RECHTZAKEN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G priester wenscht te belasten, moet dit bin nen dertig dagen bij de regeeringsautori- teiten aanvragen. De door de regeering aangewezen leek moet zich tevens met het bestuur der kerk en van de „eigendommen der natie", die in de kerk aanwezig zijn, belasten. De regee ring houdt zich echter te allen tijde het recht voor, de kerk te sluiten. Naar aanleiding van dit decreet, heeft mgr. Diaz, zooals bekend, een „open brief" gezonden aan president Ortiz Rubio en te vens een herderlijk schrijven gericht aan de geloovigen van zijn diocees, waarin hij hun de richtlijnen aangaf, die zij onder de tegenwoordige omstandigheden hebben te volgen. Van beide bisschoppelijke docu menten hebben wij indertijd den volledigen tekst gepubliceerd. Den 3den Januari j.l. heeft mgr. Diaz een derde schrijven uitgevaardigd, dat een aanvulling is van de beide eerste. Ondanks de uiterst strenge censuur op de bladen, die geen enkele bisschoppelijk document mogen publiceeren, werd ook dit schrijven in den vorm van duizenden vlugschriften onder het volk verspreid. Mgr. Diaz wijst allereerst er op, dat voor de uitoefening van den eeredienst de juris dictie van den bisschop en de priestelijko bediening beslist noodzakelijk zijn. Daarom is geen practische beoefenig van den Ka tholieken godsdienst denkbaar zonder deel neming van een priester. In het verder verloop van zijn schrijven spoort mgr. Diaz de geestelijken van zijn diocees nogmaals aan, hun posten niet te verlaten, en, als do tegenstanders hun toe vlucht nemen tot geweld, gebruik te ma ken van het reoht, dat hun door de consti tutie gewaarborgd wordt, om hiertegen be roep aan te teekenen. Ook de geloovigen, in het bijzonder Ka tholieke advocaten en rechters, spoort de bisschop aan, hun rechten te verdedigen en van het recht van beroep gebruik te maken. Aan het slot van zijn herderlijk schrij ven richt mgr. Diaz tot allen het vurig ver- zeok, om te bidden en zich te onthouden van allerlei vermaak, om van God ook door versterving der zinnen te verkrijgen, dat a-an den treurigen toestand spoedig een einde komt. Uit een bericht van het Mexicaansche blad „Grdfico", van 14 Januari j.l., volgens hetwelk reeds 60.000 personen bij het ge rechtshof beroep hebben aangeteekend te gen de anti-kerkelijke wetgeving, blijkt ten overvloede, dat de bevolking der Mexi caansche hoofdstad haar bisschop niet in den steek laat. Nooit nog, zoo schrijft bovengenoemd blad, ontvingen de rechtbanken van Mexi co zoon enorm aantal requesten over een zelfde kwestie. Wij willen ons geen illusies maken, zoo besluit het blad, over de resul taten van dit algomeene protest, dat niet temin een frappant bewijs is van den eigen lijken wil van het volk en van de onrecht matigheid van een wet, die enkel en alleen ten doel heeft, het geloof uit te roeien en zelfs den naam van Katholiek van het edele Mexicaansche volk weg te nemen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE. De Oostzee, die gisteren zeer woelig was, heeft drie offers geëischt. De boot van den schipper Tarnow uit Mest, waarin zich behalve hijzelf ook de broers Ewald en Gerhard Holz uit Mest bevonden, werd spoedig na bet verlaten van de haven door een golf gegrepen en gekanteld. Alle drie opvarenden verdronken. AUTO NABIJ CADIZ IN ZEE GESTORT Uit Cadiz wordt gemeld: Een gesloten auto met vier personen is gisternacht te gen een balustrade aangereden, die een straatweg van de zee scüeidt. De wagen stortte in zee, die ter plaats twintig me ter diep is. Slechts een der inzittenden kon zioh redden, de andere drie zijn verdronken. Sneeuwstorm in Engeland. Geheel Engeiand en het Kanaal werden gisteren bezocht door een buitengewoon hevigen sneeuwstorm. Deze was zóó hevig, dat de haven van Dover tijdelijk voor Het scheepvaartverkeer gesloten moest wor den. Sneeuwstorm in de Oekraine. Volgens een bericht uit Charkow, meldt V.Dn heerschen in de Oekraine hevige sneeuwstormen. De spoorwegverbinding tusschen Charkow en Kiew is verbroken. Afdeelingen van het roode leger zijn ge mobiliseerd, teneinde den spoorweg van de seneuwmassa's vrij te maken. PANIEK OP EEN BAL-MASQUE. Brand in de feestzaal. Op een bal-masqué in een zaal te Berlijn brak Dinsdag even voor middernacht, al dus de „B. Z. am Mittagbrand uit. in bet begin verlieten de feestgangers, terwijl de band en tango speelde, rustig de zaal. Toen echter het vuur door het plafond heen brak, ontstond een wilde paniek. De me nigte klom door vensters uit de zaal, die na korten tijd geheel in brand stond. Het aantal gewonde personen is nog niet be kend. VAN HET STRIJDTOONEEL IN HET OOSTEN. EEN BEZOEK AAN TWEE FRONTEN. Onze bijzondere correspondent te Sjanghai heeft een bezoek gebracht bij Generaal Tsai en Admiraal Shiosawa. Sjanghai ie waarschijnlijk het eenige oor- logstooneel ter wereld, waarop men op dcn- zeliden dag twee fronten kan bezoeken en de leiders van beide partijen kan troffen. Het Chineesche hoofdkwartier is in Gken- ju, tien minuten van mijn hotel verwijderd. Ik besloot vanmorgen vroeg, de Chinee sche loopgraven te bezoeken, en, wanneer het mogelijk was generaal Tsai te treffen. Het gebied van de internationale con cessies wordt door Amerikaansche, Brit- sche, Italiaansche en Fransche troepen goed bewaakt. Buitendien wordt het be schermd door barricaden van zandzakken en prikkeldraad. Het verkeer aan de gren zen van dit gebied wordt door soldaten streng gecontroleerd. Men heeft een spe- ciaien pas noodig om het gebied der con cessies te kunnen verlaten. Amerikaansone troepen kwamen gisteren van Manilla. Ze vonuen het in Sjanghai erg koud, maar wu- reu bepaald voornemens de dingen van den vroolijken kant te bekijken. De Ohineezen oefenen ook controle uit, maar zij zijn bui tengewoon hoffelijk tegenover vieemdelin- gem Toen ik naar Chen ju ging, zag ik acht Japansche vliegtuigen uie boven het Chi neesche hoofdkwartier cnkelden. ik had uit de verte een ontploffing gehoord, en toen ik in Chenju aankwam, werd mij me degedeeld dat er dien morgen zeven bom men waren neergekomen die op het station in Chenju een militairen trein vol met sol daten en paarden hadden getroiien. Het hoofdkwartier van generaal 'lsai werd niet geraakt. Op het vrije veld lagen overblijfselen van een Japansch vliegtuig, dat gisteren naar beneden was gehaaid. Omdat generaal 'lsai zich aan het front bevond ontving mij de leider van den Ge- neralen Staf, kolonel 'lnagieaauan. Hij ver klaarde mij, dat, niettegenstaande ^0 Ja pansche oorlogsschepen ue iorien van Woe- soeng gebombardeerd hadden, de Chinee- zen altijd stand hielden. De forten hadden weliswaar door bommen, die door üe vlieg tuigen naar beneden waren gewoipen groo- tè schade geleden, maar hauden alle aan vallen ten spijt weerstand geboden. Hij meldde dat nog een tweede Japansch Vlieg tuig naar beneden geschoten was. Verder zei hij, dat slecnts twee vijfden van het Chi neesche leger op het oogenblik in actie was, dat het overige deel in reserve stond en dat er ook genoeg munitie aanwezig was. Bij den geestigen chef der Japansche vloot. Vanmiddag had ik een interview met Admiraal Shiosawa. De zeer geestige en humorvolle leider der Japansche vlpot ont ving mij op bijzonder vroolijke wijze in eeu kleine ouderwetsche kajuit. Hij verklaarde dat, wanneer de Chineezeu niet verder zou den strijiten, de Japanners de kwestie aan de diplomaten zouden overlaten, maar dat het op het oogenblik zeej moeilijk was om met vuren op te houden. De trots der Chi- neezen liet het niet toe zeide hij, dat zij hun leger buiten het bereik der veldkanon- EDGAR WALLACE OVERLEDEN. Te Hollywood is na een kortstondige ziekte gistermorgen aan de gevolgen van een dubbele longontsteking oveileden de roman- en short story-schrijver Edgar Wal lace. Edgar Wallace in 1875 geboren, werd soldaat en na 6 jaar gediend te hebben journalist. Ais oorlugs-vers.aggever van Reuter maakte hij in 1899 en 1900 den Boe renoorlog mee, bleef toen in Z.-Afrika, werd in 1900 oorrespondent van de Daily Mail en richtte vervolgens in Johannes burg de Band Daily Mail op. Wallace was wel de bekendste schrijver van detective verhalen van Engeland en genoot een ge weldige populariteit. Aangezien zijn uitge ver met zijn eerste boek veel meer verdien de dan hij zelf, besloot hij zijn eigen ma nager te zijn en als zoodanig is hij een groot zakenman gebleken. Alleen al met zijn schouwburgen verdiende hij in 1928, toen zijn stukken in drie schouwburgen te Londen en ook door drie troepen m de pro vincie tegelijk gespeeld werden, een kleine 4000 pond in de week. Zijn productiviteit was zeer groot, hij heeft een 140 romans, honderden vertellingen en een half dozijn tooneelstukken geschreven. De roman „De Vreemde Gravin" was binnen vier dagen af, wat wel een snel heidsrecord is. Voor het schrijven van zijn novellen had hij volgens zijn eigen verkla ring genoeg aan een paar uur, en het was voor hem iets heel gewoons, eenige verha len tegelijkertijd aan zijn typisten te die- teeren. Herhaaldelijk had hij uitnoodigingen ont vangen van de Amerikaansche filmindus trie om scenario's te schrijven. Doordat hij aan een dezer uitnoodigingen gevolg had gegeven, bevond hij zich te Hollywood, toen hij de ernstige verkoudheid opliep, die de longontsteking ten gevolge had.. Zware straffen tegen misdadige vrouwen. Te Pekin in den staat Illinois is de 50- jarige vrouw Alice Mason tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens pogin gen om haar 12-jarig dochtertje Mildred, door het voortdurend toedienen van klei:.e doses vergif, te dooden, teneinde meester nen ongeveer tien kilometer met de stel ling die zij op het oogenblik innemen, bren gen. Wanneer dat zou gebeuren, dan zou den de Japanners zich in het gebied terug trekken dat hun door de internationale verdragen is toegewezen. De Admiraal voegde hieraan nog toe: „Wij hebben niet bet plan, Ohineosch gebied te bezetten". „Zeelieden en geen scherp schutters". Toen ik hem vroeg waarom de marino- strijdkrachten tijdens de acht dagen der bezetting niet verder gekomen waren ant woordde hij: „Wij zijn zeelieden en geen soldaten en wij zijn geen geoefende scherp schutters". Buitendien zijn, voegde de ad miraal nog eraan toe, de Chineezen in een betere en meer gunstige positie omdat zij gebruik maken van veldkanonnen, terwijl de Japanners dat niet konden doen, omdat zij ervoor bevreesd moesten zijn, dat de kogels op het gebied der ooncessies zouden kunnen vallen. De marine wacht nu op de landtroepen. Over bommen gesproken. De Amiraal sprak de hoop uit, dat het bombardement 't gewenschte resultaat zou hebben. „Ons doel is niet het Ghineesche leger te vernietigen, maar wij willen de Ohineezen alleen maar dwingen, naar een bepaald gebied af te trekken. Wij maken op het oogenblik alleen .gebruik van lichte bommen. Wij hebben echter de besohik- king over bommen die tienmaal zoo zwaar zijn. „Op de vraag of de Japanners in de toekomst ook ancj^-re concessiegebieden dan hun eigen gebied voor oorlogsactie zou den gebruiken, antwoordde de admiraa Jat hij van legaal gozichtspunt daartoe wel het recht /:a-d, maai dat hij niet voorno- rnens was dit te doen. Anders zou de situa tie er uit zien, wanneer de oorlog zou wor- aen verklaard. De Admiraal beschouwt de gedachte om een neutrale zone rondom Sjanghai t,e scheppen als een uitmuntend idee. Over de Woesoengforten zeide de admiraal, dat de Japanners deze nog niet hauden bezet, maar dat dit noodzakelijk zou kunnen wor den, omdat de Ohineezen zich thans ver schanst hadden langs de rivier en op ieder Japansch schip schoten. De admiraal gaf toe dat in een strijd tusschen Chineesche en Japansche vlieg tuigen één machine naar beneden gevallen was en dat een ander op de zee was ge daald waar de piloot door de Amerikaan sche stoomboot „Hannover" gered was. Hot vliegtuig was gezonken. Oorlogsrecht. Wat de actie van den 29sten Januari aangaat verklaarde de a-umnaal, dat ue/.o terecht was gesohied op* grond van oorlogs recht, dat in het gebied der concessies gel dend was verklaard. Toen de commandee- rende officier <*er landingstroepen het ge bied der concessies had betreden, was er geen enkele Chineesche politieagent op de straten te zien geweest. De commandeeren- de officier had daarom de straten binnen en buiten het gebied- der concessie bezet om de Japansche burgers te beschermen. De Japansche marine had het bevel genad niet te schieten, maar een Chineesohen aanval af te wachten. De admiraal beweert nu dat de Ohineezen het eerst geschoten hebben en dus de schuld droegen van alles wat er verder was gebeurd. Toen ik den admiraal verliet sprak hij de hoop uit, dat er spoedig weer vrede zou zijn. WALTER BOSSHARD. te worden van het bedrag, waarvoor het kind verzekerd was. Het gerechtshof te Denver in Colorado veroordeelde de jeugdige vrouw Pearel O'Laughlin wegens mishandeling van en moord op haar tienjarig stiefdochtertje Leona eveneens tot levenslange gevange nisstraf. De vrouw had het kind herhaal delijk met bare voorwerpen op het hoofd geslagen, in het eten van het kind gema len glas gedaan en toen dit niet leidde wt het beoogde doel ten slotte het kind in een vijver verdronken. Te Phoenix in den Staat Arizona is mevr. Winnie Ruth Judd wegens moord ter dood veroordeeld. Zij heeft in het najaar van 1931 twee vrouwen met wie zij on- eenigheid had, vermoord, de beide lijken in koffers gepakt en de koffers verzon den naar Los Angeles. De jury veroordeelde haar overeenkom stig de wetgeving in Arizona tot den dood door ophanging. Bierstaking te Hamburg. Ruim 2000 van ie 4000 oaféhouders te Hamburg hebben zich voor een biersta king verklaard als protest tegen het prijs verlagingsdecreet van dr. Goerdeler. Na Donderdag zal eventueel niet meer worden getapt. Aansporing tot verzet tegen de politie. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft zicK te verantwoorden gehad P. H. K., die in zijn toespraak tot een volksvergadering waarin omstreeks 600 werkloozen bijeen waren, zou hebben gezegd: „Wij moeten ons niet laten knuppelen, wij moeten ons ook verdedigen. Wij hebben geen revolvers maar wij kunnen toch een flesch vitriool of wat peper in den zak steken". De verdachte werd wegens opruiing ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 14 dagen. Het O. M. had een gevangenisstraf van acht maanden ge- eischt. VERDUISTERING. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft terecht gestaan mr. H. A. J. M. K., Hem wordt ten laste gelegd, dat hij: a. als thesaurier-directeur van de te Alkmaar gevestigde r.k. instelling van lief dadigheid Het Huis van Zessen, verschei dene effecten, die hij in die hoedanigheid onder zich had, heeft verduisterd, een en ander gepleegd tussohen 1 October 1921 en Augustus 1922; b. te Alkmaar op verscheidene tijdstip pen in de jaren 1925 tot en met 1930 op zettelijk een aantal geldsommen, toebe- hoorende aan de te Amersfoort gevestigde Onze Lieve Vrouwestichting, welke bedra gen hij krachtens volmacht tot het doen van betalingen onder zioh had, zich heeft toegeëigend. De dagvaarding noemt hier „als totaalbedrag 107.971.03, althans 100.152.72, althans 79.650.althans J 61.854.75, althans 38.917.75, althans 20.500, althans te zamen bedragende om streeks een dezer bedragen, althans een aanzienlijk bedrag aan geld." Deze bedra gen werden door verdachte beheerd ten behoeve van de r.-k. scholen te Alkmaar. Het O. M. had 15 getuigen en -tweë des kundigen gedagvaard. In de ochtendzitting werd uitvoerig na gegaan van welken aard eigenlijk de stich ting Het Huis van Zessen was. Het bleek o.a. uit het verhoor van een der directeu- ïen, mr. Aghina uit Den Bo&oh, dat deze instelling in het leven was geroepen door den hertog van Aosta. Er waren drie di recteuren, maar verdachte was thesaurier en genoot als zoodanig een onbeperkt ver trouwen. Men heeft van de verduistering niets bemerkt, omdat verdachte steeds zorgde dat de rente der effecten tijdig aanwezig was. Als getuige werd oa. gehoord mr. Lees berg te Alkmaar, die mededeelde dat ver dachte hem bekend had voor 28.000 effec ten verkocht te hebben. Hij heeft een le vensverzekering van 30.000 gesloten en hoopte later dat geld terug te krijgen. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, trad de getuige-deskundige A. En- gelgeere rijks-accountant te Haarlem op, die een onderzoek had ingesteld voor den rechter-commissaris. Spr. betwijfelde, of verdachte wel een afzonderlijke admini stratie heeft gehouden, zooals hij beweerd heeft. Hij heeft tekorten gevonden tot een totaal bedrag van ongeveer 107.000. In Amersfoort ontkent men sommige bedra gen te hebben ontvangen en ditzelfde is liet geval bij de zusters te Allernaar. Maar volgens de boeken moeten deze bedragen w-el ontvangen zijn. Van de opgenomen gelden acht hij een bedrag van 26 108 niet verantwoord en van de gemeente-sub sidies een bedrag van ongeveer 12.000. Er was een aantal posten zonder verdere gegevens. Verdachte beweerde, dat er te Amers foort 26.600 te veel is uitbetaald en dat hij toestemming had de salarissen der zus ters voor dat bedrag te mogen inhouden. Verdachte heeft in den beginne uit' eigen middelen voorschotten gedaan; daarvoor gebruikte hij het geld van het Huis van Zessen of wel van het kantoor. Dat herin nerde hij zich evenwel niet precies meer. Vervolgens werd de zitting tot 's avonds acht uur geschorst. Nadat in de avondzitting nog twee ge tuigen waren gehoord, werd verdachte door den president ondervraagd. Verdachte ont kende de in de dagvaarding ten laste ge legde verduistering. Volgens hem is er een foutieve boeking van 36.000, betreffende de salarissen. Er is ook meer naar Amers foort gezonden dan in de boeken voor komt. Hij erkende een tekort, maar ont kende de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Als er een tekort is moet dat ontstaan zijn doordat betalingen niet zijn geboekt. De president herinnerde verdachte aan een door hem geschreven brief aan den officier, waarin hij erkent, gelden te heb ben geleend aan familieleden. Deze gel den waren van de meisjesschool en zijn dus voor andere doeleinden gebruikt dan waarvoor zij bestemd zijn. Verdachte zegt, dat hij toen reeds 10.000 inkomen had en dat het voor hem niet veel toe deed, omdat hij overtuigd was, dat alles wel terecht zou komen. Verdachte zegt op de vraag van den officier, dat ieder wel weet, dat de katho lieke zaak in Alkmaar hem veel geld heeft gekost, maar dit kan onmogelijk een heel groot bedrag zijn. Ten slotte verzocht de officier de dag vaarding te mogen aanvullen, zoodat als nog aan verdachte ten laste kan worden gelegd, dat hij verduistering heeft ge pleegd als administrateur of beheerder. Hiertegen verzette verdaohto zich on betoogde, dat dit niet mogelijk is. Hij wijst er op, dat er geen dagvaarding meer is van den officier maar van de rechtbank, al neemt ook de officier deze voor 'zijn verantwoording. Wanneer dit toelaatbaar zou zijn, zou aan een verdachte ieder rechtsmiddel wor den ontnomen. Bij deze opvatting sloot de verdediger zich aan, waarna de president de zitting schorste en meedeelde, dat de rechtbank zich over het verzoek van den officier zal beraden. De zitting werd hierop geschorst tot gis'ermorgen. Gistermorgen werd de zaak voortgezet. De president deelde mee, dat de recht bank over het verzoek van den officier om de dagvaarding nog aan te mogen vul len heeft beraadslaagd. Waar door de ge vraagde wijziging geen ander feit ten laste wordt gelegd wordt deze toegestaan. De verdediger verzocht aanteekening van zijn verzet. De officier zeide in zijn requisitoir, dat liet voor hem pijnlijk is te moeten optre den tegen iemand, die hier als pleiter steeds ridderlijk en met open vizier heeft gestreden. Hij moet evenwel persoonlijke gevoelens ter zijde stellen en voor de wet opereden. Naar aanleiding van geruchten stelda spreker een onderzoek in. Verdaohte werd in voorloopige hechtenis gesteld, maar wegens zijn gezondheidstoestand daaruit ontslagen, toen hij zijn woord gaf niet- te zullen vluchten. Uitvoerig ging spreker de stichting en bestuursvorm van het Huis van Zessen na. Verdaohte beeft de effec ten van Amsterdam naar Amersfoort ge bracht. maar men kon weten, dat bij de Nederlandeche Bank geen bewaargeving bestaat. Verdachte had dan ook een ander doel. Hij had alleen beheersrecht, maar geen recht om de effecten te verkoopen. Het betrof hier wel degelijk een instelling van weldadigheid. Spreker achtte verduis tering volgens artikel 323 wettig en over tuigend bewezen. Ten aanzien van de ef fecten heeft verdachte een bekentenis ge daan, al ontkent hij den opzet. Naast de boekhouding van getuige de Witte hield verdachte er geen boekhouding op na. De boekhouding van dezen getuige acht Bpre- ker juist, al zijn er kleine foutjes. Men kan zioh nu niet beroepen op slordigheid als er in een viertal jaren een tekort van ruim 100 000 geconstateerd wordt. In het eerste halfjaar van 1929 is er een tekort van 38.000, en, dat men in een half jaar niet meer weet waarvoor dit gebruikt is, kan spreker niet aannemen. Het moet dan ten eigen bate zijn aangewend. Verdachte heeft familieleden gesteund met bedragen die hij onmogelijk privé kon betalen. Spreker noemt het wettig en overtuigend bewijs geleverd en neemt als verduisterd bedrag aan een som van 100.150.73. Dat het delict gepleegd werd door iemand, als verdachte, maakt de zaak des te ernstiger. Het is hier een doorloopende verduiste ring wat geheel iets anders is dan, dat men zich eens vergrijpt om uit moeilijkhe den te komen. Spreker eischt tegen verdaohte" een ge- van cenisstraf van drie jaar. Hierna was het woord aan mr. P. Lan- geveld voor de verdediging. In een uitvoe rig betoog concludeerde pl. tot vrijspraak. Vonnis 23 dezer. OP EEN AGENT GESCHOTEN. Zware straffen geëischt. In den nacht van 12 op 13 December van het vorig jaar bemerkte een nachtwaker te Rotterdam, dat het licht in de juwe'iers- winkel van Van den Berg uit was. Onraad vermoedend, waarschuwde hij de politie. In den gang achter het winkelpand stuitte de agent van .politie G. Nijsse op twee man nen. Bij een pog.-ng r.m hen te arresteeren schoot een van de mannen op den agent, die aan den linkerpols werd gewond en een schampschot aan den buik kreeg, terwijl een derde kogel door zijn broekspijp ging. De inbrekers wisten te ontkomen, maar in den loop van den nacht werden ze aange houden. Gisteren hebben de beide mannen, een 42-jarige lose werkman, recidivist, en een 36-jarige zeeman, beiden gedetineerd, zich- voor de Rbtterdamsche rechtbank te ver antwoorden vehad. Zij 'esden een volledige bekentenis af en na het hooren van de ge tuigen waarbij o.m. bleek dat de agent Nijsse weer geheel is hersteld requireer- de het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, tegen den lossen werkman, die op den agent heeft geschoten, ter zake po ging tol diefstal met geweldpleging, een ge vangenisstraf voor den tijd van acht jaar. Tegen den zeeman luidde de eisch: een ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Mrs. A. N. Schmidt en W. E. Boeles. ver dedigers, pleitten clementie voor hun cliën ten. Uitspraak 23 dezer. DE CLANDESTIENE G0UDSCHE ZENDER. Honderd gulden boete gceischt Voor den kantonrechter te Gouda heeft zich te verantwoorden gehad de eigenaar van den in den nacht van 31 October op 1 November j.l. door ambtenaren van den technischen dienst der P. T. T. met behulp van een pei'.instrument in beslag genomen clandestiene radiozender, bekend als O. T. T. 4. Het- O.M., waargenomen door mr. Lange- meys, eischte tegen verdachte een boete van f 100 subs, tien dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag geno men onderdeden van het zendtoestel. De verdediger, mr. dr. J. Smit, vroeg een lichtere straf, omdat de overtreding werd begaan door een eenvoudig man, die niet voelde met het uitzenden te handelen tegen de wet. De uitspraak werd bepaald op 24 dezer. ONEERLIJKE BANKDIRECTEUR. Veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf. De ex-directeur van de Kamper Bank N.V., die veertien dagen geleden terecht stond voot de vulsel: e leditbank wegens misbruik van gezag, het opzettelijk verwij deren van bladen uit het rekening-couran- tenboek, het opzettelijk publiceeren van een va'.sche toelichting op de balanscijfers en het zich toeëigenen van andermans ef fecten, is veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. De eisch was drie jaar. Verdachte had zich reeds na de zitting uitgelaten, dat hij met den eisch zeer tevre den was.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6