HET HUIS DER VERSPIEDERS DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Een verdachte gearresteerd. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstige aanrijding. Uit Slagharen wordt gemeld: Gister middag geraakte het achtjarig zoontje van den heer Meierink te De Krim onder de auto van den heer Nijland uit Lutten. Het knaapje werd met een zware hersenschud ding en ernstige inwendige kneuzingen op genomen. Men vreest voor zijn leven. Auto tegen boom gereden". Zes gewonden. Gisteravond is op het Kruispunt Scheetn- daNoordbroek de luxe auto, bestuurd door ds. Wielinga uit Franeker door 3cn vrachtauto aangereden, tengevolge waar van hij de macht over het stuur kwijt raak te en tegen een boom reed. Ds. Wielinga en de inzittenden, zijn vrouw en vier kinderen, werden allen meer of minder ernstig gewond. Zij zijn met een anderen auto naar Franeker vervoerd. DE MOORD TE HEMMEN. HET POLITIONEELE ONDERZOEK. De Amhemsche correspondent van het „Hbld." meldt nader omtrent den moord te Hemmen: De vrouw woonde in ©en huisje aan den weg naar Zetten, dat toebehoort aan het Lyndenscbe fonds voor kerk, zending, de stichting van Baron Van Lynden. De vrouw had weinig omgang met haar buren en ook met haar familie bemoeide zij zich weinig. Toen Zondagmorgen de blinden van het huisje gesloten bleven, maakten de buren zich ongerust en stelden een onderzoek in. Zij vonden na het openen van de deur de vrouw in een plas bloed liggen. Ook tegen den muur was bioed gespat. Nadat daarop de rijksveldwachter met het gebeurde in kennis was gesteld, is de burgemeester, de heer A. R. den ELartog gewaarschuwd en deze stelde het parket te Arnhem met den moord in kennis. Het parket en de districtscommandant van de rijksveldwacht hebben Zondag met een politiehond een onderzoek ingeste.d. Verschillende personen zijn gehoord, doch zonder resultaat. Vast is komen te staan, dat het misdrijf tusschen half vijf en half elf Zaterdag moet zijn gepleegd. De vrouw had een diepe wonde aan het achterhoofd en een wond aan de kin. Vermoedelijk is het misdrijf door meer dan een persoon gepleegd. Er zijn aanwij zingen, dat voordat de moord werd ge pleegd in het huisje een borrel fs gedron ken en dat de dader geen onbekende -is. Er zijn getuigen gehoord, die m den avond licht in het huisje hebben zien branden. De buren waren tusschen half vijf en half elf afwezig. De politiehond heeft niet met re sultaat gewerkt en is weer naar "Arnhem teruggestuurd. Het onderzoek heeft Zondag tot laat in den nacht voortgeduurd en is gisteren voortgezet. De sectie heeft gisternamiddag dr. Hulst uit Leiden verricht. Ook dr. W. F. Hesse- link, gerechtelijk scheikundige te Arnhem heeft zich naar de plaats van het misdrijf begeven. Roof de aanleiding? Een bevestiging van het vermoeden, dat het misdrijf met een bijl zou zijn gepleegd, konden wij nog niet krijgen. Van de vrouw was bekend, dat zij eenig geld had- en dat vermoedelijk roof de aanleiding tot het misdrijf is geweest. Er zijn nog geen be paalde aanwijzingen gevonden. Alleen een portemonnaie met eenig geld is in de wo ning aangetroffen. Of er nog meer geld in huis is weet men niet. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 22) Jasper had hot ernstige gezicht van iemand die zijn plichten erg serieus opvat. Ik zal het doen, zooals u beveelt, ka pitein Jennison. Ik moet dus handelen voor kapitein Curtiss? Maar natuurlijk, meneer. Dat heer schap zal zich op zijn dooie gemak staan scheren als de Fransche cavalerie Tun- bridge al voorbij gehuppeld is. Kapitein Jennison verzamelde zijn man schappen en reed verder, terwijl Jasper Jack Bumpstead orders gaf om Devil Dick opnieuw op te zadelen. In afwachting daar van gebruikte hij vijf minuten voor een bezoek aan zijn vader. Hij hield dol veel van den ruw-pratenden, mopperenden ouden heer en Squire Kit was trotsch op Jasper. Hij was een man die zoo ruw in zijn praten was, omdat dat nu eenmal een gewoonte van hem geworden was, maar noch deze gewoonte noch zijn slechte ge zondheid hadden afbreuk gedaan aan zijn goede inborst. Wel jongen, wat is er? Kapitein Jennison is hier geweest, va De justitie heeft gisteren gearresteerd een 32-jarigen gehuwden vischventer uit Opheusden. De man is in het gemeentehu's te Hemmen in bewaring gesteld. Het par ket heeft te Opheusden huiszoeking ge daan. Deze heeft aanleiding gegeven de arrestatie te gelasten. Het onderzoek wordt ook in andere richting voortgezet. Nog twee arrestaties. Van andere zijde vernemen wij, dat op last van de justitie Maandagavond ie Schoonhoven twee verdachten zijn gearres teerd, die Maandagochtend aan het Lexces- veer op de Concordia-boot gestapt waren. Deze verdachten worden hedenochtend naar Arnhem overgebracht. LIJK OPGEHAALD. Misdrijf in het spel? Gisterochtend is de 38-jarige gehuwde arbeider L. Feiken, uit Meeden, uit het kanaal te Muntendam opgehaald. Het 'ijk had een diepe suede in het voorhoofd. Men vermoedde aanvankelijk, dat Feiken met de fiets tegen de brugleuning was gereden en vervolgens in het kanaal terecht gekomen was. Het parket te Winschoten heeft zich echter met do zaak bemoeid en ambtenaren van de marechaussees te Muntedam heb ben aanleiding gevonden, enkele personen in arrest te stellen. BRUIGOM ONVERHOEDS MET EEN MES GESTOKEN. Droevig einde van een bruiloft. Op den Lichtenberg onder de gemeente Wierden is de 22-jarige J. Nijendijk op de bruiloft, ter gelegenheid van zijn huwe lijk 's nachts omstreeks lialftwaalf door 3en inwoner uit Nijverctal met een mes in den buik gestoken. De dader, die met oen twee tal buurjongens van hem, die niet op de bruiloft waren uitgerioodagd, reeds den ge- heelen avond de bruiloftgangers had las tig gevallen, was omstreeks halftwaalf op het erf, toen de bruidegom buiten kwam. Zonder eenige voorafgaande woordenwis seling stootte de dader Nijendijk plotseling een mes in het onuerlijf. Na deze laffe daad ging hij op de vlucht. Een geneesheer uit Rijssen, constateerde een diepe vleesch- wonde, die echter met levensgevaarlijk was. De gemeentepolitie van Rijssen stelde onmiddellijk een onderzoek in. Naar ver luidt is een oude liefdesgeschiedenis do aanleiding tot het drama. De dader had met de bruiloft niets uit te staan. De toe stand van het slachtoffer is redelijk. „Tel." GOUDSMIDSWINKEL GEPLUNDERD. Belangrijke inbraak te Grootebroek. Gisternacht heeft te Grootebroek (N.-H.) een brutale inbraak plaats gehad. Inbrekers hebben hun slag geslagen in den goudsmidswinkel van den heer N. Hin- ke, wonende aan de Dorpsstraat. De in brekers hebben zich aan de achterzijde door het foroeeren van de rolluiken toe gang tot het perceel verschaft. In de wo ning hebben zij eenige deuren in den gang geforceerd en langs dezen weg zijn zij in den winkel gekomen. Hier hebben zij uit de vitrine een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen mee genomen, o.a. dertig gouden horloges, ruim tweehonderd gouden ringen, vier gou den damesarmbanden, een aantal broches, juweelen knoopen, juweelen hangers en een aantal doublé heerenkettingen. De daders moeten zeer voorzichtig te werk zijn gegaan, wajit de eigenaar van de zaak was in de woning aanwezig en de huisge- nooten sliepen door het geheele huis ver spreid. Geen van allen heeft echter iets gehoord. De politie heeft gistermorgen een onderzoek ingesteld, doch tot dusver heeft men van de daders geen spoor kun nen ontdekken. der. Het schijnt dat de Franschen zullen oversteken. De Franschen!.... Laat ze uitgeroeid worden, die duivelskinderen! Welnu, sir, laat ze komen. Waarom maken we ons voor den donker en weerlicht zoo benauwd voor die verduivelde Franschen? We zullen ze 'n klein aandenken mee-geven aan hun be zoek. Laat ze komen, zeg ik. Jasper trad de deur uit en stond gereed om op te stijgen toen het bekende groene rijtuigje de oprijlaan inzwenkte en hij zag Rose Benhams bleek en uitdrukkingloos gezicht onder een grooten stroohoed. Jasper onderdrukte een opwelling van wrevel. Rose gooide de teugels aan den stalknecht toe en stapte met veel bered dering uit. Wat is er aan de hand, Jasper. Ik hooi overal verwarde, angstige geruchten. Het schijnt dat de Fransche op komst zijn. Die ellendelingen. We hebben order gekregen om onze mannen te verzamelen. Ik ga er juist op uit. Een gehandschoende hand werd uitge stoken en raakte Jaspers mouw aan. O, Jasper, wat zal er gebeuren Ik kan het^niet helpen, maar ik men zoo bang. Rose was niét op haar best als ze senti menteel was. Iedereen zal tijdig gewaarschuwd wor den. Do hoele burgerbevolking wordt naar het binnenland gevoerd. Ik denk niet aan mezelf Jasper, maar aan jullie allemaal. Ik zal voor jullie bid den. Maar waarom moet ik weggestuurd worden Er kan behoefte aan vrouwelijke hulp zijn. Hler werkt Ztftlévlf -eTK hef geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooien a 25. 45 en 65 ctt. "^NX9 BRUTALE OPLICHTING. Bijtijds gesnapt. Bij den veehandelaar J. de R., aan den Kleiweg te Schiebroek, die reeds vele ja ren naar het buitenland veel vee heeft uitgevoerd, vervoegde zioh Zaterdagmid dag een Fransche koopman, die kwam. on derhandelen over den aankoop van een groote partij vee. Daar dit meermalen was gebeurd op dergelijke wijzen, vond de R. hierin niets verdachts. AI spoedig kwam men overeen, over den aankoop van een partij van S00 var kens, en een hoeveelheid schapen, kalve ren en ander vee. Na mededeeling van den Franschen koopman moest hij over zijn onderhande lingen een letterlelegram verzenden en kwam daarvoor een bedrag van 175 te kort. R. moest hem dit even voorschieten, daar de afspraak was, dat hij nog dien zelfden avond om 7 uur zou terugkomen zijn geld lag in het Hotel Centraal, te Rotterdam, waar hij logeerde. De niets vermoedende R. werd in deze meening gesterkt, omdat de auto van „Centraal" hem had gebracht, en gaf het gevraagd geld, waarna de koopman ver dween. Ter geruststelling werd even bij hotel Centraal inlichtingen gevraagd en bleek inderdaad, dat de koopman daar lo geerde. Bij de onderhandelingen was ook tegen woordig geweest de Rotterdamsche koop man C. Deze kwam 't geval zeer vreemd voor en wilde er meer van weten. Hij be stelde ook een auto en reed den Franschen koopman achterna. Bij het hotel maakte hij van het voorgevallene melding aan de politie, die terstond een onderzoek instel de. De koffer, die in zijn kamer stond en waarin veel geld zich moest bevinden, bleek echter leeg te zijn, zoodat de mee ning der politie dadelijk werd versterkt. Hij werd naar liet politiebureau overge bracht, en spoedig kwam vast te staan, dat men met een grooten oplichter te doen had. De geheele koop was dan ook gefin geerd. Hij is later naar Schiebroek voor verder onderzoek overgebracht en door de politie ingesloten. Een aanrander. Zaterdagnacht keerde een juffrouw, af komstig uit Berchem, per rijwiel van haar werk terug. Toen zij de Harensche Steeg te Berchem bereikte, werd zij staande ge houden door een man, die riep: „Halt, m- litie!" De juffrouw stapte van haar rijwiel, waarop zij tot haar groote ontsteltenis be merkte niet met een politiebeambte te doen te hebben, doch met een aanrander, die haar aanstonds naar de keel greep en geld eiechto. Er ontstond een worsteling, doch de juffrouw wist te ontkomen met achterlating van haar rijwiel. Ze stelde >n- middellijk de politie te Berchem van het voorgevallene in kennis, die een onderzoek instelde. Zondagmorgen is de vermoedelijke dader, iemand uit Eindhoven, gearresteerd. Na een langdurig verhoor legde hij een vol ledige bekentenis af. Hij is naar 's-Herto- genbesch overgebracht. Geen verduisterirtg bij een Kath. werkliedenvereeniging. Vorige week werd gemeld, dat door de Verzekeringskamer een kastekort van pl.m. ƒ2000 werd ontdekt,bij den administrateur van het fonds tot uitkeering bij overlijden, welk fond® geëxploiteerd, wordt door de R. K. Werkliedenvereeniging „De Eeu- dracht" in Den Helder. Dit bericht is niet geheel juist, schrijft „de Volkskr.". Ten eerste is de vereeni- ging slechts statutair „Katholiek", ten tweede is het tekort beduidend minder en ten derde is de administrateur niet op staanden voet ontslagen. Het zal misschien niet zoo ver komen, Rose. Haar hand lag nog steeds op zijn mouw en haar aanval van teederheid irriteerde hem buitengewoon. Hij kon die hand niet wegduwen maar hij hield zijn arm onbe weeglijk. Wat kijk je ernstig. Weet ook Kit het? Ja. Arme oude man. Ik zal naar hem toe gaan om hem te trqosten. Dat zou ik niet doen. Rose. Jasper veronderstelde niet zonder reden dat zijn vader op dat oogenblik een weinig- stichtelijke alleenspraak hield. Er was nog een kort. gedwongen zwij gen. Daarop zei Rose plechtig: Ik mag je niet langer ophouden als de plicht je roept. Maar o Jasper, het is zoo hard De Franschen zijn nog niet hier, klonk het luchtig. Haar poeingen om den mnn te verlokken haar een afscheidskus te geven, faalden. Jaspers gezicht stond koud en beWogen. XII Een boerenarbeider kwam 's avonds to gen elf uur het terrein van Rush Heath oprennen. Hij timmerde tegen de groote poortdeur en schreeuwde voor de vensters van de personeelvertrekken. De lichttoren brandt! De lichttoren brandt De manschappen van Jasper's vrijwilli- gerscompagnie waren op Rush Heath inge kwartierd en vliegensvlug kwamen uit alle deuren roodrokken naar buiten uit de schuren, uit de stal, uit de keuken. Ze hoorden de meiden trillen op hun zolder kamertjes tot Jack Bumpstead naar bo UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 10 Febr. Huizen, 298 M. Uitel. NCRV-Uitz. 8.00 Schritflezing. 8.Ï59.00 Gramofoonpl. 10.00 Zang. NCR V-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. Mej. Mijnhout (sopraan). 12.15 Concert. Mej. Hoogenverff (alt), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cel lo), Mevr. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert. P. v. d. Hurk (fluit), W. Clemens (fluit), J. Montssen (piano). 5.00 Kiuderuur. 6.00 Voor de landbouwers. 7.00 Lezing over de Reformatie-periode. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert. Mannenkoor. 9.00 Lezing door Dr. Rutgers. 9.55—10.05 Vaz Dias. 10.3011.30 rGamotoonpl. Hilversum, 1875 M. 6.45 en 7.30 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Trio-concert. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Trio-concert. Janny v. Oogen (voor dracht). 11.00 RVU: O. v. Tussenbroek: Moderne W oninginrichting. 11.30 Vervolg concert en voordracht. 12.001.45 VARA-Öeptet en Gramofoon- platen. 2.15 P. J. Kers: Onze Keuken. 3.00 V AR A-Kinderkoor. 3.30 Kindertooneel. 4.30 Piano-spel voor kinderen. 4.45 Vraagnalfuurtje. 5.30 VARA-JSeptet. 6.30 RVU. Prof. Dr. Jordan: Het dier in zijn milieu. 7.00 V ervolg concert Septet. 8.00 „Waarom sterf jij soldaat". Hoorspel van Palitzsch en Berndorff. 9.30 VARA-Orkest. 10.15 Wakker en Tropenduit. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Vervolg concert. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Urkestconcert. 1.352.35 Orgelconcert door G. D. Cun ningham. 2.45 Voor scholen. Brand te Schagen. In den nacht van Zondag op Maandag brak brand uit in het winkelhuis van den kapper R. P. van Halm aan de Gedempte Gracht te Schagen, waarin tevens is -ge vestigd een vischzaak, en waarin ook nog een derde gezin woont. De brand is ont staan in den vischwinkel. De eigenaar hier van, de heer Schippers, een alleenwonend man, moest zich door een zolderraam naar buiten wringen, waarbij het raamkozijn jm 's mans hals kwam te hangen. Via een dak goot heeft hij het perceel kunnen verla ten, waarbij hij eenige verwondingen heeft opgeloopen. Hierna heeft hij de andere be* woners gewaarschuwd, die de vlucht na men. Het perceel brandde geheel af. Niets kon worden gered. NED. OOST-1ND1E DE EERSTE INLANDSCHE VLIEGER. Bij zijn proefvlucht verongelukt. Aneta seint uit Bandoeng: Terwijl de eerste Inlandsche vlieger proefvluchten deed voor het beualen van zijn brevet, is de vliegmachine naar beneden gestort. De vlieger was bewusteloos. Hij stierf gedu rende het overbrengen naar het hospitaal. ven vloog om ze gerust te stollen en ze or der te geven om zich aan te kleeden. De manschappen verzamelden zich op het gras veld achter den boomgaard en keken in de richting van de zee. Het is Beachy Head Het zijn de Franschen, vast en ze ker In een oogwenk was Jasper aangekleed. Hij kwam op de verzamelplaats en zag de lichtende vuurtoren als een reusachtige ster, laag aan don donkeren horizon. De vlammen zonden hun dreigende boodschap door den nacht. Het beteckende dat do Franschen geland waren of op het punt stonden om te landen. De heele huishouing, behalve Squire Kit was op het veld achter den boom gaard. De vrouwen waren er, ontdaan en rillerig en niet wetend waar troost te zoe ken. O, lieve hemel; ze zullen ons levend opensnijden, die ellendelingen Zullen jullie voor ons vechten, jon gens? Laat jullie maar niet door ze bang maken. O, Bob, ik men zoo bang dat ze je een kogel door het hoofd schieten Jasper gelastte de vrouwen zich stil te houden en riep zijn sergeant bij zich. Kapitein Curtiss schitterde weer door af- wezigheiJ. Booze tongen beweerden dat lieflijke kluisters hem in Londen gebonden hielden. Dat is het licht van Beachy Head, Cochrane, zei Jasper. Dat is het. luitenant. Het signaal zal nu wel overal doorge geven worden. Hebben de mannen eten gehad 1 Ja, luitenant. 3.50 Orkestconcert. Helen Perkin (piano), 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kin-deruur. 6.50 Piano-recital door R. Paul. S.35 Orkestconcert. Harriet Oohen (piano). Adolf Busch (viool). 11.0012.20 Dansmuziek, v „Radio Pari s", 1725 M. 8.05; ,12.50 Gramofoonpl. 9.05 Kamermuziek. Leon Kartun (piano) en gramofoonpl. Trio. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Urkestconcert. 2.204.20 Orkestconcprt. 4.204.50 Gramofoonpl. 7.208.20 OrKestconccrt m. m. v. solisten. 8.50 Piano en zang. 9.45 FluJt-soli. 10.0010.25 Voordracht met gramofoon- platen. Lange n borg, 473 M. 6.257.20 Orkestcoucert. 11.2012.10 Gramofoonpl. 12.251.50 Urkestconcert. 4.205.20 Orkesicoucert. 7.20 Urkestconcert. 7.50 Urkestconcert. W. Rehberg (piano). 9.10 Koorconcert u. d. Dom te Munster. 9.45 Berichten en daarna tot 11.20: Con cert. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.352.05 Gramofoonpl. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Pianu-syncopation» door S. Hamy. 9.10 Koorooncert. 9.45 „Romeo et Juliette". Radio-schets. 10.20 Gramofoonpl. 338 M.12.352.05 Gramofoonpl. 5.20 Gramofoonpl. Uperafragm. 6.50 Vervolg Uperafragm. 8.20 Gramofoonpl. 8.50 „Minnespel" van Sohnitzlor (2c be- drijf). 9.20 Concrt, Strijkkwartet. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Opera-uitzending. Z e e s e n, 1635 M. 5.50 Gymnastiek. Daarna tot 7.35 Gramo- foonp). 11.20 Weerber. Daarna: Gramofoonpl. 1.202.20 Concert. 3.504.50 Orkestooncert. 7.20 Concert. 9.50 Berichten. Daarna tot 11.50 Danagiu- ziek. MAAT-ATELIER WIJ LEVEREN OP MAAT: ALLE "is VERPLEEGSTERS SCHORTEN DIENJAPONNEN HUISH0UDSCH0RTEN COMPLETE UITZETTEN enz. enz. Keurige afwerking Prima pasvorm Spoedige aflevering Zéér billijke prijzen Jasper dacht een oogenblik na, mot het verwarde stemgegons van menschen die van streek waren, om zieh heen. Iemand had een lantaarn meegebracht, maar het licht ging verloren in de opeengepakte groep. Squire Christopher hkd op do meest po sitieve "manier geweigerd het huis te ver laten. Wat? Wegloopen voor de smerige Franschen 1 Mijn koning oen klap in het gezicht geven? Ik blijf hier, Jasper. Als z© in mijn slaapkamer komen, zullen zo eens hooren hoe een Engelsch "edelman kan. vloeken. Jack had beslist dat Jack Bumpstead bij zijn vader zou worden achtergolaten. De meiden, de boerenarbeiders en pach ters met hun vrouwen en kinderen zouden op wagens landinwaarts worden gobraoht. Jack, zadel Do vil Dick, Lavender, de pachtboer, heeft beloofd dat hij de leiding van de wagencolonne op zich zal nemen. De blauwe wagen en twee warden moe ten hier achterblijven tot het- aanbreken van don dag. Goed onthouden, hii mag niet vertrekken voor het dag is. Als er mensft-hen komen die mijn gouden riug a»a keptceken meebrengen, moeten die van dien wagen gebruik makon. Ik zal er voor zorgen, Mnster Jasper. Sergeant Cochrane Present, luitenant. Over een uur inarclioer je met d© manschappen af naar den weg naar Has tings. Daar pik ik jullie wel op, als ik niet eerder terug ben. Begrepen De onderofficier salueerde: Begrepen luitenant l (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9