WAALS Vitrages en Gordijnen VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HAARLEMMERSTR. 130-138 11 li tn 11111111111 n 11111 ii 11111 it 111 ii 1111111M111 ii ii ii i li 11111 ii i Morgen is 't Zaterdag, dus eerst naar WAALS. Dames Camisoles, pracht- kwaliteifc, in wit en rose 0.50 Fantasie Damesschorten in vele modellen en dess. 0.50 Moderne Dames Pyama's, indanthren madapolam 1.95 Heeren Ze'fbinders, zeer voordeelige partijaanb. 0.15 Speciale Zaterdag-Reclame Indanthren Breikatoen, in alle kleuren 0.21 Heeren Overhemden met extra boord 0.81 Zware Wafeldoeken, 60 X HO 0.35 Eenige honderden meters zij den Matting in nieuwe kleuren, speciale reclame- verkoop 0.70 Kleurechte Schortenbonten, in geheel nieuwe kleuren, per ol 0.31 Orig. Japan Shantung, 90 c.M. breed, speciale ver koop van een beperkte partij 0.31 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Febr. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 781.3 te Malinhead. barometerst.: 737.3 te Vardö. Verwachting tot den avond van 20 Febr.: Zwakke tot ma tige tijdelijk toene mende Noordelijke tot Noord-Westelij ke wind. Meest zwaar bewolkt of betrokken. Weinig, of geen neerslag. Iets zachter. Terwijl de kern boven de Britsche eilan den van het uitgebreide gebied van hoo- gen druk zich herstelde, waarbij die over Duitschland afnam, is op IJsland de ba rometer sterk gedaald. Tegelijk drong in bet Noorden van Scandinavië een depres sie in zoodat voor onze streken een lucht toevoer uit het Noorden of het Noord-Wes ten te verwachten is, die waarschijnlijk guur weer zal brengen. Intusschen is te verwachten, dat de betrekkelijk lage tem peratuur der laatste dagen, die het gevolg was van nevel en Oostelijken wirid. voorbij gaand voor een iets hooger^ zal plaats ma ken. Vrijwel geheel Frankrijk. Duitschland, en Zwitserland meldden vanochtend vorst, die in Zuid-Oost Duitschland zelfs streng is. Aan de Noorsche kust viel opnieuw neerslag. Het Zweedsche Abisco had 80 m.M. in de laatste 2 dagen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 3.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.47 uur tot Zaterdagmorgen 6.42 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 20 Februari voormz 1.25 uur en nam. 1.50 uur. Haarl.str. 245 - Nieuwé Rijn 58 Zes bijzondere Reclame-Aanbiedingen 1. Manchester Mansbroek 1.98 2. Leuke Fantasieschortjes 0,79 3. Effen Zephyr Jasschorten, prima kwaliteit 1,18 4. Damescamisoies, crème en rose0,36 5. Jaeger Heerenpantalons 0,49 6. 2-pers. Damast Matrasstel, 3-deelig, schuin peluw, 2 kussens, geheel gevuld qn rn met prima Javakapok uSJ.uU Oubbelbreed Allovernet 0,14'/2 Madras, effen wit en met ge kleurde ruiten0,16'/2 Linnen Gordijnen0,79 Pracht mysteres0,98 Japanmatten0,26 ALS EXThA RECLAME bij aankoop van 2 Gulden 1S51 Een fraaie kop en schnte! cadeau DE HANZE. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden van de R. K.. Middenstandsvereenigiug „De Hanze in „In den Vergulden Turk De vooTz., de heer Th. Bergers, opent de vergadering met een woord van wel kom, waarna de secretaris, de bees G. vau Deene, de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Under de ingekomen stukken is eeu schrijven van de Ned. R. K. Keisvereeni- ging betreitende een te houden propa- ganda-avond; waartoe door het bestuur besloten is. Voorts een dankschrijven van de R. K. Commissie voor Werkloozenzorg en van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond voor de op de vorige convocatie gemaakte propaganda. Medegedeeld wordt dat een nieuwe r»n- deraxueeimg uer vereeniging is tot stand gexomen, n.l. die der installateurs. Hierna worden door den voorz. de nieu we ieaen met een kort woord geïnstal leerd. Uit het jaarverslag 1931, dat vervolgens door den secretaris wordt gelezen, notee- ren wy de goede werkzaawneden van den bond en het opgewekt leven der vakver- eeuigingen. Alle gebeurtenissen der vereenigiogen passeerden de revue. Na een dankwoord voor dit keurig ver- zorgae verslag bij monde van den vooiz., werden de jaarverslagen der onderafdee- lingen door den secretaris gelezen. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Ferquin, gaf een batig saldo van J 117.77, door ontvangsten van 2096.48 >en uitgaven van J 1978.71. Tot kasiiazieners worden benoemd de heeren Öchoonoergang, Colla en Wester man. De Geest. Adviseur, Rector R. Reynen, hield hierna een toespraak, waarin hij zei- de, dat het voor Katholieken gemakkelijk moest zijn idealisme en realisme te ver eenigen, wat spr. met eenige Uitspraken aantoonde. In concrete gevallen kan dit echter moeilijk zijn en in de vergaderin gen kan men telkens opnieuw elkanders meening bij zulke gevallen aan elkaar toetsen. Om deze verbinding van idealis me en realisme is het bezoeken der ver- aldus de vergaderingen het vereenlgings- zoo de vergaderingen het vereenigings- leven vruchtbaar zouden maken. Bij de behandeling der begrooting over 1932, vraagt de heer B. van Noort inlich tingen over de ontvangsten contributies, die hem te laag toeschynen. De penning meester antwoordt hierop, dat van de 100 nieuwe leden het eerste half jaar mets warut ontvangen, daar dit geld aan den Bond wordt algedragen. Bij de begrooting kwam de penningmeester slechts tot 270 volledig contribueerende leden. Na discussie over eenige posten wordt de begrooting 1932 vastgesteld in inkom sten en uitgaven op f 2827.77. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing wegens periodiek aftreden van de hee ren B. Bouchier, H. Simonis en G. van Deene, werden deze met 21 stemmen her kozen. Allen nemen de benoeming aan en de voorzitter feliciteert de heeren met hun herbenoeming. Van de rondvraag wordt door de ver schillende leden gebruik gemaakt. De heer v. Rooden brengt dank aan het bestuur voor den prettigen middag den kinderen bezorgd. De heer Westerman zegt, dat over de geheele lijn de hoogconjunctuur voorbij is en verzoekt het bestuur daarom -stap pen te doen, om verlaging te krijgen van de gas- en electriciteitsprijzen. De heer J. Meyers heeft dezelfde pun ten op z'n programma. De tarieven van de centrale zijn zoo, dat wie er uit wijs kan worden tot ontdekkingsreiziger ge promoveerd wordt. Spr. bespreekt het vastrechttarief en constateert, dat het licht in de etalage voor den zakenman hetzelfde is, als de drijfkracht voor den fabrikant. Het contracttarief is den meesten niet bekend, omdat er maar weinigen van kunnen profiteeren, daar om zou het aanbeveling verdienen het vastrechttarief te verminderen. De heer Molkenboer constateert, dat de vereeniging van Industrieelen er be ter achter is; die krijgen jaarlijks wat van de prijs af. Gaat dit niet, dan kan het gebeuren, zooals in Alphen, waar iemand een eigen installatie heeft, als de onkosten over 10 jaar verdeeld worden, kost hem de K.W. drie cent. De heer v. d. Hoest zegt dat de com missie tot steun aan Hanzeleden zoo ge wijzigd is, dat zij die in moeilijkheden zijn zich bij Rector Reijnen moeten ver- voegen. Zakenmenschen willen zich nieb graag in dergelijke gevallen in verbin ding stellen met collega s. Daarom ves tigt spr. op bvoenstaande de aandacht De heer van Deene bespreekt het mid denstands radiokwartiertje, dat steeds gehouden wordt des Zondags om kwart voor 12. Spr. zou gaarne wenschen, dat alle R. K. middenstanders, die een radio hebben en natuurlijk ook lid zijn van de K. R. O., hiervan konden profiteeren Dit gaat niet, omdat het nog eene goede gewoonte is, om des Zondags naar de Hoogmis te gaan en spr. meent, dat in de meeste plaatsen om dien tijd de Hoogmis plaats vindt. Spr. verzoekt mid delen te beramen, om deze lezing op eei anderen tijd plaats te doen vinden. Nadat alle sprekers uitvoerig beant woord zijn, en de verzekering is gegeven, dat al deze vragen een punt van bespreking op de bestuursveargadering zullen uitma ken, wordt de vergadering onder dank voor de aangename besprekingen gesloten. Voor verdor Stadsnieuws zie men pag. 10 LAATSTE BERICHTEN ZWARE BRAND TE AMSTERDAM. IN FELIX MERITIS. In het gebouw „Felix Mends'", Keizers gracht 324, te Amsterdam, is hedenmorgen tegen half zeven brand uitgebroken. In dit oude concertgebouw dat reeds vele jaren de zetel is van de bekende drukkersfirma Holdert Co. is aan den voorkant de bovenste verdieping verhuurd aan de firma Heybroek. groothandel in lampekappen. In deze opslagplaats aan den rechterbovenhoek van het gebouw, werd het vuur het eerst ontdekt. De brandweer, die binnendoor de eerste poging waagde om het vuur daar meester te worden, moest weldra wijken voor de vlammen. Het alarm middenbrand werd weldra gevolgd door dat van groote brand. Zwaar golfde de rook uit het bovenste hoekraam. Van buiten af waren nog geen vlammen te zien, maar uit de zware dikke rookwolken was op te maken, dat het in wendig geweldig moest branden. Het duur de niet lang of een roode gloed werd zicht baar en enkele oogenblikken later sloegeq de vlammen naar Buiten en braken zij zich ook baan uit een venster in den rechter- bouwmuur. Vanaf een mechanisohen lad der werd aan den voorkant het vuur aan getast, terwijl ook brandwacht-s vanaf het dak van het naastliggende maar veel la ger liggende perceel, stralen op den vuur gloed wierpen. Ondanks het vele water breidde de brand zich zienderoogen uit en braken de vlammen zich baan over de ge heele verdieping. Intusschen was de brand weer vc.sterkt met de drijvende spuit „Jan .~.j der. Heijden". Het waterkanon van deze krachtige spuit werd in werking ge steld. De invloed van dezen straal was da delijk merkbaar. Het vuur doofde eenige oogenblikken, maar dat was slechts plaat selijk. Ongeveer half acht sloegen de vlammen van alle kanten uit het dak, ter wijl ook de lager gelegen verdieping door het vuur werd aangetast. Het gebouw was van de straat gc len, één vuurzee, een schouwspel dat door hon derden werd gadegeslagen. Steeds werden nieuwe slangen door de brandweer afgerold en steeds meer water werd in den vuurgloed geworpen. Hedenmorgen om tien uur werkte de brandweer nog met onvermoeide kracht voort, om de vlammen die het inwendige nog steeds verteren, te dooden. In het bene dengedeelte van het voorgebouw zijn geves tigd de kantoren van de firma Holdert en Co. en benevens papier-opslagplaatsen. Op de daarboven ge egen etage is de boekhin- derij der firma Holdert, terwijl daarboven is gevestigd het maandblad Astra en de firma Heybroek, in lampekappen, waar de brand is ontstaan. In het achtergebouw, dat voor het vuur is gespaard gebleven, staan de persen der firma Ho.den en Co. en ook de zetterij en alles wat verder behoort bij de outillage van een uitgeverszaak. Hier lagen voor de expeditie gereed de oplaag van 21 Amster- damsche buurtbladen, meer dan 100.000 exemplaren. Ook de Weespercourant wordt hier gedrukt. Een groot aantal autoriteiten was heden morgen op de plaats des onheils. Wij zagen er den burgemeester, den wethouder voor de brandweer en den hoofdcommissaris van politie. Als nieuwigheid kan worden medegedeeld dat de stafwagen van de brandweer voor het eerst dienst deed. Hierdoor had de commandant van de brandweer een voort durende verbinding met het hoofdbureau. Tenslotte vermelden we nog dat het heden juist 42 jaar geleden is dat de Stadsschouw burg op het LeidBcheplein door brand werd vernield. De firma Holdert en Co. verzoekt ons het volgend medee te deelen: Het achterge bouw van „Felix Mentis" is zoo goed als zeker behouden. De uitgave van Wiering's buurtbladen is gedeeltelijk gereed en ver spreid, doch het grootste gedeelte zal zoo mogelijk nog heden en morgen worden af gedrukt. De uitgaven der firma als „Astra", „Polytechnisch Weekblad", „Onze Gids voor den Meubelmaker", zijn geheel vernie tigd, zoodat onmiddellijk een nieuwe uit gave ter perse gaat. Te half twaalf stegen nog dichte rook wolken op uit het gebouw. Ofschoon de brandweer te half negen het vuur meester was, nam de nablussching nog verscheidene uren in beslag. Het waterkanon van de drij vende motorspuit „Jan van der Heyden" met zijn enorme capaciteit, had. na gerui- men tijd in actie te zijn geweest, rust ge kregen; wel werd met eenige stralen van de motorspuiten voortdurend een zee vaü water in het gebouw gestort. Twee daar van waren ge'eid over de hoog uitgescho ven ladders van de beide ter weerskanten van het gebouw opgestelde ladderwagens. Wat tal van Amsterdammers nimmer ge weten hebben is vanmorgen door het vuur geopenbaard, n.l. dat het driehoekig bo venstuk van den ouden gevel, de z.g. tympan uit met pleisterwerk bedekt hout bestaat en niet uit steen, zooals algemeen gedacht werd. Groote gaten in het hout werk waar het vuur zich doorheen had ge vreten, waren er om dat onmiskenbaar aan te toonen. Langs de vier groote en zware zuilen, die aan den voorgevel het cachet van vroe ger tijden geven, stroomde het blusohwa- ter zonder eenige onderbreking omlaag; voor het gebouw ontstond weldra een klein meer, waar de uitgelegde brandslan gen doorheen kronkelden. Het voorste gedeelte van het gebouw, dat in zijn oud verleden meermalen Bilder- dijk en da Costa binnen zijn muren heeft gezien, is één groote ruine; het koepelvor mig achtergedeelte, eens de concertzaal, ia. zooals reeds gemeld, behouden geble ven. BRAND IN EEN OPSLAGPLAATS. Hedenmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in een groote opslag plaats aan de Oostadmiraliteitskade te Rotterdam, die behoort tot het complex van de N V. R. D. van Zwieten, in limona de, bier en wijn, welke firma het pand, waarin voorheen de firma De Haas was ge vestigd op wier kantoor in November 1928 de geruchtmakende moord op den heei Lans heeft plaats gehad, in gebruik heeft. Naast dit nand is een houten opslagplaats, die vanaf de Admiraliteitskade tot aan de schuttingen van de tuinen der huizen aan den Oostzeedijk doorloopt, geheel afge brand. Het vuur is begonnen in een klein houten expeditiekantoortje op de binnenplaats en heeft zich vandaar, via een gang, medege deeld aan do loods, waar veel pakmate- riaal, stroo, kisten, papier, fleschjes limo nade en 27 cylinders koolzuur waren opge slagen. De brandweer is met veel materiaal uit gerukt. Met drie autospuiten, één drijvende stoombrandspuit en veel slancenwagens, werd het vuur bestreden. In totaal waren twintiir slangen uitgelegd. Loods en kantoortje zijn geheel afire- brand. De oorzaak van den brand is onbe kend. De stoffeerder de Korte, die op den Oostzeedijk woont, en die desti'ds den moord op den heer Lans ontdekte, was de eerste, die heden de brandweer waar schuwde. EEN ONTROUWE KASSIER. Twintig duizend gulden verduisterd. Als verdacht van verduistering is in den afgeloopen nacht van zijn bed gelicht en naar het politiebureau overgebracht de 29- jarige R. W. Rodenhuis, kassier bij de ge meente-ontvanger. afd. belastingen te Apeldoorn. Naar wij vernemen zou er een tekort geconstateerd zijn van ongeveer ƒ20 000. De verduistering moet zijn ge pleegd over een tijdsverloop van 5 it 6 jaar. In verband met zijn inkomen was het opge vallen dat decearresteerde boven zijn stand leefde. Hedenmorgen heeft de reeher che een uitgebreid onderzoek ingesteld. De boeken van den kassier zijn in beslag genomen. ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD. Hedenmorgen omstreeks elf uur is in de Spuistraat te Amsterdam nabij de Molsteeg een 17-jarige kruideniersbediende van de firma J. F. Krone uit de Binnen Bantam- merstraat, die daar reed op zijn boodschap- penfiets in de richting van de Dam onder een tractor met aanhangwagen van de Gebr. Heermans geraakt en op slag ge dood. De jongen reed in de richting van de Raadhuisstraat, toen op dat moment in tegengestelde richting een groote zes- wieüge truck naderde, die ver naar links moest uitwijken bij het passeeren van een stilstaande auto. Ook de jongen zag zich genoodzaakt naar het middengedeelte van den rijweg te zwenken door het feit, dat hij eveneens een auto; die stilstond moest voorbij rijden. Hij is daarbij in botsing ge komen met den tegemoetkomenden vracht wagen met het noodlottig gevoltr dat hij kwa mte vallen en met het hoofd onder een der achterwielen terecht. De jongen was op slag dood. Zijn lijk is door den G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Zoo als begrijpelijk verwekte het ongeval groo te consternatie in deze drukke buurt. De Othello I weer vlot De Othello I. die gisteren aan den grond zat ter hoogte van Uitdam, is vannacht door twee sleepbootcn vlot gesleept. Van nacht om één uur is het schip aan de Oranjesluizen te Schellingwoude geschut en hedenmorgen is de reis voortgezet. TELEGRAMMEN HET JAPANSCHE ULTIMATUM AFGEWEZEN. SHANGHAI 19 Febr. (V.D.) De Chinee- sche autoriteiten hebben het Japanscho ultimatum, dat morgenmiddag om vijf uur afloopt, afgewezen. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren Dionisius, zoon van J. van der Mee en J. van der Tuin Petrus Al- bertus Ferdinand, zoon van J. H. A. M. Laken en D. A. Hondriksen Jaoomina Johanna, dochter van J. van dor Steen en J. M. Poortvliet. Ondertrouwd: B. Sollie jm 22 jaar en A. van Kalkeren jd 23 jaar A. Ver- gunst jm 27 jaar en A. van Appel jd 23 jaar B. Versteeg jm 33 jaar en A. Wetselaar jd. 27 jaar. Overleden: W. F. Dreeg wedn. 85 jaar J. Bril wedn. 80'jaar M. van Dam dr. 13 maanden W. van den Broek wedn. 84 jaar H. M. van WeerenMo- let vr. 48 jaar. De V.B.-Raad spoedeischend bijeen geroepen. GENèVE 19 Febr. (V.D.) Op dringend verzoek van China, dat wederom bijeen roeping heeft geèischt van do Volken- bond-sassemblée, heeft Paul Boncour in verband met den critieken toestand te Sjanhai al3 voorzitter van den Volkea- bondsraad den raad hedenmiddag in een spoedvergadering bijeengeroepen. DE SLAG BIJ SJANGHAI BEGONNEN. SJANGHAI, 19 Febr. (V. D.). Na een intens bombardement van het Japanscho geschut en een mitrailleur-beschieting, zijn de Japanners het groote offensieg bij Sjang hai met een aanval op Sjapei en Woesoeng begonnen. Zoowel Sjapei als Woesoeng zijn uit de lucht gebombardeerd. De Chi- noezen bieden krachtigen tegenstand. BOMMEN WERPENDE COMMUNISTEN IN SPANJE. MADRID 19 Febr. (VD.) Gisteravond is voor het stadhuis te Barcelona ©en bom ontploft. De explosie zou oen groote ramp tengevolge gehad kunuen hebben, wanneer niet twee soldaten van de Guardia Civxl do tegenwoordigheid van geest hadden gehad, op het moment dat zij den bom ont dekten, eenige minuten voor de explosie, het verkeer stop te zetten en het atraat- gedeelte, waar de helsche machine lag, vrij te houden. Slechts 2 personen, in een aan don overkant gelegen gebouw werden door glassplinters gewond. Te Tarrassa heeit men bij huiszoèkin- gen niet minder dan 98 bommen gevonden bij peisonen, die als communisten te boek stonden. GEWELDIGE BRAND TE BILBAO. Vier dooden, 26 gewonden. MADRID 10 Febr. (V.D.) In oen dro gisterij te Bilbao ontstond bij het ver vaardigen van een waschprejxaraat ©en ontploffing, die tot een geweldigen brand leidde. Tengevolge van liet licht brand bare materiaal stond in minder dan geen tijd het uit tien verdiepingen bestaande gebouw m lichter laaie. Uok tweo aan grenzende perceeien werden door het vutir aangetast. De drie gebouwen zijn tot don grond toe afgebrand. Van de bewoners maakte zich een pa niek meester. Gedeeltelijk konden zij de gebouwen niot meer verlaten en velen sprongen in hun angst van de balcons op straat. Ondanks de onmiddellijk verleen de hulp zijn er vier dooden, zes zwaar en twintig lichtgewonden to betreuren. Niét minder dan honderdtwintig families zyn door den brand dakloos geworden. Na een uur hard werken kon worden ge constateerd, dat de brand in omvang af nam. De bovenste verdieping was geheel uitgebrand, en de tweede verdieping had zware brand- en waterschade. Tot goed begrip van den brand diene, dat dit zeer groote gebouw uit twee deelen bestaat. In het vóórgedeelte waren groote zalen, die ingericht Waren voor kantoren en opslagplaatsen. Het achtergedeelte was do concertzaal, die gedekt wordt door een glazen koepeldak. In dit laatste gedeelto is in hoofdzaak gevestigd de drukkersfir ma Holdert Co. en kon door de brand weer van het vuur worden vrijgehouden. Het vóórgebouw heeft sterk geleden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Febr. Vee. Aangevoerd: 718 runderen, 369 kalveren, 1773 schapen, 302 varkens, 646 biggen en 10 paarden. Prijzen: 19 stieren 130276; 221 kalf- en melk koeien 125295, handel vlug; 193 vare koeien 115200, handel matig; 283 vette ossen en koeien f 150300, schoon aan do haak 3872 cent, handel stug; 2 Pinken; 18 vette kalveren 40100, schoon aan do haak 80100 cents; 351 nuchtere kal veren 25, 1373 vette schapen 2124 en 400 weideschapen J 1019 handel zeer traag; 302 mestvarkens 616, Londensche 16 20 cent en Zouters 2022 cent per kg. le vend gewicht, handel zeer rtaag; biggen 2—5; 10 paarden 200—240. Kaas. Aangevoerd 43 partijen. Goud sche kaas 27 en Leidsche 16 partijen. Be steed werd voor le soort Goudsche kaas 2830, 2e soort 25—27, le soort Leid sche 2426 en 2e soort 2123. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3