HET OUDE EN NIEUWE JERUZALEM WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE STAD DER JODEN EN DE STAD DER OUDHEID. NIEUWE PALEIZEN. door Dr. FELIX RUTTEN. UIT DE OMGEVING Toen de auto's stilhielden in een diepte tusschen de koepeleude bergen van bruine en gele, steenige dorte. voor een dal waar in enkele witte buisjes blokten, tusschen donkergroene cypressen en kale vijgeboo- men, was onze verbazing groot 1 Want het heette: dadr is Jeruzalem, daar boven op den bergl En werkelijk, daar hoog op den bergrand vóór ons, achter het dal waarvan wij de kleuren bewonderden, tee kenden zich eenige huizen af, kennelijk met roode daken: huizen van vandaag of gis teren; huizen van overal „Jerusalem?" vroegen wij verbaasd. Was dót Jerusalem, de stad Gods? Ik moet u zeggen, dat de ontnuchtering groot was. Al is de stad van Salomon, de dochter van Sion, op het oogenblik, en sinds eeuwen reeds, dan ook niets meer dan de schaduw van haar verleden heerlijk heid, en als de weduwe van kaar verbleek ten luister, tooh had ik gehoopt, gedacht, nog iets te vinden dat indruk maken zou, al was het dan alléén maar een ruïne. Doch hier sta je dan voor een rij van zoo erger- lijk-banaie huizen, als maar mogelijk-denk- baar. Ik had een stad met muren en torens verwacht; voor hetgeen wij hier aan schouwden zou zelis geen middeleeuw- sohe kruisvaarder op de knieën gezonken zijn. Heeft mijn verbeelding mij dan zóó misleid? Gelukkig niet. De fout lag bij den gids. Had hij ons rustig in onze auto s laten zit ten, dat was beter geweest. Want wat wij zagen was de zelfkant van Jerusalem, van de nieuwe stad nog wel. Voor die vaa Jaffa, van de zee komt, is de eerste blik op de Heilige Stad, en de eerste indruk dan ook, outstellend ontnuchterend. Maar dit is dan immers ook Sion met. Het is de oude, historische stad met. Het is nog veel minder de Heilige Stad der eeuwige her inneringen. Het is louter moderne rommel- kraom en lorrenboel, waarin zich duizeu- den Joden gevestigd hebben. En deze vesti ging is van een wraakroepende leelijkheid. Het is een armelijke buurt van een schreeu wende vodderigheid. Zij heeft zelfs mets gemeen met het schilderachtig Oosten. Zij is een stadswijk van de zooveelste orde. overgeplant uit een goor Galicië of een grauw Rusland, uit elkaar gebrokkeld tus schen de steenen van Judea en rijkelijk overpulverd met het stof der woestijn. Geen bouworde, geen boom, voor geen greintje karakter. Een troostelooze wijk, vol ellen dige negotie en vieze armoe, moeizaam bij elkaar geklodderd om den zwart-geasphal- teerden weg. En hier wordt een Europeesch rommelbestaan geleefd waaraan alle Mcr- genlandsohe kleurigheid vreemd is. Hier zijn alle opschriften in het Hebreeuwsoh. Gaandeweg wordt het beter. Andeie straten loopen uit den hoofdweg naar links en rechts. De gebouwen worden dan groo- ter en de aanleg regelmatiger. De slijke- rige autobussen, die het vodderig volk ver voeren zoowel Joden, als zoodanig ken baar aan hun lange jassen en zwartgerande hoeden, met de lange haarkrullen langs de oo^en als Arabieren, in vuile lappen en tod den gewikkeld maken het alles nog een beetje erger. Het wordt eerst beter, ais er kerels komen, die op hun ezeltje rijden, of drijvers die kameelen begeleiden. Dan kan je een zucht van verlichting ontsnap pen, en zeg je bij je zelf: aldus tóch het Oriënt 1 Neen, langs dezen weg moest men Jeru salem niet binnenkomen. Van het noor den of van het oosten zou/nen het moeten zien bij den éérsten blik, waar de stad zich ontrolt op haar rotsig voetstuk met den ongeschonden vestingmuur, met haar koe pels en minaretten, met haar torens en kerken, werkelijk nog zoo'n beetje als plaatjes uit oucie mssalen een vesting ver beelden, en zooais de stad, fantastisch ge bouwd, aan den horizon van onze prille verbeelding stond. Maar wat weten wij in ons rustig land van Jerusalems uitbreiding in de laatste tientallen van jaren? Vooral na den oorlog is de stad. zoo geweldig uitgebouwd, dat ze verdubbeld heeten mag Menschen, die hier niet langer dan veertig jaar wonen, herin neren zich dat er voor het jaar 1890 nog haast geen huis buiten den stadsmuur stond. Van wegen was toen geen sprake Jerusalem lag binnen zijn wallen opgeslo ten. Daar buiten was het 's nachts niet eens veilig, 's Avonds gingen de poorten dicht. De iersohe Canon Hanauer, die in een aardig boekje „Walks'' heeft meege deeld. wat hij van Jerusalem weet, vertelt daarin oa.: „Toen ik omtrent 1867 deel nam aan de opgravingen van Sir Charles Warren, zag ik mij genoodzaakt om mij '8 morgens met een touw neer te laten langs den stadsmuur, om bijtijds op mijn post te zijn. Bij geen enkel der poorten werd er handel gedreven als nu. Een Turkach soldaat, met Minié-geweer en ba jonet, stond er op post; en in de muurnis sen, waar nu allerlei eetwaar verkocht wordt, stonden geweren in rotten". LEIDSCHENDAM. „St. Cecilia". Maandagavond te 8 uur gal de R. K. Harmonie „St. Cecilia" te Leidschendam hare jaarlijksche uitvoering in het Patronaat. De voorz. van den R. K. Volksbond opende den avond met den christelijken groet en heette allen namens „St. Cecilia" van harte welkom. Hij brengt allen dank voor den steuu en de medewer king en hoopt steeds op dezen steun, wel ke „St. Cecilia" zoo noodig heeft, te Er werd een bres in den muur geslagen voor de komst van keizer Wilhelm in 1893. Maar de geweldige uitbreiding der stad j heeft plaats onder het Engelsch bewind, dat op den oorlog volgde. En om met één blik te overzien wat dit beteekent, moet men naar de oude stad opgaan langs don t gea kuhnen rekenen, opdat het streven en weg, die daarheen voert van het station. j harde werken van den directeur moge be- Hier niet de ellendige rommel der Jo- joond worden en „St. Cecilia" spoedig met denbuurt, dien do reiziger ziet wanneer 40 werkende leden zal kunnen uitkomen, hij per auto van Jaffa komt. Hier is inte- i j)6 Tooneelclub „St. Genesius" zal twee gendeel duideiijk, dat er een nieuw Jeru- aardige kluchten voor het voetlicht bren- aalem groeit met den wil, om een prachtige, gen, zoodat het zeer zeker een genotvolle moderne stad te worden. Door de wilder- avond worden zal. Hij wenscht vérder „Su. rus heen, door de rotsen en de schrale (jecilia" veel succes en h-bopt, dat de heer steenvelden met hün olijvenboomen, slinge- j yau Veen, als directeur, nog lange jaren reu er zich nu breede, prachtige „avenues zjjn krachten zal kunnen geven aan de omplant met cypressen, met Johannesbrood en met peperboomen. En daarlangs liggen, met stukken en brokken, al groote nieuwe huizen en inrichtingen, her en der: want alles is nog volop in aanleg. Hier ligt het schitterende „Koning Da vid Hotel", voor millionnairs en vorsten, en het Palace Hotel, dat minder is, maar toch nog zeer voornaam. Hier bouwt het Amerikaansch missie-genootschap „Young Mens christian Society" een verbazingwek kend paleis. Kardinaal lerrari plaatste er zijn Instituut, de pauselijke Bijbelstudie haar palazzo, het Siomsme zijn administra tiegebouw, en verschillende consuls en kloosterorden hun vei blij ven. Dit wordt een monumentenstad. Daarachter strekken zioh nieuwe villabuurben uit, tegen de om randingen der bruine en bruinroode heu vels. En heel deze nieuwe stad snoert zich in een halven kring om de oude heen, ge deeltelijk door een vallei daarvan geschei den, zoodat Sions oude weeunuur met zijn bastions, en de tinnen en koepels van ker ken en moskeeën daarboven, duidelijk staat afgeteekend tegen het blauw van den he mel. Verkeersagenten regelen het verkeer in deze nieuwe stad, vooral waar de cirukke- re winkelstraten in hun klimmen en dalen dat noodzakelijk maken. Overal wordt hier nog voortdurend gehamerd en gebouwd. Ergens midden in die nieuwe woeling ligt nog een oud Mohammedaansch kerkhof op zijn verdwijnen te wachten. Met zijn cac tusgewassen en zijn eucalyptusboomen d »et het aan als een park. Om parken is deze nieuwe stad anders niet bekommerd. Het is cle eenige weelde, die zij zich niet kan veroorloven, daar :s zomers alles onder de zengende hitte verdort; en het water is hier te kostbaar op den steenigen bodem, om het noodeloos te verspillen. Maar ey- pi essen langs de straat is al een rijke s;er! Maar ook hier, in deze nieuwe wijken, filmt het Oriënt zijn beelden voor onze Harmonie. Onder de eminente leiding van den di recteur, den heer B. van Veen, krijgen wij dan eenige schitterende muzieknummers te hooren, o.m. Sars and Stripes, Calif van Bagdad, Suite Oriëntale, enz. enz., welke zeer moeilijke en zware nummers op wer kelijk keurige wijze werden gespeeld en duKielijk toonden, dat „St. Cecilia" nog over beste krachten beschikt en met haai directeur nog vele successen behalen zal. Dat de Harmonie en haar directeur tel kens een luid en verdiend applaus hadden te accepteeren, behoeft niet te worden oe- fcoogd. De Tooneelclub „St. Genesius" zorgde voor een aangename afwisseling met een tweetal kluchten, welke zeer goed werden gespeeld en welke de lachspieien nog eens aecien werken. Op het einde dankte de voorz. allen voor de opkomst en den ontvangen steun en me dewerking; hij dankte de Harmonie voor deze mooien en kunstvollen avond en sprak de noop uit, dat door een prettige samen werking van leden en directeur ue Harmo nie steeds meer zou groeien en bloeien; hij sloot daai den avond met den Ghristelijken groet. Hot was een mooie, kunstvolle avond, waarop de Harmonie zeer zeker mot vol doening en trots kan terugzien. KATWIJK AAN DEN RUN. Feestavond.'— Het R. K. Zangkoor en de R. K. Tooneelvereeniging hadden een feestavond georganiseerd ten bate van het Parochiehuis. Deze feestavond had gisteravond plaats en zeer velen waren opgekomen om dezen avond mee te ma ken. Pastoor Schiphorst opende den feest avond met een woord van welkom er sprak zijn voldoening uit over de mooie oogen: kavaheren op hun Arabische paar- I opkomst, waaruit de sympathie bleek den, kinderen op ezels en hoogbeladen ka meelen, mannen in burnous en vrouwen, bont gekleed, het hoofd omringd met kran sen van zilveren muntstukjes onder de langafdalende, witte sluiers. Zelfs ziet men er nog, op de laatste overgebleven lan derijen, de fellah s met tulband of sluier, den primitieven ploeg drijven uit den tijd van den Bijbel, met een voorspan van os of kameel, in de schaduw der wit-blinkende nieuwe gebouwen van dit moderne Jeru salem. Vervolgt men zijn weg van het station af, evenwijdig met den stadsmuur, van het zuiden naar het noorden toe, dan vinJt men hier overigens allerlei kloosters en hospitalen, instituten en scholen, en heel naar het noorden toe, bij de „Academie" der Dominikanèn, het groote administra tiegebouw, dat de Engelschen er opricht ten; en daarachter het grondwerk voor net groote Stadsmuseum, dat Rockefeller aan Jerusalem ten geschenke gaf, en waarvan de bouw alleen twee millioen moet bedra gen. Maar binnen zijn muren ligt het oude Jerusalem, met zijn bazars en zijn olie lampjes, met zijn oude heiligdommen, on aantastbaar voor zooveel het kan, bewaar-J en gespaard als een eerwaardige ruïne. Van David's tijd af, toen Salomon zijn tempel hoogerop bouwde dan Ophel, en de hoogte van Sion ommuurde, heeft Jerusalem zich altijd naar het noorden toe uitgebreid, al tijd verder weg van den Olijlberg en het dal van Jostphat. Naar het noorden, altijd verder van de oude muren verwijderd, gaan de moderne aspiraties der stedebouwers; naar de an dere zijde toe, naar den kant van zonsop gang, wenden de pelgrims en peinzers hua schreden, waar de schraagmuren van den tempel rijzen boven de diepte der Cedron- beek en de vallei der graven van Joden en Moslims. Daar schuilen de gewijde en dier bare herinneringen; daar bezint zich de stilte op het verleden van roem en smart, en draagt de wind nog een verre weergalm van de poëzie der heilige Boeken. En lede ren avond omluistert de zon in haar onder gang daar de kruin van den heuvel, die m den lijdensnacht des Meesters bittere klachten hoorde, maar daarna de glorie zag Zijner hemelvaart. niet alleen voor het mooie doel doch ook met de vereeni gingen, die zouden optreden. Z.eerw. wenschte allen een zeer genoegehjken avond. Allereerst trad het Zangkoor op met een 4-st. zangno., waarna „Nut en Ge noegen" het kluchtspel „Janus de Won derdokter" voor het voetlicht bracht. Nr nog een zangnummer door het zangkooi volgde pauze met vele verrassingen, die evenzoovele vergenoegde gezichten bracht Dan trad het zangkoor weer op met een tweetal comische spektakelscènes. Voor alle nummers was er een geweldig ap plaus, bewijs dat het voorgedragene in sloeg en men meer dan voldaan was. Het was een mooie en succesvolle avond. Personalia. Voor het examen coupeu se der Eerste Ned. Modevakschool vereeni- G. Moerkerken, al- ging is me]. Volksbond. Maandag en Dinsdag avond hield de Ned. R. K. Volksbond haar Vastenavonduitvoeringen in het ge bouw van den Volksbond Een strijkje uit Leiden zorgde voor muzikale afwis seling. De voorzitter opende mei den chr. groet en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de gees telijkheid der parochie. De voor/itrei be sprak breedvoerig de crisis cn de daar aan verbmden werk'ocsheid. Na allen een plezierig enavoud toegcwenscht te hebben werd het woord gegeven aan de Tooneelver. „Nut en Genoegen". Voor de pauze werd het tooneelspel „Een Offer" in 3 bedrijven van P. A. Bruinsma ver tolkt. Alle spelers en speelsters hebben hunne rollen vertolkt, zooals het moest. Het applaus na ieder bedrijf bewees dan ook dat dit stuk zeer in den smaak viel. De heer P. v. Kesteren lof voor zijn kundige regie. Na de pauze werd ver tolkt het blijspel in 2 bedrijven „Ze krij gen mekaar" van Erick Schot. Zeer goed gespeeld en een daverend applaus, we derom een bewijs van goede instudee ring en uitbeelding der rollen. Het wa ren goedgeslaagde feestavonden. N00RDWIJKERH0UT. Personalia. Voor het examen coupeu se van de Eerste Ned. Modevakschool is geslaagd E. van Eeden. RIJPWETERING. Uitvoering. In aansluiting bij het verslag van de tooneeluitvoering van Zondag 1.1. in „Concordia'1, geplaatst in ons blad van gisteren, kunnen wij thans mededeelen, dat de netto opbrengst van deze uitvoering was 72.71, welk be drag is afgedragen aan de St. Elisabeths- vereeniging. (In ons verslag was abusie velijk vermeld, dat de baten zouden zijn voor het crisiscomité). Volledigheidshalve dient aan het ver slag nog te worden toegev jegd. dat de costuums waren geleverd door het cos- tuumhuis „Erato" te Leiden, terwijl het grimeurswerk werd verricht door den heer v. Leeuwen, Lammermarkt Leiden, die zioh op zoo schitterende wijze van zijn taak heeft gekweten, dat hier een woord van lif niet achterwege mag blij ven. Dat èn de schitterende costumes èn de uitmuntende grime veel hebben bijge dragen aan het welslagen van deze uit voering, behoeft geen betoog. RIJNSATERWOUDE. De Raad weer voltallig. Van bevoegde zijde vernemen wij, dal de heer R. Kroon zijn benoeming tot lid van den Raad heeft aangenomen. Hier mede hopen wij dat rn tooh eindelijk eens deze Raadszetelkwestio te Rijnsaterwoude is opgelost. Zooa'? men zioh za; herin neren was de loop van zaken als volgt Voor drie bestaande vacatures moest geloot worden. Bij deze lïting vel de heer van Tol er uit als komende cp No, 3 zijnde zxju eigen piaa's, wat volgens de gemeentewet niet kan. No. 4 de heer W. Dorrepaal was zittend lid zondat No. 5 van die lijst de heer K. Kroru be noemd moest worden iD de vacature van No. 3 zijnde de heer van Tol. Na deze benoemingen heeft de heer Dorrepaal bedankt als lid van den Raad, waarop No. 3 van de lijst zijnde de heer van Tol benoemd is geworden, reden, dat men wel naar boven van de lijst moet maar met naar beneden mag. De samenstel ling wordt bhans als volgt: 1. P. Jan- sert, 2. J. A. de Bruyn, 3. R. Kroon en 4. C. van Tol, zoodat wij eerstdaags weer eens een voltallige Raad kunnen ver wachten. Huwelijksfeest. Op Dinsdag 9 Fe bruari herdacht de familie A. Th. de Boer en M. de Boer geb. Boere den dag hunner 40-jarige echtvereeniging. Behoo- ren de 40-jarige echtvereenigingen al niet tot de alledaagsche gebeurtenissen, dit huwelijksfeest mag zeer zeker wel als een unicum worden aangemerkt. Wan neer men de familie de Boer kent en weet dat zijne eohtgenoote in hun hu welijksleven tweemaal eep zeer ernstige operatie heeft ondergaan, waarvan zij maanden lang aan den rand van het graf gestaan heeft, mogen zij zeker met hunne kinderen dankbaar dezen dag herden ken. Wij hopen van g-tnsoher harte dat God, die hun op zichtbare wijze zoo lan ge jaren gespaard en bijgestaan heeft, hun nog eens hun gouden huwelijksfeest mag deen beleven. Des avonds bracht de muziekvereeniging „Symphonie' te Lei- muiden hun een serenade, wat doro hen in dankbaarheid werd aanvaard. Hoewel door „Smphonie" het standpunt werd in genomen om bij koperen en zilveren hu welijksfeesten geen serenade's meer te brengen, mooht hier wel een uitzonde ring worden gemaakt. Een woord van dank aan de muziekvereeniging is hier dan ook wel op zijn plaats. RIJ.NSBURG. Bloemenhar'>' In geen enkel op zicht is een verbetering in den handel te bespeuren. Voor sommige soorten zijn de prijzen zelfs nog iets lager en de aanvoer is thans zeer groot, de kwali teit goed. Betaald werd per dozijn: Pros perity 810 cent. Mr. v. d. Hoeff 2229 oent. Victoir d'Olivierre 182-1 ct. Thee roos 18—24 ct. Cramoisie Brillant 8—10 ct. Prins van Oostenrijk 913 ct. La Reine 710 ct. Fred. Moore 813 ct. El Toreador 1522 ct. La Reine max. 9—14 ct. Rose la Reine 711 ct. Herman Schlegel 7—9 ct. Flamingo 7—11 ct. Vuur baak 18—25 ct. Murillo 16—22 ct. Gele Prins 1726 ct. Mac Kinley 1116 ct. La Reine 710 ct. Bartigon 2233 ct. William Copland 1016 ct. William Pitt 23—33 ct. Narcissen per 100: Sir Watkin 0.75.60. Laurens Koster 0.70—1.00 Poëticus Ornatus 0.300.65, Sion 30 40 ct. Hyacinthen per 100 2.304.50. W0UBRUGGE. Flinke scheepsbouw. De industrie, welke deze gemeente heeft, biedt voor ve len nog een bestaansmogelijkheid en blijft zich gelukkig nog steeds ontwikkelen. Vooral de jachtenindustrie, die voor onze gemeente nieuw is, laat van zich spreken. Nog maar kort geleden kregen we twee naar de eischen des tijds ingerichte jacht havens met bergloodsen, helling, nieuw bouw en reparatie. Al spoedig bleken deze tot in de uiterste hoeken gevuld, zoodat de beide ondernemers tot uitbreiding op grooten schaal overgingen. Momenteel wordt hieraan thans de laatste hand ge legd. Een en ander is voorzeker voor onze gemeente een lichtpunt in deze donkere dagen. Met bekwamen spoed wordt ge werkt aan het zomerpakje van de talrijke zeil- en motorbooten, welke in de berglood sen liggen, en wij zien den tijd niet ver, dat ons dorp wordt verlevendigd door de gezellige drukte van de watersport. Met het zachte winterweer zagen we reeds en kele liefhebbers een snoepreisje maken op onze zoo schoon gelegd i waterplassen. Dienstplicht. Voor de lichting 1933 staan alhier 27 personen ingeschreven, van dit aantal zijn er 11 die vrijstelling van den dienstplicht hebben wegens broederdienst. ST0MPWIJK. Gemeenteraad. Zaterdag 13 Februari des namiddags te 2.15 uur komt de Raad der Gemeente Stompwijk in openbare ver gadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Voorstel opheffing onbewoonbaar verklaring woning Veeno- straat 68. 4. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School. 5. Voorstel subsidie verlee ning buitengewoon Lager Onderwijs. 6. Voorstel intrekking opdracht inning ach terstallige watergeldon, door deurwaarder A. J. G'oljee te Den Haag, 7. Voorstel tit wijziging der Algemeene Politieverorde ning. 8. Voorstel tot wijziging der Veror dening tot verleenen van Iandbouwverlo- ven. 9. Voorstel naar aanleiding van heb adres van een 4-tal vakorganisaties tot wij ziging der steunregeling voor werkloozen. 10. Verder voorkomende zaken: a. Afwij zend advies van B. en W. ter zake aan schaffing van een auto. b. Schriftelijke vTa- gen van het lid van den Raad, den heer Vink met antwoord van B. en W. VOORSCHOTEN. Geboren: Adriana Johanna, d. van C. A. Doeswijk en W. C. Knijnenburg. Getrouwd: P. C. J. Stijnman en A. M. J. de Hosson. Overleden: A. van Leeuwen 49 j. J. de Wit geb. Keijzer 75 j. J. van der Linden 84 j. Gevestigd: J. L. Verhoog en gezin, Wijngaardenlaan 36 van Wassenaar. J. Lastdrager en gezin, Leidscheweg 179g van Loon op Zand C. C. Sirag en eohtg. Veurscheweg 9, van Oegstgeest. W. G. E. Wagtendo-nk, Leidscheweg 102f van 's-Graven-hage. R. Buikema, Leidsche- we g216 van Groningen. Vertrokken: Mej. N. C. J. van Vuu- ren naar Wieringerwaard. Mej. A. AL J. de Hosson naar 's-Gravenhage. Th, H. van Wissen naar Voorburg. Gevonden. Een kind er handschoen. Een tooneelkijker. Verloren. Een blauwe werkkiel. Plm. voor 7.aan plak- en postzegels. Een huissleuteL UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het examen coupeu se van de Eerste Ned. Modevakschool is gslaagd mej. E. Kapteyn. Aanrijding. In de Bruggestraat werd gistérenmiddag door den autobestuurder v. R. een fietsend slagersbediende aan gereden, waardoor het rijwiel aanzien lijk werd beschadigd, terwijl zijn berij der met den schrik vrij kwam. Gisteravond is een autobestuurder uit Benthuizen aan 's-Molonaars tegen de afsluithekken van de brug over de Heijmanswetering gereden, waardoor de afsluitboom en ook de auto werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BOSKOOP. Personalia. Voor het examen costu- mière der Eerste Ned. Modevakschoolver- eeniging zijn geslaagd de dames J. Soef, J. Ramp en T. Jongejan, allen alhier. NIEUWKOOP. Nieuw Raadslid. De voorzitter van het stembureau heeft benoemd ver klaard tot lid van den Gemeenteraad vacature C. Breed ijk, den heer A. Oskam die intusschen deze benoeming aannam N.V. Woerdensche Bank. In de al gemeene vergadering van aandeelhou- derr zijn de balans en de winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Zoowel het bruto als netto winstcijfer overtreffen deze van het voorafgaande boekjaar, hetgeen in staat stelt om, na eene dotatie aan het pensioenfonds en een afschrijving van 6274.— op het bankgebouw, 7 pet. (onv.) dividend uit te keeren. Dientengevolge verschijnen het Bank gebouw, de kluisinriehting en de meu- bilairrekening elk voor 1.op de ba lans. Na reserveering van tantièmes en belasting gaat het resteerende bedrag op nieuwe rekening "»ver. In de bestaande vacature werd voor zien door de b^^oeming van den heer A. Drijver Biltr.oven als commissa ris, ter-vijl als zoodanig werd herkozen de heer J. J. Talsma, burgemeester van Kamerik en Zegveld. K. R. tb-film. Maandag 2: Februari zal in het Patronaatsgebouw de vertoo ning van de K. R. O.-film plaats heb ben. Er heeft een middag- en avondvoor stelling plaats resp. om vier uur en acht uur. Aanrijding. In de Pannebakkerijen had Maandagavond een aanrijding plaats tussohen twee auto's resp. bestuurd door A. B. te Arnhem en V. te Utrecht. Door het plotseling stoppen van de eerste auto, voor het inlaten van een persoon, terwijl geen signaal gegeven werd, kon de tweede auto de botsing niet meer vermijden en werd hierdoor ernstig be schadigd. Gelukkig hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. De auto werd la- tor door R.'s sleepdienst weggehaald.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6