ACADEMIENIEUWS BUITENLAND KERKNIEUWS SPORT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Eon lange agenda was het Maandagmid dag niet; evenmin een belangrijke. Op de convocatie prijkte dan ook niet de stereo type zinsnede: „de vergadering zal zoo n o o d i g 's avonds worden voortgezet." Toch was het nog een verrassing, dat de raad werkelijk alle agenda-punten afhan delde in den aangewezen tijd, een natuur verschijnsel, waaraan wij den laatsten tijd ontwend waren. Weliswaar werd een be langrijk punt na eenige beschouwing uit gesteld, doch dit geschiedde nu eens niet uit gebrek aan tijd, maar omdat ter elfder ure een amendement was ingediend, waar van de draagwijdte niet op stel en sprong kon worden beoordeeld en dat de Raad toch te belangrijk vond om het bout portant te verwerpen. Het ging n.l. om een voorstel van B. en W. om de keur- en slachtloonen en andere heffingen op het Openbaar Slachthuis voor de groote vleeschwarenfabrieken bedui dend te verlagen met het oog op de moei lijke omstandigheden. Willen de vleesch warenfabrieken in Leiden kunnen concur- reeren met de andere buiten Leiden, dan mogen zij bij den huidigen scherpen con currentiestrijd niet gehinderd worden door hooge slacht- en keurloonen. Een goede klant verliest men niet gaarne en men moet hem wat tegemoet komen, zeide wet houder Goslinga. De Raad was genoeg koop man om dat in te zien. Maar waarom deze heffingen ook niet verlaagd voor de slagers, vroeg de heer Bergers. Gelijke monniken, gelijke kappen; als de groote slachters reductie krijgen, dan ook de kleine slachters De heer v. Eecke gaf bij interruptie te kennen, dat hij het met deze gelijk gekapte monniken niet eens was, want zoo zeide hij voor de vleeschwarenfabrieken is het vleesch grondstof, doch voor de slagers niet. Wij begrijpen de waarde van dit on derscheid niet. „Voor de vleeschwarenfabrieken, aldus verdedigde wethouder Goslinga zijn voor stel, is de^ tarief verlaging een levenskwes tie, daarom moeten wij de tarieven verla gen, willen wij ze niet wegjagen. De sla gers echter, die nog niet zoo'n slecht jaar gemaakt hebben in 1931, worden door de huidige tarieven niet in hun bestaan be dreigd; derhalve behoeven wij deze voor hen niet te verlagen." Nu moge het waar zijn, dat het jaar 1931 voor de slagers nog niet zoo kwaad geweest is, de tijden van malaire in aanmerking ge nomen, een feit is, dat het jaar 1930 min der rooskleurig was en dat 1932 nog veel minder heeft ingezet, hetgeen voor een ieder duidelijk is, wien de moorddadige concurrentie der laatste weken in deze bran che niet ontgaan is. Ook voor de kleine slachters zal het komende jaar een moeilijk jaar worden en in dit opzicht staan zij gelijk met de groote slachters. Tariefverlaging zal vermindering van exploitatie-kosten meebrengen en waar de gemeente de sla gers om hygiënische redenen tot deze ex ploitatiekosten dwingt, is het billijk, dat deze niet hooger opgedreven worden dan noodzakelijk is. De heer Bergers had een amendement ingediend om de tarieven zóó te stellen, dat eenerziids de kosten voor de vleesch- warenfabrikanten nergens lager zouden zijn, zoodat er voor hen geen aanleiding meer kon bestaan om heen te gaan, en an derzijds de kosten voor de slagers ook ver minderd zouden worden. Ondanks het verzet van B. en W., die uitstel nutteloos achtten, nam de raads- meerderheid een voorstel-Wilmer aan, om de debatten te verdagen teneinde de com missie voor het slachthuis de gelegenheid te geven het amendement-Bergers nader te onderzoeken. De overige agenda-punten gingen alle onbesproken of zonder noemenswaardig debat onder de hamer door, uitgezonderd de interpellatie-Kooistra over het inge storte huis in de Bouwelouwensteeg. Het instortingsgeval zelf leverde eigenlijk geen stof tot bespreking, maar was veerleer geen leiding om over de nog overeind staande krotwoningen te spreken. Het langgerekte en in herhalingen rond draaiende betoog van den interpellant kwam hierop neer, dat B. en W. door in tensieve controle moesten zorgen, dat zulke instortingen niet plaats vonden en dat het geheele systeem van onbewoonbaarverkla ring niet deugde, als de gemeente niet voor voldoende woningruimte zorgde, waardoor alle krotwoningen konden worden opge ruimd. Het eerste is natuurlijk een overdreven eisoh. Er is controle (Bouw- en 'Woning toezicht maar men mag verwachten, dat de bewoners bij eventueel gevaar zelf komen waarschuwen. Het tweede is een open deur intrappen wat de wenschelijkheid be treft doch de verwezenlijking daarvan stuit op het bekende ijzer, dat men niet met handen breken kan. Tijdens de rondvraag sprak de heer Schüller uit wat ieder in Leiden op z'n tijd wel eens denkt, n.1. hoe staat het nu met de aanwijzing der arohitecten, die een plan zullen moeten maken voor het nieuwe stadhuis? Waarop de voorzitter laconiek antwoordde: Dat is nog in beraad bij B. en W. Quousque tandem? Hoe lang nog? Mr. H. G. LEIDEN. Geslaagd: Oandidaats-examen Indisch recht de heer W. F. Ketting Olivier (den Haag); Candidaats-examen Wis- en Natuurkunde letter (L) mejuffrouw W. A. F. H. Baretta (den Haag); Doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Pharmacie) de heeren J. Cremer (den Haag) en J. C. Gelderblom (Nieuw- dorp). DUITSCHLAND DE HITLERIANEN WEDER NAAR DEN RIJKSDAG. Op 23 Februari a^. Naar de „Angriff" mededeelt, zal de Rijksdagfractie der nat.-socialistische par tij op 23 dezer m haar geheel aan de zit ting van den Rijksdag deelnemen, alsmede aan de latere zittingen, zoolang haar dit voor het voeren van den parlementairen strijd noodig sohijnt. Gistermiddag is in den Rijksdag de Duitsch-nationale Rijksdagfractie bijeen gekomen. Op de agenda stond o.a. de pre sidentsverkiezing. Tot beslissingen in deze kwestie is echter niet de fractie, maar de partijleiding bevoegd. Besluiten zijn dus van de Rijksdagfractie in deze aangelegen heid niet te verwachten. FRANKRIJK HET KABINET LAVAL GEVALLEN. DE KIESWET VAN DE BAAN. De Senaat tegen Laval. Het kabinet-Laval is gisteren door den Senaat ten val gebracht. Peyronnet had n.l. in den Senaat een interpellatie aangevraagd over de onlangs in de Kamer aangenomen Kiesrechthervor ming. Laval verklaarde, dat de Senaat onge twijfeld de meening zou zijn toegedaan, dat de debatten over deze interpellatie beter verdaagd zouden kunnen worden. Te Ge neve zijn algemeene discussies over de ontwapening gaande. De regeering moet tijdens deze beraadslagingen intact blij ven en haar geheele autoriteit behouden. De Fransche gedelegeerden zullen tegen over het standpunt van een buitenland- sche delegatie het Fransche standpunt moeten uiteenzetten. Hij stelde daarom voor de debatten op Vrijdag 26 Februari te doen houden. De Senaat ging hierop tot stemming over en verwierp het voorstel van Laval met 155 tegen 134 stemmen. Laval nam hierop opnieuw het woord en verklaarde: „Ik ben bereid een vroegeren datum voor de debatten vast te stellen. Ik verlang echter, dat de discussies over de interpel- latie-Peyronnet om de reeds eerder aange voerde redenen vandaag niet plaats vin den: want wellicht morgen reeds zal een buitenlandsche delegatie te Genève voor stellen indienen, tegenover welke de Fran sche delegatie stelling moet nemen. Het betreft hier een internationaal vraagstuk, terwijl het bij de interpellaties slechts om vraagstukken van binnenlandsche politiek gaat. Ik doe een beroep op het geweten van den Senaat en roep de senatoren op den politieken harstocht in dit ernstige oogenblik op den achtergrond te plaatsen". (Hevige protesten op de banken der radi calen en socialisten). „Om te bewijzen met welk een ernst ik dit beroep op het Huis doe", besloot Laval, „stel ik de kwestie van vertrouwen". Na deze verklaring maakte zich een ontzaglijke opwinding van de meerderheid meester, daar het iets geheel nieuws is na een stemming nogmaals een voorstel te doen, dat beoogt, den uitslag van de eerste stemming te comgeeren. Toen een senator bleef aandringen op directe beraadslaging, verklaarde Laval, dat hij er recht op heeft zijn verzoek bij zonderen nadruk te verleenen, omdat hij weet, dat senator Peyronnet nog in den af- geloopen nacht m telefonische verbinding heeft gestaan met Tardieu. Indien men er niettemin heden op staat, betreft het slechts een manoeuvre van bin- nenlandsch-politaeken aard. De premier zag zich ten slotte door de interrupties der linkerzijde gedwongen de sprekerstribune te verlaten. Bij de daarop volgende stemming bleef de regeering opnieuw in de minderheid, want het voorstel van Laval werd met 157 tegen 134 stemmen verworpen. De regee ring was hierddor ten val gebracht. Een half uur na den val der regeeiïog zijn de ministers naar den president der republiek gegaan om officieel mededeeling te doen van het aftreden der regeering. Tardieu naar Parijs. Reuter seint in den loop van gister avond nog, dat Tardieu Genève zal verla ten en Vrijdag te Parijs zal aankomen. De Kamerzitting is in verband met de crisis voor onbepaalden tijd verdaagd. SPANJE DE POORTEN DER HEI Aanslag op een klooster. Naar „A.B.C." uit Castellon de la Plana verneemt, losten onbekende daders te Al- cala de Chisbert twee geweerschoten op een der vensters van het Franciscanen klooster aldaar. De ruiten werden verbrij zeld. FRUIT-SODA zegt niets illl VV« zegt alles FABRIEK TE LEIDEN 1288 Bijna op hetzelfde oogenblik ontplofte een bom aan den voet van het steenen kruis, dat aan den ingang van het dorp geplaatst is. Goddeloozen-maskerade. Volgens een bericht van „A.B.C." heeft zich tijdens de carnavalsdagen te Madrid 'n schandelijk schouwspel afgespeeld, dat doet denken aan de goddeloozen optochten te Moskou. Een aantal personen, gekleed in litur gische gewaden en voorafgegaan door een heraut, die een kruis droeg, waarop een carioatuur geteekend was van het corpus Christi, trok onder het zingen van gods lasterlijke liederen door de straten van Madrid en gaf op verschillende punten der stad een parodie van de godsdienstplech tigheden. Het Madrileensche blad protesteert met kracht tegen deze schandelijke manifesta tie en verzocht het burgerlijk gezag, de noodige maatregelen te nemen. BUITENL. BERICHTEN. NACHTELIJKE VLOEDGOLF. Het stadje Valvoc verrast. Naar „Az Est" uit Osmaël meldt, heeft in de Donaudelta (Roemenië) een gewel dige natuurcatastrofe plaats gehad. Ten gevolge van opstuwing van het water van de Donau bij Braila, is een geweldige vloedgolf, groote ijsschollen meesleurend, op het lager gelegen stadje Valvoc terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde in den nacht, zoodat de bevolking slechts in nachtge waad de huizen verlaten kon en op de naburige heuvels, bij een koude van 30 graden, toevlucht moest zoeken. Meer dan 400 personen zouden in de ziekenhuizen zijn opgenomen. HET PAKKET IN DE SINT PIETER. Het geheimzinnige pakket, dat in de Vaticaansche stad in de St. Pieter gevon den is, bevatte, naar uit een nader onder zoek gebleken is, een groote bom. Gewelf breuk in Vaticaan. In een der gebouwen van het Vaticaan aan het Damasusplein is een gewelfbreuk geconstateerd. Er zijn stutten aangebracht in afwachting van het definitief herstel lingswerk. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE WINTER SPELEN TE LAKE PLACID. DE TOTAAL-UITSLAG. De „Msb." geeft het volgende algemeen overzicht van de resultaten der Olympi sche Winterspelen te Lake Placid: IJshockey: 1. Canada; 2. Amerika; 3. Duitschland. Sohoonrijden heeren: 1. Sohaefer (Oos tenrijk); 2. Grafstroom (Zweden); 3. Wil son (Canada). Schoonrijden dames: 1. Sonja Henie (Noorwegen); 2. Fritzi Biirger (Oostenrijk) 3. Maribel Vinson (Amerika). Schoonrijden paren: 1. de heer en mevr. BrunetJoly (Frankrijk); 2. mej. Beatrix Loughran en de heer Badger (Amerika); 3. mej. Baby Rotter en de heer Szollas (Hongarije). '18 K.M. skiloop: 1. Utterström (Zwe den); 2. Vikström (Zweden); 3. Saariner (Finland). 50 K.M. skiloop: 1. Saariner (Finland); 2. Likanen (Finland); 3. Rrudstadstuen (Noorwegen). Ski-springen: 1. Birger Ruud (Noorwe gen); 2. H. Beek (Noorwegen); 3. Wahlberg (Noorwegen). Gecombineerde ski-wedstrijd: 1. Gröt- tumsbroaten (Noorwegen); 2. Vinjarengen (Noorwegen); 3. Kolterud (Noorwegen). 500 M. schaatsenrijden: 1. Shea (Ameri ka); 2. Evensen (Noorwegen); 3. Hurd (Canada). 1500 M. schaatsenrijden: 1. Shea (Ame rika); 2. Hurd (Canada); 3. Loghan (Ca nada). 5000 M. schaatsenrijden: 1. Jaffee (Ame rika); 2. Murphy (Amerika); 3. Taylor (Amerika). 10.000 M. schaatsenrijden: 1. Jaffee (Ame rika); 2. Ballangrud (Noorwegen); 3. Stack (Canada). Twee persoonsbobs: 1. Stevens (Ameri ka); 2. Oapadrutt (Zwitserland); 3. Hea- ton (Amerika). Vier persoonsbob: 1. Fiske (Amerika); 2. Homburger (Amerika); 3. Kilian (Duitschland). Landenklasseering. De rangschikking der deelnemende lan den naar het aantal behaalde punten is: 1. Amerika 103 punten; 2. Noorwegen 77 punten; 3. Canada 49 punten, 4. Zweden 26 punten; 5. Finland 25 punten; 6. Oosten rijk 15 punten; 7. Duitschland 12 punten; 8. Frankrijk 10 punten; 9. Zwitserland 9 punten; 10. Hongarije 7 punten; 11. Roe menië 4 punten; 12. Polen 3 punten; 13. Italië 3 punten; 14. België 1 punt; 15. Tsje- oho-Slowakije 1 punt; 16. Engeland en Ja pan 0 punten. DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. De Australische deelnemers. Het Olympisch Comité van Australië heeft besloten de volgende deelnemers naar Los Angeles te zenden. Athletiek: Golding (400 meter hardloo- pen en 400 meter horden); Hillhouse (1500 en 5000 meter hardloopen); Barwick (800 en 1500 meter hardloopen); mej. Wearne (100 meter hardloopen). Zwemmen: Oharlton (400 en 1500 meter vrije slag); Ryan (400 en 1500 meter vrije slag); mej. Dennis (200 meter borst); mej. Mealing (100 meter rug); mej. Bult (100 meter vrije slag. Röeien: Pearce (skiff). Wielrennen: Gray (sprint). Worstelen: Scarf. BILJARTEN EUR0PEESCH BILJART KAMPIOENSCHAP. Morgen vangen te Rotterdam de wed strijden om hel} Europeesoh kampioenschap groot^biljart aan, welke tournooi georga niseerd wordt door de Biljartvereeniging „Hilligersberg". Naar wij vernemen hebben ingeschreven de heeren Corty (Frankrijk), Roth (Zwit serland), Soussa (Egypte), Dommering (Ne derland), Forster (Duitschland), Sevilla (Spanje), Van Belle en Baltus (beiden België). Baltus zal vermoedelijk vervangen wor den door den Belgisohen kampioen Ga briels. De mogelijkheid bestaat verder dat Portugal vertegenwoordigd zal worden door Ferroz. Daar deze eohler geruimen tijd na de sluiting van de inschrijving zich als deelnemer heeft opgegeven is het niet zeker dat Ferraz te Rotterdam zal kunnen uitkomen. Oostenrijk en Hongarije zullen hoogstwaarschijnlijk niet vertegenwoordigd worden. De vijf hooggeplaatsten in dit tournooi zullen deelnemen aan de wereldkampioen schappen, welke in Maart a.s. te New-York worden gehouden. De Internationale Biljartbond zal wor den vertegenwoordigd door den penning meester, den heer Avé, die tevens secreta ris van den Franschen biljartbond is. Don derdagmiddag om twee uur zullen de wed strijden aanvangen met een tweetal par tijen, terwijl Zondagavond om zes uur het tournooi beëindigd zal zijn. BRITSCH-INDIE MISS SLADE UIT BOMBAY UITGEWEZEN. Gandhi's trouwe volgelinge. De politie te Bombay heeft miss Sladc verzocht binnen 24 uur Bombay te verla ten. Genoemde dame is, zooals bekend, de dochter van een Engelsch admiraal en een van Gandhi's getrouwste volgelingenzij vergezelde hem ook op zijn reis naar Euro pa. De uitwijzing van miss Slade geschiedt op grond van de ordonnantie, welke spe ciale bevoegdheden aan de politie geeft. Miss Slade was de eerste, die toestem ming verkreeg, om Gandhi, na zijn opslui ting in de gevangenis van Jeravda, te be zoeken. Zij voerde propaganda ten gunste van de inlandsche weefsels en werkte nauw samen met de nog in vrijheid zijnde lei ders van de congrespartij. Men gelooft, dat miss Slade zal weigeren Bombay te verlaten. CHINA CHINA'S BEROEP OP DEN VOLKENBOND. De Raad wendt zich weer eens tot Japan. Tegen de algemeene verwachtingen in is het niet tot de door China gevraagde bijeenroeping van de volkenbondsvergade ring gekomen. Inplaats daarvan heeft de volkenbonds raad, die zonder de vertegenwoordigers der betrokken partij-en vergaderde, gistermor gen besloten, in verband met de jongste berichten uit Sjanghai rechtstreeks een be roep te doen op de Japansche regeering en haar aan te sporen, maatregelen te treffen, opdat de uiterst dreigende toe stand te Sjanghai niet verder verscherpt. Dit beroep bet-eekent, dat de volken bond ditmaal aan de fictie van een weder- zijd-sohe gelijkmatige verantwoordelijkheid der in conflict zijnde partijen niet langer vasthoudt, doch voor het eerst zich alleen tot Japan wendt. De raadspresident zal het beroep, in te genstelling met voorheen, zonder vooraf gaande voelingname met Japan uitvaardi- gen. De oproep is, naar verluidt, in buitenge woon nadrukkelijke bewoordingen gesteld. Het stuk herinnert Japan aan zijn juri dische en moreele verplichtingen, inzon derheid aan art. 10 van het volkenbonds pact, dat allen volkenbondsledën de weder- zijdsche eerbiediging der territoriale inte griteit tot plicht maakt, alsmede aan het negenmogendhedenverdrag en het Kellogg- pact. ONTWRICHTING VAN DEN HANDEL. Met het oog op den ongeregeld en en on- zekeren toestand van het oogenblik en de mógelijke gevaren, gaf de Duitsche consul- generaal heden den Duitschen Staatsbur gers, die Westelijk van de concessiegrena en langs de buitenwijken van Sjanghai wonen, den raad zich te begeven naar vei lige gedeelten der concessie. Duitsche en andere buitenlandsche ban ken worden ten zeerste getroffen door do pressie, welke door Chineesche banken op den buitenlandschen handel wordt uitge oefend. Negentig procent van den invoer- handel wordt tot stand gebracht met Chi neesche firma's, die betalen met chèques van Chineesche banken. De buitenlandsche huizen zijn niet in staat, gelden over te maken aan vreemde banken of naar Euro pa, daar de plaatselijke banken weigeren, gelden te gireeren of betalingen in baar te verrichten. Het resultaat van deze boycot is, dat buitenlandsche firma's met Chineesche banken afrekenen en, ofschoon gezond, zich ontbinden. Groote orders moe ten worden geschrapt, waardoor de geheele invoerhandel volkomen is gedesorganiseerd Duitsche firma's verkeeren in bijzonder ongunstige positie, daar zij geen exterrito- rialiteitsrechten meer te Sjanghai bezit ten. Zware sneeuwval in Joego-Slavië. De zware sneeuwval en de plotselinge hevige vorst op den Balkan hebben in Joe go-Slavië groote verkeersstoringen ver oorzaakt. Een eigenaardig ongeval deed zich voor in het dorpje Jur in Slavonië. Toen het halve dorp in de kerk bijeen was ter bij woning van een mis, werd de kloosterkerk plotseling door een lawine bedolven. De sterke muren, die nog uit de middeleeuwen stammen, hielden den druk van de sneeuw massa uit. Nadat de andere bewoners van het dorp tien uur achter elkaar hadden ge werkt, was het kerkgebouw voldoende uit gegraven om de kerkbezoekers te bevrij den. Vreeselijke tragedie. Volgens een bericht van het Hongaar- sche blad „Pesti Naplo" heeft in een der voorsteden van Boedapest' een tragisch voorval plaats gehad. Terwijl zijn ouders uit werken waren, heeft zich een tienjarig knaapje aan de klink van een deur voor de oogen van zijn vierparig broertje opgehangen. Kort tevoren had het jongetje nog ijverig zitten studee- ren in een schoolboek. Plotseling echter stond hij op en smakte het boek met ge weld dicht, zoodat zijn kleine broertje en een kameraadje, dat ook in de kamer aan wezig was, er van schrokken. Hij ging daar na naar de keuken en maakte zich een strop van een handdoek. De twee andere kinderen dachten, dat hij dit voor de grap deed. Eerst toen de ouders thuis kwamen, drong het tot de kinderen door, dat hun broertje dood was. Revolveraanslag op Nazi. De nationaal-socialistische afgevaardigde in den Hessischen landdag, Buttler, is Zondagavond op weg naar een vergadering van zijn fractie in Eberstadt, door onbe kenden op straat in den rug geschoten. Butler werd naar het hospitaal vervoerd; hij is in het laatste half jaar reeds drie maal door politieke tegenstanders over vallen en door schoten verwond. Snel toenemende werkloosheid in Italië. Het aantal wérkloozen in Italië, dat op 31 December j.l. 892.000 bedroeg is in Jan. gestegen tot 1.051.000. Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. heer J. B. H. A. M. Tepe belast met het treffen van voorberei dende maatregelen tot oprichting van een nieuwe parochie in de bestaande parochie van den H. Bonifacius en Gezellen te Leeuwarden, heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht (St. Gertrudis) den weleerw. heer A. W. van Weerdenburg, tot assistent te Bussum (St. Vitus) den weleerw. heer J. H. Sinkel. ZWEMMEN MISS COOPER NAAR NEDERLAND. Voor de op 28 dezer te Rotterdam te houden internationale wedstrijden van de sportvereeniging Hilligersberg heeft zich als deelneemster de bekende Engelsche kampioene Miss Cooper aangemeld. Zij zal starten op de 100 m. vrije slag en op de 100 m. rug. Het is de eerste maal, dat deze zwemster in Nederland zal uitkomen na de Olympiade in 1928. Zij heeft tal van keeren den strijd tegen mevr. Philipsen Braun opgenomen. Hierbij dient aangestipt dat bij de Olympische Spelen te Amster dam onze landgenoot e na vinnigen strijd met miss Cooper en miss King op de 100 m. rug op het laatste oogenblik won. Men verwacht nog enkele goede inschrijvingen uit het buitenland. In ieder geval zal de Engelsche zwemster in mevr. Philipsen Braun en mej. Den Ouden krachten vinden die niet te ondersohatten zijn.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5