inkomende reohten ontdoken. De gemeenteraad vergaderde Donderdag middag te 2 uur. Tegenwoordig: 12 leden. Afwezig de heer J. v. d. Berg Verdegaal, wegens verblijf buitenslands. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting wor den voorgelezen en onveranderd gearres teerd. Besloten wordt voor de door de afdeeling Noordwijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te houden volle- gronds-bloembollententoonstelling „Flora park 1932" een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. Uitstapjes op het gebied der Nederlandsche Taal. Ingekomen is een verzoek van de Ned. Herv. School met den Bijbel, om beschik baarstelling van gelden, krachtens art. 72 der Lager Onderwijswet. Gemeld Bestuur licht zijn verzoek als volgt toe: „De Inspecteur van het L.O. in de Inspec tie Leiden bericht, dat Z.Ex. de Minister „van O. K. en W., ingevolge de uitspraak „van den Onderwijsraad, geen genoegen „kan nemen met een .eerplan der Lagere „Scholen, als bij de omschrijving van de „leerstof voor het vak Nederlandsche Taal „de toevoeging „zonder buigingsuitgangen" „voorkomt. Op grond hiervan verzocht de „Inspecteur het leerplan te wijzigen. „Het Schoolbestuur heeft daarom de be staande leerboeken voor genoemde vakken „in de 6e en 7e klasse van zijn school moe ten afschaffen en vervangen door andere, „die aan de gestelde eischen beantwoorden, „waarvan de kosten f 40. - bedragqn, en „verzoekt dit bedrag ten laste der gemeente „te nemen". De Voorzitter zegt, dat B. en W. om het gebruik der boeken en de behandeling der leerstof niets te vertellen hebben. Ware dit wel het geval, dan zoude B. en W. niet dul den, dat op de school de Nederlandsche Taal anders werd geleerd, dan zooals zij of ficieel wordt gesohreven. Dit kan op de kin deren slechts verwarrend werken. Als het schoolbestuur zich intussohen op het gebied der Nederlandsche Taal uitstapjes veroor looft, dan dient het dit voor eigen rekening te doen en kunnen B. on W. er niet mede accoord gaan, dat de extra-kosten die dit medebrengt, worden afgewenteld op de ge meentekas. B. en W. stellen daarom voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. Dien overeenkomstig wordt bij acclamatie besloten. Ingekomen is een verzoekschrift van den Bestuursraad van den Ned. R. K. Volks bond afd. Noordwijkerhout, vertegenwoor digende de Besturen der aangesloten vakaf- deelingen van dezen Bond, om een toeslag op de woninghuren. De Voorzitter zegt, dat men er met een toeslag op de woninghuur niet komt. Er die nen verderstrekkende maatregelen te wor den genomen. Straks komt aan de orde een voorstel van B. en W. betreffende een al gemeene steunregeling voor werkloozen. Daarin is ook een bepaling omtrent de huishuur opgenomen. B. en W. stellen daar om voor het adrea voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereenkomstig wordt bij ac clamatie besloten. Bezwaren tegen steunregeling voor kleine kweekers. Ingekomen is voorts een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij het raadsbe sluit van 12 Januari 1932 tot het garandee ren van de nakoming van door bloembol lenkweekers aan te gane geldelijke ver plichtingen, wordt goedgekeurd. Gedeputeerde Staten merken voorts op, dat het in verband met de bedoeling, dat de gemeente slechts als 2e borg zal optre den met gewenscht is, dat de gemeente als borg afstand doet van de voorrechten van uitwinning en schuldsplitsing. Ook schijnt het Ged. Staten van belang voor de ge meente, dat de Bank zich jegens haar ver bindt om aan personen, aan wie reeds een crediet krachtens de onderhavige regeling is verstrekt, niet of niet zonder goedkeu ring van B. en W. een ander crediet te ver strekken. De Voorzitter zegt, dat de Bank er be zwaar tegen heeft, dat eerst de eerste borg moet worden uitgewonnen, voor de Ge meente aan bod is. Spreker kan dit begrij pen en moet dit begrijpen. Wat de uitwin ning van den schuldenaar aangaat, het Be stuur der Bank heeft hem medegedeeld, dat de borg nimmer wordt aangesproken, zoo er kanB is door uitwinning van den schulde naar iets te bereiken. De-opmerkingen van Ged. Staten vormen dus geen overwegend beletsel om de rege ling in werking te doen treden, maar er zijn andere bezwaren. Op de eerste plaatst ver langt de Bank uitbetaling door de Gemeen te van een bedrag van f 4600.waarvoor de Gemeente destijds ten behoeve der Tuin- dersvereeniging „Eensgezindheid" borg is gebleven Van deze f 4600.— zijn echter slechts f 1900.aangewend voor het doel waarvoor zij zijn bestemd. De gemaakte fout is intusschen naar de meening van B. en W. te herstellen, indien het Bestuur van „Eensgezindheid" respectievelijk ,J)e Een dracht" medewerkt. B. en W. streven er naar in deze^een oplossing te krijgen, die al.e partijen bevredigt. Komt deze tot stand dan kan met het bestuur der Boerenleen bank nader overleg worden gepleegd. B. en W. wenschen voorloopig niet tot betaling over te gaan, voor deze aangelegenheid op bevredigende wijze is opgelost. Het tweede bezwaar is, dat de Boeren leenbank aan niemand twee voorschotten verstrekt. Van die bepaling wordt wel eens afgeweken ten behoeve van voorschotne mers op bloembollen vorderingen, maar ten aanzien van de onder garantie van de ge meente te verleenen voorschotten, wenscht het bestuur daarvan niet af te wijken. De consequentie daarvan is, dat iebiand die bij de Boerenleenbank in het krijt staat, krachtens deze regeling niet kan worden geholpen. Ook wenscht de Boeren'een-bank dat haar een zelfstandig beslissingsrecht op alle aanvragen toekomt, d.w.z. dat de Boerenleenbank bevoegd is een aanvrage te weigeren, ook al is de Gemeente bereid borg te zijn. Dit acht spreker echter geen bezwaar, omdat zich in de praktijk wel wei nig verschil van inzicht tusschen de Ge meente en de Bank zal voordoen. De heer Geerlings zegt, dat er heel wat bezwaren zijn en vraagt of er geen andere oplossing mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat er wel een andere oplossing mogelijk is en wel deze, dat de Gemeente het crediet of voorshcot zelf ver strekt. Dat doet men o.a. te Lisse. Doch na de ondervinding hieromtrent opgedaan, kunnen B. en W. dit niet aanbevelen. Ook te Lisse is men ter zake zeer voorzichtig. Er is daar een crediet van f 25.000.door den Klaad toegestaan, doch slechts f 7000. ervan zal worden verbruikt. Ook kan men met een particuliere Bank in relatie treden, doch de onkosten zullen dan voor menschen van zoo weinig draagkracht te hoog wor den. Het bezwaar, dat de Boerenleenbank niet wenscht goed te keuren, dat twee voor schotten ten name van een schuldenaar loo- pen kan worden ondervangen, doordat het betrekkelijk voorschot met een voorschot der gemeente wordt afgelost. B. en W. wen schen hierin echter dp voorschotnemers niet tegemoet te komen. Als de Bank ter zake op haar punt blijft staan, moet zij het zelf maar weten. De heer Geerlings zegt, dat als do kwestie tusschen de Gemeente en „Eensgezindheid" niet in orde komt, de hulpbehoevende tuin ders de duoe worden van de gesties van „Eensgezindheid". De Voorzitter zegt. dat het wel eens meer voorkomt, dat de een de dupe wordt van de handelingen van een ander. Spreker zegt verder, dat in het raadsbe sluit van 12 Januari enkele kleine verande ringen dienen te worden aangebracht, zoo behoort in plaats van „rekening-courant" te worden ge'ezen „voorschot" terwij] voorts de sluiting van den termijn voor aan vragen, thans bepaald od 1 Maart, dient te worden verlegd tot 15 Mei. Dienovereenkomstig wordt bij acclamatie besloten. De vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet wordt over 1929 be paald op f 9.20 per leerling. De aan de besturen der bijzondere scho len te verleenen voorschotten voor 1932 worden vastgesteld. Voorstel tot hooger pensioen- heffing van het gemeenteperso- ne-3l. Aan de orde is thans het voorstel van den heer W. Th. Langeve'.d tot verhooging van de pensioenbijdragen van het gemeente- personeel. Overeenkomstig art. 126 van de Ambte narenwet zijn hierover de besturen der di verse organisaties gehoord. Adviezen zijn uitgebracht door den Ned. R. K. Politie bond, door den Ned. Bond van Gem. Amb tenaren afd. Zuid-Holland, door hot Hoofd bestuur van de A.R.K.A., door den Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Ne derland en door den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". De Voorzitter zegt, dat al deze adviezen, waarvan sommige zeer uitvoerig gemoti veerd zijn, afwijzend luiden. De leden, die de kennisname daarvan interesseerde, heb ben ze op de secretarie in kunnen zien. Ook het College van B. en W. kan met de voorstel.cn van den heer Langeveld niet accoord gaan. Toen in betere tijden hier in den Raa-d voorstellen inkwamen om premie- vrij-pensioen, hebben B. en W. die bestre den, omdat B. en W. van oordeel waren, dat het billijk was dat de gemeente-ambte naren persoonlijk voor hun pensioen een offer brachten en dit terwijl in nagenoeg al le omliggende Gemeenten premievrij-pen- sioen was ingevoerd. Daaraan ont.eenen B. en W. een bijzonder recht om thans tegen de door den heer Langeveld voorgestelde verhooging van pensioen-bijdragen op te ko men. B. en W. willen niet beweren, dat in de toekomst verhooging van pensioen-bij dragen uitgesloten is het is best moge lijk, dat de financieele toestand der Ge meente bij een volgende begrooting ook B. en W. zal dwingen deze aangelegenheid on der de oogen te zien maar op het oogen blik is het gelukkig zoover nog niet en is het niet noodzakelijk dezen maatregel te ne men. Daar komt nog meer bij. Als men een vergelijking maakt met het personeel van deze gemeente en die van anderen met ge lijk zielenaantal, dan valt onmiddellijk op hoe sober op dit gebied de gemeente be heerd is, terwijl op de kwaliteiten van het personeel in elk opzicht valt te roemen. Al leen de enkele vaste gemeentewerklieden die er zijn, verdienen mogelijk iets moer dan elders, doch de verhooging van hunne pensioens-bedragen zet geen zooden aan den dijk. De heer Langeveld is blijkbaar gehyp notiseerd door het voorbeeld van Sassen- heim dat tot navolging prikkelde, maar spreker wijst er op dat de pensioens-bijdra- gen in Sassenheim zijn gebracht op 5%, ter wijl die hier voor de ambtenaren als men 2 titularissen uitzondert 4 1/2 bedra gen; Voorts wijst spreker er op, dat de op- oenten op de personeele belasting te Sas senheim dat evenals Noordwijkerhout de Ge klasse heeft 100 bedragen, terwijl Noordwijkerhout slechts 50 opcenten heeft. De heer L. M. v. Noort zegt, dat hij met het standpunt van B. en W. volkomen ac coord gaat. De heer Langeveld zegt, dat hij het voor stel heeft ingediend, omdat hij van oordeel is. dat waar zooveel menschen in hun in komsten terug gaan, ook vermindering van de bezoldiging der ambtenaren wensohelijk is. De Voorzitter zegt, dat dit op zich zelf geen argument ia. In tijden van hoogcon junctuur komt men ook niet met het motief „verschillende menschen verdienen dit jaar zooveel, dus de salarissen moeten omhoog". De Voorzitter vraagt hierop, of iemand het voorste] van den heer Langeveld steunt. Daar niemand het voorstel van den heer Langeveld steunt, wordt dit niet in stem ming gebracht. De steunregeling. Thans komt in behandeling een voorste! van B. en W. tot vaststelling van een steun regeling voor uitgetrokken, dubbel uitge trokken, reglementaire nog niet-rechtheb- bende op de uitkeering uit de werkloozen- kas en ongeorganiseerde arbeiders. De steun zal ten hoogste bedragen: A. Voor de uitgetrokkenen a. voor gehuwde en ongehuwde kost- winers f 11 per week, benevens f 1.20 per gezinslid boven de 2 personen. b. voor kostgangers f 8 per week. B. Voor de dubbel uitgetrokkenen, regle mentair nog niet rechthebbenden en onge organiseerden: a. voor gehuwde en ongehuwde kostwin ners f 10 per week, benevens f 1.05 per ge zinslid boven de 2 personen. b. voor kostgangers f 7 per week. Verder kan een huurtoeslag worden toe gekend, overeenkomende met hetgeen de huur de f 3 per week overschrijdt, zulks tot een maximum van f 2.50 per week. In de wintermaanden kan voorts een brandstoffentoeslag worden toegekend tot een maximum van f 1 per week en per ge zin. De steun inclusief huishuur en brand stoffen-toeslag -r zal echter niet meer be dragen: le. Voor .gehuwde en ongehuwde kost winners van een gezin van meer dan 6 per sonen: van de categorie sub. A. 70% van het normale loon; van de categorie sub. B. 65% van het normale loon. 2e. Voor gehuwde en ongehuwde kostwin ners van kleinere gezinnen: van de cate gorie vermeld sub. A. 65% van het normale loon; van de categorie vermeld sub. B. 60% van het normale loon. 3e. Voor kostgangers: van de categorie vermeld sub. A. 55% van het norma'e loon; van de categorie vermeld sub. B. 50% van het normale loon. De steunregeling wordt bij acclamatie vastgesteld. Eenige wijzigingen worden aangebracht in de gemeentebegrootingen, dienst 1931 en 1932. In de politie-verordening worden en kele wijzigingen aangebracht. Aan de bebouwde kom worden toege voegd: de Julianastraat. het Ju'ianaplan, de Sint Jacobstraat, de Wassenaarsche weg en de 's Gravendamsche weg van de grens der gemeente Voorhout tot de 's Graven damsche brug. Het zal voortaan verboden zijn om zon der toestemming van den Burgemeester door middel van een versterkten luidspre ker radiomuziek op of langs den openbaren weg ten gehoore te brengen of te doen bren gen. Verder is het verboden op of langs den openbaren weg b'oemen te verkoonen of te koop aan te bieden, tenzij met uitdrukke lijke toestemming van B. en W. en onder de door dit college te ste'len voorwaarden. De Voorzitter merkt op, dat deze laat ste bepaling is opgenomen om er tegen te waken, dat allerlei vreemde elementen hier bloemen aan verkoopen, terwijl zij elders worden geweerd. Een goed belastingvoorstel. Aan de verordening op de zakelijke be drijfsbelasting wordt de volgende bepaling toegevoegd „De belasting wordt teruggebracht op f 4.— per arbeider, indien de eigenaar of beheerder van het bedrijf ten genoegen van B. en. W. aantoont, dat het gemiddeld aan tal arbeiders, te berekenen op de wijze als in art. 5 bepaald, dat gedurende de maan den Januari, Februari, Maart, April, Mei en December in het bedrijf werkzaam was, ten minste 70% bedraagt van het aantal arbei ders in hetzelfde bedrijf werkzaam over het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 November. Door opneming van deze bepaling wordt een zeer belangrijke reductie van de be drijfsbelasting gegeven aan hen, die gedu rende de z.g. slappe maanden hun arbei ders te werk-stellen. Immers de belasting, die f 12 per arbeider bedraagt, wordt voor de' werkgevers met 3/4 verminderd. Aan de orde komt thans een voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 25 Dec. 1931 tot verkoop van een per ceel grond gelegen aan de Leidsche Vaart aan J. P. van den Brug. In verband biermede is een zekere Geerlings uit Sassenheim bij den secretaris geweest. Deze kwam namens zijn broer H. M. Geerlings, wonende te Hoboken (Bel gië) en toonde den secretaris een schriftuur gedateerd van 1 September 1917 geteekend door J. Warmerdam, L. B. en Wijnekus, secretaris, waarbij hem vergunning wordt verleend om een gedeelte van het aan v. d. Brug verkochte perceel als uitpad te ge bruiken. Afschrift van dit schriftuur is in het gemeente-archief niet te vinden, ook uit de notulen blijkt ter zake niets. Rechts kracht heeft het schriftuur naar het oor deel van B. en W. niet, doch B. en W. ach ten het moreel niet verantwoord als er elke waarde aan wordt ontzegd. B. en W. stellen daarom voor aan den heer van den Brug slechts dat gedeelte te verkoopen, dat niet als uitweg door Geerlings in gebruik is ge nomen en dit laatste aan dezen te verkoo pen voor denzelfden prijs als van den Burg betaald. De door den heer van den Burg voor afzetting te betalen meerdere kost-en moeten op bilijke wijze door Geerlings worden vergoed. Bij acclamatie wordt dienovereenkomstig fop* •-K-11 B. en W. stellen voor een perceel grond groot 3£/Q M2, gelegen langs de Juliana straat te verkoopen aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Ned. Herv. Scholen met den Bijbel te Noordwij kerhout van de som van f 2.50 per M2. De Voorzitter zegt, dat de prijs van den grond eigenlijk f 3.— bedraagt, doch dat er aanleiding bestaat om ten aanzien der Ver eeniging eenige welwillendheid te betrach ten. Bij acclamatie dienovereenkomstig be sloten. De verordening op de keurloonen wordt op voorstel van Lisse gewijzigd in dien zin, dat de keurloonen bij het slachten van een varken van f 2 op f 1.50 worden gebracht. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling tot wederzijdscht hulp bij brand met de gemeenten Hillegom, Lisse, Noord- wijk, Voorhout, Sassenheim en Warmond. Al deze gemeenten beschikken over een goed geoutilleerde automobiel- of motor brandspuit, zoodat afdoende hulp bij brand in de Bloembollenstreek onder alle omstan digheden verzekerd is. De wederzijdsche hulp zal geheel gratis, dus zonder dat eeni ge kosten worden gedeclareerd, geschieden. De Voorzitter zegt aan het einde der a.genda te zijn gekomen en vraagt of wel licht nog een der leden wat te zeggen heeft. Dwaze geruchten. Daar niemand het woord vraagt, zegt de Voorzitter, nog een enkel woord te willen spreken omtrent het crisis-comité. Er doen daaromtrent soms de dwaaste geruchten de ronde. Zoo werden enkele jonge dames, die de wekelijk8che giften ophalen, afgescheept met de opmerking, dat men niet gaf, als het comité zulke dwaasheden deed als dames- slobkousen distribueeren. Wat nu iB het ge val? Door bemiddeling van Broeder Mori- nus van Sint Bavo kregen wij van een be kende Leidsche firma een flinke partij on- kerkleeren en coupons cadeau. Daarbij wa ren ook plm. 20 paar damesslobkousen. Overigens waren het zeer nuttige artikelen, als sokken, onderbroeken, handschoenen, enz. Het crisis-comité kon toch de zending niet weigeren omdat er damesslobkousen bij waren, al waren die dan ook niet erg distri- buabel. Ook is de opmerking gemaakt, waar blijft al het geld, wij zien er zoo wei nig van. Laat ik daarover ook eens een woordje zeggen. Wekelijks wordt f 225 gedistribueerd en plm. f 25 aan het Natio naal Crisis-Comité afgedragen. Die f 225 komen in de eerste plaats ten goede aan de kleine zelfstandige menschen, die door nie mand geholpen worden en die nu een har den dobber hebben. Wie dat zijn blijft in den boezem van het kleine werkcomité waarvan spreker de voorzitter is. Als wij de namen dier menschen aan de publieke opinie prijs gaven, zouden wij het lot, dat zy heboen te dragen, nog zwaarder maken. Slechts 'n klein gedeelte der uit te tieelen som komt ten goede aan de werklooze arbeiders en dan neg slecnts aan die arbeiders, die, doordat zy uittrok ken zyn noch uit de werkloozenkas, noch van de Gemeente trekken. Lr bestaat nau we samenwerking met het Nationaal Cri sis-Comité. Deze week is van het Natio naal Crisis-comité een partij dekens ont vangen, waardoor aan een 15^al gezinnen een stel dekens een flinke wollen en een kunstwollen kan worden verstrekt. Een zending kleeren is eveneens onderweg. Aan diverse peisonen zal zwavelzure ammo niak worden verstrekt tegen 2 per 100 K.G. Spreker is uiterst dankbaar voor de medewerking, die het crisis-comité van de bevolking ontvangt en vele personen van elders prijzen Noordwijkerhout, dat zich in deze zoo ilink heelt gehouden. Maar als zij het dubbele ontvingen van thans, zou den nog niet allen nood kunnën lenigen. Laat ieder zich daarom ai vragen, of aij wel genoeg doet. Zij, die hunne bijdragen willen verhoogen of die alsnog een weke- lijksche bijdrage willen geven, zullen bij spreker of bij den secretaris een dankbaar onthaal vinden, fcjchryft men liever een briefje naar den secretaris, dan is dat ook al voldoende. Na dit slotwoord van den voorzitter wordt de vergadering gesloten. Vraag: Kan een ieder bedrijfsboer worden in de Wieringermeerpolder 1 Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden. Antwoord: Wend u eens tot het mi nisterie van Waterstaat, Binnenhof, Den V raag: Kunt u mij ook zeggen of de ring van Saturn us reeds met een kijker van 8-voudige vergrooting te zien is Wanneer er waar is deze planeet aan het luchtruim te zien? Antwoord: De ring van Saturnus is eerst bij 30-voudige vergrooting eenigs- zins waar te nemen. Saturnus is thans moeilijk zichtbaarom hem waar te nemen moet u den zomer of nog beter het najaar afwachten. Vraag: Ik heb een stukje grond in eigendom langs den publieken weg. Mag ik daarop in een tent, bier, limonade, koffie, thee enz. verkoopen Of moet ik daarvoor vergunning hebben. Zoo ja, van wien Antwoord: U moet verlof hebben van B. en W. van de gemeente, waarin dat stukje grond gelegen is. Wat den verkoop van bier betreft, zult u krachtens de bepa lingen van de nieuwe Drankwet, (weke 1 April a.s in werking treedt) wel geen ver lof krijgen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6