WAALS Zuiver wollen Dekens Tflclitdekens, (linke maat LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN AGENDA UIT DE OMGEVING vv DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HAARLEIHMERSTR. 130-136 3 w DEZE RECLAME BRENGT U ZEER VOORDEELIG GOEDE DEKENS met gekleurde strepen, 150x200 4.45 Zeer zware zuivere WOLLEN FANTASIE DEKENS Verschillende kleuren en teekeningen 150 200 170/210 190/230 Gestikte Dekens,ellen kleuren Goede warme vulling 1 porsoons 2,75 2 persoons 4,75 mooie zware dekens, speciale prijs Ö./O 5,50 6,50 8,25 nige hooge loonen worden verdiend, dat op dien grond geen bijzonder hulp aan de werkloozenkas van den R. K. Bouwvak arbeidersbond kan worden geboden; kennisnemende, van het schrijven d.d, 5 Februari 1032 van Zijne Excellentie den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, waarin aan het bestuur van meergenoemden Bond wordt medegedeeld dat voor 1932 een hoo- ger subsidie dan 100 pet. niet mogelijk zal zijn en naa<st het gebruiken van de geheele reserve, in overweging gegeven wordt de bijdrage met pl.m. 30 pet. te verhoogen, waardoor alleen deze bijdragen voor de volwassen leden zou worden gebracht op 46 tot G8 cent per week: vaststellende, dat de Regeering voor haar meening in zake de afwezigheid van crisis en de aan wezigheid van de hooge loonen, tot nog toe in gebreke gebléven is daarvoor eenig be wijs bij te brengen, of zelfs maar eenige motiveering te geven; van oordeel, dat in de bouwbedrijven minstens een toestand aanwezig is als in andere bedrij ven, waarvoor de Regeering wel een crisis toestand aanwezig acht, voor welks oordeel de Regeering cijfers en feiten ter kennis zijn gebracht; dat met de grootst mogelijke stelligheid moet worden ontkend, dat in het bouwbe drijf zoodanige loonen worden verdiend, dat het gerechtvaardigd zou zijn, op dien grond de werkloozenkas van den R. K. Bouwvakarbeidersbond van bijzondere hulp uit te 8tuiten; dat voor deze opvatting ook voldoende feitenmateriaal ter kennis van de Regco- ring is gebracht; dat een geheel verbruiken van de re serves, gedurende het jaar 1932, de toe stand voor de werkloozenkas op 1 Januari 1933 uiterst precair maakt, daar geduren de de maand Januari honderdduizenden guldens moeten worden uitgekeerd; dat zonder ernstig gevaar voor het in stituut der werkloosheidsverzekering zelf, alsmede voor den Vakbond een verhooging van de bijdrage niet kan worden ingevoerd, daar deze bijdrage reeds zeer hoog en in feite een crisis-bijdrage is, terwijl de uit- keeringen voor de volwassen leden, voor gehuwden en ongehuwden slechts va- rieeren, resp. van 1.40 en 2.35 en van 1.10 en 1.75 per dag, gedurende 50 da gen per jaar, verdeeld in twee termijnen van eik 25 dagen; stelt vast, dat door het standpunt der Regeering en dat van Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid tiendui zenden bouwvakarbeiders worden gedu peerd en de werkloosheidsverzekering voor het bouwbedrijf wordt ontwricht; protesteert tegen deze behandeling der leden van den JR. K. Bouwvakarbeiders bond'; verwacht van de Rijksoverheid alsnog een gewijzigd standpunt, waardoor ook aan de werkloozenkas van den R. K. Bouwvak- arbeidersbond een verhoogd subsidie-per centage wordt toegekend, teneinde voor 1932 de reglementaire uükeeringen te kun nen verstrekken; draagt het Bondsbestuur op daartoe alle geoorloofde middelen aan te wenden; deze motie ter kennis te brengen van de Begeering en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. De Fransche contingenteering van tuinbouwproducten. De directie van den Landbouw deelt mede: Blijkens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs bevat het journal officiel van 7 dezer een presiden tieel besluit, waarbij de invoer van dop erwten, slaboontjes, peentjes en tomaten ingemaakt in blik, glas enz. wordt gecon- tingenteerd. Het totaal-contingent voor doperwten slaboontjes en peen bedraagt 3750 quin talen, dat voor tomaten 3000 quintalen. Van eerstbedoelde contingent zijn 2700 j quintalen toegewezen aan BelgiëLuxem- I burg en 750 quintalen aan Italië, terwijl I "oor andere landen tezamen", waaronder j ook Nederland, overblijft een contingent van 300 quintalen. Van een contingent voor de tomaten-conserven zijn 2820 quin talen toegewezen aan Italië en 180 quinta len aan alle andere landen tezamen. In voervergunningen worden niet verleend. DENEMARKEN ZOU INVOER VAN BLOEMBOLLEN VERBIEDEN? Er zijn, volgens het „Weekblad voor Bl.- Cuituur", bij enkele firma's, die zaken doen met Denemarken, berichten mgekomen, als zou de Deensche regoenng besloten heb ben een verbod van invoer van o.m. bloem bollen uit te vaardigen. Officieel is hiervan geen bevestiging te verkrijgen, doch ook geen ontkenning. Er is geen zekerheid of alleen bedoeld worden de maatregelen, die door de Regeering zijn genomen ten op zichte van den handel in buitenlandscue valuta, of dat werkelijk een invoerverbod komende is. De laatste berichten, die bij den Bond van Bloembollenhandelaren zijn ingekomen, melden, dat tegen heden nieu we regeeringsverordeningen te wachten zijn. HAAGSCHE RECHTBANK. De Stier van Braat. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den landbouwer B. uit Monster, die terecht heeft gestaan wegens smaad, doordat hij een candidaat van den Platte- landersbond zekeren v. d. E. in een verkie- zings-strooibiljet o.a. had aangeduid als „de stier van Braat". De Rechtbank achtte in deze de primaire tenlaste legging van smaad niet bewezen, doch veroordeelde B. wegens eenvoudige beleediging tot een geldboete van f 50 subs. 25 dagen hechtenis. Uitgesproken: Ghr. Bekooy, metselaar, Wassenaar. Our. mr. G. H. M. N. Dahmen, den Haag. L. M. van Keulen, bloemhollenhandelaar, L i s s e. Cur. mr. P. Tideman, Haarlem. Opgeheven: P. Steyn, Voorschoten. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Vergadering van den raad dezer gemeen te op Woensdag 10 Febr. Voorzitter Burge meester Sohokkiug. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den, na een tweetal opmerkingen, goedge keurd. Enkele ingekomeA stukken van wei nig be teekenis, worden voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling kohier Straat-belasting groot ƒ30.000.—, dit als "gevolg van het feit, dat het op 14 Nov. U. vastgestelde vermenxg- vuldigingscijfer door de Kroon is goedge keurd. B. en W. geven daarom de raad in overweging genoemde kohieren, het primi tief en het suplletoir-kohier, met ©en eind cijfer van respectievelijk ƒ52343.45 en 649.79 op deze bedragen vast te stellen, hetgeen door de raad wordt goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening groot 30.000.In verband met het feit, dat verschillende uitgaven zijn gedaan ten laste van den kapitaai- dienst, waarvoor nog geen vaste leening kan worden gesloten, zooals b.v. den bouw van het nieuwe gemeentehuis, is het nood zakelijk de kasmiddelen te versterken door een tijdelijke kasigeldleening te sluiten. Vau de gemeente Leiderdorp is een aanbod ont vangen voor een tijdelijke leening a ƒ30.000.— tegen 5 pet., voor den tijd van drie maanden. B. en W. geven den raad in overweging hiertoe te besluiten. Dr. Eijkelenboom vraagt of er over drie maanden in voorzien kan worden. Hierom trent kan de voorzitter nog geen mededee ling doen. Thans is men geholpen. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 6: voorstel tot verhuur van een perceel weiland aan den Nieuwen Duin weg ter grootte van 1.13.70 H.A. ten einde door de Voetbalvereniging „Quick Boys als voetbalterrein te worden gebruikt. B. en W. stellen den raad voor dit terrein aan genoemde vereeniging te verhuren ad 250.per jaar, voor den tijd van 5 jaren, onder bepaling dat door beide partijen de huur met een opzeggingstermijn van 3 maanden, met ingang van elk huurjaar, kan worden opgezegd. Op een vraag van den heer v. Rijn of op Zondag gespeeld mag worden, antwoordt de voorzitter, dat zuiks reeds bij verordening verboden is. Het voorstel wordt hierna z. h. st. goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van vrijstel ling van huur van de gemeentezaal aan A. Pronk te Katwijk aan Zee, die de zaal ge huurd had en wegens ziekte van de zaal geen gebruik kon maken voor een huwe lijksfeest. Daar het is als gevolg van bui tengewone omstandigheden buiten schuld van belanghebebnde, stellen B. en W. voor aan verzoeker de gevraagde vrijstelling te verleenen. Aldus besloten. De havengelden. Praeadvies op het ad ree aan „Schuttft- va-er" om verlaging van havengeld. B. en W. wijzen er in hun praeadvies op, dat voor berghavenplannen reeds pl.m. 100.000 is uitgegeven. En onlangs nog 80.000 voor een kaaimuur aan het P. H. Kanaal. Het uitdiepen van de haven eischt ook grooie sommen. Ter illustratie van wat de haven enz. aan onderhoud kost, cüene dat in 1931 rond 11.100 is uitgegeven waartegen een inkomsten van haveugeld staat van 6000. De kosten zijn de laatste jaren aanzienlijk gestegen, doch de havengelden daarente gen zijn niet verhoogd. B. en VV. achten der halve geen termen aanwezig tot verlaging van haveugeld, op groud waarvan zij den raad adviseeren, het verzoek van de haud te wijzen. De heer Parlevliet vraagt de <ies- betreiiende verordening zoodanig te wijzi gen dat haltjaarlijksche betaling moge-lijk is. B. en W. zullen in de volgende zittiug praeadvies uitbrengen. Het schilderwerk aan het nieuwe Raadhuis* Praeadvies op het bekend» adres van de schndcispatroons inzake het verfwerx aan het ïiieuwe gemeentehuis. B. en W. dee- len daaromtrent thans het volgende mede. De Directie van de bouw van het gemeente huis, ae architecten Hooykaas en .bokhorst, heeft met genoemde patroons met uitzon dering van cie firma ïSckoonenberg, die ver- hindeid was, een onderhoud gehad, waarbij is komen vast te staan, dat volgens bewe ring van den heer richuitemaker door hem mondeling een bedrag van pl.m. 9000.is opgegeven als voorioopige prijs, terwijl do aannemer daarentegen neeit meuegedeeid, dat de cijfers j 8000 a 8.500 zouden zijn genoemd. De heer tiehuitemaker heeft voor de aanbesteding de voorioopige opgave vervangen door een schriftelijke aanbie ding van 9ü24, hetwelk de aannemer niet accepteerde. Bij een nader gehouden over leg is geen oveieenstemming bereikt. Even wei verklaarde de patroons zich ermeae te kunnen vereenigen, dat het werk aan de lirma Oorsel te Uegstgeest werd opgedra gen. Op grond van de omstandigheid dat ae schilderspatroons ermede acooord zijn gegaan om van den uitslag van het inge stelde onderzoek de raad in bovenvermelde zin mededeeling te doen, meenen B. en VV. thans deze aangelegenheid als afgedaan te mogen beschouwen en stellen zij de raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Zwan zegt, dat on- noodig een blaam is geworpen op de schil derspatroons. Een onderzoek door de C.H.- fractie heeft uitgewezen, dat van opzet absoluut geen sprake was. De schilderspa troons hebben zelfs aangeboden het werk voor 1100 minder uit te voeren om hier door het werk in de gemeente te houden. Daar niemand hierover meer het woord vraagt wordt deze kwestie als afgedaan be schouwd. Voorstel tot vaststelling van een ont- werp-besluit tot het leggen van een bouw- verbod aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee, ter verbreeding van het gedeelte Voorstraat, gelegen ongeveer tussohen het postkantoor en den Boulevard. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Steunregeling voor de tuinders. Punt 13. Voorstel tot het vaststellen van een steunregeling ten behoeve van de tuin ders. Na ernstige overweging, zeggen B. en W., van den toestand in de tuinbouw bedrijven, is dit college tot het besluit ge komen, dat het wensehelijk en gerecht vaardigd is om een zoodanige regeling in het leven te roepen, waardoor steun gebo den wordt aan het bedrijf en tevens de werkverruiming bevorderd wordt. B. en W. stellen zich de volgende regeling voor: De gemeente verleent aan den tuinder, die naar het oordeel van B. en W. daar voor in aanmerking komt, een bijdrage uit de gemeentekas van 50 pet. in de kosten van diepspitten' van zijn land en het extra schoonmaken van slooten. Verder om aan deze steunverleening de volgende voor waarden te verbinden: 1. de arbeiders moeten betrokken wor den door middel van de arbeidsbeurs; 2. dezelfde arbeiders mag noch bij de ze, noch bij de gemeentelijke werkvt,rschnf- fing langer dan één week w?i kzaain zijn 3. voor het diepspitten mag niet meer dan ƒ0.40 per B.R. aan loon worden be taald, terwijl het scliconiraken -an sloo ten in accoo-ü dient .e ge chieden; 4. de do?r den Vlinic'e: en doer B. en W. nader •ce len voorwaarden zullen moeten worden in acht genomen. De regeering is bereid een bijdrage te verleenen. Binnen korten tijd zullen geen voldoen de werkobjecten meer zijn aan te wijzen, zoodat dus naar andere maatregelen zal moeten worden omgezien. Het ligt in de bedoeling binnen zeer korten tijd de raad een voorstel daartoe te doen. De heer v. d. Bent vraagt hoeveel ar beiders hiervoor in aanmerking zullen komen. De voorz. zegt, dat zulks niet geheel bekend is omreden het iets bijzonders is doch naar schatting zal zulks een vijftigtal zijn. De heer v. d. Zwan vreest dat met dezo regeling de meest gedupeerden het minst zullen worden gebaat De voorz. zegt, dat zulks niet onmoge lijk kan zijn. Enkele voorschriften zullen noodig zijn en dan kan men zelf de con clusie trekken. De zaak is echter uiet de commissie uit de tuinders besproken in den geest als in het voorstel vermeid is. De heer v. d. Perk zegt, dat z. het voor stel wat laat komt, vooral voor dier spit ten is het al erg laat. Zou ook gewoon spitten er niet in kunnen woiden opgeno men. De voorz. zegt, dat de zaak met spoed behandeld is geworden. De regee ring verleent geen toeslag op spitten. Soms lijkt zooiets vreemd, doch men heeft te bedenken, dat tegenover allen gelijk gehandeld dient te worden. Op een vraag van dr. Eijkelenboom of de verbetering van den weg KatwijkVal kenburg in de werkverschaffing wordt op genomen antwoordde de voorzitter, dat hij persoonlijk zulks hoopt. Het voorstel wordt dan goedgekeurd. Bij de rondvraag hebben de heeren dr. Eijkelenboom, Kulk en Guyt allen een vraag betreffende de afzanding van het terrein van het Groot-Badhotel, n.l. over het niet uitvoeren door den aannemer, of de gemeente zulks thans in eigen beheer doet en of de aannemer niet is komen op dagen. De voorzitter antwoordt dat het werk Oinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transport arbeiders, „St. Bonifacius", Bonds gebouw, 8 uur. Donderdag. Zitting R. K. lteclasseerings- vereeniging St. Vinoentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. Vrijdag. „De Despoot" Jubileum Louis de Vries. Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. „Helene", Nederl. Tooneel, 5e abonnementsvoorstelling, Sohouw- burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. tot het grondbedrijf behoort en niet onder de werkverschaffing gerangschikt kan worden. Op de andere vragen wordt vol- sende vergadering geantwoord. De heer Kulk heeft geen vraag, doch zegt het zeer noodig te achten dat een steunverleening wordt in het leven geroepen. De burgemeester gaat heen. De voorz. zegt hierna dat vermoedelijk allen er nota van genomen zullen hebben, dat spr. door H. M. de Koningin is be noemd tot lid van den Raad van State. Do verplichting brengt mee, zegt spr., dat ik mijn ontslag vraag als burgemeester van Katwijk. De Raad hoeft er recht op zulks het eerst te vernemen. De heer J. Dubbeldam, wethouder, zegt met gemengde gevoelens van het bericht kennis te hebben genomen. Verheugend om de hooge onderscheiding die U is ten deel cevallen waarmede spr. de voorzitter ge- lukwenscht en anderzijds het jammer vin dend omreden U aftreedt als burgemeester en wij uw helder oordeel zullen moeten missen. Noode zullen wij U daarom zien heengaan. Spr. besluit met een oprechte felicitatie met deze benoeming. Dr. Hueting, oudste raadslid, zegt zich sreheel aan te sluiten bij de woorden van den wethouder. Hierna sluiting der vergadering met ge bed. KATWIJK. Werkloosheid. De stand der werkloos heid is a'.s volgt: varensgezellen 7, vis- schers 110, binnenschippers 4, expeditie knechten 1, stokers 5, monteurs 1, kuipers 5, mandenmakers 1, grondwerkers 68, op perlieden lï, metselaars 13, timmerlieden 26, schilders 13, arbeiders (losse) 139, arbei ders (fabr.) 9, landarbeiders 123. tuinlieden 1, kantoorbedienden 1, wagenmakers 1, chauffeurs 5, scheepsmakres 1, magazijnbe dienden 1, ijzerwerkers 1. Totaal: 553. Geplaatst bij de werkverschaffing: 220 personen. VOORSCHOTEN. Crisis-Comité. Zij, die voor het plaat selijk crisis-comité kleederen, dekens, on der k'. eederen en schoeisel willen beschik baar stellen, kunnen deze afgeven aan het Raadhuis tusschen 91 uur v.ru. of zoo deze moeten worden afgehaald bericht, zenden aan den heer Mr. N. Vernède, secretaris- penningmeester van het comité, Leidsche- weg, alhier. ACHTERGEVEL. VOORGEVEL. 'yr^. -* 'iU --'/■! Xr'y.. T. i - DE NIEUWE R.-K. H. B. S. TE LEIDEN, DIE, ONDER ARCHI TECTUUR VAN IR. H. J. W. THUNNISSEN TE 'S-GRAVENHAGE, ZAL WORDEN GEBOUWD AAN DE MARIëN- POELSSTRAAT (RIJNSBURGERWEG)

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2