STADSNIEUWS AGENDA DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CRISIS-COLLECTE TE AMSTERDAM. De Zaterdag in de hoofdstad gehouden collecte, welke georganiseerd was door het Amstordamsche Crisiscomité 1931, heeft m totaal opgebracht een bedrag van 50.800, waaruit wel blijkt, dat deze collecte een groot succes is geweest. REORGANISATIE DEPARTEMENTEN. Een wetsontwerp is ingediend ter wette lijke voorziening van den overgang van den landbouw, de visscherijen en de statistiek van het departement van binnenlandsche zaken naar het departement van arbeid, handel en nijverheid en van de volksgezond heid, de werkloosheidsverzekering en de ar beidsbemiddeling van het departement van arbeid naar eerstgenoemd departement. „DEKKERSWALD". De raad vau bestuur der vereeniging H. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, heeft in de hal van het sanatorium „Dekkerswald" een bron zen plaquette laten aanbrengen met het portret van don voorzitter, dr. N. P. van Spanje, op wiens initiatief de vereeniging, 25 jaar geleden, is opgericht. Zondag is deze plaquette onthuld. De secretaris der vereeniging, dr. P. W. O. M. Buseh, 'heeft daarbij het woord tot dr. Van Spanje ge richt en notaris B. H. Gryseefs heeft ook de andere bestuursleden, die sedert de op richting vau de vereeniging hun krachten daarvoor gegeven hebben, hulde gebracht. NED. ROOMSCHE REIS-VEREEN. Zondag werd te Haarlem de algemeeno ledenvergadering der Ned. Roomsche Reis- vereemging gehouden. Allereerst werd des morgens een H. Mis gecelebreerd, waarna allen 111 vergadering bijeen kwamen in net gebouw van don Haailemschen Kegelbond. De voorzitter van de afdeehng Haarlem, de heer Joh. Beijk, heette allen welkom. De waarnemend bondsvoorzitter, de heer B. H. E. S bum pel, sprak hierna het openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom heette den bondsmoderator, rector H. A. GY M. Wennen, den geestelijk advi seur der afdeeliug Haarlem, rector B. J. M. Timp en den propagandist der vereeni ging, den heer Jan Beerends. Dan was het woord aan den bondsmode rator, rector Wennen, die zeide toe te wil len lichten het feit, dat" de vereeniging thans plotseling een geestelijk raadsman heeft. Over de benoeming hiervan is een uitvoerige oonespondentie gevoerd met Z. H. Exc. den Bisschop, aangezien het moei lijkheden meebracht, daar de vereenigiug nog niet de Bisschoppelijke goedkeuring heeft. Mgr. heeft ten slotte goedgekeurd, dat rector Wennen zich als geestelijk raads- man aan de vereeniging verbond. Vervolgens zette spr. het doel der ver eeniging uiteen. Wanneer de Roomsche Reis vereeniging danseursussen, dansavonden en bals arran geert, streeft zij, aldus spr., haar doel voor bij. Dat de vereeniging dit laatste te veel doet is een der redenen, waarom zij tot heden nog niet Bisschoppelijk is goedge keurd. Blijft bmnen de perken uwer statu ten, dat zal de Reisvereeniging grooter ma ken. .Thans volgden eenige mededeelingen van huishoudelijken aard. De" notulen wer den goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Walta. Uit het jaarverslag blijkt o.m. dat het ledental met 437 is gestegen en thans 6570 bedraagt. De penningmeester, de heer C. Koen- raad, werd gedéchargeerd. Overgegaan werd tot verkiezing van een voorzitter van het hoofdbestuur, in de door het bedanken van den heer Mensing ont stane vacature. De heer B. H. E. Stumpel werd bij enkele candidaatstelling gekozen. Bij de nu volgende verkiezing van vier leden voor het hoofdbestuur werden de heeren A. F. Schaars (Velp) en J. Walta (Amsterdam) herkozen en mej. J. Braam (Arnhem) en de heer Jos. Beijk (Haarlem) gekozen. In de commissie voor de reizen werden benoemd de heeren Dieges en Nieuwea- huis. Aangenomen werd het voorstel vam de afdeeling Amsterdam, dat, waaneer een reis wordt uitgevoerd met meer dan 30 deelnemers, zooveel mogelijk voor elk 30-tal een leider zal worden aangewezen. Beslo ten werd ieder jaar op een Zondag in den zomer een reume te houden van alle af- deelingen. Het voorstel van de afdeeling VUravenhage, de contributie-afdracht van het hoofdbestuur aan de afdeehngen van 0.30 op 0.50 te brengen, werd na uit voerige discussies bij stemming verworpen. Besloten werd bij wijze van proef voor één jaar leden van andere vereenigingen, die overkomen tot de Roomsche Reisvereeni ging, ivrij te stellen van het betalen van entreegeld Des avonds werd een feestavond gehou den in den Stadsschouwburg. „Msb." VOORBEREIDING IN DEN STUDIE TIJD. In het „Vaderland" komt een bespreking voor over den groentijd, zooals die 12 jaar geleden in Leiden de jonge studenten voor veel goeds bedierf en nog bederft kun nen we wel zeggen. Zoo tusschcn haakjes wordt er bij verteld, dat aan de massale leestafel op de sociëteit Minerva twaalf jaar geleden óók al lederen Dinsdag een geïllustreerd Eransch tijdschrift stuk gele zen was. Als men nu weet, dat bedoeld Fr&nectn product van een gehalte is, dat meermalen reeds verontwaardigde stemmen opgingen voor het tegenhouden van het ding aan de grens, dan begrijpt men meteen, hoe onze jeunesse d'orée wordt voorbereid, om de leiders van het volk te worden! EEN RAAK ANTWOORD. De drie landbouworganisaties zeggen Duitschland de waarheid. De drie centrale Landbouworganisaties, de Christ. Boeren- en (Tuindersbond, het Kon. Ned. Landb. Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, ontvingen van de directie vam de Jaarbeurs te Keu len (afd. Holl. Dienst) een verzoek om me dewerking aan de a.s. Kölner Messe. Daarop is door deze organisaties (natuur lijk) afw'ijzend beschikt. Uit het antwoord deelen we het vol gende mede: Het grootc Duitschland heeft in het kleine Nederland een afzetgebied van de eerste orde gevonden en terwijl Nederland in 1931 voor slechts 256 millioen gulden naar Duitschland kon uitvoeren, was het Duitschland mogelijk om voor 620 millioen gulden dus bijna 2 1/2 maal zooveel naar Nederland uit te voeren en derhalve een uitvoeroverschot van niet minder dan 36-1 millioen gulden te boeken. Terwijl Nederland den import van Duit- sche goederen onbelemmerd toelaat, wordt door Duitschland de invoer van Nederland- sche goederen w.o. vooral de producten van den Nederlandschen land- en tuin bouw hoe langer hoe meer tegengegaan, belemmert en bemoeilijkt. Duitschland weigert de positie van Ne derland als meestbegunstigde natie ten volle te erkennen. Duitschland schijnt te vergeten. dat Ne- derland niet van Duitschland kan blijven koooen, wanneer Duitschland weigert van Nederland te koopen. Het antwoord wiist er op dat in de krin gen van den Nederlandschen land- en tuin bouw een steeds grootere verbittering be gint te heerschen over de onbarmhartige en ten slotte kortzichtige maatregelen, welke de Duitsche Regeering treft tegen den invoer van agrarische producten uit Nederland. Het is niet onwaarschijnlijk, dat spoedig opnieuw verweer zal worden geboden tegen dozen nieuwen aanval van Duitschland op het bestaan der Nederlandsche veehou derij. Het geduld is aan Nederlandsche zijde groot geweest, maar er komt eens een ein de aan. En al hebben wij een open oog voor de geweldige economische moeilijk heden. waarmede het Duitsche Rijk te kampen heeft, zoo kan toch niet van ons verlnaed worden, dat wij ons eigen natio naal bestaan opofferen om deze moeilijk heden te verlichten door zonder eenige t:e- genorestatie van Duitsche zijde den' im port van Duitsche goederen vrijwel onbe last en tot iedere hoeveelheid in Neder land te blijven toelaten. In uw exposé wijst U er zelf op. dat de „Nederlandsche welvaart grootendeels af hankelijk is van de instandhouding van een eens moeizaam en met veel uithoudings vermogen verkregen belangrijk afzetge bied van Nederlandsche producten", wij erkennen ten volle de juistheid hiervan, maar wij willen er dan toch even op wij zen, dat Duitsche maatregelen en deze alleen! er op gericht zijn om ons dit moeizaam en met veel uithoudingsvermo gen veroverde afzetgebied te ontnemen en dat zij daardoor do Nederlandsche wel vaart, die van het behoud van dit afzetge bied grootendeels afhankelijk is. in levens gevaar brengen. Men kan n ie t van ons verlangen, dat. wij dit lijdelijk aanzien e n ons o n d e r den voet laten loopen. Na de lezing van bovenstaande zal het u duidelijk ziin, waarom wij ons, zoolang de Duitsche Reeeering bij deze voor ons noodlotige houding ten aanzien van den invoer van Nederlandsche agrarische pro ducten in Duitschland volhardt, niet be reid kunnen zijn om onze medewerking te verleenen aan uw plan. om door een Ne derlandsche deelneming aan de Kölner Messe dege Jaarbeurs mede. tot een suc ces te maken." CURATORIUM R. K. UNIVERSITEIT. Naar wij vernemen is in de vergadering van het College van Curatoren der R. K. Universiteit, gehouden op 30 Januari j.l. tot president-curator gekozen de heer dr. W. A. Boekelman te Utrecht. Dr. J. Th. Visser. Vandaag is dr. J. Th. Visser, minister van staat, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 75 jaar gewor den. Met groote waardeering voor het vele en mooie werk, door dezen edelen staats man verricht, wordt deze verjaardag 'n politiek-verscheiden kringen van het Ne derlandsche volk herdacht. Gemeentelijke subsidie voor schilderwerk. Bij Koninklijk besluit van 23 Januari is het besluit van den raad der gemeente Zwo.le, er toe strekkende, burgemeester en wethouders een crediet te verleenen groot f 2000 om daaruit onder nader door hen vast te stellen voorwaarden een premie van ten hoogste 20 pet. te verleenen van de kos ten van in de maanden December 1931 Februari 1932 uit te voeren schilderwerken aan woningblokken van bouwvereenigingen in welker exploitatietekort de gemeente bij draagt, tot 1 April 1932 geschorst. De reeds eerder uitgesproken schorsing van een ongeveer gelijkluidend besluit van de gemeente Almelo is verlengd tot 1 Maart 1932. Voorzien van de laatste H.H. Sacra menten is te Utrecht vrij onverwaeht op 67-jarigen leeftijd overleden d r. H. P. T h. de Wil'dt, een bekend en zeer gezien katholiek arts aldaar. Gistermorgen 'is de aangekondigde staking bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. aan den Kreek- weg te Rotterdam ingegaan. „ST. RA RH A EL". Gisteravond hield de afd. Leiden van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphaël" een feestavond in de concertzaal „Concordia" aan de Steen straat. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Naber, deze feestvergadering met den chr. groet. Hij heette de vele aanwe zigen welkom, in het bijzonder de verte genwoordigers der N. Z. H., hetgeen op nieuw een bewijs is van de goede verstand houding van Directie met de organisatie. Ook werden welkom geheeten de verschil lende besturen van de organisaties van overheidspersoneel hier ter stede, alsook de besturen der afdeelmgen van den R, K. Volksbond van Leiden en Oegstgeest. De voorz. kon verder roemen over de goede verstandhouding van bestuur en le den der afdeeling en deelde mede, dat deze feestavond enkele maanden (wa«s verzet met het oog op de viering van het dertigjarig bestaan in het volgende jaar. Dit hoopt m'en dan op grootsoiie wijze te herdenken, terwijl dan tevens het nieuwe vaandel door het vaandelcomité zal worden aangeboden. Ook meende de voorzitter nog te moeten wijzen op den grooten strijd, die in Twente wordt gestreden in de Textielindustrie en waarvoor van de leden een uur loon per week wordt gevraagt. Gezien deze steun- actie lang niet aan cle verwachtingen vol doet, heeft het H. B. van „St. Raphaël" be sloten deze actie zelfstandig te voeien. Jn de komende week zal een bijzondere cir culaire worden gericht tot de Moeders vau „St. Raphaël", waarbij zij in de gelegen heid zuilen worden gesteld om voor sen paald bedrag per week in te teekenen. Nadat door allen spontaan het mooie Bondslied was gezongen, was de beurt aan het bekende Adriani-ensemble uit den Haag om het gezellig gedeelte van den avond te verzorgen. Nadat eenige nummers waren afgewerkt, nam de geestelijk advi seur der afdeeling, Kap. L. Gu-ctde, het woord, die een en ander sprak over de oe- teekënis van het Roomsche leven. Zijheerw. wees er o.m. op hoe voora den laatsten tijd de Pauselijke encyclieken de aandacht trokken, zooals het „Rerum Novarum" en de laatst verschenen encycliek „Quadrage- simo anno" en hoe bijv. een dagblad als de „Nieuwe Rotterd. Crt." deze laatste en cycliek had beoordeelj als een van weinig beteekems, omdat de Paus kwam met een document, dat bij do beleving van het eco nomisch leven boven alles rekening houdt met de zedenwet. Was de encycliek „Rerum Novarum" een encycliek, die in liet bijzonder den toe stand der arbeiders besprak, de laatste m- cycliek „Quadragesimo anno" vraagt, dat men in verzet moet komen tegen alles wat in strijd is met de rechtvaardigheid en naastenliefde, zonder aanziens des persoons en waar duidelijk in uitkomt, dat, waar de rechtvaardigheid het eischt, men het aandurft in verzet te komen tegen alle grootmachten der wereld. Wij moeten bij de behartiging der stof felijke belangen deze ten nauwste in ver band brengen met het geestelijk leven. Vandaar dan ook, dat de Paus wederom zich openlijk verzet in deze encycliek, als men de Kerk wil verdringen van staatkun dig terrein. In alle-s moet men zich laten leiuen door God en vandaar dan ook, lat onze Roomsche vpreen.gingen geestelijke adviseurs hebben. Het is dan ook een valsche beschuldi ging, als men den Paus zou willen verwijten geen rekening te houden met het econo misch mogelijke, want de beide encyclie ken wijzen wel degelijk op de plichten der arbeiders, maar ook vooral de laatste óp de plichten der werkgevers. Herstel oer maatschappelijke orde is al leen mogelijk bij beleving der zedenwet, door rechtvaardigheid en naastenliefde. Ons Katholiek-zijn is niet alleen om te krijgen, ma'ar ook om te geven. In dezen crisistijd wordt zooveel moge lijk gedaan om het leed der werkloozen ie verzachten en we kunnen reeds op heer- lijke resultaten bogen. Het Roomsche organisatieleven in Hol land staat aan de spits, bij ons vooral is be grepen de beteekems der beide encyclie ken, onze lloomsohe arbeidersbeweging is de 200.000 leden overschreden. Het socialisme heeft haar hoogtepunt be reikt, maar onze Kerk zal bestaan tot het einde der tijden. (Applaus). Na deze korte, maar niet minder duide lijke toespraak vulde het Ensemble den avond aan met haar keurig beschaafd spel, waar de verschillende medewerkers een groot applaus oogstte, die somwijlen tot een ovatie overging. Met het zingen van „Roomsche Blijd schap" werd deze heerlijk geslaagde feest avond besloten. De collecte voor de werkloozen bracht de som op van 20.25. Op uitnoodiging van de Theologisohe Faculteit van Leidsche studenten zal dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel op de Vrijdagen 26 Februari en 4 Maart e.k. in het klein-auditorium der Academie spreken over: „Hedendaagsche opvoeding in theologie en gemeente omtrent toeko mende dingen." t Gisteravond omstreeks 11 uur is van den winkel van den heer S., Steenstraat 49, een ruit ingeslagen. In verband daarmede wer den gearresteerd J. S. en W. K., die even wel ontkennen zich aan bedoeld feit te heb ben schuldig gemaakt. Zij werden in arrest gesteld en hedenmorgen vrijgelaten. De Commissaris van Politie verzoekt ev. ge tuigen zich aan' het bureau te vervoegen. Maaschappij tot Bevordering van Woordkunst. De Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst had gisterenavond een bijeen komst belegd in „den Burcht", op welke bijeenkomst mevrouw Rio Batenburg en kele declamaties zou geven. Er waren veel belangstellenden. De waarnemend voorzitter, de heer Has- selbach, sprak een welkomstwoord en wekte op tot aller hulp en medewerking om te komen tot taalzuivering. Spr. ver welkomde mevrouw Schoondergang-Baten- burg, die helaas eenigermate verkouden was, en dus niet geheel over haar stem be schikte. Mevrouw Rie Batenburg declameerde voor de pauze eenige liedjes en „De Jonge Koning" van Oskar Wilde na de pauze „Ik houd van het Proza" van Lodewijk van JJeyssel en „De Varkenshoeder" van H. C. Andersen. Van de liederen werd „Aan het Kruis het bekende sonnet van Albert Verwey, met veel gevoel voorgedragen. Dit sonnet, diep en tragisch van inhoud, maakte die pen indruk. Minder goed bleek de cieclama- trice in stukjes als „De Dijk" van Adama van Scheltema. Het lijkt ons trouwens, dat dergelijke gedichten ziih niet eigenen om door vrouwenstem gezegd te worden. De gToote stukken literatuur als „Do Jonge Koning" en de stukken na de pauze gaven blijk vau langdurige studie. De. tal rijke aanwezigen volgden met belangstel ling en spanning de voordracht en dankten voor de geschonken voordrachtkunst met een hartelijk applaus. Leidsche Diës-vereeniging. De op 3 October 1.1. ter gelegenheid van den Leidschen Universiteitsdag te Don Haag opgerichte Leidsche Diës-vereeniging heeft gisteren, ter viering van den Dies natalis der Leidsche Hoogeschool haar eer ste feestelijke samenkomst gehouden in „De Twee Steden" te Den Haag. Een vijftigtal oud-Leiasche studenten i van bijna alie jaren seciert 1874 schaarden zich omstreeks half acht tfan den feest- disch. Daar de tafelpresident, mr. A. W. Hartman niet tijaig aanwezig kon zijn, nam het naar anciënniteit oudste lid, mr. E. W. J. G. Snijder van Wissekerke voorloopig de leiding op zich, die begon met een tLrotik in te stellen op H. M. de Koningin. Op ver zoek van een der aanzittennen werd ver volgens het studentengebed, het onvolpre zen Jo Vivat aangeheven, waarop met zich wijdde aan de voorgediende spijs en drank. Na een half uur nam mr. A. W. Hartman de leiding van de tafel over. Op zijn voor stel werd een telegram van hulde aan het Collegium van het Leidsche Studentencorps gezonden, terwijl de voorzitter in de pauce- mededeeling deed van de ontvangst van telegrammen, o^a. van mr. J. H. leiders, alsmede van een reeds ettelijke jaren be staande Zustervereeniging uit Twenthe. Dat er aan toasten geen gebrek is ge weest, behoeven we niet te verzekeren; menig geestig woord is er gesproken. Bij zondere vermelding verdient een levendige toespraak van mr. Hartman, die zoo wel sprekend aandrong op deelneming aan de leening voor de verbouwing van de kroeg, dat de 8 laatste aandeelen, die nog beschik- 'baar waren, m een oogwenk waren geno men. De blijde tijding, dat cius de leeniug was volteekend, werd daarop naar Leiden geseind. Toen omstreeks 12 uur' de tafel werd op geheven, begaf een deel der aanzittendpn zich per auto naar de Sleutelstad, om deel te nemen aan den gebruikelijken kroegjool. Daar werden ze met open armen ontvan gen onder het zingen van het in de stu dentenwereld populaire lied: „Waar zijn de Hagenaars? Je ziet ze nooit!" „Werkmans Wilskracht". De Harmonie-kapel „Werkmans Wils kracht" herdenkt 17 Feburari haar dertig jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal Donderdagavond a.s. in de Stadsgehoorzaal een invitatie-concert worden gegeven. Zaterdagmiddag van half vier tot half vijf zal bij gunstig weer een muzikale rond- wande ing door de stad worden gehouden. Daarbij zal de volgende route gemaakt wor den: Repetitielokaal (Groenesteeg), Groe- nesteeg. Hooigracht, Waterstceg, Hoogo- woerd, Breestraat, Kort Rapenburg, Prin- sessekade, Haarlemmerstraat, Kalvermarkt, Heerengracht, Nieuwe (R'ijn, Oranjegraoht en Groenesteeg. Zondagmiddag van 24 zal in de foyer der Stadsgehoorzaal een reqeptie worden" gehouden, terwijl het feest wordt besloten met een feestavond op Zaterdag 20 Febru ari. Op 7, 8 en 10 Maart, telkens des nam. 4 uur, zal prof. Dovifat, directeur van-het Deutsches Institut for Zeitungskunde te Berlijn, in het Groot-auditorium der Aca demie voordrachten houden over den stand der Zeitungskunde in Duitschland. Hedenmorgen heeft de 34-jarige P. K. de B., in dienst van de Holl. Constructiewerk plaatsen alhier, werkzaam op een steiger aan den nieuwbouw van de Lichtfabrieken, een hoekijzer op den rug gekregen, dat van een boven'.iggenden steiger viel. Bij den man trad een verlamming op, zoodat zijn toestand vrij ernstig is. IJij werd naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. In de gisteravond in het Nutsgebouw ge houden vergadering van de Vereeniging voor Dierenbescherming werd o.m. verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Hier in wordt medegedeeld, dat het ledental 510 bedroeg, maar in het najaar liep het door bedankjes zóó achteruit, dat alle krachten moeten worden ingespannen om in 1932 weer hetzelfde bedrag aan contributies te innen. De ontvangsten en uitgaven over het af geloopen jaar bedroeg f 1044.93 1/2 met een batig saldo van f 35.24. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7 30R.3H uur Woensdag. St. Peter Kanis. Buitengewone Ledenvergadering „Eigen Huis" 8.30 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transport arbeiders, „St. Bonifacius", Bonds gebouw, 8 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging St. Vinoentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag. „De Despoot" Jubileum Louis de Vries. Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. „Helene", Nedcrl. Tooneel, 5o abonnementsvoorstelLing, Schouw burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. K.R.O.-film. Men verzoekt ons mede te deelen dat a.s. Woensdagavond van 8^-9 uur in het ge bouw der St. Josephgezehen de kaartver koop en het p'aatsbespreken zal plaats heb ben voor de vertooning der- K.ll.O.-film. LEIDSCH UNIVERSITEITS FONDS. In de gistermiddag gehouden vergade ring van het Leidsch Universiteitsfonds is het jaarverslag uitgebracht, waaraan het vo.gende is ontleend. Gedurende het afgeloopen jaar meldden zich een groot aantal nieuwe leden, waar tegenover echter staat, dat, tengevolge van de moeilijke tijdsomstandigheden, verschillende personen meenden hun lid maatschap te moeten beëindigen. Geluk kig kwamen verscheidene hunner, op ver zoek van de Commissie van Uitvoering op de verkeerdheden huns weegs in dit op zicht terug. Het is duidelijk dat juist in dezen tijd, waarin het de overheid steeds moeilijker valt aan de wensehen en verlangens der Universiteit tegemoet te komen, voor het Leidsche Universiteits-Fonds een steeds grooter veld te bearbeiden valt, waarbij wij meenen her recht te hebben aansoraak te maken op den steun van allen, die het wol met onze Universiteit meenen, in de eerste plaats van alle alumni van onze Alma Mater. In dit jaar zijn wederom vijf door het Leidsch Universiteits-Fonds benoemde bij zondere hoogleeraren werkzaam geweest, terwijl wet"rischaT)pe1iïke voordrachten ziin gehouden door mr. Boasson over de Wijs begeerte des TRechts en door den heev A. J. Lievegoed over ,.het Da gb'ad wezen". Het onderwijs in de Tropische Flora en Fauna, de Romaansehe taal- en 'etterkunde, het Hebreeuwsch. de Nederlandsche Letter kunde. erimine^p r>s^rh oio trie. nrivnatrecht, theologie, erfelijkheidsleer, geologie en ge odesie. Deenseh. Russisch. Snaansch en ge schiedenis werd eesteund door het aanstel len van assistenten of het verleenen van hu'p aan privaat-docenten. Ook dit jaar werd de theologische facul teit wederom in staat gesteld tot het doen houden van wiisbegeeric-thenlogische voor drachten en aan een studentenvereenisring werd suDsidie veleend voor het doen hou den van Academienreeken. De cursus in elementair latijn werd dit jaar voor een zeer groot gehoor door prof. dr. C. de Boer gegeven. Aan de Stichting voor biophysia werd een renteloos voorschot toegezegd. Bij het oprichten van het Leidsch Universiteitsblad werd een kleine waarborgsom toecekend, waarvan echter geen gebruik gemaakt is. Aan het Prentenkabinet der 'F,;iks Uni versiteit werd een toe'aee ver'eend voor d« tijdelijke salarieering van een assistent. Op verzoek van prof Rahder werd een Japansche encylopaedie ten gebruike bij het onderwijs aangeschaft. Professor Berg werd op verschillende wijzen financieel gesteund ten behoeve van zijn onderwijs en voor het verzamelen van gegevens voor een Javaansche grammatica. Dit jaar werd voor het eerst een stioen- dium verleend aan een Britsch-Indiërhier voor waren ta1 rijke aanvragen insekomen, zoodat wel b'ijkt. dat onze bescheiden po ging in deze richting, wij konden toch s'echts één beurs verstrekken voor een stu- lent uit Neclerlandsch-Indië. Zuid-Afrika of Britsch-Indië; in een zeer groote behoefte voorziet. Voor het Sterrenwacht-fonds werd in ver band met de schenking van Rockefel'er on nieuw een bedrag uitgetrokken; ook de Trooische Geneeskunde werd wederom ge steund. Aan het Sinologisch Instituut werd een kleine toelage verstrekt, terwiil het Oos- tersch Instituut eeholoen werd om meer dere localiteiten te kunncr betrekken. Bij ee'ecenheid van het 100-larig bestaan van „Semnre Crescendo" werd in vereeni ging met den Senaat een geschenk aan de jubileerende vereeniging aangeboden als bewijs van de goede verstandhouding t-us- schen het Leidsch Universiteits-Fonds en de Studentcnmact-.^hanpij. Bij zijn poging om den Hortus Botanicus tot grooter bloei te brengen werd nrof. L. G. M. Baas Becking eeholpen door het ver leenen van een subsidie, waarmede de hulp van een tuinarchitect kon worden verkre gen. Dit jaar werd de Universiteitsdag op 3 October met groot succes te Den Haag ge houden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2