RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING K&ésït ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Woonhuis van den schilder VERMEER te Delft. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto over den kop geslagen. De bestuurder ernstig gewond. Gistermiddag reed de heer H. uit Blerick met een vrachtauto op den Venloscheweg te Tegelen. Een luxe auto bestuurd door den heer D. uit Tegelen. passeerde in snelle vaart en juist toen deze auto vóór den vrachtwagen kwam, wilde de bestuurder van den luxe auto een rechter zijweg inrij den. De heer H.. die een aanrijding wilde voor komen. wierp het stuur naar links en remde zoo hevig, dat de vrachtwagen over den kop sloeg en tegen een langs den weg staanden lantaarnpaal botste. Spoedig toegeschoten hulp wist den heer H. uit de wrakstukken van den totaal vernielden auto te bevrij den. H., die ernstige verwondingen, vooral aan het hoofd, had bekomen werd naar het R. K. ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Begrijpelijkerwijze trok dit ongeval op den in de middaguren zeer drukken weg veel belangstelling. Een luxe auto van een zekere mej. L. uit Tegelen, die even na het ongeval midden op den weg stopte, werd door een achterop komenden vrachtauto aangereden, waarbij beide auto's vrij erns tig werden beschadigd. Ongeval met een lijkkoets. Gistermiddag is tijdens den tocht van een rouwkoet naar de Nieuwe Osoterbe- graafplaats te Amsterdam een droevig in cident geschied. Op het einde van de Nieuwe Keizersgracht schrokken de voor de lijkkoets gespannen paarden zoo hevig van het lawaai, veroorzaakt door het verrollen van een vat in hun nabijheid, dat zij een paar sprongen zijwaarts deden, met het gevolg, dat de dieren van den walkant stortten. Gelukkig bevond zich juist onder hen een schuit, waarop een der dieren terecht kwam, terwijl het andere tusschen de schuit en den wal bleef hangen. Daarbij braken het lemoen en het tuig van den wagen, zoodat deze niet werd meegetrok ken en de koetsier ongedeerd bleef. Ver schillende van de zich in de volerijtuigen bevindende familieleden waren door dit voorval zeer in de war. Spoedig echter re den de rijtuigen naar de begraafplaats door. Brand te Eindhoven. Gistermorgen ontstond door het uitslaan van vonken uit een benzinemotor brand in de met Btroo opgetaste schuren van den landbouwer Cocq aan de Blaarthemsche weg te Eindhoven. In minder dan geen tijd stonden schuren en stal in lichterlaaie. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de ▼lammen reeds door het dak. Met veel moeite slaagde men er in het woonhuis te behouden. De schuur en de stal werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Brand te Rotterdam. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de echtgenoote van den manufacturier V., die een winkel heeft in de Hekelingen- straat te Rotterdam, wakker, doordat zij geknetter hoorde. Tegelijkertijd nam zij een sterke brandlucht waar. Zij wekte haar wan en weldra bleek, dat de winkel in lichte laaie stond. De brandweer werd gewaar schuwd en hoewel deze snel ter plaatse was, vond men reeds een laaiende vuurzee voor zich. De ruiten waren gesprongen en de vlammen sloegen hoog op naar buiten. Hier door werd de houten erker van de eerste verdieping aangetast. Deze raakte ook in brand en op de eerste étage welke werd bewoond door den fotograaf F. zijn gor dijnen en het houtwerk van de ramen ver brand. Het vuur had inmiddels ook de ach ter den winkel gelegen woonkamer bereikt, welke gedeeltelijk is uitgebrand. Ook de slaapkamer en de keuken hebben brand schade gekregen. Verzekering dekt de schade. Kinderverlamming. DE „STANFRIES IV" De ketel en de schoorsteen op gehaald. De opvarenden ver moedelijk in den zeebodem be graven. De bergingsvaartuigen van de firma Van der Tak hebben, naar het „Hbld". verneemt, gistermiddag den ketel van de „Stanfries" opgehaald. Zooals wij hebben gemeld lag hij ongeveer 100 M. ten Z. van de plaats waar het schip was gevonden. De ketel was geheel gaaf. Voorts zijn opgehaald de schoorsteen van het schip, die geheel met zware klei was ge vuld, zoodat er houweelen noodig waren om de massa er uit te halen. Ook de reserve- schroef en een pak drijfriemen zijn opge haald, alsmede enkele andere stukken v«a de lading. Van de opvarenden is nog niets gevonden. De duiker Sperling heeft, speciaal om naar de lichamen te zoeken, gespeurd op den bodem van de Zuiderzee over een groo- ten afstand. Men mag nu wel aannemen, dat de vier zeelieden hun graf hebben gevonden onder den zeebodem. BENZINE-ROM ANTI EK. De eigenaar wacht nog even op de verloren vaten. De maand Februari is aangebroken. - De wettelijke bevoegdheid tot het na-vorde ren van beiizinebelasting is voorbij. Hon derdduizenden liters zijn opgespoord. Te Amsterdam werd alleen reeds 100.000 L. ontdekt. Voor de schatkist beteekent dit een voordeelte van 4500, zonder daarbij de boeten, die de overtreders opliepen, te rekenen. Doch nu nog een ander verhaaltje, al dus schrijft men aan den „Morgen". In Limburg is iemand geweest, die op het laatst van December met een wagen met 60 vaten benzine over de wegen reed. Hier en daar liet hij er een over de straat rollen, zoolang tot hij er geen meer had. De politie vond de vaten en nam ze on der haar bewaring tot de eigenaar op kwam dagei.. Doch hij kwam niet. De be lastingambtenaren wisten natuurlijk waar het over ging. Wanneer de termijn tot na^- vordering van benzine-belasting verloopon is, zou hij verschijnen. Inderdaad schijnt het geval zoo te zullen afloopen. En deze persoon gaat vrij uit, daar verloren voor werpen tot altijd teruggeaald mogen wor den. als men het adres weet. Dat men dat pas weet, nadat de be voegdheidstermijn voor belastingambte naren vervallen is, is een tweede zaak. Om den persoon alsnog te grijpen zou men een aanvullend wetje hebben moeten maken. BANKDIEFSTAL OPGEHELDERD. Door een revolver op het spoor gebracht. In de Amsterdamscbe Bank te Kerkrade werd in den nacht van 9 op 10 November j.l. ingebroken. De dieven ontvreemdden o.a. eer. revolver van een der directeuren, terwijl de politie in beslag nam o.m. een stuk van een Italiaansche courant. De diefstal bleef onopgehelderd. Vorige maand vernam de commissaris van politie te Kerkrade, dat in Soest twee Italianen op heeterdaad waren betrapt bij een bank- diefstal en dat de politie een revolver in beslag had genomen. Deze revolver, welke reeds gedeponeerd was ter griffie van de rechtbank te Utrecht, is Donderdag ten politiebureele te Kerkrade bezorgd, en door den bankdirecteur als zijn eigendom herkend, zoodat vrijwel vast staat, dat de te Utrecht gedetineerde Italianen ook de bet zijn aan den diefstal met braak in d© Amsterdamsche Bank te Kerkrade. AANSLAG OP EEN WINKELIER. Uit Hillegersberg wordt aan de „Tel." ge meld: Gisteren is een aanslag gepleegd op den groentewinkelier Schuurman in de Oranje Nassaustraat alhier. Schuurman had nog eenig geld te vorderen van zijn gewezen schoonzoon G. te Amsterdam. Gisteren was deze uit de hoofdstad overgekomen naar Hillegersberg om over deze kwestie met zijn vroegeren schoonvader te spreken. Tij dens het gesprek heeft de heer Schuurman vermoedelijk iets gezegd over particuliere zaken van den ander, waarover deze zich zoo driftig maakte, dat hij den winkelier over de toonbank van den groentenwinkel wierp en hem besprong. Hij haalde een mes te voorschijn en Btak den heer Schuurman in het wilde weg in rug, buik en beenen. Juist op dat oogenblik kwam een klant den winkel binnen. Op het gegil van den wike- lier waarschuwde hij in allerijl de politie die de straat afzette. De dader was inmid dels de Willem van Hillegaertsbergstraat ingevlucht, waar hij een inspecteur op den i motor tegenkwam. Deze wist den zich ver- zettenden vluchteling te grijpen. Hij is op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. Het mes is in beslag genomen. De J heer Schuurman, die niet levensgevaar'ijk gewond is, is in het zieken'huis aan den Bergweg te Rotterdam opgenomen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Krankzinnigen ontvlucht. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Eiudhoven zijn drie patiënten ontvlucht. Twee maakten hierbij gebruik van fietsen van verplegers. De derde vluchtte door 'n W.C.-raampje. De beide fietsen zijn later op enkele honderden meters afstand in de bosschen teruggevonden. De onregelmatigheden te Breda. Wij vernemen, dat inzake de onregel- j matigheden bij de militaire administratie UP de "apenbare lagere school te Twello te Breda nog een arrestatie heeft plaats is een geval van kinderverlamming bij een gehad en wel van een wachtmeester. *ind van elf jaren geconstateerd. Het kind De militaire politie zet haar onderzoek is naar de barakken te Deventer vervoerd. 1 voort. ECHTE fwÉscmT CfiTïïïwHEEREN-BAAI ^20-50cl.perons^ oHapunlen aa. mor friesck Aardewerk en Koperwerk. De relletjes te Nijmegen. De fuivende studenten, die Dinsdag avond op de Groote Markt te Nijmegen in botsing kwamen met de politie, waarbij eenige leden van het corps op onloochen bare wijze met de gummistokken kennis maakten. hebben besloten tegen dit optre den stelling te nemen. De senaat der studentenvereeniging „Ca- rolus Magnus" heeft een klacht bij den officier van justitie te Arnhem ingediend. Grensincident bij Aalten. Gistermiddag om 12 uur is een Duitsche jongen op Duitsch gebied door de Duitsche douane wegens smokkelen aangehouden. Bij het Zollamt Hemden verzocht men den jon gen binnen te komen, maar deze sprong te rug en vluchtte op Nederlandsch gebied. De Duitsche beambten stuurden hem dade lijk een hond na, die 20 Meter op Neder landsch gebied bij den jongen bleef staan. Daarna pakte hem een Duitsche douane ambtenaar op Nederlandsch gebied hem bij den kraag en trok hem met zijn fiets mee naar het kantoor. Verscheidene Nederlandsche werklieden die bezig zijn aan de verbouwingswerk zaamheden der marechausseekazerne, had den dit incident gezien. Gistermiddag is door den wachtmeester der marechaus see en door den Rijksinspecteur der belas tingen een onderzoek ingesteld, evenals door de Duitsche autoriteiten. De jongen ia vrijgelaten. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Op dat oogenblik.... Gr. te Nieuwkoop verklaarde op de vorige zitting dat hij niet gefiest heeft zonder licht terwijl het donker was. Als- toen is de zaak aangehouden tot heden om den verbalisant tc hooren. Veldwach ter v. d. H. te Zegveld verklaarde dat verdachte zonder licht gereden heeft maar afstapte toen hij getuige zag. Ver dachte reed toen inderdaad "niet zonder licht maar wèl daarvoor. Eisoh 3.of 1 dg. Vonnis conform den #eisch. Schoolverzuim. A. S. te Nieuwkoop had zijn kind niet geregeld naar school gezonden. Ver dachte had dit kind uibgehuurd, zoo men dit noemt, om geld in het huishou den te krijgen. Het leven in de boeren stand was zoo kostbaar en er werd zoo weinig verdiend. Dat zevende leerjaar ook De ambtenaar noemde het een schande om het onderwijs een kind te onthouden. Het kost het rijk duizenden en nog eens duizenden guldens maar men trekt zich daar niets van aan, men houdt de kin deren maar thuis. Eisoh 6.of 3 dagen. Vonnis 4. of 2 dagen. Verdaohte zeide het te be talen. Voortaan groote visschen vangen! O. te Woerden had visschenge vangen die te klein bleken te zijn. De verdachte zeide dat er geen één bij was die onder de 13 c.M. was. De kanton rechter deelde hem mede dat een visöh 15 c.M. lang moest zijn. „Dat staat niet in de courant" zeide verdaohte. Neen, zeide de kantonrechter, dat staat in de wet. „Waar kan ik dat wetboek zien2'' vroeg verdachte. De ambtenaar: dat moet je koopen of ter leen vragen 1 Eisoh '4.of 1 dag in het belang van de vischstand. Ver dachte zeide werkloos te zijn. Het vonnis luidde: 3.of 1 dag. O. ving dure vischjes. Koe doodgereden. v. V. had zijn koe laten loopen op de spoorbaan onder Vleuten. Het beest was doodgereden. Verdachte erkende het feit maar voerde aan dat de spoorwegen het hek moesten onderhouden en dit al geruimen tijd stuk was. De ambtenaar zeide dat dit niets aan de zaak afdeed omdat hij toch moest zorgen dat de koe niet op de spoorbaan kon komen. Eisch 25.of 5 Jagen. Vonais 8.of 4 Een rasechte. S. te Nieuwkoop stond terecht terzake van een jachtovertreding. S. staat bekend als een rasechte hooper. Niet temin is hij een welgesteld veehouder. Telkens glipt hij echter door de mazen door. Getuige v. d. B. verklaarde ver dachte op een plan gezien r© hebben in knielende houding. Gstuige v. 1). te Nieuwkoop had dit ook gezien en wei met een geweer in zijn handen. Verd hield vol er nier geweest re zijn. Hij was er minstens 300 meter afgebleven. Getuige k décharge -S. (een zoon van verdachte) verklaarde dat zijn vader niet op de plaats geweest was. Een andere zoon verklaarde gelijkluidend. Ook getui ge F. te Leimuiden verklaarde dat ver daohte er niet geweest was op dac mo ment. De ambtenaar achtte het bewijs boleverd omdat men op de verklaringen van kinderen niet teveel af ma>g gaan. De twee andere getuigen waren in over eenstemming. Eisch 50.of 10 dagen 'hechtenis. De verdediger mr. La Gro uit Bodegraven achtte het bewijs in het ge heel niet geleverd, zoodat vrijspraak moest volgen. De kantonrechter sprak daarna verdachte jvrij. Met lange honden in het veld. T. BI. te Bodegraven, ook een strooper, kwa<m er slechter af. Hij zou zioh met lange honden in het veld hebben begeven, terwijl hij aldaar niet gerechtigd was. Hij ontkende en zeide er wel geweest te zijn maar om eenden te halen. Twee getuigen, vader en zoon S., in de vorige zaak bedoeld, verklaar den gezien te hebben dat de honden van BI. een haas achtervolgden en gepakt hebben. Eisch 15.of 7 dagen. Ver oordeeling conform. Hulp in de huishouding. v. d. G. te K a m e r i k zond zijn kind niet op tijd naar school. Hij bekende, want moeder was ziek geweest. Een dienstbode kon hij er niet op nahouden. Eisch 6.of 3 dagen. Vonnis conform den eisch. Na nog eenige onbelangrijke zaken wordt de terechtzitting gesloten. MARMEREN BUSTE VAN HINDENBURG. LISSE. Blindenbond St. Odila. Gisterenavond werd een groote propaganda-feestavond ge geven, uitgaande van den R.K. Blindenbond „St. Odilia", afd. Haarlem en Omstreken. Als spr. trad op rector J. B. M. Timp. Voorts werd medewerking verleend door een blinde zangeres en musici, voorts door de plaatse lijke Gem. Zangver. „St. Gregorius". Voor deze liefdadigheidsuitvoering bestond groote belangstelling, wat wij ten zeerste toejuichen. De avond werd geopend door den heer Louman uit Haarlem .voorzitter der afd, die met zijn echtgenoote aanwezig was, terwijl beiden blind zijn. Spr. bracht naar voren het doel dezer vereeniging, terwijl hij allen wel kom heette, vooral degenen, die dezen avond hun medewerking verleenen. Voorts deelde de voorz. mede. dat dezen avond een fiets zou worden verloot, welke hedenavond door een blinde zal worden gemonteerd. Hierna werd een aanvang gemaakt met 't programma. Allereerst trad op een blinde ac- cordéonnist, die ten gehoore bracht: „Blaze Away", marsch, „Die Smiede im Wald" en tot slot „Alte Kamerade". Een stormachtig applaus brak los op deze nummers. Deze blinde staat bekend voor de beste accorde onist van Amsterdam. Hierna werd door de Zangvereen. gezon gen „Nachtegaal" en „Spin, Spin". Vervol gens werd door een blinde zangeres ten ge hoore gebracht een lied van Fr. Schubert. Een dankbaar applaus volgde op beide lie deren, welke begeleid werden door piano. Aan beide dames werden uit dankbaarheid aangeboden 2 prachtige bouquetten voor de vele moeiten', welke zij zich hadden getroost, om geheel voor dit doel uit Deventer te ko- Vervolgens was het woord aan rector Timp. Voor zoo'n sympathiek doel wil Rector gaarne spreken, temeer daar spr. Geestel. Ad viseur is van deze vereen. Men gaat van blinden houden hoemeer men hen leert ken nen. Zij zouden zoo graag zien. evenzoo als wij. De blinden zijn zulke dankbare en te vreden menschen; het zijn zulke tobbers niet, als wij durven veronderstellen. Spreker spreekt niet uit medelijden, doch uit medeleven. Helpt de blinden, om te be reiken, wat zij bereiken kunnen. Toont uw gulle offervaardigheid. Vooral voor de blin de kinderen, vroeg spr. de volle sympathie. In de pauze werden inschrijvingsbiljetten, voor lidmaatschap, rondgedeeld. Het resultaat was schitterend, zoodat de voorz. moest con- stateeren, dat vanuit Lisse de victorie begint. Tevens werden loten verkocht, ter verloting van de fiets. Hierna trad wederom de zang- vereen. op met de nummers „Zonneweelde" van Francke en „Laat bloemen lachen" van 01. Koop. Beide nummers werden goed uit gevoerd en oogstten een dankbaar applaus. Een woord van dank bracht de voorz. aan de zangver. voor haar belanglooze medewer king en de voorz. bood als blijk van waar deering aan den directeur een kistje sigaren, hetgeen onder applaus werd aanvaard. Vervolgens trad de accordeonist op met enkele opgewekte nummers. Rector Timp was de gelukkige winnaar van de fiets, diè het rijwiel terugschonk aan de vereen., waarna het op Amerikaansche wijze werd terugverloot. Dat bracht op 33. De gelukkige winnaar was B. Meeuwissen. Deze totale verloting bracht op 123. Voor het laatst zong hierna de blinde zangeresse 3 liederen. Met dankbetuigingen werd deze welge slaagde avond gesloten. WOUBRUGGE. Ingekomen: van Den Haag L. Brocho- ve en J. F. A. Bakker van Bodegraven L. Brak van Waddinxveen J. M. v. d. Meer van Ede D. J. Douwes. Vertrokken: naar Alphen a. d. Rijn: S. van Beyeren en M. M. Voorhout naar Leiden A. Colijn naar Rotterdam N. Ouds hoorn en gezin naar Zoeterwoude B. van der Stoel naar Rijnsaterwoude M. Visser naar Duisburg M. Dirschel. Geboren: Cornelis Christiaan z. van C. Wijsman en C. W. Rodenburg Mana An- thonia d. van J. Kuipers en P. Akerboom. Ondertrouwd: A. H. van Dam 34 j. en J. E. van Griethuizen 25 j. Getrouwd: J. Militie 21 j. en J. Ver kade 21 jaar. Waarsc/juv/Vft^! Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen i 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I STOMPWIJK Tooneelvereen. „St. Tarcisius". Woens dag- en Donderdagavond had in „Het Blesse- paard" de tweede jaarlijksche uitvo^ing plaats door de tooneelvereen. „St. Tarcisius" en het fanfarecorps „Juliana". Na een openingswoord door kap. Verkleij, bracht het Fanfarecorps onder leiding van den directeur B. v. Veen eenige keurig uit gevoerde nummers muziek ten gehoore, waarna „St. Tarcisius" voor het voetlicht kwam, om onder regie van den heer Th. Schrader: „Napoleon's horloge", een klucht spel door Jan Verhoeven, op te voeren. We mogen niet anders zeggep dan dat de opvoe ring van dit spel heel goed was, zelfs de klei nere rollen werden uitstekend vertolkt. De tooneelisten hadden na elk bedrijf een dankbaar applaus in ontvangst te nemen van het zeer voldane publiek. De grimeering was bij den heer Hobbezak in goede handen. Tusschen de bedrijven werden we vergast door verschillende muzieknummers van het fanfarecorps, welke ook zeer in den smaak vielen. In het geheel genomen waren het twee uitstekend geslaagde avonden. UITHOORN. Plaatselijk crisis-comité. Hier volgt een beknopt verslag van de vergadering van het plaatselijk crisis-comité, gehouden 2 Febr. 1932 des avonds halfacht ten raadhuize. 1. De voorloopige opbrengst van de gehou den inzame'ing bedraagt 1.386.20; hierin begrepen R.K. Vrouwenbond 26, R.K. Werk liedenvereeniging St. Joseph 15, IJsclub Kwakel 30, N.V. Teerbedrijf Uithoorn 250, N.V. Uithoornsche baconfabrieken 100, So ciëteit „Ons Genoegen" 55. 2e. In principe is besloten te ondersteunen door het verstrekken van bonnen ter waarde van 1. 3e. Bezwaar gemaakt tegen de door den heer Conijn in „Ons Weekblad" geplaatste advertentie. 4e. 15 ton eierkolen gratis ter distributie ontvangen van het Nationaal Crisis-comité. Door welwillende medewerking van Plaatse lijke kolenhandelaars thuisbezorgd. 5e. Oud-burgemeester van Meetelen be noemd tot eere-voorzitter van het Comité. 6. Adressen van hen, die voor beschikbaar stelling van zw. vetzure ammoniak, tegen ver laagden prijs in aanmerking komen, zullen worden verzameld. ZOETERMEER—ZEGWAART. R.K. Tooneelvereeniging „Excelsior*'. Dinsdag en Donderdag 1.1. heeft de R.K. too neelvereeniging haar vastenavond-uitvoering gegeven. Het spel, dat te aanschouwen werd gegeven, mag alleszins geslaagd genoemd worden. Voor de pauze werd opgevoerd het schitterende drama: „Wat niet sterven kon", een tooneelstuk, dat op zichzelf reeds aan gelegd is om iemand te boeien, maar dat nog meer indruk maakte door de wijze, waarop _'t werd voorgedragen. Pakkend van begin tot het einde. Schitterend werd de tegenstelling naar voren gebracht tusschen den godsdienst lozen vader en zijn kinderen, die nog iets hadden overgehouden van den godsdienst van hun vroeg-gestorven moeder, en die na een geweldigen strijd het geloof in zijn vol heid terugvonden. Schitterend ook was de zegepraal, welke de kinderen op hun vader behaalden, toen deze, in het ongeluk gestort, en van een ieder verstooten, slechts hulp en bijstand vond bij zijn kinderen, die hij eerst uit het huis had weggejaagd, maar di« uit plichtsbesef hun vader bleven beminnen. Ge troffen door zooveel onbaatzuchtige liefde moest de hardvochtige vader zich gewonnen geven met het gevolg dat ook hij zijn leven ging beteren! De wijze, waarop alles tot in de kleinste bijzonderheden door de spelers was verzorgd verschafte aan de toeschouwers een genot vollen avond. Tot besluit van dezen avond werden de toeschouwers nog vergast op een klucht; „Mi nister-vagebond" geheeten, die de zaal vul de met een half uurtje onbedaarlijk lachen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9