KERKNIEUWS ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DlOC, VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt dee Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan 6éo der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Kynsburgerweg 20, Leiden; Zr. L van den Abeelen, Willem de Zwyger- taan 25, Uegstgeest; Mevr. FehmersBoerKnottnerua, Warmonderweg 37. ZATERDAG 13 Februari 1932. Feestdag van St. Amandus, t 684. Te beminnen en te danken is deze onver moeide en onverschrokken Apostel door alle bewoners van „de lage Landen aan do zee". Wat Willibrord worden zou ia net noord-westen, dat was voor hen in het zuid-westen de H. Amandus. Hij heeft de Kerk van Maastricht bestuurd, en onver moeid aan de volken dor naburige streken Ihet Evangelie verkondigt, ook aan die Friezen, welke in het oostelijk deel van Zeeland woonden. THEEMIDDAG VAN 3 FEBR. 1.1. De laatstgehouden thejniddag mocht zich in grootere belangstelling verheugen dan de voorlaatste, waarover in een vorige i u- briek bericht werd. Mej. Strenger, hoofd eener Montessori school te Amsterdam, gaf ons een diepen kijk op den geest, welke dit onderwijs be- heerscht en de methode, welke daartoe wordt toegepast. Spreekster begon met ons te vertellen, wie dr. Montessori ie, en hoe zij tot haar methode gekomen is. Zij begon met arbeiderskinderen, wier ouders van huis waren, in groote zalen te brengen, en hen daar met spelen ea. bezig te houden. Zij voorkwam daarmede de vernieling en het kattekwaad, waartoe die kinderen anders kwamen. Het resultaat van haar pogen bra-eht haar er toe haar methode uit te breiden tot het onderwijs en aldus den geest der kinderen spelenderwijze te ontwikkelen. Spreekster bepaalde ziah er toe, deze methode voor huis-opvoeding te belichten. Zij wees erop, dat de opvoeder vóór alles waar moet zijn tegenover zichzelf en tegen over het kind. Omgeving en speelgoed moeten zich aan passen aan 't begrip van het kind. Door inrichten van een eigen hoekje, waar alles in overeenstemming is met de grootte van het kind, schept 't zich een eigen wereldje. 't Kind moet zioh zelf leeren helpen. Mis lukt een onderneming, dan moet de op voeder niet direct te hulp komen; zelf moet 't kind herhalen en zoeken naar de ma nier, waarop 't zijn doel kan bereiken. Kleuren boeien hot kind en brengen het tot oombineeren. Op vragen van 't kind steeds vriende lijk en geduldig antwoorden. Afsnauwen ecürikt 't kind ai en doet 't in ziohzelf kee- ren, wat de ontwikkelmg tegenhoudt. De Montessori-opvoeding vereisoht veel tact en zelf beheer sching. Deze opvoeding begonnen in het gezin en voortgezet in de school vormt de kin deren tot zelf-denkende en doende men- schen, met diep begrip voor ailes wat muoi en schoon is. Al deze gedachten, door spreekster met voorbeelden uit de praktyk aangevuld, werden ons klaar en duidelijk toegelicht. 't Was dan ook geen wonder, dat een ge animeerde gedachtewisseling na beëindigen der lezing plaate vond. 't Da nü woord, door mevr. Mande re tot «preekster gericht, werd door aile aanwe zigen met een hartelijk applaus onder streept, als blijk van waardeering voor de moeite, welke mej. btrenger zich voor ons heeft willen getroosten. FEESTAVOND. „De feestavond door het bestuur van den R. K. Vrouwenbond, aan leden en genoo- digden aangeboden, is een prachtig ge slaagde feestavond geworden en een écla tant succes en dit succes is voornamelijk te danken aan de booueei- en muziekafdee- ling der Pekaneezen, de R. K. Jonge Mid denstanders". We kunnen deze woorden van het ver slag in de „Leidsche Uourant" ten volle onaerstreepen, maar doen dit niet, zonder een woord van waardeering en dank na mens het bestuur van den Vrouwenbond voor de buitengewoon aardige wijze waar op F. K. den feestavond verzorgd heeft. De Pekaneezen-krae, de tooneel- en de oabaretoafdeeling hebben elk het hunne er toe bijgedragen en mochten heel wat ap- plausjes oogsten, waarvan 't cabaret zeker het leeuwenaandeel kreeg. De R. K. werkloozen werden op dezen feestavond ook niet vergeten. Na een op wekkend woord van den gees tel. adviseur, Rector Reynen werd voor de werkloozen gecollecteerd, welke collecte 35 opbracht. Moge deze avond ook blijken van propa gandistische waarde voor den Vrouwen bond geweest te zijn, dit is de wensch van het bestuur. H. M .M. v. d. MEER, secr. H. MIS IN DE KAPEL VAN HET ELIZ. ZIEKENHUIS. Wederom hebben wij ons jaarfeest ook kerkelijk gevierd en voor de 2e maal heb ben wij dat gedaan in de mooie kapel van het Elizabeth ziekenhuis. Voor de 2e maal heeft Rector Reynen een plechtige gezon gen H. Mis voor deze gelegenheid gecele breerd, waarvoor het bestuur onzen geestel. adviseur zeer erkentelijk is. Ook vele leden schijnen er prijs op te stellen de kerkelijke viering van het jaar feest mee te maken en degenen die komen, gaan voldaan huiswaarts, 't Is er ook zoo devoot, 't is er zoo intiem, we voelen ons alle leden van één groote familie en Rec tor Reynen weet ons altijd een practische les mee te geven. Z.Eerw. stelde ons nu voor de vraag, wie het voorbeeld moet zijn voor de katholieke vrouw: de werkzame Martha of do besohouwende Maria. Eu zonder te kort te doen aan de Onderafdee- lingen, die zioh op practisoh charitatief werk toeleggen, wilde Rector Reynen bij zonder de aandacht vestigen op het mooie werk van „Wachtuur bij het Allerheilig ste'' en het werk van het „Retraitefonds" ons daarbij Maria ten voorbeeld stellende; zij toch had het beste deel verkoren. Laten wij op gepaste tijden, zoo vervolgde Rector Reynen, beschouwende Maria's zijn, im mers één ding slechts is noodzakelijk, onze ziel zalig te maken. Na de H. Mis werd gebeden de opdracht van de leden aan Maria,, waarmede deze plechtigheid ten einde was. H. v. d. MEER, secr. JAARVERSLAG VAN DEN PROP. CLUB „ST. CATHARINA Onderafd. Die. R. K. Vrouwenbond afd. Leiden over het jaar 1931. Als wij op het afgeloopen jaar terugzien geeft dat ons reden tot tevredenheid, maar is dit ook tegelijk een aansporing om met ijver het nieuwe jaar in te gaan. Het aantal leden is wel is waar terug- geloopen, maar de overgebleven zijn be zield met veel ijver voor onze club. Wij zouden gaarne ons ledenaantal zien stijgen. Onze vergaderingen waren over het al gemeen goed bezocht, en er heerschte een prettige geest onderling. Ook de verstand houding met het afd. bestuur was buiten gewoon goed. Door huisbezoek werden verschillende nieuwe leden voor onze afd. gewonnen. Op de ledenvergaderingen werd door onze le den geassisteerd. Ook werd de contributie voor de afd. geind, waardoor veel leden weer door de propagandisten voor de afd. werden be houden. Mevrouw van Oerle-Spierenburg die onze club sinds eenrge jaren presideerde heeft ontslag genomen. Een woord van hulde ie zeker op z'n plaate voor al 't werk door haar verricht. Eveneens een woord van dank aan me vrouw Manders-Verineulen, die op onze vergaderingen steeds tegenwoordig is eu door haar woord onze propagandisten weet te bezielen. Wij gaan met moed 1932 in; we zullen werken. Gods zegen afsmeekend tot heil van onze club en tot bloei van de R. E. D. Vrouwenbond afd. Leiden. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: mevrouw Manders-Vermeulen waara* pres.; mej. Slootjes Zonderop, secr.; me vrouw Speet-Goutener, penniagmeesteres- se; mej. TibboeL ONZE EIGEN MOOIE BOND. Schrijver dezes: ja Dames, u leest 't goed, heeft verleden week de feeatuitvoe- nngen van de beide Leidsche Vrouwenbon den bijgewoond en ueze gelegenheid benut om oog en oor den kost te geven, teneinde een oordeel en inzicht in doel en wezen dier beide vereenigingen te krijgen. Laat ik u direct mogen verklaren, dat ma. de R. K. Dioc. Vrouwenbond in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor haar Neutrale Collega, integendeel deze in vele opzichten overtreft. Immers, dank zij de meerdere veelzijdig heid van werkterrein, biedt zij haar leden een veed grootere mogelijkheid tot daad werkelijk deelnemen aan de taak van den Bond. in de openingsreden van beide presiden ten beluisterde ik dezelfde klacht, de gerin ge belangstelling van de leden voor de Huishoudelijke- en Algemeens vergaderin gen. Wie meer in 't vereenigingsleven ver toefd heeft, weet dat deze klacht algemeen is en geen maatstaf voor meerderen of minderen bloei eener vereeniging behoeft te zijn. Jammer is 5t natuurlijk, als 't bestuur gelegenheid tot ontwikkelmg en ontspan ning schept, dat ook deze gelegenheid aan gebrek aan interesse blijkt te lijden. Dankbaar moet 't van den anderen kant het bestuur weer stemmen, en ik meende zulks dan ook in de rede van mevrouw Manders tot uiting te hooren komen, dat de verschillende onderafdeelingen van de R. K. Vrouwenbond bloeien en zich in groote belangstelling verheugen mogen. En dit nu is m.i. de voorsprong, welke uw Bond heeft op haar zusterorganisatie, dat de liefdadigheidszin onzer dames, wel ke nooit genoeg geroemd kan worden, zich hier ten volle kan uitleven. De conclusie, die ik getrokken heb uit mijn bezoek, speciaal aan den feestavond van den R. K. Bond, is deze, dat uw Ver eeniging ten voorbeeld gesteld kan wor den aan vele andere vereenigingen, ook aan die door mannen geleid worden. Onder de eminente leiding van uw pre sidente en haar medebestuursleden, en met den steun van alle R. K. dames, kan het niet anders, of uw Vereeniging gaat een prachtige toekomst tegemoet. Onzegbaar veel goeds zal zij nog pree- te eren tot heil van haar leden, maar tevens tot heil van de velen, die door haar leden daadwerkelijk geholpen worden in de moei lijkheden des levens. Laat ik besluiten met den wensch, dat meerdere echtgenooten zich in de toekomst gedrongen zullen voelen belang te stellen in het werk, dat door hun vrouwen in haar Bond verricht wordt, dat meerderen openlijk blijk van meeleven zullen geven, door aanwezig te zijn op de daartoe ge- eigende avonden, zooals die van Donder dag U. Den dames zal dit een geweldige mo reels steun, henzelven een groote voldoe ning zijn. P. JAARVERSLAG OVER 1931 VAN DE R. K. VEREENIGING HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY. Onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond afd. Lelden, Alvorens men een nieuw jaar vol rijke idealen en beloften ingaat, ziet meii gaar ne terug op het jaar, dat henenvlood met zich nemend lief en leed. Zoo ook gaat het ons m het rijke Vereenigingsleven. Voor wij 1932 met frisschen moed de taak weer op ons nemen, gezamenlijk te zorgen voor onze minder bedeelde medezusters, moe ders, gelijk de meesten onzer, willen wij in korte trekken weergeven, wat het afgeloo pen jaar ons bracht. Veel, zeer veel heeft onze Vereeniging bereikt, trots aLgemeene crisis en wereld- eilenue. Dit zal straks duidelijk blijken, als wij in cijfers uitdrukken, wat verstrekt werd aan hulp, verpleging en babygoede ren. Dit alles toch kon gegeven worden, om dat telkenmale opnieuw geen vergeefsah beroep gedaan werd op de offervaardig heid van Leideus Katholieken en de volle medewerking en sympathie van onze Gees telijke Herders. Dank, allen hartelijk dank daarvoor, ook uit naam van hen, die door onze Vereeni ging geholpen konden worden; want veie arme moedertjes kondon, nu met evenveel blijdsohap en gerustheid den nieuwen we reldburger begroeten, ais zij, die geen zor gen kennen. Immers de Vereeniging gaf haar een hulpe, die tijdens de dagen, dat moeder het bed moest houden, voor buis houding en kinderen zorgde. Waar geld ontbrak voor wieg en babykleertjes te koo- pen, verschafte do Vereeniging deze, zelfs waar het noodig bleek, dat meerdere kin dertjes tijdélijk bij de Eerw. Zusters op genomen moesten worden, zorgde de Ver eeniging voor de middelen daarvoor. De grootste dank willen wij Hem bren gen, die in Zijn alwyze Voorzienigheid waakte, zorgde, dat dit alles zoo kon ge schieden, want steeds ais de nood net hoogst was en de kas bedenkelijk hol ging klinken vraag het de penn.esse maar eens juist dan vloeide den gaven door oollecten, persoonlijke giften of anderszins het rykelykat toe. Maar niet alleen zonneschijn heeft de Vereeniging gekend, ook teleurstellingen moest zij ondervinden. In het voorjaar werd de Vereeniging in rouw gedompeld door het overlyden van onze eminente penn.esse, mejuffrouw Marie Swart. Haar heengaan was een zware slag, niet alleen voor ons, maar voor vele Roomsche lief dadigheidsinstellingen. Wat zy deed op charitatief gebied, we te God alleen, want I juist haar stille eenvoud, zichzelf vergetend voor de armen, deed Haar onze eerbied en liefde afdwingen. Moge God haar reeds betoond hebben met de eeuwige Gelukza ligheid. In den loop van het jaar nam ons ijverig medelid mevrouw Duynstee-Brandtjes tot onze groote spijt haar ontslag wegens ver trek naar elders. In beide vacatures moest voorzien worden. Als penn.esse werd be noemd mevrouw B. Simonis-Kortekaas, die als zoodanig reeds haar assistentie ver leende. Als leden werden gekozen mevr. Wij ten burg-Hof stee en mevr. Fleerkamp- de Greef. Door het bestuur van den R. li- Vrouwenbond af deeling Leiden werd in- plaats van mevr. Fehmers, die wegens ge zondheidsredenen haar ontslag moest ne men, mej. H. van der Meer benoemd. Het Bestuur der Vereeniging is nu als volgt samengesteldRector Reynen, Gees telijk Adviseur; mej. Th. L. Elsbof, Presi dente; mevr. J. M. van Kampenhout-Rune. Ie secr.es se; mej. E. Timmermann, 2e seor.esse; mevr. B. Simonis-Kortekaas, penn.esse; mej. A. van Deene, le mag.esse; mevr. H. CoHa-Hueber, 2e mag.esse. De jaarlijksche H. Mis voor de levende en overleden leden van de Vereenigiug werd dit jaar 1 November gelezen in de Parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ont vangenis (Hartebrug). De Uitvaartdienst voor de zielerust van mej. M. Swart z.g. werd gehouden in de Sint Petrusparochie. Pogingen om van gemeentewege een jaarlijksche subsidie te ontvangen, hebben helaas geen gunstig resultaat gehad, daar de Gemoento reeds de R. K. Kraam verzor ging subsidieert en onze Vereeniging daar door niet in aanmerking kon komen. Toch moest de kas versterkt worden, daar de uitgaven wèl, maar de inkomsten niét ver meerderden. Met toestemming van de Zeor- Eerw. heeren Pastoors mochten in de ker ken van St, Petrus, H. Leonardus en O. L. Vr. Onb. Ontv. een collecte gehouden wor den, in de laatste kerk met een liefdadig heidspredikatie. Dank zij onzen Geestelijken Adviseur, Rector Reynen, die een treffende predika tie hield, bracht deze collecte ruim 400 op. I Om nu in deze harde tijden veel en goed hulp te bieden, werd aan het College van B. en W. verzocht, zoo spoedig mogelyk een bloempjesdag en een collecte langs de hui zen te mogen houden. Het eerste verzoek werd afgewezen, de collecte langs de hui zen toegestaan. Met assistentie van eenige dames bui ten de Vereeniging, hebben de leden van de Vereeniging allen haar beste krachten gegeven om ook deze collecte te doen sla gen en zij is geslaagd. Ruim 400.— gulden braoht deze collecte op. Vol moed en vertrouwen gaan wij nu het nieuwe jaar in en hopen dat én in komsten èn uitgaven steeds crescendo zul len gaan, want ons ideaal is en blyit, steeds meer te kunnen geven. Waar wij de moedertjes stoffelijk kunnen helpen, hel pen wij ook moreel. Het bewustzijn, dat an dere medeleven, als de nood dwingt, mede te willen zorgen om de schoone plicht van het moederzyn naar behooren te vervullen, geeft moed. en vertrouwen. Juist nu, in de zen tijd van propaganda tegen het groote gezin, moeten wij katholieken vrouwen en moeders een daad stellen, door juist die gezinnen, meer dan ooit bij te staan. Het kindertal door God bepaald mag niet oe- perkt worden in dien zin, zooals de moder ne wereld dit predikt. Wij Katholieken beschouwen een groot gezm als een ze des Hemels. Daarom deze bede: steunt krachtdadig onze Vereeniging. Wij kunnen dan vele gezinnen gelukkig maken door de moeders voldoende rust te laten nemen, den nieuwen wereldburger wieg en kleecüag te verstrekken. Gedurende het afgeloopen jaar werden door de leden de maandelijksche- en extra vergaderingen trouw bezocht. Op deze ver gaderingen werden de belangen onzer pa tiënten besproken, verslag uitgebracht over de wekelyksohe bezoeken, middelen be raamd om de kas in evenwicht te houden. Bovendien werden 3 bestuursvergaderin gen gehouden, in moeilykheden mochten wij steeds op onze Geestelijken Adviseur rekenen, die ons dan met raad en daad krachtig ter zijde etend. Dit jaar werden door onze dames 109 gezinnen bezocht, waaronder vele gemeng de. Juist in die gemengde gezinnen is zoo veel goed te doen, door ons trouw bezoek bereiken wy veel, al valt het niet direct te constateeren. In 28 gezinnen werd huip in huishouding gegeven met 423 verpleeg- dagen. In 32 gezinnen waschbehandeling 279 maal. In 1 gezin huurtoeslag geduren de 4 weken. In 5 gezinnen werd diverse hulp gegeven. Van 1 gezin werd de moe der gedurende 12 dagen verpleegd in het S. Elis.-Ziekenüuis. Van 4 gezinnen werden de kinderen tijdelijk bij de Eerw. Zusters en in de Marg. Oortonastichting verpleegd met 581 verpleegdagen. In 44 gezinnen wer den baby goederen verstrekt; waarvan 16 gezinnen bovendien nog een wieg ontvin gen. Totaal werden 1002 stuks babygoede ren verstrekt en 16 wiegen met toebehoo- ren. De ontvangsten gedurende het jaar 1931 waren BROEDERS-CONGREGATIE D.L.VRDUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. aan donaties aan kerk- en straatoollecten aan extra giften 394.— 1021.47 445.39 Totaal 1860.86 Do uitgaven ala volgt: aan hulp in de huishouding, gestichts en ziekenhuis ver pleging enz. 1242.98 babygoederen en wiegen 452.— diverse onkosten enz. 70.50 1765.43 Wij sluiten dus het jaar met oen batig saldo van 93.43. J. M. VAN KAMPENHOUT-RUHE, Seor.esse. 158. Ze stonden aan het hek toen ik er voor bij ging, Mama met de drie kinderen. Va der zou zoo met de auto komen. Ze ston den daar geheel gereed om oom Dick to gaan feliciteeren. Ik bleef nog een paar minuten staan I rate i en bemerkte dat mevrouw ongedul dig de zijlsr opkeek zoo nu en dan, waar de ni uwo ga.age g bouwd was. Daar komt met een rood hoofd, woest, de baas aandraven: „Nu heb ik Kees nog gezegd det hij de Buick even onder handen moest nemen, 't Is om razend te warden. Ik kan er geen beweging in krij gen. En hij is zelf een mand wegbrengen met de Citroen. Daar staan we nou. Tk ben dol. Waar heb je nu zoo'n vent voor. O, goemiddag, Pater. „Ja, man, dan zullen we met de stoomtram moeten gaan. Op het hooren van het woord stoom tram sprongen de kinderen een gat in de lucht: Fijn met de tram. Fijn! Twee van die kinderen hadden nog nooit in de tram gezeten en ik denk dat zij Kees zegenden, omdat hij Pa's bevel vergeten had. Ja, zoo gaat het: het eene kind is blij, als het eens in een auto mag zitten, al'ia bet maar de cabine van een vrachtauto, het andere is blij eens in een fornuistram metje te zitten. Meerdere jaren nadien. Ik kom toeval lig in diezelfde tram tusschen diezelfde Mama en haar oudste zoon te zitten. Er i« sindsdien heel wat gebeurd en Mama be gint vertrouwelijk te spreken en zégt os.: „Ja, wat leeft een mensch tooh zorgeloos cn onverschillig, als er geld genoeg is. Wilt u gelooven dat ik nu meer in de kerk kom dan toen ik drie dienstboden had en dat ik nu wel eens, zeer bescheiden na tuurlijk, een bijdrage voor het een of an der geef. Ik heb vroeger eens twee Bedel- zusters door de dienstbode laten wegstu ren, omdat ik een shawl aan het uitzoeken was Zou hier ook de verklaring to vinden zijn voor het feit dat stichtingen als dit Missiehuis haar grootste steun vinden en edelmoedigste medewerking bij de eenvou dige van harte? FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuia Hoorn, postrek. 120937. Men wordt Stichter(es) van dit Missie huis door ineens of bij gedeelten honderd gulden to schenken. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 229. De zwevende paarden werden, nadat men was afge stegen aan een boom vastgebonden, terwijl men nu het veld der sterren zou gaan bekijken. „En als jullie zich nu maar rustig houdt", zeide de maankabouter. „En haal geen rare streken uit". 230. De velden, waar de sterren glooiden, waren zoo fel van licht, dat men het noodig vond, den verkeersagent en de professor en de twee kabouters zwarte brillen voor te doen. En nu' was het hun, alsof ze heel in de verte de sterren zagien, zooals de bewoners 's avonds.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6