UIT DE OMGEVING DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAU. 10 OEGSTGEEST. „Het Roode Kruis". In het Wtite Huis kwamen eenige voora-anstaande per sonen uit de gemeenten Katwijk. Rijns burg. Valkenburg en Oegstgeest bijeen ora te komen tot oprichting eener afdeeling van „Het Roode Kruis". De belangstelling was groot. Burgemeester van Gerrevink verwel komde op verzoek der commissie van ini tiatief de aanwezigen, speciaal de leden van het hoofdbestuur en ambtgenooten van bovengenoemde gemeenten Spreker meent, dat hij tegenover dit ge zelschap zich kan onthouden om in den breede uit te weiden over de zegenrijke werking van het Roode Kruis. Allen weten we, dat dit instituut door zijn werk gedurende zoovele jaren de liefde on de toewijding der geheele mensch- heid verdiend heeft. Herhaaldelijk heeft de instelling, goed geleid en georganiseerd als zij is, getoond paraat te zijn om schitterend werk te kun nen verrichten. Spreker is overtuigd en God geve, da-t spreker goed ziet. dat dit universeele werk van naastenliefde, dat nimmer leed heeft veroorzaakt, o zooveel leed heeft ver zacht en weggenomen, eenmaal een groo- ten vol zal spelen in de verbroedering der volken. Na da.nk te hebben gebracht aan de commissie van initiatief hoopt spr., dat de commissie moge slagen in haar pogen tot oprichting van een afdeeling Rijnland en dat op het werken en streven van de jonge afdeeling Gods rijke zegen moge rusten en geeft de leiding aan dr. Lignac, voorzitter der commissie van initiatief. Dr. Lignac doet, alvorens wordt overge gaan tot behandeling der satuten, de me- dedeeling, dat het nimmer in de bedoeling ligt concurrentie aan te doen aan vereeni- gingen met ongeveer gelijk doel. De geneesheer van Katwijk vraagt, hoe het Roode Kruis staat tegenover het Groe ne Kruis en Oranje Kruis. Door een 'id van het hoofdbestuur wordt ©.a,breedvoerig uitgelegd. De vereenigin- gen werken naast elkander zeer goed. Spr. toonde dit met voorbeelden aan. Hulpverleening bij ongevallen blijft een hoofddoel. Bij de statutenbehandeling vraagt de hoer Juta, of de naam afd. Rijnland wel goed is. Spr. zou daaraan willen toevoegen „West". De moeningen liepen daaromtrent uit een en bleef ten slotte de naam „Rijnland" gehandhaafd. De heer Kortmann informeert naar het verleenen van geestelijken bijstand bij onge vallen. De voorzitter antwoordt, dat het Roode Kruis zich daarmede niet bemoeit. Burgemeester van Gerrevink kan zich de vraag vau den heer Kortmann, die Katho liek is, zeer goed begrijpen. Den getroffe nen bij ongevallen moet geestelijke bij stand worden verleend, indien zij zulks ver langen. en daarvoor dient gezorgd te wor den. Spreker vindt de vraag belangrijk, doch deze is mogelijk door den voorzitter niet juist begrepen. De voorzitter zegt, dat de medicus die bij het ongeval wordt geroepen, tot plicht heeft zoo noodig geestelijken bijstand te doen inroepen. De heer Kortmann begrijpt zeer goed, dat door het Roode Kruis zelf geen geeste lijke bijstand wordt verleend, doch spre kers vraag is of bij de verschillende pos ten bekend is. waar geestelijke hulp kan worden gehaald. De hoofdbestuurder en de voorzitter antwoorden daarop bevestigend, waarme de de heer Kortmann genoegen kan ne men. De verdere artikelen der statuten wor den na kleine opmerkingen vastgesteld, waarna tot bestuursverkiezing werd over gegaan. Burgemeester van Gerrevink zou de ver gadering willen voorstellen dr. Lignac tot voorzitter te benoemen, wat onder applaus geschiedde. Dr. Lignac dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. De voorzitter zou ver der willen voorstellen tot bestuursleden te benoemen dr. H. E. de RuiterZijlker, mevr. Rijkmansvan Veen, de heeren Bouman en Egberts en voorts nog mevr. v. Gerrevink, mevr Sohokking. mevr. Bosch- gieter en mevr. Lotzy. Tot adv. bestuursleden werden voorge steld dr. Boonacker, dr. Eikelboom en mr. Sprey. Tot leiders der transportcolonne dr. Cleveringa, dr. Jelgersma en dr. G. J. Rijkmans. We raeenen. zeer terecht, te constatee- ren. dat meerdere aanwezigen, alhoewel zij zich daartegen niet wilden verzetten, het met deze wijze van benoeming niet eens waren. De burgemeester werd onder applaus tot eere-voorzitter benoemd en dr. v. d. Bergde Bruin dank gebracht voor de voorbereidende werkzaamheden. Wij willen achter dit verslag geen punt zetten, alvorens onze bevreemding te heb ben uitgesproken, dat geen enkele Katholiek voor een be stuursfunctie werd voorge dragen. Wij willen daarmede natuurlijk niet zeg gen. dat zulks met opzet is geschied, maar toch mcenen wij op het feit zelf even de aandacht te moeten vestigen. Kijk uw dekenkoffer eens na. Daar de koude zoo geheel onverwachts nog komt aankloppen, beersebt er in vele gezinnen gebrek aan voldoende warme dekking. Dames, kijkt uw dekenkoffer eens na, wellicht vindt u nog wel iets, dat u voor dit goede doel wilt afstaan. Zoo ja, geeft dan zoo spoedig mogelijk uw adres op of zendt uw gave Wilhelminapark 36, Oegst- EEN DRIETAL HOOIBERGEN IN VLAMMEN OPGEGAAN. Weer brandstichting? Gisterenavond om ongeveer kwart na 8 uur werden de gebroeders Kneppers, wo nende aan de Hoetweg 347 door een voor bijganger gewaarscnuwd, dat er brand was uitgebroken in een zijner hooibergen staan de vlajc naast bun buerderij. ue brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd, die spoe dig op de plaats van uen brand veiscueen en met eenige tlinke stralen werd ge poogd de brand oiiuer de knie te krijgen. Eonter door den nevigen sterhen wind, die er stond, was de mogelijkheid om de hooi bergen die er naast stonden uog te redden, vruchteloos. Ook deze twee andere wer den een prooi der vlammen. Een ziehe koe, die in een der hooibergen lag, kwam in Te vlammen om. Verzekering deKt de schade. JSauer vernemen wij, dat de vorige weeh bij den vader van de bovengenoemde K. ook een hooiberg, vermoeueiijK door brand stichting, in vlammen is opgegaan. V ermoe- deujk zijn ook deze hooibergen door brand stichting in vlammen opgegaan. Er wordt een beioomng van J öuu uitgeiooid voor het ontdehhen van den vermoedelijken da der. De brand was op zeer verren ais-tand zichtbaar en werd niettegenstaande de he vige koude, door velen aanschouwd. SASSENHEIM. Aanbesteding. Voor rekening van den heer J. Bette te Haarleuiuieimeer is he den door het Architectenbureau Dohmann en .Ponsen aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis met garage en bergruim ten, op een terrein aan de Wasbekeilaan te Sassenneim, waarvan de uitslag is als volgt: P. Hulsbos Jzn., Abbènes ƒ9999.J. P. Oudshoorn «te Zn. J 984U.U. J. Kiebert 9797.VV. Ulijsla-gers J 9764, K. W. van Bieda «te Waasdorp 9745, P. Meeuwissen 9450.J. Dijkstra ƒ9438.Th. lieeuwijk ƒ9333.Gebis. M. «te A. van Breua 9z89.C. JMeluian 8882.A. van Nieuwkoop ƒ8310, A. Meeuwissen, Lisse ƒ8300.Indien .achter de inschrijvers geen woonplaats is vermeld is deze te Saa- senheim. Gunning zal nader worden be kend gemaakt. Concours, Op 8 Mei a.s. gaat de R. K. Harmonie „St. Ambrosius op concours naar het gebouw 'livoli te Rotterdam, en zal daar uitkomen in de derde aideeling. Het verplicht nummer is getiteld „Mada me Biljou" van herdinand Andreau. Gevonden. 1 Glacé kinderhandsekoen, 1 rozenkrans m étui, 1 Duitsch leesboeh, 1 lederen handbeschermer, 1 bruin zeildoe ken fietstasch met inhoud. Verloren. 1 donkerbruine handschoen, 1 gouden broohespeld, 1 rood koralen ket ting met goud slotje, 1 reserve autoband op geDiincieerd wiel, 1 paar gele regenpijpen, 1 goud Rettiuhje, 1 licht geie gummi-regen jas, 1 bandensteun met twee reserve auto banden, 1 autowiel met band. inlichtingen woredn door de politie alhier verstrekt. Geboren: Johanna Maria, d. van J. M. Berg en G. Grimbergen. Johannss Antonius Maria, z. van J. H. M. v. Haastsr en J. M. Eliennk. Jannetje, d. en Dirk, z. van A. Braam en M. v. d. Stoep. Gehuwd: P. U. Spigt en G. M. v. d. Ploeg. P. U. v. Schie en M. A. Noorder- meer. Uverleden: E. v. d. V oort vr. 89 j. J. Alkemade vr. 83 j. J. Braam vr. Vertrokken: J. A. Heidsma, v. Bij dorpstraat 18 naar .Leeuwaruen. Mej. A. M. Koning, v. Rusthoiilaan 31 naar Lei den. Mevr. 0. M. v. d. Ploeg, v. J. 1'. Gouverneuriaan 12 naar Nourdwijkerhouu Mej. A. L. J. de Kort, v. Hooldstraat lb7 naar Rotterdam. Mej. M. U. Schenk, v. Hoofdstraat 232 naar Lisse. C. Tukker, v. Molenstr. 11 naar Nieuwer-Amstel. Mevr. M. A. Noordermeer, v. El. Sohouten- straat 29 naar s-Graveuhage. P. de Haas v. Zajidslootkade 23 naar s-Gnavenhage. TER-AAR. Geboren: Leonard us, z. van G. P. Ubink-Scholte. Catharina, d. van J. Öchellingwerl-Lam. Jacob, z. van A. J. A. Bijlemeer-Vork. Overleden: C. v. d. Berg 93 j., wedn. van N. Luijken. Gevestigd: M. J. A. de Jong, Uit hoorn, en W. ermeij, Gouda. Vertrokken: naar Leimuiden E. WARMOND. Verslag Schoolarts. Uit het door den schoolarts ingediende rapport ontleenen wij het volgende: Gedurende het afgeloo- pen jaar werden aoor den geneesheor achttien bezoeken aan de scholen ge bracht. De lokalen der R. K. School, School met den By bel, R. K. Bewaarschool en Bewaarschool van school met den Bijbel gaven geen aanleiding tot eenige opmer king. Wel echter de U. L. School, waar zeer vele veranderingen dringend noodzakelijK zijn. De algemeene gezondheidstoestand der kinüeren was goed. Het aantal onder zochte leerlingen bedroeg 147 jongens en 180 meisjes. Door den voorzitter, den heer D. Hof man, werd een openingswoord gesproken. Hij sprak zijn vreugde uit over den aan blik, die de meer dan volle zaal met aan wezigen gaf, deelde voorts mede, dat deze uitvoering wel een weinig vroeg de eerste uitvoering moest volgen met het oog op de vroege Paschen. Sprak hij bij de vorige uitvoering een zeker rechtvaardigings woord tot het geven van uitvoeringen, se dert dien zijn de tijden er zeker niet oe- ter op geworden, doch spreker vraagt aan allen die het wel meenen met „Excelsior en met haar gezond voortbestaan, bij het schrappen van eventueele uitgaven, hiervan „Excelsior" niet het slachtoffer te laten w ora en. Voorts deelde Bpreker mede, dat er bij de samenstelling van het programma reke ning was gehouden om elck wat wils ue bieden. Het is voor „Excelsior" geen kunst om uit reeds vroeger bestudeerde muziek stukken een programma in elkander te zet ten, dooh dit wordt niet geuaan, steeds wordt er verder gestudeerd om een zoo uitgeiezen mogelijk geheel te bieden. Verder heet spr. welkom de leüen van de ChauUeurs-looneeivereeniging „Hulp en Steun" welke vereeniging reeds op bet eerste verzoek spontaan hunne medewer king en krachten te geven voor „Excel sior". Spreker is overtuigd dat ook over dat gedeelte van den avond allen meer dan tevi eden zullen zijn. Hierop kwam „Excelsior" aan de beurt en werd onder aandachtig gehoor de vol- genue nummers ten genoore gebracht: Trie Stars and Stripes i1 ere ver, Marsch (Sou- sa;; 2e Graude Ouverture (L. Langlois); Lonengnn, Metange sur L opera de R. Wag ner (Jos Kessels;; Concertino^ voor Clari net (Mi b; en Clarinet (St. b) (E. J. Sohweinsberg); Le beau Danube bleu, Val se de Joh. Strauss, arr. L. Girard; Lucie Silla, Ouverture Mozart arr. G. Logeard, Fantasie sur l'opéra Robert le Diable (G. Meyerbeer) en tot finale een uittige Marsch. Na de pauze trad de tooneelvereeniging „Hulp en Steun" op. Op ontroerende wijze werd allereerst door een der gleden gezon gen het smartlred- van Paljas en de aria uit Rigoletto, voorts vele andere stukjes zoowel ernst en luim bevattende met de twee hoofdstukken van het programma „Het Kind", drama in één bedrijf van Hor man Meijermans en „Intermezzo" een blij spel in eén bedrijf van J. B. Sohuyl. Tot ruim kwart over één wisten de leden van het bovengenoemde gezelschap allen aan dachtig te boeren en werden zij dan ook na ïeüer nummer met een stormachtig applaus beloond. Geen buitenkansje. Toen de wissel- looper, onze plaatsgenoot R., zich Maan dagavond bij zijn opdrachtgever wilde ver voegen om af te rekenen, bemerkte hij tot zijn groote sohrik, dat hij den portefeuille inhoudende een bedrag van ongeveer 10ÜU.niet meer bij zich te hebben en te hebben verloren. Ondanks directe na- sporxngen bleef de portefeuille, waarin zich nog meerdere brieveó enz. bevonden on vindbaar en tot heden meldde zich geen eerlijke vinder. Geboren: Petrus Theodorus, z. van P. J. de Greef en H. Vogels. Gerrit, z. van G. Bergman en H. L. H. van Bommel. Gerardus Antkonius, z. van C. N. uu renbroek en J. M. Kersten. Adrianus, z. van J. van Maren en L. Barends. Cor nelia Anthonia Alisabeth, d. van G. Ver steeg en J. Schipper. Ondertrouwd: J. P. Mouw en L. Y. Bergsma. Gehuwd: A. I. M. Keulemans en W. E. de Jong. Overleden: M. van der Niet, 81 j., echtgenoote van J. v. Duivenboden. li. Dirkzwager 73 j., weduwn. van 0. M. Vink. J. Ruygrok 61 j., eohtg. van P. M. den Hollander. ONZE TUINB0UW-UITVOER, «Handelsblad" geeft de export cijfers in milüoenen guldens van een aan tal tuinbouwproducten. Ten aanzien van de éérste post koolsoorten merkt het blad op, dat het heeft opgetel t Je pit voerwaarde van roode, witte, oloom- en ook spruitkool. 1927 1928 1929 1930 1931 Koolsoorten 9.1 15.5 16.1 11.2 7.6 Tomaten 13.6 16.6 1G.2 19.0 17.6 Sla 5.8 7.8 6.4 6.8 7.3 Wortelen 2.3 3.1 2.6 1 6 1.7 Komkommer 7.3 8.6 7.3 7.0 5.7 Augurken 0.6 1.5 1.0 0.9 0.5 Ingemaakt groenten 2.6 2.9 2.0 1.7 1.6 Aardbeien 1.7 2 I 1.3 1.6 1.3 Druiven 2.3 3.2 3.5 3.8 3.1 Vruchtenpulp Bloembollen 6.0 6.6 6.7 5.8 5.5 39.9 42.7 40.4 46.4 29.2 Snijbloemen 3.0 4.5 5.4 6.4 7.8 Planten en heesters 3.0 4.5 5.4 6.4 7.8 WASSENAAR. Harmonie „Excelsior". ln het Cen- j traal Theater gaf bovengenoemde Harmo- nievereenigmg, onder de eminente leiding van directeur L. C. Veerman, Dinsdag avond voor leden en begunstigers een mu- I ziekuitvoering. Kool is dus vergeleken bij het „vóór crisis-jaar" 1929 gedaald tot beneden de helft en zelfs is het bedrag nog anderhalf 'millioen gulden lager geweest zijn in het in.die kringen zoo beruchte jaar 1927. Ten slotte nog de cijfers voor uien en aardappelen. Wat het laatste product be treft, hebben wij opgeteld de export waarde van klei-, zand-, veen- en ook poot- aardappelen. (Ia millioenen guldens;. Uien Aardapp. 1927 6.7 1927 28.5 102S 11.7 1928 23.3 1929 7.7 1929 20.2 1930 3.9 1930 18.9 1931 5.5 1931 23.8 GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM De gemeenteraad kwam gisterenmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: de heeren Bissohops en Van Zonneveld. Voor de twaalfde maal bracht de voor zitter een nieuwjaarswensch uit. Welvaart en voorspoed zijn helaas verdwenen. Voor de bestuurders der gemeente is het een zware tijd; daar moeten de ingezetenen bij de beoordeeling van de daden van het gemeentebestuur rekening mee houden, ook al zouden harde maatregelen genomen worden. Laten wij ons één gevoelen, ook als er offers moeten worden gebracht. Wat het collectief contract in de Bollenstreek be treft hoopt spr., dat wederzijdsoh met eikaars levensnood en levenspositie reke ning zal worden gehouden en een bevre digende oplossing zal worden gevonden. De heer Speelman beantwoorde namens den Raad de toespraak van den Burge meester. De notulen werden na enkele aanmer kingen goedgekeurd. Medegedeeld werd een besluit van den gemeenteraad van Lisse waarbij het keur loon van vee is verlaagd. Sassenheim werkt in den keuringsdienst samen met Lisse. Het aantal werkloozen bedraagt 245. De werkverschaffing te Vogelenzang heeft goede resultaten opgeleverd; gemiddeld werd een loon van 25.betaald. (Het laagste 18 en het hoogste 41.45). Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. werd herkozen mevr. v. d. Berg —Pel. Ingevolge de wet werden voorschotten verleend aan de bijzondere schoolbesturen De grond van het Transformatorenhuisje werd verkocht aan het Electr. bedrijf voor den prijs van 6.per M2. Comptabiliteit. De heer Speelman betreurde het, dat deze wijzigingen niet in de financieele commissie zijn besproken. Spr. zou zich streng aan de posten der begrooting wil len houden. Wethouder Warnaar, voorzitter dier commissie, antwoordde, dat de wijzigingen laat zijn ingediend. In 't vervolg zullen de wijzigingen 10 dagen vóór de Raadszitting aan de commissie worden toegezonden. Het financieele beleid moet uiterst zorg vuldig worden gevoerd en B. en W. zoowel als de Raad zullen zich ervan moeten ont houden besluiten te nemen, die niet op de begrooting 1932 zijn geraamd. De steunregeling: hart contra verstand. Aan de orde was daarna Rijksregeling werkverschaffing en steun voor werkloo zen. De voorzitter zeide, dat een gemeente lijke steunregeling was ingevoerd, waar bij vooral het hart sprak. En dat was goed. Er wordt echter door Rijk en Staten een wakend oog gehouden op de handelingen der gemeenten. Het gemeentebestuur wordt overrompeld met strengere aanschrijvin gen van het Departement van Binnenland- sche Zaken. We kunnen daar niet meer aan ontkomen. Ook Noordwijk en Hille- gom hebben moeten besluiten toe te tre den tot de Rijksregeling. Hoezeer het B. en W. onaangenaam i^, moeten zij deze k ir '"oh'" adeling nemen, i. en W. hadden dezer dagen een be spreking met den Rijksinspecteur voor de werkverschaffing, den Burgemeester van Noordwijk. Voor ons blijft niets anders over dan te besluiten de regeling te aanvaarden. De heer Van Breda zeide, deze regeling thans nog niet verwacht te hebben. We weten thans nog niet het collectief con tract is immers nog hangende hoe de loonen in het vrije bedrijf zullen zijn. Spr. had gaarne de pertinente verklaring, dat de Minister deze regeling aan dc gemeen te onder dwang oplegt. De steunregeling zou spreker nog kunnen aanvaarden, maar in de werkverschaffing ziet spr. verschil lende onbillijkheden. Is het niet mogelijk deze zaak uit te stellen tot het nieuw coll. contract. De heer Schrama acht de steunregeling el aannemelijk. Als het daar alléén om ging waren wij heel spoedig klaar. Maar doordat steunregeling en werkverschaffing r.iet van elkaar te scheiden zijn, wordt een beslissing veel moeilijker. Daardoor wor den de loonen veel verlaagd en op een peil gebracht, waarvan zelfs de eerste levens behoeften niet kunnen worden betaald. Spr. vreest, dat de verschillende objecten van werkverschaffing door den Minister niet als zoodanig zullen worden erkend. Spr. gevoelt er voor, deze zaak nog even aan te zien. De voorz. zeide, dat deze regeling van boven af wordt opgelegd. Op de provin ciale griffie is gezegd, dat posten voor werkverschaffing en steun eerst dan zul len worden goedgekeurd als de steunver- leening door den Minister is goedgekeurd. Onze eigen steunregeling is niel ter goed keuring opgestuurd, en dat is ons reeds oor de voeten geworpen. Weth. Warnaar betoogde de wensche- ijkheid de Rijksregeling te aanvaarden. De gemeente kan de toepassing der eigen re geling moeilijk dragen. Gelet op do hou ding der regeering om plaatsen, die door de crisis getroffen worden, te helpen, is spr, er vóór de steun van het Rijk te aanvaar den. Als het einde van den crisis in het zicht was, zou spreker er weinig voor voe len, maar het wordt eerder erger dan be ter. Hoe eerder we onze nood in Den Haag bekend maken, zooveel te beter als het is. Dit is in het belang van onze gemeente en geeft bovendien aan de werkloozen de ze kerheid dan de steunverleening kan worden bestendigd. Spr. stelt voor de Rijksregeling te aanvaarden; vóór Maart treedt deze re geling toch niet in werking. De heer Hoogervorst zag geen heil in liet voorstel-Breda om met de regeling te wachten tot Maart. De heer A. Warnaar sloot zich aan bij het gesprokene door den wethouder. Er blijkt van 1 Jan.6 Febr. uitgegeven aan werkverschaffing 7917.44. De toeslag voor de werkverschaffing in Vogelenzang is hierbij nog niet inbegrepen. De heer A. Warnaar betoogde nog, dat men niet behoeft vast te stellen tot Maart, want ieder weet 'wat er in het vrije be drijf gebeuren gaat, wel niet op een gul den af. maar toch ongeveer. De heer Verkleij wilde deze regeling in principe aanvaarden, doch haar eerst met Mei in werking doen treden. In dit seizoen wilde spr. de oude regeling handhaven. De voorz. antwoordde, dat B. en W. niet uit liefhebberij met deze regeling komen. Voor 99 pet. kan als zeker worden aange nomen, hoe de loonstandaard na Maart wordt. Spr. heeft echter geen bezwaar een bepaling op te nemen, dat de Raad de da tum der in-werking-treding later zal bepa len. Als objecten van werkverschaffing heeft de gemeente de Menneweg en de Beu kenlaan. De gemeente kan daarvoor sub sidie van het Rijk vragen. Maar dan moet de regeling aanvaard worden. Verschillende wensohen werden naar vo ren gebracht, o.a. kindertoeslag, welke te Den Haag zullen worden besproken. Ten slotte werd de Rijksregeling aan vaard met alg. stemmen. De Raad zal de datum van in-werking-treden later be- De credieverleening kweekers aan het comité opgedragen. Aan de orde was daarna steunregeling voor kleine kweekers. In de gemeenten Lisse. Noordwijkerhout en Voorhout is een dergelijke regeling al in het leven geroe pen. Het doel ervan is credietverleening. Een vergadering van 36 kleine kweekers heeft den wensch tot een dergelijke rege ling te kennen gegeven. De heer Speelman had groote bezwaren tegen de regelingen van Voorhout en Noord wijkerhout het is de groote vraag, of deze roenschen het geld ooit terug kunnen ge ven. De beste oplossing acht spr. gegeven door de werkzaamheid van het Crisis-co mité, dat gisteren is opgericht. Daarom vroeg spr .een subsidie van de gemeente op de lijst te zetten, welke door de ge meente circuleert. De voorz. antwoordt, dat het eene het andere niet behoeft uit te sluiten. De cre dietverleening heeft ook ten doel de bol- 'enkraam te kunnen verzorgen. Niet elke aanvraag zal worden ingewilligd. Er zullen er zijn die met steun van het comité niet, en met credietverleening wel gebaat zijn. De heer van Breda wilde liever lezen „kleine patroons", omdat ook vele andere eigen-werkers in nood verkeeren. Spr. ver wacht echter niet veel heil van een crediet verleening. vooral door de moeilijkheid een borg te krijgen. Spr. gevoelt meer voor een actie van het Crisis-comité. Spr. acht het gevaarlijk de bedrijven te steunen en is bang voor een geweldige strop voor de ge meente. De heer Verkleij achtte het niet op de eerste plaats van de gemeente te liggen de bedrijven in stand te houden. De vakbon den hoort men er niet over. De heer Dannijs achtte het eveneens ge vaarlijk dezen weg te betreden. Weth. Warnaar gevoelde er veel voor te verwijzen naar de financieele afdeeling van bet Crisis-Comité. Er kan ook een beroep worden gedaan op het Nationaal Comité te Den Haag. De heer Van Breda wilde geen bijdrage \an de gemeente op de crisis-lijst plaatsen, dooh wel de verzekering geven, dat de ge meente steun zal verleenen aan noodlij dende patroons. De voorzitter wilde maar liever afwach ten, of de gemeentenaren voldoende me deleven met de nood in de gemeente too- nen. Deze aangelegenheid wordt voor- loopig in handen gegeven van het Crisis comité. Degenen, die voor steun of crediet in aanmerking komen, kunnen zich wen den tot dit comité.. De heer Verkleij achtte het gewenscht, dat aan de kweekers hulp verleend wordt na advies van de desbetreffende organi satie. De discussie werd hiermede besloten. Bij de Rondvraag vestigde de heer Ver kleij de aandacht op het bloemenventen in 't voorjaar. Laat alleen vergunning gege ven worden aan Sassenheimers. De voorzitter zeide dit toe. Hierna sluiting te kwart voor zes.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10