Gesprongen Handen ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Ruw© Huid Schrale Lippen L a In Villa Garcia de Arosa hebben betoo- gerB getracht zich meester" te maken van een aardewerkfabriek. Andere betoogers hebben een roode vlag op de kerk gehe- schen. De daders werden gearresteerd en de vlag verwijderd. Uit Madrid wordt gemeld, dat „El Sol" een manifest van het bureau der communis tische internationa'e publiceert, waarin den Spaanschen communisten wordt verweten, dat zij niet beter gebruik hebben weten te maken van de jongste onrust. Vredesmonument vernield. Een onbekende heeft vannacht het vre- desgedenkteeken te Gelsa op het eiland Le- •ina door een dynamietbom vernield. 15000 Mark geroofd. Gisteravond om half acht drongen 3 gemaskerde jongelieden de Rbeinische Energie A.G. te KeulenDeutz binnen. Met pistolen bedreigden zij den alleen aanwe zigen kassier, bonden hem en blinddoek ten hem, waarna zij hem dwongen in een hoek te blijven liggen. Vervolgens beroof den zij de kas van een bedrag van onge veer 15000 Mark. Over de daders is tot dus verre nog niets bekend. Een dubbelganger van den Prins of Wales. Dezer dagen stopte voor het grodtste hotel van Boedapest een prachtige wagen, waaruit een goedgekleede jonge man stap te, die in het hotel kamers besprak voor zichzelf en zijn chauffeur. Tegen den por tier van het hotel zeide hij, dat hij door niemand gestoord wilde worden. In het vreemdelingenboek schreef hij zich in als John Marrow, ingenieur. Engeland. In den hall van het hotel wisselde hij nog eenige woorden met een actrice, waarna hij zich in zijn vertrekken terugtrok. De a-ctrice vertouwde hierop aan den portier toe, dat de jonge man de Prins van Wales was, dien zij vaak te Londen vanaf het tooneel had gezien. Het nieuws verspreidde zich na tuurlijk onmiddellijk en toen de jongeman eenige nren later, na te zijn uitgerust be neden kwam, werd hij begroet door een menigte nieuwsgierigen, journalisten en persfotografen. Van officieele zijde had men besloten, geen belangsteling te toonen en het incognito van den prins te eerbiedigen tot men officieel van den komst van Z. K. H. op de hoogte zou zijn gesteld. De jonge man bleek zeer onthutst over de groote belangstelling, die hem ten deel viel, doch toen men hem mededeelde, dat men den Prince of Wales kwam begroe ten glimlachte hij en zeide alleen: „Ik be grijp het al. Voor de zooveelst© maal". Lachend toonde hij zijn paiperen, waaruit onomstootelijk bleek, dat men inderdaad John Marrowe den ingenieur voor zich had en niet den prins van «Wales, al vertoonen ook beide een goede gelijkenis van uiter lijk. burgerwacht tegen inbrekers. De bewoners van Gampden-street, in *t Westen van Londen, zijn. naar de „Daily Express" verneemt verontrust door een merkwaardig aantal brutale inbraken en rooverijen, welke de laatste paar maanden hebben plaats gehad. Niettegenstaande de uitgebreide voor zorgsmaatregelen van de steeds waak zame politie, zijn de misdadigers die daar opereeren er in geslaagd bijna onder den neus van zes in burger gekleede recher cheurs een huis binnen te dringen er er hun slag te slaan. Van de door de inbrekers gekozen hui zen is een viermaal „bezocht" een ander driemaal, telkens als de bewoners het voor enkele oogenblikken hadden verlaten. De bewoners der straat hebben thans een comité van afweer uit hun midden ge kozen, dat iederen nacht, vergezeld van een paar waakhonden, op gezette tijden de ronde doet. Het zwakke geslacht verleent medewerking door aan de ramen de waoht te betrekken. Eén der bewoners, bij wie reeds twee maal was ingebroken, kreeg den lumineu- zen inval speciaal geconstreerden stalen ramen te laten maken met een stalen lat werk voor het glas, waarna hij zich met een gerust hurt. ter ruste begaf. De inbrekers drukten echter het glas eenvoudig in, lichtten de sluitpen uit het raam en wisten zich met ongeveer duizend gulden aan juweelen uit de voeten te ma ken. De bewoner geeft den strijd echter niet op en is thans bezig, hangsloten aan zijn ramen aan te brengen NED. OOST-INDtE REIS VAN MINISTER DECKERS. Een onderzeetocht meegemaakt Aneta seint uit Soerabaja: Minister Deckers bezichtigde het marine- etablissement, waarna Z.Exc. met de K VII, onder commando van den luitenant ter zee le klasse J. Hoeke ©en onderzeetocht heeft gemaakt. Z.Exc. verklaarde dat de duik in Straat Madoera hem goed bevallen was. „Het was lekker frisch geweest". Z.Exc. volgt overigens het programma, waarvan de onderzeetocht een afwijking vormde. GEMENGDE BERICHTEN HET VERGAAN VAN DE „BONA SPES". VREESELIJK DILEMMA VOOR EEN SCHIPPER. Door koude machteloos, terwijl de riemen waren weggedreven. IJS IN HET NOORDEN. Scheepvaart in Groningen grootendeels stilgelegd. Reeds thans begint de scheepvaart in Groningen van het ijs hinder te ondervin den. Voor zeilschepen is de vaart reeds zoo goed als geheel stilgelegd, terwijl er groote kans bestaat dat bij doorgaand vriezend weer Maandag vrijwel de geheele vaart zal komen stilt te liggen. De Lemmer- en Hunzebooten varen nog door, doch de Hunze ondervindt reeds be lemmering. Het Damsterdiep is gestremd voor zeilschepen, in het Reitdiep iB de vaart moeilijk. Ook dit kanaal is voor zeil schepen gestremd evenals het Hoendiep. Het Eemskanaal is nog vrijwel geheel ijsvrij. In het Winschoterdiop is de vaart tusschen Scheemda en Zuidbroek zeer moeilijk, verder tot de stad Gronigen iets beter, doch ook dit kanaal is voor zeilsche pen reeds gesloten. In de stad Groningen zijn vandaag eenige ijsbanen opengesteld, terwijl de an dere in verband met de komende vrije da gen nog gesloten zijn gehouden, doch mor gen zeer waarschijnlijk ook zullen open gaan. UIT DF. OMGEVING HILLEGOM. Domeinveiling. Gisteravond had in hotel Sistermans ten overstaan van nota ris D. Lodder, alhier, de veiling bij af slag plaats van 2 perceelen bouwterrein aan denRijksstraatweg hoek Beekkade alhier, eigenaar de Staat der Nederlanden. Uitslag als volgt: Kavel I groot 339 c.A. In hoogst© bad gebracht op 3100, gemijnd op ƒ200 door den heer Snijders qq te Heemstede. Kavel II, groot 165 c.A. In hoogste bod gebracht op 1700, gemiïnd op 1500 door den heer H. Couzijn, te "yl- legom. H. B. G. - Gisteravond hield de afd. Hillegom van het Hollandsch Bloembollen- kweekers Genootschap een goed bezochte ledenvergadering in hotel „Flora". Te 8 uur opende de voorzitter, de beer D. E. Nieuwenhuis, de vergadering met een welkomstwoord, in het bijzonder ge richt tot den heer D. van Egmond, spre ker van dezen avond. De secretaris leest nu de notulen, die onveranderd onder dankzegging worden vastgesteld. Hierop volgde het jaarverslag Hieraan ontleenen we: in het nu geëin digde boekjaar werden 2 bestuursvergade ringen en 3 ledenvergaderingen gehouden. De opkomst bij de ledenvergaderingen liet wel wat te wenschen over. Onze afdeeling telt thans 81 leden. Bij het droevig heen gaan van den heer Lommerse bracht het bestuur een bezoek van rouwbeklag aan de familie. Ten einde het vergaderingbezoek te animeeren werden inleidingen door spre kers gehouden, hetgeen een vrij gunstig re sultaat heeft gehad. De Beurs in hotel Flora voorziet in den winter in een gToote behoefte: wekelijks wordt zij dan door 80 100 personen bezocht. Voor de reclame der Hillegomsche winkeliers bij hun winkel week schonk de afdeeling een kleine gou den medaille het wekt bevreemding, dat de winkeliers ter plaatse hun etalages niet aantrekkelijker maken door bloemen. Ten slotte wijst de secretaris nog op de nood zakelijkheid, toch vooral nu de grootste zorg te besteden aan de gezondheid der bollen, ten einde ons afzetgebied te ver- grooten. Ten slotte wordt gewezen op het Kweekersblad, waaraan thans zooveel zorg wordt besteed en sluit de secretaris met zijn beste wenschen voor het H. B. G. Dit verslag werd met applaus begroet en de voorzitter dankte den secretaris voor het mooie Btuk werk. Thans komt de penningmeester aan het woord. Deze sluit zijn kas met een batig saldo van ƒ207.20, een bewijs van een gun stig jaar in dit opzicht. De heeren J. A. van Leeuwen en H. van der Vossen con troleerden de bescheiden, waarop de penn. onderdank voor zijn trouw beheer werd gedechargeerd. De heer Nic. Heemskerk, die periodiek aan de beurt van aftreden was, werd met alg. st. herkozen. Inzake voorstellen voor de a.s. Alg. Ver gadering is door het bestuur overwogen het veilingssysteem in bespreking te ne men. Wat is voor de kweekers het meest gewenscht: bij opbod of bij afslag te vei len. Na ampele bespreking wordt geadvi seerd, dat het hoofdbestuur in dezen in contact treedt met het veilingbestuur. De voorzitter vindt deze materie gewichtig ge noeg om het op de Alg. Vergadering ondei de aandacht te brengen. Een fout wordt het geacht, dat op sommige veilingen bij ophouden van een artikel gezegd kan wor den: geeft het dan maar aan mij. In verband met deze zaak wordt door een der leden geïnformeerd naar de Coö peratieve Veiling te Haarlem in liquida tie; vele kweekers zullen een aanzienlijk bedrag moeten betalen en dat in dézen slechten tijd. Ofschoon deze zaak hier eigen lijk niet thuis hoort is het bestuur bereid haar in de hoofdbestuursvergadering ter sprake te brengen. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer D. van Egmond, die een korte inleiding zal houden over: „Ziektebestrij ding der Bolgewassen." Na deze overduidelijke, schoon beknopte uiteenzetting volgt een leerzame gedach- tenwisseling. Er wordt met nadruk op ge wezen, dat de controle dit jaar bijzonder streng zal zijn, hetgeen niet anders dan den kweekers ten goede komen kan. Na rondvraag sluiting. TER-AAR. Stille Omgang. Dit jaar zal het Ge nootschap van de „Stille Omgang" afd. Langeraar op Zaterdag 6 Maart naar Am sterdam vertrekken. Als kerk is weer aan gewezen „Het Ba-gijnhof". De reis zal weer geschieden per boot, van de voormalige „Volharding", die nu zijn aangekocht door een Maatschappij te Haarlem. We verwach ten een flinke deelname. LISSE. Kiesvereeniging. Gisteravond hield do R. K. Kiesvereeniging onuer presidium van den heer F. O. J. v. d. Eerden haar jaar vergadering in de groote zaal van den R. K. Volkisbond. De belangrijkheid dezer ver gadering had vele leden er naar toe ge lokt. De voorzitter opende met gebed en sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst op onze 3üste jaarvergadering. V oorts memoreert de voorz. de gehouden gemeenteraadsverkiezingen, welke in alle opzichten voor ons iloonisch Lisse bijzonder geslaagd zijn. De notulen werden voorgelezen en onver- anuerd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de i'ropagaudaclub neext aangevraagd een kaartsysteem. Hiermede ging de verga dering accoord. Uit het jaarverslag van den secx. stip pen wij aan, dat er z verkiezingen hebben plaats gehad, n.L van de Provinciale Cita ten en plaatselijke Gemeenteraadsverkie zingen. Dit laatste was wel de clou. Bestoud voorheen ue Kath. Kaadsiractie tut 7 per sonen, door de uitstekende stemming werd dn getad gebraent op acht. Dank werd ge- bracut aan de Propagandaclub, welke leeuwenaandeel in deze stemming bad. Uit het verslag van den penningmeester bleex, dat na ontvangsten yui.zö, een uitgave viel te boeken van 956.73, alaoo een na- deelig saldo van J 5b.il. De heer A. H. öcniaina bracht het verslag uit van de ge houden vergadering der Kamer-Centra .e op 7 Juni j.i. te den Haag en de in Nov. gehouden vergadering der Kamer-Uentraie Leiden. Beide verslagen werden met applaus goedgekeurd. De neer F. Komijn bracht verslag uit der Sta ten-Centrale, welke genouden is te Lei- uen, waarvoor hem een dankwoord werd gebracht. Aan de orde was bestuursverkiezing. Volgens art. 7 treedt het geueeie bestuur ai' en stelt zich niet herkies-üaar. Wij heb- ben gemeend, aldus de voorzitter, dat wij onze plaatsen, welke wy geaarende 14 jaren heboen gehad in het bestuur, eens af moesten staan aan jongere generaties. U hebt het anders gewild, en er in dezen tyd op aangedrongen, dit bestuur wederom te handhaven, waarvoor wij hebben moeten zwichten. Uns voorstel is steeds geweest een vierjarige zittingsperiode. Er ia een candidaatlijst binnengekomen ten name van het altredend bestuur, dat by enkem candidaatsteiling werd herbenoemd. Op voorstel van den heer F. Warmeruam werd wederom de heer v. d. Eerden als voorzit ter Herbenoemd. Als reserves werden geko zen de iieeien C. Barnhoorn, J. W. A. ue- feber, 'lh. Verdegaal, J. Fynacker, U. v. d. Laan, J. de Jong, H. Haliscnepel en A. August-inus, die allen hun benoeming aan vaardden. De heer P. Warmerdam bracht een woord van dank voor de activiteit van het bestuur en is blyde gestemd door het weaerom zitting nemen. By de verkiezing afgevaardigden Citaten-Centrale Leiden, werden wederom herbenoemd de navolgen de heeren: A. H. öchraina, F. Romyn, tl. Elfring en L. Schoor! By Ge rondvraag zei de de heer C. Citrik gemeend te heoben, zien niet meer aie bestuurslid te laten her kiezen, vanwege de ürukke werkzaamne- den, en had gaarne daarvoor in de plaats gezien een peisoon uit het Buurtschap den Engel. ttpr. betreurt, dat niemand uit de Engel is opgestaan, om te zorgen voor een bestuurslid in deze Vereeniging. De heer Warmerdam stelt voor dit punt niet on der discussie te brengen, daar dit visschen wordt in troebel water. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. onder een woord van dank voor de aangename samen werking deze vergadering met gebed. NOORDWIJK. Coöperatieve Brood bakkerij. Gister avond hield de Coöp. Broodbakkerij „De V erbetenng" haar jaarvergadering in café „Ilora" van den heer F. H. v. d. Voort, waarbij een 5U-tal lenen tegenwoordig wa ren. De voorzitter, de heer F. Kuigrok, opende deze vergadering met een woord van welkom en mocht met vreugde consta- teeren, dat de omzet ook dit jaar weder was gestegen en de resultaten van het afge- loopeu boekjaar goed genoemd mogen wor den. Na lezing der notulen, welke onveran- uerd werden goedgekeurd, bracht de :e- cretaris een overzichtelijk verslag uit van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waaruit b.eek, dat het ledental met 6 is toegenomen. In 1929 werden verbakt 96029 K.G., in 1930: 96840 K.G. en in 1931: 101136 K.G. meel. De balans en verlies- en winst rekening gaven aan ©en omzet van 32519.12 en wei door een verkoop aan le den van 32077.01 en aan met-leden 130.41, een winst opleverend van 4898.30. Het rapport, uitgebracht door het accoun tantbureau de lombe, benelsde de mede- deeiing, dat alle bescheiden m correct© orde waren bevonden, zoodat zonder stem ming de balans en winst- en verlies-reke- ning door de vergadering werden aangeno men. De bespreking winstverdeeling had tot uitslag dat aan de leden 14 pet. zal worden uitgekeerd, aan het bestuur 300 tantième en het restant ad 167.52 zal worden by- gevoegd aan het Reservefonds. Dit Reser vefonds bedraagt thans 9066.76. De hee ren K. C. de Honye, bestuurslid en D. Th. v. d. Weyden, commissaris van toezicht werden beiden met aigemeene stemmen herkozen. De rondvraag bracht niets bij zonders naar voren, waarna de voorzitter onder dank voor de aangename besprekin gen deze bijeenkomst sloot. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onveilig duinterrein. Maandag, Dinv dag, Woensdag en Donderdag is het duin- terrein onveilig wegens het houden van schietoefeningen tot 3 uur n.m., en Vrijdag tot 5.30 uur n.m. Het terrein is eerst dan veilig als de roode waarsohu wings vlaggen zijn ingehaald. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te helf zes is het zesjarig pleegzoontje van den woonschipper Roel Loen, te Heerenveen, bij het spelen op den weg door eer auto overreden en gedood. De auto is door de marechaussee in beslag ge nomen. ERNSTIGE AANRIJDING TE NAARDEN. De heer R., architect uit Amsterdam, reed gisteravond te omstreeks zeven uur met zijn auto op den Rijksweg te Naarden, toen uit de Rembrandt.aan een wielrijder den straatweg ovestak. De wielrijder werd gegrepen en over den weg geslingerd, waar door hij een groote hoofdwonde en een lichte hersenschudding opliep. De automo bilist heeft den wielrijder, den 25-jarigen B. uit Bussum, naar een geneesheer ver voerd, waarna het slachtoffer op eigen ver zoek per rijwiel brancard van den Militairen Geneeskundigen Dienst van Naarden naar zijn woning te Bussum is vervoerd. Den heer R. treft geen schu'd, daar het ongeval te wijten is aan de onvoorzichtigheid van den wielrijder. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Gisternacht overleed in het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle de koperslager v. Beek uit Meppel, die vorige week Vrijdag tegen een auto opreed en ernstig werd gewond. Van B. was gehuwd en vader van drie kin deren. AUTO DOOR AFSLUÏT- BOOMEN GEREDEN. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. De chauffeur zwaar gewond. Gistermorgen is op den Goolwatenweg te Enschede de vrachtauto van de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Lonneker door de neergelaten afsluitboomen gereden van de spoorlijn EnschedeBoekelo, ten gevolge van de gladheid van den weg. Een der boomen werd omhooggedrukt. Op hetzelfde moment passeerde een trein naar Boeklo. welke den auto greep en een eindweegs meesleurde. De chauffeur, de 22-jarige Bakker, werd uit den wagen geslingerd en kwam onder den trein terecht. Hem werd een voet af gereden. Twee leerlingen der Landbouw school, die achterin den auto zaten, wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. De zwaargewonde chauffeur is naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. De 1 vrachtauto is grootendeels vernield. VAN EEN AUTO GESPRONGEN EN GEDOOD. Gistermorgen omstreeks zeven uur is de 47-jarige timmerman van der S. nit Delft, werkzaam aan den bouw van eenige huisjes te De Lier, toen hij van een zand- auto, waarop hij meereed, afsprong, over reden. Het slachtoffer zat vlak achter de cabine en sprong in de verkeerde richting van den auto. Hij kreeg een der achter wielen van den zwaar met zand beladen auto over het lichaam en werd op slag ge dood. Den chauffeur treft geen schuld. D00DELIJKE VAL VAN HET DAK. Gistermorgen is te Rotterdam de 60-ja rige schoenmaker P. G. Brijer van het dak van zijn wonig op straat gevallen. Hij was op het dak bezig een antenne te her stellen, waarbij bij is uitgegleden. Hij be kwam een schedelfractuur en een gebro ken nek wervel. Hij was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. GAS VERSTIKKING. De bewoner van het benedenhuis Sophia- laan 34 te Amsterdam is gistermorgen in zijn badkamer bewusteloos gevonden, ten gevolge van uitstroomend gas uit den gey ser. Pogingen om hem weer tot bewustzijn te brengen mochten niei baten. Door de bovenbewoners werd de gaslucht het eerst waargenomen en wel in dergelijke mate, dat zij de vlucht namen over het dak. De buren werden daarop eewekt en zij von den den heer des huizes bewusteloos in de badkamer. Het gas moet zeker een zestal oren hebben gestroomd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Daaruit bleek, dat de nu overledene eiken avond een warm bad nam. Vermoedelijk zal daarbij Donderdagavond een ongeluk ge beurd zijn. De inbraken te Nijmegen. In verband met verschillende inbraken in den laatsen tijd te Nijmegen gepleegd, zijn door de politie te Nijmegen gearres teerd de 23-jarige los werkman Chr. van der Lee, geboortig uit Duitschland en de 24-jarige G. Fortier. Het tweetal werd Donderdagavond op heeterdaad betrapt bij een inbraak bij de firma Polman te Nij megen. Zij bekenden en gaven toe inbraak te hebben gepleegd ia de fabriek der fir ma E te Nijmegen. Zij worden geacht deel uit te maken van een inbrek'ersbende, die Nijmegen en. omgeving af en «toe onveilig maakt. Een redacteur van het „Dagblad voor Noord-Brabant" heeft te Dintelsas een ge sprek gehad met schipper van Diemen van de Raptim, welk schip evenals de Bienvenu gesleept werd door de sleepboot Bona öpes. In een snijdend koude temperatuur en met een stevigen storm op zij vertrokken wij vanmorgen vroeg (Woensdag) van de Dortsohe kil naar Gent, aldus schipper van Diemen. Aan stuurboordzijde van de Bona Spes voer de Raptim en aan bakboordzijde de Bienvenu en niets bijzonders deed zich voor tot even beneden Dintelsas. Daar liep de Bienvenu plotseling omhoog, tengevolge waarvan de sleepboot, door den tros vaat- gehouden, scheel op den stroom getrokken werd. Waarschijnlijk tengevolge hiervan en welnoht mede door de sterke strooming kapseisde zy, helde eerst tot tweemaal toe over naar bakboord en toen naar stuur boord, waarna zij geheel omsloeg en on der door ging. Het gebeurde voor mijn oogen zonder ctat ik nog een hand kon uit steken om hulp te verleenen. Slechts den machinist kon ik toeschreeuwen over boord te springen. Als een rat kroop hij tegen het dek op toen de boot den eersten keer kapseisde. Zijn doel was om zach uit het water te houden en het schrikbarende spook der verdrinking gaf hem daarbij een kracht en snelheid, die zijn behoud werden. „bpring over boord', nep ik, „dan grijp ik je'en onmiddeilyk sprong Bakker m net ijzige water, ik had hein eenter byna met een te pakken, zoodat ik hem dadelijk aan boord had. Intusschen, zoo vervolgde schipper van Diemen zyn verhaal, zag ik de boot onder gaan, eenmaal, tweemaal, en beide keeren zag ik den kapitein (O. Meyners) nog aau dek. Daarna verdween hij en ik :zag hein niet meer. Zijn vrouw en de stuurman (C. de Bruin) waren evenwel losgeraakt en dreven op het water. De vrouw kon kenne lijk niet zwemmen, doch de stuurman wel. ik zag geen andere kans om hen te helpen dan door in de roeiboot te springen, als was het met dit weer ook gevaarlijk. De Raptim liep dan ook even later eveneens omnoog. Met een wrik- en twee andere riemen roeide ik toen ijlings naar de beide dren kelingen die op eemge meters afstand rpnd- drevén. De vrouw lag op haar rug in net water en gilde: „Jan red myl" Ik kon het doen, want ik had ze thans onder mijn oe- reik, maar aan de andere zijde van myn roeiboot dieef de stuurman, blykbaar reeds bewusteloos en in zinkenden toestand. Wjo moest ik grijpen ...,11 Wie van de twee? 'Weer was het een oogenblik stil. Welk een ontzetlende keuze. Een dryvend en eéu zinkend, terwijl zy beiden onder het be reik van den schipper waren. Beiden tege lijk grijpen en trachten binnen boord te ha- ienl Hue gaarne van Dieman dat ook had willen doen, bet was niet mogelyk: zyn geheele lichaam was verstijfd van de kou, tioor wind en water veroorzaakt. Zyn han den waren met een dun laagje ys bedent en machteloos pijnlijke stylheid. Ik probeerde, zeide van Diemen, don stuurman zoo snel mogelijk binnen boord te krijgen, maar het styi bevroren liohaam gaf niets mee. Langzaam moest ik hem duim voor duim over den rand trekken, maar zoodra had ik hem niet tot borsthoig- te of ik haalde zijn armen binnen en liet hem zoo eeitige oogenblikken hangen, als het ware aan de boot genaakt. Onmiddellijk wilde ik toen de vrouw helpen; ik wnde de riemen grijpen en eeni ge slagen naar haar toe roeien, want de aistand was slechts kortl Maar beide roei riemen waren mtussohen overboord geval len en weggedreven Noodlottiger samenloop van omstandig heden is met denkbaar. Langzaam dryit een menschenleven uit het bereik van red dershanden, die weliswaar nagenoeg als glas zoo stijf bevroren zyn, maar met den tintelenden wil om ze liever te breken dan dat leven in de diepte te zien verdwijnen, in een begrijpelyke agitatie om den een binnen te nalen, waren echter de riemen overboord gestooten en zonder deze on schatbare voorwerpen was redding niet mo gelijk! ik zie ze nog voor me, ze keek me aan. Ze had nog gegild: „Jan red me", maar ik kon niet Met m n wrikriem kon ik niet roeien, ik had moeten keeren en daarna wrikken. Ik zag ze niet meer. Den stuurman kon ik daarna met gToote moeite binnen boord krijgen en gelukkig was toen kapitein Vermout met de Jord 3 bijgedraaid en die hielp me onmiddellijk met het'bijbrengen van stuurman de Rruyrn In zijn stuurhut en later in de machine kamer hebben wij hem weer weten bij te brengen. We rukten hem in de cabine de stijf bevroren kieeren van het lijf, en wre ven en masseerden hem totdat hij water kwyt raakte en brachten hem daarna m droge kieeren naar de machinekamer. Bei de drenkelingen heb ik toen naar het veer huis van Wygand gebracht 1" Een smokkelauto aangehouden. In Spork bij Dinxperlo hebben de Duit- sche commiezen Donderdag een auto in beslag genomen, welke oogenschijnlijk ge heel leeg was. Tusschen spatbord zittin gen en wanden waren echter geheime vak ken aangebracht, waaruit 95 pond gesmok kelde tabak werd gehaald. De beide passa- giers werdgn gevangen genomen-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10