VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F „Hallo, hier persbureau Vaz Dias, draadloos telefonische persberichten „Op 21 Februari 1932 zal het tien jaar ge leden zijn, dat de eerste draad.ooze pers dienst ter wereld in gebruik werd geno- Deze eerste draadlooze persdienst was die van het persbureau Va.z Dias te Am sterdam. Tien jaren geleden Toen waren er nog weinig bladen, welke zich bij dezen dienst hadden aangesloten en onder die weinigen was ook de Leidsche Courant. O, wat was de radio toen nog een won derlijk ding. Tegenwoordig plaatst men een sierlijk kastje in een oogenb'.ik in de salon of huis kamer en niemand stoot zich aan een an tenne meer of minder. Tien jaren geleden was de plaatsing van een radio een evenement. De antenne kon niet lang en niet hoog genoeg zijn. De onze overspande ongeveer ons geheele gebouw van het Rapenburg tot aan de Papengraoht met een dubbel stel draden. De intocht van de radio-machine, de wonderlijke toovermachme, vond plaats onder angstige spannmg van het geheele personeel, van hoog tot laag. Een ingewikkeld toestel. Wij herinneren ons nog levendig, welk een ingewikkeld en omvangrijk apparaat dat was. Tien jaar geleden was men het kristallen tijdperk juist te boven. (Men moet al tot de oudere amateurs behooren om zich de wisselvalligheden van dat tijdperk te her inneren Kristallen met spiraalveertjes die nooit werkten als men ze noodig had, na ze met eindeloos geduld te hebben ingesteld wa ren niet meer in de mode; men was tot de openbaring gekomen van de radio-lamp. Ons toestel was een één-pjtter met een an der pitje als versterking en om het ding op gang te krijgen moesten er meer manupu- la-ties verricht worden dan iemand met [ee kenverstand in een uur van buiten kan lee- ren. Het was aherminst een één-knops-ap- paraat Luidsprekers waren toentertijd nog onbe kenden. Ja, ze waren er wel; het waren blikken trechters op kapotte koptelefoons gemonteerd en er kwam een geluid uitAls }n koe, die probeert te zingen „Hij doet 't, hij doet 't!" Nog staat ons levendig voor den geest, hoe wij voor het eerst, nadat alle aanslui tingen waren tot stand gebracht, de lampen ontstoken, de anode-batterij in functie gezet en het glij-oontact(!) was ingesteld, de stem van den omroeper in Amsterdam hoorden en verstonden. HET ONDOORGRONDELIJKE RAADSEL IN 1922. „Hij doet het, waarachtig hij doet het!" Nauwelijks hadden wij het jubelend uit geroepen, of een oorverdoovend gekraak deed ons met beide handen aan onze „ge- kop-telefoon-de" ooren grijpen. De lieflijke vonk-zender van PCH of te wel Schevenin- gen-Haven krijschte op de meest ongelegen tijden door alles heen. Dat was voor deze streken de groote vrij buiter in den aether, de kaper op de Sche- veningsche kust, die voor zich elke toen maals gebruikelijke golf.engte opeischte. Een omroep was er nog niet. Ir. Idzerda stuurde uit den Haag op Zondagmiddagen weieens muziek naar Engeland, waar de B.B.C. nog geboren moest worden, maar overigens hadden de groote bonzen, zooals Scheveningen-Haven en de Eiffeltoren, vrij spel. Natuurlijk hadden wij veel belangstelling met het geheimzinnige toestel. Ingebouwde lampen waren nog nie* uitgevonden, inge bouwde condensatoren evenmin; integen deel men bouwde toenmaals z'n toestel zoo ingewikkeld mogelijk en liet zooveel moge lijk van het mysterie zien. Wanneer danook het toestel, dat een omvang had van onge veer één meter in het vierkant, op een ta fel opgesteld in een schemerig tusschenver- trek. in werkinsr was en de twee lampen een fascineerend lichtschijnsel wierpen, dat ge dachten aan occulte krachten opriep - dan dor-st de oningewijde het toestel niet dan met eerbiedige schroom naderen. Voetbalverslagen en andere rampen. De eerste perdienst per draadlooze was een kolossale nieuwigheid en de bladen, die zich er bij hadden aangesloten, vermeldden met trots achter hun telegrammen dat zij „draadloos" waren opgevangen. Doch bij het groote pub.iek werd de draadloos-telefonische persdienst van het Persbureau Vaz Dias eerst meer bekend toen de verslagen van internationale wed strijden, hier te lande, zoowel als in het buitenland gespeeld, gedurende de wedstrij den in code werden uitgezonden. Voor de bu reaux der dagbladen in tal van steden van ons land, verdrong het publiek zich in mas sa om van de voetbalverslagen die op de bulletin-borden werden gepubliceerd, ken nis te nemen. Daaruit is de tegenwoordige radio-reportage van voetbal- en andere wed strijden, zooals deze thans door de omroep- vereenigingen geschiedt, gegroeid. De draadloos-telefoniseeh persdienst van het Persbureau Vaz Dias is verder van groot nut geweest voor de autoriteiten tij dens eenige natuurrampen, die ons land eenige jaren geleden hebben getroffen; bij den orkaan in den Achterhoek (Borcuio) en vooral tijdens de overstroomingen in het Land van Maas en Waal (1926) konden door ONTWAPENING DE DU ITSCHE ONTWAPEN IN GS- VOORSTELLEN. De inhoud. De Duitsche ontwapeningsvoorstellen zijn verdeeld in een inleidend memorandum een opsomming van de strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht en de eigen lijke voorstellen. Bij de eigenlijke voorstellen ten opzichte van de landmacht wordt in beginsel de af schaffing van den algemeenen dienstplicht voorgesteld en voorzoover dit niet ge schiedt nauwkeurige bepalingen voor de ge oefende reserves, verder een zoo mogelijke nawkeurige vaststelling van het percen tage officeren en de uitschakeling van het militair verband met de politie, gendarme rie en dergelijke formaties. Met betrekking tot het materiaal van de bewapening te land wordt voorgesteld een verbod van zwaar geschut buiten de forten, beperkingen van het kaliber van het geschut in de vestingen en van de mijnwerpers en verbod van tanks. Verder wordt voorgesteld voor eiken staat de soort en hoeveelheid wapens vast te stel len. Met betrekking tot vestingen wordt het aanleggen en het handhaven daarvan ver boden voorzoover deze in verband met de ligging nabij de landsgrenzen een bedrei ging voor de nabuurstaten vormen. Met betrekking tot de bewapening ter zee wordt een maximum-tonnage van 10.000 ton met een maximum kaliber van 280 mM. volledig verbod van vliegtuigmoedrschepen en onderzeebooten voorgesteld en verder voor linieschepen, kruisers en torpedoja gers een maximum tonnage voorgesteld. Het personeel der marine zou slechts uit vrijwilligers mogen bestaan, terwijl voor het aantal officeren een percentage zou worden vastgesteldè Kustforten zul len worden gehandhaafd, doch vestingen, die natuurlijke vaarwegen beheerschen, zul len verboden worden. Verder,stelt Duitschland voor een alge heel verbod van luchtstrijdkrachten en ver- nieitging van alle in reserve zijnde mate riaal voor luchtstrijdkrachten. De Duitsche voorstellen bevatten verder voorstellen inzake de opleiding voor de luchtvaart om een militair karakter daar aan te ontnemen. De algemeene bepalingen van de Duit sche voorstellen bevatten een verbod van het gebruik voor militaire doeleinden van gassen, verbod van den bacteriën-oorlog en middel van den draadloos-telefonischen persdienst berichten worden overgebracht, die voor plaatselijke autoriteiten en comi- té's van groot belang waren. De draadloos-telefonische persdienst heeft in ons land baanbrekend werk verricht en heeft voor het algemeen belang veel ge daan. een verbod tot het vervaardigen en gebrui ken van deze strijdmiddelen. De Duitsche voorstellen eischen verder in- en uitvoerverbod voor oorlogswapens, munitie enz. met zekere uitzonderingen ten behoeve van staten, die zelf geen wa pens fabriceeren en ten slotte een rege ling van de particuliere en staatsproduc- tie van oorlogsmateriaal en munitie. Met betrekking tot de beperking der uitga ven wordt overeenkomstig artikel 8 van het pact van den Volkenbond uitwisseling van de gegevens omtrent de bewapening tusschen de staten voorgesteld. De beper king op de begrootingen wordt afgewezen. De uitvoering en de handhaving van de ontwapeningsbepalingen moeten voor alle staten op gelijke wijze en onder dezelfde controle gewaarborgd worden. Gunstige indruk te Genève. De delegaties, die zich in de algemeene discussie ter ontwapeningsconferentie vóór een positieve ontwapening hebben ver klaard, hebben de Duitsche voorstellen, naar Reuter uit Genève meldt, zeer gunstig ontvangen, vooral de Russische delegatie en de delegaties der kleinere mogendhe den. De Italianen noemen de voorstelléïi zeer goed, maar twijfelen of deze eischen ter conferentie kunnen worden doorgezet. Uit de kringen der Amerikaansche de legatie verluidt, dat de eerste indruk gun stig is. Men is het er evenwel over eens, dat het plan in zijn geheel noch aangeno men noch verworpen kan worden. De Franschen zijn overtuigd, dat naast j het Fransche memorandum deze Duitsche voorstellen in de toekomst het voornaam ste onderwerp van discussie ter conferentie zullen vormen. Men acht het Duitsche standpunt op handige en gematigde wijze ontwikkeld. In de principieele kwesties is de Duitsche op vatting onverbiddelijk. Aan de zijde van de Franschen was men niet verrast over den inhoud der Duitsche voorstellen. Met de Duitsche interpretatie van art. 8 van het Volkenbondspact (uitwisseling van gegevens van bewapening) kan de Fransche delegatie het echter niet eens zijn. Men weet ook niet zeker, of het de bedoe ling van Duitschland is, het eigen pro gramma inplaats van het ontwerp der con ventie te brengen. Verder beweert men aan Fransche zijde, dat de volkenrechtelijke verzekeringen van den vrede moeten voor afgaan aan de ontwapening. In Engelsche conferentiekringen zal men de Duitsche voorstellen evenals de Fran sche aan een nauwkeurig onderzoek onder werpen. DUITSCHLAND EX-KONING VAN SAKSEN, t De ex-koning van Saksen, Frederik August, is gisteravond 10 uur op 66-jarigen leeftijd, in het kasteel Sibyllenort te Bres- la-u, zacht en kalm ontslapen. (Ex-koning Frederik Augustus van Sak sen werd 25 Mèi 1865 in Dresden als zoon van koning George en diens gemalin Anna, infante van Portugal, geboren. In 1891 huwde hij te Weenen met de aartshertogin van Oostenrijk Toscana, uit welk huwe lijk zes kinderen geboren werden. Op 15 October 1904 volgde Frederik Augustus III zijn vader als koning van Saksen op. De koning verwierf zich tijdens zijn regeering groote populariteit door de buitengewone gemoedelijkheid en ongedwongenheid, waarmede hij met het volk omging. Na de revolutie deed Frederik Augustus op 13 Augustus 1918 afstand van den troon en trok zich terug op zijn bezitting, kasteel Sibyllenort te Breslau. Red.). SPANJE ANARCHISTEN-TERREUR IN SPANJE Bom ontploft bij een Carmelietenkerk te Barcelona. Naar „El Mati" meldt, is Zondagavond aan den ingang van de Maria-kerk der pa ter Carmelieten te Barcelon een geweldige bom ontploft. De menschen uit de omgeving werden aangegrepen door een geweldige paniek en renden als waanzinnigen de straat op. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. De deur der kerk werd even wel ernstig beschadigd en de ruiten van eenige huizen uit de omgeving werden ver brijzeld. "De bom was gevuld met kleine stukjes ijzer, die op het plein voor de kerk ver spreid werden. Verder verneemt het blad uit Pampeler- na, dat de gouverneur der provincie aan veertig Katholieken van het dorpje Tuleda een geldboete heeft opgelegd, varieerende tusschen vijftig en vijf honderd peseta's, wegens verzet tegen de uitvoering van het regeeringsbesluit, volgens hetwelk de kruisbeelden uit de scholen moeten, wor den verwijderd. De burgemeester van het dorp alsmede twee onderwijzers werden geschorst we gens hun „zwak" optreden tegen de mani festanten. De seculariseering der kerkhoven. Op bevel der regeering is ook te Vittoria het kerkhof geseculariseerd. De „Heraldo Alavès" publiceert in verband hiermede een welsprekende statistiek, waaruit blijkt dat in de laatste 25 jaar 17.500 lijken op het Ka tholieke kerkhof werden begraven, terwijl aan de ongewijde aarde slechte 30 licha men van overledenen werden toever trouwd; van deze 30 personen hadden er 25 zelfmoord gepleegd. Ter wille van dit geringe percentage moest nu het kruis van het Katholieke kerkhof verwijderd worden. Het kerkhof is voortaan eigendom en in beheer van de gemeente'. CHINA HET JAPANSCHE ULTIMATUM China zal het afwijzen. Gisteren is er te Sjanghai een bijeejv- komst geweest van de militaire bevelhoK bers van China en Japan, welke bijeen komst het gevolg was van de bemoeiingen der vreemde diplomaten te Sjanghai. De besprekingen zijn evenwel op niets uitge- loopen. De Japansche consul, aan wien was op gedragen het Japansche ultimatum aan generaal Tsïii te overhandigen, heeft dat nog uitgesteld, toen hij zag dat er onder handelingen werden gevoerd. Nu deze evenwel zijn mislukt is het Japansche ul timatum overhandigd. Daarin wordt zoo als reeds geëischt staking van alle vijande lijkheden, evenals volledige terugtrekking van het negentiende Chineesche legerkorps op twintig kilometer afstands van de gren zen der internationale nederzetting, uiter lijk Zaterdag. Indien dé Chineesche troepen terugtrek ken, zullen de Japansohe strijdkrachten niet opmarcheeren uit het aan Hongkioe grenzend gebied, het vuur niet openen en de Chineezen niet bombardeeren, noch achtervolgen. Alle activiteit tegen de Jar panners moet worden gestaakt. Een com missie van onderzoek zal worden gezonden om er zich van te vergewissen of de terug trekking volledig is of niet. De veiligheid van leven en bezittingen der Japanners moet worden gewaarborgd en alle bedrij vigheid der „civiele kleeding" moet een einde nemen. De Japanners behouden zich de vrijheid voor om handelend op te treden, indien bovengenoemde voorwaarden niet worden aanvaard. De leider der centrale Chineesche re geering, Wang Tsjin-wei, heeft verklaard, dat de Chineesche regeering het Japansche ultimatum, waarvan de hoofdeisch luidt, dat de Chineezen zich uiterlijk Zaterdag moe ten terugtrekken, afwijst. AMERIKA OPSTAND IN COSTA RICA GEDEMPT. Rebellen mogen het land verlaten. Uit San José (Costa Rica) wordt ge meld, dat Castro Quesada, de leider der opstandelingen in de Buena Vista-kazernes zich gistermiddag met al zijn aanhangers aan de regeeringstroepen heeft overgege ven. De opstand is thans gedempt. De over gave volgde op besprekingen tusschen de leiders der verschillende partijen. Een der voorwaarden is, dat aan hen, die deelne men aan de opstandige beweging, zal wor den toegestaan het land te verlaten. Tot dusver zijn er twaalf dooden en 50 gewon den gevallen. De stad neemt weer een vreed zaam uiterlijk aan. Herinneringen uit het tijdperk van het glij-contact. TE WASSENAAR heeft Donderdag de beëediging plaats ge had van negen re serve-officieren. De eedsaflegging. EEN OUDE KONINKLIJKE BRANDSPUIT VER KOCHT. Bij de houtverkooping van de Kon. Houtvesterij in het Loo, is o.m. verkocht een oude brandspuit welke in de eerste jaren der regeering v Koning Willem III was aan geschaft in verband met de vele branden •/elke op de Veluwe voorkwamen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5