DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G ZESTIEN OFFERS DER MIJNRAMP IN BELGIE. Vreeselijke tooneelen bij het identificeeren der lijken. Maandagochtend zijn de redders er in geslaagd, twee der in de mijn te Marcien- nes-aux-Ponts bedolven mijnwerkers naar boven te brengen. Zij waren niet gewond en hadden ook geen brandwonden beko men, doch waren gedeeltelijk vergiftigd door het inademen van mijnga-9. Een hun ner, dezelfde, die Zondagavond met de rodders gesproken heeft door den wand, gevormd door de ingestorte steen kol en mas sa, zeide, dat zijn makkers, die nog bedol ven zijn, allen dood moeten zijn. Hij zeide, de hij vooral van dorst en hitte had gele den. Om 4.40 de» morgens werden de eer- «te twee lijken opgehaald. Later in don morgen werd moegeueeld, dat er in de mijn nog 14 arbeiders bedolven Lagen en dat zij allen dood waren. Deze tijding verwekte een groote ont steltenis onder de talrijke menigte, die rond de mijn verzameld stond. Het aantal dooden zou dus 16 bedragen. In het begin van den namiddag haaide men nog 6 lijken naar boven. Afgrijselijke tooneelen spoelden zich af in het bijge bouw"" van de mijn, waar de lijken der slacht offers werden geborgen. Een oude vader, zelf mijnwerker, die meehielp bij het red dingswerk, wierp zich snikkend op het lijk van zijn 24-jarigen zoon. Jonge weduwen moesten snikkend weggebracht worden. Maandagavond zij'n in totaal 9 lijken op gehaald. Zeven waren toen nog bedolven. Alle opgehaalde slachtoffers zijn geheel verkoold en niet te herkennen. De iden titeit van een hunner kon slechts worden vastgesteld dank zij het nummer van zyn lamp, De redders verklaren, dat de atmosfeer in de mijn bijna niet te harden is. Uit de lijken stijgt een verpestende reuk op. Hot is nochtans aan dezen stank te danken, dat men er in slagen kon, de lijken onder de ingestorte kolenpiasaa te voorschijn te ha len. Het onderzoek heeft nog niets uitgewe zen omtrent de oorzaak van de ramp. De roode vlag werd halfstok geheschen op het Socialistische Volkshuis te Marcien- nes-aux-Ponts. Ook op het stadhuis en op verschillende particuliere woningen werd, ten teeken van rouw, de vlag halfstok uit gehangen. De Duitsoho Mijnwerkersbond stuurde aan de Belgische zusterorganisatie een te legram van deelneming. Van andere arbei ders-organisaties zijn nog telegrammen in gekomen. Het Belgische vorstenpaar heeft een be zoek gebracht aan de gewonden, waarvan eenige nog in doodsgevaar verkeeren. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Onder de bevolking van het zoo zwaar geteisterd Marchienne heerscht groote ver slagenheid. Zoodra het onheil Zondag be kend- werd, vormden zich bij den ingang der mijnen dichte groepen menschen, die in angstige spanning staardeü naar den in gang en de af en aan rennende reddings manschappen. Alle ingenieurs der Marcinelle-Noord en Monceau-Fontaine-mijnen zijn ter plaat se en geven mstructies' aan de reddingsploe gen uit Marcinelle en Resaix, die elkaar om de twee uur aflossen. Onder de bedolvenen bevonden zich Tsjechen, één Arabier en oa. 3 Italianen tut eenzelfde familie, doch voor zoover we hebben kunnen nagaan, géén Nederlanders. Men is er m geslaagd, een luchtkoker te graven tot aan de nog bedolven slacht offers. De hoop ze nog levend te bereiken is echter gering. Een jaar of acht geleden had in dezelfde mijn een dergelijke ontplof fing plaats, die toen aan 5 menschen het leven kostte. In den loop van den Zondagmiddag is toningm Elisabeth op de plaats van de ramp aangekomen. Na aldaar de achterge bleven familiebetrekkingen woorden van troost te hebben toegesproken begaf H. M, zich naar het ziekenhuis te Carleroi, waar de geredde slachtoffers zioh bevinden en bracht dezen versnaperingen. Blijkens mededeelingen van het mijnbe- stuur zijn tot dusver 12 lijken geborgen. Twee mijnwerkers werden nog levend aan getroffen. Er zijn nu nog vier arbeiders in de mijn waarvan men er nog één levend hoopt te bergen, de andere drie zijn, vreest men, onder de instortende mijnwanden ge dood. De koning, de koningin en minister Hij mans zijn naar de plaaus van de ramp ver trokken. Van de zeven Zondag geredde mijnwer kers konden er vier uit het hospitaal ont- elagen worden. Maandag in den loop van den dag bracht koningin Elisabeth ten tweede male den troost van haar aanwezigheid aan de ge troffen bevolking, ditmaal in gezelschap van den koning. Schietende waanzinnige te Washington. Een gevaarlijke waanzinnige heeft Za terdag een deel van Washington in rep en roer gebracht door van uit zijn auto op verschillende menschen te schieten. Don derdagavond schoot hij een zekeren Gorton in zijn woning dood, en later in den avond verwondde hij een 18-jarig en 16-jarig meis- I je door plotseling op haar te schieten. Za terdagavond schoot hij een bakker, die in de deur van zijn bakkerij stond, dood. Met zijn auto wist hij steeds te ontvluch ten. Voor zoover men kon nagaan, zocht hij zijn toevlucht in de rustige wijk, waarin de ambassades en legaties gevestigd zijn, welke wijk in den nacht van Zaterdag op Zondag door de politie geheel is afge zocht. Werkloozen-cijfer in Engeland weer hooger. Het aantal werkloozen in Groot-Brittan- nië bedroeg op 25 Januari 2.728.411, d.w.z. 218.-'.90 meer dan op 21 December 1931. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maan dag 15 Februari 1932, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steensohuur 21. Te behandelen onderwerpen: 1. Prae-advios op het verzoek van B. J. J. N. Troost, om eervol ontslag als Be- gent van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 2. Voorstel: a. tot beëindiging van de met C. ten Haken aangegane huur van de woning aan de Heerenstraat no. 48; b. tot verhuring van de sub a bedoelde woning aan P. van der Burg. 3. Voorstel: a. tot beëediging van de met H. Re geer Jr. aangegane huur van het pakhuis aan de Vrouwenkerksteeg no. 10; b. tot verhuring van het sub a bedoeld pakhuis aan J. la Brujère. 4. Voorstel tot overneming iji eigendom en onderhoud bij de gemeente van een tweetal strookjes grond, resp. gelegen aan den Morschweg en aan -de Jan van Hout kade. 5. Voorstel tot .verkoop aan de N.V. Bouw- en Exploitatie-Maatschappij „Ons Eigendom", van een terrein, gelegen aan de Cobetstraat, lead, bekend Seotie M No.. 4208, ged. 6. Prae-advies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duin water-Maatschappij om goedkeuring van een plan tot plaatsing van een nieuwen electromotor met centri- fugaalpomp behoorende tot de installatie van haar bedrijf in de gemeente Katwijk. 7. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1931, ten behoeve van de ver hooging der subsidie aan de Gemeentelij ke Commissie ^voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aanvulling van meubilair en inventaris, in verband met de uitbreiding van de gebouwen van de R. K. Vakschool voor Meisjes. 9. Voorstel tot toekenning van een jaar- lijksche subsidie aan de Vereeniging voor M. U. L. O. te Enschede, ten behoeve van haar examenfonds M. U. L. O. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het leggen van de persleiding van het zuidelijk rioolge maal der centrale rioleering. 11. Interpellatie van den heer Kooistra inzake het instorten van een huis in de Bouwelouwensteeg. 12. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening tot wijziging van de verordening van 15 Mei 1922 (Gem.blad No. 36), houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van veilingen van ooft; b. tot vaststelling van de verordening tot wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Gëm.blad No. 23), regelende de heffing van een belasting onder den naam van Marktgold in do gemeente Leiden; c. om de desbetreffende adressen van de Vereeniging van Varkensfokkers en Mesters te Leiden en van de Leidsche Marktcommissie, vertegenwoordigende den Zuid-Hollandsehön Bond van Veehan delaren, als afgedaan te beschouwen. 13. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 September 1922 (Gem.blad No. 56), op de Veemarkt. 14. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 26 Mei 1898 (Gem.blad no. 10), op de Markten. 15. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de stichting van een school voor gewoon L. O., door de Ver eeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest; b. tot overdracht ten behoeve van den bouw der sub a bedoelde school van een terrein, gelegen aan de overzijde van de langs de villa „Toerie" geprojecteerde zijstraat van den Rijnsburgerweg. 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw en de inrichting van een openbare bewaar school aan de Verlengde Atjehstraat hoek Verlengde Sumatra6traat 17. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inriohting van een terrein ten Noorden van den Lagen Rijn dijk als kinderspeeltuin b. tot ingebruikgeving van het sub a bedoelde terrein aan de Speeltuinvereeni- ging „Oosterkwartier*', als kinderspeel tuin c. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de dempirjg van slootge- deelten in de terreinen, grenzende aan het terrein sub a bedoeld. 18. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 22 Januari 1923 (Gem. blad no. 4), regelende de heffing van be lastingen voor het gebruik van het Open baar Slachthuis te Leiden. I PR0T. CHR. SCHOOL. B. en W. stollen den raad voor hun col- lge te machtigen t.z.t. een bedrag van 94.300 ter beschikking te stellen van het bestuur der vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen me den Bijbel ten behoeve van de bouw van een school voor gewoon lager onderwijs te Leiden. Verdert stelt het college voor aan dit schoolbestuur over te dragen een terrein groot ongeveer 1400 vierkante meter gc- legn aan de overzijde van de langs de vil la „Toerie" geprojecteerde zijstraat van den Rijnsburgerweg. OPENBARE BEWAARSCHOOL. De vierde In onze stad. Ter uitvoering van het door den Raad genomen besluit tot stichting van een openbare bewaarschool in „De Kooi" heb ben B. en W. den directeur van Gemeente werken opgedragen een plan met kosten berekening in te zenden. Voor den bouw van die bewaarschool is bestemd een gedeelte van het terrein om sloten door de Verlengde Atjehstraat. De school zal bevatten 4 leslokalen, elk voor 50 leerlingen en wel 2 speel- en 2 lesloka len, zoodat het gebouw derhalve gelegen heid zal bieden to toelating van maximaal 200 leerlingen. Dit plan, dat onadnks den eenvoudigen opzet aan redelijk te stellen eischen vol komen beantwoordt, verwierf de instem ming van de Commissie voor do Bewaar scholen en van de Commissie van Fabri cage. De Commissie voor het Onderwijs, die zich met, het eigenlijke bouwplan even eens kan vereenigen, acht evenwel het voor speelplaats bestemde open terrein, ter breedte van 6 1/2 M., gehel onvoldoende en zou het terrein over de geheele lengte een breedte willen geven van ten minste 10 Meter. Naar het gevoelen van B. en W. kan voortshands genoegen worden genomen met de geprojecteeerde speelplaats. Mocht naderhand de noodzakelijkheid van ver grooting van die speelplaats blijken, dan kan daartoe te zijner tijd alsnog worden overgegaan. De aan de uitvoering van het bouwplan verbonden kosten worden geraamd op 36.950, waarbij nog komt 4.500 voor meubilair en 8.550 wegens waarde van het bouwterrein, zoodat de kosten derhal ve in totaal worden geraamd op 50.000. SPEELTUIN LAGE RIJNDIJK. N"dat door den Raad laatstelijk gelden werden beschikbaar gesteld voor den aan- leT van een speeltuin ten uiden van de v. d. Duünstraat ten behoeve van de vereeni- gincr ..Noorderkwartier", hebben inmiddels ook de onderhandelingen met de soeel- tuinvereenïging „Oosterkwartier" in zake den aanleg van een speeltuin voor die vereeniging ten Noorden van den Lage Rëndiik tot overeenstemming geleid. Even als ten aanzien van de andere sneeltuin- vereenigingen hebben B. en W. zich op het standnunt eesteld. dat de gemeentë het terrein op hare kosten tot speeltuin zal inrichten, doch dat de vereenigine den speeltuin voor ei^en rekening, derhalve zonder gemeentelijke subsidie, zal moeten exHoiteeren. De ten laste van de gemeente komende kosten voor het inrichten van den speel tuin met toebehooren worden geraamd op f 14000 en kunnen, evenals voor de reeds gestichte speeltuinen geschiedde, worden geput uit het „Fonds voor Stadsverbete ring en Sociale doeleinden". VERLAGING V.AN KEURL00NEN. Voor de vleeschwarenfabrieken Met een voorstel van de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis tot verlaging van het speciale slachttarief ten behoeve van hier ter stede gevestigde fa brikanten van verduurzaamde levensmid delen en tot verlaging van het keurloon voor door hen ingevoerd vleesch en inge voerde vleeschwaren, alsmede tot herzie ning van enkele andere tarieven kunnen B. en W. zich geheel vereenigen. Aan bedoeld voorstel met toelichting ontleenen wij 't volgende: Zooals de Directeur van het Openbaar Slachtuis in zijn meorie van toelichting tot de concept-bedrijf&begrooting voor 1932 en de Slachtuisecommissie in haar aan den Raad gericht schrijven van 20 Mei j.l. No. 5/3 ten geleide van die begrooting reeds hebben medegedeeld, moet eeo aanzien lijke verlaging van de tarieven voor de hier ter stede gevestigde vleeschwarenfabrie- ken onvermijdelijk worden geacht, indien men althans niet het gevaar wil loopen, dat de grootste dier industrieën naar el ders wordt verplaatst. Overtuigd van de groote belangen, welke bij het behoud van deze industrie niet alleen voor het sleeht- huis, maar ook voor de gemeente zijn be trokken, -hadden B. en W. zich reeds in be ginsel met zoodanige verlaging, waarmede naar schatting een bedrag van 20.000 zou zijn gemoeid, vereenigd en ten behoeve daarvan op den post voor onvoorziene uit gaven op de ontwerp-gerrleentebegrooting voor 1932 een som van 10.000 het meer dere zal uit anderen hoofde verkregen kunnen wofden gereserveerd. Alvorens concrete voorstellen ter zake in te dienen, heeft de directeur een onder zoek ingesteld naar de slacht- en keurloo- nen, alsmede naar de invoer-kourloonen in die gemeenten in ons land Deventer, Diepenveen, Doetinchem, Olst, Oss, Twel- lo en Wilp waar zich de voornaamste vleeschwarenfabricken en export-slachte rijen bevinden. Dat onderzoek heeft aange toond, dat de elders gevestigde vleesch waren fabrieken in dezen inderdaa in veel gunstiger omstandigheden verkeeren dan die te Leiden en dus ook gemakkelijker op de binnenlandsche en wereldmarkt kun nen concurreeren. In de eerste plaats is gebleken, dat slechts twee dier fabrieken, die te Deven ter en te Doetinchem, de voor de vleesch- warenfabneage benoodigde dieren in ge meentelijke slachthuizen doen slachten, ter wijl allo overige over eigen slachtplaatsen beschikken, zelfs ook in die gemeenten, welke eigen slachthuizen bezitten. In te genstelling met Leiden behoeven daar dus geen slachtloonen, stalgelden enz. te wor den betaald. Voorts zijn ook de keurloonen daar la ger. dan hier; terwijl toch elders het keur loon voor een rund 1.50 tot 2.voor een graskalf 0.75 tot ƒ1.25 en voor een varken 0.30 tot ƒ0.50 bedraagt., moet hier aan slacht- en keurloon worden be taald:/ voor een run ƒ6.50. voor een gras- kalf ƒ3.75, voor de eerste 500 varkens per jaar geslacht 3.20 per stuk en voor de boven dat aantal geslachte varkens 1.60 per stuk. Ten slotte steken ook de hier geheven wordende invoerkeurloonen ongunstig af bij die, welke in bovengenoemde gemeen ten zijn verschuldigd. Terwijl het invoer- keurloon elders van een halven cent tot één cent per K.G. bedraagt, bedraagt het hier voor rund- en varkensvleesch, niet inge voerd bij geheele dieren, 2 cent per K.G., voor geheele varkens 11/2 cent per K.G. en voor spek en ingewanden, welke elders niet azonderlijk worden genoemd, 1 cent per K.G. Bovendien zijn deze tarieven hier in tegenstelling met overal elders ook van toepasing op vleesch en ingewanden, welke in gezouten toestand worden ingevoerd. - Rekening houdende nu eenerzijds met de belangen van de hier gevestigde vleesch- warenafbrieken; anderzijds met de finan- cieele belangen van het slachthuis en daar mede tevens van de gemeente, zou de grootst mogelijke meerderheid der Slacht huiscommissie één lid was bovendien bij de behandeling van de onderwerpelijke voorstellen niet aanwezig de door de vleeschwarenfabrieken verschuldigde slacht en keurloonen als volgt wensohen te zien vastgesteldvoor een rund op 3.(thans 6.50), voor een graskalf op 1.75 (thanfi 3.75), voor de eerste 500 varkens per jaai geslacht op 2.50 (thans 3.20) per stuk, daarboven tot en met 5000 varkens op 1. (thans 1.50) per stuk, boven 5000 tot en met 10.000 op f 0.75 en boven de 10.000 op 0.50 per stuk. Het door de vleeschwarenfabrieken ver schuldigde invoerkeurloon ware voorts haars inziens te stellen voor vleesch, al dan niet verduurzaamd of toebereid, op 1 cent (thans 2 cent) per K.G.. voor spek, al of niet verduurzaamd of toebereid, op een halven cent (thans 1 cent) per K.G en voor borst- en buikingewanden enz. eveneens op een halven cent (thans 1 cent) per K G., terwijl het invoer-keurloon voor varkens vleesch, ingevoerd bij geheele dieren. 1 1/2 cent per K.G. bedragende, kan vervallen. G-ebaseerd op het aantal slachtingen en den invoer in het tijdvak van 1 October 19301 October 1931 zal het slachtuis als gevolg' van de bovenvermelde verlaging van de slacht- en keurloonen eenerzijds en van het invoerkeurloon anderzijds een ont vangst derven van resp. f 16.672 en 6688, in totaal derhalve van f 23.360, iets meer dus dan het aanvankelijk geraamd bedrag ad f 20.000, hetwelk gebaseerd was op het aantal slachtingen en den invoer in 1930. Behalve de tot dusver berspoken verla ging van de tarieven voor de vleeschwa renfabrieken, heeft de Directeur ook nog een tweetal andere tariefswijzigingen voor gesteld, welke mede aan de slagers ten goede komen en waarmede ook de Slacht huiscommissie zich heeft vereenigd. Het eerste dezer voorstellen betreft een verlaging van het stalgeld zonder voeder met 5 cent per dier, teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar van de slagers, dat het stalgeld ook is verschuldigd voor dieren, die slechts zeer korten tijd in de stallen vertoeven, alsmede een verlaging van het stalgeld met voeder in verband met de niet onaanzienlijke daling van do prij zen van hooi, stroo en maïsmeel. Daardoor zal een bedrag van pl.m. 3000 aan in komsten worden gederfd. Het tweede voorstel betreft ten «-lotte de invoering van een afzonderlijk slacht- recht ten bedrag van-3.vooV kalveren en varkens met een levend gewient van niet meer dan 90 K.G.thans is voor kal veren en varkens, welke zwaarder wegen dan 60 K.G. levend gewicht, hetzelfde recht (ƒ4.75) verschuldigd als voor de veel zwaardere dieren, hetgeen herhaaldelijk tot klachten van belanghebbenden aanlei ding heeft gegeven. Aangezien aan deze ta riefswijziging géén financieele gevolgen van eenige beteekenis zijn verbonden, m zelfs de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zij het slachten van lichtere varkens zal bevorderen, kan daartegen bezwaarlijk bedenking worden gemaakt. In totaal zal het slachtuis derhalve per jaar 23.360 en 3000 is 26.360 minder ontvangen, hetgeen 6.300 meer is dan bij het indienen van de begrooting werd ge raamd. Aangezien echter op eenige andere posten een hoogere dan de geraamde op brengst wordt verwacht, behoeft het voor 1932 geraamde batig saldo geen verande ring te ondergaan. Waarom niet voor de andere slagers? De kleinst mogelijke minderheid der Slachthuiscommissie kan zich met de bo venbehandelde tariefsverlaging voor dé vleeschwarenfabrieken niet vereenigen zij is van meening, dat, indien de gemeente voor tariefsverlaging een bepaald bedrag beschikbaar wil stellen, de slagers, die toch om hygiënische redenen verplicht zijn van het slachtuis gebruik te maken, daarvan evenzeer, althans in meerdere mate dan thans het geval zal zijn, behooren te pro- fiteeren als .de vleeschwarenfabrieken. De meerderheid echter meent, dat aldus van den gang van zaken, vooral in dit bij zonder geval, een geheel onjuiste voorstel ling wordt gegeven. Het is toch niet zoo, dat de gemeente geheel vrijwillig een ze ker bedrag aan inkomsten wenscht prijs te geven, omdat zij dat best kan missen, neen, de gemeente dóet noodgedwongen en nog wel in een tijd, waarin zij met het prijsge ven van inkomsten niet te voorzichtig kan zijn, afstand van een deel harer inkom sten uitsluitend met het doel om erger, het verlies van een voor haar in meer dan eén opzicht zeer belangrijke industrie, te voor komen; de voorgestelde tariefsyerlaging heeft dan ook geen ander doel dan om voor deze industrie hier ter stede, voorzoover dit in de macht van hqt gemeentebestuui ligt, die voorwaarden te scheppen, welke haar in staat moeten stellen de concurren tie niet alleen op de binnenlandsche- maar ook op de wereldmarkt te blijven volhou den. Bovendien aldus de meerderheid worden de slagers, in tegenstelling met de vleeschwaronafbrieken, door de hier thans geldende tarieven geenszins in hun be staan bedreigd; die tarieven zijn voor hen trouwens niet hooger dan die in andere gemeenten, welke slachthuizen bezitten. Doch zelfs indien voor de verlaging van de tarieven voor de slagers hetzelfde bedrag beschikbaar was gesteld als thans voor de verlaging van de tarieven voor de vleesch- wrenfabrieken, dan zou de invloed daar van op den prijs van het pond vleesch nog zóó gering zijn, dat de ervaring heeft dit reeds vroeger geleerd de consumen ten \an zoodanige tariefsverlaging geens zins zouden profiteeren. Met de mode voor gestelde verlaging van het stalgeld en met de invoering van het nieuwe slachtrecht voor kalveren en varkens met oen levend gewicht van niet meer dan 90 K.G. kunnen naar onze meening aldus de meerder heid de slagers onder de huidige, voor de gemeente zoo moeilijke, omstandigheden tevreden zijn. De R.-K. Vakschool voor Meisjes. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, verzoekt het bestuur van de Zita-Vereeniging, afd. ft.-K. VaKschool voor Meisjes, alhier, de ten laste van de gemeente komende kosten van aanvulling van meubilair en inventaris ad f 6892.50, ten behoeve van de uitbreiding van de ge bouwen zijner vakschool, te mogen verant woorden in de rekening dier schud over het jaar 1931. Bij B. en W. bestaat daariegen geen bezwaar. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer, kwam gistermiddag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in vergadering bijeen. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Op verzoek van de afd. Oegstgeest van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wordt besloten een medaille beschikbaar te stel len ter gelegenheid va.n het 50-jarig be staan. Mededeeling werd gedaan van verschil lende ingekomen stukken van het Depar tement van Handel en Nijverheid. Tekort Leidsche Winkelweek. Van de Commissie Leidsohe Winkel week 1931 was een schrijven ingekomen, waarin medegedeeld werd, dat de ge houden winkelweek een tekort van 250 heeft opgeleverd. Waar dit jaar door de Kamer geen bijdrage werd verleend (het vorig'jaar werd zestig gulden verleend) verzocht de commissie, of de Kamer mo gelijk het tekort kan dekken. De voorz. zegt, dat dit bedrag wel wat erg hoog is. Het bureau stelt echter^voor wederom 60 te geven. De heer Meijers verdedigt het voorstel en zegt, dat de samenwerking met Ned. Fabrikaat wel veel beloofde, maar het is op een teleurstelling uitgeloopen, vooral wat de finantieele uitkomsten betreft. Hoewel de heer Sanders het voorstel- Meijers, om 100 beschikbaar te stellen, steunde, werd het met sleohts drie stem men voor, verworpen. De post op Zondag. Naar aanleiding van een besluit van den directeur van het postkantoor om voortaan geen gelegenheid meer te geven om post af te halen op Zondag, door per sonen, die zich daarvoor tevoren hadden opgegeven, besloot de Kamer den direc- leur te verzoeken den ouden toestand weer in het leven te roepen. Zakenmenschen, die op Zondag brieven wachtende zijn, kunnen deze nu niet meer afhalen. Deze inkrimping gaat volgens het algemeen gevoelen der Kamer veel te ver. De Groote Havenbrug. Naar aanleiding van een verzoek van den hoer Reijnders in de vorige vergade- ïiRg om te trachten de Groote Havenbrug korten tijd voor het vertrek der Haarlem- mermeertreinen voor het reizigersverkeer niet af te sluiten, heeft het bureau der Kamer een onderhoud gehad met den heer Mennes, directeur van den markt en havendienst. Deze voelde voor de geopper de bezwaren veel en besloten werd de brug niet te doen openen van 8.12—8.18 uur, van 10.0010.16 uur, van 12.1812.24 uur en van 21.1521.25 uur. De heer Reijnders dankte voor de spoe dige oplossing van deze kwestie. Het streeknet. Hier bracht de voorzitter ter tafel een adres van belanghebbenden uit de bol lenstreek aan het hoofdbestuur der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie, waarin met den meesten ernst en klem wordt verzocht het streeknet niet te splitsen in afzonderlijke netten, derhalve het locale tarief voor het streeknet te handhaven en dit, zoo mogelijk, met de gemeenten Ben- nebroek en Vogelenzang uit te breideD. De bezwaren tegen opheffing van het streeknet zijn voornamelijk van tweeërlei aard Eenerzijds zal de veranderde tarifiee- ring voor tal van bedrijven verhoogde kosten meebrengen; B. Anderzijds bestaat ernstig bezwaar tegen de belemmering van het telefoon verkeer, welke van het nieuwe tarief wordt verwacht, waardoor het gemak en het efficient gebruik van de telefoon sterk zouden verminderen. Besloten wordt aan het adres adhaesie re betuigen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6