SPORT RECHTZAKEN STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 MR. J. SCHOKKING STAATSRAAD. De „Staatscourant" van hedenavond zal de benoeming bevatten van Mr. J. Schok king, lid van de Tweede Kamer en burge meester van Katwijk tot lid van den Raad van State. Zijn loopbaan. Mr. Jan Schokkmg werd op 10 Mei 1864 te Amsterdam geboren en studeerde daar na het gymnasium te hebben ver.aten, zoo- wej aan <le Gemeentelijke- als Vrije Univer siteit tegelijkertijd theologie en rechten. In Juni 1894 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift: „Historisch-juridische schets van de Wet van 10 Sept. 1853 Stbl. no. 102". In Sept. van dat jaar werd hij candidaat tot den Heiligen Dienst bij het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland en op 3 Febr. 1895 als predikant bij de Ned. Herv. ge meente Wezep (Geld.) bevestigd; als pre dikant stond hij verder te Koudum (Fries land) 24 Oct. 1897—23 Aug. 1903; te Dor drecht 30 Aug. 1903—15 Mei 1910 en te Lei den 22 Mei 191922 September 1928. Van 19011909 was hij lid der Tweede Kamer voor Harlingen; daarna van 1918 1925 weder lid van dat wetgevend lichaam; in Maart 1920 werd hij gekozen tot lid der Ged. Staten van Zuid-Holland en is thans nog lid van de Prov. Staten en sedert Mei 1927 burgemeester van K a t w ij k. Van Augustus 1925 tot 8 Maart 1926 was de heer Schokking minister van Justitie in het ministerie-Colijn en is sedert 1926 we derom lid der Tweede Kamer; na het af treden van dr. de Visser is hij voorzitter van de c.-h. Kamergroep. De heer Schokking is sedert 1910 Prot. godsdienstleeraar in het Rijksopvoedings gesticht te Leiden. Tijdens zijn verblijf in Friesland was hij voorzitter der Gezond heidscommissie te Bolsward, te Dordrecht lid, te Leiden voorzitter van den Voogdij raad. Verder was hij voorzitter der „Con- fessioneele Vereeniging"; redacteur van „De Banier" en jarenlang redacteur der „Gereformeerde Kerk"; hij is thans voor zitter der „Christelijk Historische Unie". De opvolger in de Tweede Kamer. Mr. Schokking, die nu als lid van de Tweede Kamer moet aftreden, zal op de C.-H.-lijst in de Kamer worden opgevolgd door ds. Joh. Langman, predikant te Was senaar, die reeds eenige jaren lid van de Tweede Kamer is geweest. Zijn Burgemeestersschap. De heer Schokking is niet wettelijk ver plicht, om af te treden als burgemeester. Maar het is te verwachten, dat hijter wijl hij als lid van den Raad van State in Den Haag moet wonen geen burge meester van Katwijk zal blijven. In de Raadzitting, die hedenavond wordt gehouden, zal wellicht hieromtrent nog wel nadere mededeeling worden gedaan. TWEEDE KAMER. Het Zuiderzeefonds. De Tweede Kamer houdt zich bezig met het Zuiderzeefonds. Het Zuiderzeefonds zal talrijke spre kers van hun bankje doen verrijzen, want hierbij komen verschillende vraagstukken aan de orde. Door drie afgevaardigden (de heeren v. d. Waerden, Krijger en Bongaerts) zijn reeds gistermiddag redevoeringen gehou den, waarbij de laatste, die van den zeer deskundigen oud-Minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, in de verdere debatten wel een'groote rol zal spelen. De katholieke waterstaat-specialist, die geen moment twijfelt aan de noodzaak van voltrekking van de afsluiting der Zuider zee bij niet voltooiing van den dijk zou den immers niet slechts alel gemaakte kos ten m het water gegooid zijn, doch zouden bovendien de belangrijke voordeelen, die aileen de afsluiting al biedt, verloren gaan ie ook voorstander van voortzetting van de inpoldering welke meening ook de 6ociaal-democratische afgev. v. d. Waerden deelt. Daarmede stelt ir. Bongaerts zich vier kant tegenover den Christelijk-Histonschen specialist Krijger, die wèl verdere afslui ting van de Zuiderzee voorstaat, dooh ver dere inpoldering voorloopig achterwege wil laten, opdat eens een geheel nieuwe raming kan worden gemaakt. Want de heer Krijger is van meening, dat, indien men thans een nieuwe raming zou opmaken, de raming van 1924 met niet minder dan 155 pG'fc. zou worden overschreden. EERSTE KAMER De Senaat heeft gisteren de regeling van de bemiddeling inzake muziekauteursrecht met 26 tegen 14 stemmen en de suppletoire begrooting, bevattende den steun aan de veenkoloniale aardappelmeelindustrie, zon der hoofdelijke stemming aanvaard. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Steun aan kleine boeren en tuinders. Het Secretariaat van het Nationaal Cri sis Comité deelt ona mede: Zooals in de gisteravond door den secre taris gehouden radiorede vermeld werd., is de bestellingsteimijn voor de zwavelzure ammoniak met vier dagen verlengd, dw.z. tot 12 Februari. Dit is dan echter ook de uiterste ter mijn, waarop bestellingen kunnen worden aangenomen, Voor den groven tuinbouw wordt de mo gelijkheid overwogen de grens van hefc grondverbruik tot 2 k 3 H.A. op te voeren. De grens van 5 H.A. voor den landbouw moet echter streng worden in acht geno men. Voorts wordt dringend verzocht bij het bestellen terstond het geld te sorten, daar dit anders groote vertraging geeft in de afdoening. Het teveel gestorte zal te gelijk met het toewijzingsbericht worden teruggezonden. De afdoening wordt ook zeer bemoeilijkt, wanneer een eenmaal gedane bestelling naderhand weer wordt verhoogd Men ver- mijdde dit dus zooveel mogelijk. Het gironumer van het Nationaal Cri sis-Comité is 186000. GEMEENTERAAD VAN GOUDA. In de vergadering van den gemeenteraad van Gouda heeft burgemeester Gaarlandt een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij constateerde, dat Gouda de belangrijkste kaasmarkt is geworden van de provincie Zuid-Holland. Van beteekenis voor Gouda zijn de rijks- en provinciale werken, die Gouda tot middelpunt zullen maken van een net van voorname land- en waterwegen. Ook de aanleg van den spoorweg van Gou da over Boskoop naar Alphen aan den Rijn vordert snel. Het oudste raadslid, de heer Kamphuy- sen, lie»'f j de rede van den burgemeester be antwoord. Medegedeeld werd, dat de Kroon voor 1932 opnieuw machtiging heeft verleend tot heffing van tolgeld aan het Amsterdam- sche en Goudsehe Rijpad tusschen Boskoop en Alphen aan den Rijn. Na langdurige besprekingen besloot de raad om de oüde Kleiwegsbrug te vervan gen door een bascule-brug. B. en W. hadden een voorstel ingediend, om de perceelen van de firma Bel'aart, die de gemeente noodig heeft voor uitbreiding van de veemarkt, aan te koopen voor f 60.000. Eenige maanden geleden was be sloten, van het voeren van een onteige ningsprocedure af te zien, aangezien te ver wachten was. dat het te betalen bedrag hooger zou zijn dan de gemeente voorne mens was te betalen. Na dit besluit bad de firma Bella art evenwel aangeboden den grond voor f 60.000 in eigendom van de ge meente te doen overgaan. De raad heeft evenwel dit voorstel niet aanvaard, daar vele leden van oordeel waren, dat de ge meente momenteel aan den grond geen be hoefte heeft. EEN MAN!.... Karakteristieke daad van Professor Bolland. Het is tien jaar gbleden, dat de beken de Leidsche Professor G. J. P. J. Bolland stierf. Hij was een verwoed Hegeliaan, een verwoed anti-papist, een verwoed anti-so cialist. Hij kon zijn meening soms grof en ongemanierd uiten. En toch moet men zijn persoon, afge scheiden van zijn ideeën, bewonderen om den moed en de beginselvastheid, waarmee hij voor een overtuiging kon staan, schrijft de „Ree.' en het blad citeert dan uit een herdenkings-artikel van het „Volksblad": „Toon hij ten tijde van den Boeren-oor- log in Engeland een aantal colleges kon geven, die hem niet minder dan 14.000 gul den opgebracht zouden hebben een be drag, waarvoor hij zich het zonnige huis zou hebben kunnen koopen, dat zijn zwak ke vrouw zoozeer behoefde weigerde hij, als Nederlandsche stamverwant der on derdrukte Boeren. „In een zeer beleefd briefje"', vertelt professor Van der Vlugt, „dat alle recht deed wedervaren aan de hoog te waardeeren bedoeling, gaf hij ten antwoord, dat, hoe gaarne hij ook onder andere omstandigheden aan de tot hem gekomen roepstem gehoor zou hebben ge geven, zijn geweien hem verbood iets te aanvaarden uit de handen dier Britten, die het recht zijner stamgenooten daarginds ver trapten en er de vrouwen en kinderen ver moordden in de concentratiekampen". Dit is ongetwijfeld de daad van een mau! Dr. J. Th. de Visser. Gisteren was, zooals gemeld, oud-minis ter dr. J. Th. do Visser, die zijn 75sten ver jaardag vierde, helaas door ongesteldheid verhinderd zijn vele vrienden, die hem ge luk kwamen wenschen te ontvangen. Eenige dagen geleden heeft dr. de Vis ser zich bizonder ingespannen om een tram, die op het punt van vertrekken stond, nog te halen. Deze inspanning was echter te groot,' want thuisgekomen, voel de hij zich niet wel en kreeg haltkrampen. De dokter oordeelde het noodig, dat hij eenige dagen het bed hield. Thans is do patiënt echter reeds weer in zooverre hersteld, dat hij gisteren een uurtje het bed mocht verlaten. De toesband heeft zich tot dusverre in gunstigen zin ontwikkeld en de dokter oordeelde dan ook, dat er geen enkele reden tot bezorgd heid was. Het 21ste filiaal van „De Regenboog". Men deelt ons mede, dat de Stoomver- verij en Chemische W'asscherij „De Regen boog" haar 7e fiiiaal te Amsterdam ge opend heeft in de Beethovenstraat 16. Dit is reeds de 21ste eigen winkel, welke deze bekende zaak hier te lande heeft, naast hare 250 depots, waar goederen kunnen worden afgegeven. Het devies van „De Regenboog" is keu rig, eerste klas werk, waardoor zich hare cliëntèle steeds meer uitbreidt, zoodat het aanhoudend noodig blijwt nieuwe filitalen te vestigen. In den ouderdom van 73 jaren is te Wassenaar overleden de heer H. Dirk zwager, lid van het College voor de vis- scherijen. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben aan staanden Donderdag des voormiddags te 11.30 uur. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE WINTER SPELEN TE LAKE PLACID. SCHOONKIJDEN. Schaeffer olympisch kampioen. LAKE PLACID, 10 Febr. (Reuter Spe cial). Bij de eindwedstrijd voor sc-hoonrijden waren 3000 toeschouwers aanwezig. Deze sportgebeurtenis droeg een cosmopolitisch karakter. De volksliederen van verschil lende landen werden gespeeld. De Oosten- rijksche schoonrijder Karl Schaeffer werd Olympisch kampioen, hij werd bij vijf figuren eerste en tweemaal tweede. De Zweedsche kunstrijder Grafstroem was tweede, hij werd tweemaal eerste, driemaal tweede, een maal derde en een maal vijf de. De Canadees Wilson was derde, hij werd vijfmaal derde en tweemaal vierde. Als nummer vier werd geplaatst de Fin Nikkanen, als vijfde de Duitscher Baier en als zesde Turner Amerika. De Oostenrijk- sche winnaar Schaeffer gaf schitterende prestaties te zien en muntte vooral bij den Karlsprung uit, terwijl de Zweed Grafstroem uitblonk bij Axel Paulsen Salchon en Brillenfiguren. De klasseering tot heden. LAKE PLACID, 10 Febr. (Reuter Spe cial). Volgens de tot dusver bekende uit slagen van de Olyfnpische Winterspelen gaan de Vereenigde Staten aan het hoofd met 58 punlen. Dan volgt Canada met 33, Noorwegen met 14, Oostenrijk met 10, Zweden met 5, Finland met 3 en Duitsch- land met 2 punten. Verwacht wordt dat 't weder heden kou der wordt. Voor het bijwonen der bobslee- wedstrijden wordt een groot aantal toe schouwers verwacht. VOETBAL DE WEDSTRIJD AMSTERDAM- BRUSSEL. Het definitieve Amsterdamsche elftal. Door verschillende omstandigheden zijn enkele gekozen spelers van het Amster- damsch elftal verhinderd a.s. Zaterdag 13 Februari op het Ajaxterrein uit te komen tegen Brussel. Het elftal is thans als volgt samenge steld: Doel: De Vries (Blauw Wit). Achter: Van Stokken (D. W. S.) en Van Kol (Ajax). Midden: Neseker (A. F. C.), P. de Boer (Blauw Wit) en Van Deijck (Ajax). Voor: Gerritsen (Blauw Wit), Volkers (Ajax), Van Reenen (Ajax), Mulders (Ajax) en Roeg (D. E. C.). DE MOTOR- EN RIJWIELWET. Een principeele kwestie. J. H. O. van E. G., te L e i d e n, is door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot een geldboete van 10.subs. 5 dagen, omdat hij als motorbestuurder zonder rij bewijs zou hebben gereden. Verdachte's verweer was, dat degene, die op de duo ge zeten was en ondei wiens toezicht hij reed van een geldig rijbewijs was voorzien. Zoowel de kantonrechter te Leiden als de Haagsche Rechtbank, die het vonnis bevestigde, verwierp dit verweer, op grond dat niet voldaan was aan art. 1 der Motor- en Rijwielwet. Verdachte beriep zich daarna op art.. 2 van het Motor- en Rijwielreglement. De Hooge Raad verwees de zaak naar het Haagsche Hof. De procureur-generaal bij dit Hof heeft in dezen tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging geconclu deerd op grond, dat verdachte wel heeft voldaan aan de bepalingen der Motor- en Rijwielwet. Het Hof heeft zich met deze conclusie vereenigd en verdachte ontslagen van rechtsvervolging. Vermindering van straf. Wegens storing van de godsdienstoefe ningen in de hulp-synagoge te Leiden was de koooman H. W. v. d. W. aldaar door den Haagsohen politierechter ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het Hof heeft deze straf verminderd in 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. VOLKSBOND. De jaarvergadering van den R. K. Volks bond afd. Leiden zal plaats hebben op Woensdag 17 Februari a.s. 's avonds 8 uur. De agenda bevat jaarverslagen van se cretaris en penningmeester en bestuurs verkiezing. Minstens tien leden kunnen candidaten stellen voor het bestuur, welke een uur voor de vergadering bij den secretaris kun nen worden ingediend, Leliestraat 7. De oandidaatstelling moet vergezeld gaan van een verklaring van de Candida- ten, dat een eventueele benoeming wordt aanvaard. Steun Twente. De namen van de commissie tot behar tiging van den steun aan R .K. Textielar beiders, staking Twente, zijn als volgt: J. Giezen; A. de Kruif, penningmeester, So- phiastraat 70; C. H. Steenbergen. Steunlijs- ten en steunbonnenboekjes steeds aanvra gen bij den penningmeester. De oommissie zal iederen Vrijdagavond zitting houden op het Bondskantoor, om half acht, alwaar tevens gelegenheid is steungelden af te dragen. Afdeeling Leiden der Ned. Reis-Vereeniging. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in de Oranjezalen van „De Har monie" haar jaarvergadering, welke <iruk bezocht was. Na een openingswoord door den vicc- voorzitter, den heer J. A. A. v. d. Horst, werden de notulen gelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Nadat een aantal ingekomen stukken de revue had gepasseerd, werd door den secretaris het jaarverslag over 1931 uitgebracht. Daarin werd de feestelijke herdenking van het 20- jarig bestaan der afd. gememoreerd, ter wijl het verslag van een opgewekt vereeni- gingsleven blijk gaf. Er werden 3 leden- en 12 bestuursvergaderingen gehouden; ver der 8 voordrachts-avonden met films of lichtbeelden en 8 excursies, welke alle een gunstig verloop haddon. De lóopende Linguaphone-Cursussen Fransoh, Duitsch en Engelsch werden met gunstigen uitslag beëindigd, terwijl in Oc tober nieuwe Cursussen Fransch en En gelsch werden ingesteld. Het ledental liep door vertrek en be danken iets terug, n.l. met 68 en bedroeg op 31. Dec. 1330, plus 15 Junior-leden. Daarna bracht de penningmeester het finantieel vei slag uit, waaruit bleek, dat de rekening in ontvangst en uitgaaf bedra gende 2177.47 sloot met een voordeeiig saldo van 404.27. De kasqommissie bracht verslag uit van haar onderzoek en stelde voor den penningmeester te déchargeeren. De voorzitter bracht beiden functionaris sen dank voor hun werk, hetgeen door de vergadering met applaus werd onder streept. Tot leden der Kas-commissie voor 1932 werden benoemd mevr. N. EgginkPijl en de heer M. Blitz. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. der N. R. V. te Alkmaar op 6 en 7 Mei wer den benoemd de heer J. A. A. v. d. Horst, Joh. A. Mooy Gzn. en P. C. Susan. De aftredende bestuursleden, de heeren P. C. Susan, Joh. Geijtenbeek en H. Th. v. d. Starre werden bij acclamatie herbe noemd. Besloten werd de aftredende Hoofd bestuursleden, de heeren J. G. P. Sabel, J. Panman en J. J. ültmans opnieuw te oan- dideeren en in de vacature-Beurs candi daat te stellen den heer T. Coiui te Am sterdam. Voor de verdere agenda werd den afgevaardigden blanco mandaat ge geven. Bij de rondvraag bracht de heer P. M. Enserinck namens de leden dank aan het bestuur voor alles wat het voor do afdee ling en de leden doet, waarbij hij de hoop uitspraic dat zij nog lang de afdeeling mo gen besturen. Na afloop der vergadering bleven de leden nog geruimen tijd gezellig bijeen. DE SENAATSKAMER DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij de fa. S. C. van Doesburgh alhier is verschenen de tweede druk van „De Se naatskamer der Leidsche Universiteit", waarvan de eerste druk is samengesteld door de hoogleeraren P. J. Blok en W. Mar ten. De afgetreden rector-magnificus Prof. Dr. J. Ph. Vogel schrijft in dit boekje een voorwoord waaraan het volgende is ont leend: Dit boekje bevatte niet alleen eenknopte geschiedenis der Leidsche Senaatskamer, maar tevens een vol.edigen beschrijvenden ctalogus der geschi'derde portretten van hoogleeraren, waarmede de wanden van die vergaderzaal zijn behangen. Aangezien die merkwaardige verzameling sedert 1914 is verrijkt met niet minder dan acht-en-twintig beeltenissen, kwam het ons gewenscht voor een tweede uitgave van De Senaatskamer het licht te doen zien, waar in die nieuwe aanwinsten konden worden opgenomen. Bovendien hebben wij gemeend, dat deze publicatie niet weinig in belang zou winnen, indien daarin een korte ken schetsing van elk der honderd-drie-en tachtig afgebeelde geleerden kon worden opgenomen. Immers, hoewel de Leidsche collectie eenige stukken van wezenlijke kunstwaarde bevat, toch zal men erken nen, dat het vooral de afgebeelde perso nen zijn, waaraan deze portretverzame ling haar buitengewone beteekenis voor onze Leidsche Hoogeschool ontleent. In die statige reeks conterfeitsels van ver maarde geleerden straalt ons als het ware de roem tegen, dien de Leidsche Hooge school gedurende de drie en een halve eeuw van haar bestaan heeft weten te handhaven. Tot onze vreugde hebben wij niet alleen Dr. W. Martin onmiddellijk bereid gevon den om tot een nieuwe uitgave van zijn Senaatskamer mede te werken, maar bo vendien bleek ons dat wij voor de biogra fische bijzonderheden der afgebeelden konden rekenen op de hulp van een aan tal docenten onzer Universiteit. Wij wenschen hier uiting te geven aan onze erkentelijkheid voor de medewer king, zoo bereidwillig en vaak met opof fering van veel tijd verleend. Een woord van bijzonderen dank komt toe aan den heer E. Pelinck, candidaat in de kunstgeschiedenis, die zich op ver zoek van prof. Martin en onder diens lei ding heeft belast met de beschrijving der acht-en-twintig sedert 1914 in de Se naatskamer geplaatste schilderijen en met grocte nauwgezetheid zich van die taak heeft gekweten. Het aantal reproducties in de nieuwe uitgave is met vijf vermeerderd, bij de keuze waarvan deels op de kunstwaarde, I LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu^ Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transport arbeiders, „St. Bonifacius", Bonds gebouw, 8 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging St. Vinoentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag. „De Despoot" Jubileum Louis de Vries. )3chou\vburg 8.15 uur. Dinsdag. „Helene", Nederl. Tooneel, 5e abonnementsvoorstelling, Schouw burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- 'en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. deels op de beteekenis van den afgebeel de is gelet. Het boekje, dat voor den prijs van 1.25 is verkrijgbaar gesteld, bevat thans 18 afbeeldingen en zal keurig afgewerkt als het is, zijn weg in de Universitaire wereld wel vinden. Nieuwe R. K. H. B. S. Naar wij vernemen heeft de regeering het bouwplan voor de nieuwe R. K. H. B. S. aan de Marienpoelstraat (Rijnsburgerwe-g) goedgekeurd. Met den bouw zal men zeer spoedig aanvangen. Gratis bioscoop-voorstellingen voor de werkioozen. Hedenavond te half acht zijn aan het bu reau van het Crisis-Comité, Stille 'R'ijn 3, toegangskaarten verkrijgbaar voor de mor genmiddag te houden bioscoopvoorstel.ing in het Luxor Theater. Zij, die hiervan gebruik wenschen te ma ken. dienen zich hedenavond met hun stempelkaart van Maatschappelijk Hulpbe toon of de Arbeidsbeurs aan het bureau te vervoegen. Voor het examen Lingerie van de Eersté Ned. Modevakschoolvereeniging is geslaagd mej. M. H. van Hartevelt, alhier. MUZIEK. DE LEIDSCHE KUNSTKRING. Het 41e Concert van den Kunstkring door het Pozniak-trio is zoowel voor dit ensemble als voor het Bestuur van den Kunstkring een succes geworden. De muzi kale kennismaking met het trio, bestaande uit de heeren Professor von Poznak, piano, Carl Freund, viool en Jasche Bernstein, cello, was aangenaam., Alleen het feit, dat zij, die ieder voor zich met kans van slagen de virtuozenloopbaan konden gekozen heb ben, zich met hart en ziel aan de intieme kunst van het klaviertrio hebben gewijd, pleit voor hun muzikaliteit. Het samenspel is zeer geperfectioneerd. De violist, wiens muzikale prestatie getuigt van veel distinc tie met groote neiging naar lyriek en be schouwing, heeft technisch niet weinig in zijn vermogen. De cellist is technisch-muzi- kaal tegen hem opgewassen en op zijne wijze levensvol van impulsie. Hebben bei den als vraag en antwoord eenzelfde melo die, dan hoort men de persoonlijke inner lijke geaaardheid. De pianist Professor von Pozniak heeft alle technische pianistische eigenschappen, noodig voor zulk een ensem ble, mooie decoratieve dingen worden door hem gegeven; in pouseerende muzikaliteit geeft hij klankreflecsies emotioneel en. van warmte verzadigd. Ook zorgt hij voor- trefelijk ervoor wel aan te voeren, maar over het geheel genomen niet te over- heerschen, zoodat de strijkers niet behoe ven te foreeeren, de dynamische contrasten sprekend zijn, en ook de tusschentinten re- lief aan de voordracht geven. Het Pozniak-trio heeft ons iets nieuws la- ten hooren, n.l. het „Trio in A" van Ilde- brando Pizetti, welke werk buiten Italië nog maar eenmaal werd uiteevoerd. n.l. te Parijs. Pizetti heeft do nieuwe muziek- principe, het aantal mogelijkheden der mu ziek hevig geïnteresseerd. Hij heeft er be zit van genomen, al gaat zijn psychische neiging naar de mystieke sfeer der Grego- riaansehe gezangen. Pizetti's muziek doet suggestief aan, pregnant van gedachte; is zonder partituur te volgen. Wij hebben on der de artistieke genuanceerde interpreta tie genoten van de oplevende gloedrijke Zuide'iike muziek-idee, die we'dadig aan doet. Zoo oneindig verschillend als het le ven is, zoo oneindig verschillend is ook de muziek in haar uitwerking daarvan Na Pizetti: Haydn „Trio G dur". Alles zat hier artistiek op z'n plaats. Het samen spel was in Haydn met zijn lichte me'odi- sche weelde, zi.in levensvreugde, zijn rhvth- me (van hen, die stuk voor stuk uitgespro ken eigen kwaliteiten bezitten) even ge acheveerd als de individueele interpreta tie. Dit was technisch en muzikaal. Zeker niet minder hoogstaand was Brahms „Trio C kl. t: op. 101" van uiting. Wij hebben beluisterd de diepere peiling en psychische doorleving, naar de fijn uitge slepen wedergave naar de doorwrochte saamhoorigheid en deze zware en moeilijke opgaaf. Onderling beïnvloed elkanders visie verwerkend en respecteerend de stemmen verstaanbaar, zoo ontstaat een heid. De vele aanwezigen gaven door hun har telijk applaus op enthousiaste wijze blijk van veel waardeering en dank. J. TL

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2