UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS De documentaire film. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. IS NOORDWIJK. Verkooping. Ten overstaan van nota ris J. Wageinaker alhier zijn de woonhui zen Molenstraat 20 en H. Geestweg 18, in bod gezet op ƒ4125 en 1450, bij afslag verkocht. Het woonhuis Molenstraat werd niet afgemijnd en werd kooper de heer VV. F. Berkhout alhier en het huis H. GeeBtweg afgemijnd op J 60 en werd kooper van dit perceel de heer W. F. Berkhout alhier voor 1510. „Van bol lot bloem". Donderdagavond werd in hotel Royal, uitgaande van de afd. Noordwijk van Bloembollencultuur, de prach tige film van „Bol tot bloem" vertoond", waar voor de groote zaal geheel met belangstellen den gevuld was. De voorz., de heer J. C. v. d. Meer, opende met vreugde over de groote be langstelling deze bijeenkomst en memoreerde in het kort de totstandkoming van deze voor het vak zoo uitstekende film en wel door de middelen van het fonds voor onpersoonlijke reclame, welke zijn baten formeert uit de 2 cents per Roefonds. De film, een 4-acter, geeft op overzichtelijke wijze weer de behandeling der bloembollen, waartusschen prachtige opnamen waren van de ontwikkeling der bloemen. Deze film ia èn voor liefhebbers èn voor vakmenschen het aanzien ten volle waard. In de pauze bracht de voorz. nog in herinnering de te houden vollegronds-tentoonstelling in dit voorjaar, welke hij in ieders belangstelling warm aan beval. OEGSTGEEST. C. v. Dijk. t Onder groote belangstelling had heden de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van den heer C. v. Dijk technisoh ambtenaar der gestichten „Endegeest" enz. die Dinsdag na een kortstondige ziekte overleed. De heer v. Dijk was aLs bestuurslid of lid en oprichter van verschillende vereenigm- gen en in het organisatie leven der paro chie een persoon van beteekenis. Bij de stichtende plechtigheden in de kerk en op de begraafplaats waren behalve familieleden vele bekenden en vrienden te genwoordig en deputaties van verschillen de vereenigingen; van den R, K. Bond van Overheidspersoneel zagen wij o.m. aanwe zig den geest adv. Kapelaan Dorbeck. De gestichten waren vertegenwoordigd door den Directeur dr. Stuurman, het Katholiek bestuurslid, den chef van den administra tieven dienst, den heer v. Stuelen en door vele leden van het personeel. Een drietal kransen bedekten de lijk baar, waarvan een van de directie" van de Gestichten. STOMPWIJK. «ntwoorden. Door het college van B. en W. van Stompwijk is het volgende ge antwoord aan het ltd van den raad, de heer K. Vink (A.R.) op diens vragen: 1. Blijkens mededeeling van den voorzitter van het burgerlijk armbestuur in onze ver gadering heeft dit bestuur geen vrijheid kunnen vinden er toe over te gaan een extra bijslag te verleenen aan werkloozen die voor steunuitkeering in aanmerking komen. Genoemd bestuur is van meening, dat bij eventueelo toekenning van dezen bijslag zeker ook de overigen van het bur- geujke armbestuur trekkenden reoht zou den hebben op een extra' uitkeenng. Ook hiervoor bestaat blijkbaar geen aanleiding, omdat, naar het oordeel van het burgehjk armbestuur, behoorlijk wordt gesteund. Overeenkomstig de in de laatste raadsver gadering uitgesproken bedoebng werd door een der wethouders de onderwerpelijfce aangelegenheid met het burgelijk armbe stuur besproken bij welke gelegenheid te vens werd overgebracht de wensch van den raad en van B. en W., dat ten deze althans iets zou worden gedaan. Wij zou den het echter onder deze omstandigheden in het belang eener goede samenwerking verkeerd vinden, indien de raad zou be sluiten aan de werkloozen een extra uitr keering toe te kennen welk besluit het burgelijk armbestuur verplicht zou zijn uit te voeren. 2. In de e.v. vergadering van den raad zal volledig mededeeling worden gedaan terzake van het plaatsen eener geldleening in verband ook met do re constructie van den Broekweg. 3. Het is B. en W. onbekend, dat over eenigen tijd zal worden aangevangen met de werkzaamhe den bij het kruispunt Z.E.S.M. en de spoor lijn den HaagGouda in verband met den aanleg van een nieuwen verkeersweg, zoo dat wij ons ook met in verbinding hebben kunnen stellen met de Directie der Spoor wegen terzake van tewerkstelling van inge zetenen. Bij nadere informatie is ons ge- bleekn, dat ter arbeidsbeurs wel bekend was, dat bedoeld werk onder de gemeente Nootdorp weldra zal worden aangevangen. De daarvoor in aanmerking komende wera- loozen werden reeds naar den aannemer vian het werk verwezen. Wij zullen ons als nog met den betrokken aanueemr van het werk in verbinding stellen ten einde te bevorderen, dat zooveel mogelijk werkloo zen uit deze gemeente worden te werk ge steld. 4. Uitvoering aan de toegezegde ver betering in de verlichting van den Wevt- vhetweg werd nog met gegeven. Het onder zoek naar de wijze, waarop de aan te bren gen verbeteringen zullen worden aange bracht, verkeeren eohter nog in zoodanig stadium, dat uitvoering spoedig kan wor den tegemoet gezien. Verlaging electriciteitsprijs. Bij de ia den van beide gemeenten zuilen binnenkort voorstellen worden gedaan door het col lege van B. en W. om den electnciteits- licntprijs te verlagen van 30 oent op 25 oent per K.W. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk) Wit-Gele Kruis. In 't vervolg zal de Zus ter van het Wit-Gele Kruis spreekuur hou den op eiken werkdag, des nam. van 1 tot 2 uur, behalve Woensdag en Zaterdag. De eerste jaarvergadering van het Wit- Gele Kruis wordt gehouden a.s. Dinsdag des avonds te half acht in het Patronaat. Houten loods afgebrand. Bij den land bouwer L. te Gelderswoude is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een houten loods, waarin zich machineriëen, alsmede een tien tal varkens bevonden. De machinerieën wer den door het vuur beschadigd, terwijl alle dieren in de vlammen omkwamen. Ondanks de aanwezige brandspuit brandde het gebouw ge heel af. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand in. Dienstplicht. Voor de lichting 1933 zijn voor den dienstplicht alhier ingeschreven 33 personen, waarvan er 16 een aanvrage heb ben ingediend voor vrijstelling van broeder- dienst. Verdiende rust. De heer M. Th. Kompier, die vanaf de oprichting bestuurslid is geweest van de vereeniging het Wit-Gele Kruis en voordien van het Groene Kruis en Wijkverple ging, heeft te kennen gegeven niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. AARL ANDER VEEN Volksbond. Donderdagavond hield de Volksbond alhier zijn algemeene jaarvergade ring in de zaal van den heer W. v. d. Berg. Voor een groot getal leden opende de voor zitter, de heer M Heiman, de vergadering en heette allen welkom. Na het bondslied zingen, en voorlezen der notulen worden de ingekomen stukken behan deld, w.o. aankondiging van den filmavond van H. L. Hiervoor wordt aller opkomst ge vraagd: ook van niet-bondsleden Tevens wordt bekend gemaakt, dat op den 2den Don derdag in Maart een cursusavond gegeven zal worden over de encycliek „Quadragesimo Anno". Vervolgens wordt de milddadigheid der le den gevraagd voor de textielarbeiders in Twente. In de vorige vergadering werden 15 leden geboekt voor vrijwillige betaling van 10 cent per week, welk getal nu weer mooi ver- De penningmeester is hierna aan 't woord. Aan ontvangsten 5107, saldo contributie 322, donateurs 2.50, winkelweek 357.10, samen 686.67. Uitgaven: centraal bureau 219.55, K.S.A. 9.90, afgevaardigden 16.90 diverse 65.41, saldo 374.91. De heeren H. J. v. d. Poll en P. Veelenturf worden benoemd tot nazien der boeken en bevonden alles keu rig in orde. Door den heer J. H. v. d. Vlist, dir. Ned. Middenstandsbank, kantoor Bodegra ven, wordt een inleiding gehouden over: „Het goed recht van het middenstandsbankwezen en de werkwijze van de Nederlandsche midden standsbank". Op duidelijke wijze zette spre ker de voordeelen voor den middenstand uit een om zijn financieele zaken bij de midden standsbank onder te brengen. Eenige vragen, tot den spreker gericht, werden tot aller te vredenheid beantwoord. De voorz. zegt hem een woord van dank. Vervolgens werd de begrooting behandeld en op 338.50 aan inkomsten en uitgaven goed gekeurd. Bij de behandeling van het voorstel van eenige leden om ale vergaderingen te hou den bij leden zaalhouders, werd het voor en tegen behandeld. Daarna werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De aftredende leden R. Kelfkens en J. d Bosch werden herkozen en namen hun be noeming weder aan. Het voorstel, een bedrag te reserveeren voor een later te houden win kelweek werd verworpen. Bij de rondvraag werd besloten het geven van kortingen aan vereenigingen te weigeren. Over het werk bij rekenplichtige instellingen werd gewezen op de bissch. voorschriften, dat deze moeten uitgevoerd worden door leden van stands- en vakorganisaties. De heer H. J. v. d. Poll zegt met het oog op de winkelslui tingswet, welke 1 Mei in werking treedt, dat het raadzaam is gemeentelijke bepalingen te krengen over eventueele verlating van het slui tingsuur. Het bestuur zal het in studie nemen. De voorz. zegt nog eenige woorden over col lectief adverteeren, verwijst naar de retraite en sluit daarna de vergadering. Stille Omgang. Gisteren hield de Stille Omgang in het patronaat de jaarvergadering. De voorz., de heer A. Groep, opent de verga dering, waarn ade notulen worden gelezen en goedgekeurd. De penningmeester, de heer P. Scheer, deed rekening en sluit zijn kas met 25.35. Door bedanken van den voorz. wordt in diens plaats gekozen de heer J. de Groot- Besloten werd de werkloozen 1 reductie te verleenen bij deelnamen. Getracht zal worden het aantal deelnemers zoo groot mogelijk te maken. De voorz. sluit daarop de vergadering, die door 34 leden van de 148 was bezocht K.R.O.-film. Zondag 28 Febr. zal in het patronaat de K.R.O.-film worden gedraaid. Door het groote belang van onze eigen zender mceten wij dit werk zooveel mogelijk steunen en dit kunnen wij doen,, door dezen avond te komen bijwonen. Eerste Plechtige H. Mis. 2e Paaschdag, 28 Maart, zal de weleerw, pater Claudianus v. Veldhuizen O.F.M. zijn eerste H. Mis opdragen in de parochiekerk van den H. Willibrordus. Volksbond. Donderdagavond vergaderde in het patronaat de R.K. Volksbond, onder voorzitterschap van den hee rS. Steenbergen, die de vergadering opende met den chr. groet en allen welkom heetten. De secretaris, de heer C. Groenendijk, leest daarna de notulen voor. die onder dankzeg ging worden goedgekeurd. Wordt medegedeeld, dat ingekomen zijn bon boekjes, met bonnetjes a 10 ct. tot steun voor de Twentsche stakers. Een dankwoord was ingekomen van het Hoofdbestuur voor het verrichtte werk bij de invulling van ie lijsten van het vredes-petio- nement. Ongeveer 1050 handteekeningen waren verzameld. Een schrijven van kapelaan Koopman van Alphen, dat hij gaarne bereid is eenige le zingen te houden over de onderwerpen: Cri sis. Kapitaal en Quadragesimo Anno. Donder dag 3 Maart eerste lezing voor leden met hun vrouwen. Onderwerp wordt nader bekend ge maakt. De propagandaclub van de Volkscourant spoort aan lezers voor het blad aan te werven Schrijven van het Wit-Gele Kruis om bij drage, daar deze vereeniging op 't oogenblik in moeilijke omstandigheden verkeert. Het be stuur stelt voor 10 te schenken, welk voor stel wordt aangenomen met 40 tegen 16 stem- Uit het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij, dat in het afgeloopen jaar 6 leden hebben bedankt, 3 zijn vertrokken cn 2 ge royeerd, 12 nieuwe leden ingeschreven, totaal aantal leden 115, 80 begunstigers steunen de vereeniging. De tooneel-vereeniging heeft 2 uitvoeringen gegeven en het 12^-jarig bestaan van den Bond is feestelijk herdacht, waarbij ook de tooneelver. haar diensten heeft bewezen. Opgericht is een commissie voor aankoop *an brandstoffen. Voor het sanatorium is 40 afgedragen; 100 leden hebben deelgenomen aan het congres te Utrecht. Aan 150 kinderen is een feestavond gegeven, van welk feest te vens rekening en verantwoording wordt ge daan. Ontvangen 47.75. Ontvangen voor be zichtigen der Kerststal ƒ20.50, uilgaven 55.20, blijft een saldo van ƒ13.05. De pen ningmeester M. ten Brink, brengt verslag uit Saldo 1930: 267.25, inkomsten 930.52, uit gaven ƒ859.70, kassaldo ƒ338.07. De heer A. Groep brengt verslag uit van de Centrale Volksbank. Inleg 1291.52, uitbe taald 1237.46, overschot 54.06, voor Her wonnen Levenskracht opgebracht f 101.80. De heer A. Rietveld, als buffetchef, heeft ontvangen 957.82, uitgaven ƒ915.68. batig saldo 42.14. Van „Hulp in Nood" geeft de heer Boere verslag. Ontvangen 143.58, uit gaven 82.66. Saldo 60.92. Namens de kascommissie brengt de heer Wolswijk verslag uit en verzocht den penning meester te déchargeeren. De voorz. zegt daarna allen, die verslag heb ben uitgebracht, een woord van dank voor hun accuraat beheer. Door den geestel. adv. wordt een kort ge bed gestort voor de zielerust van het over leden lid G. v. Tricht. Vervolgens spreekt de geestel. adv. kape laan v. Kessel, ook namens den pastoor een woord van dank aan den Volksbond voor alles wat deze in het belang der parochie heeft gedaan. Sprekend over: rechtvaardigheid en naas tenliefde, zegt hij, dat beide moeten samen gaan, en in den Volksbond moeten bloeien. Krachtig aaneengesloten moet de Volksbond zijn en met de hulp van God zal het een krachtig leger vormen, waar kerk en maat schappij wat aan hebben. De voorz. brengt den geest adv. een woord van dank voor de schoone woorden tot de leden gesproken. Ook heeft de geestel. adv. de bond altijd met raad en daad terzijde ge staan en wil, als aandenken een kistje sigaren offreeren. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen S. Steenbergen, gekozen: W. Roos, A. Wols wijk en A, de Wit. Het gewezen bestuurs lid C. v. Wijk, die wegens vertrek heeft moe ten bedanken, zegt een woord van dank voor de pleizierige samenwerking gedurende 13 j. van zijn bestuurslidmaatschap ondervonden. Als voorzitter werd de heer S. Steenbergen herkozen. Eenige vragen, door de leden ge steld, werden door den voorz. beantwoord, waarna sluiting op den gebruikelijke wijze. IJsclub „Werkverschaffing". De jaarver gadering van de IJsclub, gehouden in hotel van Haaften, was maar matig bezocht. De voorz., de heer A. Burggraaf, opende de ver gadering. De penningmeester deed vervolgens rekening en verantwoording: saldo 476.02, ontvangen contributie 353. rente 13.92. to taal 842.94: uittfaven f 18.75, in kas ƒ824.19. De vereen, heeft 262 leden. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren A. Beven, T. van Dam en J. v. d. Giesen her kozen. Met een woord van dank sluit de voor zitter de Vergadering. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen rechtsgeleerdheid mej. R. Lange W assenaar) en de hee ren Th. C. Uljoe (Den Haag) on R. A. Die pe veen (Kampen); doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer J. Groenewegén (Amsterdam); taalkundig cand.-exainen indologie do heer S. Hoekstra (Den Haag); voorbereidend kerkclijk-exanion do hcor L. H. Ruitenberg (loeiden). II (Slot). Van waschlijst tot gedicht: het principieele verschil tus- schen de documentaire film van vroeger en nu. De vorige maal hebben wij gezien, hoe reeds lang voor de geruchtmakende komst der Amerikaansche documentaire films er verscheidene rolprenten zijn vervaardigd, die tot dit filmgenre gerekend kunnen worden. De belangstelling, welke diverse fimtheaters bij het publiek probeerden op te wekken door het geven van een serie cultuurfilms, gedurende een of meerdere seizoenen, bleek niet van blijvenden aard te kunnen worden. Ook de Holfu, de Hol- landsche Filmuniversiteit bleek niet bij machte in breeden -kring een duurzame belangstelling aan te kweeken. Voor heel veel bioscoopbezoekers was het feit, dat in de documentaire film van dien tijd geen verhaaltje voorkwam, voldoende om ♦huis te blijven. En thans, nu Trader Horn stampvolle zalen trekt als documentaire film met een verhaaltje, wordt juist 't ver haaltje door het overgroote deel der be zoekers als iets bespottelijks gekwalifi ceerd! Waaruit dus geconcludeerd zou kunnen worden, dat het dan eigenlijk niet om het verhaaltje gaat, maar om iets an ders. Wat dat andere nu is, zullen wij trachten to achterhalen. Het is een feit, dat er tusschen de docu mentaire film van heden en die van jaren her een principiëel verschil bestaat. Wij herinneren ons een film van een Duitsche expeditie, die het stroomgebied der Ama zone in beeld had gebracht. Het was een doodelijk natuurgetrouwe weergave van wat er leefde, vloog, zwom en kroop in de omgeving van de grootste rivier der we reld. Met „rücksichslose" wetenschappe lijkheid was alles verfilmd, wat van be lang was en de toeschouwer, die aan het eind van den avond vermoeid en met hoofdpijn naar huis ging, droeg de vaste overtuiging met zich mede, dien avond heel wat geleerd te hebben, maar nam zich tevens voor de volgende keer maar eens over te slaan. Het meerendeel der bioscoopbezoekers gaat nu eenmaal een film zien om wille van het vermaak. Daarvoor is het bereid eenige inspanning te geven. Om wille der „nutte leering" eenige uren ingespannen opmerkzaam te zijn, daarvoor krijgt men de massa niet zoo gauw. Maar waarom loopen de menschen dan storm om „Tra der Horn'' e. a. te zien? Om wille van het vermaak? Zou er echter wel één ver standig mensch zijn, die dat stupide ver haaltje in „Trader Horn" de moeite van het aanzien waard heeft gevonden? Zou er wel ooit een stompzinniger gedachte in het brein van een regisseur zijn opgeko men, dan die om een jongeman in het hartje van Afrika te midden van krioelen de krokodillen, briesohende leeuwen, snor kende rhinocerossen en stampende neus hoorns, rustig te laten rondwandelen met een guitaar, waaraan hij af en toe een gammel accoortje ontlokt? Maar komaan, laten wij hierover zwijgen. Wij gelooven waarlijk niet, dat het Hollandsche publiek hiervoor geduldig in de rij heeft gestaan. Het zwaartepunt van de aantrekkings kracht moet dus ergens anders liggen. meerderd werd; oa een uiteenzetting door den geestel. adviseur zal men voor hetzelfde doel op de volgende vergadering collecteeren. Voor deelname aan den Stillen Omgang is wederom gelegenheid zich op te geven bij den heer Th. Verhage. Hierna wordt, naar jaarlijksche gewoonte, de gratis tombola gehouden, met als hoofd prijs een wollen deken. Tevens worden aan alle leden nieuwe insignes uitgereikt tegen den halven kostprijs. Als volgend punt der agenda is het jaar verslag van den secretaris. Hierop kan deze vereeniging trots gaan. Want, behalve alle werkzaamheden in het afgeloopen jaar, broei de de vereeniging aan met een landarbeiders- vereeniging „St. Deus Dedit", met een ledental van 23. Er werd ingesteld een correspondent schap van bouwvakarbeiders en houtbewerkers. Een spaarkas, om gezamenlijk brandstoffen te koopen, werd opgericht De vereeniging telde in Januari 1931 48 leden en thans 83, dus een vooruitgang van 35 leden. De penningmeester, de heer A. Honout, bracht verslag uit over de financiën van het verloopen boekjaar. De to taal-inkomsten bedroegen 825.20. De totaal uitgaven 473.69, alzoo een batig saldo van ƒ351.51. Het voordeelig saldo, alleen over 't afgeloopen boekjaar bedroeg 37.05. Ook de penningmeester van „Hulp in Nood" en der begrafenisvereeniging „St Tobias" brachten over hun beheer verslag uit. Door de heeren der kas-commissie werden boeken en spaarbankboekjes nagezien en hierover een verslag uitgebracht aan de vergadering. De voorz. bedankte de functionarissen voor hun correct beheer en tevens de heeren voor het nazien der boeken en gehouden controle. Als volgend punt der agenda kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Daar van de ,<f. tegenheid ge engebruik is gemaakt om nieu we candidaten in te leveren, werden de aftre denden bij acclamatie herkozen. De voorz. be dankte de aftredende bestuursleden voor hun arbeidzaamheid in het bestuur feliciteert hun met het in hen gestelde vertrouwen. Daar de leden der kascommissie nog maar een halfjaar zitting hebben, wordt besloten hierin geen verandering te brengen. Het dan volgende punt der agenda: rede van den geestel. adviseur, moest men laten ver vallen. daar de tijd van vergaderen tekort was. Van de rondvraag werd door enkelen ge bruik gemaakt Alsnog vraagt de voorz. ook ieders op komst op Vrijdag 19 Febr. voor den filmavond van Herwonnen Levenskracht en vraagt tevens propaganda voor het welslagen van dien avond Hierna sluiting. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht op 1.50. BODEGRAVEN De Hanze. De Hanze hield gisteravond de jaarvergadering in het patronaat De voorz., de heer A. R .v. d. Heijden, heet allen wel kom en opent met den chr. groet, waarna door den secretaris, den heer P. v. Niekerk, de no tulen worden voorgelezen, welke onder dank zegging worden goedgekeurd. De voorz. deelt mede. dat hij een onder houd heeft gehad met den pastoor, die ook van meening was, dat het patronaat niet voor bruiloften enz. gebruikt moest worden. Mede gedeeld werd, dat het schoonmaken van de kerk is geschied door de firma Kraan. Medegedeeld wordt, dat de Hanze aan de Schietvereeniging Willem Teil een prijs heeft geschonken bij den wedstrijd. Dopr den heer A. Aengenent wordt verslag uitgebracht van de Centr. Raadsvergadering, waarvoor een woord van dank. De secretaris brengt zijn keurig uitgebreid jpaarverslag uit Daaraan ontleenen wij. dat het ledental op 48 is geble ven. 4 nieuwe leaen werden ingeschreven, 4 bedankten. 1 donateur, 2 leden zijn overleden: mw. de wed. v. Rossem en de heer C. v. d. Zwaan. Gehouden zijn 4 bestuurs- en 4 leden vergaderingen. De voorz. is weder herkozen; 2 onzer leden zijn gekozen als gemeenteraads lid. Met de Koninginnefeesten is De Hanze, gecombineerd met de neutrale middenstand, uitgekomen met een praalwagen. De winkel week is zeer goed geslaagd 80.000 gulden zijn in die week ontvangen. Deelgenomen werd door 101 winkeliers. Met den wensch op be er tijden eindigde dit verslag. De voorzitter dankt den secretaris en deelt mede, dat de geestel. adviseu- door een spoedvergadering met den L. T. B. verhinderd is. Hieraan even onze aandacht te bepalen, lcont wel de moeite. Een paar jaar geleden verraste de Ier- 3che regisseur Robert Flaherty het publiek met zijn „Manook of the North". Deze film geeft een impressie van het leven, dat de Eskimo's leiden in het hooge Noorden te midden van ijs en sneeuw. Het gegeven nu, was niet nieuw. Wèl was dat het ge val met de wijze waarop het werd ver- flimd. De wijze waarop Flaherty zijn na tuurmotieven had herschapen tot een artis tiek geordende eenheid, was iets geheel nieuws. Flaherty brak doelbewust met de ziellooze weergave van aanelkaar geplakte reeksen filmopnamen. InpLaats van de mechanische opsomming van allerhande feiten en feitjes, speelde Flaherty het klaar een filmwerk te concipieeren, waarin het bezielende rhythme van de zuivere filmi sche inspiratie klopte Met andere woor den: Flaherty had bewust getracht een kunstwerk voort te brengen en hij was er in geslaagd. Zijn werk kwam tot stand los van andere oommercieele invloed van Hol lywood. Zijn opdrachtgevers, de bonthan delaars Révillon Frères te Parijs wilden een film hebben, waarin het leven der pels- dieren en de wijze, waarop zij gevangen werden, uitgebeeld werd. Dat Flaherty bij zijn weergave van het ijzige Noorden niet verder kwam dan den 56sten breedte graad zal menigeen misschien verba zen, maar doet per saldo aan de verdien sten van dezen regisseur niets af. Hoofd- -aak is, dat hier een filmkunstenaar aan het woord is geweest, waar voordien slechts geroutineerde technici en mannen der we tenschap de zwengel van het opname ap paraat hadden gedraaid. Na zijn „Noord- pool"-film vervaardigde Flaherty geheel op eigen kosten!! zijn documentaire film „Moana" uit het gebied der Stille Zuidzee, opgenomen op het eiland Sawai der Samoa-groep. Beide films hadden suc ces; ergo werd er geld verdiend; ergo ging Hollywood er zich mee bemoeien, omdat men daar graag veel dollars verdient. Fla herty werd door de Metro-Goldwyn Corp., plechtig uitgenoodigd, maar tot. stomme verbazing van de heeren der directie be dankte hij feestelijk voor de eer om een film mèt een verhaaltje natuurlijk! te maken van het leven op de Stille Zuid- zee-eilanden. Er moest volgens de heeren iets over liefde in voorkomen. Wat kwam er niet op aan, als de jongpdanie en de jongeheer maar knap van uiterlijk waren. Op de rest zou minder gelet worden! Fla herty voelde zich, gelukkig, te veel kunste naar, om op het dollars-rinkelende aan bod in te gaan. Regisseur van Dijke U kent hem van Trader Horn nam de op dracht wel aan en „Witte Schaduwen" en „Het lied van de Stille Zuidzee" waren er het noodlottig gevolg van. Intussohen was de belangstelling van het publiek op gewekt, vooral door de bijzondere kwali teiten van de documentaire films van Flaherty. De menschen, die deze film zagen kwamen tot de ontdekking, dat ze heele- maal niet vervelend waren, ondanks het ontbreken van eenig verhaal. Integendeel boeiden zij het publiek. En zooals het wel meer gebeurd, het groote publiek had het niet zoo direct door, waarom deze films zoo de aandacht trokken. Het genoot van de prachtige natuuropnamen, van de eorlijk- heid en zuiverheid der weergave van het object: het document dus. Maar in vele documentaire films vóór die van Flaherty, kwamen ook prachtige natuuropnamen voor; viel ook oprechtheid en eerlijkheid van weergave te constateeren en toch rie pen ze in veel gevallen slechts een gevoel van verveling wakker .terwijl ze nu de be zoekers weten te trekken en te boeien. Er moet dus eenig verschil zijn. Dit verschil kan kort en bondig worden aangegeven: de vroegere documentaire film is een bon te verzameling van al dan niet bewegen-, de voorwerpen 'n soort waschlijst zouden we willen zeggen terwijl de huidige re- presentante van dit filmgenre in haar beste oogenblikken, wel te verstaan 1 een gedicht is. Wat dus wil zeggen, dat wij te doen hebben met een kunstwerk; niet meer en niet minder. Daarom ver heugen wij ons des te meer over de be langstelling, die de huidige documentaire film geniet, omdat het publiek hierdoor in contact komt met een specimen der film kunst, dat, ver afstaande van de weeë en perverse sentimentaliteit der meeste speel films, een heilzamen invloed kan uitoefe nen op de psyche van den bioscoopbezoe ker. „De huidige speelfilm werkt in haar oneerlijkheid verdoovend en verslappend op het volk. De documentaire film kent in kaar zakelijkheid wel het hart, maar laat slechts toe, dat het klopt voor datgene, wat werkelijk het roode bloed waard is", zegt Lou Lichtveld en wij gelooven waar achtig dat-ie niet heelemaal ongelijk heeft! Hopen wij alleen maar, dat Hollywood er zich niet al te veel mee gaat bemoeien omwille van de smeer, want dan gaat heb fout, wat heel jammer zou zijn! „Witte Schaduwen" en „Het lied van do Stille Zuidzee" met den vurigen Ramon Novarro en de engelachtige Raquel Torres zijn daar om de juistheid van deze bewe ring te staven en laten wij eerlijk zijn tot op zekere hoogte óók „Trader Hom" H. v. DEENECAMP.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15