23ste Jaargang DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 No. 7122 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ONTBINDING DER JEZUÏETEN ORDE BINNENLAND e £cidóoh^0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaAl Bij onze Agenten 20 cent per week 12-60 per kwartaal Franco per poit f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent- TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordfc het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE VASTENBRIEVEN. De Aartsbisschop van Utrecht, ZH. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen., wijdt zijn Vastenbrief aan de opvoeding der kinde ren. Mgr. wijst er op, dat de ouders de door God aangewezen opvoeders hunner kinde ren zijn. „Tusscben ouders en kind heeft God zelf gelegd een band van innige, vertrou welijke liefde, de ouderliefde, meer dan gehechtheid of vriendschap geheel en onverdeeld, zonder zelfzucht, offervaar dig tot het uiterste, hun kind toegewijd. Beleediging, ondankbaarheid, slecht gedrag, kunnen 't ouderhart grieven, kwetsen, maar dooden niet. Een vader kan toorpen tegen een ontaarden zoon. maar haten kan hij hem niet. Moederliefde! Woorden zijn te alledaagsch en te ruw om haar te schetsen in haar heiligste tee'lerheid." Het Christelijk gezin is de bakermat der Christelijke opvoeding. De ouders hebben echter hulp noodig van anderen bij de Christelijke opvoeding hunner kinderen. En Mgr. vervolgt: „Beminde Ouders, reeds van het 7e jaar af komt u de Kerk te hulp, om uw kind Christelijk te onderwijzen en op te voeden en Zij blijft uw kind geheel zijn leven onderwijzer en opvoeden." „Katholieke Ouders, machtig komt u verder te hulp de Katholieke school, en dan bedoelen Wij alle scholen, van de La gere tot en met de Hooge School, de Nij verheids- en de Vakscholen, van het begin tot de voltooiing van de theoretische en practische studiën en oefeningen." „En dan B. G.. houden Wij U allen voor oogen, dat de school niet alleen moet onderwijzen, maar ook moet opvoeden, dat de school tegelijk met het huisgezin eene aanvulling, eene voortzetting, eene ver- breedins- en verheffing moest zijn van het Christelijk leven, aangevangen in het Christelijk huisgezin. Huis en school, school en huis reiken elkaar de hand. De school moet de vrome Boomsche zeden bewaren, de Christelijke ontwikkeling en beschaving verhoogen. Daarom willen wij, Katholieken, katho lieke scholen over de geheele linie van het onderwijs „Gij allen, gewichtige leeraren en op voeders. die het wetenschappelijk en maatschappelijk deel van onderwijs en op voeding van de ouders overneemt en met ouders en priesters krachtens uwe heilige roeping en toewijding tegelijkertijd een le vendig aandeel neemt in de vorming van het karakter, de oefening van godsdienst zin en deugd. gij. tdie deze onontbeerlijke aanvulling van ouders en priesters levert, dag in dag uit. rustig en zonder vertoon, met onverdroten ijver, trouwhartige plichtsvervulling en een voorbeeldig ka tholiek leven, weet het wel, de besten on der u zijn zij, die bij hun onderwijs er steeds op bedacht zijn. dat zij bij de voorlichting van het verstand, het verkrijgen van de vcr- eischte vaardigheid en de vorming van den wil tegelijkertijd moeten mede wei Ken aan de ontwikkeling van de gaven van God, den H. Geest, in de zielen der hun toever trouwde jonge christenen dat zij wat van hen verwacht wordt niet alleen Ka tholieke leeraars, maar tegelijk ook opvoe ders moeten zijn, die bij en om hun onder wijs die jeugdige Katholieken helpen vor men tob degelijke Katholieken der toe komst." De Bisschop van 's-B o s c h, Z.H. Exc. Mgr. A. Diepen schrqH, dat- onze maatschappij een zeer bijzondere behoefte heeft aan krachtige inperking der heden zoo algemeen doorwerkende ongeregelde begeerlijkheid naar geld en goed, den Mammonsdienst. „Ten onrechte stelt men het voor, alsof alleen de bezitters van rijkdommen de sla ven zouden kunnen zijn van dien Mamraon- dienst, Neen, voor ieder, arm of rijk, die de slaaf wordt zijner ongeregelde begeerlijk heid naar geld of goed en zich door deze drift tot onrecht en liefdeloosheid laat verleiden, geldt het veroordeelend vonnis van Christus en zoo zien wij niet alleen fa milies maar ook geheele volkeren en stan den onder dat slavenjuk gebukt gaan." De Bisschop getuigt, dat zeer velen, be middelden en onbemiddelen, vooral in hun privaat leven door hoog te prijzen mildheid getoond hebben, zijn opwekking tot toe passing der christelijke beginselen van strikte^ rechtvaardigheid en onbaatzuchtige onderlinge liefde te hebben verstaan en toegepast. Maar er zijn ook redenen, die bij den Bis schop teleurstelling opwekken. Mgr. schrijft n.l. verder over de samenwerking tusschen de verschillende standen en merkt dan op: „Kunnen Wij nu eerlijk getuigen, dat in onze Katholieke Organisaties die geest van onderlinge waardeer» ig Du'f vaardig heid en onbaatzuchtigheid, verbonden met de door den Paus ook zoo benadrukte we- derzijdsche matiging, ziet in ton minste voldoende mate doen gevoelen Laten Wij, B. G., op dit stuk openhartig onze teleurstelling bekennen. Beeds als wij de onderlinge verhoudin gen onzer Standsorgmisaries nagaan, blijkt maar al te vaak een onderlinge verwijde ring of miskenning, een nog niet inzien, dat hun wel eens strijdige niet door onderlin- gen klassenstrijd, maar door onderlin ge toenadering en overleg, met rechtvaar digheid en liefde moeten worden ge diend. Erger wordt die teleurstelling, als Wij zien, op wat wijze de Vakorganisaties vaak voor haar belangen opkomen, b.v. bij het voorbereiden of afsluiten van collectieve contracten, bij het aankondigen of door voeren van werkstaking of uitsluting, of op wat wijze" haar leden niet zelden de leiding hunner besturen miskennen. Die teleurstelling groeit uit tot ernstige bezorgdheid, als Wij, mede hoofdzakelijk uit baatzucht, katholieke geloovigen van alle standen, zelfs de meest ontwikkelden, stelling zien nemen tegen hunne Geeste lijkheid, tegen onze Priesters en Klooster lingen, wien door God het Herders-, het Bestuurders- en het Leeraarsambt in Zijne Kerk is opgedragen, een stelling nemen, dat reeds met den alles zeggenden naam van intern anticlericalisme, inwendige bestrij ding der Geestelijkheid is bestempeld, in tegenstelling met de uitwendige bestrij ding, die zij altijd van de vijanden van God te lijden heeft." De Bisschop bespreekt dan verder dit iotern-anticlericalisme, waarvan niet zel den aanleiding zijn praatjes over den zoo genaamden rijkdom der kloosters. De Bis schop verklaart uitdrukkelijk dat de mees te kloosters de rechtmatige verdiensten hunner leden hard noodig hebben om de fi- nancieele lasten hunner liefdaige instellin gen in geweten te kunnen aanvaarden. Omtrent de organisaties zegt Mgr. Die pen nog o.m.Laten de leden en besturen der organisaties begrijpen, vooral die der vakorganisaties, dat zij naast en met de belangen van eigen vak of stand ook de belangen der andere standen en vakken, met wie zij eenzelfde gemeenschap vor men, sterk in t' oog hebben te houden en daarvoor offers te brengen hebbon, omdat ieders welstand dan eerst waarlijk verze kerd is, als het allen we'gaat De Bisschop besluit met een opwekking tot steun van het nooqzaselijko leeken- apostolaat. Uit de Vastenbrief van Mgr. Aengenent zijn uit een zin ter zetterij enkele woorden weggevallen. Wij laten hier de desbetref fende passage nog eens in haar geheel vol gen. Over de rechtvaardigheid van het loon- contract zegt de Bisschop o.m.: „Wat wij volgens den Paus .wel mogen doen, en wat hij zelfs gewenscht acht, is dat wij er naar streven om het looncontract „voor zoover dit mogelijk is", aan te vullen door andere instellingen, die den arbeiders ten goede komén. Wij denken hier aan het maatschapscontract, aan t' stelsel van aan deel in de winst en aan bet arbeiders- actionariaat, d.w.z. het stelsel, waarbij de arbeiders aandeelhouders worden in de onderneming." HOE SPANJE REAGEERT. Uit Spanje's Noorden groeit het verzet. (Van een bijzonderen Spaansohen correspondent). Madrid, l Febr. 1932. Wat het meest opvalt, zoodra men Span je in deze dagen binnenkomt, is de vol maakte rust, die hier heerscht. Men zou zoo meenen: wanneer eventjes vierduizend menschen op straat gezet worden, die bo vendien niet het onbeduidendste deel der Spaansche bevolking vertegenwoordigen, dan moet men daar toch iets van merken. Niets is nnuder' het geval, ik moet beken nen, dat ik op de Parijsche stations, en verder m Frankrijk, méér medegevoel heb aangetroffen als een troepje vluchtelingen uit Spanje voorbijkwam de onbekende toe komst tegemoet dan m het land van deze verschoppelingen zelf. Dit gebrek aan uiterlijke belangstelling zegt evenwel maar heel weinig. De Spau- jaar<i is geen mensoh van uiterlijkheden. Wat er in hem leeit, komt maar zelden aan den dag. En. hij beschikt over een ontzaglijk geduld. Hij is bijna fatalistisch in zijn geduid. Er moet heel wat gebeuren, voor zijn verheven ru«t verstoord wordt. Merkwaardig in dit opzicht is ook, dat men in bladen van allerlei richting geen woord van waardeering vindt voor de moei lijkheden, waarin nu duizenden kloosterlin gen geraakt zijn en straks nog zullen geraken, want het blijft met bij één orde terwijl diezelfde bladen heele artikelen wijden aan het vertrek van miss Spanje naar Parijs, en het interview, dat zij met deze jongedame gehad hebben l Dat slikt de Spanjaard allemaal. Maar er gebeurt iets. Nóg is de meer derheid der Spanjaarden in een geweldig diepen dommel; nog laat men zioh in Ka mer, gemeenteraad en pers allerlei plage rijen aanleunen van „verlichte" zijde; aóg neemt men er oogenschijnlijk genoegen mee, als deze of gene priester een flinke boete krijgt voor één enkel woord, dat hij teveel gezegd heeft. Maar er komt verzet in de massa. Nog maar héél weinig. Hier in Madrid bedroevend weinig. De groote stoot zal uit het noorden komen, uit de echt-Katholieke Baskische provincies. Ddar is de godsdienst nog altijd als 't ware vergroeid met de volksziel. Ook dadr zal de actie heel langzaam inzetten. Maar het begin is er. Allereerst in de kleine plaat sen, zooals Cuenca, Navaherinosa, Naval u- cillos. Honderden ouders hebben verzet aangeteekend bij' de hoofden der scholen, bij de plaatselijke overheid, en zelfs tele grafisch bij den minister van Onder wijs, tegen het verwijderen van de kruisbeelden uit de openbare scholen. En toen hun pro test niet hielp, hebben zij met geweld de kruisbeelden ter plaatse teruggebracht het kwam tot onverkwikkelijke tooneelen en kloppartijen, en tenslotte moesten de ouders wijken voor het recht van den sterk ste. Maar het gevolg was, dat zij hun kin deren eenvoudig van school namen. Het is wel met te veel gezegd, dat men mag verwachten, dat de hierbedoelde be weging zal overslaan op de nabijgelegen steden. Het is een ontegenzeggelijk feit, dat de grondslagen voor een alge-meene actie te gen de onderdrukking van den Katholie ken godsdienst overal gelegd worden. Het regent protesten, uit alle deelen van t land, en uit de meeste verschillende krin gen. Daar is het fiere protest van de Ver- eeniging van Katholieke Studenten, uit de hoofdstad, in verband met de ontbinding van de Jesuieten-orde. „Wij zullen mot r^oenen, dat wij voldoende onzen plicht gedaan hebben", zoo heet het in hun schrij ven, „wanneer wij ons louter en alleen oe- ralen tot een huldebetuiging aan deze edele Orde. Hoewel zij stellig in deze da gen de eerste plaats in ons hart inneemt, denken wij met niet minder droefheid aan Spanje, en aan onze Universiteit. Wij kun nen er niet in berusten, dat onze roemrijke hoogeschool zal verlaagd worden tot ïen heel gewoon gebouw, waar men na esn aan tal geregeld gevolgde lessen een titel kan behalen. Wij wenschen de ziel van onze Universiteit te behouden; wat daartegen ingaat, beschouwen wij als een verminking van onze vaderlandscbe beschaving Het Spanje van nu, onze Universiteit, die zoo ontzaglijk veel te danken heeft aan de wetenschappelijke medewerking der Je suieten, kunnen zich niet onvoorwaarde lijk beschermd achten door personen, die ons dit rijke erfdeel willen ontnemen. Wij kunnen niet dulden, dat voor het aange zicht van de Vereenigde Staten, van Japan, en van zoovele andere landen, waar Je suieten aan Hoogescholen werken, voor 'iet aangezicht van de geheele wereld, Spanje thans de ouderwetsche vertooning van een belachelijken Jesuietenhaat ten beste geeft. Wij kunnen ons ook niet tevreden stellen met een krachtig protest. Wij behouden ons voor, om op het ge schikte oogenblik op overeenkomstige wijze uiting te geven aan deze gevoelens, en leg gen de gelofte af, dat wij met al onze krachten er toe zullen bijdragen, om een nationaal geweten te vormen, dat de be gane ergernis zal herstellen". Eveneens uit Madrid het protest van den Diooesanen Bond van Katholieke jeugdvereenigingen. Voorts van de katho lieke Vrouwenverenigingen van Tudela, Zamora en Granada van de Sterren wacht en het laboratorium van Barcelona, welke beide instellingen namens bijna aJ- len, die er aan verbonden zijn, verklaren, dat zij de Jesuieten niet missen kunnen. De ingenieurs van Santander betreuren, dat het mogelijk geweest is, een decreet, als dat der ontbinding van de Jesuieten- orde, te publiceeien, en op die wijze een klein leger van intellectueele en moreete krachten aan de maatschappij te onttrek ken. In Valladolid werd de gouverneur op één avond vijfhonderdmaal opgebeld, door personen uit de meest verschillende kna gen, die allemaal vroegen, waar het nu heen moest met de tallooze armen in de stad, die dagelijks warm eten kwamen ha len bij de paters van het College; en hoe de regeering zich een oplossing dacht in zake 450 kinderen, die middeu in het leer jaar hun 8tiKlje moeten onderbreken. Een arbeidersconimissie uit berrol dringt bij de regeering op aan, dat zij alsnug op haar besluit terugkomt: ais de arbei ders overdag m de labrieken en elders werken, worden hun kinderen liefderijk opgenomen bij de Jesuieten, die hun vol ledig en kosteloos onderricht geven! De stroom van protesten is zóó groot, dat zelfs de regeeringsbladen ze niet meer kunnen verzwijgen. De regeeriug zal de handen vol hebbèn. Terwijl de uiterste elementen van de bevolking door staking en oploopjes voor Ge noodige afwisseling zorgen, zoodat voort durend troepen en gendarmes moeten ingrijpen, heelt de regeering door haar on gegronde en üatelijüe uiaatregèlen tegen de Jesuieten in het bijzoitüer, en tegen den godsdienst in het algemeen, zich niet bij voorbaat verzekerd van de loyale mede werking van de betere elementen. in dat licht beschouwd, kan de onbe- wogeuüeid der Spanjaarden, waarvan ik bij het begin van dn schrijven sprak, nog wat meer beteekenen, dan onverschillig heid en verheven rust. Men wacht het juiste oogenblik af. Zoo moet men ook opvatten, wat een blad van de rechterzijde schrijft: „Wat kunnen we er aan doen, nu een en ander een voldongen leit ïsï" vraagt het blad, met Spaansche berusting. En het antwoordt: „in een mamlest wordt ons verteld, dat het verraad zou zijn, nu ie zwijgen; welnu, aan ous zal het niet lig gen Een verborgen waarschuwing. VERHOOGING OPCENTEN ACCIJNS. MAATREGELEN GELDEN TOT 1 JANUARI 1934. Verhooging opcenten suiker en wijnaccijns; tabaksaccijns op sigaretten; zegelrecht van buitenlapdsche effecten; hef fing invoerrecht op zuid vruchten; beëindiging opcen ten op grondbelasting voor ongebouwd. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend met bovenbedoelde strek kingen. In de eerste plaats wordt voorgesteld in verband met het voorstel tot verhooging van den tijdelijken steun aan de bietenteelt om tijdelijk 10 opcenten te heffen op den suikeraccijns. Daar hiermede de verhooging van den steun aan de bietenteelt nog niet geheel wordt gedekt en daar bovendien ook de overige crisis-uitgaven een breederen om vang aangenomen hebben, is deze aangele genheid tevens aangegrepen om nog op andere wijze de inkomsten van het Lee- ningfonds 1014 waaruit de crisis-uitgaven worden bestreden, te versterken. Vooreerst worden de opcenten op den wijnaccijns, tot dusver 20 in getal, verhoogd tot 80. Deze verhooging kan geen toepas sing vinden voor wijn bereid uit andere versche boomvruchten dan druiven. Teneinde te voorkomen, dat vóór de in voering van de verhooging groote hoeveel heden wijn in het vrije \erkeer zullen wor den gebracht is een regeling opgenomen omtrent navordering van de verhoogde be- i lasting van de bij de inwerkingtreding der i wet in het vrije verkeer voorhanden hoe- vpelheden wijn. Het is hierbij niet de be doeling de verhoogde belasting na te vor deren bij particulieren, die voor de indie ning van dit ontwerp een hoeveelheid wijn I voor persoonlijk gebruik in voorraad haxi- VOORN AAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Italiaansche koningspaar zal waar schijnlijk de viering van het kroningsfeest van den Paus bijwonen. (Buibenl. 2e blad). Het Engelsghe standpunt ter ontwape- nings-conferentie. (Buibenl. 2e blad). Een speciale Volkenbondsraadszitting voor de Memel-kwestie. (Buibenl. 2e blad). Het rapport der enquête-commissie te Sjanghai. (Buibenl. 2e blad). BINNENLAND. Verhooging opcenten suiker- en wijrv accijns Tabaksaccijns op sigaretten enz. (Iste blad). Het drama te Hemmen. (Gem. Berich ten, 3de blad). Brutale oplichting te Schiebroek. (Gem. Beriohten, 3de blad). Een Duitscher te Schinveld op het car navalsfeest doodgestoken. (Laatste Ber.). De Kamer van Koophandel over de mo gelijkheid van Tolunies. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJD. De Olympische Winterspelen te Lak» Placid. (2de blad). Eon België—Nederland schermwedstrijd te Brussel. (2de blad). ONZE CORRESPONDENT TE SPANJE SCHRIJFT OVER DE VERBANNING DER JEZUÏETEN Bladz. 1 den. Bovendien zullen ook de bij anderen in voorraad zijnde hoeveelheden tot een maximum van 100 liter van navordering zijn' vrijgesteld. Verder wordt voorgesteld een verhooging van de opcenten welke geheven worden op ae zegelrechten v»an buitenlandsche effec ten. Thans is aan opcenten verschuldigd voor obligaties 1 pet. op de.hoofdsom ad 80 cent per 100 en voor aandeelen 1,2 pet. op Te hoofdsom ad 1.per J 100. Deze percen tages zullen nu worden resp. 1,6 6 en 1.3. Vervolgens wordt voorgesteld een verhoo ging van de opcenten op den sigaretten- accijns en wel van 30 tot 50. De sigaretten- winkeliers zuilen in de gelegenheid worden gesteld de voorraden zonder verhooging uit te verkoopen; een betrekkelijk ruime ter mijn zal daarvoor worden opengesteld. Tenslotte wordt een invoerrecht voorge steld van 10 pet. op de dusgenaamde zuid vruchten. Dit invoerrecht, uat ook vroeger hier te lande geheven werd, wordt thans dus weer hersteld, waartoe de minister ui de huidige omstandigheden alleszins re den aanwezig acht. Wat nog de opcenten op den suikerac cijns betreft, deelt de Minister mede, dat ook hiervoor navordering zal moeten plaats hebben. Door een maximum-hoeveel- heid. van 1000 K.G. vrij te laten, kan het doel voldoende worden bereikt en zullen particulieren en ook de meeste winkeliers van de navordering geen hinder ondervin den. Tegenover deze versterkingen van het Leeinngfonds wordt voorgesteld de 20 op centen op de grondbelasting, voorzoover het ongebouwd betreft, te schrappen. De jaarlijksche baten van de voorgestel de maatregelen worden als volgt geraamd: opcenten suikeraccijns 5 millioen meer dere opbrengst, wijnaccijns 1.5 millioen, meerdere opcenten zegelrecht 2 millioen, meerdere opbrengst sigaretbenaccijns 3 millioen en invoerrecht op zuidvruchten 1.7 millioen, totaal 13.2 millioen, waar van afgaat 1.2 millioen wegens schrap ping opcenten ongebouwd, zoodat totaal blijft 12 millioen. De voorgestelde maatregelen zullen gel den tot 1 Januari 1934, behalve de schrap ping op de grondbelasting. Teneinde den smokkelhandel in sigaret tenpapier tegen te gaan, wordt voorgesteld het vervoer en de nederlage van dit papier boven een zekere hoeveelheid ook buiten het terrein van toezicht, aan dekking te onderwerpen. VOOR HET CRISIS-COMITE. In de afgeloopen week heeft het natio nale crisis-comité 25.750.46 ontvangen. In totaal is thans 465.531.51 ontvangen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1