AGENDA SPORT STADSNIEUWS WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE WEIGERING VAN PROF. KORS. Minister Beelaerts beantwoordt de vragen van den heer Hermans. Op de vragen van den heer Hermans in verband met den aan prof. Kors, hooglee raar aan de R.-K. Universiteit te Nijme gen, geweigerden toegang tot België op zijn doorreis naar Leuven tot het vervullen van een spreekbeurt aldaar, heeft minister Bee>- laerts van Blokland geantwoord, dat hij omtrent de redenen van het gebeurde in lichtingen te Brussel heeft doen inwinnen. Zooals ook uit het antwoord van de Bel gische Regeering op de interpellaties van de heeren Rubbens en Romsée in de Belgi sche Kamer van Afgevaardigden blijkt, was de weitrCring van toegang aan prof. Kors geenszins tegen zijn persoon gericht, maar hield deze verband met het feit, dat hij zich naar de vergadering te Leuven wilde be geven, te welker aanzien bij de Belgische Regeering de verwachting bestond, dat zij, hoewel zonder bijbedoelingen bijeengeroe pen, zou ontaarden in betoogingen voor dienstweigering. Er werden toen maatre gelen genomen, opdat de geheele vergade ring te Leuven niet zou kunnen plaats heb ben. Van Regeeringszijde is het bij de beantwoording der interpellaties betreurd, dat prof. Kors niet tijdig kon worden ge waarschuwd. DE BANNELINGEN UIT SPANJE. Lezing Padre Pedromingo. Op uitnoodiging van de afdecling Val kenburg der vereeniging Jong Limburg hield Maandagavond Padre Pedromingo 8.J., een der Spaanscbe bannelingen, die thans te Aalbeek verblijven, een lezing met het onderwerp: De Jesuietenorde in Spanje. De zaal van Falcobergia was geheel be zet met belangstellenden, waaronder wij den burgemeester en den pastoor van Val kenburg opmerkten. Nadat de voorzitter van Jong Limburg, de heer Louis Hendriks, de vergadering had geopend, gaf hij het woord aan den spreker van den avond, die zijn in het Ihiitsch uitgesproken rede in twee deelen splitste. In het eerste deel behandelde hij het geestelijk doel der orde: de vorming van priesters, om de zielen voor Christus te winnen. Om de zielzorg in goede banen te leiden, heeft de orde talrijke Congregaties ge sticht, en ontelbare volksmissies gegeven. Haar priesters zijn uitgetogen naar China en Indië, naar de Carolinen en de Philip- pijnen, waar de arbeid verzwaard wordt door de verre afstanden en het tropische klimaat. In het tweede deel zijner rede schetste spr. den wetenschappelijken arbeid der pa ters in ooileges, seminaria, sterrewachten en hoogescholen. Toen de vervolging uitbrak, had de or de in Spanje 71 huizen, 3 seminaries en 25 colleges, die elk 200 k 300 leerlingen tel den. Bovendien had zij te Madrid een vol ledig ingerichte technische hoogeschool, waarvan spreker een heele reeks lichtbeel den vertoonde. Deze hoogeschool genoot, geenerlei subsidie van den Staat, de zware financieele lasten werden voor een deel door het collegegeld gedekt, maar voor de grootste helft door de Orde zelf gedragen. Naast tal van ingenieurs werden hier ook duizenden werklieden gevormd, die gratis de avondcursussen konden bijwonen en in staat werden gesteld tezamen met de studenten practiseh werk te verrich ten. Tot dank voor dezen belangeloozen ar beid in dienst der wetenschap, is deze hoo geschool in Mei van het vorig jaar groo- tendeels verbrand en wat er van over was, is onlangs door den staat in beslag geno- Met een dankwoord voor de gulle ont vangst, die den Paters in Valkenburg ie bereid, besloot spreker zijn rede; waarna de voorzitter een telegram aan de verga ring voorlegde, waarvan de vertaling luidt als volgt: „De bewoners van Valkenburg protesteeren met kracht tegen de onrecht vaardige maatregelen van de Spaansche regeering ten opzichte van de Katholieekn in het algemeen en de Jesuieten in het bij zonder." „Msbd." VERDRIJVING DER JEZUïTEN UIT SPANJE. Protest van de Katholieke boeren en tuinders. Door den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond is gisteren het volgende telegram gezonden: President van de Republiek Madrid, Spanje. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattende nagenoeg 80.000 boeren en tuinders, verontwaardigd over de verdrijving van de leden van de Socië teit van Jezus van den Spaanschen bodem, betreurt ten zeerste deze onrechtvaardig heid, door het nieuwe bewind begaan ln tegenspraak met het traditioneele ridder lijke karakter van het Spaansche volk en hoopt, dat niets zal worden nagelaten, om den geestelijken zonen van den grooten Spanjaard St. Ignatius van Loyola weer toe te staan terug te keeren naar hun vader land en er hun prachtigen arbeid in dienst van het geloof en de wetenschap voort te zetten, VERHEGGEN, voorzitter. VAN HAASTERT, secretaris. Een afschrift van dit telegram is mede verzonden aan den Spaanschen Gezant bij het Nederlandsche Hof te Den Haag en aan den Hoogeerwaarden Pater Provinciaal der Jesuieten in Nederland. KORTING OP SALARISSEN TE ROTTERDAM? Voorstel van B. en W. Thans is door B. en W. bij den raad in gediend een voorstel tot toepassing van een aftrek van 3 pet. op de loonen en sala rissen van het gemeentepersoneel. Hoewel in de centrale commissie van overleg geen overenstemming tusschen de vertegen woordigers van organisaties en de delega tie van het gemeentebestuur is bereikt, meenen B. en W. toch deze loons- en sala risvermindering bij den raad aanhangig te moeten maken. Naar onze meening, aldus B. en W., wordt die vermindering ten volle gewettigd, ©enerzijds door de huidige eco nomische omstandigheden, speciaal ook door de verlaging van de kosten van het levensonderhoud, en anderzijds door den toestand van de gemeentefinanciën, die tot bezuniging ook op dit onderdeol er uitga ven dwingt. Het ligt in de bedoeling de korting op 1 Maart a.s. te doen ingaan, terwijl de rege ling wordt bedoeld als van tijdelijken aard, hetgeen voor het personeel het voordeel zal medebrengen dat de pensioengrondsla gen vooralsnog niet zullen beheven te wor den evrlaagd. In de rkadsvergadering van a.s Donderdag zal dit voorstel reeds in behandeling komen. DE L00PENDE PACHT- C0NTRACTEN. Het Vrijz.-Democratische wetsontwerp. Door de Vrijz.-Dem. fractie in de Twee de Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake maatregelen betreffende de loopen- de pachtcontracten. Aan de Memorie van Toelichting onlee- nen we het volgende: Het ondernavigo wetsvoorstel beoogt niets anders dan het treffen van een nood maatregel en laat volkomen open de vraag, wat na de afwijzing van het ontwerp- Pachtwet door de Eerste Kamer op het stuk van het paohtvraagstuk in het alge meen zal moeten gebeuren. De bij het wetsvoorstel ingeslagen weg leidt er toe, dat de verpachter, die niet be reid is, vrijwillig te doen, wat redelijker wijze van hem gevraagd mag worden, daar toe kan worden verplicht. Van een kapi taalkrachtigen verpachter, die staat te genover een pachter met weinig of geen inkomsten, kan iets anders worden ver langd dan van 'n verpachter die zelf in moeilijke financieele omstandigheden ver keert en die staat tegenover een pachter, die nog over een vrij groot weerstandsver mogen beschikt. Ook zal een belangrijke rol mogen spelen de vraag, of de pachter wellicht in vroegere jaren belangrijke re serves heeft kunnen vormen. Aan het lichaam, dat moet beslissen, welke paent- vermindering in redelijkheid moet worden toegekend, zal ten deze alle vrijheid moe ten worden gelaten. Daarom moet de sa menstelling zoodanig zijn, dat een juiste beslissing zooveel mogelijk gewaarborgd is. Aan dezen eisch zal volgens de voorstel lers het best voldoen een college, waarin naast een, bniten de groepen van verpach ters en pachters staand, juridisch element deze groepen zelve in gelijke verhouding zijn vertegenwoordigd. De noodregeling moet van toepassing zijn op alle pachtovereenkomsten, gesloten vóór 1 Januari 1932. Ten aanzien van de techniek der regeling hebben de voorstellers de Huurcommissie- wet tot voorbeeld genomen. Maar de Grond wetsherziening van 1922 maakt een een voudiger weg mogelijk dan dien van een beroep op den kantonrechter, welk beroep destijds onmisbaar was, omdat de Grond wet verbood, de beslissing van geschillen van burgerlijk recht aan anderen op te dragen dan aan de rechterlijke macht. Thans bepaalt art. 156 der Grondwet, dat de wet kan bepalen, dat aan de berech ting van door haar aan te wijzen gedingen over burgerlijke rechten mede kan worden deelgenomen door niet tot de rechterlijke macht behoorende personen. Het wetsvoor stel draagt de beslissing over het bedrag der pacht vermindering dan ook op aan Crisispachtcommissies, samengesteld uit den kantonrechter als voorzitter, naast wien een lid-verpachter en lid-pachter zul len zitting hebben. Tegen de beslissing van deze commissie staat geen enkel rechtsmid del open, behoudens cassatie in het be lang der wet. Aangaande het wetsvoorstel zelf wordt ver meld, dat krachtens a-rt. 5 een Cnsispacnt- oommissie wordt ingesteld in ieder kan ton en de leden der Commissie door de Kroon benoemd worden, waarbij voor ieder lid zooveel plaatsvervangers worden aan gewezen, als de Kroon dienstig oordeelt. Krachtens art. 6 moet de Commissie in het bijzonder acht slaan op den vermogens toestand van beide partijen, op den duur der overeenkomst, op de bedrijfsuitkom- sten, voor zoover die door de buitengewone tijdsomstandigheden zijn beïnvloed, op de uitkomsten van vroegere jaren, gedurende welke liet gepachte door denzelfden pach ter van denzelfden verpachter was ge pacht. Krachtens art. 8 is de Crisispachtcom- missie bevoegd, zoodanige personen te hoo- ren al of met na beëediging als zij te harer voorlichting noodig acht. Die per sonen zijn verplicht te verschijnen en de gevorderde voorlichting te verleenen. WINKELIERS-CONTRACT IN SIGAREN-BEDRIJF. „Waarborgen tegen prijsbederf". Naar wij vernemen is door een groot aantal sigaren- en sigarettenfabrikanten uit verschillende steden van ons land aan sigarenwinkeliers een contract toegezon den, dat vóór 1 Maart a.s. geteekend moet worden, en waarvan de bedoeling is, om aan de verwarring van prijzen en winst marge een einde te maken. In dit winke- lierscontract zijn bepalingen opgenomen, ten einde de prijzen van de sigaren, siga retten en andere Tabaksfabrikaten bij verkoop en détail op peil te houden, en waarborgen te verkrijgen tegen prijsbederf. De fabrikanten zullen een vereeniging op richten, ten naam dragende: „Ned. Ver eeniging tot behartiging van de economi sche belangen van de sigaren-, sigaretten en tabaksindustrie" „Sieita". In dit concept-contract lezen wij o.m. het volgende: Het ie ieder winkelier verboden siga ren, sigaretten of andere tabaksfabrikaten, afkomstig van- of voorzien van eenig merk van een der leden der bedoelde vereeni ging, direct of op eenige wijze indirect te verhandelen tegen andere prijzen dan de op de banderolle aangegeven verkoopprij zen, echter met dien verstande, dat bij af name terstond en ineens de betreffende winkelier: bij afname van 100 tot en met 499 sigaren hoogstens 5 pet-, bij afname van 500 tot en met 1500 sigaren hoogstens 10 pet., en bij afname van 1500 sigaren en meer hoogstens 15 pet. mag toestaan. Voor sigaretten mag bij afname terstond en in eens van 500 tot 1000 stuks hoogstens 5 pet. korting en bij afname daarboven hoog stens 10 pet. korting worden toegestaan. leder winkelier verplicht zich de bedoel de tabaksfabrikaten alleen te verkoopen en te verhandelen in zijn eigen winkelzaak en aan zijn particuliere detailafnemere. In geval van overtreding of niet-nakoming van een der bepalingen van dit contract is de betreffende winkelier van rechtswege in gebreke en verbeurt hij voor elke over treding of niet-nakoming een boete van 1U0.ten behoeve van genoemde ver eeniging, echter met dien verstande, dat bij verhandelen in strijd met dit contract van een grooter quantum dan 100 stuks si garen (of sigaretten) voor elk quantum van 100 stuks een boete van 100 is verschul digd. Bij overtreding of niet-nakoming heeft ieder der aangesloten fabrikanten het recht aangenomen loopende orders van den betreffenüen winkelier zonder meer te an- nuleeren, zonder tot eenige vergoeding of wat dan ook verplicht te zijn. Het onder havige algemeen contract brengt geener lei verplichting mede voor de fabrikanten om eventueele orders van de(n) betreffen- de(n) winkelier(s) aan te nemen en uit te voeren. De overeenkomst wordt aangegaan van 1 Maart 1932 tot 1 Januari 1937, echter met dien verstande, dat bij gebreke van schrif telijke opzegging door een der partijen minstens twee maanden tevoren de over eenkomst op dezelfde voorwaarden telkens met één jaar wordt verlengd. De aangesloten fabrikanten zijn gerech tigd deze overeenkomst te allen tijde tus- schentijds te beëindigen, indien daartoe wordt besloten door minstens 2/3 der op een betreffende vergadering aanwezige aangesloten fabrikanten. Met dezelfde meerderheid zijn de op een betreffende vergadering aanwezige aan gesloten fabrikanten in geval van ernstige overtreding of niet-nakoming, te hunner beoordeeling, of ingeval van niet-betaling der boeten, gerechtigd het contract op te zeggen of tijdelijk op te schorten ten aan zien van den betreffenden winkelier of winkeliers, of dezen van levering uit te sluiten. „TeL" NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Nieuwe Duitsche tariefmaatregelen? De B. B. C. deelt in haar nummer van Woensdag, dit is hedenochtend, mede, dat de aanzienlijke verlaging van het Duitsche uitvoeroverschot zoowel de Rijks regeering als de Duitsche industrieelen heeft bewo gen te onderzoeken, welke maatregelen genomen kunnen worden, om zich te verze keren tegen verdere sluiting van de buiten- landsche markten voor Duitsche producten. De Rijksregeering zou zelfs reeds denken aan een aantal nieuwe tarief verhoogingen. Vooraleer hiertoe zal worden overgegaan, zal zij echter het resultaat afwachten van de onderhandelingen, die met een aantal stten zullen worden geopend. De Börsen- courier stelt de vraag, of het wel doelma-- tig van Duitsche zijde zou zijn, in de te genwoordige omstandigheden over te gaan tot invoerverboden of verder contingeeren van den invoer en zegt voorts, dat voor de toekomst van den Duitschen buitenland- schen handel ook de verdere houding van Nederland van de grootste beteekenis zal zijn, aangezien Nederland nog steeds een van de beste afnemers van Duitsche pro ducten is, Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel. Te Utrecht is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der drie midden- stansorganisaties, vrouwenorganisaties, werkliedenverbond, fabrikanten-, groot- en kleinhandelsorganisaties, benevens particu liere fabrikanten en importeurs. In deze vergadering werd unaniem be sloten tot het oprichten van een „Natio naal Comité tot beteugeling van het ca deaustelsel (door het streven naar een wet telijke regeling daarvan)". In het voorloopig bestuur van het opge richte comité zijn vertegenwoordigers be noemd van de middenstands- en vrouwen organisaties, werkliedenverbonden, fabri kanten en importeurs. Voorzitter van het voorloopig bestuur is de heer Jos. ten Berg, rechtkundig advi seur mr. J. Martin Muller. Tot secretaris werd benoemd de heer C. S. Th. van Kink, Parkweg 180, Voor burg, die gemachtigd werd tot het in ver binding treden met niet op de vergadering vertegenwoordigde groepen van belangstel lenden en het te dien behoeve verstrek ken van inlichtingen. Geen „Morgen" meer? Naa-r wij vernemen, zijn de financieele bronnen van het democratisch R.-K. Dag blad „De Morgen" vrijwel uitgeput, waar door voortzetting der exploitatie niet lan ger mogelijk zou zijn en opheffing zelfs reeds met ingang van 1 April a.s. ver wacht moet worden. „Stand." VREEMDSOORTIGE WERKVER SCHAFFING. Men schrijft ons: Om de werkloosheids- kwaal te verzachten, worden in den laat- sten tijd tal van middelen aangevoerd en aangeprezen. Meestal echter zijn die aan bevolen oplossingen te eenvoudig om doel treffend te zijn En bij eenig nader onder zoek blijken ze als regel van weinig se rieus karakter. Verbluffend aldus „De Middenstands krant" is thans echter een plan, uitgedacht door de Reedersvereeniging voor de Ne- derlandsch Haringvisscberij. Verbluffend, omdat men hier de werk loosheid en de werkloosheidszorg gebruikt als middel, om met zoo weinig mogelijk eigen risico het debiet van den haring vangst te vergrooten. Men kent het bericht uit de dagbladen. De Reedersvereeniging stelt zich voor, dat voor het komend seizoen een aantal werk- loozen wordt opgeleid tot haringverkoo- per. Deze zullen dan straks, gesteund door een reclamecampagne, in steden en dorpen worden belast met den verkoop van ha ring. Aldus hoopt men deze werkloozen aan den steun te onttrekken en hun een eigen inkomen te verschaffen, dat met se rieus werken 25.tot 30.per week kan bedragen. De opzet van het plan schijnt van ware liefde voor de nooden van onzen tijd te getuigen. En zelfs al zou het belang van de in den vischhandel werkzame middenstan ders er door worden geschaad, men zou er vrede mee moeten hebben. Om leege han den werk te verschaffen worden thans reeds vele, misschien nog zwaardere of fers gebracht. Maar de zaak wordt een beetje anders, als men nader kennis neemt van de ma nier, waarop het plan moet worden uitge voerd. De adspirant-haringverkoopers hebben natuurlijk eenige hulpmiddelen noodig voor hun taak. Een juk met emmers is te eenvoudig, de menschen moeten dan loo pende een wijk afdoen, verliezen te veel tijd en de afzet zou gering blijven. Daarom acht de Reedersvereeniging het beter den menschen een bakfiets te verschaffen, om dat sneller verplaatsing ook meer ver koopmogelijkheid met zich brengt. En dan luidt het plan verder heel nuchter: Deze bakfietsen kunnen dan voor de betrokke nen worden aangeschaft door plaatselijke crisïs-comité's of maatschappelijk hulpbe toon. Spraken wij ten onrechte van een „ver bluffend voorstel"? De reeders wenschen hun afzet uit te breiden, zullen daarvoor krachten recruteeren uit het werkloozenle- ger, maar laten de bedrijfskosten betalen docrde gemeenschap. Ons dunkt zoo, dat op dergelijke manier wel meer bedrijven geneigd zijn om uit te breiden. Maar ook, dat hier toch wel wat al te veel aan eigen zak wordt gedacht. En we zouden slechts deze vragen willen stellen: Waar blijven de haringverkoopers en de bakfietsen als het seizoen is afgeloopen? Worden ze dan verder onderhouden uit de extra winsten door de haringreeders ge maakt? Of mag de gevestigde middenstand in dat bedrijf na de bakfiets en het gelag mede betaald te hebben, ook weer zorgen voor de verdere bijdrage in den steun aan worklooze haringkooplieden? Wij lazen ergens van een „sympathiek" voorstel! Maar de lezer mag oordeelen, naar wie die sympathie het meest uitgaat! KATH. NED. DAGBLADPERS. Gisteren hield de Vereeniging de Kath. Ned. Dagbladpers onder voorzitterschap van den beer H. Kuypers haar jaarver gadering in hotel Wittebrug te 's-Graven- hage. Van de 29 leden waren er 22 ter ver gadering aanwezig. De voorzitter herinnerde er in zijn ope ningsrede aan, dat de vereeniging thans 10 jaar bestaat, zij had haar up en downs ge kend, maar mocht zich thans in een bloeiend vereenigingsleven verheugen, ge lijk bleek uit het verheugende feit, dat een zoo groote aantal katholieke dagbladen ter vergadering aanwezig waa. Hij sprak woor den van waardeering aan het adres van de leden, die uittraden en memoreerde vooral den heer Ferd. Wier dols, die wel haast gedurende een menschenleeftijd zulk ©en vooraanstaande plaats in de dagblad pers had ingenomen; den heer A. van der Marck, die met veel toewijding zijn be stuursfunctie had uitgeoefend, en den heer Douwes. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. F. Teulings, directeur van het „Huisgezin" en L. Weterings, lid van het directorium van de Spaarnestad. Op voor stel van den voorzitter besloot de verga dering met algemeene stemmen het vol gende proteat-telegram te zenden aan den heer president van de Spaansche Repu bliek: „De Vereeniging Kath. Ned. Dagblad pers, vertegenwoordigende twee-en-dertig dagbladen, protesteert tegen de onderdruk king van de „Compagnie van Jezus", te gen de uitdrijving van haar leden en te gen de inbeslag-name van haar goederen bij decreet van Uw regeering. Zij protes teert tevens met verontwaardiging tegen den aanslag op de vrijheid van drukpers, ten top gevoerd in de onderdrukking van het dagblad „El Debate", hetwelk aantast een van de kostbaarste privileges van alle moderne politieke instellingen. Kuypers, voorzitter Pott, secretaris. De positie van het Katholieke Neder landsche dagbladwezen in de huidige tijds omstandigheden werd nauwkeurig onder de oogen gezien en uitvoerig besproken. Het gezelschap vereenigde zich hierna aan tafel, waar de heer Alb. van der Kal len werd gehuldigd ter zake van het feit, dat hij 12y3 jaar als directeur-hoofdredac teur aan „De Gelderlander" is verbonden en dat blad tot grooten bloei wist te bren gen. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentïu»> Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag, R. K. Volksbond, jaarvergade ring Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag. K. J. M. V. „Sfc. Peter Kanis". Ledenvergadering. Eigen Huis. 8.30 uu.r Donderdag, De Hanze, jaarvergadering, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Om gang, Clubhuis „St. Antonius", Hazewindsteeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tob en met Zondag 21 Febr. a.s. waarge nomen door apotheek W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. VOETBAL L. P. S. V.-H. P. S. V. 3—3. De hedenmorgen voor de politie-compe- titie gespeelde wedstrijd tusschen de Leid- sche en de Haagsche Politie mocht zich in een druk bezoek verheugen. De Hagenaars speelden met enkele in vallers. Dadelijk na den aanvang zaten de Leid- sche politie-maruien er goed op en heb duurde niet lang, of zij openden de score (10). De Leidsche keeper had evenwel een slechten dag en was erg onzeker in zijn spel. De gelijkmaker kwam geheel on- noodig op zijn rekening, toen hij een bal niet voldoende kon wegwerken en hem voor de voeten van een der gasten wierp, waarop deze maar voor het intrappen had (11). Toch bleven de Leidenaars ge vaarlijk in hun aanvallen en opnieuw ver overden zij de leiding (21). Weer kwam de gelijkmaker door toedoen van den Leidschen keeper, die op een voorzet van rechts uitliep, maar den bal niet opving, waarna de Haagsche linksbuiten in buiten spel-positie scoorde (22). Nog voor de rust hadden de Leidenaars met een fraai schot de leiding heroverd. (32). In de tweede helft werd het spel nog zenuwachtiger dan daarvoor. De afwerking het plaatsen vooral, liet veel te wenschen over. Uit een mooi en aanval van links scoorde de Haagsche middenvoor op- nieuw. (33). Leiden kreeg daarna nog prachtkans op de overwinning toen de rechtervleugel den bal vrij voor doel kreeg aangegeven, maar hopeloos miste. De Ha genaars lieten de kans op een overwinning eveneens ongebruikt, door o. m. een pe nalty niet te benutten. De Leidsche keeper stopte den bal en werkte weg. Met gelij ken stand kwam alzoo het einde. WIET RENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. Gebroeders van Kempen op de zevende plaats. In den stand van den zesdaagschen wie lerwedstrijd te Berlijn is sinds gisteren een belangrijke wijziging gekomen. Onze landgenooten Piet en Jan van Kempen, zijn van de vierde naar de zevende plaats op drie ronden achterstand afgezakt. He dennacht om half vijf moest Ehmer, de koppelgenoot van Nickel, wegens uitput ting opgeven. Nickel blijft echter doorrij den. Bij de algemeene spurt behaalde heb koppel TietzBroccardo de meeste pun ten. Hedenmorgen om zes uur bij de neutra lisatie was de stand als volgt: 1. Charlier Deneef 145 punten; Op één ronde: 2. RauschHuertgen 203 punten; 3. Rieger Preuss 139 punten; op twee ronden: 4. SchoenGoebel 169 punten; 5. Broccardo Tietz 160 punten; 6. KrollFunda 147 punten; op drie ronden: 7. Gebroeders v. Kempen 298 punten; op vijf ronden: 8. Si- gelThierbach 189 punten; op zes ronden: 9. DüllbergBraspenning 68 punten; op zeven ronden: 10. DinaleMiethe 163 pun ten. In totaal waren afgelegd 2255 K. M. na 104 uur. DE ANTI-KERKELIJKE AGITATIE IN SPANJE. Een motie van „St. Augustinus". De R. K. S. V. „St. Augustinus" nam in een algemeene ledenvergadering onder staande motie aan: „De R. K. Studenten-Vereeniging „Sanc- „tus Augustinus", in vergadering bijeen, „betreurende de maatregelen, welke door „het Spaansche Gouvernement genomen „zijn ten opzichte van de Katholieken en „de Katholieke cultuur; van meening zijn- „de, dat hier een protest past van de ge- „heele weldenkende wereld; besluit tot de „volgende motie: L'association des Etudiants catholiques, Leiden, Hollande, proteste avec' indigna tion contre les mesures du Gouvernement espagnol a l'endroit des oatholiques, des religieux et- plus spécialement-contre les Jésuites". w.g. P. A. M. E. van Velzen, Président, „besluit vervolgens: deze motie ter kennis te brengen aan den President der Spaansche Republiek, en aan het bestuur van de Unie van R. K. Stu denten vcreenigingen in Nederland en haar te publiceeren in het R. S. B. en in de Kath. Pera".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2