23ste Jaargang DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 No. 7124 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)eÊcidóclve0oti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2^0 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2-60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 1 het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangoboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Nog eens: de pachtwetten. Wij zijn den Eersten Kamerleden, die te gen de Pachtwet hebben gestemd, niet zóó hard gevallen. "Wij schreven bijv. tijdens de discussie in den Senaat o.m.: „Als we de reeds gevoerde discus sie lezen, dan mogen wij niet daaruit concludeeren, dat alle bezwaren te gen de voorgestelde Pachtwetten vast zitten aan een feitelijk onchristelijke opvatting van het eigendomsrecht; er worden bezwaren naar voren gebracht, welke, indien ze juist zijn, ook kun nen èn moeten worden gevoeld door hen, die van het eigendomsrecht een christelijke opvatting hebben." En verder: „De tegenstand in de Eerste Kamer tegen de Pachtwet is gegrond op een vermenging van bezwaren, die w e 1 en die niet voortkomen uit een om in den wortel verkeerde opvatting wat de beoordeeling van de discussie niet erg gemakkelijk maakt." Een van de tegenstemmers, de heer Dob- belmann, verdedigt zijn tegenstemmen in de „Gelderlander". En die verdediging is, naar ons gevoelen, héél zwak. Naar aan leiding van de kwalificatie „conservatief", hem gegeven, schrijft hij: „Van zijn vrienden moet men het maar hebben, zegt het spreekwoord. Toen ik in het begin van mijn politieke loopbaan in do Staten van Gelderland en den Baad van Nijmegen krachtig opgekomen ben voor de belangen der arbeiders en ambtenaren, toen ik be toogde. dat de loonen en salarissen verhoogd moesten worden en dat de overheid een voorbeeld moest stellen aan de particuliere werkgevers, waar in zij toen nog te kort schoot, word ik door mijn eigen partijgenooten niet rose, maar beslist voor rood uitge maakt. Ik heb er mij niets van aange trokken en zal ook de qualificatie conservatief van Tijd en Maasbode moeten verdragen". W ij zullen den heer Dobbelmann de aanduiding van „conservatief" niet geven, maar willen toch opmerken, dat zijn herin nering uit vroeger dagen in deze niet veel zegt. Ongeveer dertig jaar geleden, in het begin van de politieke loopbaan des hee- ren D., waren er wel onder de onzen, die graag „rood" wilden noemen, wat „Kerum Novarum" duidelijk en klaar had voorge houden al kwamen zij er dan ook niet rond voor uit! Dooh wij maken deze opmerking ter loops. Wat is h e t motief geweest, waar om de heer D. tegen de Pachtwetten heeft gestemd? Dit motief was gelegen in de in voering van het z.g. continuatierecht. De heer D. zegt van meening te zijn, dat er groot verschil bestaat tussohen het in voeren van een continuatier echt en het regelen bij de wet van een schadevergoe ding: „Door het eerste, om het maar eens kort en in leekentaal te zeggen, schept men een nieuw recht voor een bepaalde categorie van personen, door het tweede regelt men een aangele genheid tussohen bepaalde personen op grond van billijkheidsoverwegingen. Het ergste gevolg van het continua tierecht is m. i. wel daarin gelegen, dat de verpachter daardoor tegen zijn wil geboden kan worden aan zijn pachter, dien hij, om welke reden dan ook, wel schadeloos en ruim schade loos wil stellen, maar dien hij niet langer zeggenschap over zijn eigendom wil toevertrouwen. Bij schadeloosstel ling is men er met de vergoeding af. Bij continuatie blijft men met den ongewenschten pachter opgesoheept.''" Met verplichte schadeloosstelling is de pachter beter af dan bij den bestaanden toestand, waarin zulk een verpliohting voor den verpachter niet bestaat. Dat is zeker. Maar aan het continuatiereoht heeft de pachter meer. Dat kan ook niet worden pnt kend. k Er zijn ongetwijfeld zeer vele gevallen, waarin het voor den pachter hoogst on aangenaam is, als hem de pacht wordt opgezegd, en waarin de rechter toch niet een schadeloosstelling gemotiveerd zal achten. Maar is het dan niet in strijd met het eigendomsrecht van den verpachter, dat hij bij continuatie „met den ongewensch ten pachter opgeschept" blijft, zooals de heer D. het uitdrukt. Ja en neen. J a, als de verpachter zakelijke redenen, rechtvaardige en billijke motieven heeft, om de pacht op te zeggen. En daarin had de door de Eerste Kamfer verworpen wet voorzien. Neen, als de verpachter zulke motie ven niet heeft, 't Is volstrekt niet in strijd met het eigendomsreoht van den verpaoh- ter, als de wet hem verplicht tot verlen ging van de pacht, ook als hij den pachter bijv. geen aardigen, vriendelijken man vindt, die overigens aan al zijn verplichtin gen uitstekend voldoet! Ook bij den heer Dobbelman dringt zich o.i. te veel naar voren de opvatting, dat de bezitter van eigendom, van land, bijv. moet kunnen doen, wat hij wil als het maar opziohzelf niet verkeerd is. Kan dat ook practisch en feitelijk de be zitter van een ander soort eigendom, van arbeidskracht? TWEEDE KAMER. In de gisteren voortgezette vergade ring van de Tweede Kamer, waar aan de orde was de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1932 zijn redevoeringen ge houden door den heeren Colijn (A.R.), Bierema (V. B.), Weitkamp (Chr. H.), Ebels (V. D.), Loving (Chr. H), Wijnkoop (C. P.), Kupers (S. D. A. P.), Zandt (St. Ger.). Er waven voor- en tegenstanders van de oortzetting der werkzaamheden de voorstanders schijnen in de meerderheid. De Minister van Waterstaat, de heer Reymer, is vandaag aan 't woord geko- EERSTE KAMER. KORTING OP DE JAARWEDDEN. Zooals gemeld, was gisteren aan de orde het wetsontwerp tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van cie le^en van den Baad van State, de Alg. Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militaire rechterlijke maoht. Wij heb beu reeds de meeste sprekers hierover vermeid. De heer Nivard (R.K.) heeft bezwa ren tegen de salarispoLitiek der regeering. In de eerste plaats üeboen de ambtenaren ook recht op stabiliteit m hun salaris. Dit is sinds 1918 reeds de negende wijziging l ln ne tweede plaats acht spr. het niet bil lijk thans een korting op te leggen. En in de derde plaats ziet hij deze Kortiugs slechts als een schakel m de keten dor loonsverlaging, door de regeering ingeluid. Öpr. gaat hierop uitvoerig ae geschie denis van het salarisvraagstuk na en be toogt, dat de regeering nooit medewerking heelt verleend, den levensstandaard naar omhoog te brengen, wanneer daartoe aan leiding bestoud. Meue namens enkele van sprekers poli tieke vrienden verklaart spr., dat hij tegen het ontwerp zal stemmen. De heer Bink (V.B.) sluit zich aan bij den heei Lobman en acht de salariskorting onvermijdelijk. Met leedwezen moet spr. de regeering steunen. Hierna pauze. De Minister van Financiën, de heer De Geer, verklaart, op dit oogen- blik slechts zeer sober te moeten ingaan op bet gesprukenfe. Anders zou hij den to- den, die over de zaak willen spreken, bij het begrootingsdebat, het gras voor de voeten wegmaaien voor zoover zij het met hem eens zijn, of hun de gelegenheid ont nemen, bij net begrootingsuebat te spre ken voor zoover zy het niet met hem eens zijn. Den heer Moltniaker brengt spr. on der het oog, dat een verwerping van het weisouiweijj geen afbreuk zou doen aau de aigemeene salaris verlaging, die ter com petentie is van de regeering, en waarover ue volksvertegenwouidiging achteraf een motie van aiseuiing kan aannemen. Maar als de Eerste Kamer nu een dergelijke mo tie aannam, wat zou dan de regeering moe ten doen tegenover de Tweede Kamer, die zoo'n motie heeft verworpen? De heer Os- sendorp zeide, niet te willen uitspreken, dat de salarissen nooit verlaagd zouden mogen worden, maar spr. betwijfelt of iemand, die er zoo over denkt, een verla ging thans niet gemotiveerd kan achten. Men denke aan den achteruitgang in inkomsten van maatschappijen en particu lieren, aan de salarisverlagingen in hot vrije bedrijf en bij gemeenten. Hoe kan men serieus opkomen tegen de salariskorting der regeeringAlle mutaties sedert 1920 in de salarissen aangebracht, zijn gezamen lijk minder sterk geweest dan de daling van het indexcijfer tusschen 1920 en 1928. In 1920 is een salansregeling verkregen, die vrij algemeen bevrediging wekte. Na 1928 19 het index-cijler meer gedaald dan de salarisseu nu naar beneden gaan. De centrale oommissie is buitengewoon cou lant gehoord dit maal. Het is onjuist, dat zij alleen heeft mogen spreken over degres- sie enz. Urenlang is gesproken over Je hoofdzaak met mdexcijlers van twintig jaar lang en met de verhouding tot de ge meenten. De heer J. ter Laan heeft de in de Twee de Kamer aan de rogeeruig verweten, een hetze tegen de ambtenaren te ontketenen. Het feit der hetze ontkent spr. niet, maar zij was niet de schuld der regeering, die al het mogelijke heeft gedaan om te miti- georen. De heer Van Embden zeide, dat de re- geering den moed moest hebben gehad om protesten tegen de z.g. bevoorrechting van de rechterlijke macht te verduren. Spr. komt tegen zulk een wijze van voorstellen op. Men verwijte aan de regeering geen gebrek aan moed als men het niet met haar eens is. Den heer Nivard zegt spr. dat, als hij nog lid was van den liotierdainschen ge meenteraad, zooals 25 jaar geleden, spr. den heer Nivard zou steunen bij zijn sala risverlaging van 3 pet. voor het gemeente- personeel. (Gelach). De heer Nivard (R.K.): De gemeente is niet zoo vrij in de keuze van uitbreiding van inkomsten als het Bijk. Minister De Geei: Voor het Rijk is die vrijheid tegenwoordig ook maar zeer beperkt. Den heer Moltmaker merkt spr. op, dat wethouderspensioenen zijn een verzekering tegen het politieke risico, dat men bij ver kiezingen loopt. Deze nieuwe pensioenvorming is juist m de latere jaien ingevoerd, na de uitbrei ding van het kiesiecht om den kring van geschikte meuschen, waaruit men een keu ze Kan doen, zoo groot mogelijk te maken. Wat cumulatie betreft bedenke men, dat in den llaad van iitale seuioies komen, de allerbesten, die men kan krijgen, die uit hun vorige functies uiteraard inkomsten hebben. Had men na den oorlog bij*, den voorzitter van het oorlogskabinet niet m den Baad van State moeten benoemen vanwege de cumulatie? Na re- en dupliek keurt de Kamer het wetsontwerp met 22 tegen 16 stemmen goed. Tegen: sociaal- en vrijzinnig-democraten en de katholieken Visser, De Bruijn, Serra- rens en Nivard. Daarna is aan de orde gesteld het wets ontwerp tot steun uit 's Rijks kas iu de fi nanciering van kasbehoeften van de ge meenten, Dit ontwerp wordt z. h. s. aangenomen, evenals het ontwerp tot vervanging van de artikelen 15 tot 17 van de wet regelende de uitoefening der geneeskunde. HET GEVAL-KORS. De motie-Romsee automatisch uitgeschakeld. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." seint d.d. 10 dezer: De motie-Jdomsee, voorstellende het op treden der Belgische regeering tegen de Leuvensche vreaesmeeting en de paters Kors en Strattman af te keuren, is gister middag wegens een hier dikwijls herhaalde manoeuvre op den achtergrond geduwd. Het Brusselsch katholiek lid Fieuillien, specialist van dit soort karweitjes, had een eenvoudige motie van kennisneming van interpellaties en overgaan tot do dagorde ingediend. Volgens het reglement moet over dergelijke moties in eerste instan tie gestemd worden. Deze werd goedge keurd met 81 katholieke en liberale stem men tegen 73 socialistische, Fronters, communist en twee onthoudingen (Destree en van Cauwelaert). Hiermede was de mo tie-Romsee automatisch uitgeschakeld. Van Cauwelaert motiveerde zijn onthou ding door te verklaren, dat hij niet tegen de regeering had gestemd, om haar niet in mooilijkheden te brongen, doch ook niet voor haar had willen stemmen, omdat hij betreurde dat zij pater Kors den toegang tot het land hee.t ontzegd. Hiermede is dit incident dus afgeloopen INVOERBEPERKING VOOR TEXTIELGOEDEREN. Protestactie van belangheb benden tegen het contingen- teeringsbesluit Stagnatie in bedrijf gevreesd. Gisterenmiddag had in „Krasnapolsky" te Amsterdam oen zeer druk bezochte ver gadering piaats van winkeliers, importeurs en handelsagenten in dames- en kinder- kleedang, bedoeld als actie tegen de oon- tingenteering van damesconfectie. Initia tiefnemers van deze bijeenkomst wajen de heeren Bücker en Meyer. De voorzitter van het voorloopig comité, de heer C. H. Vogelzang, wees in zijn ope ningsrede op den ernst van den toestand, geschapen door de contingeuteering van damesooufectie. De overhaaste invoering van het betref fende Kon. besluit heeft, naar spr. zeide, reeds tot dadelijk gevolg gehad, dat er in onzen handel een zeer belangrijke stagna tie is ontstaan. Juist op dit oogenblik wordt na een slecht seizoen aan alle blijmoedige ver wachting voor het voorjaarsseizoen even rauw als hard de bodem ingeslagen. De Nederlandsohe wollen stofien-indus- trie kan ons niet helpen en zeker niet op zoodanige spoedige wijze, dat het nieuwe Beizoen nog kan worden gered. Wat ziju de gevolgen bij onverhoopte handhaving van het besluit? Reeds nu is, volgens spr., uit stellige uit latingen van sommige binnenlandscue fa brikanten bekend, dat zij hun prijzen zul len gaan verhoogen. De aangekondigde prijsverhoogmg mocht reeds een marge van twintig procent bereiken. Ongetwijfeld zal verdere prijsstijging volgen. Een even noodzakelijk gevolg zal moeten zijn de geleidelijke achteruitgang van de bedrijven. Handhaving van het oontingenteering3- besluit zal, volgons spr., aan talrijke con fectiezaken het eigen oaohet, aan hetwelk zij haar bestaan danken, ontnemen. De omzet moet verminderen. Herhalen zal zich het verschijnsel, uit de valuta-tij den, dat onze cliëntèle, aldus spr., haar in- koopen gaat doen over de grens. Tengevolge van al deze omstandigheden in hun bestaansmogelijkheid ten ernstigste bedreigd, zullen de detaillisten in de da mes- en kinderoonfectie, de bedrijfskosten op belangrijke wijze moeten inkrimpen. OntsLag van winkel-, atelier- en kantoor personeel zal dan moeten volgen. Te vormen een georganiseerde geconcen treerde actie tot onmiddellijke intrekking van dit besluit is het doel van deze bijeen komst, aldus eindigde spr. Na deze uiteenzetting werd uit de aan wezigen een comité van actie gekozen, dat als volgt werd samengesteld: J. A. Reu- ding (Winschoten), Zwarte (Groningen), A. Meyer (Enschedé), C. H. Vogelzang (Haar lem), W. H. Lampe (den Haag), Witte veen (Heerlen), Henueman en Plukker (den Haag), R. W. G. Lienis (Alkmaar), Zwart- senberg (Groningen), ölickerman Amster dam), Gomperts (Arnhem), Spier (Dedems- vaart), Vinke (Utreoht), Zuurloh (Leiden), Both (Rotterdam), en Maison do Vries (Am sterdam). De vertegenwoordigers van Vroom en Dreesmann en de Bijenkorf wenschten het verzoek om in het comité zitting te nemen nog in beraad te houdon. Besloten werd, dat het secretariaat ge vestigd zal worden ten kantore van mr. J. Keyzer, Heereiigracht 560, Amsterdam. In de hierna gevolgde huishoudelijke ver gadering werd de te voeren actie uitvoe rig besproken. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij K. B. is aan S. E. Woldringh, op ver zoek eorvol ontslag verleend als burge meester der gemeente Kloosterburen. CRISIS EN KUNST Wij vernemen, dat de totale opbrengst van de tentoonstelling der sclulderijen, schetsen en teekemngen van H. M. de Ko ningin in de Kon. Kunstzaal Kleykamp te 's-Gravenhage, 12.587.97 bedraagt. Dit bodrag is namens Hare Majesteit afgedragen aan het Steunoomité voor Beel dende Kunstenaars. De Fransche contingenteering voor boter. Havas meldt uit Parijs: Het contingent voor de invoer van boter is gebracht op 2400 quintalen voor het eerste trimester van 1932. Het resteerende contingent moet vóór 15 April a.s. zijn ingevoerd en zal worden verleeld onder de importeurs, die reeds een aanvraag hebben ingediend volgens de voorwaarden, vastgesteld bij het besluit van 19 December j.l. Hoeveelheden boter, verzonden op reeds afgegeven vergunningen, moeten vóór 15 dezer bij de douane zijn ingeklaard. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het ceremonieel van Mussolini's bezoek aan den Paus. (Buitend., 2de blad). Protest der Mexicaansche Katholieken tegen de Kerkvervolging. (BuitenL 2de blad). BINNENLAND. Actie tegen de invoer-beperking van tex- tiel-goederen. (lste blad). Een sleepboot te Dinteloord gezon ken. De kapitein en zijn vrouw ver dronken. (Gem. Ber. 3de blad). Oude man door verstikking om het leven gekomen. (Gom. Ber. 3d© blad). OMGEVING. De heer Schokking, gisteren benoemd tot lid van den Raad van State, zal ont- s'ag nemen als burgemeester van Katwijk. (Jsie blad). Een drietal hooibergen onder Bleiswijk verbrand. (1st© blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Winterspelen te Lake Placid. Sonje Henie opnieuw kampioene schoonrijden; Amerika wint den bobslee wedstrijd; Utterstrom Olympisch kam pioen skiloopen. (Sport 2de blad). LEGATEN. Jhr. H. F. Schuurbeque Boeye, gewoond hebbende te Velp, hoeft gelegateerd: Aan de Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zyne koloniën, gevestigd te Amsterdam 40.000; aan de stichting Tehuis voor alleen staande blinden te Wolfhezen 15.000; aan de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria voor borst- lijders in Nederland te Hellendoorn, ƒ40.000; aan de Vereeniging tot verzorging van gebrekkige en mismaakte kinderen in Ne derland, om te gebruiken ten nutte van de inrichting, gevestigd in de gemeente Ren- kum 10.000 aan de J. P. Heyestichting te Ooster beek ƒ20.000; aan de vereeniging het Nederlandsche Kankeriustituut te Amsterdam 20.000 aan de vereeniging Zusterhulp te Am sterdam ten behoeve van het rusthuis Mo- ria te Nunspeet 10.000; aan de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren ƒ10.000; aan de vereeniging Pro Senectute to Amsterdam voor het Tehuis voor dames Boddaert Schuurbeque Boeye 40.000 (dit laatste ter herinnering aan zijn tweeling zuster). DE R. K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND EN DE WERKLOOSHEID. In de Bondsraads vergadering van den R. K. Bouwvakarbeidersbond „Sfc. Joseph" te Utrecht, op 9 Februari gehouden, werd door den Bondsvoorzitter, den heer J. An- driessen, een uitvoerige inleiding&rede ge houden, waarin een belangrijk deel gewijd werd aan de werkloozenkas en de situatie daarvoor ontstaan door de groote en aan houdende werkloosheid. Daarna werd een algeheel overzicht ge geven van hetgeen het Bondsbestuur ge daan had om van de Overheid de noodige steun te verkrijgen, teneinde de werkloo zenkas, waarvoor al zeer hooge premie» worden betaald, op de gewone wijze te doen functionneeren. Over de resultaten daarvan zeer onte vreden, nam de vergadering met algemeen» stemmen de volgende door het Bondabe- stuur voorgestelde motie aan: De Bondsraads vergadering van den B. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", in vergadering bijeen op 9 hebruari 1932, on derschrijvende den inhoud der motie, aan genomen door de buitengewone Verbonds vergadering van 29 Januari 1932 van het R. K. Werkliedenverbond, terzake van do swbsidieenng, door do Regeering, der werk- loozeukassen en niet m het minst dat ge deelte waarin sterke afkeuring uitgespro ken wordt over he feit, dat nog niet alle kassen voor een verhoogd subsidie-percen tage in aanmerking komen; oonstateerende, dat door de Regeering nog altijd hot standpunt wordt ingenomen, dat in do bouwbedrijven niet van een crisis-toestand kan worden gesproken, terwijl naar hot oordeel dierzelfde Regeering daarin zooda-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1