nieuw NATUREL REEPEN LAND- EN TUINBOUW r\ mcu «Groot Model" VRAGENBUS KALENDER DER WEEK ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932 DE LE1DSCHE COURANT FWEEDE BLAD PAG. 7 IMTERPAROCHIEELE FLINK, ROYAAL EN EERLIJK. Bovenstaande eigenschappen wil ieder een wel bezitten, maar niet iedere mensch beschikt erover. Daar is natuurlijk over komen aan en zich zelf in dezen aanpak ken en vervormen is de ideëele weg. Ook aan 't huiselijk leven komen zulke dingen ten goede. Tegenover het nimmer doorzettende staat het flink-zijn. 't Zijn lastige portretten, die niet eens flink door zetten, lastig voor zich en voor anderen. Royaal zijn, en dan bedoelen wij niet al lereerst met geld, maar royaal zijn door niet op alle plakken zout te leggen. Er is nu eenmaal mets volmaakt op dit onder maans che en, streven naar volmaakt heid is natuurlijk plicht, alles volmaakt krijgen we natuurlijk nooit. We zitten nu eenmaal in 't tranendal, dan ook er door heen, flink en royaal! Maar ook eerlijk en dan open kaart spelen. Hoe, fijn kan dat tot uiting komen in de edele liefde tuS- schen ouders en kinderen. Niets verber gend, eerlijk staan tegenover vader en moeder, 't is een der edele karaktertrek ken van het kind. Elink, royaal en eerlijk, ook in zaken en bij het werk. In dezen moeten wij hoo- ger staan dan de vuurspuwende communis ten en de kankerende socialisten, want wij wanen de aarde niet een paradijs. Flink, royaal en eerlijk, ook in het ver- eenigingsleven. Bestuursleden én commis sarissen zijn heusch geen engelen en ik zou de laatste zijn om te beweren, dat zij nooit falen. Maar dan ook moeten de le den begrijpen dat zij nimmer gerechtigd zijn zinlooze critiek uit te oefenen. Geloof me, de beste stuurlui staan nog steeds aan den wal en als zij eens het roer in han den namen danstonden de beste stuur lui nog aan wal! Flink, royaal en eerlijk, Josephgezelleu, train u in die zaken! SEVERUS. „HALLO HALLO". Nu is het geen Huizen Holland de K.R.O. of Hilversum de A.V.R.O., maar toch heb ben ook wij onze wekelijksohe verzorging, waar ieder gezel beslist even kennis van moet'nemeu. Daar gaat ie dan: - Overai klachten over moeilijke tijden, malaise en crisis, wat de klok slaat. Kolping schreef in zijn benarde tijdsom standigheden, raak en waar. „Wilt ge een betere toekomst, dan moet gij uzelf voor haar opvoeden". Wij-' allen zijn 't er hartroerend mee eens; een betere toekomst schijnt ons een pracht-ideaal. Deze toekomst kunnen wy ons bouwen, de grondslagen zijn al gelegen in onze „Ideale V ereeniging". Het moet ons toch wat waard zijn, het onze er toe bij te kunnen dragen,1 ter verwezenlijking van dat ideaal. Kolpingszonen neemt eens 't vast be sluit. Dit jaar ga ik naar de maandverga dering, niet één sla ik over". Gij zult wan neer ge er 2 of 3 hebt bijgewoond, uzelf het verwijt maken: Jammer, dat ik die vori ge keeren heb verzuimd. Plicht maakt ons tot man. Deze enkele avond in een heele maand moet ge vrijhouden, dan hoort 't als bij de uitvoeringen: n.l. „Volle Zalen". Drie gidsen staan daar gereed, om onS naar 't beoogde doel te geleiden: de gods dienstige-, cultureele- en sociale vorming. Laten wij eens een greep doen uit de veie opvoedkundige onderwerpen, die er be handeld werden. Hoe staan wij. tegenover het Misoffer, Wij en ons karakter, Wij en de rationali satie, enz. Door trouwe massale opkomst, leeren wij onder leiding van onze Priester-Praeses ons zelf opvoeden. Zoodoende zullen wij een krachtige stam vormen van het machtige organisme de Kerk, die altijd belangeloos de ware be schaving heeft gebracht. A. KOLTRO. GEZELLEN BIJ DEN PAUS. Bij gelegenheid van de viering van het jaarlijksche Stichtingsfeest van de Ge-zei- len-vereeniging te Rome werden een groot aantal Gezellen door den H. Vader in par ticuliere audiëntie ontvangen. Door den Praese-s werd namens de Ver- eenigmg aan Z. H. een borstbeeld van Adolf Kolping overhandigd. De H. Vader hield een korte toespraak, waarin Z. H. er op wees, dat de huidige tijdsomstandigheden bizonder voor jonge mensohen zoo gevaarlijk zijn, het Kolpings- werk prees als een groote weldaad voor dezen tijd*en zijn vertrouwen uitsprak, dat dit zoude medewerken tot het overwinnen der tegenwoordige moeilijkheden. STUDIECLUB „S. PETRUS CAN IS I US". Voor de leden dezer club wordt Donder dag a.s. wederom een Vraagavond gehou den. De vragen worden den leden toegezon den. Door getrouwe opkomst en bizonder door algemeene en degelijke deelname aan de gedachtenwisseling zorge men, dat deze bijeenkomst zoo mooi slage als de vorige. MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Dinsdag a.s. wordt de Maandvergade ring van de Afd. Gehuwden gehouden. Op deze bijeenkomst wordt tevens uitge bracht het jaarverslag van het Zieken fonds en mededeeling gedaan van het be drag, dat men terugontvangt als aandeel in het batig saldo. SPAARKAS „S. JOSEPH". De repte over 1931 kunnen de spaarders doen bijschrijven in hun spaarbankboekje op de gewone zittingsuren aes Zondags van 1 tot 2 uur. Binnenkort zullen eenige spaarders worden benoemd tot het nazien van de kas, waarover zij dan verslag zul len hebben uit te brengen. TURNCLUB ORANJE-ZWART. Zondag a.s. wordt de "wedstrijd gehou den tegen D.K.S. van de Gezellenvereeni- ging Haarlem II. Deelnemers en suppor ters vertrekken gezamenlijk per trein te 11.36. De wedstrijd vangt aan te één uur. Aan de turners wordt door de ontvangen de Gezellen-vereenigiag een koffie-tarcl aangeboden. Te acht uur volgt een demon stratie van de beide Turnclubs. VOETBALCLUB KOLPINGS BOYS. Zondag a^. wordt een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Gezellen van Oegstgeest. Aanvang te twee uur. De Boys zorgen voor de overwinning. DAMCLUB „DE TWEE SLEUTELS". De officieele vorming van deze Dam club zal plaats hebben Maandag 15 Febr. te half liegen op de Bovenzaal. Ook zij, I die aan de competitie niet hebben deelge- I nomen, kunnen zich opgeven. Men wende I zich tot Comm. F. de Keuning. SAMENWERKENDE LANDBOUW ORGANISATIES. Vergadering dagelijksche besturen. De vergadering van de Dagelijksche Be sturen van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk NederlanclSeke Landbouw-Comité en den Kathplieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, heeft o.m. de volgende be sluiten genomen. Contingenteering invoer. Besloten werd aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid het volgende telegram te zenden: „De Dagelijksche Be sturen der drie Centrale Landbouworgani saties in vergadering bijeen te Amsterdam verzoeken Uwe Excellentie met meesten aandrang onevrwijld crisisinvoerwet toe te passen op invoer alle soorten vleesch en boter en allé ander spijsvetten." Export-crediet-garanties. In verband met een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw betreffende uitbreiding van de Rijkscommisie van Advies voor Exportcre- dietgaranties met één lid en iemand wil lende noemen, die met de moeilijkheden, welke de export van land- en tuinbouw producten ondervindt, bekend is, werd be sloten uit te noodigen dr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage om in deze Commissie zitting te nemen. Voorts werd besloten aan den Minister als oordeel te kennen te geven, dat uit breiding dezer commissie met slechts één lid-deskundige op het gebied van den export van land- en tuinbouwproducten te gering wordt geacht, en dientengevolge op prijs zal worden gesteld, indien wordt goedgevonden een tweede lid nog te mo gen aanbevelen. Keulsche Messe. Ontvangen is een uitnoodiging om deel te nemen aan de Keulsche Messe. Beslo ten te antwoorden, dat aan deze uitnoodi ging geen gevolg kan worden gegeven en dat de 'in Duitschland genomen .maatrege len, die den uitvoer van onze landbouw- producten naar dat land belemmeren, ze ker geen'aanmoediging daartoe zijn. N.V. Hollandsch-Zwitsersclne Chocoladefabriek.. VRAAGT ZE Fransche groenten en aardappelen. Besloten werd om tot onze lïegeering het verzoek te richten om, waar Enge land den invoer van Fransche groenten en aardappelen hoeft verboden op grond van het gevaar van het overbrengen van deu in Frankrijk voorkomenden Colorado-kever over te gaan tot het instellen van een in voerverbod van Fransche groenten en aardappelen in Nederland op denzelfden grond. Steun aan de veehouderij. Besloten werd de aandacht van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te vestigen op een voorstel be treffende het heffen van een accijns van alle hier te lande gebruikte spijsvetten met de bedoeling een fonds te vormen, waaruit een toeslag van pl.m. 2 cent per K.G. in dustrieel verwerkte melk zou kunnen wor den gegeven. Den Minister is verzocht dit vooAtel te willen aanvaarden. Steun varkenshouderij. Besloten werd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een uitgewerkt voorstel tot steun aan den ba con-export door middel van het verleenen van eij uitvoerpremie, waarvan het bedrag maandelijks zou kunnen worden vastge steld, te zenden met het verzoek tot de uitvoering daarvan medewerking te wil len verleenen. Steun aan de vlascultuur. Besloten werd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te verzoeken te willen bevorderen, dat de be werking van het thans bij vele landbou wers nog opgeslagen onbewerkte vlas zoo veel mogelijk bij wijze van werkverschaf fing met steun van de Overheid worde ter hand genomen. Uitvoer pootaardappelen. Besloten werd bij de Regeering aan te •dringen op het onverwijld samenstellen van den algemeenen maatregel van be stuur, waarbij de pootaardappelen onder de Landuitvoerwet worden gebracht. Verlaging der loopende pachten. Besloten werd aan den Minister van Justitie te verzoeken te willen bevorderen, dat voor de gevallen, waarin naleving van de pachtovereenkomst niet kan worden gevorderd in verband met de ruineerende gevolgen voor den pachter en zijn familie, ontbinding van de pachtovereenkomst door den kantonrechter kan geschieden. Rogge- en haverteelt. Besloten werd aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid te verzoeken den invoer van rogge en haver te contin genteeren. Berichten reeds in een groot gedeelte onzer vorige oplage geplaatst. LEIDEN. Handelsregister K. v. K. Nieuwe i n s c h r ij v i ng5911 Stoom- timmerafbriek Northge voorheen firma P. Alkemade en Zonen N.V. Noordwijk. Pické- straat 7Öa. Ned. Stscrt.28" Januari 1932, Bijvoegsel No. 178). Dir.: P. Alkemade, Noordwijk. Comm.: C. P. Aykemade, Noordwijk. Maatsch. kap.: ƒ50.000 waar van geplaatst' en gestort 10.000. Wijziging: 4637. Gebr. van Dam (f.) Leiden, Haarlemmerstraat 141. Hoofdz. Den Haag, Koningstraat 120. Winkel in lampen en electr. artikelen. Bovengenoemd filiaal is d.d. 4 Jan. 1932 overgegaan aan: Mevr. E. P. van Dam—van Berkel (O. K.) te Lei den, die de handelszaak drijft onder den naam: van Dam. Geboren: Hetty dr. v. H. Schnitzler en L. van Amerongen. Samuel z. v. S. Holswilder en W. Keijzer. Maria dr. v. J. W. van Hagen en M. A. Barths. Abra ham Philippu6 z. v. A. Ph Favier en G. Schelvis Margaretha Maria d. v. P. Chr. de Haas en C. M. Molenaar. Cornelia d van J. Pracht en H. de Bruijn. Overleden: van Niekerk vr. 33 i. J. C. van der Blom—Colpa vr. 78^ j. C. DuindamSteenbergen wed. 83 j. C. Bokhorst d. 3 j. C. G. Ooms z. 16 j. T. van Zuklen—Marz wed. 62 j. H. L- Meijers m. 61 j. Gehuwd: W. F. van der Mee jm. en L. v. Dijk jd. Vra'ag: Het huis, door ons bewoond, is zéér vochtig. Meubels zijn klam en schimmel zet zich op behang en op alle huisraad. Is schimmel vergiftig? Is schim mel afdoende weg te krijgen? en hoe? Antwoord Schimmel kan zeker vergiftigd zijn. Tegenover het aantal niet vergiftige staat een bijkans even groot aantal, dat wel vergiftigd os. Schimmel is alleen afdoende uit huis te krijgen door een betonlaag onder de vloeren aan te brengen. Vraag: Betreffende oud-pandoeren. Antwoord: De kijkkaart, die op ta fel ligt meet opgenomen worden vóórdat men juist gaat spelen. Daarna mag men haar niet meer opnemen. Vraag Zoudt u mij een boek kunnen noemen, waarin behandeld wordt het kweeken van alle sporten bloemen en» huisplanten? Wat is de prijs? Antwoord Een heel goed en mooi boek is het „Practisch Handboek voor het kweekeu en verzorgen van Kamerplan ten, de Behandeling van Gesneden Bloe men, Het plaatsen in potten enz.", door A. J. Herwig te Bussum. Uitgegeven bij N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kosmos' Amsterdam. De pnjs is ons onbekend, maar iedere boekhandelaar kan u daarom trent inlichten. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 217. Toen ze ontwaakten stond een maankabouter voor hen. Ze schrokken zioh eerst een aap. Maar de kabouter scheen heelomaal niet met vijandelijke bedoelingen bij hen te zijn gekomen. De man zag er .heel raar uit. Hij had een lang gezicht en droeg eeri baard net als van touw. „Heb je poit zoo'n vreemde snoeshaan gezien'', vroeg de profesor stiekum aan het verkpersagentje. 218. De maankabouter was bereid ze den weg op de maan te wijzen en daarom stapte hij in de vliegmachine om de anderen tot gids te dienen. „Dwalen is meneche- 1 ijk zei de maankabouter en daarom is het beter, dat iik maar eens mee ga. Je kunt nooit weten. BEGIN DER GROOTE VASTEN. ZONDAG 7 Febr. Quinquagesima. Mi«: Esto mihi. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Roinualdus. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Dricëenheid. Kleur: Paars. Op dezen laatsten Zondag vóór den groo- ten tijd va-n versterving en verloochening bidden wij om heiliging naar ziel en lichaam (Stilgebed), om de genade stipter nog Gods geboden te onderhouden (Offer torium). Daaruit juist moet blijken onze werkelijke liefde voor God, zonder welke wij niets zijn. Deze liefde vervult ons met vertrouwen en vreugde (Introitus; Gra duale; Tractus); spoort ons aan ook te bidden om bevrijding van onze zonden, be scherming tegen onze vijanden. Die liefde zal échter ook van ons offers vragen, het groote offer van ons eigen ik, \an onzen eigen wil. Christus' goddelijke liefde voor Zijn Vader en voor ons, mensohen, die Hem het Offer 4eed brengen van Zich zeiven aan het kruis zij ohzè kracht (Evangelie). MAANDAG. Mis v. d. H. Joannes de Mr.tha, Beiijder: Os Justi. Kleur: Wit. Met den H. Felix van Valeis stichtte de H. Joannes de Matha de Orde v. d. Aller heiligste Drievuldighid tot vrijkoop der slaven. DINSDAG 9 Febr. Mis v. d. H. Cyrillus van Alexandrië, Bisschop, Belijder en •Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Apollonia, Maagd en Martelares. Credo. Kleur: Wit. Dc IJ. Cyrillus is één der grootste tegen standers geweest van den ketter Nesto- rius, die de wezenlijke Godheid van Chris tus loochende. In heerlijke geschriften heeft Cyrillus Christus Godheid en daar mee samenhangend ook Maria's goddelijk moederschap verdedigd. WOENSDAG 10 Febr. Aschwoensdag. Begin v. d. Veertigdaagsche Vasten. Mis: Miserere. Ge-en Gloria. 2e gebed v. d. H. Sc'nolastioa. Maagd. Prefatie v. d. Vlasten: Kleur: Paars. Wij moeten vasten, oils versterven, om dat God barmhartig is en een rouwmoedig en boetvaardig zondaar gaarne van harte vergeeft. (Epistel). Doch dan moeten wij dat doen zooals Christus het ons geleerd heeft: met een blij hart. (Evangelie). DONDERDAG 11 Febr. Feest v. d. .ver schijning der Onbevlekte Maagd aan Ber- nadette te Lourdes. Mis: Vidi. 2 gebed v. d. Donderdag na Aschwoensdag. Credo. Prefatie van Maria (invullen: Eu U om de Onbevlekte Ontvangenis). Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de H. Mis van Don derdag na Aschwoensdag: Dum clamarem. Gepn Gloria. 2e gebed v. d. verschijning van O. L. Vrouw. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. Vandaag herdenkt de H. Kerk de ver schijning v. d. Onbevlekte Ontvangenis aan Bernadcite. Achttien maal is Maria aan het nederige meisje verschenen. Den eer sten keer op 11 Febr. 1858, \oo.r den laat sten maal den lGen Juli 1858. VRIJDAG 12 Febr. Mis v. d. zeven H.H. Stichters v. d. Orde der Dienstknechten van Maria: Justi. 2e gebed v. d. Vrijdag na Aschwoensdag. 3e voor den Paus (we gens den verjaardag zijner kroning. (Prefa tie v. d. Vasten. Laatste Evangelie v. d. Vrijdag na Aschwoensdag. Kleur: Wit. De Orde der Dienstknechten van Maria dankt haar ontstaan aan eene verschijning van de H. Maagd aan do zeven voornaam- sten van den ouden adel van Florence. Maria spoorde hen aan zichop de vol maaktheid boe te leggen. Aanstonds was hun besluit genomen en zij begonnen in de eenzaamheid een leven van gebed en versterving. Na zich gevestigd te hebben op den berg Senario in Toscane, verscheen Maria wederom en vermaande hen het H. Lijden van haren Zoon en hare smarten. te vereeren. Ook bepaalde zij heb Ordes- kleed, dat zij moesten dragen, als een tee- ken, dat zij aan hare smarten deelnamen en zich aan de bedroefde Moeder toehei ligden. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vrij dag na Aschwoensdag: Audivit. Geen Glo ria. 2e gebed v. d. H.H. zeven Stichters; 3e voor den Paus. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. ZATERDAG 13 Febr. Mis v. d. H. Arrtan- dus, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. d. Zaterdag na Aschwoensdag; 3e A Cunctis (om de voorbede der Heili gen); 4e voor den Paus. Prefatie v. d. Vas ten. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de li. Mis v. d. Zater dag na Aschwoensdag: Audivit. 2e gebed v. d. H. Amandus; 3e voor den Paus. Pre fatie v. d. Vasten. IvleurPaars. De H. Amandus bestuurde do Kerk van Maastricht en predikte onvermoeid aan de naburige volken het H. Evangelie. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. lliz/.erius van Mucia, Egidius Maria v. d. H. Jozef en Antonius van Stronoone, Belijders; 3e v. d. H. Romualdus. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Joannes van Triora, Martelaar: In virtute. 2c gebed v. d. Zaterdag na Aschwoensdag; 3o voor den Paus. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7